8. Sezon Genel Teori / Tahmin Konusu

8-sezon

Euron meselesi dışında söylenen hepsi zaten yıllardır konuşuluyor. Tam olarak Türk işi kuram da denemez, izleyen herkes aşağı yukarı söylüyor bunları. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Bence tam Türk işi olmuş.Copy/Paste yap…Ordan burdan arakla kendinden hic bir sey katma .sonra bunu kendi fikrinmis gibi sat prim yap.çark boyle isliyor :grin:

Evet, bu şekilde bakarsak Türk işi oluyor. :joy::joy::joy:

Eksi sözlük’te dolanırken şöyle bir entry gördüm ;

"evet sonunda güvenilirliği yüksek bir sızıntımız var an itibariyle. hem 6. hem de 7. sezon ile ilgili verdiği spoiler/tahminler çok yüksek oranda doğru çıkan meşhur leaker “frikidoctor” son sezonla ilgili spoiler vermiş dün gece. bundan sonrası major karakterlerden birinin ölümünü içerir.

----------------- spoiler -----------------

friki, son bölümde tyrion’ın öleceğini ve dragonpit’teki çekimlerin bununla ilgili olduğunu söylüyor. neden derseniz betrayal is coming.

dizideki tyrion, kitaptaki tyrion’a göre daha ‘‘iyi’’ olarak gösterilmişti. ancak kitaptaki tyrion’un enteresan fantezileri ve daha gri bir karakter olduğu gerçek. 1999’daki şu röportajında da g.r.r.m. biraz spoiler vermiş, “villain” olarak tanımlıyor tyrion’ı. bunu daha önce de paylaşmıştım:

amazon.com: do you have a favorite character?

martin: ı’ve got to admit ı kind of like tyrion lannister. he’s the villain of course, but hey, there’s nothing like a good villain."

https://eksisozluk.com/game-of-thrones--2213329?p=2926

Kaynak olarak Martin’in 1999 yılında Amazon.com ile yaotığı roportaj da sarf ettigi sozler gösteriliyor.Aslında kaynak demek yanlıs olur Teori/Tahmin’i desteklemek icin dersek daha dogru olur.Roportajin tamamı burda ;

https://web.archive.org/web/19991013131915/http://cyberhaven.com/books/sciencefiction/martin.html

Roportaja giden eleman bizim dombili ye Favori karekteriniz var mı diye soruyor,Martin de Tyrion Lannister diyebilirim dedikten sonra ona kötü karekter diyor ve sonra da iyi görümlü kötü karekterleri kim sevmez ki deyip tüy dikiyor…

Martin’in Tyrion’a villain demesi,Tyrion’un,onu 2 defa öldüremeye çalışan,kanını icse doymayacak Cersei’yi nasıl ikna ettigi sorusu,Dany’in kapısını gozetlemesi,ihanet supheleri,dragonpit’deki cekimler ust uste konuldugunda Tyrion’un hakka ulasacagini rahatlikla soyleyebiliriz.Aslinda bu tahminde bulunmak icin,Martin’in roportajina,eksi sozluk’te ki yoruma felan gerek yok.Gidisat zaten bunu gosteriyor.Tyrion olucek,Jaime yasayacak ve Lannisterlerin son neferi olarak demir tahta oturacak.bu kadar basit.

Son cümle için eksi butonu aradım bulamadım.

Ne demek Jaime demir tahta oturacak!

Yanlışım yoksa o cümlenin çevirisi “iyi bir kötü gibisi yoktur.” iyi görünümlü kötü karakter değil. Sandor gibi yani.

Peter’ın Jon ve Dany arasında yaşanan ilişkiyi “kıskandığı” şeklinde açıklamasını hatırlayınca sızıntının doğru olma ihtimali var gibi. Yine de bu tahminde bulunmak için söyleşiye ya da yoruma nasıl gerek yok bilemedim, yani ejderha çukuru deyince hemen akla neden Tyrion ve onu ölümü geliyor, bilemedim. :slight_smile:

Eğer gerçekten de Tyrion’u Cersei ile işbirliği yaptırarak ihanet ettirirlerse çok pis küfür ederim. Hem dizi hem kitaptaki karaktere ters bir hamle olur bu, hele kitaptaki Tyrion… oooooooooo ablasına neler yapmak istiyor neler. Ve dizideki Tyrion her şeyi bir çırpıda unutmuş mu? Komedi.

Gerçi ben kitapta Dany’e karşı bir hamle yapabilir diye düşünmüşümdür hatta bekliyorum bile denebilir, neyse konu dizi. :slight_smile:

Yanlışın yok ,“iyi bir kötü adam gibisi yok” diyor ben mealen cevirdim,kendi yorumu mu kattım.Sandor daki durum tam tersi.Sandor,Kötü görünümlü iyi bir karekter aynı sekilde Jaime de…

Valla kufur etsende etmesende durum bu.Tyrion,Cersei’yi nasıl ikna etti ? Ne konustular ? bunu bir tek Gregor biliyor o da konusmuyor.Yani dizideki donelere baktıgın zaman ihanet ben geliyorum diyor hal boyle oluncada kimin ne dediginin onemi kalmiyor.Goz var,izan var.Akıl var,Mantık var.Görmek isteyen gorur.

Sanırım eksi butonu talebinde bulunan bir arkadas vardi.Vandalizm den ban yedi.nedense aklima o geldi…

Bak Hacı ; Tyrion ölücek.Cersei ölücek.Geriye bir tek Jaime kalıyor o da mı ölsun ? Lannisterlerden kimse kalmasın istiyorsun,biliyorum ama ben buna razı gelemem.Dany’i niye sevdim biliyor musun ? Ne ejderhaları icin ne de guzelligi icin ; Targlerden bir tek o vardı,mazlumdu,yalnızdı,hem yetim hemde oksuzdu.onu bu yuzden sevdim.Simdi Jon ile beraber sayilari 2 oldu.8.sezonda 3 olucak.Starklardan 3 kaldi.Jon’u da sayarsak 3.5…Greyjoylar 3 kisi.Baratheonlar dan 1 kisi.Tullyler den 1 kisi vs…

Dany kralice olsun…
Jaime kral…
Jon,Night king’i öldurup kahraman olsun.o da ölsün…
Greyjoylar ve starklar bagimsizliklarini ilan etsinler…
Edmure araziler,kaleler verilsin.o da kendi yaginda kavrulsun…
Gendry kral eli olsun…

Benim bu tur dusuncelerim var.Araziden,kaleden cok ne var ? Herkese yetecek kadar var.Aralarinda bolussunler.Savaslar son bulsun.7 kralliga baris,huzur,refah gelsin.ben bunu istiyorum.konu sadece Jaime’nin tahta oturmasi degil.daha genis daha insani dusunuyorum.

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin sonundaki ideal Westeros düzeni

Jaime en sevdiğim karakterdir. Ama gene de bir Lannister. Lanet olası pislik bir Lannister. Tywin’in göklerden bakıp ne oldu lan son gülen iyi güler ehe ehe demesini istemiyorum. Jaime yaşasın. Altın El kayanın aslanı olsun, Lord Kumandan olsun, ama demir taht Jon’un hakkıdır. Ayrıca Dany’i babasının katiliyle evlendirme piliiiz.

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin sonundaki ideal Westeros düzeni

Bana sorarsanda tahtı en çok hak eden kişi Jaime’dir.Benim degisik fantazilerim var.Suru psikolojisini sevmiyorum.Jon-Dany bu ne abi ? izleyicilerin %99’u bu beklenti icin de.Ben degilim.Ben marjinalim… Dany-Jaime olsun.Hem ironik olur hemde hoss.Yesilcam yapinca salya,sumuk aglarsiniz ben diyince owwww…Gec bunlari gec…Ya da Jaime-Sansa olsun ! bak bu da olur. .

Aslında baktıgın zaman Jaime ile Jon karekter olarak birbirlerine benziyorlar.İkiside duygulariyla hareket ediyor.Tez canlilar.“Feda” eylemine meyilliler.Ama bir tercihim olacaksa bu tercihi Jaime den yana kullanirim.iki iki daha dort eder.

Ben de bu mantığı anlamıyorum. Yani herkes seviyor o zaman ben sevmeyim. Herkes yapıyor o zaman ben yapmayım. Aslında bu mantıkla hareket edince de toplum seni sinsice yönlendirmiş oluyor. İsterse herkes sevsin ya da herkes nefret etsin. Sen istiyor musun? Tek soru budur ve diğerleri önemsizdir.

Bu ihanete onu iten ne? Dany-Jon olamaz zira öyle bir şey olmadı idi; yani temel “çünkü ben Lannister’ım mı?” Belki saçmalamasına sebep olur bu ihanet meselesi ama bir başka saçmalık ortaya çıkar; Martin bile küfür eder yani.

Tyrion kötü bir adam değildir, iyi bir adam olmaya da çalışmaz. Kurnazdır ve istediği şey için manipüle eder. Buna rağmen insancıl yanları vardır. Yani anti-kahraman birisidir, Sandor da aynıdır.

Yoo kimse beni yonlendirmiyor.ben istiyorum.Tahta ensest bir ciftin oturmasını istemiyorum.İsteyen istiyor,ben istemiyorum.daha yazayım mı ? istemiyorum.istemiyorum…istemek zorunda miyim ?

Valla Sn. Gregor, ben yazmadım o ne öyle sürü gibi çoğunluk istiyor falan diye.

Ama ben Jon endeksli bakıyorum. Dany ölse de olur.

iste bunu bilmiyoruz.bilsek.Tyrion’un son donemde Dany’e bakisi degismisti.Hatta Varys’la bunun muhabbetini yaptilar.Mad king ornegi verdiler.Yani bilmiyorum.Cersei yi nasıl ikna etti beynim orada duruyor.Cersei hayatta ona guvenmez.ondan nefret eder.Lime lime etse ici yine rahat etmez. ne oldu da fikrini degistirdi ? Ben Martin’in sovecegini dusunmuyorum.Martin her ne kadar elini etegini cekmis gibi gozuksede danismanlik yapiyor.Hbo’nun memuru gibi oldu.Beraber cok is yapacaklar ki spin-off da geliyor.

Sandor’la,Tyrion çok farklı kisilikler.Sandor’a Anti-Kahraman denir ama Tyrion pek o profile girmiyor.Bastan beri iyi bellendi halende oyle devam ediyor.onun hakkinda negatif yorum bulamazsin.cok az.

Demir Taht Stark ve Targeryan; yani 7 krallıkta ki en soylu, en kanlarında güç olan hanedanlarının birleşimi olan bir nevi süper insan diyebileceğimiz Jon’a aittir gerisi gözü kapalı olan fanların fan fictionlarıdır. kraliçe olarak da bir tek dany var başka kadın yok hocam şu dizide

@Starkgaryen de gelirse ekip tamamlanacak.Bizim Lannister tarikatına ne oldu ? Operasyon mu duzenlediniz.Kumpas mi kurdunuz ? ne ettiniz ? Adnan oktar yakalandıgından beri hic birinin sesi solugu cikmiyor.Lannisterleri savunmak Sardor’a dustu.ironiye gel.

Dany icin bir sey diyemem,demedim zaten.Gonlumdeki kralice adayi o.Ben Jaime kral olsun istiyorum.Yuzu gulsun,mutlu olsun istiyorum.kendimce sebeplerim var.hepsini yukarida yazdim.tekrara dusmeyeyim.Sizde Jon’u istiyorsunuz.son kararı senarist vericek.Hak eden kral olsun.

Elini ayağını çekmek diyoruz buna işte. Adam dizileri izlemiyor bile artık, düşün. :smiley: Ha “daha vaktim olmadı” şeklinde açıklama yapıyor ama yer miyiz? Yemeyiz. Bu adam zaten vereceği bilgiyi verdi bunlara, bunlar da kafalarına göre hikayeleri kırpıp bilgilere ekleme çıkarma yaparak kendileri bir şey yaptı. Martin’e arada bir şey soruyorlardır illa ama o ne derse desin sonunda kendi arzuladıkları şekilde yazıp çiziyorlar. Misal Jeyne karakterini öyle bir hale getirdiler ki adam “bu benim karakterim değil, çok istiyorsanız başka bir isim verin.” dedi, bu yüzden karısının adı değişti dizide. Adamlar Hodor’un gerçek ismini bile değiştirdi yav, sebep merak ettim doğrusu.

Sandor-Tyrion anti-kahraman derken kitap için diyorum. Dizide çok çok çok iyi göründü, evet.

Yaa abartmasak sunu? :smile:
Adama 7.sezonu sordular, “Henüz izlemedim” dedi ve bunun üzerinden aylar geçti, belki de izlemistir. Hani sirf bu açiklama yüzünden “Diziyi bile izlemiyor artik” çikarimi yapmak bence abartidir.

D&D Martin’in söylediklerine ve düsüncelerine de saygi duyuyor, uygulamaya çalisiyor. Verdigin örnek güzel bak… Jeyne / Talisa. Genel anlamda siradan bir karakter yani ve Martin’in “Bu benim karakterim degil” düsüncesine bile saygi duyup kizin ismini degistirdiler.
Hodor’un ismine gelirsek, çok da bir anlam aramaya gerek yok. Dizide zaten yanilmiyorsam 2 Walder var, bir tane daha eklemek ve diziyi izleyen insanlarin kafasini karistirmak yerine farkli ama benzer bir isim veriyorlar. Biraz Asha’yi Yara yapmalari gibi.

Bunun disinda, genel olarak Tyrion’un olasi ihanetine gelirsek… Bence yaptigi sey kadar, bu seyin özellikle de Dany tarafindan nasil algilanacagi önemli. Niyeti neydi? Nelere sebep olacak? Nasil yansiyacak?

Senin ikincil hanen Targaryenlerdi bir ara. Hatta seni ihanetle suçladığımda ejder dövmeni göstermiştin. Jatö(Jaimeci Terör Örgütü) beynini mi yıkadı ne oldu?

Ben biç bir zaman Targlere 2.hanem demedim.Sandor kime hizmet ediyorsa ordayım dedim.Sandor insanlıga hizmet ediyor.kimseye baglı degil.kimsenin onunde egilmedi.kimseye sadakat yemini etmedi.Bunu gonullu yapıyor.muttefikleri arasında her kabilen var.Targaryenlar,Baratheonlar,Starklar,Greyjoylar ve hatta Jaime’nin de kuzeye gectigini dusunursek Lannisterler. (Tyrion’u saymiyorum) kabileler kendi aralarında toplasıp Jon ve Dany’i lider secmisler eee banada buna saygi duymak duser.Bu yuzden bir muddet Targ armasiyla takıldim.yoksa Targlerle sorunum yok…

Jaime’ye gelirsek ; Ben daha foruma uye olmadan onu sevmis,bogrume basmıstım.Herkes ona “Pice bak,bacısını seviyor” derken ben ona adam diyordum.

Bran’ı iterken ki nezaketi,yaşını sorması…Jon’un duvara gidecegini ogrendiginde gidip onu teselli etmesi…Ned stark’a verdigi merhamet dersi…Kardeslerine olan duskunlug…Tyrion’u adam yerine koyması,onun icin kemdi canını riske atması…Esir dustugundeki dik durusu,Robb’a “gectigin yolları ben yaptım kocum,oldureceksen oldur.laga luga yapma” tavrı…Brienne’yi kadın yerine koyması,hayatını kurtarması…Cersei’yi hic aldatmaması,nefsine hakim olması…Cat’e verdigi sözü yerine getirmesi.Brienne’yi,Stark kızlarını araması icin yollaması…Walder Frey’e verdigi ayar…Tyrion’u hucreden salması (hayatını kurtarması) vs… daha sayayım mı ?