8. Sezon Genel Teori / Tahmin Konusu

8-sezon

Martin eserinde hiçbir aşkı ergen veya yapmacık işleyen bir yazar değil. Tüm ilişkiler de gözünden gördüğümüz karakterin hislerini anlayabiliyoruz, istediğimiz gibi empati kurabiliyoruz. Jon-Arya ilişkisi ise şahsen bana garip geliyor, ne bileyim kardeş olmak o ikisine daha çok yakışıyor bence. Cidden çok tatlı bir abi-kız kardeş ilişkileri var, bunun bozulmasını istemiyorum. @YeniAy_Ottoman bir Jon-Aryacı olarak sizin fikrinizi de alalım ayriyeten.

Dizide böyle bir şey olacağını sanmam, hele ki son 6 bölüm kalmış iken böyle bir şey asla beklemem. Dizide ilişkileri gerçekten abi-kardeş ötesinde görünmüyor, ötesinde olduğu ya da olacağına dair de bir hava da vermedi zaten. Kitap için düşüncelerim zaten belli; bununla ilgili bir kuram başlığı açmıştım. :slight_smile:

Ben kitap için konuşuyorum zaten :). Forumda diziyi hala sallayan var mı merak ediyorum. Varsa helal olsun valla. Bu kadar cringe bir senaryoya dayanabilenlerin çok güçlü bir kişiliği olmalı. Arya ve Jon’un kardeş ilişkisini çok daha tatlı buluyorum, dediğim gibi. Profil fotoğrafına sürekli bakıyorum bu arada, insanın içi ısınıyor, tekrardan bir araya gelsinler de, hasret gidersinler istiyor :). Bunun aşka dönüşmesini hiç istemiyorum. Ama yine belirttiğim gibi, Martin en imkansız dediğimiz ilişkiyi bile harika bir şekilde işleyebilecek potansiyele sahip bir yazar, “acaba” demeden de edemiyorum :). Senin yazını da okurum bir ara, belki fikrim değişir :).

Dizi meselesinde ben de sırf bitsin, ne olacak; nasıl bitirecekler düşüncesi ile izliyorum, öyle heyecan vs. yok yani, ölü durumda.

Muhakkak oku, oldukça uzun bir yazı; 3 bölümden oluşuyor. Aslında benim ilk seferde böyle bir düşüncem, yakıştırmam yoktu. Zaman içerisinde bu fikre denk geldim, sonra mektup olayı vs. derken baya baya ısındım fikre; bu konuda da baya argüman sunmuşlar 5 kitaptan, olasılığı baya yüksek geldi haliyle ama işte GRRM bu, belli de olmaz. :stuck_out_tongue:

Şöyle atayım başlığı. Jon ve Arya - İlişkilerine Dair İpuçları (Kitap)

benim de eski heyecanım yok ama final önemli çünkü kitabın finaliyle benzer olacak deniliyor.hiçbir şey için değilse bile jon’un sonu için heyecanla izlerim.ölecek mi,kral mı olacak.taç giyme töreni nasıl olacak, sırf bu yüzden heyecanla bekliyorum ben diziyi, ek olarak karakterlerin akıbetleri de benzer olabilir bence en azından dany arya gibi major karakterlerin.o yüzden çok ciddiye almayalım ama direk çöpe de atmayalım bence diziyi :slight_smile: diğer türlü bir on yılımız var final için :pensive:

Dizide böyle marjinal bir şey gerçekleşirse artık kitaptan emin olabiliriz.

