8.Sezon Fragmanı - Official Tease : Crypts of Winterfell

8-sezon

Bence detaya inmeden baktığımız zaman Rhaenys-Sansa ve Visenya-Arya benzerliği var. Derine inince pek benzerlik çıkar mı bilmiyorum.

Kılıçların çekildiği an çok kaliteliydi. Ned Stark’ın sözleri tekrar ve tekrar ve tekrar ve tekrar beni çok duygulandırdı.

Ezgi ve Anil (Ezgi’nin Kanali) tanitimi yorumlamislar ve su tüy detayi ile ilgili yaptiklari yorum bence çok iyi, hiç bu sekilde bakmamistim ben. Önceki birkaç saniyelik tanitimi (Dany’nin Winterfell’e gelisi) da hesaba katinca daha fazla anlam kazaniyor.

10:30 - 11:50 arasi.

Edit :
Mitoloji sevenler, ASOIAF’da mitolojilerden izler bulmaktan hoslananlar (@YeniAy_Ottoman evet sen mesela :smile:), Anil’in 7:55’de baslayan Ragnarok yorumu ilginizi çekebilir.

Heee ben bayılırım, GRRM de seviyor zaten. :crazy_face: Fırsat bulunca bakayım inşallah. :slight_smile:

DÜZELTME: Dinledim @Starkgaryen canım. Pek bir şeye değinmediler “mit” meselesinde ama anlaşılan metinler hazırlamışlar bu konuda video yapmak için, bakalım. Aslında benim için yeni olmadı. Daha önce GreyArea’dan çevirdiğim ve Yüzsüzler hakkında çevirdiğim kısımlar doğrudan bu mesele ile ilgiliydi, hatırlarsan.

İlgilenenler için: Jon Snow'un Rüyası: 'Mahzen Mezarlar' ve Arya Stark ve Yüzsüz Adamlar 'The Valkyrie'

Çok ayrıntılı değil aslında, yüzeysel ama bir fikir verebilir. Bu mite çok ayrıntılı hakim olmadığım için çok çok yorum yapamam ama kitapta temel bu ise dizide de temeli, buradan almaları kaçınılmaz ama elbette konuya değinmeden, ilham alınmış şekilde. Çünkü kitaplarda “karanlık” korkulması gereken düşman iken dizide bunu “ölüm” yaptılar ama Great Other şeklinde bir ölüm değil bu, bildiğin ölümün kendini çok berbat bir şeydir, paso savaşıp duracağız işte… düşüncesi. Şahsen GoT gibi bir dizinin asoiaf temeli dururken, böyle düz, yüzeysel, anlamsız bir şeyle ifade edilmesini bu buz-ateş savaşını, eksilerden biri olarak haneye ekledim.

Tüy yorumuna gelince… Evet, mantıklı geldi diyebilirim. Fakat videoda Robert getirdi verdi, demişler; o getirmedi yahut ilk veren o değil. Oraya gittiğinde kül gibi bir şeyin içinde idi, oradan alıp eline koydu, ne manası varsa, bilemedim. Sonra Sansa da aynısını yaptı. Onlarda bir çeşit ritüel gibi bir şey galiba am görünüşe göre sadece Lyanna için… İnsan onun yerine mavi gül koyar, en başta. Daha manalı olurdu ama Robert açısından mantıksız kaçabilirdi, her şey o çiçekle başladı görünürde ne de olsa. :smiley:

Valla bilmiyorum tüy zaten orada mıydı yoksa Robert mı getirdi diye ama önemi yok zaten, olay Robert’ın dizide o tüyü bırakmış olması ve buna odaklanılması.
Ritüel değil, Sansa özelikle yapmıyor onu, tüyü yerde buluyor ve oradan alıyor, merakla bakıyor da bir an. Hatta epey tozlanmıştı tüy, Sansa üflüyordu falan. Bu arada o sırada LF geliyordu diye hatırlıyorum, ama Sansa da tüyü Lyanna heykelinin eline bıraktı mı hatırlamıyorum.

Mavi gül çok daha güzel ve anlamlı olurdu evet, ben de tercih ederdim. Dizide sadece bir kere mavi gül gördük, o da Dany sahnesiydi, anlamlıydı da :grin:

Mitolojik yorum ise, çok derine inilmemiș yani evet, tanıtım yorumu videosu sonuçta ama fikri özetle, açık bir şekilde anlatıyor işte, ilginizi çeker belki dedim :smile:

Hangi Dany sahnesinde mavi gül geçiyordu ? Hatırlayamadım da.

Meereen’e varmadan hemen önce, Daario’nun strateji ayağına Dany’ye çiçek verdiği sahne :slight_smile:

He doğru hatırladım şimdi. Gayet de hoş sahneydi ve Daario cidden güzel yürümüştü :smiley: kamera arkası olan kısmı güzel o sahnenin ya.

Onun sanki Euron=Daario teorisine selam çakma olduğunu iddia edenler vardı :smiley:

Euron’un hediyeleri zehirlidir, çiçek de zehirli falan.

@alpaltu @Symmachus
Şöyle bir yorumlama yapmıştım ben bu çiçekler için :

Aa evet, Emilia’nın komiklikleri :grin: “Khaleesi’yim ben!” falan diyordu değil mi?

Güzelmiş. Dizideki Daario’yu severim zaten.

Cidden tebrik ederim gayet güzel bir gözlem olmuş. Harpy altını denmiş altın kitapta zehirli olaylarda geçiyordu diye hatırlıyorum ve Harpy mi ne Dany e zehirli çekirgeler vermeye çalışmıştı. Bu da önceden verilmiş bir mesaj mıydı yoksa?

Biraz geç olucak ama ben de promo hakkında kendi fikrimi söylemek istiyorum. Öncelikle şunu demeliyi ki, derin analizlere girmeye gerek yok. Geçen sezondan - "Long walk"dan biliyoruz ki, promodaki çoğu şey sadece görsellik ve hype amaçlı ama yinede genele olarak sezonla ilgili bir fikir veriyorlar. Mesela geçen sezonda promodan çıkartılan bin tane teoriden hiç biri tutmadı ancak sezon promoda yer alan 3 karakter üzerinden ve onları kararları üzerinden yürüdü. Bu yüzden promoyla ilgili fikirlerimi 3 başlık altında topladım.

1. Kullanılan tüm replikler Jonla ilgiliydi ve bu da son sezonda Jonun yükselişinin tepe noktasına çıkacağını gösteriyor yani esas kahraman Dany değil, Jon olucak. Sezon esas olarak onun üzerinden yürüyüceek.
  2. Starklar. Stark heykellleri, Winterfellin buzla kaplanması ölümü çağırıştırıyor bu Stark çocuklarının hepsinin ölüceğini ifade etmiyor ama hepsinin ölümle yüz-yüze geliceklerini, büyük bir çarpışmaya giriceklerini, Kuzeyin ve Winterfellin düşeceğini ifade ediyor.
  3. Starkların içinde Brandonun olmamasını onun artık bir Stark olmadığını ile ilgilendiriliyor ama aslında bu yanlış bir bakış açısı. Çünki Brandon bir Stark değil yanlış, Brandon bir Stark ve artı bir çok şey daha demek daha doğru. Brandonun Starklar arasında olmaması onun gündeminin diğer Starklardan farklı olması anlamına geliyor. Yani Brandon konusunda bir twist bekleyin derim ben. Ne olacağını söylemek zor bin tane teori üretmek mümkün ama sezonun en can alıcı noktasını belirleyicek onunla ilgili konu.

Buna sinir oluyorum, sırf görsellik bozulmasın diye bazı detayları atlıyorlar. Long Walk’da da yapmışlardı bunu. Euron oradaki en güçlü rakiplerden biri olmasına rağmen onu koymamışlardı. Halbuki ne güzel gidip Tuz Tahtına otururdu. Madem ki karakteri işleyemeyecekler diziye koymasınlar. Sırf Cersei’nin deniz gücü olsun diye konulmuş resmen.

Aslında onun da Long Walk’da olmaması üç taraftan biri olmadığını gösteriyordu. Ki öyleydi de, taraflardan birine katıldı. O zaman bu trailer da Brandon’ın artık bir Stark olmadığını gösteriyor?

Aslında eğer Euronu sırf sonradan Cerseiye katıldı diye Long Walk’a eklemedilerse saçma olur bu, çünki Jon da Daeneryse biat etdi. Orda sezonun 3 ana karekterini öne çıkarmak istediler ve geri kalan hiçbir şeyi umursamadılar.
Brandonun durumu da yine söylediğim gibi, Brandon hala bir Stark artı çok daha fazlası. Brandon bir çok şey ve Stark olmak onlardan biri sadece. Promo da kardeşlerinin yanında olmaması bu sezon kardeşlerinden daha farklı bir rol üstleneceği için bence. Aynı şeyi yine Euronda görebiliriz, Euron da diyardaki 4 kral/kraliçeden biriydi ama onu üstleneceği rol diğer 3’den farklı olduğu için promoyo koymadılar ama bu, onun sezonun başlangıcında 4 kral/kraliçeden biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Euron 7.sezonun ilk bölümünde Cersei’ye katıldı.
7.sezonda bir an bile kral olarak izlemediğimiz adamın, kral ve kraliçeler’in gösterildiği teaser’da ne işi var? Adamı o teaser’a ekleselerdi, bu sefer de “Pfff sanki Euron’u sezonda kral olarak yazmışlar gibi teaser’a eklemișlerdi birde” derdiniz :smile:

Dizide Zaten Euron yok. Victarion’un biraz delirmiş hali var. Ve çok itici umarım denizde falan boğulur da adamın iğrenç mizahını izlemek zorunda kalmayız.

Tamam senin için Vicron diyeceğim bundan sonra dizideki Euron’a, nasıl? :smile:

Bu benim her zamanki dizi gömme çabalarımdan değildi :smile:

Zaten ben de onu demek istedim. Promoya Euronu koysaydılar sezon boyunca Cerseinin ayak işlerini yapmakdan başka pek bir iş yapmadığı için herkes ağız büzerdi. Yani Cerseinin tarafına geçdiği için değil pek bir etkinliği olmadığı için promoda yoktu.

Aynısını söylüyorsan, ben yanlış anladıysam özür dilerim :blush:
Ama tekrar tekrar okuyorum şu kısmı…

… Ve pek de yanlış anlamışım gibi gelmiyor :smile:
Neyse, her halükarda olay şu zaten : Euron’un öyle veya böyle, o teaser’da yeri yoktu.