8. Sezon Genel Teori / Tahmin Konusu

8-sezon

Hangi ana karekterlerin kaderi kesip biçildi?

Ayça bak sizin anlamadığınız bu… Kimse bir paralellikten bahsetmiyor ki zaten :relaxed:
Dizi farklı, kestirme, basit yoldan gitse de ana hatlardan kopmuyor. Büyük tabloda fark yok. A noktasından B noktasına giden yol farklı, ama nihayetinde sonuç, durum, çıkan anlam aynı.
Biz dizideki olaylar, dizinin finali ışık tutacak kitaba derken, bundan bahsediyoruz. Büyük olaylar, dönüm noktaları, çıkan sonuçlar.
Şöyle bir örnek vereyim mesela…
Dizide, Piçlerin Savaşı sonrası Jon Kuzey’in Kralı ilan edildi.
Kitapta, atıyorum, Jon yine Bolton savaşı sonrası Kral olacak ama bu Robb’un mektubu sayesinde gerçekleşecek.
Yol farklı, sonuç aynı : Jon Kuzey’in Kralı.
Olay bu.

Bazıları var canım, senin iddia etmemen başkalarının etmediğini göstermez. :slight_smile:

Başat bazı şeylere ulaşmak için farklı yol meselesine katılıyorum zaten ama bu her konuda oldu/olacak diye garanti değil. Kitaplar çıkınca kaçta kaçı diye görürüz.

Karakterler meselesinde… Misal Arya’ya o kadar eğitim sırf Freyler öldürülsün diye mi verildi? GRRM’in onun için yaptığı açıklamaları daha önce de okuduk, dizi ile alaka? Yok. Kitap Arya ve dizi Arya karakterinin gidişatı çok ama çok başka, bu gayet net. Sansa’yı da katabiliriz belki ama onun kaderini daha ön göremedim, kesin bir şey diyemiyorum ama en azından GRRM’in onun için uygun gördüğü gidişata uygun gitmediği dizide, belli. Vadi olaylarından tut; Sansa’nın şu yanlış hatırlama meselesinin arkasından her ne çıkacak ise o…

Neyse ya sen dizi tartışmalarını/savunmalarını çok seviyorsun, ben ise hiç sevmiyorum. Hele ki her eleştirdiğimde savunduğunda aynı noktada dönüp durmak sıkıcı ve gram zevk almıyorum. Daha önce de konuştuk çünkü dizi meselesini, ikimiz de olaylara farklı açılardan yaklaşıp, farklı beklentilere sahibiz sonuçta; fikirler değişmeyecek.

Şu paragraf üzerinde merak ediyorum Arya’dan ne bekliyorsun tam olarak? Arya suikastçi oldu, aynı zamanda iyi de bir savaşçı. Benim beklentim bir yandan Dark Sisterla yardırırken bir yandan ufak suikastler yapması, birmevi bizimkilerin kılıcı olması. Dizide ben şahsen bundan çok farklı bir şey göremiyorum.

Dizi tahmin başlığında kitaplar üzerinden yorum yapmayacağım daha fazla. O kadar başlık açıyorum kitaplarla ilgili, yazıp çiziyorum; tahminler, beklentiler ile ilgili yorum da yapıyoruz. Okuyan iyi kötü bir şey bilir.

Haklısın. Bu yorumları ilgili başlığa taşıyarak cevap verebilirsin istersen ;). Ama sen bilirsin.

Bu forumda ben denk gelmedim. Bizi niye aynı kefeye koyuyorsunuz, haksızlık değil mi?! :smile:

İşte her konu değil, genel gidişat. “Aa bunu buraya bağladılar” durumu. Bağlanan nokta önemli.

Daha bitmedi dur, belki bir şeyler daha yapacak.
Ben kitapta ne yapacak onu merak ediyorum, malum o Freylerden intikam alma işini Lady Stoneheart halledecek gibi duruyor. Arya’ya ne kalacak?

Hangi açıklamalar tam olarak?

Sansa olayını ben çözdüm yaa. Şimdi bu kızı Jeyne karakteri ile birleştirmeselerdi ne olacaktı? Bir buçuk sezon boyunca Vadi’de takılacaktı. Bence iyi yaptılar Sansa’nın kaderini değiştirmekle. İzlemesi kötü şeyler oldu tabi ama karakter gelişimi açısından faydalı oldu dizinin kurgusunda.

Bunlar çok detaylı, karmaşık konular Ayça, dizinin mevcut hali, belirlenen çerçeve kaldıramaz bunları. Keyfi değil bak gerçekten, mecburi.

Aksine, nefret ediyorum. Ama haksız eleştiriye dayanamıyorum. Bu “tüm eleştiriler haksızca, yanlış” dediğim anlamına gelmiyor, yanlış anlaşılma olmasın. Sadece belirli şeyler var, onların fazla abartıldığını düşünüyorum, biraz anlayış göstermek fena olmaz, yapılan değişiklikler keyfi değil.

