8.Sezon Genel Teori / Tahmin Konusu (vol.2)

8-sezon

Sevgili dostum @Argos a cevap yazmaya niyetlendim uygun başlık yok. @Symmachus un daha evvel aynı isimle actığı baslık kitlenmis.Duygu’nun actıgı baslık Tanıtım ve haber amaçlı,o da olmaz.Simdi durduk yere onun hışmına ugramayayım :grin: Neyse ben @Argos a cevap yazıyorum,siz ister aynı konuyla ilgili goruslerinizi yazın,ister 8.sezonla ilgili farklı tahminleri.Baslıgı umumi abdesthane gibi dusunun.Buyrun,Tepe tepe kullanın :grin:

Hacı biz baştan beri “Tanrı” dedikleri varlıkların s*dik yarışını izliyoruz.Kitaplarda da,Dizide de durum böyle.Dizi hiç bu konulara girmeseydi ya da üstün körü geçseydi,beklenti içinde olmazdım.Ama girdi.hemde sağlam girdi.Özellikle R’hllor tarafına çok değindi.Dizinin akışını değiştiren olayların neredeyse tamamı bu kesimden geldi…

Night king : Bögrene Dragon glass yiyen herkes NK olmuyor.Belli ki gücunu ve hikmetini aldığı bir yer var.Kimileri bunun 7 inancındaki “Yabancı” oldugunu söylüyor ; Kimileri R’hllor inancındaki “Diger büyük” oldugunu soyluyor ; Kimileri “Çok yüzlü tanrı” oldugunu söylüyor ; Bunların alayı aynı varlık,kozmik güç,yaratık,Ruh olabilir.olmayada bilir.bende senin gibi boşluklar oldugunu dusunuyorum.

Millet İttifakı (Jon & Dany) : Bunlar baştan beri R’hllor’un himayesinde.Ejderhaların dogusu,Dany deki Atese bagisiklik,Jon’un tekrar diriltilmesi,BwB & Clegane ittifakının onlara yönlendirilmesi,Melisandre gercegi vs.

Kitaplarda ne olur bilmiyorum ama dizi bunların alayını gözümüze soktu.Basta da belirttigim gibi biz “Tanrı” denen varlıkların s*dik yarışını izliyoruz.NK ve Millet ittifakı onların elçilik gorevini gorsede savasin sonucunu agababaları yani Tanrılar belirleyecek.Dizi bunun ne kadarını deginir bilmiyorum ama boş gecmeyecegine eminim.

İyilik,Kötülük konusuna gelirsek,Objektif baktığım zaman hepsinin falsolarını görüyorum.Bu sebeple R’hllor iyidir digerleri kötüdür diyemiyorum.Bu konuyla ilgili en sağlam tespiti Sandor yapmıştı.Sanırım onunla aynı fikirdeyim;

3 Likes

İçimden bir his bu 3 yiğidi tekrar görecegimizi söylüyor ;

Hatta Ned stark’la,Serçe parmağı birden fazla görebiliriz.Kaynak sormayın ! İçimdeki his dedim.Tahmin.

0 Likes

Joffrey’in dirilmesini çok isterdim. Böyle en büyük işkencelerle ölmeliydi.

0 Likes

Ben hortlama gibi bir sey beklemiyorum.Ned idama giderken kamera 4 saniye baelish’i ye odaklandı.Kaos bir merdiven ise, o merdivenin en üst basamagı Ned’in kellesi idi.Joffrey’in ani karar degisikliginin arkasında onun oldugunu düşünüyorum ve bu yönde bir twist bekliyorum.

0 Likes

ayıp ama Deli kralın ne günahı var onu niye diriltmiyorsunuz ? :smiley: diyara onun gibi bir babayiğit lazım :rofl::joy::rofl:

0 Likes

güzel haber veriyim :slight_smile:

bir ihtimal geri dönebilir.

şöyle: sean bean ağzından özel bir bölüm çektiklerini ve tüm eski oyuncuların bir araya geldiğini ağzından kaçırmış.

game of thrones ’un sekizinci ve son sezonu merakla beklenirken dizide ned stark karakterini canlandıran sean bean finale ilişkin önemli ipuçları verdi.

bean, the hollywood reporter 'a verdiği röportajda, “stark ailesinden kimseyle görüşüyor musunuz?” sorusuna şöyle cevap verdi:

“hiçbiriyle! onları sadece ara sıra bazı özel durumlarda görebiliyorum. en son dört hafta önce belfast’ta görüştük. conan o’brien sayesinde. özel bir bölümdü ve hepimiz bir araya geldik. çok güzeldi. son bölümdü, o nedenle bir araya geldik. bu büyük yapım için tüm karakterleri belfast’ta bir araya getirmeye karar verdiler ve conan o’brien gecenin sunuculuğunu üstlendi.”

0 Likes

özel bölümlerde genelde oyuncularla ropartajlar setten görüntüler falan filan oluyor bir nevi belgesel gibi
yani çok umutlanmayın özel bölüm adından

2 Likes

bu konuyu ayırdı #8

4 posts were merged into an existing topic: 8.Sezon tanıtımları / haberleri 2

0 Likes

Seni Dany hususunda biraz karamsar goruyorum.Ölmesini istemiyorsun ama sürekli bunu dillendiriyorsun.Bir tür ön hazırlık yapıyorsun galiba da gerek yok.Dany bunca çileyi ölmek için mi çekti ? O çetrefilli yol,doğum da ölmesi icin miydi ? Atlattıgı badireler,tehlikeler,suikastler nicin idi ? Bu kadar basit mi ? Ölme ihtimali olan biri varsa şu anda R’hllor’un kerameti ile nefes alan Jon’dur.Jon su an tıbben zaten ölüdür ! R’hllor’un onu diriltme amacı büyük savaştır.Büyük savasta ki misyonunu tamamlayıp ölecegini dusunuyorum.eee tabii kendinden bir parca bırakıp (cocuk) öyle gidecektir. "Acı,Tatlı son!"

0 Likes

8.Sezon tanıtımları / haberleri 2

Ön hazırlık değil, iki yıllık hissiyat, bu yüzden diyebileceğim bir sebebi de yok aslında. Korku, endişe işte, yoksa içten içe ben de biliyorum şu noktada ölmesinin anlamsız, boş drama olacağını (mevcut bilgi çerçevesinde tabi) ama yine de o korku gitmiyor.

Jon da ölmesin, niye ölüyor, bu da çok anlamsız :smile: Tüm o “Jon aslında bir Targaryen” sırrı, durumu ne içindi o zaman? Birde tam kim olduğunu öğrenmişken, sevdiği kadını bulmuşken, büyük ihtimalle çocuğu olacakken ölmesi… Ben buna acı tatlı son demem, trajik son bu bildiğin.

0 Likes

Ne yazık ki söylediğinize katılamayacağım. Sırf Targaryen diye, kral diye ya da soylu diye öldürmeyen bir yapımdan söz etmiyoruz. Sizin de çok iyi bildiğiniz üzere dünya şans ve anarşi üzerine kurulu. Ölümlerin rastgele olması sıkıntı değil bence. 3 Tane ejderha ‘‘doğurmuş’’ olabilir lakin o dönemin şartlarına baktığımız zaman doğum yaparken ölmesi gayet normal, hatta beni tatmin edebilecek bir ölüm. Ejderhaları getirdi, Lekesizler’i, Dothrakler’i westerosa getirdi, zincirkıran oldu ama sonucunda tahta ulaşamadan doğum esnasında ölürse hiçbir sorun yok benim için. Lakin çocuk kız doğar kızın ismini Lyanna koyarlarsa söverim orası ayrı.

0 Likes

bu konuyu ayırdı #15

4 posts were merged into an existing topic: 8.Sezon tanıtımları / haberleri 2

0 Likes

Sırf Targaryen diye değil. Tüm o kurgu bir yere bağlansın, sonucu olsun diye.

Daenerys’e gelirsek… Onun gibi güçlü bir karakterin doğum yaparken ölmesi beni tatmin etmez. Savaşırken ölsün, kendini feda etsin ölsün. Dünyanın ne üzerine kurulduğu gerçeği bir yere kadar, bunun nihayetinde karakter hikayesi gelişimi barındıran kurgusal bir hikaye olduğunu unutmayalım. Bir mantığı, işleyişi, sonucu olan bir iş bu.
O yüzden evet, anlamsız bir son istemiyorum. “Madem Jon sonunda ölecekti, neden hikayesine Targaryen olduğu unsuru yerlestirildi ve geliştirildi?” derim, çünkü bomboş bir kurgu haline gelir bu. Daenerys doğum yaparken ölürse, bu, “güçlü kadın” profili ve bu profil ile gelişmiş hikayesi, kurgusu için en anlamsız kapanış olur. Klişe olacağından hiç bahsetmiyorum bile.

Çatışmalar, gelişimler bir yere bağlanmalı anlatabiliyor muyum? Bu gerçekçi bir hikaye, ama gerçek hayat değil. Gerçek hayattan alacağı şeyler sınırlıdır. Bu kurgusal bir eserdir, ve belli bir işleyiş süreci, matematiği, ve sonucu olmalıdır. Hikaye sonucu da okurlara, izleyicilere hikayenin anlam kazandığını hissettirmelidir. Nasıl anlam kazanır? Rastgele, tesadüfen sonuçlarla olmayacağı kesin.

Edit : Çocuk olursa ve kız olursa, Lyanna’dan daha anlamlı bir isim de olmaz.

0 Likes

Farklı pencerelerden bakıyoruz. Bakış açılarımız farklı ama yanlıştır diyemem.

Yıllar önce Martinin ASOİAF vs LOTR karakterlerini karşılaştırdıkları bir röportajı vardı onu okumuştum. Aragorn vs Robert hangisi daha iyi kral diye sorulmuştu. Martin ise; ‘‘İyi bir savaşçı olmak, iyi bir kral olmak anlamına da gelmez. Orklar dağlara kaçmıştı. Aragorn kral olduktan sonra Orkların yaşamlarına devam etmesini sağlayacak mıydı? Ya da Orkları öldürerek soykırım mı yapacaktı? hangisini yapsa iyi bir kral olur’’ diye cevaplamıştı. Fark edersiniz ki Robert pekte iyi bir kral değildi.

Bunu neden anlattığıma gelince sırf iyi bir savaşçı diye kral olunmuyorsa, kanı taşımakta kral olmaya yetmez bence.
Jon bugün Targaryen olmasa bile birçok kişi kral olmasını ister çünkü yaptıklarıyla o noktaya geldi. Lakin Targaryen olması işin süsü, rastlantısı.

Kısacası soyun,tenin veya kanın hiçbir önemi yok.

3 Likes

Evet ama genel ilerleyişe baktığımızda zaten hep soylu güçlü olanların elendiğini ve insanların sıfırdan yükseldiğini görüyoruz. Dany sarayda büyüyen bir prenses değildi. Jon da ynı şekilde.

1 Like

Benim söylediklerim başka yalnız.
Ama bakış açınızı aktardığınız için teşekkürler.

1 Like

Gıda ve yemek sorunu bu sezon da önemli bir nokta olacak. Geçen sezon Sansa Kuzey’i bu hususta hazırlamak için elinden geleni yaptı. Daenerys’in gıda maddelerini yakması bu sezon başına dert açabilir. Kendi yiyeceklerini getirmemiş ise onun ordularını da kuzeyin beslemesi gerekecek ve kuzeyin hoşnutsuzluğunu daha da arttıracaktır. Ejderhalar ise… olan az gıda maddesi de onlara gidecek. Fragmanda ejderhalar kemik yığınlarının ortasındaydı demek ki bu soruna gönderme idi… ve ben Kuzeylilerin yerinde olsam çocuklarımı saklardım… ikinci bir Zalla vakası olacak gibi duruyor. Fragmanda askerlerin gelişini izlemek için tırmanmış çocuk… umarım annesi ejderhalara yaklaşmaması için uyarır. Ejderhaların bedelini bir şekilde Jon’un da yaşayacağına inanıyorum. Fragmanda ejderha karanlık bir yerdeydi… belki yine bir süre için hapsetmeleri gerekmiştir. Promo fotolarında Daenerys bu yüzden huzursuz olabilir. Ama Dany Dragonpit’teki ejderhaların hapsedilmesi hanemin sonunu getirdi konuşmasından sonra bir daha buna yanaşır mı göreceğiz… belki de bu yüzden Ejderha Kayası’na dönmüştür. (Teaserlarda arkası dönük olarak durduğu yer orası) Yani kuzey-gıda-ejderhalar bir problem oluşturacak.

0 Likes

Bence troll bir cevaptan baska bir sey degil.
Ejderhalar Kuzeylilerin gida kaynaklarindan yiyecek degiller, gider avlanirlar. He Sansa “Bizim ormanlarimizdan, bizim hayvanlarimizla besleniyorlar!” derse, ohohoooo… Siz Sansa fanlari hazir olun, bununla herkes alay eder. Insallah Sansa böyle aptalca bir yaklasim sergilemez :smile:

Zalla’ya (kitap serisinde Hazzea) gelirsek… Bu konuda teoriler oldugunu biliyorsunuzdur. Dizi üzerinden gidelim ve kisaca açiklayayim… Drogon’a özel bir sahne var bu olaydan önce; onu avlanirken görüyoruz. Bir çocugun çobanlik ettigi kuzu sürüsünden bir kuzuyu yakiyor ve alip götürüyor. Cocugu görmesine ragmen, ona dokunmuyor. Onda sonra Zalla olayi oluyor. Süpheli.
Kitapta da dizide de, bunun esasinda Harpiya’nin Ogullari tarafindan düzenlenmis olan bir komplo olabilecegine dair gayet tutarli teoriler var.
Yani gelip de zaten tek sefer yasanmis ve süpheli olan bir durumu, sanki ejderhalar birçok kez, bariz sekilde gidip çocuk yakmislar gibi lanse etmeyin. Yapmayin bunu, rica ediyorum.
Hele bunu Dany’nin Ejderha Kayasi’na dönüsüne baglamaniz… Yani bunun daha mantikli, olasi açiklamalari varken, bunu söylemek biraz sey degil mi? Abarti? Zorlama? Ayrica Jon da Ejderha Kayasinda, o teaser’da o da var. Dolayisiyla belki digerleri de oradadir. Winterfell’in yikilacagina, oradaki savasin kaybedilecegine dair söylentiler var biliyorsunuzdur. Öyle bir durumda siginilacak yer neresi olur? Ejderha Kayasi. Hepsi için. Yani bu sezon “ev sahibi” konumunda görecegimiz tek kisi Sansa olmayabilir.

0 Likes

Yorumumdaki her şey önceki olaylara dayanılarak yapıldı ve gayet mantıklı. Fragmanda WF savaşından sonrasının gösterildiğini düşünmüyorum. Daenerys’in en baştan beri Kuzey’e gitmedeki gönülsüzlüğü, orada yaşayacağı problemler derken fazla orada kalacağını da sanmıyorum. Fragmanda o ve ejderhalarını savaşırken görmedik… yani şu an için benim teorimi/çıkarımımı yanlışlayan bir şey yok. Sanırım izleyip görmek herkes için daha iyi olacak. Teşekkürler.

resim

resim

0 Likes

He su “Dany Kuzey’de kalmayacak, onlari yari yolda birakacak” teorisi mi?
“Onlara hiçbir sey vermeden bir sey verelim” mottosuyla hazirlanmis fragmanda, Dany ve ejderhalarinin savastigi sekanslar görmeyi beklemek zaten bos bir beklenti olur. Neden yoklar diye sormak da yanlis olur.
Ama sunu diyeyim… Ejderhasi üzerinde savasan bir Dany görmüyoruz, ama kalkanlari ejderhacami ile güçlendirilmis Lekesizleri görüyoruz. Savasa katilmadan önce Grey Worm’u görüyoruz, Missandei’yi öptügünü görüyoruz. Savas için pozisyon alan Jorah’yi ve arkasinda atlarinin üzerinde geçen Dothraklari görüyoruz, ve hatta yine Lekesizleri, ve sonra yine, ve bir kez daha Jorah…
Bu insanlar, Daenerys için savasan insanlar, onun kalmadigi yerde kalmazlar. Daenerys de problemler yasiyor diye çekip gidiyorsa, hos bir ayrilik olmaz, ordusunu da orada birakmaz mesela. Ama zaten her seyi geçelim, Dany bir yerde istenmiyor diye, önyargilara maruz kaliyor diye, problem yasiyor diye arkasini dönüp gidecek biri degil. Ne zaman yapmis bunu ki simdi yapsin? Hele su durumda. Akgezenler varken, tehlikeyi biliyorken.
Bariz ortada olan seyler bunlar.
Daenerys’in kuzeydeki savas bitmeden oradan ayrilip Ejderha Kayasina gittigini tek bir durumda görebiliriz… Hamilelik. Ama ilerlemis bir hamilelik. O zamana da zaten her sey bitmis olmali. Hadi bitmedi diyelim, Jon onun yaninda olmazdi, savasi birakip “Iki dakika Dany’yi Ejderha Kayasina götürüp geleyim NK’cigim, az bekle” diyemeyecegine göre… Ama Jon da var, orada, Ejderha Kayasinda.

Buyrun fragmani tekrar izleyin, veya buyrun Dany’nin daha önce problemler karsisinda geri adim atan bir karakter olup olmadigini görmek için sezonlari tekrar izleyin. Sonra gelip, ayni seyleri gönül rahatligiyla bana “önceki olaylara dayanilarak yapilmis gayet mantikli yorumlamalar” gibisinden seyler söyleyebiliyorsaniz, yapacak bir sey yok. Veya hiçbirini yapmayin, inkarciliga devam, hani sonuçta siz bana degil, fragmanda Winterfell’de oldugunu gösterilen Dany’nin full ordusu gerçegine karsi çikiyorsunuz.

Ben tesekkür ederim. Iyi günler diliyorum.

0 Likes