8. Sezon Genel Teori / Tahmin Konusu

8-sezon

O zaman hiç ilgimi çekmedi, izlemem bile. Çok da önemli bir şey kaçırmamış ağzından.

evet ben zaten dizi sonunda özel bölüm ama sean bean olarak mı yoksa ned stark gibi giyinip mi gelecek ? diğer türlüsü röportaj havasında olur ama ned stark olarak görürsek diğer bireyleri de karakterlerine bürünmüş şekilde görürsek mutlu olurum.

umarım böyle bir şey olmaz. Böyle bir şeyin olacağına ihtimal bile vermiyorum.

Ben de ihtimal vermiyorum öylesine yazdım. Böyle bir son esasında tüm o karakter gelişimlerinin falan çöpe gitmesi gibi olur.

Bu aralar 8.sezona hazırlık babında eski bölümleri tekrardan izliyorum eee tabii Sandor’u ayrı inceliyorum.başına gelenler,yaşadığı değişim vs. bu tekrardan sonra nasıl ki Arya’nın baştan beri FM’nin takibinde olduğunu düşünüyorsam,Sandor’un da R’hllor’un takibinde olduğuna kanaat getirdim.Sebebine gelirsek ;

1- Sandor,Ateş yüzünden kara su savaşından kaçıyor.

2- Ateşin Tanrısı diye tabir edebileceğimiz R’hllor’un müritlerine esir düşüyor.Beric ile duello yapıyor.ve bunu ateşli bir ortamda yanan kılıca karşı yapıyor yani bir nevi korkusu ile yuzlesiyor.

3- Beric’in yanan kılıcı kırılıyor Ve Sandor kazanıyor.kılıcın kırılmasında R’hllor’un parmağı olduğunu düşünüyorum.

4- Bizler Sandor’un ölduğunu düşünürken tekrar döndü ve tesadüf diyemeyeceğimiz olaylar silsilesinden sonra yolu tekrar Bwb ile birleşti.

5- Yine tesadüf diyemeyeceğimiz bir bicimde,yolu daha evvel gümüşlerini gasp ettiği baba-kızın evine düştü.oraya yönlendirildi.Bence R’hllor yönlendirdi.

6- Aynı bölümün devamında yani o baba,kızın evinde (s7e1) belki de izlerken fazlaca üstünde durmadigimiz ama önemini sonradan anladigimiz (s7e5+S7e6+S7e7) bir olay gerçekleşti.

7- Sandor,Beric’i kalaylayıp Tanrıların içinden gecerken,Thoros onu cağırıyor,ateşe bakmasını istiyor.“Sordugun soruların cevabını ancak R’hllor verir” diyor yani Thoros da Sandor’un ne göreceğini bilmiyor.bir nevi kendisine verilen emri yerine getiriyor.

8- Sandor,Ateşe baktıgında geleceği görüyor.daha doğrusu olacakların fragmanını.Burda dikkat edilmesi gereken husus Beric ile Thoros’un tepkileri,vücut dilleri.İkiside Sandor’un söylediklerine şaşırıyorlar !

9- R’hllor’un o görüntüleri Sandor’a göstermesinin sebebi neydi ? Neden onları duvara yönlendirdi ? derken Jon’un planıyla birlikte neden onları duvara gönderdiğini anlıyoruz ama neden Sandor’a gösterdiği sorusu halen cevap bulmuş değil ?

10- WW operasyonunda Thoros’un Sandor’u kurtarırken kendini feda ettiğini gördük (ayı saldırısı) Thoros,sıradan biri değildi.kırmızı rahipti.

11- Rahiplerin neye göre seçildiğini bilmiyoruz en azından ben bilmiyorum.ama Hayata döndürdukleri kişileri (Beric,Jon) aslında R’hllor’un döndürdugunu,onlarin sadece aracı pozisyonunda olduğunu biliyorum. tabii bu durum onların önemsiz oldukları anlamına gelmiyor.tam aksine önemliler.bir tür peygamber görevi görüyorlar.onların bu misyonuna baktıgım zaman aklıma su soru geliyor ; Bir rahip kendini biri için feda ettiği zaman,o feda ettiği kisi de bir takım güçlere kavuşuyor mu ? Sandor,henüz bunun farkında olmasa bile ilerde bir mucize gerçekleşir mi ? aklımda deli sorular.

12- Olay örgüsüne baktigimiz zaman,Sandor & BwB birlikteliğinin tesadüf olmadığını net bir şekilde görüyoruz.Sandor,R’hllor tarafından kollanıp,yönlendirildi ve İronik bir bicimde Ateşin yanında (Dany) saf tuttu !

Bu bilgiler ışığında "Sandor’un misyonu yok"demek,En hafif tabir ile İzlediğini anlamamaktır ! bazı arkadaşların bu yanlışa düştüğünü görüyorum. Evet,Dizi Jon ile Dany’i üzerinde dönüyor ve Algılar bu iki karekter üzerinden şekilleniyor yani o arkadaşlara kısmen de olsa hak veriyorum.Somun ekmek gibi dusunelim,bir dilimi Dany diğeri Jon geriye kalan karakterlerde iç malzeme (Tursu,sucuk,ketçap,mayonez vs.) Sandor da bu iç malzemelerden biri ama bu misyonu olmadığı,olmayacağı anlamına gelmiyor.Belli ki var.peki nedir ?

Sansa mevzusu geri planında geri planında.Mevcut durumda Sandor’un en son derdi Sansa gibi gözüküyor.onu gectim.Senaristler popülizme kaçıp biraderi ile kapışsın diye geri dondurduler desek,mevzu bundan daha derin gözüküyor.Gördüğüm kadarıyla icraat içinde olan ve kendilerini hissettiren iki tanrı var biri R’hllor diğeri çok yüzlü tanrı.Belli ki R’hllor’un ateşten tırsan bu adam için planı var ve bu plan büyük savaşla alakalı yani Sandor’un bir misyonu varsa şayet büyük savaşta gorucez.Hayatta kalırsa belki Sansa ile de alakalı bir şeyler olabilir ama ben hayatta kalacağını sanmıyorum.Night King’e nanik çekip, ebediyete göçecek gibime geliyor.inşallah yanılırım :grin:

Beric’in kılıcının kırılmasının sebebi yanması bunu Gendry’nin ustası olan kılıç ustası anlattıydı ilk kitapta Ned’e kılıcı çılgın ateşle yakıyorlar bu yüzden çelik gittiçe eriyerek zayıflıyor ve dövüş ortasında kırılıyor bu yüzden Thoros’a kızıyormuş adam iyi çeliği ziyan ediyor diye ama sürekli kendine yeni kılıç yaptırdığı içinde iyi para kazanıyor o yüzden şikayet etmiyor ta ilk kitaptan o olayın spoilerını veriyor aslında Martin.

Eee tamam işte bende aynı şeyi söylüyorum.Beric’in kılıcının kırılmasının sebebi yanması =Ateş alması=Alevler içinde kalması = R’hllor :grin:

Bu arada yukarıdaki tespitleri Dizideki olayları baz alarak gubreledim :grin: yoksa @YeniAy_Ottoman ın Sandor’la alakalı başlığına yazardım.Kızcağız kitapla alakalı başlık açmış,Dizi ile alakalı yorum yapıp sulandırmak istemedim.çünkü Dizi ile kitap arasında uçurum var en azından Sandor konusunda.