Değil, çünkü ben diyenleri katıyorum; demeyenleri değil. :grin:

Ben illa bu forumda demedim zaten, genel olarak sağda solda görüp duyduğum okuduğum şeyler. :slight_smile:

Ben de BAZI ANA GİDİŞATLAR diyorum, hepsinin böyle olmadığını kitapta göreceğiz. Yani başka ana gidişatları da kesip biçtiler, bundan dolayı hikaye hadım oldu diyorum. Basitleştirdiler, düz mantık yaptılar. Çünkü senin de söylediğin gibi mecbur kaldılar. Ben hiçbir zaman yapılan değişiklikleri “keyfi” görmedim ama bu, olan bitenden hoşnut olacağım manasına gelmiyor. Seni anlıyorum. “Adamlar tüm bu değişimi sırf mecburi yaptı, onlar da isterdi birebir yansıtmak ama işte yapımcılar… Haliyle anlayış gösterip, olduğu halde tadını çıkartmak gerek.” düşüncesindesin. Ayrıca ben de zaten ilk başlarda senin gibiydim, rahatsız olduğum noktalara; duyduğum eleştirilere karşı mesafeliydim. Lakin 7. sezonda artık kaldıramaz oldum, yeter dedim. Söyler misin bana bir insan 7 bölümün sadece 3 sahnesinden zevk alır mı? İki savaş ve bi LF/Jon sahnesi, o kadar. Gerisini midemde rahatsızlık hissi ile izledim. Kırpmaları yapmak zorunda kaldın ama bari adammmm gibi yap bazı bağlantıları vs. Al her şeyi aktar demiyorum zaten ama yani içine etme. Beni rahatsız eden bu. Euron’a bak… Hayal kırıklığı… Jon’un sözde karakter gelişimi… iki çakasım var… Bir sayar isem video serisi yapılır, ben susayım bu konuda artık. :slight_smile:

Allah aşkına ne yapacak dizide Arya? Gece Kral’ını mı öldürecek? En fazla taş çatlasın Cersei’yi öldürür(ona şok olurum bak), onun dışında bence paso Güney’e kaçış, iki dövüş sahnesi göreceğiz. Sansa zaten en gereksiz karakter haline geldi şu an; ne işlevi var Vadi’ye gittiğinden beri? Sansa severler de itiraz edemez buna. Zoraki değer katmak adına bir vadi ordusunu getirip savaşı kazandıran etken yapıp, bir de komedi WF sahneleri gördük. (Bunlar bile zaten en başta eleştirip, içine ettiler dediğim şeyler. Yani bir karaktere önem katacam diye diğerinin içine ettiler. Saçmalıklar arka arkaya geldi). Oysa kitaptaki Sansa böyle mi? Böyle mi olacak? Hayır, kesinlikle olmayacak. Şimdi dizide; Jeyne rolünü verdiler. Amaç ne? Onu WF’ye getirmek mi? Sansa’nın hayatındaki yegane önemli başat gidişat bu mu? Onu eve döndürmek? Bu yüzden mi arada yaşadığı, yaşayacağı her türlü olay/deneyim kızın elinden alındı? Pek sevdiğim bir karakter değil bilirsin ama yani karektere haksızlık işte. Kasıntı olması dışında bir şey gelişmedi dizide zaten, hep kasıntı idi o biraz büyüdü o yani. Sansacılar bile sevmiyor dizidekini. Yani çözdüğün bir şey yok. Sansa’yı hop eve ışınlanma olayı idi Jeyne rolünü vermeleri. Kalan her şey çöpe gitti. Öldürseler idi bari, Rickon’u öldürdüler bir şey yaptırmadan.

(Arya meselesi daha önce konuştuk ya :joy: telefondyaım şey edemiyorum şimdi; ya zaman atlama meselesi ve 12 yaş meselesi…)

Git onlara söyle o zaman, bu forumda yok öyle birileri :smile: Ortaya genel yazıyorsun, biz de haliyle üzerimize alıyoruz.

Saygı duyuyorum ama neye bu kadar kızdığını, bu derece tepki gösterdiğini, neden bu kadar tahammül edemeyecek duruma geldiğini, midenin kalktığını da anlamıyorum ve tam olarak bilmiyorum. Dolayısıyla, bilmediğim, anlamadığım için aşırı geliyor bana.
Yapılan mantıksızlıklar mı sorun? Yani tamam, mantıksız şeyler vardı, oldu bittiler vardı, ben de süperdi demiyorum ama bu kadar tepkiyi hakedecek bir şey de var mıydı? Jon’un karakter gelişimi mi? Tek sezonda olan bir şey değil, o halde neden 7.sezon sorumlu oluyor?

Senin de dediğin gibi, Cersei’yi öldürebilir işte. Önceden, 7’de ne yaptığına bakalim… Freyleri yok etti, Baelish’i öldürdü. Daha ne olacaktı? Fazlasını istemek de şimdi… Neyse. Peki öncesi? Öncesinde Braavos’daydı zaten, onu oraya gönderen de Martin. Kitapta da Arya’nın son POV’ları sıkmaya başladı mesela bu arada, Braavos hikayesi bunaltmaya başladı.

Ve asıl ben soruyorum… Sence Westeros’a dönünce ne yapacak Arya? Freyleri de annesi halledecek bak. Arya ne yapacak? Aldığı eğitim boşuna değil dememize sebep olacak ne yazabilir Martin tekrara düşmeden?

