8. Sezon Genel Teori / Tahmin Konusu

8-sezon

Yoo savası yarım saate sıgdırmazlar.bu yonde açıklama yapıldı sadece 1 savas sahnesini 60 gunde cekmisler ki bir cok savas sahnesi var.Dizinin ilk bolumde muttefik arayısları olucak daha altın murettebat gelicek.Gucler birlesecek…WW bir yanda Cersei bir yanda çok kelleler gidecek daverrr :joy:

isin sakası bir yana.Kitapta durum ne bilmiyorum.bazı arkadaslarımız Arya–Jon diyor bazıları Sansa-Jon iki tarafta bir seyler biliyorlar ki konusuyorlar ama dizi icin konusacaksak bu yonde bir emare yok.Arya için Gendry’i hazırladılar.Sansa icinse 2 aday var.Biri uzun (Sandor) digeri kısa (Tyrion) ortası yok.olanlardan da hayır görmedi zaten.Joffrey,Ramsay,baelish…

aryaya katılıyorum hatta kitapta yüzsüzlerin arasından çıkabilirsdede Gendry diyorum ben ama Sansa için var bence dizide de görücez bak ihtimal vermiyorsun olsa ne kadar şaşırırsın

Ben burada diziden bahsediyorum. İster burada ister reddit olsun, tamamen Sansa sever kişilerin temennisi dizide Jon/Sansa olacağı düşünceleri, buna dair hiçbir işaret de yok; hemen sarıldıkları ve LF sahnesi gösteriliyor, komedi. Bende 2 ağabey var; yıllar sonra elimde yegane kardeşimi görsem üstüne atlarım elbette hatta abimlerden biri yıllarca Kıbrıs’ta okudu ve sonra askere gitti vs… görünce üstüne atladım; biri bana yan gözle baksa adamı deşerler… Bunlar tipik abi korumacı tepkileri.

Kitap için ise zamanında söyleceklerimi söyledim zaten.

Lakin bir şeyi temenni edersin ama olmayacağını bilirsin ile temenni edersin ama olma ihtimali verirsin arasında da fark vardır. Olma ihtimali olmayan bir temenni peşinden gidiliyor, dizi sonu herkesi şaşırtacak ooo o zaman kraliçe sansa olacak… buna baya şaşarız… Dizi sonunda Sansa’nın hayatta kalması beni şaşırtan bir şey olur… Dizi sonunda illa bir kraliçe göreceğimizi düşünmek de saplanıp kalmak bazı şeylere. Bakarsınız Jon/Dany ölür… Yahut sadece biri… Dizi boyunca “kardeşim benim” dediği birine son anda “kuzenmişiz gel evlenek” moduna sokmalarını beklemek, temenniyi aşıyor.

Neyse bu konuda ilk ve son sözümü söyledim dizi konusunda. Zamanında bir yerde tartışılmıştı zaten tekrar tekrar aynı konulara girmenin mantığı yok kanımca. :slight_smile:

benim tahminim şu yönde: dizimizin adı taht oyunları.o yüzden son sezonun sadece iyiler kötüler, yani ötekiler ve müttefikler şeklinde olacağını sanmıyorum. dany-jon’un son sahnesinde tyrion’un bakışıyla ilgili peter dinklage şöyle bir açıklaması var: bu taht oyunları, bu ortalığı karıştıracak,iyi şeyler olmayacak gibi bir şey diyor. şimdi bu ilişkinin sorun yaratması için 2 yol var: 1) kuzeylilerin jon’un diz çöküşüne verdikleri tepki(hatırlarsanız glover jon ve sansa’ya robb için yabancı bir fahişenin peşinden gitti vb. demişti.)
2) jon’un gerçek varis olduğu ortaya çıktıktan sonra dany’nin tepkisi. ben dany’nin bu işi ‘eyvallah, sevdiğimdir varsın öyle olsun’ şeklinde kolayca atlatacağını zannetmiyorum. sorun çıkartacak. kolayca tahttan vazgeçmeyecek. belki jon geri adım atar onun hakkı filan diye. ama jon içinde kuzeyden bir baskı var. ayrıca muhtemelen savaşı o yöneteceği için insanlar ona bağlılık bildirecek. erkek olması,westeros’ta büyümüş olması büyük avantaj onun için. ejderhalar onu seviyor,yani dany tarly’ye yaptığı gibi kolay kolay yakıp aradan çıkartamaz onu. insanlar gerçek varis diye ona yönelebilir o zaman dany, en başından beri robert’a dediği gibi kendisi gaspçı,işgalci olur. ayrıca hiç bir sorun olmadan olay atlatılmış gibi gözükse de dany’nin içinde jon’a karşı hep bir şüphe olacak. ona sırf bu yüzden hiç tam anlamıyla güvenemeyecek bence. dany en başından beri kimseye güvenmemeyi öğrendi.
yani bence dany ve jon’un arası açılacak.
bence dany hamile olsa da o çocuğu doğuramayacak. her sezon’u büyük beklentiyle kapatıp diğer sezon o beklentiyi fos çıkarıyorlar çünkü. jon kral oldu dedik,diğer sezonu esir olarak geçirdi. dany westeros’a dev bir orduyla yola çıktı,gururlu kendinden emin bir şekilde diğer sezon cersei’yle başedemedi. dizi zaten başlı başına beklentiyi boşa çıkarma üzerine kurulu. sadece seyircinin değil karakterlerin de. herkes konuşuyor şöyle olacak böyle olacak, hep bir terslik çıkıyor.
neyse dany bence kendi kendini mahvedecek ve jon kral olacak. jon kral olduğunda bir varise ihtiyacı var. dany’den halihazırda bir çocuğu olsa bile yeniden evlenmek zorunda. bir kaç tane daha varisi olmak zorunda. tekrar karışıklık çıkmaması için. bunun için kime dönecek. en başından beri kendini ait hissettiği stark hanesine bir targaryen olarak gelecek ve iki haneyi evlilikle birleştirecek bence. dizide arya-gendry ihtimali daha fazla. ve oyuncunun tipi ve karakteri kraliçeye yakışır değil. o yüzden zaten büyük kız olduğu için o kişi sansa olacak bence. zaten sansa’yı birden bire böyle saçma sapan, lider,herkesin sevdiği biri konumuna sokmaları boşuna değil bence.

lf bence kesinlikle biliyor. o yüzden jon ve sansa’dan şüpheleniyor. ikinci sezon 1. bölümde cersei’yle bilgi güçtür-güç güçtür tartışması yaparken

cersei: duyduğum bir şarkıda mütevazı bir adam kendini seçkin bir ailenin içinde buluyordu.en büyük kıza aşık oluyordu.ne yazık ki kızın gönlü başkasındaydı, diyor. sonra petyr:erkekler ve kızlar aynı çatının altında oldukları zaman garip durumlar ortaya çıkabiliyor.hatta duyduğum kadarıyla bazen kardeşler arasında böyle bir sevgi oluşuyormuş. bu sevgi de halk tarafından öğrenildiğinde özellikle de seçkin bir ailedeyse garip durum o zaman ortaya çıkıyor diyor. ancak seçkin aileler bazen basit bir gerçeği unutuyorlar,onu ben buldum. ‘‘bilgi güçtür’’ diyor. sonra cersei ‘‘güç güçtür’’, diyor.

şimdi jon ve sansa’nın aralarında bir hoşlantı olma ihtimaliyle bu sahneyi inceleyim. petyr yine seçkin bir ailenin içinde,büyük kıza aşık ama kız başkasını seviyor. -ya da o öyle şüpheleniyor diyelim-.yine başladığı yerde yani. ama bu sefer kendi yöntemleriyle oynamaya karar veriyor ‘bilgi güçtür’ mantığıyla. sonra tabii sansa vadi ve diğerlerini kendi tarafına çekip,onu ‘güç güçtür’ le yeniyor. gerçi biraz ‘bilgi’ kısmı da var işin içinde.
@YeniAy_Ottoman açık açık gösterseler zaten tartışmayız. ned/catelyn parallellikleri bile var bir sürü. biraz bakmak gerekiyor. ha sadece politik bir evlilik olursada zaten ipucu ipucu diye tartışmaya gerek yok.mesela ben barristan’ın dany’ye aerys hakkında 'insanları yaktıkça daha güçlü hissetti demesini,varys ve tyrion’un dany hakkında 'kraliçe zalimleşiyor demesi gibi ipuçlarını dany son sezonda ters köşe yapacak şeklinde yorumluyorum ve bana katılan çok insan var. açık açık göstermediler diye kesinlikle böyle bir şey olmayacak diyemeyiz. kesin böyle olacakta kimse demiyor çünkü DD bizi bir çok zaman hayal kırıklığına uğrattı.bknz:kral jon

Aslında Mesele su,Hepimiz sevdigimiz karekterler üzerinden yakıştırmalar yapıyoruz.Hikayelerinin “bizim istedigimiz sekilde” mutlu sonla bitmesini istiyoruz.Ben Sandor’un olmeyecegini ve Sansa ile birlikte olacagını soyluyorum bunun icin donelerim var.Dizi bana bu yonde cok bilgi verdi.İlk 2 sezondan altyapıyı yaptılar.ama belki Sandor,Gregor ile kavga ederken ölecek ! Belki WW savasında ! Karekteri sevdigim icin Bu ihtimalleri goz ardı ediyorum.

Sizde aynı seyi Sansa icin dusunuyorsunuz Yakısıklı biriyle evlensin,Tahta otursun istiyorsunuz.Dany olmazsa en uygun aday o diyorsunuz ve haklısınız ! Mevcut adaylar icinde en uygunu o gozukuyorArya’nın zaten leydilikte felan gözü yok.ama birde realite var.Dizi,7 sezon boyunca bu yonde en ufak bir ima da dahi bulunmadı.Ayrıca sizde kabul edersiniz ki Dizideki Sansa en antipatik karekterlerden biri.Ee simdi 8.sezonda hic bir altyapıyı hazırlamadan sırf milleti ters köşe yapalım diye böyle bir yola giderlerse Millet sasirmaz ! Hayy sizin yazacaginiz senaryoya deyip,7 cedlerini saygi ile anarlar…

Bastada soyledim,hepimiz temenniye dayalı tahmin yapıyoruz.Olayları ve Soylemleri bakıs acımıza gore yorumluyoruz.ne olacagını bilmiyoruz.Belki 8.sezonda bir targaryen daha goruruz.Jon ve Dany’in yerine o oturur.kim bilir ? yada Jaime’yi hic hesaba katmiyoruz onunla ilgilide bir seyler de olabilir.

Sansa ve Sandor meselesini ben hiç yakıştırmıyordum, dizide hala yakıştırmıyorum zira hem çok fazla yaşlı hem de özür dilerim ama yani adamın tutulacak bir yanı yok ama kitaptaki Sandor için aynı şeyi tamamen söyleyemeyiz. 30 yaşlarında biri, yani aslında gayet genç bir erkek. Onu çirkinleştiren şey ise yüzündeki yanık. İnsanlar hep oraya odaklandığı için Sandor ‘çirkin’ olarak görülüyor. Fakat zamanla nedense kitaptaki Sandor ve Sansa ilişkisi gözüme daha hoş geldi, serinin tarzı açısından da çok uygun kaçar.

Sansa sürekli şövalyeler ve prensler hayali kuran bir genç kız iken sonunda Sandor gibi anti-kahraman ve şövalyelerden nefret eden bir karaktere aşk duyması… Güzel ve Çirkin hikayesi gibi. :slight_smile:

ben Sandoru kitapta yeminli adamı dizide ölecek diye tahmin ediyorum ve o da benim çok sevdiğim, çok çok yanlış anlaşıldığını düşündüğüm bir karakter
birde son yorumuna cevap vereyim kitap yorumu yapsaydın sansa dahil pek çok karakteri ne kadar yanlış yüzeysel tanıdığını görürdün. Dizideki Sansayı ben çok çok sevemedim son sezonda LF yi oyuna getirdiği sahnede Sophy bence çok çok yetersizdi ama kitaptaki Sansayı sevdiğimden dizide de o olsun istiyorum evet
kesinlikle sevdiğimiz karakterlerin başına hep iyi şeyler gelsin birlikte olsun istiyoruz bakalım göreceğiz ne kadar haklıyız yada haklı çıkıcaz

Ben Sandor’un kaşını gözünü sevmiyorum zaten karekterini seviyorum :grin: Ve evet sana katılıyorum dizideki Sandor yaşlı ama belki biz yanlis degerlendiriyoruz.Mesela joffrey ile Raysay,Sandor dan daha genc ve daha al benisi olan karekterlerdi (Kisiliklerinden bahsetmiyorum,fiziksel yapilarindan bahsediyorum!) ee ne oldugunu hepimiz biliyoruz.Tamam herkes bu psikopatlar gibi olacak diye bir sey yok ama bence Sandor’a da haksizlik ediyoruz.Dis gorunus ve yas onemli seyler ama kisilik hepsinden onemli.Mesela ne zaman bu fotografa denk gelsem icimi huzun kapliyor.İki farkli karekter iki zit kutup ayni mutsuzluk.

images(1)

Ayrica benim kast ettigim birliktelik @fecr in dedigiyle aynı kalkanı felan olur diyorum.Haa evlenirlersede hayır demem :joy:

Hayali ôpücük paylasimini daha evvel @Cassiopeia nın onerisi uzerine okumustum ve Ne yalan soyleyeyim Bir Sandor severek olarak hosuma gitti.ozelliklede bu kismi…

"Genel olarak Sansa, Tazı’yı korkutucu bulan biriydi ama son karşılaşmalarında bıraktığı pelerine-üşüdüğü için- sarılmış, daha sonra pelerini saklamış, üstüne zaman zaman gözleri Tazı’yı aramış ve “keşke burada olsaydı” yahut “beni tecavüzden Tazı kurtardı, serçeparmak, değil.” diyerek olumlu düşünce ve anılar aktarmıştır. Hatta “Bir şarkıyla bir öpücük aldı ve bana kanlı bir pelerinden başka bir şey bırakmadı.” sözü bile sanki terk edilmiş sevgili havası verdi.

Acaba Sansa, içten içe bu adama aşık mı oldu" :grin:

Ben bugune kadar Kitaplar üzerinden hiç yorum yapmadım cunku bilgi sahibi degilim.Benim butun yorumlarım dizi uzeri zaten dikkat edersen hep dizi baslıklarına yazıyorum.

Biz dizideki karekterleri ucuncu sahislar uzerinden goruyoruz.Hani tabiri caizse onlar onumuze ne koyarsa onu yiyiyoruz.Haaa yine kitaplarla parelel yanlari vardir lakin kitaplarin yerini tutmaz.Evet Kitapta da bir anlaticimiz var ama olaylari karekterlerin gozunden de goruyoruz.Neyi ne amacla yaptiklarini ve kisilik yapilarini daha net anliyoruz.Bu da bize empati kurma sansi taniyor.Birde isin cast kısmı var.Mesela kitaplar uzerinden Sansa’ya sempati duyan arkadaslarin hayal ettikleri Sansa, Sophie mi ? bence degil.

Kitapta ne olur bilemem ama ben bu ihtimali dizi icin on goruyorum.Olmezlerde sag kalirlarsa Sandor,Sansa’nin yaninda takilir.Hatta soyle bir sey yapmislar :grin:

images

Aşık oluyor mu bilmiyorum ama güzel olur, hikayeye güzel bir etki yaratır ve dediğim gibi tam bir Güzel Çirkin hikayesi olur. GRRM seviyor böyle şeyleri, kitapları bitirdikçe göreceksin. Dikkat edersen Sansa gibi çok güzel bir kız, Joff gibi hayallerini süsleyen yakışıklı bir erkekle evlenmek yerine İblis dedikleri çok çirkin Tyrion ile evlendirildi. Şimdi bir başka çok yakışıklı Harry diye bir karakter ile evlenme durumu söz konusu; nişan daha çok ama olmayacağını ön görmek için kahin olmaya gerek yok. Bu sefer Sandor’a kısmet olabilir :slight_smile:

Kitapta var olmayan öpücük ile ilgili o kadar derin bir ayrıntı oluşturmuş ki sadece öpücüğü değiş ona nasıl hissettirdiğine kadar hatırlıyor daha doğrusu hatırladığını sanıyor ama o hissin ne olduğunu yazmamış yazar, belki ileride. :slight_smile:

Biraz hızlan derim, nasıl sabrediyorsun bilmiyorum. :grin: Şu an hangi kitaptasın?

Benim de gözler gidip, ondan PDF vs. okumam eziyet olur. :smiley:

Anladım, inşallah bir an önce bitirirsin. Seni kuramların içine çekmeyi kafaya koydum, taze kan buldum mu hep bunu yapıyorum. :smiling_imp::smiling_imp::smiling_imp:

ben mavi ekran kurdum ve gece moduna alıp okuyorum pdf olunca sorun olmuyor çok
birde telefondan okuyorsan o da çok sorun oluyor okurken gelen bildirimler mesajlar çok dikkat dağıtıyor
suç pdf de değil yani :smiley:
ve kolay gelsinde ilk kitap yada kitaplar her zaman yavaş başlar son ilerleyip değiştikçe sende hızlanacaksın :wink:

Ne demek efem, sen merak etme; seriyi bitir, arkası gelir. :smiley:

Dizinin sonunun beklenmedik vs. olacağı söyleniyordu; bir de sızdığı söylenen 1. bölümde Rhaegar görülecek falan denmişti(Jon’u görecekmiş vs.) ve dahası oyuncu da çekimlerin olduğu yerde görüldüğü için doğru olma olasılığı yüksek gibi görünüyor.

Sizce dizinin sonunda Bran, zaman yolculuğu ile zamanı sıfırlayabilir mi? Bu şekilde bir son olabilir mi? Yani atıyorum Rhaegar’ın ölmesini engelleyen bir sıfırlama yapar ve her şey çok daha başka seyir olmasına sebep olur. Bildiğiniz üzere Bran, 6. yılda babasına sesini duyurmuştu(5. kitapta da bunu yapmıştı) ve bizim kuzgun’un yüz ifadesi bunu keşfetmesinden hoşnut olmadığı yönündeydi ve söylediği sözler “geçmişi değiştiremezsin, boş yere uğraşma” idi… Kitap için bir şey diyemem ama dizi için konuşursak; böyle bir ayrıntıyı neden eklediler? Kullanmayacaklar ise?

bence olursa çok güzel olur. rhaegar’ı kral jon’u prens olarak görürüz. :heart_eyes: ve ned filan belki ölmemiş olur. şu ana kadar kimseden duymadığım için şaşırtıcı bir son da olabilir.ama açıkcası DD bu kadar komplike yapmaz bence,bir de öyle olduğu zaman tüm hikayenin boşa gitmesi var. ve aşırı fantastik.ama geçmişi değiştirmek hollywood’da sık kullanılan bir malzeme,o yüzden imkansız diyemem.

Eğer zamanla oynama meselesi olmayacak ise Bran’ın o sahnesinde ki mantık neydi? Hodor için miydi ki?

bilmiyorum,ama bran’ın şu ana kadar vizyon izlemekten başka olayını görmedik. eğer böyle bir şey varsa ve savaşlar ölümler engellenecekse neden kankuzgunu engellemeye çalışsın ki. aksine en azından dizide gördüğümüz 3 gözlü kuzgun’un bunu ölmeden anlatmış olması daha mantıklıydı. hadi diyelim o da bilmiyordu o zaman neden endişeli gibi baksın.
olabilecek bir şey,olabilir de. altyapı var,bran’ın ned’e seslenmesi filan. gerçekten şaşırtır da. ben yukarıda yazdığım sebeplerden dolayı düşünceliyim.
öte yandan bu oldukça büyük bir şey,birilerinin feda edilmesi filan gerekebilir.-dany bu nokta da mantıklı- bu da bizi azor ahai’ye bağlar. belki de zamanın değişmesiyle paralel zaman da ki yani şu anki olaylar insanların arasında 1000 lerce yıl önce gibi yayılmıştır. :thinking: zaten dany’nin vizyonunda duvar’ın ötesine geçmesi garipti bence. @The_Sworn_Sword’un şu teorisi bu konuya çok güzel uyuyor aslında:
Babylon 5 ve Zaman Döngüsü Teorisi

Zaman oynama meselesi çok karışık işler doğrusu, kestiremediğim bir nokta. Ölmezsek görürüz artık. Diziyi de izleyim dedim ama çok eski ya; sevmiyorum o kadar eski dizileri :smiley:

Aslında ben çok uzun zaman önce böyle bir teori ortaya atmıştım.

Buna göre Azor Ahai Rhaegar Targaryen. Ama şişko herifin Rhaegar’ı öldürmesiyle diyar hapı yuttu.

Geçmişe gidip olayı değiştirmek ve bu sayede tamamen farklı bir ilerleyişin olması.

En son sahne de dizinin ilk bölümüyle başlar. Bildiğin üzere ilk bölümlerde Robert Winterfall’e geliyor ve nişan falan ayarlıyordu. Bu sefer gelen 3 ejderle Rhaegar, Joffrey gibi yarı Ejder yarı kurt arnası kullanan Jon ve diğerleri olur. Çocuklar kuzen kuzen takılırlar. Bu arada amaç ötekileri süpürmektir. Haydi kuzeye gidelim der oradan sancakları çağırır ve dizi biter

Seri için bilmem ama dizi için kabul edebileceğim bir son olurdu. Çünkü gidişat bana hiç zevk vermez oldu, en azından bu şekilde zevk alırdım.

Sophie, son için beklenmedik ama tatmin edici demiş ama bilemiyorum oyuncuların diziyi görüş şekli ile izleyicilerin görüş şekli bir olmaz; sözde 7. sezon da şu ana kadarkilerin en değişik ve iyisi gibi yorumlar da yapılmıştı oyuncular tarafından ama en nefret ettiğim oldu. :smiley:

@Miro yani aslında öyle olur ama dizide yutarız bunu, seri için olmasa da… çünkü dizi baya basileştiği için olur yani :smiley: