8. Sezon Sızıntılarına ve Doğruluğuna Dair Açıklama. SPOİLER İÇERİĞİ YOKTUR:


#1

Evet arkadaşlar öncelikle şunu belirtmek isterim ki kimseyi hiçbir şeye inandırma zorunluluğu içerisinde değilim. İsteyen bu yazdıklarıma inanır istemeyen de sözde sızan senaryolar forumda mevcut, gidip ilgilenebilirler. Bunlar benim kendi araştırmalarımdır. İsteyenler benim gibi araştırıp bu bilgilere ulaşabilirler.

Öncelikle size birkaç röportaj ve tarihlerini vermek istiyorum:

Mart 2017. D&D yapılan açıklamada henüz 8. Sezon senaryolarını yazmadıklarını, sezon prömiyerini Dave Hill, ikinci bölümünü Biran Cogman ve diğer 4 bölümün de D&D tarafından yazılacağını açıkladı.

Haziran 2017. HBO kanal yöneticisi Casey Bloys final sezonunun 2019’a sarkabileceğini açıkladı. Aynı zamanda Bloys bu röportajda D&D’nin henüz SENARYO YAZIM AŞAMASINA GELEMEDİĞİNİ ve net bir karar vermediğini söyledi.

Temmuz 2017. HBO 1.5 TB veri sızdırıldığını onayladı ve önlemler (!) aldıklarını söyledi. Not: Bu açıklamada sızdırılan bilgilere dair bir yazı yoktur. Yani HBO ne 7. Sezon sızıntılarına ne de 8. Sezon sızıntılarına dair bir bilgi vermemiştir.

Bu röportajlar bize gösteriyor ki ortada hala bir senaryo yok varsa da bir taslak halinde. Dipnot düşmek isterim ki taslaklarda konuşmalar ve olay detayları bulunmaz. Örneğin ben bir taslak uydurmak istiyorum; ‘’1. Bölüm Dany ve Jon WF’e ulaştı. 2. Bölüm WW çarpışması oldu.’’ Senaryo taslakları bu şekilde sadece bölüm başlıkları içerir. Okuduğunuz ‘’sızıntılar’’ bir taslak değildir. Şimdi dönelim eski sızıntılara.

Arkadaşlar size şu ana kadar sızan senaryolar (7. Sezon) ile ilgili bilgi vermek istiyorum. HBO’yu hackleyen o kadar çok hacker grubu var ki gerçekten inanması güç . Ama bizi ilgilendiren kısım bu değil, bu sızıntıların bize nasıl ulaştığı. Bilmeyenler için açıklıyorum. Şu ana kadar paylaşılan ve bölümleri izledikten sonra doğruluğu teyit edilmiş bütün paylaşımların ana kaynağı Reddit Freefolk’dur. Freefolk moderatörleri bizzat bu sızıntıları ulaştıran insanlar ile iletişim halindedirler ve ortada bir sızıntı varsa mutlaka ama mutlaka önce doğrular ardından paylaşırlar. Bu bölümde ilk 7. Sezon sızıntılarını paylaşan kişi (Ekim 2016) awayforthelads nickli kullanıcıdır ki kendisi şuan bu hesabı silmiştir. Sızdırılan ilk senaryolar birer taslaktı ve daha sonra bunlarda bazı değişikler de oldu. Bölümlerle karşılaştırma yaparsanız bu değişiklikleri anlayabilirsiniz. HBO’ya yapılan bir saldırıda 1.5 TB veri sızdırıldığını da hepiniz duymuşsunuzdur. Bu veriler ise parça parça yayınlanmaya başanmıştı. İlk parçalar 31 Temmuz 2017 tarihinde paylaşıldı. Bu parçalarda bizi ilgilendiren s7e3 ve s7e4 ile ilgili senaryolar genişçe mevcuttu. Bu veriler hala kısım kısım paylaşılıyor. Ancak freefolk moderatörü tarafından da onaylandığı üzere 8. SEZONA DAİR HİÇ BİR BİLGİ İÇERMİYOR. Bir başka kaynağa geçersek yine Freefolk üzerinden ulaştığımız ve bize ayrıntılı bir biçimde bölümlerin senaryolarını açıklayan kişi, İspanyol Frikidoctor. Bu şahıs şu ana kadar 7. Sezon ile ilgili tüm bilgileri paylaşan kişidir, ve de bölümlerle beraber de kendini kanıtlamıştır. Kendisinin hacker gruplarıyla da ilişkisi olduğu söylenmektedir. Ancak Frikidoctorun açıklamalarında 8. SEZONA DAİR HİÇ BİR BİLGİ YOKTUR. Kendisine Youtube ve Reddit üzerinden ulaşabilirsiniz. İspanyolcanız varsa adam yayın da yapıyor. Açıklamaları İngilizceye çevrilip Freefolkda yayınlanıyor ve şu ana kadar forumda okuduğunuz 7. Sezon senaryolarının tamamı ona ait. Yine sızdırılıldığı söylenen 8. Sezon senaryolarına dair Freefolk moderatör onaylı bir açıklama yapıldı bu platformda. Size özetini veriyorum. Bol küfür içeriyor kesip , bizi ilgilendiren kısımları çevirdim. Açıklamaya Freefolk üzerinden de erişebilirsiniz.