Haklısın da ben diziyi hiç ciddiye alamadığım için her konuya kitapmış gibi davranıyorum :smiley:

valla ben ciddiye alıyorum.zaten forumda bir tek ben ciddiye alıyorum.bir tek ben izliyorum.bir tek ben merakla bekliyorum.turumun tek örneğiyim :grin:

Tek değilsin dostum, tek değilsin! :smile:
Ben de ciddiye alıyorum, ben de merakla bekliyorum. Abartmaya gerek yok, diziyi ayrı, kitabı ayrı sevmek mümkün. “Hmmm kitapta böyle değil bi kere! Kitapta bu olmaz!” diye dert etmeye ne gerek var? Bir yanda kitap, bir yanda dizi, ben keyfime bakıyorum :grin:

Pardon seni unuttum :grin: bu aralar söz çağatay’dan dışarı (ayça’nın da kulaklarını çınlatayım) bu yorumla çok karşılaşıyorum ona binaen trip atayım dedim sanırım baltayı tasa vurdum.sorry :grin: Dizi,kitabın çok ilerisinde ve olay örgüsü farklı diye tamamiyle farklı olacak diye bir şey yok sevgili duygu.işin seyir zevki bir yana Dizi bize bir takım fikirler verebilir.yani Sandor’u ağacın altında bıraktık,beric harakiri yaptı diye Sandor’la,Bwb’nin yolları kesismeyecek diyemeyiz.Belki farklı yollardan ilerleyip aynı yere varacaklar,bilemeyiz.Gıdısını yedigimin (Grrm) aklından neler geçiyor tahmin edemeyiz.ama mevcut haliyle bu iki materyalı ayrı değerlendirmeliyiz.en azından simdilik ! zaman bize neyi gösterir,görücez.Ben kitap serisinide ciddiye alıyorum,diziyi de.ve senin gibi bir yoldaşım olduğu için çok mutluyum.R’hllor bizi korusun,büyük savaşta yanımızda olsun.Amin. (öpücük) :grin:

Bu cümle için bastım beğeniyi. Esasında bana bu seriyi sevdiren şey kitaplardı, dizileri izlerken çok ilgimi çekmiyordu. Örnek vermek gerekirse 7. Sezonu, GoT’un yeni sezonu çıkmış izleyelim bir ara kafasında izlemiştim. Şimdi hangisi daha güzel, hangisi kötü olayına girmiyorum bu kişisel zevk tamamen.

Ama ben de dizinin kitabın ilerleyişini tahmin etmek açısından bulunmaz bir nimet olduğunu düşünüyorum. Hatta kitapta dönen pek çok olayı yorumlamak için dizideki olay örgüsüne dikkat etmek iyi bir fikir olabilir.

Mesela benim en fazla merak ettiğim şeylerden birisi Altın Mürettabat sırf bu yüzden. Çünkü Aegon Targaryen’in geleceği ile ilgili bize fikir verebilir.

Beric’ in kılıcı çılgınateş ile değil büyü ile yanıyor, arya povunda gendry söylemişti durumu. hatta bulabilirsem atayım ilgili bölümü.

bu konuyu ayırdı #305

A post was merged into an existing topic: 8.Sezon - Official Tease : Crypts of Winterfell

@Miro @Starkgaryen Diziyi ciddiye almıyorum ama bekliyorum izleyeceğim sonuçta o olmasa kitapları nereden öğrenecektim ancak bu dizinin geldiği noktayı da kabullenemem artık bana göre fan yapımı cgı dolu video durumundalar sadece görselden ibaret içinde geçen hiçbir şeyin kitapla ilgili fikir vereceğini sanmıyorum sadece kitapta ki mekanlar ve karakterler hakkında fikir verebilir o kadar ama o beklentimde aslında geçen sene ki Casterly Rock ve Highgarden’dan sonra suya düştü.

Ben diziyi izleyip eğlenmeye çalışacam belki yine Night King ve Euron’un birkaç gaz sahnesi olur da tamamen boş bir sezon olmaz.

@The_Sworn_Sword Gendry’nin büyü sanması normal ama değil Thoros’ta turnuvada Beric gibi elini keserek yakıyor gibi gözüküyor ama kılıç çılgın ateşe batırılmış olduğu için en ufak kıvılcımda tutuşuyor ellerinde bir taş vs olmalı o şekilde yakıyorlar. Melisandre povunda büyü sandığımız çoğu şeyin hileden ibaret olduğunu gördük.

