8. Sezon Promo: Aftermath

Merhaba arkadaşlar, bugün sizinle beraber yayınlanan yeni promoya hafif bir göz atmak ve hakkında tartışmak istedim. Hepinize iyi okuyuşlar, (Not: Başka birisi yaptıysa affola, görmedim. Tamamen kendi yorumlarımla genel olarak promonun sahnelerine bakacağım;

Öncelikle promonun siyah bir ulukurt bayrağıyla açıldığını söyleyeyim. Siyah olduğunu özellikle belirttim çünkü Stark Hanesinin arması beyaz zemin üstüne gri bir ulukurt. Dizi dışında theme olarak kullanılsa da daha önce dizide bir bayrakta siyah bir ulukurt gördüğümüzü hatırlamıyorum. Belki her zamanki gibi çok abartıyorumdur ama siyah genelde ölü insanların etleri için kullanılan bir tanım. (Bu bayrak gereksizce çok dikkatimi çekti. Belki de gridir, ışıktan öyle görünüyordur)

Daha sonradan genel olarak mahvolmuş Winterfell’e bakıyoruz. Promo’nun adı da “Sonrasında” gibi bir şey olunca büyük bir savaş olduğu çok açık. Kale ya ele geçirilmiş ya da terk edilmiş. Belki de ikisi birden…

Sonradan bir kenarda oraya bırakılmış Tyrion’ın Kraliçe Eli rozetini görüyoruz. Bu Tyrion’ın Dany’nin eli olmayı bırakacağı anlamına gelebilir mi? Veya öylesine bir sembol mü?

Sonradan kalenin içinde bir yerde Arya’nın kılıcı İğne’yi görüyoruz. Şimdi benim dikkat çekmek istediğim bir şey var. Bunların diziden sahneler olduğunu düşünmüyorum. Fakat Arya’nın fragmandaki kaçma sahnesinde elinde İğne yoktu. Ve burada (ne olduğunu anlayamadım) bir şeye saplanmış halde. Bir şeyi öldürmüş mü? Veya savaşmayı bırakmış mı? Belki de koşarak bir şeyden kaçtığı yerdir burası.

Yine bir tüy görüyoruz. Fragmanı izleyen çoğu kişi buna Robert’ın tüyü demiş. Ben açıkçası bundan pek emin değilim. Neden basit bir tüye bu kadar takılıyorlar ki? Siyah olsa, üç gözlü kuzgun olan Brandon’a bir gönderme diyeceğim fakat sanmıyorum. Tüy daha sonradan Bran’ın sandalyesinin yanına düşüyor. Jon’un ailesinin bilgisinin Bran’e gelmesi mi? Yoksa Bran’le ilgili bir şey mi? Anlamadım vallaha :smiley:

Dediğim gibi, merdivenlerin dibindeki Brandon’ın kırık sandalyesi. Merdivenlerden düşmüş veya itilmiş gibi bir görüntü verilmiş kırık tekerlekli sandalyeye. Robert’ın tüyünün buraya düştüğünü yine belirteyim.

Winterell boş ve mahvolmuş bir halde. Ayrıca kapıları da açık…

Jaime’nin altın eli…Öncelikle söylemeliyim ki, en başta arkadakini Bran’in arabasının tekerleği zannettim ve Bran’i o tekerleğe mahkum eden kişinin elinin o tekerleğin dibinde olması çok hoşuma gitti. Ama inceleyince Brandon’ın tekerleği olmadığını anladım. Çünkü onun sadece bir tekerleği çıkmış, o da merdivenlerde zaten. Jaime’nin altın eli işte sadece…

Veee hemen arkasında Dany’nin üç başlı ejderha zinciri… Arkadaki ejderha sesleriyle bu zincire yaklaştırılıyor. Jaime’nin elinden sonra geliyor ve muhtemelen estetik durması için böyle yapılmış.

Son olarak da açık Winterfell kapılarının önünde karın içine gömülmüş olan Jon Snow’un kanlı kılıcını görüyoruz. En başta kırık olduğunu zannetsem de öyle olmadığını anladım. Kamera kılıçtan yavaş yavaş uzaklaşırken…

Bu sahneyi gerçekten anlamadım. Winterfell’in içindeki kar birden kül ve toz bulutu gibi kapıdan dışarı doğru çekiliyor. Artık NK mi bilemiyorum ama ilginç bir şey olduğu kesin

Son olarak şunu söylemek istiyorum ki, Winterfell’de bulunan ve büyük hanedanlardan olan herkesle ilgili bir sembol fragmanda görmek mümkün. Nedense önemli kişilerden bir tek Sansa Stark ile ilgili bir sembol koyulmamış. Artık sembol mü bulamadılar, biz mi kaçırdık yoksa unuttular mı, başka bir anlamı mı var bilemiyorum.

Note: Yıllar sonra diziden ilgi çekici bir promo aldığımız için heyecanlandım. Haliyle biraz fazla abartıp gereksizce derine inmiş ve saçma sapan şeyler söylemiş olabilirim.

1 Like

Stark sancağının dalgalanıyor olması Stark hanesinin dizi sonunda kurumayacağını gösteriyor bence.
El görevinden alınacağını gösteriyor bence. Oraya Tyrion’u belli edecek başka şeyler de koyulabilirdi. Mesela şarap , kitap , aslan falan. El rozeti özellikle koyulduğu için görevinden alınacağını gösteriyor diye düşünüyorum.
Jaime için ise altın el yerine de kendi kılıcı koyulabilirdi. Belki de bu Jaime’nin sonu göremeyeceğini gösteriyordur. Açıkçası Jaime şu an en sevdiğim karakter ve ölsün istiyorum da istemiyorum da. İstemiyorum çünkü Dany Jon falan hep çoluk çocuk. Eskilerden birisi olarak Jaime kalsın isterim. Ölsün istiyorum çünkü Jaime ölüm sahnesinde babamla izlerken duygularıma engel olamayıp gözyaşı dökmek istiyorum.

1 Like

Starkların kurumayacağını gösteriyor olabilir gerçekten, en sonda kapının yanındaki sancak da aynı bir şekilde duruyor çünkü. Belki de sembolü bulunan herkes ölür ve bir tek Sansa hayatta kalır. Yıllar önce Robert’ın Ned’e verdiği söz gibi Robert’ın çocuğu Gendry ile evlenir. Onun da çekicini koymamışlar çünkü (pek önemli bir karakter olduğunu düşünmüyorum da bir umut işte)

0 Likes

Hepsini de harcamazlar bence

0 Likes

Alayı ölürse zaten dizi bildiğin kötü sonla biter. Diyar kurtulsa bana ne alayı ölsün derim diyarın. :slight_smile:

0 Likes

Varys ile alakalı birşey görmedik acaba kurtulanları es mi geçtiler

0 Likes

Bence daha çok savaş verenleri eklemişler ama kelle olanları. Sansa, Varys vs. nereye savaşıyor? O yüzden eklenmiyor. Bence yani.

0 Likes

Karakterlerin öteki halleri gösterilmediğinden (evet aralarında ölecekler olacak ) WF nin düşüceği ve hepsinin bu savaşta birşeyler kaybedeceği mesajını veriyor bize bence ama işte o birşeyler ne ?

0 Likes

Bence WF’e bir şeyler olacağı kesin;

• (Fragmanda WF kaos içinde, her yer yanıyor gibi… ejderhalar gözükmüyor… savaş WF’in kapısına kadar gelmiş demek ki ön safhalardaki savaş kaybedilmiş, Altın Mürettabat da büyük ihtimal WF’e saldıracak ve Cersei belki de Arya/Sansa’yı ele geçirip tıpkı ilk sezondaki gibi o kişiyi Jon’a diz çöktürmek için kullanacak, dizide buna göndermeler var- isterseniz bulup gösterebilirim-. Çünkü Cersei’in kuzeydeki savaştan sonra elinde bir avantaj olmalı… Jon’un elini bağlayacak bir avantaj… ama bu tabi ki etrafta dolanan bir teori sadece; kesin emin değilim)

Edit: Kaçırma foreshadowing’leri:

45

kp2

kp1

kp3

Ama ana karakterlerin hemen hepsi son bölümlere kadar hayatta kalacaktır… Bu promo bana Hall of Faces promosunu hatırlattı. Kimse güvende değil hissi yaratmaya çalışmışlar… Ama onun dışında bence gösterilen karakterlerin hepsi ilk 3-4 bölümü atlatacak kesin.

11

30

39

47

54

03

10

16

0 Likes

:grin:

1 Like

Tüy’ü koyanın Robert olması gerçeğini geçtim, Lyanna’nın mezarına ait olması ve Jon’un aile kimliğini simgeleyecek şekilde geçen teaserlarda yayımlanmış olması gerçeği ortada iken nasıl Sansa’ya bağladın kardeş? Bir elinde tüy tuttu diye mi? Tüy, en son kapanın diyorsun? Anladım. Sandalye oyununa benzedi. :joy:

@Miro arkadaşı mahzen mezarda saklanırken gördük, elinde kuş yuvası gibi bir çanaktan yemek yiyordu. :stuck_out_tongue:

0 Likes

Başka şeyler de var ve neden olduğunu biraz kendi paylaştığım konuda anlattım… isterseniz diğer hususları da paylaşırım… Siz kabul etmeyebilirsiniz ama… :nerd_face:

0 Likes

Promo,Winterfell savaşı ile alakalıydı bu sebeple Cersei,Euron vb.karekterler ile ilgili bir sey paylasılmadı.Yalnızca o savaşta etkin rol oynayacak karekterlerin sembolleri paylaşıldı ;

Arya : Savaşacak.
Jaime : Savaşacak.
Jon : Savaşacak.
Dany : Savaşacak.
Tyrion : Plan yapacak.Belki o da savaşacak,yapmadığı iş değil.Üstün savaş hünerlerini Kara su savaşında gördük.
Brandon : Kuzgun muhabbetini kullanacak.
Night King : Başrol o zaten.

Bunların yanı sıra ;

Yırtık Stark bayrağı ve döküntü hal : Winterfell düşecek.Düşmese bile ağır hasar alacak.

Ejdercamından ok : Bizimkilerin hazırlandıgını simgeliyor.

Tüy : Jon’un gercek kimligi ile alakalı ya da Winterfell deki mezarlıga gönderme.

Kurt heykeli : Nymeria ile Ghost’u simgeliyor.onları bol bol görücez.

Jon’un kılıcının yanındaki kan damlaları : Savasın siddetli gececegini simgeliyor.

Hepsini toparlarsak ;

Hbo,bizden klise son beklemeyin,surprizlere acık olun diyor.Bu mesaj,simgelerini gördüğümüz karekterlerin tamamın ölecegi anlamına gelmiyor ! Hbo,insanların aklına gelecek ilk seyin bu oldugunu biliyor,aptal degil ! Yapmaya calıstıgı sey karamsar bir hava yaratmak,insanlarda merak uyandirmak,Got’un konusulmasını saglamak.Reklam böyle yapılır !

Sansa ya gelir isek onluk bir durum yok.Bu yüzden ona ait bir sembol paylasmadılar.O büyük olasılıkla digerleriyle birlikte (Varys,Missandie vs.) sığınakta bekleyecek.durum bu.

2 Likes

Uzunpençedeki kan acaba Azor Ahai’ye gönderme olabilir mi? Nissa nissa meselesine falan Jon Dany’i öldürecek belkide.

0 Likes