‘’Bahsi geçen bu ‘’sızıntılar’’ 4chan platformunda yazılmıştır. Siz yenilerin 4chan hakkında hiçbir şey bilmediğinizi biliyorum. Bilmeniz gereken şudur ki orası trol ve eğlence üzerine kurulu bir yerdir. (Çeviriden emin değilim çok fazla küfür olduğu için kestim.) 8. Sezon başlayana kadar yüzlerce ‘’sızıntı’’ olacağından emin olabilirsiniz. Her gün bize gelip bir şeyler bildiğini söyleyen tonlarca insan var ve bunların %99’u troll amaçlı ya da yeni üyeleri ‘’eğitiyorlar’’. Herhangi birisi 4chan’de yeterli vakit bulabilirse size 8. Sezon hakkında bir senaryo yazabilir. İsterseniz ben bile yapabilirim. Geçen sene sızıntıları çekimler devam ederken veya çekimler bittikten çok kısa bir süre sonra ortaya çıktı. Şu anda ilgili taslaklara erişimi olan kişi sayısı çok az –Birkaç yazar, editör, yapımcı ve D&D-. Oyuncular bile şuan taslaklardan habersiz. Burada geçen seneki gibi doğruluğu kesin başlıklar açılana kadar hepinizin sakin olması lazım. Gerçek bir ‘’sızıntı’’ ortaya çıkacağı tarih muhtemelen sezonun ilk fragmanlarının geldiği zamanlarda olacaktır ki bu süreye daha en az 1 sene var. Tekrarlıyorum; bu sözde sızıntılar 4chan’de uydurulmuştur ve 7. SEZON SIZINTILARI İLE AYNI KAYNAKTAN DEĞİLDİR.’’

Bu yapılan açıklamalardan sonra 8. Sezona dair ortada bir şey olmadığını düşünmek mantıklı olan seçenektir arkadaşlar. Ha yok ben illa doğru olduğuna inanıyorum diyorsanız size hiçbir şey kanıtlamaya niyetim yok. En başta dediğim gibi konular orda mevcut. Ancak çoğunluğunuzun benimle hemfikir olacağına eminim. Aynı zamanda yine Freefolkda ulaşabileceğiniz ve uydurulan sızıntıların tutarsızlıklarını gösteren yazılar da mevcut. Mesela ilk gözüme çarpanı yazıyorum buraya:

‘’4chan de açılan ve 2. Bölüm olduğu söylenen yazıda Howland Reed ölüyor. Bir sonraki konuda ise 3. Bölüm olduğu söyleniyor HR geri dönüyor. Açıklama olarak ise bu yazıda senaristlerin bundan vazgeçtiği ve HR bölümünü eklemeye karar verdiklerini söylüyor. Ancak açılan iki konu arasında herhangi bir sızıntı olmamış (1.5 TB vakası dahil). Aynı zamanda size şunu sormak isterim sızan veriler neden senaristlerin böyle bir değişikliğe gittiğini yazsın? Eğer bunlar gerçekten sızıntı olsaydı böyle bir karar alındıktan sonra 2. Bölümde de değişiklik yapılır ve bu hata düzeltilirdi.’’
Tabi bu yazıları okumanıza gerek yok kendiniz de okuyunca anlıyorsunuz tutarsızlıkları zaten. Yine de inanmak istemeyen varsa artık ben karışmıyorum  Bölümler yayınlanınca tüm doğrular açığa çıkacaktır ne de olsa. O yüzden bana şöyle doğru böyle doğru diye savunma yapmayın rica ediyorum. Ben araştırdıklarıma güveniyorum.

Son olarak çevirileri yapan arkadaşlara kendi adıma teşekkür ederim. Ne olursa olsun adamlar herhangi bir kar amacı gütmeden sırf insanlar bilgilensin diye emek sarfetmişler. Tebrik etmek düşer bize. Bu olanlardan onları sorumlu tutamayız. Şunu da söylemek istiyorum lütfen arkadaşlar orda burda üzerinde sızıntı yazan her yazıyı da foruma getirmeyin. Ortalığı boş yere karıştırmayın. Doğruluğunu araştırmak çok da zor değil. Saçma sapan bir platformda gereksiz insanların uydurduğu bir yazı için forumda her gün spoiler yedik kavgası oluyor boş yere. Yapmayın. Umarım bu açıklamayla sizi ortada bir şey olmadığına inandırabilmişimdir. İyi forumlar.


#2

Teşekkürler epey emek harcamışsın. Sızıntıların tutarsız olduğunu ve olmayacak işler olduğunu rahatlıkla farkedebilir insanlar. Ancak sızıntılarda gerçekten benim de olmasını istediğim birkaç olay var. Bazı arkadaşlar ise daha çoğunun olmasını istiyor ve buna tutunuyorlar.

GT-I9060 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


#3

Bilgilendirme için teşekkürler. Çevirileri gördüm elim ayağım boşaldı. Böyle bir serinin (hem kitapları hem diziyi takip eden birisi olarak) bu kadar aptalca bir sonu hak etmediğini düşünüyorum. Umarım senaristler güzel iş çıkartır. 6-7 sezona bakıldığında pek başardıklarını göremesem de hala 8. sezona umutla bakıyorum.


#4

Ben de öyle umuyorum. Daha doğrusu bekliyorum. Böyle bir seri epik bir sonu hak ediyor. Senaristlerin daha iyi bir son ortaya koyacağını biliyoruz en azından :slight_smile:


#5

Gerçek olsun veya olmasın sızan senaryoyu okumamak tek çözüm,8.sezonu hayatta okumam.


#6

Hocam bilgilendirme için çok sağolun kaç gündür bir tarafım senaryo doğru bir tarafım diziyi bu kadar vatıramazlar diyordu sizde gayet iyi açıklamışsınız.


#7

Detay ve bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi


#8

Fazlasıyla yararlı bir yazı olmuş.
Teşekkürler.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi


#9

Ben de Reddit’teki Freefolk başlığını takip ediyorum ve moderatörlerin açıklamalarını gördüm. Ancak yine de pek çok insan merak ettiği için çevirme kararı aldım. Olaylar böyle gelişti. Bilgilendirmen için ve örnek göstererek senaryoyu çürüttüğün için teşekkürler. Birkaç arkadaş 8. sezon spoiler’ı yediğini sanıp üzülmüştü, onların yüreğine de su serpilmiş oldu :smile:


