8. Sezon Fragmanı

season-8
got

Evet benim ve bir çoklarının da daha önceden söylediği gibi hiç bişey vermediler fragmanda ama yine de gaza gelip ortalıkta deliler gibi koşturmamıza yetdi:D
Öncelikle şunu söylemek istiyorum fragmandaki hiçbişeyi incelemeye çalışmakla ilgili. 4 kişi konuşuyor ve bence bu 4 kişi zaten sezonun parlayan karekterleri olucak diğerlerini gölgede bırakıcaklar, Arya ise diğer 3 kişini de gölgede bırakıcak gibi.
Arya hype’ı yine durmaksızın sürüyor, her ne kadar Bran, Jon, Jaimenin de konuşmaları olsa da en etkileyici konuşma Aryanında, en etkileyici ve heyecanlandığımız sahne de onunki idi. Aryanın ölüm kalım sahnesi olucak en baştaki sahne. Eğer orda ölmezse dizinin sonunu görür(büyük ihtimal ölmeyecek).

Bu sahneye dikkat edin bence, Aryanın sahnesiyle bir bağı olduğunu düşünüyorum. Kıştepesi çoktan düşmüş, kaçanlar kaçmış, ölenler ölmüş, kapana kısılmış bir kaç kişi kalmış sadece. Arya kaçıyor ölümden ve yaralı, Tazı da Karasu savaşındaki haleti ruhuyeye bürünmüş, saklanmış ölümün ve ateşin dehşetinden. Tam o sırada Arya değil Aryanı kurtarmak için Tazı kendini kurban ediyor. Aryaya ise tek başına Kuzeyi geçmek kalıyor bu durumda. Biraz kafadan yazdım ama bana mantıklı geldi.

Brandonun ilk anda Jaimeyle konuştuğunu düşündüm ama Jonlaymış ve ona gerçeği söylemeye hazırlanıyor gibi. Pek konuşulucak bir şey yok bu konuda, ne Jonla olan muhabbetiyle ilgili, ne de Brandonun bu sezon üstleneceği rolle ilgili. Zaten her şey konuşulmuş, neredeyse tüm teoriler üretilmiş.

Jonun sözleri hakkında hiç bişey söylememize gerek yok. Kaç sezondur adama başka replik yazmıyorlar zaten. Ha bir de şu var, Jonun yine 12345. kez son anda kurtuluşunu izliyicez galiba:

Jaimenin söyledikleriyle ilgili şunu söyleyebilirim. Serinin genel büyük trajedisini dışarda tutarsak Jaimenin hikayesi serideki kişisel hikayelerin en dramatiği olucak bence. Aerys, Danerys, Jon, Rhaegar ve beyaz pelerinli kardeşleri, Bran, Cersei, Brienne, Kuzey, Tyrion derken artı bir de büyük savaş her şey çok karmaşık bir halde onun için. Büyük ihtimal yine kendini ondan bağımsız şekilde gelişmiş durumların içinde bulucak, neyin doğru, neyin yanlış olduğunu üzerine büyük tartışmaların dönüceği anlarda büyük kararlar alıcak ve de bu onun ve hikayenin büyük bir kısmını nereye varacağını belirleyicek.

Her kareni tek tek incelemeceğim. Bazı noktalara değinmek istiyorum sadece. Son sezon olmasına rağmen bazı karekterlerin aslında işlevini itireceğini düşünüyorum. Yani Tyrionun Daenerysin yanına geldikden sonra Danynin hikayesinin gölgesinde kalaması gibi. İlk olarak Daenerys bu kaderi yaşayacak bence. Ölmüyücek ya da en azından son bölümlere kadar yaşayacak ama Jonun yanında yancı gibi takılıcak işte. Tyrion yine eğer ihanet söylentileri doğru çıkmazsa pek bir aktiflik beklemiyorum son 3 sezon gibi. Ve Sansanın arka planda kalıcağını düşünüyorum, bu üçü arasında en fazla üzüldüğüm Sansadır. Eğer beklenmedik bir taht oyunu dönmezse en fazla Daenerysle takışmalarını izleriz.

Hiç bişeyin olmadığı bir fragman için çok fazla yazdığımı farkettim)

Fragman dizinin 1. ve 2. bölümünü kapsıyormuş. görüntülerin tamamı WF savaşından yani

John un girdiği mağaramsi yer mahzen mezarliklarmi oluyor ?

Senin bana garezin mi var ? Arya ölecek dedim diye,Sandor’u öldúrdün hemi de Arya için ! Saka bir yana benim gibi bir sığırı neredeyse ağlatıyordun.Sahne yi kafamda yaşadım.Sandor’un haleti ruhiyesinde nokta atisi yapmissin.yine Ates tribine girmis.Ve Allah bilir yine hayati bir sahnedir.Dedigin gibi Arya ile alakalı olabilir ( Gerci ben bir üstteki yorumda Euron’a bagladım) Yalnız olay kışyarında geciyorsa ve Sandor orda ölecekse Cleganebowl ne olucak ? Bir diger husus Sandor onu kimlerden kurtaracak ya da soyle diyeyim Arya yı bu denli korkutan sey nedir ? FM mi ? WW mı ? Dağ mı ? sıradan bir sey olmadıgı belli.Sandor,Arya icin kendini feda eder mi ? eder.Yapmayacagı is degil.Sansa icin de eder.Ama biraderini haklamadan ölecegini sanmıyorum.Yayınlanan fragmanın 1 ve 2.bolumlere ait oldugu soyleniyor.Arya ile Sandor’un bu kadar erken ayrılacaklarına ihtimal vermiyorum.Sandor belki 4 te ölür de Arya 5 i görür :grin:

arkadaşlar mutlu sonla biter, birileri ölecek tabi burukluk olacak ama

https://forum.gameofthronestr.com/uploads/default/original/2X/f/fc59bde0c5e164fc4079d9e790a6eb3059f8fa10.jpeg

şu sahne ötekilerle savaş bittikten sonrasını gösteriyor, final sahnelerinden biri. dikkat ederseniz yerde kemikler var. ve fragmanda sur ötesinde vadilerde ejderhaların uçuştuğu görüntüler var. olay bitmese açık havada kuzeyde ejderlerin işi ne ? jon de dany hala yeğen ömürlerinde ve iktidarlarında mutlu ve adil olurlar umarım.

yaşayanları korumak için bir söz verdim ve o sözümü tutacağım diyor o sahnedede arka planına da bakarsak muhtemelen winterfell de

Bence o ejderhaların uctuğu sahnede jon gercek kişiliğini öğrendikten sonra dany nin ejderha sürmeyi öğrettiği sahne mahzendeki ikisinin sahneside öğrenmelerinden hemen sonrası

Kışyarının düşmesini hiç istemezdim ama yapacak birşey yok sanırım, fragman da üç Greyjoy gemisi gösterdiler eğer geride yoksa çok az Altın Müretrebat geliyor demektir. Ben Sam’ın gösterilmesinin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Eski Şehir’deydi en son, ya Ötekiler Eski Şehir’e geldi, ya orda bir isyan var ama bizim tosbağa saklanıyor yine :confused:

Sam Kışyarına geldi hocam hatta Branla muhabbet ettiler Jon’un kim olduğu üzerine???

Yani Sam’in sevilmemesini ve hatırlanmamasınj anlarım da tüm 7 sezonun belki de en vurucu sahnesinin başrollerinde :S

İlk bende öyle sanıyordum ama fragmanı bir daha izlersen güverteyi gösterdiği sıra arka plana odaklan orda baya var.

Son sezonun üzerinde baya geçti :frowning:

10 sene geçse akılda kalacak birkaç sahneden birisi olması gereken bir sahne bu :joy::joy::joy:

İşte benim şu teorimin en zayıf noktası da Cleganebowl. Öncelikle şu soru aklıma geliyor fragmandaki sahnelerin hepsinin 1 ve 2ci bölümden olduğu ne kadar gerçek yani bu açıklandı mı resmi olarak? Eğer bu bu söylenti gerçek değilse Aryanın dağdan kaçması muhtamel ve Sandor, Arya için abisiyle dövüşücektir. Yok eğer söylenti gerçekse o zaman büyük ihtimal Akgezenlerden kaçıyordur ve Sandor Aryanı kurtarmak için kendini kurban eder. Bu durumda Cleganebowl olmaz ama Dağın işini Arya bitirir. Hatırlarsan Aryanı oynayan oyuncu bu sezon Aryanın kendini aşağcağını, çok fazla kişini öldüreceğini söylemişti. Şimdi düşünüyorum da Aryanın kendini aşması için kimi öldürmesi gerekir?Euron, Cersei, Qyburn bunlar kolay hedefler Arya için, aklıma Dağ ve Night Kingden başgası gelmiyor. Son olarakta FMnin Aryanın peşine düşeceğini sanmıyorum en azında öldürmek için düşmezler. Ama o konudan bir yenilik bekliyorum. FM bence kesinlikle yeni sezonda olaylara dahil olucak. Artık kaçıncı defadır tekrar ediyorum bilmiyorum ama bu sezonun parlayan yıldızı Arya olucak. Hikayenin mistik boytunda Branla birlikte, aksiyon kısmında Jonla birlikte, taht oyunlarında ise genel olarak baya büyük rol düşücek kendisine. Varys ve Melisandrenin sırları, kimlikleri, FMnin amacı, Cersei ve Dağın kaderi gibi önemli soru işaretlerinin çözülmesinde etkili bir rol alıcak.

O zaman şey sandor arya için ölür ölürken arya sandora Dağı öldürcem diye söz verir. Sandor öldükten sonra yüzünü alır ve dağı bulmaya gider dağ ile sandor olarak savaşmak ister çünkü ölmeden önce gördüğü son yüz sandorun yüzü olsun

Ben Arya’nın insandan öyle kaçacağını sanmıyorum açıkçası

Dağ insan mı peki?

Buraları 20 karekter sınır dolsun diye yazıyorum

Geek teori olması lazım ateş ve buz white dışında başka bir white türü daha olabir tarzı bir şey demişti. Dağ da onlardan olabilirmi kan büyüsü vs…

Ben insan dışı varlıkları kastetmiştim. Arya bi zahmet korkmasın insandan bence.

Yayınlanan fragman da üstüne tartısılacak tek bir sahne var,o da Eli yüzü kanlar içindeki Arya’nın, Yusufla birlikte yaptıgı kosuydu.Yapımcılar baskada bir sey vermedi.Digerlerini zaten hepimiz biliyorduk.WWlar,Winterfell’e varacak,Butun kahramanlar orada buluşacak,Buyuk savas baslayacak,Altın murettabat hikaye ye dahil olacak,Jon gercek kimligini ogrenecek,Millet Night King ile savasırken Cersei şarabını yudumlayıp düşmanlarının eksilmesini bekleyecek vs.eee tabii bunların tahmin ve söylemlerin dısına cıkıp ekrana yansıdıgını görmek hosumuza kactı.Ayak yapmanın da manası yok :grin:

Kosan kisi Sansa olsaydı hic birimiz yadırgamazdık,Kızcagız Wight’tan kacıyor der kafa yormazdık.Ama bu kisi ölülerle aşne,fişne olan,Yüz derilerini ustalıkla soyan,Morul dograr gibi adam dograyan,adeta bir psikopat edasıyla dolanan Arya olunca hoopp ne oluyoruz dedik ? Haksızda degiliz.Arya’yı bu denli korkutan ve kaćıran sey neydi ? “Kızcagız can telasına düsmüs” deyip gecistiremeyiz çünkü Arya’nın yapısını biliyoruz.Buna benzer bir sahne daha evvel yasandı,Arya,Fm deki meslektasından kactı (Waif) baska da örnek görmedik.Haliyle aklımıza ilk onlar geldi,cunku Arya’nın kostugu mekan mahzene benzemiyor,yanında kimse yok,Savas meydanın da degil ve Kosmadan evvel hırpalanmış durumda ! Ayrıca Sahne gecisi sırasında Arya’nın söylemleri Fm’ni isaret ediyor gibiydi.Peki Fm,gitmesine izin verdigi Arya’yı neden kovalasın ? Aklımıza bu soru geliyor ama eksik bir soru…Fm,Arya yı neden secti ? Hangi özelliklerini baz aldı ? Neden egitti ? Neden sabır gösterdi ? Neden gitmesine izin verdi ? Neden onların yöntemlerini kullanmasına góz yumdu (Freyler) ? gibi soruların cevaplarını bulmadan neden kovaladıklarıni anlayamayız.Bende senin gibi Fm"nin hikaye ye dahil olacagını dusunuyorum.İyi anlamda mı kötü anlamda mı bunu hep beraber görücez.

İkinci secenegimiz Night King taburu.Aslında bunun birinci olması lazımdı cunku savas kapıda ama yukarıda da degindigim gibi Mekan,Söylem,Eylem gibi unsurlar bu secenegi 2.plana itti.Arya"nın bu sekilde bir basına kosturması icin Winterfell"in dusmus olması ve Jon da dahil digerlerinin ölmüs olması lazım.Buna pek ihtimal vermiyorum.Dikkat edersen Arya zombi surusunden cok birinden saklanıyor gibi.zaten Fragman öyle baslıyor.sonra kosturuyor.

ucuncu secenegimiz Gregor.Bizimkiler mucize eseri (zaten baska turlu olmaz) Night King"i yenerler ama cok zaiyat verirler.Sıra Kralın sehrine gelir.Ortalık Alev Alev…Kim kime dumduma.O hengamede Arya,Cersei’ye suikast girisiminde bulunur ama isler ters gider.Gregor onu hırpalar ve pesine verir.Bu olay yasandigi esnada Sandor da ,Dejavu ile cebellesmektedir.Kara su savasdakine benzer bir tribe girmistir.Korkusuyla yuzlesir (Ates) ve Arya ya yardıma gider.Arya kacar,Sandor kalır ve biraderiyle Kemiklerin catur catur kırıldigi kanli bir dovuse girer.Gregor son darbeyi vurmaya hazirlanirken,Sandor uzerine atlar ve iki birader surlardan asagı,yanan gemilerin uzerine duserek can verirler.nasıl ama ? :grin: bu durumun gerceklesmesi icin her iki karekterin 5.bolumu gormeleri lazım.Yayinlanan fragman ilk 2 bolume ait ise (Resmi acıklama yok sanırım.Sızdirilmis söylenti diyorlar) boyle bir sey soz konusu degil.

Dorduncu secenegimiz Rüya ! Gordugumuz sahne bir rüyaydı Arya aslında böyle bir sey yasamayacak.bunlarda benim senaryilarim.sec, ,begen,al @Argos :grin:

Hazır yazmısken bir konuya daha acıklık getirmek istiyorum ; Bir savasta cephede savasan askerlerin ölme ihtimalleri mi fazladır ? yoksa savas yetisi olmayan,sıgınakta saklanan sivillerin mi ? tabii ki sivillerin.Arya,Sandor,Jaime,Jon,Brienne vb.karekterler cephede savasan askerlerdir ; Sam,Sansa,Missandie,Tyrion,Gilly,Varys gibilerse sıgınaktaki siviller.bunların kaderleri Askerlere baglı olacak.Ben Arya ölecek derken Temenni de bulunmuyorum,bu durumu goz onune alıp realist bir yorumda bulunuyorum.Aynı sey diger karekterler icinde gecerli.Sonra Antisucu,Antibucu diye kafa mı sisiriyorlar,bildigin gibi degil @Argos :grin:

Ekleme : Kendi senaryomu yazmaktan seninkine cevap vermedigimi fark ettim.Sandor’un ölmesi,Arya’nın onun yüzünü alıp Dağ ile dövüşmesi fantastik bir eser de bile fantastik kacar dusuncesindeyim ama olursada sasırmam.Arya’nın sezona damga vuracagı konusunda hemfikirim aynı seyi Brandon’dan da bekliyorum ama asıl damgayı Jaime vuracak.Hemde öyle böyle degil Jon’u bile solluyacak.Hatta soyle dusunuyorum (Bugun senarist ruhum depresti) Bildigin gibi 2 tane buyuk savas sahnesi var.3 bolum de (40 dakikalik olani) buyuk savasi gorucez ve buyuk olasilik Night king reyiz yenilecek ama Jon da olücek ! Jon’un ölmesiyle birlikte 5.bölümdeki KL cikarmasini Jaime yönetecek ve Cersei yi o öldürecek.fazla mı ucuk geldi ? bence degil.Jaime’nin ilk bölümlerde ölecegini dusunenler varsa,o dusunceleri rafa kaldirsinlar daha evvel paylastim (Sen biliyorsun) Jaime’nin 6 bölümde de yer alacagı mahkeme karariyla tescillendi.buyrun link ;