8. Sezon Genel Teori / Tahmin Konusu

8-sezon

nöbet zaten kış muhafızları değil mi
isim öyle değil ama

Hayırdır Ayça? Tartıştığın kişiye diyaloglar yazmak veya sözlerine söz katmak ve sonradan bunlara yorum yapmak yeni eğlencen mi? :smile:
Birebir diyen mi var? Hangi karakterin kitapta ve dizide birebir aynı hikayesi olmuş ki Arya’nın olsun? Sen de demişsin bunu, ben de ortada olan bir şeyi inkar edecek değilim, hiç etmedim.
Hiçbir karakterin hikayesi ne birebir aynı, ne de senin dediğin gibi çok ama çok farklı. Genel hatlar, varılan noktalar, durumlar aynı, izlenilen yolda değişiklik var. Kimi karakter için belirgin, kimileri için ise o kadar da değil, o başka. Sansa karakteri için yapılan yol değişikliği çok belirgin mesela örnek vermek gerekirse, ama kitaptaki Sansa’nın nihayetinde dizideki Sansa’nın vardığı yerden çok uzak bir noktaya varacağını da sanmıyorum ben büyük tabloda. Kızın gideceği yer belliydi.

Kitabı okudum ben merak etme, sorun bu değil, sorun senin karşındaki insanın esasında ne demek istediğini anlamaya çalışmaman, birde sözlerine söz eklemen.

Ayça bunu sen de diyorsun! Sen değil misin “ciddi anlamda dünyayı fethedecek değil” diyen? Benim söylediğim de bu işte.
Martin önemli bir olayı işaret ediyor belli, onu söyledim zaten, ama bu dünyayı fethetme sözünden yola çıkıp çooook büyük bir olay beklememek gerek sanki diyorum, nedenini, ihtimalleri de açıkladım yukarıda.
Sen neden sozlerimi çarpıtıyor veya söylemediğim sözlerle geliyorsun ki bugün?

Ooff Ayça, ben ne diyeyim bilmiyorum.

Freyleri öldürdüğünü söylüyorsun evet, sorun o değil, benim demek istediğim, öyle bir konuşuyorsun ki bunun sanki hiçbir önemi, değeri yokmuş gibi yansıyor. Fazlasını istiyorsun, ben de bak Freyler var, Baelish var, yeterli zaten tek sezon için, bundan fazla ne olabilirdi ki diyorum sadece. Sen niye ters anliyorsun, neden böyle karşılık veriyorsun ki? Ne gerek var?
Yok karşı çıkma güdüsü de falan da filan da… Benim öyle bir olayım yok, hiç olmadı.

“Final sezonu için beklenti konusunda” diye belirtmiştim, bu ne demek istediğimi açıklar diye düşünmüștüm.
Ama öyle olmamış anlaşılan. Açıklayayım… Final sezonunun konularını düşünürsek, zaten en büyük beklenti Dany, Jon ve sonra Bran cephesinde. Hani ne varsa Dany ve Jon’da var demişsin ya? Zaten son sezonun ana konuları itibariyle durum bu, senin beklentilerinin de dışında olarak yani genel durum bu.
Mesela senin Arya için son sezonda büyük beklentilerin olsaydı bile, bu beklentiler nihayetinde Dany ve Jon ve Bran ile ilgili beklentilerle bir olmazdı, senin de konum ve durumları itibariyle bu üçlüden daha büyük beklentilerin olurdu.
Keşke anlaşılır diye düşünmek yerine yazsaydım.

Yaa tamam Ayça yaa, tamam :smile:

Valla mı? Üzdün :pensive:

Tam da bundan bahsediyorum işte. Aslında seks sahneleri ile sorunum yok ama bir ara her bölüm yirmi dakika Claire ve Jamie sevişmesi izliyorduk, 3.sezonda galiba. Şimdi durum ne bilmiyorum.

Aawww :heart_eyes: Bree babası ile bir araya geldi mi acaba?

Hayır Kış Muhafızları kışyarının altında ki mahzen mezarlarda yatan ölü krallar varsayılıyor. Brandon starkın duvarı yapmasının sebebi sadece dışardan gelenleri durdurmak değil deniyor. Ve aslında çok güzel bir teori.

Sürü hayatta kalır.

yabaaaağğğğğnıl kardeş hwmen videoyu çekmiş :slight_smile:

Umarım Jon Snowun Winter’ı sürdüğünü görürüz.

Pardon, Winter kim??

Buluştu kız :slight_smile: Yalnız salak bu kız, bir sürü bela açtı başına ve şu an durum baya cins. Sevdiği adam Roger da geldi peşinden ya bunlar geleneksel şahitsiz evlilik yaptı sonra gitti kavga etti o gece ve oğlan çekti gitti; bir adam vardı ilk bölümde sarışın oğlan kötü korsan, kıza o gece tecavüz etti. Kız hamile. Rogar tam kızı buldumderken babası oğlanı (o tecavüzcü sanıp) dövdü ve yerlilere sattı şimdi karısıyla oğlanı bulmaya gitti. Kızı da annesinin kardeşinin teyzesinin yanına gönderdi, o da bunu evlendirmek istiyor talipler buldu. Lord John geldi, hani Jaime’yi seven vardı ya, kızına göz kulak olmasını istemiş Jaime; o da bir bakmaya geldi ama öyle bir hale geldi ki durum kız, John’u evlenmeye ikna etti çocuğun geleceği için (zaten oğlanın eğilimini de anladı ondan) orada bitti olay işte. Gerisi Pazar’a :grin:

He senin hatun ölmüş diye duydum, onun ilk kocası ragnor zaten çok önce ölmüş galiba. Oğulları takılıyordu. Ben Val’ı hayal ederken o kadını ediyordum, hoş hatun. Tam Yabanıl prenses olacak kişiydi. Hatta bence gecenin kraliçesini oynasa idi dizide daha harika olurdu. Bu adamlar iş bilmiyor ya :unamused:

Acaba Buz Ejderhası başlığının etkisinde mi kaldı? :smiley:

Mahzen mezarların altında yatan ve buz üflediği var sayılan ejderha. Kış Muhafızları teorisine göre herkes mezardan çıktığında jon winterı sürecek. Çünkü “bir kere ölen bir daha ölemez.”

O başlığı görmedim hemen bakıyorum.

Ayça ile yazısmalarınızı okurken sırtımın kasındığını fark ettim.bu kaşıntı öyle bir hal aldı ki artık kendimi tutamadım,kambersiz düğün olmaz deyu aranıza dalayım dedim.umarım Ayca tırnaklarını kesmiştir (
sırtım için ) :grin:

Gördüğüm kadarıyla Ayça’nın bazı takıntıları var.Ve kimi zaman bu durum mantığının önüne geçiyor.işin kötü tarafı bunu kabul etmiyor.Mesela Sansa’ya aceyip bir antipatisi var.Öyle bir antipati ki Forumda başka örneği yok.Kız iyi bir şeyde yapsa gömüyor.Sevmiyor.sevmek zorunda değil ama bunu kabul etmiyor.Şimdi sorsam ; Sansa’ya nefretim yok,yeri geldiğinde hakkını veriyorum der.ama öyle değil.bunu o da biliyor.

Dizi mevzusunda da aynı şeyi yapıyor.Her defasında diziyi gömüyor.Ciddiye almıyorum diyor.arada bize de çakıyor (Bize derken,Dizi hakkında konuşanlardan bahsediyorum) ama izliyor.bekliyor.seviyor ! yaptığı beste ile okuduğu güfte birbirine uymuyor.“D diyor,biz D üzerinden tartısirken C dedim diyor !” Sonra çık cakabilirsen işin içinden.Tartışma gereksiz yere uzuyor,ve fikirler sabit olduğundan ötürü bir yere varılmıyor.

Yalama,Yıkama modu ;

Niyetim Ayca’yı gömmek değil.Zaten mesele Ayça da değil.Ayça üzerinden Ayça gibi dusunenlere cevap yazıyorum.Dünya’ya bakış açılarımız zıt olsada Ayça’nın yeri bende başkadır.Foruma üye olduğum günden beri,bana yardımcı oldu.yol gösterdi.Beni ciddiye alan iki kişiden biriydi ! Digeride Cassiopeia idi.burada arkadaş,arkadaş sohbet ediyoruz.Bunları özelden de ona yazabilirdim ama iş öyle bir noktaya geldi ki,bazı arkadaşlarımızın da katılımıyla birlikte popülist pozisyonuna düştük.bu sebeple buraya yazmayı uygun gördüm.umarım sırtımı kaşırken haşin davranmaz :grin:

Popülist derken şunu kast ediyorum ; Ortada Suni bir bölünme var.Kitapçılar,Diziciler.Ben,Sen ve bizim gibi düşünenler yakasını popülizme kaptırmış,klişe den kiliseye kosan,kitapla alakası kalmayan ( Bu tabire de acayip kılım.Ortada bir kitap var da biz mi bilmiyoruz ? Adamların referans alacağı bir materyal yok ki bu neyin muhabbeti anlamıyorum.) su katılmamış dizicileriz.Digerleride aristokrat kitapçılar.Yok öyle bir şey. Ben ne kadar diziciysem,Ayca da o kadar dizici.sen de o kadar dizicisin.digerleride o kadar dizici.kendimizi kandirmanin lüzumu yok.

Herkes dizi ile başladı.sonra merak salanlar,okumayı sevenler kitaplara geçti.durum bundan ibaret.Diziden den evvel (2011) Grrm’ni kaç kişi tanıyordu ? Kitapları kaç kisi okumuştu ? bir elin parmaklarını geçmez hatta bundan bile şüpheliyim ? Kitaplar,Diziden daha güzel,Daha ayrıntılı,Daha doyurucu derseniz eyvallah.Kitapları okuduktan sonra Dizi bana yavan geldi derseniz eyvallah.son sezonlarda bozdu derseniz eyvallah.Beklentilerimi karşılamadı derseniz eyvallah.Bunların hepsini anlıyorum ama ben farklı bir şeyden bahsediyorum.Umarım ne demek istediğim anlaşılmıştır.Cümleten iyi günler.

Anladım. Bu konuda 2 başlık var; ikisine de bak derim. Alt alta ileti atmayalım ama lütfen :slight_smile:

Şimdi @Miro’cum yanlışsın, tahminin de çok kötü ( :joy:) benim dizideki Sansa’dan nefret ettiğimi herkes bilir ve ben de hep söylerim (gerçi bu son sezon sevebilirim dur bakem :slight_smile: ) ve kitaptaki Sansa’ya da gıcığım, bunu da çok kere söylemişimdir. Yani inkar ettiğim bir dönem var da ben mi hatırlamıyorum? Sık sık söyledim bu durumu. Hangi iyi şeyini söylediniz de eyvallah çekmedim kıza ayrıca? Örnek alayım. He örneğim; sizin Mycah konusunda iyi yaptı dediğiniz şeye ben eyvallah demem elbette, böyle bir şey ise eğer…

Ben Türkçe yazdığımdan emindim aslında ama bazen sizin cevaplarınızı okuyunca şüpheye düşecek oluyorum. Ben “7. Sezondan nefret ediyorum.” diye yazıyorum ama siz “Ayça bütün sezonlardan, GoT’un tamamından nefret ediyor.” diye okuyorsunuz. Cidden hangi dilde yazıyorum? Yahut siz hangi dili tercih ediyorsunuz? Bir kere de değil ki sinir oluyorum böyle olunca. Geçen aylarda da Discord’a “Bazı teknolojik gelişimler iyi değildir, zararlıdır.” yazdım, Sworn onu “Ayça bütün teknolojik gelişimler kötüdür, zararlıdır, dedi.” Diye okudu. :unamused: Özetle, yazdığımı anlamaya odaklanın anlamak istediğinizi değil, rica ediyorum. Sanal alemdeyiz; elimizde sadece “kelimeler” var, yani iletişim ciddi manada sorunlu, tam verimli olmuyor bu şekilde. Hepimiz az biraz daha emek harcayalım birbirimizi anlamak için.

Son kere diyorum; GoT serisini elbette seviyorum ama 7. sezondan ve hikayenin içindeki şu saçmalıkların ulaştığı seviyeden nefret ediyorum, bu yüzden diziden umudum kalmadı. Yani sırf 7. Sezon yüzünden ilk 6 sezonu çöpe mi atayım? Yahut attım? Yukarıda da söyledim ama değineyim; umudum kalmadı desem de bir umut belki çok güzel yapmışlardır. Ayrıca savaş sahneleri ve ww saldırıları beklenen şeylerden biri; Jon da… Yani elbette ki diziyi bekliyorum ama öyle heyecan falan yok. He ilk bölüm geldiğinde muhtemelen o sahneler ve Jon yüzünden bir heyecan olur hatta belki fragman harika çıkar ise müziği ile beraber falan daha erken heyecanım çıkabilir de… sonuçta final sezonu için bir fikrim yok, korkum var sadece. Çünkü veda edeceğim ve kötü bir şekilde veda etmek istemiyorum.

(Yağlama modu işe yaramadı, az biraz daha uğraş bir daha. :joy::joy::joy::joy: Çok acımadı inşallah? :crazy_face:)

Sansa’ya olan takıntın görülmeyecek gibi değil ,bu konuda hakkını vermek lazım kleopatra’nın hakkı kleopatra’ya ( o sen oluyorsun) :grin: Yalnız inkar demeyelim de arada yumuşadıgın oluyor.buna benzer bir kaç yorumun daha vardı aramaya üşendim.bir sey biliyoruz da yazıyoruz sevgili Ayça :grin:

:grin:

Diğer mevzuyu bilmiyorum ben kendi yaptığım yorumdan mesulum ve ortada bir yanlış anlama,anlaşılma olduğunu düşünmüyorum.

"Diziyi Ciddiye almıyorum,Dizi hakkında konuşmak istemiyorum,Dizi ile ilgili teori üretmeyi saçma buluyorum"vb…söylemlerin sezon eleştirisiyle,kişisel beklentilerle alakası yok.biz buna halk arasında “toptan gommecilik” diyoruz. Bende realitenin bize farklı bir şey söylediğini,okuyucuların %99’nun dizi sayesinde kitaplara bulaştığını söylüyorum ve “Diziyi beğenmeseydin,kitaplara sarmazdın.Neden kendin ile çelışıyorsun ?” diye de ekliyorum.eee tabii bunu durduk yere yapmıyorum.

Dizi ile alakalı bir başlık açıldığında,yorum yapıldığında,tahmin yurutuldugunde bazı arkadaşlarımız sag olsun cevap yazıyorlar.Biz konuyla alakalı yorum yapılacak zannederken,mevzuyu kitaba döndürüyorlar.buraya kadar sıkıntı yok çünkü her ne kadar aksi yönde görüşler olsa da Dizi ile Kitap serisi birbirinden tam olarak bağımsız değiller.en azından ilk sezonlar itibariyle.Buraya kadar sıkıntı yok dedim.Sıkıntı muhabbetin sonunda yaşanıyor çünkü o arkadaşlarımız “Diziyi ciddiye almıyorum” deyip muhabbeti sonlandırıyor.Bunu yaparken aslında farkında olmadan (en azından ben öyle düşünüyorum) senin yaptığın yorumu ciddiye almıyorum diyor ! eee insan ister istemez iç ses ile " Madem diziyi ciddiye almıyorsun neden yorum yazıyorsun ? amaç neydi ? egosunu mu tatmin etti ?" gibi sorular soruyor.Bu durum sıklasmaya başlayıp,kabak tadı verince de o iç ses,dış sese dönüşüp yazılı metine dökülüyor.benim yaptığım gibi.Etki,tepki meselesi.durum bundan ibaret.

Ayrıca şunu da belirtmekte fayda görüyorum ; ben yukarıdaki tespitleri bir kaç yoruma istinaden ve senin özelinde yapmadım.yanlış anlaşılma olmasin.Evet,sende “ciddiye almiyorumcularin” nefer basisin,bayrak tasiyanisin ama mevzu sadece sen degilsin.6 aylık üyeligim süresince gördüğüm şeyler var.yaşanmışlıklar var.buna istaneden yaptım.Birine yazmam lazımdı toto sana vurdu :grin:

Bu arada takıntı mevzusuna açıklık getirmek babında bir örnek daha vermek istiyorum,havada kalmasın ; 6 aylık üyeligim boyunca belki bana 20 defa " ben dizi hakkında konuşmayı sevmiyorum.Diziyi ciddiye almıyorum" gibi şeyler söyledin ama senin profiline baktigim zaman,favori uyelerin arasında ki en son 2.sıradaydı ; açtığı başlıkların,yaptığı yorumların %99’u diziyle alakalı bir hıyarr görüyorum ( o ben oluyorum) :grin: bu ne perhiz bu ne hıyarr turşusu demiyecem çünkü takıntılarin olduğunu söylerken bu durumu kast ediyordum. sartlaniyorsun.Sen kitapçısin.ve bu işi layığıyla yapıyorsun.Aktifsiz.sürekli üretiyorsun.Hatta forumdaki en üretken üye olduğunu soylebilirim.actigin başlıklar ortada.Sanırım diziyle alakalı konulara olumsuz bakmanın altyapısını da bu durum oluşturuyor. çünkü Dizi hakkında yorum yapmak kolaydır.10 yaşındaki bir izleyici bile yorum yapabilir.Tahmin yürütebilir.Ama Kitaplar farklıdır hele ki bizim gibi okumayı sevmeyen bir toplumda.Ayrıntıları yakalamak,sayfalarca yazı yazmak herkesin harcı değil.Bu sebeple dizi hakkındaki yorumlar,tahminler,teoriler vb…şeyler sana basit geliyor.ciddiye almıyorsun.ve bunu yazılı olarak belirtme gereği duyuyorsun ama işte is bir yerden sonra sarpasarıyor.Dizi hakkındaki yorumları beğeniyorsun.Dizi ile alakalı yorumlar yapıyorsun.İzliyorsun.İzleyeceksin.Ama seni az buçuk tanıdıysam bildiğini okumaya devam ediceksin belki de yanılıyorumdur bilmiyorum :grin:

Neyse konuyu çok uzattım.başlığı daha fazla sulandirmayayim.Ben seni anlıyorum,anlamaya çalışıyorum deyip muvzuyu sonladirayim.Allah topunuza rahatlık versin.cümleten iyi geceler.

Bilgilendirme : pek sevgili admin @Bekircem Bugün siteye giremedim.Teknik bir problem var zannediyordum,yokmuş.Forum sayfası ; Cm browser,opera,Ucl ve vpn destekli tarayıcılarda açılmıyor.sadece mozilla ve google crome gibi batarya düşmanı tarayıcılarda açılıyor.bilginiz olsun.

diziyi bende ciddiye almıyorum ama bu demek değil ki, izlemeyi sevmiyorum ve ya seni yada diğer üyeleri ciddiye almıyorum bu kısımda açıkçası şaşırdım, üzüldüm
bu cümleden böyle bir izlenip verdiğimiz için de gerçekten üzgünüm, böyle bir mana çıkacağı aklıma gelmezdi :frowning:
şunu söyleyeyim 6. sezonu kitap okuyucu beğenmez.Neden beğenmediler nesi varmış sezonun falan olmuştum, Ben beğenirim çünkü 6. sezondan sonra kitapları okudum.
Sende şimdi final sezonunda kitapları okuduğun için bu nasıl sezon bunlar nasıl bölümlerdi diyeceksin belki de.
Diziyi ciddiye almıyorum lafı işte bundan, Kitaptan habersizsen sadece dizici isen bayılıyorsun ama kitap bir yerden izlediğin diziye dahilse, beklentin kat be kat artıyor. Sonra aradığını bulamıyorsun ve hayal kırıklığı. En sonunda da aynı hayal kırıklığını yaşamamak için beklentini düşürüp ciddiye almak istemiyorsun. Sen şuan hala kitaplardan bağımsız 7 sezonu izlediğin tatla bakabilirsin çünkü onlar beklentini karşıladı aynı şeyin son sezonda olmayacağına ben eminim. İnşallah yanılırım

Duymuş olma ihtimaliniz yüksek olan Arya ve Sansa’nın kurtlarının başına gelen olayla ilişkilendirilebilecek bir teori var. Şöyle ki:

1. Sezonda Arya’nın kurdu Nymeria’nın, Joffrey Baratheon’a saldırması gerekçesi ile ölmesi gerekiyordu. Ama Arya onu kurtarmak için ormana bıraktı. Bu nedenle Sansa’nın kurdu Lady öldü. Bunu 8. Sezona uyarlarsak Arya’nın ölebileceği bir yerde Sansa ölebilir. Teoriyi biraz daha ilerletirsek Arya, Sansa’nın yüzünü kullanıp herhangi bir tehlikeden kurtulabilir. (Tabii Sansa’yı kendisi öldürmeyecek. Sansa ölürse yüzünü alacak. Bu acımasızca ve imkansız gibi görünse de duygusal bir sahne olarak ekranlara yansıyabilir. Ama ben bu son kısım olan yüzünü kullanma sahnesinin olacağını pek düşünmüyorum. Çok abartılı duruyor. Sadece Arya yerine Sansa’nın öleceği bir sahnenin olma ihtimalinin var olduğunu söylüyorum.)

Ben pek sanmıyorum Bro ama uyarlama şekli olarak Arya yerine Sansa nın kurdu öldü belki de bu sefer Arya kendini feda eder ?

bana Aryanın Sansa yerine ölme ihtimali daha çok geliyor teoriye göre
çünkü Sansanın kurdu masumdu, Aryanın kurdu suçlu,
Sansa esaret altında kalırken Arya bir nevi özgür oldu. Yani teori bir banada gerçekleştide

Evet, teorinin ters işleme olasılığı da var. Hatta Game Of Thrones Crypts of Winterfell fragmanını yayınlayınca şöyle bir teori de ortaya çıktı:
Arya, Sansa ve Jon kendi heykellerini gördüler. Heykellerinde Arya ve Sansa şimdiki halleriyle ama Jon yaşlı haliyle gözüküyordu. Bu da acaba Arya ve Sansa Winterfell’de ölecek ama Jon yaşayacak mı? Sorusunu sormamıza sebebiyet verdi.
Zaten izlemişsindir ama yine de atayım: https://youtu.be/wA38GCX4Tb0

O teori de mantıklı aslında ama emin olamıyorum valla.

benim o fragmandan anladığım tek şeye Winterfell ve Starklar savaşa, ölüme hazır mesajı

Jon zaten bir defa ölmüşken heykelin genç olması gerekirdi bana göre ama bilmiyorum da

O zaman teori bir nevi gerçekleştiği için 8. Sezona yansıtılmabilir diyebiliriz.