8. Sezon Genel Teori / Tahmin Konusu

8-sezon

1. Sezon yaklaştıkça, kulislerden sıcak bilgiler gelmeye devam ettikçe ve dolayısıyla teoriler arttıkça böyle bir genel konuya ihtiyaç oluştu. Bu sayede 8. sezon haberleri başlığındaki haberlerden dolayı konuyla ilgisi olmayan çıkan tartışmalara, teorilere buradan devam edilebilir.

8.Sezon tanıtımları / haberleri

quote=“Starkgaryen, post:366, topic:9704”]
Üst üste yorum yapmis olacagim (belki de su an yazan Symmachus benden önce yorumunu ekler) ama önemli, Emilia-Daenerys kismi ile ilgili…

Ben sanirim biraz fazla evham yapmisim :smile:
Koskoca yazida sadece tirnak için yazilmis, Emilia’nin sözlerini alirsam, normal !

Emilia röportajda kendi sahnelerini çekmeyi bitirdigini söylemis ama su “It f*cked me up. Knowing that is going to be a lasting flavor in someone’s mouth of what Daenerys is…” cümlesi Daenerys’in gerçek anlamda son sahnesi ile alakali ve Emilia büyük ihtimalle burada kendi performasi ile alakali böyle bir yorum yapiyor. Ayni yorumun bir benzerini iki gün önce bir tv programinda yapmis ama tabi orada argo kelime kullanmiyor :smile:

Yani olay su ki, Emilia orada büyük ihtimalle o sahneyi çekerken ne halde oldugundan bahsediyor.
O hali de özetle $oyle :
“Bu sahne Daenerys’in son sahnesi. Insanlarin onu son kez görecegi sahne. Kendini asmalisin, akillarda kalan bu olacak, Dany’nin ne oldugunu göstermelisin. En iyisini yapman gerek.”

Ve bu Emilia’nin sinirlerini bozar, “f*cked up” olayini yasar. Zaten o kurdugu cümlenin yaninda, ayni zamanda set ekibinin “Her sey yolunda!” diye sürekli onu destekledigini, moral verdigini ama kendisinin her seferinde onlara dönüp “Ama bu son!” dedigini de belirtiyor.

“Bu beni mahvetti” yanlis bir çeviri olmus; onu da belirteyim.

Oh be, rahatladim.
Emilia hep böyleymis, yakindan takip eden hayranlari öyle diyor, ben o kadar takip etmedigim için bilmiyorum.
Dany karakterini inanilmaz benimsemis ve onu en iyi sekilde oynamayi takinti haline getirmis, bu yüzden asiri stres yapiyormus. Insanlari, özellikle de Dany fanlarini hayal kirikligina ugratmaktan çok korkuyormus.
Geçen sene de yine 8.sezon çekimleri sirasinda kafayi yemis (kendisi öyle diyor) ve söyle demis; “Uykusuz geceler geçiriyorum. ‘Her seyin içine edeceksin. Bu son sezon, her sey ters gidecek’ diyorum kendi kendime. Herkes bana ‘O (Daenerys) artik sensin, tek bir kisisiniz! Kendine, içgüdülerine güvenmen gerek!’ diyor. Ve ben ikna olmuyorum. Hep daha fazla çalisma, arastirma yapmam gerektigini düsünüyorum. Kimseyi hayal kirikligina ugratmak istemiyorum.”

Hangi sezonun çekimleri öncesi bilmiyorum ama bir keresinde de gitmis tekrar kitaplardaki tüm Dany povlarini tekrar okumus :smile:

Neyse yani durum bu. Aslinda çogu kisi benim gibi pesimist bakmis olaya, ta ki bir Emilia hayrani gelip “Biriniz de çikip Emilia’nin orada kendi performansi ile, Dany’nin dizideki son sahnesi ’ni çekmenin yarattigi stres ve endise ile alakali bir cümle oldugunu söylememis. Emilia hep böyle; bakiniz…” diyerek iki üç örnek vermis.
Bu arkadas gelip yorum yazmadan önce de zaten çogunluk “Spekülasyon”, “Emilia ve HBO trollemesi”, “Kafalari karistirmak, heyecan yaratmak istiyorlar, dizi sürekli konusulmaya devam etsin istiyorlar” görüsündeydi.

Su an mutlu ve umutluyum :smile:
[/quote]

Peki tüm o boktan şeyleri yapıyorum meselesi ne olacak? Bence gene de karakterin geldiği noktadan mutlu olmamış olabilir. Zaten üzülüyormuş da. Hala umut var :confused:

Ya bu arada ben Dany’nin neden bu kadar batmasını istiyorum? Jon’a alan açılsın diye olabilir tam pisliğim

Tamam peki hala gıcır gıcır yeni konu açtım artık yapabilirsin sanırım

Bu arada @Cassiopeia Sansa Jon meselesine ilginç bir yaklaşım getirdi

Bence olabilir gerçekten

Birkaç gün önce, Sophie Turner’in canlandirdigi Sansa Stark karakterinin sahnelerinin çekimleri bitmis (resmi bir açiklama yok, ama bu yönde haberler var. Sophie’nin attigi bir tweet de bunu isaret ediyor).

Ve yanilmiyorsam birkaç saat önce Emilia Clarke kendi karakterinin (Daenerys Targaryen) sahnelerinin çekimlerini bitirdigini açiklamis.
Gerçi bence Emilia kendi sahnelerini bitireli çok oldu ama yeni açikliyor. Iki haftadir tv programlari, festivaller, galalar… Bir bakiyorsunuz Italya’da, oradan Ingiltere’ye geçmis, sonra ABD’ye, ondan sonra hop Fransa’da, Cannes film festivalinde…
Bence onun çekimleri biteli en az 3 hafta oldu. Ve bu benim hissimin ne yazik ki dogru çikacagini düsündürüyor ister istemez… Hayir, aglamiyorum…
Ee birde Emilia’nin açiklamalari var tabi; yani 8.sezon için Dany karakteri hakkinda hiç iç açici, umut verici seyler söylemedi simdiye kadar. Hep böyle bir buruklugu var, dizinin son sezonu olmasinin verdigi burukluktan öte; öyle hissediliyor bilmiyorum.
Senaryoyu ilk okudugunda kafasini toparlamak için evden çiktigini söylemisti, ve eve döndügünde hala okuduklarinin etkisinden kurtulamamis oldugunu. Ee dizinin sonunu da bilmiyor (öyle söyledi geçen hafta), yani hikayenin sonu onu o hale sokmus olamaz. Dolayisiyla, kendi karakterinin sonu, yani Dany’nin erken sonu, onu o derece etkilemistir.
Harbiden, Emilia basindan beri dizinin sonu konusunda çok üzgün ve duygusal; yukarida da dedigim gibi, bunun sebebi sadece dizinin bitiyor olmasi da degil sanki, bundan fazlasi var.
Cekimlerde çok zorlanmis, özellikle de son sahnesinde; ekip sürekli onu desteklemek zorunda kalmis ve Emilia her seferinde “Ama bu son!” deyip mahvoluyormus. Aklinda hep su düsünce varmis : “Bu, izleyicilerin Daenerys ile ilgili sahip olacaklari son izlenim olacak.”
Bu ne kadar dogru bir çeviri, ondan da emin degilim bu arada, ben Fransizcadan çeviriyorum ve “izlenim” olarak çevirdigim kelime aslinda “Algi” anlamina gelen “Perception” kelimesi. Röportajin orijinal dilinde de mi ayni kelime geçiyor bilmiyorum.

Ek olarak, Emilia dizinin nasil bitecegini hiçbir oyuncunun bilmedigini söylemis. Birçok sahne çekiyorlarmis ama neyin ne oldugunu gizli tutuyormus yapim ekibi. “Bize resmen güvenmiyorlar” demis hatta Emilia.
Aslinda bu konu o kadar çeliskili ki…
Daha geçen hafta bu açiklamayi yapan, yani kimsenin (oyuncularin) finali bilmedigini söyleyen Emilia, bundan 15-20 gün önce finalin insanlari iki bölecegini söylemisti. Yani kimileri “Iste istedigim tam olarak buydu!” diyecekmis, kimileri ise “He?” diyecekmis :smile: Ki annesinin de bu “He?” tepkisini verecek insanlardan olacagini düsünüyormus.
Kraliçem bizimle alay ediyi.

Bu arada çekimler haziran ayinin yarisina kadar devam edecekmis.

8. Sezon Çekim Haberleri

resim

Şaka bir yana demek ki basit ölüm olmayacak. Çünkü Daenerys’in ölme ihtimali her zaman konuşulan bir şeydi. Yani bir savaşta savaşırken kahramanca ölmek var, bir de acı, ihanet ekseninde pis bir şekilde ölmek var. Çok etkilendiğine göre ikincisi. Ayrıca son algı falan dediğine göre bence Aerysleşme ihtimali biraz arttı. Yanş siz bile burada deli Daenerys fikrinden, Samwell ile başlausvsk gerginlik fikrinden haklı sebeplerle hoşlanmıyorlarken oynayan oyuncunun üzülmesi gayet normal. Bu tartışmaya tekrar giresim yok ama Ben sizin yerinizde olsam sonradan çok sövmemek için o şişko kaynaklı başlayabilecek gerginliklere her ihtimale karşı kendimi hazırlardım :smile:.

Ya da bir ihtimal kahramanca ölmüştüt ama belki Emilia Aragorn’un taç giyme törenini izleyip izleyip gaza gelip kendi taç giyme törenini hayal etmiştir seri boyunca. Olmayınca da hayal kırıklığına uğramıştır.

Başka ihtimal ikisinin arası ilk sızan senaryoda olduğu gibi çok pis bir ölüm şekli vardır.

Son teorisine gelince, normalde tamam o zaman iyi bitebilir derdim ama GoT izleyicileri manyak. Tüm dünya Yok olsa tek kişi hayatta kalsa hayır olamaz yeterince kötü bitmedi diye stüdyo basacak tipler var. Bi

Yaaa bak, ben sana hiç “Dany kesinlikle delirmez” demedim, bunun temelinde Samwell olmaz dedim :smile:
Dany’nin elbette kafayi yeme ihtimali var, son sezonda kim bilir ne olacak? Ama insallah öyle bir sey olmaz, çünkü bu gerçekten bana çok saçma ve anlamsiz geliyor.

Öyle bir sey hayal ettiyse kesinlikle hayal kirikligina ugramistir çünkü Emilia resmen oynadigi karakterin taraftari gibi, Dany’ci gibi davraniyor hep :smile:

EDIT :
Tam olarak ne dedigini buldum. Keske bulmasaydim.
Söyle demis :
“Knowing that is going to be a lasting flavor in someone’s mouth of what Daenerys is…”

Lan bu kizi Rhaenyra’ya falan mi dönüstürecekler harbiden? Öfff çok saçma olur yaa! Gelmesin 8.sezon, istemiyorum! Ayyy su an moralim fena bozuldu… :smile:

EDIT 2 :
Gerçi Emilia bir nevi spoiler veren bir cümle kurar mi ki? Bu kadar dikkatsiz davranir mi? Kafalari mi karistirmak istiyor acaba? Spekülasyon mu yapiyor acaba HBO’nun da istegiyle?
(Umutlanmaya çalisiyorum, bozmayin bak! Yakarim hepinizi!.. :smile:)
Yiktin beni Emilia. Tutaydin o çeneni, olmaz miydi?

EDIT 3 :
Ayyyy…
Birde söyle bir sey demis : “Tüm o tuhaf, b*ktan seyleri yapiyorum… Ne demek istedigimizi izlediginizde anlarsiniz.”
Yaaw bu ne demek?
Terkediyorum forumu.

Ya şimdi Dany delirecekse Samwell meselesini kullanırlar boşuna ailesini yaktırmadılar.

Ama şunu iddia etmiyorum ben, Daenerys süper, herkes ona hayran, kurtarıcı ama sadece birkaç Tarly yaktı diye millet bunlatın hepsini unutup cephe almaz. Ama domino taşı etkisi olur sadece. Yani ateşi besleyecek ilk çıra olur. Başka etkenlerden de millet kıllanır falan. Tabi ben delirecekse nasıl olurdan bahsediyprım. Delilir mi orası ayrı mesele.

Nasıl yani ne demek istediğini tam anlamadım.

Belki de ilgi çekmek için yapıyordur. Benzeri şeyleri duymuşrum.

Yaa kivirma simdi Ömercim :smile: Sen bayagi Samwell’in triplere girecegini, bu sekilde sorunlar çikacagini falan söylüyordun daha çok, unutmadim :smile:
Diger ihtimale diyecek lafim yok, elbette Kuzey’de Dany’ye karsi cephe alinirsa, Tarly’lere yaptigi argüman olarak kullanilir. Bundan bahsetmistik biz hatta ve ben o zaman da ayni seyi söylemistim.