#10

Herkesin işine yaramasına sevindim. [quote=“henrymorgan92, post:9, topic:9516”]
Ben de Reddit’teki Freefolk başlığını takip ediyorum ve moderatörlerin açıklamalarını gördüm. Ancak yine de pek çok insan merak ettiği için çevirme kararı aldım. Olaylar böyle gelişti. Bilgilendirmen için ve örnek göstererek senaryoyu çürüttüğün için teşekkürler. Birkaç arkadaş 8. sezon spoiler’ı yediğini sanıp üzülmüştü, onların yüreğine de su serpilmiş oldu :smile:
[/quote]

Dostum yukarıda da yazdığım gibi zaten ben sana gerçekten teşekkür ederim. Sonuçta o kadar uzun yazıları sırf insanların merakı için çevirmez herkes. Ayrıca gayet başarılı çevirmişsiniz, tebrik ederim.


#11

Dostum eline sağlık yüreğime su serptin okumasamda maalesef bazı arkadaşların küt diye ortaya yazdıkları ile bazı konularda hayal kırıklığına uğramıştım
NOT: Spoiler verecekseniz şu tuşu kullanın


#12

Yav beni nasıl mutlu ettin akşam akşam gidip keyfine içeceğim şimdi arkadaşları aradım işte bu yav tşk


#13

https://eksisozluk.com/game-of-thrones--2213329?p=2599

Şimdi arkadaşlar ekşi sözlükteki paylaşılan 8. sezon senaryosu doğru değildir diyebilir miyiz? Sızan senaryonun kaynağı fantazya.net imiş.


#14

Ben genelde spoiler, teori ve sızmış senaryo dahil ne varsa Ekşi’den dahil olur, okurum. Geçen sezon ne denildiyse olması beni bu endişeye soktu doğrusu ama bir nebze olsun içimizi rahatlattın. Ben iki farklı tür senaryo okudum, ikisinin de ilk 2 bölümü hemen hemen aynıydı, geri kalanı farklıydı. Game of Thrones mevzubahisse öncelikle herkesin birçok ölüme hazırlıklı olmasını söyleyebilirim. Bunu tahmin etmek zor değil. Benim tek temennim ölenlerin arasında Jon, Ghost ve ejderhaların olmaması yönünde. Büyük ihtimalle sevdiğimiz birçok kişi ölecek. Ölmeyeceğini düşündüğüm: Gendry, Sansa, Tyrion ve Arya var sadece. Gerçekten sızan senaryo bu ikisinden biriyse dilerim yeni baştan yazarlar. Hadi birini geç, öteki harbiden çok kötü ya.


#15

Fantazya.net benim çevirileri direk kopyalıyor zaten. Sanırım pek incelememişler, direk almışlar. O yüzden HBO’nun hacklenmesiyle ilişkiliymiş gibi cümleler kurmuşlar. Muhtemelen bir üyesi vardır forumda. Bu senaryonun HBO’nun hacklenmesiyle bir ilgisi yok. Bu sızıntı (o da kesin değil zaten) tamamen farklı bir kaynaktan.

Edit: Bu arada çevirim fantazya.net’te ve ekşisözlükte yayınlanmış. Gurur duydum :slight_smile:


#16

Eğer doğruysa senaryonun şu sıralar tamamlanması gerekmez mi? :frowning:


#17

@KomTheBeast Mükemmel bir açıklama getirmişsin.Emeğine sağlık. Ben de 8. sezon sızıntılarının doğru olmadığını düşünüyordum ama şüphe vardı içimde ‘Ya Gerçekse’ diye. Bu açıklamalarınla içimi rahatlattın. Çok teşekkürler.


#18

Son bölümü de okuduktan sonra ööö dedim zaten, gerçek olamayacak kadar saçma ve kabul edemeyeceğim bir sondu. Yalan olmasına sevindim. :slight_smile:


#19

Haklısın. Bak yine kederlendim, doğru mu yani şimdi bu senaryo ?


#20

Hiç ama hiç istemiyorum, umarım doğru değildir ya. O şekilde olmamalı…