Jon meselesini ben de merak ediyorum, benim de tek ilgilendiğim kısım aslında…

Kitaptaki Arya’nın rolü(sahte arya meselesi) Sansa’ya verilmese ve asıl hikaye silinip atılmasa idi dizi o yönde ilerliyor diyebilirdim. :slight_smile: Lakin bu şu an dizide hiç mümkün değil, zaman yok ve artık sonuca bağlama kısmındalar. Dany var, kesin hamile de… ne arya jon aşkı? mümkün değil. Kitaba kitaba :smiley:

Sansayla olur belki, mesajlarda yazıyor ya Sansa Dany sahneleri daha fazla olacakmış

Ya taktınız illa Jon’u bir başkası ile şey etmeye… garipsiniz ha. Oğlan hepsini kardeş gibi görüyor, son dk. “onlar senin kuzenin” deyince “ha gelin evlenek aşk yaşayak” demeyecek herhalde. İkisinin sahnesi çok değil; Arya ve Sansa ile birlikte sahnesi varmış… var diye ne alaka hemen aşk üçgeni ya da dörgeni? garipsiniz ya :smiley:

Hocam yanlış anlamayın ama bunu forumdaki herkesin söylemeye hakkı var sizin yok, Arya’ya gelince çok iyi başka ihtimallere gelince aaa kuzenmişiz evlenek olmaz xd

Ama öte yandan bence de son sezon için zaman az %50’nin altında ama yani genel olarak bakarsak Sansa Jon imkansız değil.

Kardeş DİZİ için söylüyorum, KİTAP için değil.

Biz sizin başka ihtimallere gelince kitap için de aşk kitabı mı ya bu herkes Jon’a aşık olsun dediğinizi biliriz Eyyy Eyçe

Yazılanları, söylenenleri amaçlarından saptırıp başka şey gibi göstermeyelim lütfen. :face_with_raised_eyebrow:

Orasini bilmiyorum, ama tartisilir yani o kisim da, istedigin yere çekebilirsin o cümleyi. Birden ardindan “Ne demek istedigimi izlediginizde anlayacaksiniz” diyor; her sey olabilir.
Ek olarak su da var; çogunluk daha da önce de dedigim gibi, Emilia’nin HBO’nun da istegiyle kafa karistirmak, speküslasyon yapmak için bu tarz cümleler kurdugu görüsünde. “Emilia profesyonel, ve GoT hakkinda verilecek bilgiler konusunda tecrübeli biri. Söylediklerinin ciddi olmasi, tüm bunlara ters düser.” diyorlar.

Ne??

Baelish agiz ariyorsa bile, o yönde aramiyor. Adamin amaci Sansa’nin Jon’un önüne geçmesini saglamakti, ve Sansa’nin bir seyler yapmasi için gazi verip duruyordu. O konusmadan sadece tek bir kisim almak ne kadar dogru? O konusma, Jon’un mektubu geldikten sonra yapiliyor; Daenerys’in yaninda savasacagini bildirdigi mektuptan. Sansa o durumdan, Jon’un Dany’ye diz çökmesinden rahatsiz, Baelish de oradan yürüyor iste ve konuyu nereye bagladigina dikkat edin… Baelish konusmasini bitirdiginde, Sansa “Arya bana destek olmaz” diyor. Yani Baelish, Jon’un artik Kuzey Krali olmadigini ima ediyor ve Sansa’nin bosalan koltugu kapmasini.

Ayni sekilde, mahzen mezarlarda olan konusmada da, Baelish’in sözlerini cimbizla çekmemek, genel konusmaya bakmak gerek.

Tyrion konusuna gelirsek… Jon elbette orada Tyrion ile Sansa muhabbeti yapmayacakti. O ikisinin evliginin hangi sartlar altinda, nasil bir dönemde gerçeklestigi de malum. Hep kötü hatiralar, hassas bir nokta. Tyrion herhangi biri degil yani, Sansa’nin zorla evlendirildigi kisi. Elbette Jon hos karsilamayacak.

Ve gelelim esas konuya; Jon’un Dany’e fazla “ilgi göstermemesine”…
:no_mouth:
Daha ne olacakti?
Her firsatta Dany’yi çaktirmadan kesen kimdi?
Güzel bir kalbi var diyen ve bu yüzden Davos’un laf soktugu kisi kimdi?
Jorah’yi resmen kiskanan, bunu iki kez belli eden kimdi?
Sur’un Ötesine Wight avlama plani yapildiktan sonra Dany ile yogun ve buruk bir sekilde bakisan kimdi?
Dany’nin elini tutan kimdi?
“Dany” deyip samimi bir iliski kurmaya çalisan kimdi?
“Kuzey’e birlikte yolculuk edecegiz” deyip yine Dany ile birbirlerine imali imali bakan kisi kimdi?
Ve gemide heyecan içinde Dany’nin kapisini çalan kimdi?

Jon.

Daha ne yapacak acaba ilgilendigini, ilgili duydugunu, hoslandigini göstermek için?

Çoğunluk Dany fanlarından oluşuyorsa demekki :stuck_out_tongue:

Ama gerçekten tüm o boktan şeyleri yapıyorum sözü daha başka bir yere çekilemez. Yani amaç spekülasyon olsa da bu birnevi fragman gibidir. Bir işin içine Milly’nin üzüntüsü eklenince…

[quote=“Starkgaryen, post:34, topic:10874”]
:no_mouth:
Daha ne olacakti?
Her firsatta Dany’yi çaktirmadan kesen kimdi?
Güzel bir kalbi var diyen ve bu yüzden Davos’un laf soktugu kisi kimdi?
Jorah’yi resmen kiskanan, bunu iki kez belli eden kimdi?
Sur’un Ötesine Wight avlama plani yapildiktan sonra Dany ile yogun ve buruk bir sekilde bakisan kimdi?
Dany’nin elini tutan kimdi?
“Dany” deyip samimi bir iliski kurmaya çalisan kimdi?
“Kuzey’e birlikte yolculuk edecegiz” deyip yine Dany ile birbirlerine imali imali bakan kisi kimdi?
Ve gemide heyecan içinde Dany’nin kapisini çalan kimdi?

Jon.

Daha ne yapacak acaba ilgilendigini, ilgili duydugunu, hoslandigini göstermek için?
[/quote]Bu konuda ben de senle aynı fikirdeyim, zaten Tyrion’un size ağzı sulanarak bakıyor deyişi de vardı. Kesinlikle bir ilgi var hatta Dany’nin Jon’a gösterdiğinden fazla.

Yok, öyle bir durum yoktu :smile:

“Izlediginizde ne demek istedigimi anlayacaksiniz” diyor, onu da unutmamak gerek. Yani “Tüm o b*ktan seyler” tabi ki akillara Dany’nin kötü seyler yapacagini, Rhaenyra’ya falan dönüsecegini düsündürüyor ama iste o ekledigi cümle… Ne demek istedigini izledigimiz zaman anlayacakmisiz, yani anlamamiz gereken seyler var, su an ilk cümleden yapacagimiz çikarimin yanlis olma ihtimali var. Ben buna tutunmak istiyorum.

Yaa aslinda iki kisi ortaya bir teori atmis sirf o cümleden yola çikarak. Ben ihtimal vermiyorum ama yine de paylasayim…
Diyorlar ki, “Belki de Dany, Jon’u feda edecek. Biz hep Azor Ahai - Nissa Nissa olayina su sekilde bakiyoruz… AA Jon; Nissa Nissa ise Dany. Cünkü ilk AA erkekmis ve Nissa Nissa onun sevdigi kisiymis. Ya bu sefer roller degisirse? 7.sezonda Dany Jon’un halki için kalbine yedigi hançer üzerinde çok durdu, bu bir isaret olabilir mi?”.
Tabi bu görüsün üzerine… “Aslinda Dany’nin 7.sezonda Jon’un halki için kalbine yedigi hançer, yakin gelecekte kendisinin de ayni seyi yasayacagini da isaret ediyor olabilir”.

Yani gördügün gibi, her yere çekiliyor, hatta yapilan tahminler yeni tahminler doguruyor.
Emilia’nin b*ktan seyler dedigi saf kötülüge dayali mi olacak? Yoksa Dany’nin çaresizce yapmak zorunda olacagi bir seyleri mi isaret ediyor? Ya da çok baska bir sey mi?

He aynen bak, Tyrion’un düsüncesini eklemeyi de unutmusum, adam resmen “Jon Snow size asik” dedi.
Dany “Ben Kraliçeyim” havalarindaydi, agirdan aliyordu zaar, bir durus sergileme derdindeydi. Yoksa onun da kisa sürede dibi düstü Jon’a :smile: Dogruya dogru simdi! “Ben Kraliçeyim… Ayy Jon benim için küçük” (ne demekse??) triplerine girdi :smile:

Ha bak aklıma geldi ben o tribine çok fena gıcık olmuştum. boru değil bu adam diyarın yarısının kralı. Kış krallarının soyundan gelen en soylu hanelerden biri. Senin ataların Valyria’da koyun otlatırken onlar diyara hükmediyorlar, diyar için savaşıyorlardı. O çocuğun atası olmasaydı şuan Westeros ötekiler diyarı olarak bilinecekti. tamam hak iddian fazla kabul ama fiili olarak elinde Dragonstone var sadece karşında ise diyarın yarısının kralı var. Ama neymiş küçükmüş? Ne bekliyordum paşam? Kiminle evlenecektin? Sen de lezzo tayfaya katılıp Asha haydutuyla ya da Sandle mi evlenecektin? Cersei ile mi? Babanı yaktım ama sana ufak bir ödül diye Samwell ile mi evlenecektin?

Sırf bu artistliğinden dolayı elinde patlamasınu çok istiyorum bazı şeylerin :joy::joy:

Bana o izlediğinizde anlarsınız lafı tam olarak Rhenyrea vol 2 gibi geliyor

Bence o teori olmaz ya öyle olsaydı Emiliy üzülmezdi bence :smiley:

yorumun sahibi olduğum için bir şeyler söylemek istiyorum :slight_smile: o sahnenin tek başına bir anlamı yok elbet ben jon sansa’nın dudaklarına baktıcılardan da değilim. ama petyr sansa üzerinden jon’u kızdırıyor-bu adamın tarzı normalde bir insanı direk üstüne çekmek için,böyle aptalca şeyler yapmaktan çok uzak haksız mıyım-,sonra sansa’ya jon üzerinden bir kadınla birliktelik ihtimalinden bahsediyor.ki jon çoktan diz çökmüştü sanırım.petyr’ın oradaki tavrının ardında bir art niyet var,sansa ve jon’un arasını açmaya da çalışıyor olabilir ama biraz fazla aleni değil miydi? petyr yıllarca plan yapıp sabredebilen bir adamken,onu böyle alelacele harekete geçiren neydi? petyr 3 yeniyetme çocuğun oyununa gelecek bir adam mıydı? kaos’tan beslenen bir adam adamakıllı savaşı beklemek yerine neden bişeyler yapma gereği duydu.

birinden hoşlanmak ve aşık olmak farklı şeyler, kastettiğim dany’yi hiç umursamaması değil, ama yoğun bir sevgi de yok içinde bence.dany’yi kestiğini hatırlamıyorum pek,jorah’ı kıskanmasına sözüm yok ama. zaten dany’yle aralarında bir ilişki planlanmış sezon finali bu şekilde bitmiş. dany’ye baktığımda aşık birisini görebiliyorum. ama jon aynı karşılığı yeterince yansıtmadı-ha gerçekten körkütük aşıksa bu her zaman dediğim gibi senaryonun ya da oyuncunun eksikliği-
mesela daha önce dediğim tekneyi itme sahnesi,jorah geriye dönüp uzun uzun bakıyor dany’ye sonra onun jon’a baktığını farkediyor ama jon geriye aynı şekilde dönüp bakmıyor. tyrion röportajında bu taht oyunları!! bu ilişki yüzünden işler pek iyi gitmeyebilir diyor…ikisi birbirine sonsuz aşkla bağlıysa ve dany kahramanca halkı için savaşıp ölecekse-ya da evlenirlerse- taht oyunları kısmı tam olarak nerede?.dany’nin aşk ihaneti daario’dan olmadığına göre kimden olacak? jon zaten dany’yle evlenirse kral olacak, soyu sopu bu saatten sonra neden önemli ki?

o bakışı keşke bizde görseydik :smile: bu kadar soru işareti olmazdı.

Dany ilk baslarda Jon’a hakettigi saygiyi göstermedi, ona ben de sinir oldum.

Ama o “Benim için çok küçük” lafinin da aslinda ne anlama geldigini bir türlü çözemedim.
Cünkü bunu söyledigi an Tyrion’a pisman, mahçup bir ifadeyle bakip “Öyle demek istemedim” diyor ve Tyrion “Dogru, bir kahraman için oldukça küçük” diyor.
Yani burada “küçük” ile ne kastediliyor?
Her iki anlam da çok saçma.
Dany orada Jon’u kendinden asagi görerek söylüyorsa, Tyrion’a neden mahçup oluyor?
Cidden Jon’un boyunu kastediyorsa… Bu nasil bir saçmalik? Öyle argüman mi olur? :smile: Yok birde sanki kendisi 1.70 boyunda.
Senaristler bu kismi yazarken ya uykusuzlardi, ya da alkollü :smile:

Öyle yapiyor zaten. “Catelyn sana kötü davrandi, hor gördü. Ned ve Robb öldüler ama bak sen buradasin” deyip Jon’un yaralarini desiyor önce. Jon sirtini dönüp gittiginde “Bana tesekkür de mi etmeyeceksin?” diyor, Vadi ordusunu getirmesi konusunda. Ondan sonra “Cok düsmanin var ama ben onlardan biri degilim… Sansa’yi seviyorum. Annesini sevdigim gibi.” deyip bardagi tasiriyor.

O konusma, yukarida da dedigim gibi Jon’un mektubunu aldiklarinda gerçeklesiyor.
Hatta sahne elinde Jon’un mektubunu tutan Sansa’nin görüntüsün ile basliyor. Konusma bunun üzerine sekilleniyor.

Dizide bu farkin üzerinde durduklarini zannetmiyorum, su noktada oldukça anlamsiz.
Symmachus’un dedigi gibi, Tyrion’un düsünceleri de var. Dany “Jon Snow bana asik degil” dediginde, Tyrion buna “Eminim güçlü bir ittifak olusturmak için size o sekilde bakiyordur” diye cevap veriyor.

Drogon’u sevdikten sonra Dany ile konustuklari kisim.
Ejderhacamlarinin oldugu magara’da.
Var böyle dalip Dany’yi izledigi birkaç an.

Yaa birde söyle bir durum var…
Jon açisindan bakalim olaya, empati kuralim, kendimizi onun yerine koyalim.
Oraya Akgezenler konusunda Dany’yi uyarmaya ve birlik olmalari gerektigini söylemeye gidiyor.
Baslangiçta Dany bu konuda onu pek takmiyor. Jon bir yabanci, sözlerine güvenemiyor da, anlattiklari hikaye gibi geliyor.
Kötü basliyor iliskileri, sürekli inatlasiyorlar ama tüm bunlar olurken bir yandan da Jon bir seyler hissediyor duygusal anlamda. Ama kafasini bunlara vermemesi gerektigini düsünüyor, ve Davos’a da bu yönde bir sey söylüyor zaten. Ama o hisler bir türlü geçmiyor.
Dany herhangi biri degil, koskoca Kraliçe; Kuzey’in de fethetmek istedigi Krallikta olmasini isteyen biri.
Jon ise o Kuzey’in Krali; Kuzey tarafindan Kral ilan edilmis biri.
Dany’e olan hislerinin hiç bir sonucu olmayacagini, hatta disa vuruldugunda sorun yaratacagini düsünüyordur.
Kuzey’in Krali olarak geldigi Ejderhakayasindan, Kuzey’in Krali olarak ayrilmak ve ona bu unvani veren kisileri hayal kirikligina ugratmamak istiyordur.
Gelecege baktiginda kendini hem Dany’nin yaninda, hem de Kuzey’in Kral’i olarak göremiyordur. Dany’nin tutumu, istekleri, amaci da ortada.
Jon’un dolayisiyla düsüncesi sudur : Bu çok yanlis. Bu sorun yaratacak. Zamani degil. Bu her seyi iyice çikmaza sokacak.
Dany ile bir arada oldugunda aklinda bunlar var. Jon rahat degil. Bir yanda hisleri, bir yanda sorumluluklari. Bu iki taraf birbirine ters düsüyor.
Dany bu durumda degil, o daha rahat. Onun bu konuda düsünmesi gereken bu kadar çok sey yok, birbirine ters düsen ve çözümlemesi çok ama çok zor seyler yok.
Hatta Dany, Daario’ya bahsettigi evlilik yoluyla güçlü bir ittifak saglama durumunun Jon ile mümkün olacagini içten içe düsünüyor bile olabilir; “Kuzey Krali ile evlilik… Güçlü ittifak… Kuzey’i bu sekilde Kralliga katmak, ortak etmek”.
Bu karakterlerin bize direkt yansimayan bir iç dünyalari da var, kimseye anlatmadiklari düsünceleri, akillarindan geçen bir takim seyler.
Özetle olay su ki, Dany hislerini yansitma, daha dogrusu hislerini yasama konusunda Jon’dan çok daha rahat ve özgür. Ek olarak da zaten Dany hem kisilik, hemde cinsiyet açisindan duygularini yansitmaya daha yatkin biri.
Jon’a dönelim tekrar…
Peki Jon ne zaman duygularini gerçekten disa vurdu?
Dany’ye diz çökmeye karar verdigi andan itibaren.
Dany’nin gücü, ama en çok da kisiligi, cesareti, yardim çagrisina aninda cevap vermesi Jon’un “O digerleri gibi degil” diye düsünüp ona diz çökmesine sebep oldu.
Ve Jon’un Dany’ye diz çökmesi de, artik duygularini yansitma konusunda onu özgürlestirdi.

Olay biraz taht oyunlari kisminin ötesinde yalniz su an.
Ama Dany ölecekse Jon tahta geçer, ki Dany ölmezse de Jon tahta geçer, o önce geliyor.
Evlenirlerse ve yine Dany ölmezse birlikte yönetirler. Ki bu hayal etmeye bile cesaret edemeyecegim bir son.
Ya da belki Dany hamile kalir, dogum yapar, ondan sonra ölür ve dizinin son sahnesi yillar sonra Dany ve Jon’un oglunun/kizinin taç takma töreni olur.
Taht ile ilgili ihtimal çok.

Dizide o konuya girilmedi. Ve biz diziden bahsediyoruz.

Pek öyle olmuyor, hayir.
Yani Jon bir Targaryen olmasa ve Dany ile evlense, esas hükümdar Dany oluyor. Jon, King consort olur.
Jon’un gerçek kimligi, Dany ile evlense de evlenmese de onu direkt hükümdar, 7 Kralligin Krali yapar. Ama oraya ulasmak için, Dany’nin gücüne ihtiyaci var.

Bence bunu Daario’dan Drogo’dan sonra beni kesmez anlamında söylettiler. Biraz rahatsız edici ama başka mantıklı açıklaması Yok bence :joy::joy: