8. Sezon Genel Teori / Tahmin Konusu

8-sezon

Imph evet bunu yazarken beynimdeki mor göz mü gümüş saç mı desem kargaşası fiiliyata biraz garip şekilde yansımış.

Ölür ölür :smiley:. Ölme olasılığı çok yüksek. Bir wight için sonsuza kadar mutlu yaşadı tarzı bir senaryo pek uygun değil çünkü. Martin ölümü nihai son olarak görüyor, geri dönse bile eskisinden çok daha berbat olduğunu söylüyor ki Lotr’ı buy yüzden eleştiriyor. Ana karakterde böyle bir şey yapmak tükürdüğünü yalamak gibi olur. Tek umut Jon’un wight olarak değil warglık yeteneği sayesinde hayata dönecek olması, yani aslında tam ölmemesi. Eğer böyleyse kitapta senaristler abi biz girmeyelim o topa Melisandre mis gibi diriltsin işte demişlerdir. Eğer böyle olduysa ölmeme ihtimali yüksek. Ya da belki ara seçenek başlayacağım tahta da taca da der vurur başını gider.

Öte yandan Martin’in adalet anlayışı çok güçlü. Ama bunu karakterler üzerinden değil okuyucular üzerinden yapıyor. Yani kötü bir karakterin yaptığı şeyler yanına kar kalmıyor ama kötülük ettiği insanların intikam alıp tazminatlarını almaları şeklinde de gerçekleşmiyor bu. Joffrey, Tywin ve daha nice insanda olduğu gibi. Neticede Jon ve Dany kral ve kraliçe olamaz ama onların soyu devam eder. Biraz Ejderhaların Dansı sonunda olduğu gibi. Rheanyrea’yı ejder ham yapıyor ama sonuçta dünya Aegon’a da kalmıyor.

Hmm olabilir aslında ama inşallah kitapta Jon dediğin şekilde dirilir ki bence o şekilde olacak; Mel.'in diriltme gücü var mı bilmiyoruz aslında ve hiç bahsetmedi; Thoros’a göre de zaten kendisinin bir gücü yok, ilahı istediği için o kişi/ler dirildi ve kendisi aracı oldu, yani aslında bir özel ayin vs. de tam var denemez. Nitekim dizide de ayin meselesinde saçmaladı Melisandre; saç traşı vs. çok lazımdı sanki, gereksizliğin alası. Komedi. Adam kel olsa köse olsa neresini kesecen? :smiley:

Neyse.

Bence 8.sezon’a Faceless men tarikatıyla,ışık lordu R’hllor’un takipçileri damga vuracak.Kimin tahta oturacağını da bunlar belirleyecek.

Arya Stark (Faceless men)

Ben Jaqen H’ghar&Arya tanışmasının tesaduf olduguna hiç bir zaman inanmadım.Arya,Braavos’lu kılıç ustasından ders aldığı vakitten,braavos’a gidene kadar bu tarikatın takibindeydi.Sandor’la yaşadıkları bir nevi testti ama Arya bunu hiç bir zaman bilmedi.ne alaka dediginizi duyar gibiyim :grin:

*Brienna ve Podrick uyandıklarında atlarının gitmiş olduğunu görüyorlar…Brienne,podrick’i suçluyor (Ben podrick’in hatası oldugunu dusunmuyorum birileri o atları cozdu ) ve yola yayan devam ediyorlar.

*Tesadüfe bakın ki gökte aradıklarını yerde bulup Arya ile karşılaşıyorlar (Atlarıyla devam etseler karsılaşmayacaklar )

*Arya gitmeyi red edince Brienne ile Sandor reyiz kavgaya tutuşuyor.Sandor ağır yaralanıyor.

*Arya,Sandor’u öldürme fırsatı varken öldürmeyip Braavos’a gitmek için limana yol alıyor.

*Tesadufe bakın ki Braavos’a giden 1 gemi var onun kaptanı da tarikatın adamı çıkıyor.

*Arya,Braavos’a varıp eğitimlere başlıyor.

Bunların tesaduf olmadığını Arya’nın hısmı Waif’in “Tazı yı anlat” sorusundan anlıyoruz.Arya “Bu kız onu öldürmek istedi” dedigin de sopayı yiyiyor çünkü yalan söylediğini biliyorlar sonra “Bu kız hem ôldürmek istedi hem de istemedi” diyor.Waif “Bu kız kararsız kalmış gibi” dediginde Arya “Evet” diyor.Bu kısımlarda sopa yok çünkü Sandor’u ôlüme terkettigini biliyorlar peki brienna ile gitmeyecegini nerden biliyorlardı ? onunla gitse bunların hiç biri yaşanmazdı diye sorabilirsiniz.Arya’nın intikam istegini ve karekter degisimini görüyorlardı.Arya,Sandor’la birlikteyken 4 cinayet isledi ! Brienne ile gitmeyecegini hepimiz gibi onlarda biliyordu.

şimdi zurna’nın zırtt dedigi yere gelelim.Bu Faceless men dedigimiz tarikat öyle “Ben Arya stark ve evime dönüyorum” deyip posta koyacağınız,İstediginiz zaman ayrılacagınız,onlardan öğrendiklerinizi öyle kafanıza göre uygulayacaginiz bir tarikat değil adamın duburunden kan alırlar.Krallar bile bu tarikatın ismini duyduklarında Allâhumme salli deyip besmele çekiyorlar Arya onlar için ne ki ? ama belli ki bir önemi var.Egitimini tamamladı ve Tarikatın amacına hizmet edicek yani bizim görmedigimiz bir sahnede anlasma yaptılar aksi halde braavos’tan sağ çıkamazdı.O anlasmanın Cersei oldugunu biliyoruz ama başka sürpriz isimlerde olabilir !

Missandei (Faceless men )

Oglum bu kızın tarikatla ne alakası var dediginizi duyar gibiyim.Heyecan yapmayın açıklayacam Ben baştan beri bu kızdan şüpheleniyorum.Diziye gri solucan’la halvet olsun,Dany’i kankalık yapsın,Etkisiz eleman olarak takılsın diye aldıklarını da düşünmüyorum.Yabancı forumlara bakıp bu konuda yanlız olmadıgı görünce epey mutlu oldum.Benim gibi dusunun cok takipci var.

Dizinin 1 bolumun de ki henuz Dany’i onu yanına almamıştı durduk yere “valar morghulis” yani tüm insanlar ölmeli dedi bizim saf kız Dany de “Tüm adamlar ölmeli” diye anlayıp “Biz kadınız” deyip kikirdedi. o gun bu gundur bu kızdan kıllanıyorum.Faceless men’in her yerde adamları oldugunu biliyoruz.Olup biten her sey den haberdarlar ve islerini gizlilik icerisinde yurutuyorlar.Bu kızın geçmişi hakkında bir sey bilmiyoruz bence 8.sezon da bir haltlar karıstıracak.Dany’i öldürmesi bile olası.

Lord Varys (R’'hllor)

Dany’nin yanındaki 2.tehlike.Bu abinin halkçı tavırlarına,büyüden nefret ediyorum ayağına inanmıyorum.Kızıl rahibelerle olan diyalogları ve dengeci politikaları beni aceyip kıllandırdı.Bunun altından 1 çapanoğlu çıkacağını düşünüyorum.

Melisandre (R’hllor)

Bu cadımız Stannis’in sulalesini hakladı sıra dany’e geldi.Simdi Jon’u hayata geri dondurdu diyeceksiniz ama 1 seyi unutuyorsunuz.Bunlar yani Işık lordunun takipcileri ve Yüzsüz adamlar (FM) kopruyu gecene kadar ayıya dayı derler,islerini gorurler.Denge politikasini cok iyi yuruturlerler.Manupule ederler.Acele etmezler sessiz ve sakin ilerler.Vakti zamanı gelince de son darbeyi indirirler tıpkı Stannis’e yapılan gibi.Adama kral olucaksın dediler evvela kardesini oldurttuler sonra kızını yaktırıp esini intihara suruklediler.Bu olaydan sonra ordusu dagildı,Ramsey piçine yenildi,Brienne tarafından olduruldu simdi sıra Dany’e geldi onu ne bekliyor bilmiyoruz ?

Sandor Clegane (R’hllor)

Sandor reyiz ışık lordunun muridi degil lakin onun muridleriyle takılıyor (Beric ve Thoros iyi adamlar ama onlar bile gorevlerini bilmiyorlar sadece onlara bahsedilen mucizeler icin isik lorduna inaniyorlar ) ve onun yönlendirmesiyle hareket ediyor.İsik lordunun Reyizle ilgili ne planı var bilmiyoruz ama ona zombi ordusunun duvara yürüdügunu gosterdigine gore bir seyler dusunuyor olmalı.Sandor’un BwB ile rastlasması tesaduf degildi.O da Arya gibi bir takım testlerden gecti.8.sezondaki rolu hayati derece de onemli olucak.

Her 2 Kraliçe adayınında (Cersei/Dany) hayatları tehlikede ve ikisi de hedefte ama Dany’nin işi daha zor.Night King’i gectim,Faceless men ve İsik lordunun muridleri etrafını sarmıs iken hayatta kalması mucize olur.

Bu tahmin ve Teorileri dizi de gecen olayları baz alarak yaptım.Kitaplarla karıştırmayın !

dany’ye olan tavrını bilemem ama melisandre’nin jon’a farklı bir bakışı var.stannis’e yaptığı gibi sadece manipule etmeye çalışmıyor.ona duygusal olarak bağlı bir şekilde. aa olduğuna inanmasının etkisi de var ancak jon’a bunun dışında bir bağlılığı da var bence.

bir ara misandei’nin ajan olduğuna dair bir teori vardı.aslında yazadalı değilmiymiş neymiş. faceless men olsa da olmasa da çok güzel ters köşe olur. bir de robb’un kraliçesi talisa’nın tywin’in ajanı olabileceği konuşuluyordu. talisa’ya bu saatten sonra aktif bir şekilde değinmezler ama bahsi geçebilir belki. ama missandei izleyici için, bu teoriyi önceden bilenler ve inananlar için bile gerçek bir şok olur. :smile:

onun dışında FM’nin arya’yı bu kadar kolay bırakmayacağı fikrine katılıyorum ama peşine adam mı takarlar, başından beri planları bu muydu?! bilemem.

Senaristler Fan forumlarını ve youtube deki izleyici reaksyonlarının hepsini takip ediyorlar.okuyorlar.Ve inan bana 8.sezon da ters köşelerden ters köşe begenicez :smile: Mesela herkes Jaime’nin olmesini bekliyor ama bence Tyrion’u oldurecekler.

tyrion’un ölebileceğini bende düşünüyorum. son sezonlarda kendisi gibi değildi. jaime’nin zaten önce bir lannister olarak rhaegar’a borcunu ödemesi gerek. jon’un yakın adamlarından olacak casterly kayası lordu olarak bence. ilk sezondaki konuşmaları beni şüphelendiriyor, ileride yakın olma ihtimalleri konusunda.
mesela her teoride,senaryoda dany’nin doğurduktan sonra öleceği yazıyor.zannetmiyorum dany hamile kalacak ama yine doğuramayacak o çocuğu. ya da sansa’nın ilk ölenlerden olacağı her yerde yazıyor.sırf herkes buna inandığı için ölmeyecek bu kız. çekimlerde bayağı vardı mesela. bran ölebilir belki. arya’dan da şüphelenmiyor değilim ama bran’ın aksine ölmeden yapabileceği çok iş var. bran görevini tamamlamış olacak. melisandre’nin kendini kurban edebileceği yine çok konuşulanlardan,ölecek kesinde bu yolla olmayabilir bence.

Sansa konusunda sana katılıyorum.Arya cemaatçi oldu.Bran 3 gözlü kuzgun.Jon,Targeryan çıktı (Anasının Stark olması önemli degil) ee Starklardan baş göz edicek ve leydilik yapacak 1 tek Sansa kaldı.onu ôldurmezler.

1. sezon daki ; Arya,Tyrion ve Dany’nin degisimleri bize bazı doneler veriyor.Her 3 karekteride antipatiklestirdiler sanki harcamadan önce yol yaptılar gibi me geliyor mesela .Millet Sansa’nın olmesini beklerken Arya olucek.buyur sana ters kose :wink:

ote yandan Jon,Jaemi ve Sandor’un olecegini sanmıyorum.Jon ve Sandor gidip geldiler zaten (Sandor olmedi ama olmus kadar oldu ).Ölen bir daha oldurulmez :wink: Diger yan karekterlere gelirsek hemene hemen hepsinin olecegini dusunuyorum.

arya da hala evlenebilir. gendry’nin hikayesinin nesi bu kadar önemli de jon’un ilk 10’un dan biri oluyor. ben hikayesinin arya’yla evlenip fırtına burnu’nu yeniden ele geçirerek güzel bir şekilde bitebileceğini düşünüyorum.çünkü hikayede jon’un meşru çıkmasıyla piçlerin son kalesi bi o kaldı. :smile:
tyrion senaristlerin öldürerek son kez şaşırtabileceği tek karakter. ölümü efsane olabilir.
jon ve sandor bence de ölmez ama jaime’den hala şüphedeyim. brienne de ölecek bence.

Ben de bu ihtimale hiç katılmıyorum. Jaime Lannister yaşasa bile kral muhafızlığını benimsemiş durumda. Kendisi böyle kalamya devam eder ama bence güzel bir şekilde ölür kendisi.

Haklısın.Arya “senin ailen olabilirim” o da “Ailem olamazsın,Leydim olursun” demisti yani senaristler bahsettigin mevzunun yolunu taaa 2.sezon dan yaptılar. adam 4 sezon kürek çektikten sonra Jon’un has adamı oldu picligi gectim Baratheon aşiretinden de 1 tek o kaldı zaten Arya ile baş göz edebilirler.Olabilir.Mumkun.Belki :):joy:

Biz teori üretiyoruz illa olacak diye bir şey yok ama senaristlerin sığ olaylara kaçacağını düşünmüyorum.Seyircilerin %99.9 Jaime,Sansa ve Bran’ın olecegini dusunurken onları oldurmenin hic bir mantıgı yok.Got’u Got yapan ters köşeleridir.Ölmesini dusunmedigin karekterin olmesidir.Zaten sonunda iyilerin kazanacagı belli o tahta Night king’i oturtucak halleri yok geriye bir tek ters koseler kalıyor onuda yapmayacaklarsa 8.sezonu cekmesinler zatii.

Jaime, cersei’den ayrıldıktan sonra kral muhafızlığını kapatmış olabilir. Zaten kral muhafızı olarak başlayıp öyle bitirmesi mantıklı gelmiyor. Samwell bile babasının dediğine geldiyse jaime de sonunda babasının istediği yoldan gidecek bence. Bu arada samwell in büyük üstat filan olacağına bu saatten sonra inanmıyorum .hisar dan ayrılarak o kapıyı kapattı o da ya ölür ya tek tarly olarak hanesinin başına geçer.

Sansa’yı Sandor’la bas goz etme ihtimaline ne diyorsun ? Sophie ilk sezonlarda kucuktu aralarında gececek duygusal bag seyirciye ters gelebilirdi senaristler bu yuzden ustu korun gectiler.Detaya girmediler.Sophie simdi kocaman kız oldu senaristler biz guzellik yapar mı ? Bir cok kisi Sansa’nın yeminli kalkanı olacagını soyluyor ama ben farklı bir seyler bekliyorum.Sap gelip sap gitmez diye dusunuyorum.yuva kurmak onunda hakkı :smile:

beni bilen bilir ben jon-sansa olacak diyorum hep. özellikle dizide dany finali göremezse jon için en uygun kraliçe adayı. kitapta sandor da olabilir,bu ihtimal var. ama dizide sandor çok yaşlı ve bir kaç kere sophie’yi korkutması dışında pek bir bağ yok aralarında.sandor’un dalga geçip korkutmak haricinde kıza karşı duyguları var mı bilemiyoruz hiç,kitapta var hatta sansa’da onu sık sık düşünüyor ama dizide yok.mesela bir sansa sandor sahnesini de nedensiz kestiler. olma ihtimalini de yok sayamayacağım ama bana göre düşük bir ihtimal. zaten sansa ne olursa olsun sınıf olarak sandor’un çok üstünde ve önemli bir savaş sonrası istese bile sandor’la evlenemez gibi geliyor bana.sandor ölmezse kral muhafızı olur ya da doğuya gider.

Youtube’de Martin’in bir demecine denk geldim bu konudan epey rahatsızdı (Gerci bir cok konudan rahatsızdı) Jon-Sansa olur mu ? Olur ama o da yavan durur çünkü aralarında hiç bir duygusal bağ görmedik.Sırf evlendirmek icin evlendirirlerse bilemem…

jon ve sansa evlenirlerse politik olarak evlenme ihtimalleri daha güçlü.jon targaryen çıktı biliyorsun ve dany’ye diz çöktüğü için kuzeylilerden sert bir muhalefet görecek muhtemelen. kuzey’i elinde tutabilmek için kuzenine yönelebilir ve eğer dany ölüp jon kral olursa her türlü bir kraliçeye ihtiyacı var.
ama eğer jon olmazsa ki gayet mümkün, sansa’nın olayı sandor’la bitecek büyük ihtimalle.
sansa-sandor olayında kitap için bir hayali öpücük olayı var biliyor musun?-hatta @YeniAy_Ottoman ın bunun hakkında bir konusu var.- kitaba girilmesini istemiyorsun biliyorum ama sandor hakkında neredeyse herşeyi bildiğin için bahsetmek istedim.

Kitaplarla ilgili bilgi verebilirsin sıkıntı yok ama benden bilgi bekleme cunku konuların tamamına vakıf degilim bilmedigim konularda yorum yapamam :):smile: Kitaplar elime ulasmadan once de okudum,izledim kafama takılan konular hakkında bilgi almaya cabaladım.Daha once de soyledim dizi deki Sansa karekterine kılım bu biraz da Sophie den kaynaklı ama kitapları okuduktan sonra fikrim degisebilir (degismeye de bilir ) tutucu degilim.Martin bazı seyleri soyleyememis dusuncelerini kitaplarına saklamıs cunku anlattıgı konularin cogu Tabu.Ensest iliskiler,Subyancilik (Resit olmamis kizlarla-olgun erkek iliskileri) felan filann…Bunları sozlu dile getirmek zordur adam bu yuzden kitap yazıyor (Hos 7 yıldır yazamıyor yaa neyse ) Stephen king’le katıldıgı bir soyleside “Bizim hastalıklı dusuncelerimiz var ama psikologa para dokmek yerine kagıda dokuyoruz sizde satın alıyorsunuz” demisti .Göbekli reyizin bu sozleri her seyi ozetliyor zaten…

düşüncene saygı duyuyorum. SanSan shipperları çok var :slight_smile: ben sonlarını birlikte düşünmüyorum. çok farklı iki karakter.
sansa herkesin sevebileceği ortalama bir karakter değil.sevmek için biraz karakterin kazılması,derinlerine inilmesi gerekiyor. sansa karakterinin ned’i cersei’ye şikayet ettiğine,’‘tüm’’ planlarını cersei’ye yumurtladığına dair bir düşünce var. yeniay’la çok tartıştık. ben sadece gideceklerini söyledi diyorum,bir şey bilmiyordu zaten–o her planını anlattı diyor.bunda destek noktasıda cersei’nin tyrion’a bana babasının planlarını anlattı demesi. ilk kitabı okuyanların çoğu genelde sırf bu yüzden daha sonra da sansa’yı pek sevmezler. genelde bir ‘anasının kızı’ tabiri almış başını gidiyor. o yüzden senin de sevmeme ihtimalin çok yüksek. benim için sorun yok tabi benim de, herkesin sevdiği ama sevmediğim bir çok karakter var.

Aslına bakarsan zor oldugunu biliyorum sadece temenni mi dile getirdim yani öyle olmasını istiyorum yoksa zıt kutuplar olduklarının farkındayım.Asgari ucretli 1 iscinin koc ailesinin kızıyla evlenme ihtimali ne kadarsa Sandor&Sansa evliliginin olma ihtimali de o kadar ama tabii yine de Enseyi karartmamak lazım (Temenni) :smiley:

Baksanıza ne buldum. :smiley:

https://www.facebook.com/haveaseatwithertacaltinoz/photos/a.1149352101823549.1073741843.783056188453144/1785767541515332/?type=3&theater

Sansa’ya 1 koca bulamadık gitti anasını satayım :joy: Kitapta ne olur bilemem ama Dizi icin konusacaksak Sansa’nın Sandor’la birlikte olma ihtimali Tyrion dan daha yüksek.Sanırım resmiyette halen Tyrion’la evli gözüküyor ama bu isten çocuk olmaz hatta Jon’la bile olur ama Tyrion’la olmaz.