8. Sezon Genel Teori / Tahmin Konusu

8-sezon

aynen,oyuncular bir nevi reklam aracı olduğu için,final için çok sıradan çok klasik demezler zaten :slight_smile: valla sonunda herkesi öldürüp-özellikle jon’u- ramsay’in sonunun iyi biteceğini sanıyorsan yanılıyorsun durumuna getirmedikleri sürece her şey kabulümdür. :smile:

Ben şahsen herkes öldü onların çocuğu tahta geçti diye bir final istemiyorum arkadaş. Ya da tahta Tyrion Jaime gibi alakasız birinin geçip Tywin ile son gülen iyi güler capslerinin yapıldığı. Aslında Jon reyizin tahta geçmediği hiçbir final istemiyorum. İlla acı tatlı son olacaksa Daenerys ölsün acı tarafı bu olsun.

onu bende istemiyorum da benim en büyük korkum night king’in kazanması.-çok ihtimal verdiğim bir olasılık olmasa da-. o çocuk olayı da kötünün iyisi zaten benim için. herkes öldükten sonra,halkın huzurunu napayım ben. kurgu bir seride halkın huzurlu olup olmaması benim pek umrumda değil açıkcası. tutup böyle bir final de yapmazlar inşallah.

Böyle bir şey olasılık dahilinde değil. Merak etme Martin öyle felaket senaryosu düşünmüyorum diye açıklama yapmıştı.

ya kitabın bitmemiş olması beni şüpheye düşürüyor. finali gerçekten benzer yapacaklar mı yapmayacaklar mı? olaylar ayrıldıktan sonra finali aynı yapacağız diye bir açıklama yapılmadı bildiğim kadarıyla. diziyi böyle vurucu bir finalle bitirip,kitabın sırrını açığa vurmak istemezler belki. dediğim gibi pek ihtimal verdiğim bir olasılık değil ama DD yapar mı yapar. ramsay’in o sözü beni çok düşündürüyor.

Açıkçası o kadar da kötü değil bence. Taht Jon’a kalamayacaksa kimseye kalmasın. Jon’dan sonraki adayım Night King reyizdir.

ben şöyle bakıyorum.eğer ortalık night king’e kalırsa o kadar şey hiç yaşanmamış gibi olacak.sonuçta onun hükümranlığı. ama diyelim jaime tahta çıktı, jon’un ölüm sahnesi muhtemelen çoook epik olacak ve yüzyıllarca anlatılan bir efsane olacak. jaime bir nevi adam kalmadığı için tahta çıkmış olacak.
sonu böyle biterse çok üzülür ve dd’ye kızarım ama zombilere krallık edecek night king’ten daha iyi olur açıkcası.zaten çocuk meselesine o yüzden kötünün iyisi dedim. benim de temennim jon kral olsun,çoluk çocuğa karışsın,starklar tekrar hakettiği yere gelmiş olsun.ve oldukça da büyük bir umudum var bunun için. ama dd’nin burası game of thrones,buraya girmeden umudunuzu bırakın mantığından nefret ediyorum ve son dk gölü de bekliyorum.

O mantıktan ben de aşırı derecede nefret ediyorum. DD taşır mı bunu bilmiyorum ama kitlenin ciddi bir kısmı böyle maalesef.

Ben şahsen Game of Thrones’un bu herkesin ölebilme ihtimali olan bir seri olduğunu ilk duyduğumda aklıma gelen şey iyi bir Sonun daha anlamlı olabileceğiydi. Çünkü iyi bir sondan kimse emin olamayacağı için ya da en azından hikaye gidişatından nasıl kurtulacaklar diye değil kurtulacaklar mı diye izleyecektik. Dolayısıyla final sıradan bir etkinin ötesinde Fenerbahçe’nin şampiyon olması, Tayyip Erdoğan’ın seçimleri kaybetmesi, Elder Scrolls serisinin yeni oyununun tüm tamrieli kapsayacağı haberi, gıcık borçlar hocasının değişeceği bilgisi gibi bir etki yapacaktı. Ancak Yok madem hep olaylar kötü olacak o zaman sonu kötü olmalı mantığından hep nefret ettim. Bana da çok sığ gibi geliyor bu düşünce zaten.

işin ilginç tarafı kitap bu kadar karanlık bir altyapıya sahip değil. bu bakış açısını dizi, ned ve kızıl düğün den sonra insanlara empoze etti.

Bence kitap daha karanlık, yani doğrusu ben dizide kitaptan daha ağır olan bir şey hatırlamıyorum. Sadece Khal Drogo’nun Dany’i tahrik etmek yerine tecavüz etmesi olayı var Benim aklıma gelen. Dizideki Ramsay kitaptakinin yanında şeker gibi bir şey.

Ama benim sevmediğim bir nokta da DD’nin seriyi biraz materyalist ele almaları. Özellikle serinin en mistikli sahnelerinden biri olan ölümsüzler evini saçma bir sihirbaz numarasına çevirdiler.

demeye çalıştığım şu. dizide herşeyin sonucu kötü olacak, büyük umutlanmayın tarzı mesaj veriyorlar sürekli. ama kitapta umut diye bir şey var. güzel sürprizler görüyoruz. dizide senin de dediğin gibi daha materyalist görüyoruz olayı. game of thrones’un insanları kötü yönde şaşırtmasından büyük prim yaptılar ve böyle devam etmeye çalışıyorlar. kitapta bu reklam olayı fazla yok.

Örnek olarak ne var mesela?

en basitinden sansa olayı. karakter gelişimi yerine tecavüz sahnesi eklediler. kitapta karakterlerin konuşup gülüp normal hayatlarına devam edebildiklerini görüyoruz. ama dizide jon’un savaştan başka uğraşı yok gibi, bran robottan bir seviye aşağıda,arya’yı duygusuz bir katil yaptılar. son sezonda sansa’yla saçma sapan birbirlerine girmeleri. dany westeros’a yola çıksa zaten böyle kolay bir şekilde ordusunu müttefiklerini kaybedeceğini sanmıyorum.
ama benim asıl kastettiğim genel hava. kitapta yukarıda da yazdığım gibi herşeye rağmen devam eden bir hayat akışı var. dizide insanların sanki tek derdi hayatta kalmak. zaten genelde karanlık bir hava var. ya anlatabildim mi bilemiyorum, aslında aklımda çok şey var ama yazıya dökemiyorum şu an. :roll_eyes:

Bu örneği vereceğinden emindim :smile:

Ama bu daha karanlık yapmıyor. Sadece Jeyne Poole ve Sansa’yı birleştirdiler o kadar. Ramsay’ın yaptığı şeyler çok daha ağır. Hadım adama izletmesi bir yana herifi yapmaya zorluyor. Ayrıca kızı köpekleriyle bile lilişkiye girmeye zorluyor. Kızın burnu da düştü. O dalga geçtiği Arya Atsurat gibi olacak muhtemelen. Bir de hadi babana gidiyoruz diye götürülüp fahişelik yaptırılması da ayrı bir şey,

Öte yandan ne bileyim diğer örneklerde ben bir fark göremiyorum dizi de aynı neredeyse.

Got bu yonuyle “sons of anarchy” benziyor.Orda da surekli bir aksiyon.Surekli hayatta kalma telasi vardi.Ayrica katekter harcama konusunda da Got kadar comertti.Opie reyiz en az Hodor kadar bende iz birakti.ordaki Cersei de Gemma’ydı :grin:

bunu hatırlamıyorum ben.

işte anlatamadım. tamam ramsay daha kötü bir karakter hatta euron’da. ve daha kötü olaylar var. ama bu kötü olayların yanında güzel şeyler de var. jaime ve kuzenlerinin birbirlerine takılarak konuşabilmesi gibi, cersei’nin dizideki kadar kalpsiz olmaması gibi, tyrion’un hala zeki,hazırcevap bir karakter olması gibi. dany ve sansa’nın dizideki kadar soğuk bir karakter olmaması gibi.cersei’nin yürüyüş sırasında ve sonrasında pişmanlık belirtileri göstermesi gibi. dizi sürekli olayları bağlamaya çalışıyor. ve hiç kimse için işler iyiye gitmiyor. kitapta sürekli kötü bir şey olacak korkumuz dizideki kadar yok mesela. daha çok dikkat ettiğimiz şey karakterlerin epik konuşmaları, bizleri gaza getiren olaylar-jon’un bıçaklanmadan önceki konuşması :heart_eyes: -, gerçek anlamda bir destan okumamız.

bende bu diziye başlamayı düşünüyordum :smile:

Tavsiye ederim.İzledigim en iyi diziler listesinde ilk 3’te digeri de breaking bad :grin:

araştırırken yanlışlıkla biraz spoiler aldım,onları unuttuğumda başlayacağım inşallah :smile:

Örnek verdiğin olaylar gene aynı :/. Hatta dizide piç çocukları öldüren Cersei değil Joffrey ve kendisinin Catelynle bir muhabbeti var benim de çocuğum ölmüştü :S diye.

Gene onlar dizide de var. Jon’un Samwell ile şakalaşması, Bronn ve Jaime’nin yaran muhabbetleri, Sandor’un Arya’ya karşı olan korumacı tavırları, sonra Catelyn’in Jon ile ilgili düşünceleri. Onun yanında ölmesin diye dua ettim Hatta bir ara Stark ismini almasına izin verdim falan demesi.

Arttırıyorum kitap daha acımasız.

Ama ben seni bence anladım. Olay kurgu değil daha çok atmosfer, müzikler efektler o hava falan. Biraz geçenler de ST ile yaptığın Daenerys dizide kibirli muhabbeti gibi, bu konuda bir şey diyemeyeceğim çünkü subjektif bir mesele ve yorumlamak için fazla teknik

Su ana kadar izledigim en iyi TEORİ videosu yerli malı yurdun malı “Shiftdelete” den gelmis.Adamlar Cep telefonu isine ara verip ciddi ciddi arastırmıslar,vakit ayırmıslar ve ortaya su ana kadar kimselerin aklına gelmeyen birbirinden ilginc teoriler cıkarmıslar.izlerken agzım açık kaldı.etkisinden cıkamadın…

ÖNEMLİ UYARI : Video, sınırsız nete sahip (Zengin ) bireyler için hazırlanmış. kota sıkıntısı yasayan (Züğürt) arkadaslar izlemesin !!!