Neyse bunlari konusmayalim, sadece haber yorumu yapalim. Yeterince tartistik o konulari zaten, hem yeri de degil yani.

Agizda birakacak tat falan demis ama ben kelimesi kelimesine çevirmeyecegim, biraz tuhaf görünüyor çünkü.
Söyle demis :
Bunun Daenerys’in ne/kim olduguna dair insanlarin sahip olacaklari son izlenim olacagini bilmek.
Aslinda bu cümleden hemen önce “It’s f*cked me up” diyor. Yani biz bunu kibarca ve en mantikli olacak sekilde “Bu beni mahvetti” olarak çevirelim.
Yani… “Bu beni mahvetti. Bunun Daenerys’in ne/kim olduguna dair insanlarin sahip olacaklari son izlenim olacagini bilmek”.

Tuhaf bir cümle oldu ama neyse, çeviride hiç iyi degilimdir. Yanlisim varsa hatta, arkadaslar uyarsin.

Ayy hadi insallah. Ben de bu umuda tutunmaya çalisiyorum :smile:
Ortaya bu kadar net anlamlar çikaracak cümleler kurmak, fazlaca dikkatsizlik olur degil mi?

Valla olay Dany’nin ölme ihtimali degil, ben buna en az 2 yildir alistiriyorum zaten kendimi, daha gerçeklesmeden kabullendim durumu :smile: Benim tek derdim; lütfen su karaktere kafayi yedirtip saçma, anlamsiz, ve Asoiaf evreni içinde klise bir durum yaratmasinlar. Ölecekse kahramanca, iyilik için savasirken ölsün yaa! Hatta dogururken ölsün, valla ona da tamam :smile:
Kafayi yemesi, acimasiz birine dönüsmesi, Rhaenyra gibi olmasi mesela Dany karakterinin hikayesini tamamini yansitan, hikayesinin tamamiyla uyumlu olan bir son degil. Bu, içindeki iyiligi, merhameti, haksizliga karsi olusunu, adaletten iyi veya kötü herkesin nasiplenmesi gerektigi inancini falan filan anlamsizlastirir. Dany’nin iyilikleri, iyi yönleri, “acimasizca” diyebilecegimiz (ki bana göre sebepsiz de degildi hiçbiri ama neyse) hareketlerinden çok daha fazla. Bir Rhaenyra’ya, bir Aerys’e dönüsmesi kocaman bir dengesizlik olmaz mi?
Neyse, yeri degil ama söylemeden de edemedim.

Hayır ya ben en başından aynı şeyi iddia ediyordum. Hatta ne olabileceğini uzun uzun yazmıştım somutlaştırarak :smile:. Ama bir ateş yanacaksa çakmağı Samwell olur.

Acaba atar yaptırıp ailesinin yanına gönderip Yüksekbahçe ordusunu toplattırmak gibi şeyler yaptırırlar mı? Sonra 5. Günüm Şafağında kurt ce Ejder bayrağı ile dalarlar falan. Evet saçma ama Greyjoy seçiminden sonra bence sürpriz olmaz böyle absürt bir şey :joy:

Tamam ya neredeyse yüzde yüz emin oldum Milly karakterin gittiği yerden memnun değil. Çünkü burada başına gelenlerden değil yaptıklarından yakınma var. Ama burası garip ne yapmış olabilir ki? Ne haliniz varsa görün çakma ejderinizle ben gidiyorum mu diyecek? Bu saatten sonra nasıl kotaracaklar bilmiyorum, benim beklentim bir tartışma olacağı, aöa sonunda barışılacsğo gene de bu tartışma yüzünden zaman kaybı olacağı ve her şeyin karışacağı yönündeydi. Ama o boktan şeyler dediğine göre Dany bununla sınırlı kalmayıp kanser edecek şeyler yapacak. Belki de Emily fazla duygusal davranmıştır.

Valla bilemem genel olarak üzgün bir hali olması fazla kıllandırıcı.

https://eksisozluk.com/entry/61315739

Şu yazıyı okumanı tavsiye ederim. Bigboned iyi bir asoiafologdur. Çok önceden önermiştim, doğru yazıyı bulamamıştınız, ben de bir ata atarım demiştim o bir ara için uygun zaman şimdi :joy:

O değilde acaba JonxSansa veya JonxArya falan yaparlar mı? Reyting bazlı düşününce milletin oww my god what’s happening diye karşılayacağı bir olay olur.

Özellikle Arya’yı 10 yok yaşlı hale sokmuşlarsa ve süsleyip püslemişlerse hele Jon çol güzel olmuşsun derse ve Arya Dany’e pis bakışlar atarsa evet oradan kıllanın. @YeniAy_Ottoman profil resmini bayrak yapıp asar herhalde.

Bu absürt olmanin da ötesinde ama :smile:

Teselli cümlesi mi bu?
Paragraf boyunca zaten sifir olan moralimi, eksilere düsürdün :smile:

Neyse benim çeviriye de bakma aslinda, hele o kibarca çevirdigim kismi. Her dilde farkli kelimelerle çevrilir herhalde o terim, deyim, her neyse artik. Zaten birde Emilia’nin çok sIk kullandigi bir kelime o, her sekilde söylüyor valla. Yani o yüzden agiz aliskanligindan dolayi kullandiysa o kelimeyi, çok da büyük anlamlar çikarmamak gerek.
Evet, açiklama yapiyorum ama esasinda kendi kendime umut vermeye çalisiyorum. Acinasi.

Aslinda Game of Thrones ve final kelimeleri yanyana gelince o moda geçiyor. Yoksa bildigimiz Emilia aslinda, kakara kikiri :smile:
Genel olarak üzgün, buruk durumu yok. Hatta Seth Meyer’a konuk olmus dün galiba, Kit ile sevisme sahnesini anlatirken gülüyordu yine, keyifliydi. “Arkadasiz sonuçta ve hadi simdi söyle yapin diyorlar” deyip o kusma hareketini falan yapti yine.

Nihayet, o meshur entry! :smile:
Cok uzunmus yaa, ama ilk firsatta okuyacagim.

Illa bu yönde bir sey yapacaklarsa, Jon-Sansa tercih ederim.
Görüntü olarak daha hos durur yani, her sey bir yana. Maisie ve Kit’i hayal edebiliyor musun? :confused:

Sen iyi misin? Her sey yolunda degil mi?
:smile: :stuck_out_tongue:

Offf… Arya-Jon olursa Ayça valla cosar hee, bayram eder burada :joy:

Neyse Sansa falan deyince aklima geldi… Ben bir sey daha okudum. Bekledigimizden daha çok Sansa-Dany sahnesi olabilirmis. Insallah dogru degildir. Yani Dany’nin diger önemli karakterle sahnesi olsun istiyorum ama bekledigimizden fazlasi… Dany-Sansa… Niye ki?

Greyjoyfsn daha absürt değil. :confused:

İnsanlara moral vermek konusunda asla iyi olmadım :confused:

Bence de pek zorlamaya gerek yok ama gene de şu şekilde bak, bu hayal ürünü değil mi? Yani GRRM yapsa da hayal ürünü biz yapsak da. Sonu beğenmezsek kafalarda alternatif son yapabiliriz :joy:

Ben Emilia Clarke’ın oyunculuğunu bilmiyorum, görüntüsünü Daenerys için iyi bulmutodum ama bunları derken üzülüyorum kendisini epey sempatik buluyorum ben çok iyi bir insanım, çok tatlıyım diye bağırıyor.

Kesinlikle okumanı öneriyorum. Arada kontrol ederim özelden falan okudun mu ne düşünüyorsun diye :smile:. Bırakmam öyle.

Şöyle bir Maise olur bence demek için foto aradım da Yok arkadaş hepsinde süslenmiş anaokulu kızı gibi duruyor.

Niye ki? .d

Ayça için o gün forumda milli bayram ilan edilsin.

resim

resim

resim

Şaka bir yana entrikacı Sansa Daenerys’e asıl gücün kimde olduğunu unutma belanı bulursun mesajı verebilir. Yani Stark usulü Cersei olur bir ihtimal.

Saka yapiyorsun.
Hem Greyjoy olayinin absürt bir tarafi yoktu ki; Kral $urasiydi iste.
Seyi mi diyorsun; hani Yara konusuyor “Yürü be! Helal” (!) diyorlar; sonra ayni tezahüratlari Euron için yapiyorlar?
Orasi komikti harbiden :smile: Ama olayin kendisi saçma degil, önemli olan bu.

Gerçekten öyle. Cok tatli, çok komik, çok samimi, kompleksiz.
Dün Seth Meyer’in progaminda Prens William’a rezil olusunu anlatti. “Your Royal Highness önce, sonra Prens William diye hitap edebilirsin” diye uyarmislar, bu da “Your Royal Highness, tamamdir, söylerim” demis. Gayet rahatmis, stres falan yapmamis ama Prens William ile karsi karsiya geldiginde o “Your Royal Highness” bir türlü çikmamis agzinda, kekelemis, söyleyememis.
Sonra annesinin evini Emilia’nin oynadigi karakterlerin ürünleri ile doldurdugunu anlatti. Emilia’nin kendi evi birde, annesinin evi degil. Fotograf gösterdiler hatta, Emilia’nin evinde bir yatak, yastiklar ve yatak örtüsünde Star Wars’da canlandirdigi Qi’ra karakteri baskisi var :smile: Bu yüzden eve erkek atamama muhabettine bile girdi buradan :smile:
Bu tip seyleri hep anlatiyor. Her röportaji ayri komedi.

:joy::joy::joy:

Yaa onun bir fotografi var Emilia ve Kit ile birlikte, haberleri yokken çekmisler. Maisie belli ki heyecanla bir sey anlatiyor o fotograf çekildigi sirada, Kit o ciddi ifadesiyle izliyor, Emilia da ise iste ilgili bakislar, her zamanki güler yüzü.
Fotografa su yorum yapilmisti : “Sizce de anne ve babasina erkek arkadasindan bahseden ergen kiz gibi durmuyor mu?”
:smile: Harbiden de öyleydi :smile:

Dany-Sansa fotograflari ve ortaya çikan anlam sahane :smile:

Ben Sansa’dan öyle bir hareket bekliyorum zaten, umarim sasirtir. Cidden 6 bölüm kalmisken ben saçma sapan, gereksiz sürtüsmeler izlemek istemiyorum.
Arya nasil yaklasacak Dany’ye, onu daha çok merak ediyorum (hatta bununla ilgili uydurma, komik bir diyalog da okudum bugün) çünkü Arya’nin savasçi Targaryen Kraliçelerine ilgisi var. Dizide mesela Tywin 7 Kralligin fethi konusunda hep “Aegon” derken, Arya orada “Ve Visenya ile Rhaenys. Aegon tek basina degildi” diye düzeltiyordu; hatta yanilmiyorsam Visenya’dan özellikle ilgi ile bahsediyordu. Dany tabi ki bir Visenya degil ama bir Targaryen, bir Kraliçe, bir ejderha binicisi…
Iyi bir ikili olmalarini çok istiyorum ben; Dany ve Arya en sevdigin iki kadin karakter, kötü olmasinlar. Sansa da iyice kudursun :smile: :stuck_out_tongue:

Yine konu disi olduk. Bize “8.sezon tahminleri, görüsleri” basligi lazim.
Sen mi açarsin?
Gerçekten daha fazla bu basligi bunlarla doldurmayalim.

Genel olarak koca kralı Sanki sınıf Başkanı seçiyor gibi seçtiler. Zaten burada absürt olan şura değil biçim. Yani bir Meclis hibi devasa bir yerde toplanmak var
Bir de daire çizmek.

Samwell olayının da kendisi saçma sayılmaz. Ailesinin başına geçen bür çocuk. Dolambaçlı yollardan olabilir ama normalde böyle bir değişim bayağı sürer.

Tam evlenilecek kız :heart:

Bir de Kit ile Sophie’nin fotoğrafı vardı Kit’in mezuniyet töreni ve annesi diye :joy:

Yok arkadaş kızlar 1.70 boyu geçmemeli.

Olursa benim çok hoşuma gider. Çünkü ben diziye kitap fragmanı gibi bakıyorum gerçekten. Mesela geçen sezonki Arya Sansa sürtüşmesinin olmuş olması için yapıldığı çok belliydi ama bu ipucu verdi belli ki kitapta da böyle bir şey olacak. Bir yanda Jon öl dese ölecek Arya bir yanda hırslı ve Jon’a o kadar yakın olmayan Sansa. Bu kız yüzünden Eddard öldü tamam cahildi ama affetmesi zor. Buradan Starklar Sansa’ya hain muhabbeti bile yapabilir. Ki dizi de ihtimali gösterdi.
Gelelim Sansa ve Dany’e, benim beklentim bu kızın Starklarım entrikacı yanını kapatması. Sağlam olması, kukla olmaması. Buradan şunu anlarız Sansa demek ki gerçekten kitapta bu rolü oynayacağını anlıyoruz.

Aynen benim için de ciddi merak konusu. Kitapta da karşılaşmalarını çok istiyorum. Şuan ikisi de Essosda kim bilir yan yana gelirler belki. [quote=“Starkgaryen, post:364, topic:9704”]
savasçi Targaryen Kraliçelerine ilgisi var. Dizide mesela Tywin 7 Kralligin fethi konusunda hep “Aegon” derken, Arya orada “Ve Visenya ile Rhaenys. Aegon tek basina degildi” diye düzeltiyordu; hatta yanilmiyorsam Visenya’dan özellikle ilgi ile bahsediyordu. Dany tabi ki bir Visenya degil ama bir Targaryen, bir Kraliçe, bir ejderha binicisi…
[/quote]

Aslında Visenya ve Rheanys Arya ve Sansa’yı Çok andırıyor

Visenya Sagaşçı ve Acımasız Arya da
Rheanys ise Romantik ve şairleri, ozanları seviyor. Rheanys de öyle.

Visenya kocasına çok sadıkmış, Arya ise Jon’a çok Sadık. Rheanys o kadar Sadık değilmiş devamlı yakışıklı erkeklerle doluymuş çevresi. Eh Sansa da öyle.

Arya Jon’a çok bağlı ve arada bir gerilim olsa Arya’nın ilişkisi çok dalgalı olur

Ben hep şunu hayal ediyorum, Arya Meeren’e geliyormuş, sonra orada Jon ile ilgili bazı şeyler açığa çıkıyormuş Tyrion iyi bir kral olacaktır falan diyormuş. Arya da köşeden izliyormuş falan. Çok ilginç olur.

Aslında @bekircem üstat geçen yaptığı gibi ayrı konuya alsa bütünlük açısından daha iyi olabilir.

Üst üste yorum yapmis olacagim (belki de su an yazan Symmachus benden önce yorumunu ekler) ama önemli, Emilia-Daenerys kismi ile ilgili…

Ben sanirim biraz fazla evham yapmisim :smile:
Koskoca yazida sadece tirnak için yazilmis, Emilia’nin sözlerini alirsam, normal !

Emilia röportajda kendi sahnelerini çekmeyi bitirdigini söylemis ama su “It f*cked me up. Knowing that is going to be a lasting flavor in someone’s mouth of what Daenerys is…” cümlesi Daenerys’in gerçek anlamda son sahnesi ile alakali ve Emilia büyük ihtimalle burada kendi performasi ile alakali böyle bir yorum yapiyor. Ayni yorumun bir benzerini iki gün önce bir tv programinda yapmis ama tabi orada argo kelime kullanmiyor :smile:

Yani olay su ki, Emilia orada büyük ihtimalle o sahneyi çekerken ne halde oldugundan bahsediyor.
O hali de özetle $oyle :
“Bu sahne Daenerys’in son sahnesi. Insanlarin onu son kez görecegi sahne. Kendini asmalisin, akillarda kalan bu olacak, Dany’nin ne oldugunu göstermelisin. En iyisini yapman gerek.”

Ve bu Emilia’nin sinirlerini bozar, “f*cked up” olayini yasar. Zaten o kurdugu cümlenin yaninda, ayni zamanda set ekibinin “Her sey yolunda!” diye sürekli onu destekledigini, moral verdigini ama kendisinin her seferinde onlara dönüp “Ama bu son!” dedigini de belirtiyor.

“Bu beni mahvetti” yanlis bir çeviri olmus; onu da belirteyim.

Oh be, rahatladim.
Emilia hep böyleymis, yakindan takip eden hayranlari öyle diyor, ben o kadar takip etmedigim için bilmiyorum.
Dany karakterini inanilmaz benimsemis ve onu en iyi sekilde oynamayi takinti haline getirmis, bu yüzden asiri stres yapiyormus. Insanlari, özellikle de Dany fanlarini hayal kirikligina ugratmaktan çok korkuyormus.
Geçen sene de yine 8.sezon çekimleri sirasinda kafayi yemis (kendisi öyle diyor) ve söyle demis; “Uykusuz geceler geçiriyorum. ‘Her seyin içine edeceksin. Bu son sezon, her sey ters gidecek’ diyorum kendi kendime. Herkes bana ‘O (Daenerys) artik sensin, tek bir kisisiniz! Kendine, içgüdülerine güvenmen gerek!’ diyor. Ve ben ikna olmuyorum. Hep daha fazla çalisma, arastirma yapmam gerektigini düsünüyorum. Kimseyi hayal kirikligina ugratmak istemiyorum.”

Hangi sezonun çekimleri öncesi bilmiyorum ama bir keresinde de gitmis tekrar kitaplardaki tüm Dany povlarini tekrar okumus :smile:

Neyse yani durum bu. Aslinda çogu kisi benim gibi pesimist bakmis olaya, ta ki bir Emilia hayrani gelip “Biriniz de çikip Emilia’nin orada kendi performansi ile, Dany’nin dizideki son sahnesi’ni çekmenin yarattigi stres ve endise ile alakali bir cümle oldugunu söylememis. Emilia hep böyle; bakiniz…” diyerek iki üç örnek vermis.
Bu arkadas gelip yorum yazmadan önce de zaten çogunluk “Spekülasyon”, “Emilia ve HBO trollemesi”, “Kafalari karistirmak, heyecan yaratmak istiyorlar, dizi sürekli konusulmaya devam etsin istiyorlar” görüsündeydi.

Su an mutlu ve umutluyum :smile:

Kral $urasi öyle oluyor; kitapta da bundan çok farkli degildi.

Samwell’de o bahsettigin seyleri yapabilecek potansiyel yok.
Ikincisi, kendisi Gece Nöbetinin adami. Yeminini bozarsa, kelle gider, hemde bunu yapmak Jon’un görevi olur.
Daha da sayarim yani. Nereden tutsan elinde kaliyor.

Hadi yaa? Onu kaçirdim ben :joy: Denk gelirsen tekrar, at bana özelden.

Devaminda yazdiklarin yorum yapamayacagim, muhabbet de çok güzel ama cidden konu disiyiz.
Bekir Cem geçen gün yeni baslik açip neredeyse 40 yorum tasidi yine bu basliktan; tekrar o noktaya gelmeyelim, bu gidisle ban yiyecegiz :smile:

Millet buraya haber okumak için giriyor, bizim muhabbetle karsilasacaklar… Kulaklarimiz çinlarsa bugün, bosuna degil :smile:

8. Sezon Genel Teori / Tahmin Konusu

Emilia Clarke konusunda bir yorum yapma isteği uyandı. 7 sezonu tek yüz ifadesiyle geçirmiştir kendisi. Sevimli olduğunu kabul ediyorum, ama Daenerys Targaryen rolüne yakışmıyor kesinlikle. Üstelik eskiden sadece “güzel değil” diyordum. Artık 60 yaşındaki nenelere benzetiyorum, o derece. Hele şükür @Symmachus’un aksine Daenerys’i kitaptaki tasviriyle kafamda canlandırabiliyorum.

Ayrıca tüm foruma meraklandığım bir soruyu yöneltmek istiyorum. Karakterleri TV şovuna göre mi kafanızda canlandırıyorsunuz, kitap tasvirleriyle mi?

Şimdi şöyle, ben de Daenerys Targaryen rolü için uygun bulmuyorum. Çünkü 10/10 bir kadın değil ve esmer.

Ama bunun haricinde gene de çok güzel ve tatlı =)

Ayrıca benim için sadece Daenerys sorun oluyor diğeriernin canlandırabiliyorum akıllı ol.

Kitapa en uygunsuz karakter kesinlikle Margeary. Euron’u saymıyorum tabi o Euron kitaptaki Euron değil. Euron isimi başka biri. Kitaptaki Euron’u göremeyiz :confused:

Margaery Tyrell’i cast’ını oldukça seviyorum ya ben :confused: bildiğin kedi ya.

Ben onu görünce aklıma Domuz-Ördek-Kedi melezi geliyor

kitap tasvirleriyle canlandırıyorum ben, hatta kendi yorumumu katıyorum bazen. kitapta böyle hanelerin belli tipleri var, dayne’ler ya da targaryenler gibi fantastik tipler var,ama dizide senin benim gibi insanlar,dany bile o fantastik görüntüyü sağlamıyor bence.bazı çizerlerin resimleri de hoşuma gidiyor ama.

0e57281b8b9f267d3d4c9165b094aae8
17c575ed026aa345ea815820aba83db3

Kitapta olursa ederim, dizideki Arya’yı çok beğenmiyorum. :smiley:

Arya’yla jon aşkını istemem onlara kardeşlik bence daha çok yakışıyor.