Sansa’ya gelirsek, işte Vadi’den çıkmasaydı dizide, o zaman biterdi o kızın hikayesi. Dolayısıyla bu değişiklik iyi oldu, Sansa fanları çok da şikayet etmesinler.

Yüceltme kotası yok Ayça.
Kim olduğu, ne olduğu bilinen bir karakteri batırarak bir başka karakteri parlatamazsın, hele ki 7.yılına girmiş bir dizide. Öyle bir şey olamaz.

Söyledim işte. Sansa’yı Vadi’de tumak Sansa’nın hikayesini bitirirdi. Dizideki kurguda Vadi olayları yok. Neden yok? Çünkü diziye fazla gelir, işlenemez bu konu, tempoyu da düşürür, dolayısıyla katmadılar bunu kurguya. Ee doğal olarak Sansa’ya bir yol çizmek gerekiyordu. Bu karakterin gidebileceği tek yer de Kuzey’di, Jeyne karakteri ile birleştirdiler, ve olaylar gelişti.

Ya kitapta da öyle olursa?
Ulu Kurtların isimleri önemli, değil mi?
Rickon’un kurdunun adı Shaggydog, ve bunun anlamı başı sonu belli olmayan, bir yere varmayan hikaye/olay örgüsü.

Ah şu mesele. Tamam. Fazla anlam yükleniyor sanki.

Dizinin son halinin beğenilmemesindeki sebep kitapla alakasının kalmamasından çok dizinin kendi icinde de saçmalaması.

Triyon, Cersi ve Varys için geçerli bu, işi istihbarat olan bir adamla Dany’e “ablamın nasıl düşündüğünü bilirim” diyerek gelen birisini tam tersi durumda bırakmak saçmalık ötesiydi.

He ya 7 kere ölümden dirilmiş adam bi kılıcı yakmak için çılgınateş hilesi yapacaklar :smiley: he ellerinde çakmak var onunla yakıyorlar. Kanıtın ne peki bu konuda ? Pov var kardeşim, gendry demirci, çılgınateşle kılıç nasıl yakılır biliyor; nasıl kırılır biliyor. Yedi cehennem diye küfür etti hayretten çocuk. Hani povu geçen hafta okumaasam tekrar ses etmezdim.

Bence güzel bir nokta.

Olay sadece kitapçıların leydi stoneheart isteruk, Victorian İsteruk, Jon nasıl diz çöker kitapta böyle olmamalı!! Diye ortalığı ayağa kaldırması değil. Yani bu konuyla ilgili bir anket, istatistik falan yok ama gerçekten yorumlardan anlaşılan o ki son sezon, önceki sezonlarla kıyas edildiğinde pek beğenilen bir sezon değil.

Şimdi başka bir önemli taraf daha var, dizi son birkaç sezonda kitaptan uzaklaştı. Bu uzaklaşma belki zaman, parasal sıkıntılar, bu kadar kompleks bir öykünün dizi izleyicisine hitap etmemesi gibi sebeplerden dolayı oldu ve haklıydı. Ama ilerleme gene de kitaba göre devam etti. Burada da karşımıza şöyle bir sorun çıkıyor

Martin’in eklediği ve dizide işlenemez denen, gereksiz ayrıntı denen şeylerin hepsinin aslında konunun ilerlemesi açısından bir değeri, bir önemi var. Martin’in evreninin çeşitli dinamikleri var ve Martin de kafasındaki kurguya göre ekliyor böyle ayrıntıları. Ancak konu ilerlersin diye eklediği bazı şeyleri çıkarınca ve buna rağmen konu aynı şekilde ilerleyince doğal olarak çatlamalar, patlamalar oluyor ve bu da hissediliyor. Kitap okunsa da okunmasa da. Pek çok örnek verilebilir, ama en kesini Dany meselesi.

İlk sezonda sadece Dragonstone ile Kral olmaya çalışan Stannis vardı. Sadece Dragonstone. Sonrasında Fırtınaburnu kuvvetleriyle de saldırdı ama az kalsın şehri fethediyor olmasına rağmen yenildi.

Dany’nin elinde ise

3 ejderha
Onbinlerce Dothrak
Yüksekbahçe ve Dorne gibi seribaşından beri savaşa katılmamış lordluklar
10 bin civarı lekesiz
Tyrion ve Varys gibi iki dahi

Ama arkadaş tam bir ne vereyim ablama durumu varken kadın olduğu gibi iki ve hatta Ashaları sayarsak(Dany sayıyordu valla) 3 lordluğu yitirdi ya la!

Serinin hemen bitmemesi lazım tabiki. Kitapta Dany’nin işi kolay olmayacak. Ama şimdiden hazır bunun altyapısı. Drogonbinder diye bir koz var, rakip ve hak iddiası daha büyük bir Targaryen var, Dorne’un ciddi bir kısmının Dany’e karşı olması için yeterli sebepler var, Euron bariz daha güçlü dizideki kim lan bu havasından çıkmış vesaire. Ama zaman olmadığı için hiçbiri ayrıntılı işlenemedi. Sonuç: Dany hemen Westeros’a hakim olamayacaktı. Kitapta olacak olanlar dizide oldu. Ama altyapı hazırlanmadığı için saçma ve çok zorlama gözüktü. Mesajı fazla uzatmak da istemiyorum ama daha pek çok örnek verilebilir Baelish başta olmak üzere.

