8. Sezon Genel Teori / Tahmin Konusu

8-sezon

Ben açıkçası Aryacı olsam da iki teori arasında bir fark görmüyorum. Mektup Arya ihtimalini güçlendiriyor ama buna karşılık Sansa ve Jon’un kardeş gibi olmaması ve Sansa’nın kraliçe olacak olmasına dair vurgular bu argümanı dengeliyor.

Bence %50 %50 iki ihtimal eşit.

Ama ben şahsen Arya’yı daha çok sevdiğim için bunu tutuyorum.

öncelikle ben dizi finali için Jon- Dany ihtimaline daha yakınken nasıl Sansayı abarta bilirim anlamadım :smiley:
final için süpriz deniyormuş yani şaşırmayı bekliyoruz kraliçe olarak kim olursa daha çok şoke oluruz
Jon- Dany bekliyordum 7 den belli olmuştu deriz
Jon- Arya şaşırırız ama o kadar
Jon-Sansa yok ya nasıl olur deriz
bana göre final şaşırtmaca olursa Jon Sansa olmalı G O T nin formatına en çok uyan o
@Symmachus mektuptaki Arya ile dizideki ve kitaptaki Aryanın benzerliği yok bana göre ve mektubun birebir aynı olan kısımlarını da ne dizide ne kitapta göremedik
2. bir noktada Arya suikastçi, şovalye falan çok güzel olur ama diyarın ihtiyacı olan kraliçe olamaz bence
sevebilirsin tabiki saygım var kendi adıma ben Aryada kraliçe hamuru görmüyorum

Önemli olan kemik kısım. Mektubun kemik kısmı aynı. Ana karakterler aynı seriyle ve mektuptaki Arya da gayet savaşçı. Bran ile öteki dövüyorkar daha ne olsun?

Güzel giyinmesini bilmek mi iyi kraliçe yapar?

mektuptaki Arya sansa ve arya karışımı bir kız bana göre
hem sonra mektuptaki sansayı hatırla kaderini kitapta yada dizide öyle oldu mu ?

güzel giyinmekten bahseden oldu mu ? Diyarı hatırla herkes kuyu kazıyor oyun içinde oyunlar var. Sansa, Lf, Cersie ve KL deki kişilerden insanları idare etmek için nasıl olmalı nasıl davranmalı öğrendi, ama Arya canını sıkan biri varsa sabretmez ya öldürür ya kovalar yanından ama bazen helede kraliçe isen sabredeceksin, o kişiyi kullanacaksın ve malesef ben Aryada bunu görmüyorum

sansa’yı güzel giyinmekten ibaret mi görüyorsun? tyrion bile sansa için 'margaery’den daha iyi bir kraliçe olur diyor. arya kraliçe olursa, onun fevriliği ve öfkesi dany’den daha beter. bundan dolayı belki mükemmel kraliçe olmaz, ama iyi kraliçe olur. ben yüzsüz adamlıktan kraliçeliğe geçiş gibi bir kariyer atlamasını biraz tuhaf buluyorum ama :smile:

Hayır mesele o değil, Sansamızdan çok iyi kraliçe olur. Ancak neden Arya olmaz? Yani Arya’nın Sansa’dan farkı leydi gibi olmaması, sert ve savaşçı bir kişiliği olması. Bu özellikler neden Arya’yı kraliçe yapmaz?

@fecr

Evet anlıyorum bu doğru bir düşünce ama neden mesele sadece saray olsun? Jön da asla saray yüzü görmedi.

aslında dizi olayı çok iyi açıklıyor. arya lordları öldürelim diyor,sansa işler böyle yürümez diyor. arya halkla çok iyi anlaşır. ama lordları idare edemez. sansa kitapta da dizide de siyaseti iyi beceriyor. arya aklına eseni yapan, sonucunu pek düşünmeyen biri. sevilen bir kraliçe olur ama siyasi açıdan güçlü bir kraliçe olamaz.

Ben bilmem. Diziyi referans almam. Arya tam halkla iç içe. Buna ilişkin herhangibir argüman kitapta yok.

arya’nın joffrey’e saldırmasını düşün. hiç bir an düşündü mü? hiç konuşmaya olayı açıklamaya çalıştı mı? karşısında ki veliaht prens. ben bunu yaparsam işler karışır diye düşündü mü? brandon stark’ın hiç düşünmeden rhaegar’a meydan okuması gibi bir şey bu.
8.henry’nin ilk karısı catherine’ de halk tarafından en sevilen kraliçeydi. anne boleyn hiç sevilmezdi ama sonunda gücü ele geçiren o oldu. kadın kralı bile politikayla elde etti. bazen sadece sevilmek yetmiyor. arya halkla iç içe ama feodal yönetimlerde her zaman güçlü olan lordlardır. şu an neredeyse tüm dünyada demokrasi var ama yine siyasi açıdan güçlü olan insanlar karar veriyor. sansa’nın şöyle bir artısı var:sansa hem halk tarafından hem lordlar tarafından çok sevilebilecek biri.
diziyi kitap için hele karakterler için bende referans almam onu sadece örnek verdim. arya da kurt kanı var.bizim ned’i brandon’u hatta robb’u eleştirme sebebimiz olan kurt kanı.

Hem halk hem lordlar. Evet bu kısmı sevdim.

Ama gene de Sansa’yı o malca şakından dolayı affedemiyoruz :/.

sansa orada sadece kendisini yaktı ya. cersei’nin iddia ettiği gibi babasının planlarını açıklamadı ki. sadece gideceklerini söyledi ve bu yüzden onca şey çekti. cersei olayı tyrion’a anlatırken zaten olduğundan farklı anlatıyor dikkat ederseniz. sansa sadece cersei’ye kral babasının fikrini değiştirtsin diye rica etmeye gidiyor. kraldan korktuğu için de iyi insan sandığı kadına gidiyor. sansa zaten ne biliyor?daha bir kaç pov önce baelish ‘çocuklar konuşur’ demişken ned planlarını kızlarının yanında neden açsın? sadece anlatarak cersei’ye babasına karşı kullanması için koz vermiş oldu bilmeden:kendisini!!

Ama plandan haberdar olması dana dikkatli davranmasını şağlıyor :). Tyrion’a farklı bir şey anlatmadı. Benim oğluma çok pis aşık oldu dedi sadece. Eğer o olmasa kontrolü kaybederdim dedi.

Ancak şimdi çok pis bir şey yapması lazım,

bence arya-sansa dışında değişik güzel teoriler bulursak canlanır biraz.millet birazda bundan sıkıldı.
tyrion’a renly’yle komplo kuruyordu dedi. böyle bir şey yok ama ayrıca konuşurken ned’in gerçeği keşfettiğini filan söylemedi hiç. sadece komplo kurmasını ihanete gerekçe olarak gösterdi. cersei’nin tyrion’la başka konuşmalarından anlıyoruz ki kadın kendine bile çok iyi yalan söylüyor. özellikle bu çocuklar konusunda tyrion gerçeği bildiği halde sadece söylentiymiş gibi konuşuyor.

Bu kısmı yalan sayılmaz. Renly Robert ölüm döşeğindeyken sana 200 kişi vereyim Joffrey’i Esir alalım demişti. Ned ise hayır arkadaşım daha ölmemişken kan akıtmam diye gıcıklık yaptı. Sonraki sabah nerede Renly? Versin şimdi 200 adam dese de çoktan kaçmışlardı.

ama ortada komplo filan yok olsaydı cersei olaya çok daha önceden müdahale ederdi. renly’nin teklifini varys’de duymuş olabilir.

Bu konu yabancı forumlarda ciddi ciddi konuşuluyor.Dany hakka uğurlanırsa,Sansa kraliçe olur deniyor.duygusal bir birliktelikten bahsedilmiyor çünkü dizi buna dair hiç bir done vermedi,olursa politik bir evlilik olur deniyor.Sansa Stajını yaptı,geriye kalan adaylar içinde en uygunu deniyor.Haaa olur mu olur ben buna ihtimal vermiyorum.Nedeni ni yukarıda yazdım zaten…

Bu konuda haklısın.son sezonla birlikte zaman kavramını unuttuk.Kargalar f16’ya bagladı,Ejderhalar boyut atladı :joy:

Bu ihtimale değindim zaten…

Evet vardı da duygusal bir bağ yoktu.Butun sezon boyunca Sansa,jon’u sorgulayıp durdu zaten öyle bir sey olsa Jon,Dany’i yerine Sansa ile birlikte olurdu.Senaristler bunun alt yapısını olustururdu.Biri halası,digeri dayı kızı.Dayı kızı daha makbul gibi duruyor :grin: Aslına bakarsan Sansa,Jon’a karşı hiç bir sey hissetmiyor,Jon da ona karşı.aralarında mecburi bir birliktelik var (Yanlız kurt ölür,sürü hayatta kalır) haa bu mecburi birliktelik neden evlilikle surmesin diyebilirsin.Ben Jon gibi duygularıyla hareket eden bir adamın politik dahi olsa Sansa ile evlecegini sanmiyorum.Haa Dany ile Jon ölür Sansa o zaman tahta oturur.buna bir sey diyemem çünkü mevcut adaylar içinde bir tek o kalıyor…

Arya’ya gelirsek,onun ne evlilikte ne de leydilikte gözü var.Evet Jon’u çok seviyor,Jon da onu ama onların ki masum bir sevgi.Abi-kardes iliskisi.eee tabii butun bu yorumları diziyi baz alarak yapıyorum bunu da belirtmem de fayda var çünkü hatlar yine karışmış gibi duruyor :grin:

Bu mektup olayı ne ? Dizide bir sey mi kaçırdım ? Jon’a gelen mektuptan mı bahsediyorsunuz ? Hani Bran ile Arya’nın yasadıgı soyleniyordu yoksa baska bir mektup daha mı var ?

işte jonda saray yüzü görmediğinden biri bu eksiği tamamlamalı jon ve arya da ikiside aynı bakar olaya ama onları manipüle edecek yada çevresinde dönen oyunları fark edecek biri lazım jon un yanına

mektup kitap yayılmamaya başlanmadan Martin yayıncısına şöyle şöyle hikaye olacak diyor

burdan bak

sansa’yı kızkardeşi biliyor sevse bile nasıl söyleyebilir ki? duygusal bağ olmadığına da açıkcası katılmıyorum. sansa bran ve arya’yla hiç yaşamadığı kadar samimi anı jon’la yaşadı. bence petyr’ı bu kadar çabuk harekete geçiren de bişeyler var. mahzen de jon’u kışkırtması hiç onluk bişey değil.

son saniyelere dikkat edin. baelish önce jon’un ardından bakıyor sonra jon’u izleyen sansa’ya çeviriyor başını.
ve ona ‘sahip olmadığın ne istiyorsun’ demesi.
@fecr bende @Miro ya aynı makaleyi atacaktım ki sen hızlı davrandın :smile: uzun uzun da yazmıştım :face_with_hand_over_mouth:

mahzen sahnesinde bende dizide de olabilir mi acaba demiştim

kitapta jon duygusal olduğu kadar mantıklı akıllı da bir karakter dizi için karakter yumuşadı duygusallaştı
dizi başlamadan Martin senin nasıl biteceğini dizi yapımcılarına söyledi bu kuzen aşkı var ama dizide mi olur yoksa kitapta mı bilemiyoruz tabi
final için şaşırtmaca süpriz bekliyoruz istiyoruz. O sebeple Sansa Aryadan daha büyük süpriz olur düşüncesindeyim ben
hatta böyle bir olay kitapta kimi sevdiğini de açık edebilir o sebeplede bekliyoruz
2. bir nokta 6 bölüm kaldı olmaz diyorsun şimdiye kadar pek çok konu 1 2 cümle ile bağlandı 1 2 sahne ile bitirdiler bunu da yapacakları (yaparlarsa ) aynı, savaşı bile yarım saate sığdıracaklar diye korkuyorum ben açıkcası