Karakterler hakkinda fikir verebiliyorsa zaten sonuç olarak hikaye hakkinda fikir verir.

Valla kendini açiklamak zorunda da degildin, aslinda ben veya Miro sizi elestirmiyoruz, sadece farkliliklari bu kadar ciddiye almamaniz, keyfinizi kaçirmamaniz gerek. Kitaptan ayri, diziden ayri keyif almaya bakin, tavsiye yani.

He yani NK ve Euron’un gaz sahneleri olursa mi bos bir sezon olmayacak? Sezonu anlamli yapan seyler bunlar mi olacak? Gaz sahneler? :grin:

Ki öncesinde de bunu demissin. CGI videolari, görsel… Ee bunlar genelde gaz sahneler oluyor, senin hosuna gitmeli iste :grin:
Fan yapimi peki? Fan yapimi dedigin ne? Hangi olaylar?

Biraz açabilir misin? Tam olarak nedir beklentini suya düsüren?

Karakterler dediğim yine kitapta ki karakterleri görsel olarak görmek karakterlerin hikayesi anlamında değil eksik yazmışım.

Hayır anlamlı yapmıyor anlam hiç kalmadı zaten ama eğlenceyi arttırıyor.

Fan yapımı dediğim olayları biliyorsun abla söyleyip seni kızdırmama gerek yok :smiley: CGI her zaman değil arada gaz oluyor o yüzden bazen eğlendirmiyor.

İşte eğlendirmeyen hatta üzen CGI bunlar kitapta ki Casterly Rock’ı ya da Highgarden’ı görememek en azından bunlar benzeseydi halbuki Horn Hill çok güzel yapılmıştı.

Jon-Dany mi?
Bunu diyorsan, ben buna kızmıyorum artık, ben buna gülüyorum.
Fan service olmadığı anlatıldığı, gösterildiği halde “Bana ne! Bana ne!” diyen, anlamak istemeyen çocuklara benziyorsunuz, üzgünüm :grin: :woman_shrugging:t2: He belki de hiç okumuyorsunuz yapılan açıklamaları, fan service olduğu düşüncesi iyi geliyordur falan. Bu üzücü ama işte, “hoşuma gitmeyene kulp takarım” kafası. Hoşuna gitmedi, fan service! Hoşuna gitmedi, fan yapımından hallice…
Beğenmek, onaylamak zorunda değilsiniz, bunu kimse eleştiremez, buna kimse kızamaz.
Ama görmek yerine sadece bakıp yorum yapan, anlamaya çalışmayan, gram özen göstermeyen, açıklamaları da görmezden gelen, ve işine gelmeyene, hoşuna gitmeyene “fan service” etiketini şak diye yapıştıran insanlar görmektir asıl kızdıran.

Bu mudur yani? İki tane kalenin tam olarak kitapta anlatıldığı, senin kafanda resmettiğin şekilde olmaması? Bu senin beklentini suya düşürdü öyle mi? Çağatay’cım çok özür dileyerek bir şey soracağım… Ekșisözlük’te çok meşhur bir buton var, nerede olduğu sorulur hani, bilir misin? İşte o butonun nerede olduğunu sorma ihtiyacı duyuyorum şu an.

Diziye dair tüm düşüncelerim resmen.

Katılıyor ve imza atıyorum. Zaten GRRM de açıklama yaptı; “dizinin, kitapta olacaklara referans olduğunu düşünmüyorum. “Yani sonuçta ana karakterlerin bile kitaptaki kaderlerini kesip biçim, başka yöne çevirip üstüne hikayenin limon sıkıp, bu kadar zıt noktaya giden olaylar meydana gelmiş iken kitaplar ile paralel olmasını iddia etmek ve buna inanmak saflık olur.