Gendry’nin bu konudan bahsettiği yer burası sadece ustasından duyduğunu söylüyor daha önce yanan bir kılıç görmedi.

Gendry bir mum yakıp örsün üstüne koydu, duvardan bir maşa aldı. “Ustam, alevli kılıçları yüzünden onu sürekli azarlardı. İyi çeliğe böyle davranılmaz derdi ama şu Thoros hiçbir zaman iyi çelik kullanmadı. Ucuz kılıçları çılgınateşe batırıp tutuşturuyordu sadece. Ustam bunun bir simyacı hilesi olduğunu söylerdi. Ama alevler atları ve bazı yeşil şövalyeleri korkuturdu.”

Yedi cehennem diye küfür eden kişi Tazı. Gendry sadece dua ediyor.

Arya, Gendry’nin dua ettiğini duydu. “Yedi cehennemde yanın,” diye lanet okudu Tazı.

Delinin biri ( o ben oluyorum) kuyuya taş attı,kırk akıllı çıkarmaya çalışıyor.Yorumlarınızı zevkle,şevkle ve de tebessüm ile okudum.Çok yaşayın emiii…

Sanırım ön yargılarımızdan ötürü birbirimizi anlamıyoruz.Daha evvel de Dizi/Kitap mevzusu üzerinden bazı arkadaşlarla tartıştım.sonra pişman olup yorumlarımı sildim.bir daha bu hataya düsmek istemiyorum çünkü Hepinizi seviyorum.ama bu duruma bir açıklık getirmek lazım diye düşünüyorum.Lütfen kimse kişisel algılamasın.kimseyle bir sorunum yok başta da söylediğim gibi hepinizi seviyorum.Yakaladığı bırakıp,Konuya dönersem ;

Bakın arkadaşlar,yoldaşlar,forumdaslar,güzel insanlar ;
Dizinin son sezonları beklentilerinizi karşılamamış olabilir.Sevmiyor olabilirsiniz hatta nefrette edebilirsiniz.Kimsenin sizi bu düşüncelerinizden dolayı yargılamaya hakkı yok.zaten öyle bir şey yapan da yok ! Kendi adıma konuşursam,Ben şuna kızırıyorum ; yavv hepimiz dizi ile başladık.altını çiziyorum,dizi ile başladıkkk !!! ve demek ki hosumuza gitti ki kitaplara da atıldık birbirimizi yemiyelim ! Su aralar sık duyuyorum " Ben diziyi ciddiye almıyorum.Ben dizi hakkında yorum yapmak istemiyorum" eee ciddiye alıyorsun !! yorum da yapıyorsun !! kimse sana bunları zorla yaptırmıyor ki ? bak 8.sezonun promosu yayınlandı ve kralicem buna dair başlık açtı.tam altımızda.yorumlariniz orda duruyor ? izlemişiniz ? Ben ciddiye almadığım bir husus hakkında yorum yapmam.siz yapmisiniz ? “Yav Ciddiye aldığınızdan değil,muhabbet olsun diye yaptık.” Ben anlamam.neticeye bakarım.istemiyorum yan cebime koy diyorsunuz.biz koyunca da neden koydun diye ortalığı velveleye veriyorsun.eee ayıp oluyor amaaa.pleaseee !!

Kimse darılmasın,kızmasın ama “Diziyi ciddiye almıyorum” ile başlayan yorumları ciddiye almıyorum.Hepiniz izlediniz,izliyorsunuz ve izleyecekseniz.ayak yapmanın manası yok. Haa benim beklentim farklıdır,seninkisi farklı.Ben Kitapla aynı yola çıkabilir derim,sen bu saatten sonra bir cacık olmaz dersin.Ben adamlar ne dizi yapmış deyip tadına çıkarmaya bakarım,Sen kusur arayıp yerden yere çalarsın ki bulursunda ! bunlar ayrı konu.

ama kimse ben “diziye ciddiye almıyorum.” deyip ciddiye alanları küçümsemeye kalkmasın !!! bu saatten sonra birbirimizin fikirlerini etkilemeyecegimiz belli. o zaman ne diyoruz ? senin fikrin sana,benimkisi bana.Fatihasız geçme ona.Hadi kalın saglıcakla.

8.Sezon Fragmanı - Official Tease : Crypts of Winterfell

Yarası olan gocunur cicim :smiley:

Şimdi ilk yıllar çok güzeldi, sonra zamanla bu kopmalar olmaya başladı ama zaten gerek o dönemler kitapları okumadığımdan gerekse kendi içerisinde tutarlı ilerledikleri için sorun yaşamıyordum, arada minik rahatsız edici tutarsızlar vs. görünmeye başlasa da ses etmedim, kitapları okuyunca herkes gibi “keşke şunlar olsaydı” gibisinden serzenişlerim oldu elbette ama buna rağmen yine de şimdi gösterdiğim tepkileri vermedim. 6. sezonda birkaç saçmalık baya rahatsız etti ama kalan kısım tolore etti. Fakat 7. sezonda bana göre iç tutarsızlar vs. tavan yaptı. Yani minik minik geldi, birikti derken 7. sezonda “yetti artık” dedim. Bir anda olan bir şey değil. Yani mesele kitap ile neden birebir ilerlemiyor! meselesi değil, bu kadar mı kendi içinde de saçmalar! meselesiydi.

@Muratkocak da değinmiş aslında, aynen mesele onun dediği şekilde.

Şimdi kuzeyi ve hanelerini çok iyi tanıyoruz kitaplarda, değil mi? Starklara bağlılığı vs. Dizide karşımıza ne çıkardılar? Jon ve Sansa geliyor, “bir el atın” diyor. Bunlar ne yapıyor? “Sizin yüzünüzden yeterli adam kaybettik, canımız yandı. Hadi nanay” deyip, kapı kapatıyorlar. Bununla da yetinmiyorlar, bunlar evlerini geri alınca tıpıpş tıpış geliyorlar, Mormont kızı gaz veren konuşma yapmasa Jon’un kral ilan edileceği yok(yani Robb’un mektubu hikayeden çıkarılması mı gerekliydi gerçekten de? Çok mu elzemdi? Böyle oldu bittiye getirilmesi daha mı güzel oldu, zevk mi aldın izlerken?). Bitti mi? Elbette hayır. Maşallah Jon güneye inince kuzey lordları bir anda güney lordları ile sidik yarıştıracak seviyede yanar dönerlik yaparak “seni seçeydik keşke” demeye getiriyorlar Sansa’ya ki o bile “amma yanar döner herif çıktılar” diye, duruma güzel açıklık getiriyor. Bu saçmalık ve tepemi attıran şeylerden sadece bir tanesi. Bir şeyi kırpmak zorunda kalmak başka bir şey; kimyasını değiştirip, aroma yapıp; başka şeye dönüştürmek başka şey. Sayarım böyle. Bunlar birikince ben de patladım yani.

Kitapta da öyle bir görünüp ölecek mi diyorsun?

A lengthy, improbable and ultimately pointless story, often told in an attempt at humour.

şeklinde okudum. Başka bir tanım daha okudum ama temelde “çok önemli değil” gibisinden ve “mizahi” bir ifadeymiş.

Doğrusu bu oğlanın etkin bir rolü olmadığı görülüyor ama hiçbir işe yaramadan da hikayeye dahil edilip devam etmesi bana saçma geliyor. Her şeyden önce mektup yazıldığında 100-150 sayfa hazırdı ve orada Rickon karakteri yoktu, yani sonradan dahil edildiği aşikar. Zaten GRRM, karakterlerin ana gidişatlarını vs. en başta planladığı gibi gittiğini söylemişti, yani değişiklik göstermiyor bunlar. Gösterip, öldürmek için de karakter yazmayız biz. En azından bir rolü olacak, öyle. Yine de sonuçta seri sonunda illa ölebilir, ona lafım yok. Fakat dizideki gibi bir gül cemalini görüp zikzak çizmedi diye, ölmez herhalde, demi? İtirazım buna, sayın hakime. :slight_smile:

Yalnız siz de çok şirinsiz he. Ben bu kurt meselesini argüman olarak kullanıp; bakın Nymeria prenses/kraliçe’dir, Arya’ya foreshadowing deyince itiraz sesleri geliyor, hemen isimden gelecek tayini ettiniz. (he itiraz etmiyorum o ayrı zaten savunduğum şeyler biliyorsun :slight_smile: ) :smiley:

Öyle mi? Neye göre? Sırf bir karakter için 5 yıl atlama yaptırmayı istemiş ve üstüne “12 yaşında dünyayı fethetmesi gerekiyorsa, öyle olsun.” denmiş bir karaktere çok fazla anlam yüklemesi yaptığımı sanmıyorum. Arya’ya Freyleri öldürtmeyecek(annesi ilgileniyor); Arya’ya Cersei’yi öldürtmeyecek (muhtemelen Jaime defterini dürecek.)… Eeee ne kaldı geriye? Demek bizim daha ön göremediğimiz yahut tam ön göremediğimiz bir şey(gerçi ben bir şeyler ön görüyorum :smiley: ) var ama dizide? Frey öldürdü, bitti. Sansa gibi o da gereksiz bir karakter haline geldi. Fazlalıktan başka bir şey değil, evlendirip Stark sülalesini bundan devam ettirecek halleri yok. Belki Sansa’ya kastırırlar onu, başka kişi kalmadı çocuk yapabilecek. Jon da olabilir aslında, yarı Stark- yarı Targaryen. 7. sezonda Theon’a “seçmek zorunda değilsin, hem stark hem greyjoysun” dediğinde, foreshadowing algıladım, çok açık seçik veriyorlar zaten artık olacakları biliyorsun; dany’nin hamileliğini ve kum yılanları öleceğini gözümüze sokup çıkardılar, çok beceriksizlerdi bu konuda. GRRM olmayınca başlarında böyle oluyor, adam varken en azından işi kotarıyorlardı. :smiley:

Ya kaç kere söyledim; iddia ediyorum. HBO/GoT sayfası sıkıyor ise anket açsın… 7. sezon en nefret edilen çıkmaz ise sırayla gelin yüzüme tükürün, o derece eminim sonuçtan. Bizim minik twitter anketinde bile 1. sırada çıktı.

(Arkadaşlar, cidden kitap temelli tartışmaları ilgili başlıklarda yahut özelden konuşalım hep beraber, teşekkür ederim.)

“Benim dediğim bu, senin eleştirdiğin insanların dediği ise şu. Beni onlarla bir tutma” demek ne zamandan beri yarası olup gocunmak oldu?

Olay görünüp ölecek değil, bu çocuğun hikayesinin bir yere varmayabileceği olasılığı. Martin bir yazar ve edebiyatta özel bir anlama sahip bir terimi kullanıyorsa, bunun bir anlamı olabilir.

Evet daha çok mizahi bir terim ama olay birebir bu terimin anlamının yansıması değil, mizahi bir kenara bırak, shaggy dog nihayetinde bir sonuca varmayan hikayedir.

Bazı yazarlar ana karakter için shaggy dog hikayalere yazıyor Ayça. Böyle bir terim var sonuçta, nasıl yazmasınız? Var böyle bir şey.

O senin şirinliğin :grin:
Nymeria Kraliçe olmak dışında, hatta Kraliçe olmadan evvel başka özelliklere de sahip. Lider, önder, savaşçı kadın. Bence öncelikle bunlara bakmak lazım.
Shaggydog ise… Tüylü Köpek… Bundan bir anlam çıkarabiliyorsan, önünde saygı ile eğileceğim. Diğer ulu kurtların isimleri bir yere bağlanabiliyorken, Rickon’un ulu kurdunun isminden hiçbir anlam çıkarılamıyor. Sonra bakıyoruz ki, aaa edebiyatta shaggy dog diye bir terim var.

Cellalenme hemen, sakin, karaktere fazla anlam yüklendiğini nerede söylemişim?
Fazla anlam yükleniyor bence dediğim, Martin’in sözleridir, tam olarak “dünyayı fethedecek” kısmı.

Beklentini anladım, büyük, ve umarım kitap sana hayal kırıklığı yaşamatmaz Ayça.
Dizide Arya’ya yaptırabilecekleri her şeyi yaptırdılar (7’de), daha fazla ne istiyordun anlamıyorum. Her ölümün ardından yüzündeki maskeyi çıkararak kendini gösteren bir Arya herhalde? Ya da Arya için süper entrikalar mı yaratılacaktı? Ne istiyordun? Ne bekliyordun anlamıyorum ki.
Cidden senin beklentiler büyük (ne olduklarını tam bilmesem de) ve umarım Martin seni hayal kırıklığına uğratmaz.

Onların açmasına gerek yok, hem niye açsınlar adamlar öyle bir anket, kim yapmış bunu? Saçmalık. Koskoca HBO kendi yapımı için en kötü sezon anketi açacak? Sıkıp sıkmamak değil mesele, komik olur.
Neyse ama bir araştır bence, onlarca anket, konu var bu konuda ve benim gördüğüm kadarıyla 5.sezon daha ön plana çıkıyor. Yedinci sezon ise karışık, ya ilk üçte, ya son üçte. Gördüğümü söylüyorum.

Öncelikle sen bu olayı baya ciddiye alıp, atar yapmaya başladın. Her şeyi bu kadar ciddiye alma, orada salaklık olsun diye de sırıtmıyorum. Yani ciddi olmayan bir yorum yapmışım, şakalaşıyoruz diye düşünerek.

Diğer yandan uzatmayalım şu işi artık ama… bu forumda var yahut yok, birilerinin bunu dediğini gördüm, okudum ve onları da hatırlayarak o yorumu yaptım, “forumda herkes böyle düşünüyor” imasına gelen bir cümle olmadığı aşikar “öyle düşünmek saflık olur” demişim, kimse gelip “ben değilim o” demedi, bir sen dedin. Gereksiz bir çıkıştı. Konu edilecek bir şey de değil yani.

Tamam da ben “bu oğlan muazzam bir rol sahibi” de demedim. “Ölmeyecek de” demedim. Yahut “Kışyarı buna kalır.” da demedim. Mesele bu değil yani.

Bu oğlan bir göründü, zikzak çizemedi diye öldü. Eleştiri noktası bu, sağa sola sapma.

sağ ol canım. :smiley:

Konu yeri burası olmadığı için yazamıyorum, uzayacak çünkü. Ama bil ki ileride bunun için diyeceğim şeyler var. :smiley:

Sakinim, bir şey yok. :smiley:

Yani işte onu demek istedim, niye “karakter” şeklinde yazmışsam. :stuck_out_tongue:

Çıkıp da cidden dünyayı fethedecek değil elbette, bu çok absürt ve iç tutarsız olurdu kurgu açısından. :slight_smile: Bunun dışında bu adam bu cümleyi kurup, 5 yıl atlama yapmak istedi ise demek ki “büyük” bir şey planlıyor. İki kılıç sok, geç otur kenara demiyor yani. Arya’yı baya donatıyor ve sadece fiziksel değil zihinsel/psikolojik olarak da çok hızlı geliştiriyor(malum zaman sorunsalı var).

Aslında sıfırdan okumam lazım onun bölümlerini, belki gözümden kaçan şeyler vardır, ipucu ekliyor bu adam malum.

İşte bir şey beklemiyorum dizide, Arya’dan. Bekleyecek bir şey yok. Karakterlerin kaderlerini kırptılar derken, bunu diyorum. Sansa’dan da bir beklentim yok, sıfır. Bran’dan az buçuk bir şey bekler gibiyim ama içimden bir ses fos çıkacak, diyor. Ne varsa Jon ve Dany’de var, anlayacağın. Başka kimseden bir şey beklemiyorum.

Milyonlarca kişinin katıldığı anket ile forum üyelerinin katıldığı anketler bir olmaz ama bir izlenim vereceklerine şüphem yok. Kısa bir bakış atmıştım ama doğrudan böyle anket göremedim ama 7. sezona giydiren çok şey gördüm hatta en son geçenlerde bir video yapıldı 7. sezon neden berbat falan diye…

Açacaklarından değil zaten Duygu, sen de… :smiley:

Benim şaka anlayışım farklı herhalde.

Konu bu değil ki zaten, konu sonuç olarak Rickon’un hikayesinin bir yere varmaması.
Dizide yem olarak kullanıldı, kitapta da başka bir şey için kullanılabilir, ve bu kadar. Nihayetinde onun hikayesi, serüveni bir yere varmaz, olay bu.
Ben muazzam bir rolü olacağını iddia ettiğini de söylemedim, düşünmedim zaten.

İşte ben de onu diyorum, ciddi anlamda bir fethetme değil, adamın neyden bahsettiği belli değil, o halde siz ne bekliyorsunuz buradan yola çıkarak? Martin’in söylediği sözün mecazi olduğu neredeyse kesin iken, dolayısıyla ne anlama geldiğini bilmiyorken, Arya’nın gidişatı nasıl dizide çok ama çok başka oluyor? O 5 yıl belki de Martin’in kafasında FM olmak için gerekli olan süredir, istediği Arya’nın şekillenmesi için gerekli olan süredir, Arya’ya yaptırmak istedikleri için daha büyük yaşta olması daha uygundur belki ona göre… Ama işte bu hikayenin geri kalanını etkilediği için Martin “Aman neyse, bu şekilde olsun ne yapayım?” demiş bildiğin. Önemlidir elbette Arya’nın yapacakları, oynayacağı rol ama Martin’in söylediğinden büyük anlam çıkarıp buna göre beklentiye de girmemek gerek sanki.

Bu arada sadece soruyorum, anlamaya çalışıyorum bak, eleştiri, karşı çıkma değil bunlar tam olarak.

Bekleme tamam da, yazılanları da görmezden gelme. Öyle bir konuşuyorsun ki sanki Arya hiç ama hiçbir şey yapmamış 7.sezonda gibi yansıyor.
Arya veya Sansa’yı da final sezonu için beklenti konusunda Dany ve Jon ile karşılaştırma zaten, hatta Bran ile bile. Arada fark var şimdi.

Sıkıyorsa açsınlar, sıkıyorsa açsınlar deyip duruyorsun, bu ilk değil, dolayısıyla insan sonunda “Yaa ne açacaklar?” deme gereği duyuyor. Söyleyip söyleyip sonradan yorum yapıldığında “Yaa ciddi demiyorum ki, açacaklarından değil zaten,” deme sen de he? :smile:

O değil de, merak ediyorum…
Madem bu kadar kötü, saçma, mantıksız, hiçbir beklentin falan yok… Sen nasıl bu diziyi beklemeye devam edebiliyorsun?
Bak ben kendimden örnek vereyim. Vikings’i çok seviyordum, sonra bozduklarını, saçmaladıklarını düşündüm, diziden soğudum ve çok geçmeden bıraktım çünkü izleyebilmem mümkün değildi, yapamadım. Koptum tamamen, o günden beri neyi nereye bağladılar, canım Lagertha’m ne alemde diye kontrol etmedim bile, hatta ben bırakalı kaç sezon çekildi ondan bile haberim yok.
Aynı durumu şu an Outlander ile yaşıyorum ya da mesela. Çok sevdiğim diziydi ama eski heyecanı vermiyor, gereksiz çok şey var, bazı şeylere gereğinden fazla odaklanmaya başladılar falan… Şimdi dizinin 4.sezonu başladı, fragmanı bile izlemedim, şu an 10 bölüm oldu galiba ve ben sadece ilk bölümü izleyebildim. Zorluyorum, olmuyor, izleyemiyorum fazlasını.
Ve bak ben bu iki diziye de asla senin Game of Thrones’a verdiğin tepkinin yarısını bile vermedim, bozduğunu hissettiğim zaman, daha fazla dayanamadım bıraktım, merak bile etmiyorum nereye bağlayacaklarını.
Sen bu nefrete, tiksintiye rağmen hala bekliyorsun, takip ediyorsun ve bu gerçekten bana çok ilginç geliyor. Ben senin gibi hissetsem, çoktan bırakmıştım, anca dizi bittiğinde "nasıl bitirdiler acaba? Kim ölmüş, kim kalmış, taht kimin olmuş? " diye bakardım öyle hızlıca.

Ak gezenlerle ilk karışlaşma mahzen mezarlar da olabilirmi ? soğuktan donupta ölen birinin dirilmesi vs…

Arya’nın gidişatının dizi ile kitapta birebir aynı olacağını yahut çok benzer olacağını söylemek için kitabı okumamış olmak gerekir yahut öylesine okuyup geçmiş olmak. Hal böyle iken elbette ki Arya’nın hikayesinin kırpılarak düz, basit bir hale getirildiğini söylerim. Bu sadece ona has bir şey de değil.

“Martin’in söylediği sözü mecazi olduğu kesin gibi…” demek için de onun planlarını neredeyse “kesin” biliyor olman gerekmez mi? Neye göre kesin? Arya bu; iki adam bıçaklayıp, eve döner, kardeşine destek çakar, başka işe yaramaz düşüncesinden çıkan bir söz mü bu? Sen böyle bir rol mü çizdin kafanda? Yani dizinin birebir aynı, paraleli?

Bana göre ise “mecazi” demek için ortada bir sebep yok. Yani cidden neye göre mecaz? Neye dayandırarak? Ne gördün duydun biliyorsun da bunu söylüyorsun, bir yerden duyum aldın ise tamam. Söyle biz de bilelim. :face_with_monocle:

(yalnız bu kısma bir daha yazmayacağım çünkü baya kitaba dönüyoruz)

Senin zaten anlama şeklin bir garip yazdıklarımı. C diyorum Ç anlıyorsun.

Bir Frey öldürdü, geldi. Bunu diyorum. Başka bir şey yok, zaten ne olabilir ki? diyorum. Yani zaten yazmışım yukarıda, nasıl hiçbir şey yapmamış gibi yazıyorum da sen böyle anlayabiliyorsun? Beni anlamaya çalışarak mı okuyorsun yoksa iddia ettiğinin aksine karşı çıkma güdüsüyle mi yazıyorsun? Hayır neredeyse kendi yazdığımdan şüphe edeceğim. :grin:

Al işte, ne alaka? Ben böyle bir şey mi dedim? Allah aşkına neyin var senin, alakasız alakasız anlıyorsun yazdıklarımı bugün.

Ben karakterlerden atak beklemiyorum, beklentim yok, bir şey olmaz bunlardan tarzında şeyler diyorum; bir tek Jon ve Dany’den bir şey beklenir, kalanı koyver diyorum. Çünkü dizi şu an bu şekilde, diyorum. Hayır yani ne sandın? Arya’nın gidecek NK’yi öldürmesini beklediğimi mi varsaydın? Yahut benzer bir şey yapabilecek kapasitede olmasını beklediğim falan, doğrusun kafanda ne geçti pek çözemedim. Zira benim düşüncelerimle, söylemek istediklerimle, benle alakalı olmadığı kesin.

Adamlar “ben açın” dedim diye açacaklar değil, Duygu. Yahut o cesaret zaten yok. Sen de dedin salak mı bunlar? Malumu ilan etmenin hiçbir faydası yok onlara.

Bende bir takıntı var; bir şeye başladığım zaman bitiririm ama bunun istisnaları da yok değil elbet. Yani şimdi 5-6 sene olmuş, sırf 7. sezonda tavan yapan saçmalıklar yüzünden son sezonu izlememezlik yapmam. Bunun dışında savaş sahneleri ve Jon için bile izlerim. :slight_smile: Yani serinin hayranıyım, Jon’um var, manyak savaş sahneleri bekliyorum; sonuçta kaç senedir bu ww’ler gelsin diye bekledim. Ayrıca benim tiksintim 7. sezona, diğer sezonlara değil. 7. sezona tiksintim yaptım diye neden tümüne yapayım? Bir umut son sezon diye, kotarmışlardır belki. Zaten sürekli savaş sahneleri olacak, ne kadar salaklaşmış olabilirler ki? diye soruyorum ve dizi bitince şu soruma cevap almayacağımı ümit ediyorum inşallah :smiley:

Vikings, ilk bölümü izledim hiç beğenmedim ama Lagertha ölmüş galiba.

Outlander severim, ilk sezon gibi olmasa da fena gitmiyor bence. Lakin Gri’nin Elli Ton’u ve GoT karışımı yatak sahneleri bıktırdı. Spoiler verem mi? Roger ve Bree de geçmişe gitti :smiley: Hayran olmadığım zaman öylesine izliyorum, zaman geçirmek için, ondan kasmıyorum ama çooookkkkk sıkıcı hale gelirse bırakıyorum, eleştirmiyorum bile pek.

TwD’de senin gibi oldum, baygınlık geldi son sezon bir iki bölüm izledim bıktım bıraktım. Kalan kısımları izlemeyi düşünüyorum ama :slightly_smiling_face:

Neyse ya, sıkıldım. :smiley: Haydin cümleten hayırlı geceler. Gözlerim yandı resmen. :slight_smile:

Sanmam ya, adamlar kaleye geldiklerinde bunlar nerede olacaklar, savaş için orada olacaklar :smiley:

Sanırım Kış Muhafızları teorisi gerçek olacak. Martin’in kitapları yazarken Lotrdan falan esinlendiğini biliyoruz zaten. Çünkü White walkerları durdurmak o kadar kolay değil.