8.Sezon tanıtımları / haberleri

8-sezon

O ne güzel bir doğum günü hediyesi öyle :joy:

resimler bir tek bende mi gözükmüyor acaba?

İşin arka planındaki şeyleri net bilmeden yorum yapmamak gerek aslında, doğru olanı bu ama yapımcıların, genel olarak “bu şekilde daha fazla para kazandırır.” diyerek talepleri olduğunu duymuşluğum var, müdahale eder yani ama her değişikliği vs. de yapımcı vs. diyerek DD üzerinden alamazsın.

Sen de her şeyi D&D’nin üzerine yıkamazsın :joy: Hele ki olay belliyken, yani orijinal senaryoda mesela Dany ve Drogon’un ilk gecelerinde tecavüz yok, sonra değişiyor. Bunun sebebi yapımcılardan başka bir şey olamaz. 7.sezonda da mesela senaristlere saydırılan en az iki sahnenin esasında senaryoda mantıksız yazılmadığını, bu sefer de yönetmenlerin çekim esnasında değişiklik yaptıklarını gördük. Durum buyken, her şeyde otomatik olarak senaristlere laf saymak yanlış bir şey.

@Nymeria-Frv

Şimdi nasıl ?

Tamam işte, sen bütün pisliği yapımcılara atıyorsun, ben de DD’ye. :slight_smile:

Pilot bölüm ile ilgili bilinmesi gereken ilk şey nedir?

Emile yok iken çekilen; Kit’in kafasına peruk takılarak çekilen bir bölüm, değil mi? Lakin ortaya kötü bir şey çıktığı için baştan sonra yeniden gözden geçirip, değişiklikler vs. yaparak yeniden çekmediler mi? Yani pilot bölüm çekildiği zaman mevcut olan senaryo gayet yapımcı onayından geçmiş görünmekte. DD gayet -yapımcı müdahalesi olmadan- kendi arzu ve istekleri ile tüm o sahneleri değiştirmiş, çıkarmış olabilir. Gayet olası ve mantıklı.

Hatta yapımcı olarak -büyük ihtimal ile hiç okumadığım bir epik fantastik serisini- diziye para yatıracağım zaman bu ikisi gelip beni güzelce ikna etmiş olmalı; ben de bu ikisine güven duyduğum, ne yaptıklarını bildiklerine inandığım için senaryoya -genel olarak- müdahale etmezdim. Sonuçta klasik bir aksiyon yahut tarih dizisi çekilmiyor; LOTR gibi bir seri ekrana yansıtılıyor. Düşünsene Peter Jackson’a müdahale etseydi yapımcılar, LOTR bu halde olur muydu? Olmazdı. Seriden farklı değişimler ise tamamen Peter’ın kendi tercihi idi ki hayranlar bir iki ufak değişikliğe bile kızmıştı. Hatta Arwen’in Miğfer Dibine geldiği bir savaş sahnesi bile çekmiş ama sonra vazgeçmiş, silmiş yeniden çekmiş. Yapımcı müdahalesi olmadan.

GoT yapımcıları da benzer şekilde senaristleri, ellerinden geldiğince, serbest bırakırlar. Lakin nerede “dur” derler? Parasal konularda. Yani x sahne çok fazla bütçe gerektiriyor ise işte o zaman Ghost sahneden çıkartılır yahut devasa bir savaş sahnesi orta seviye bir savaş sahnesine dönüştürülür. Biz ancak 6-7 sezon ve her sezona ancak şu kadar para ayırabiliriz derler; DD de ona göre sahneleri kırpar, olabildiğince bütçeyi aşmamaya çalışacak şekilde senaryo yazar çizer.

Lakin atıyorum Robb’un karısını kitaptan çok farklı bir hale sokmaları; Dany’e tecavüz ettirmeleri; Robb’a vasiyet yazdırmadan Jon’un kral oluşunu oldu bittiye getirip, kuzey hanelerini böyle yanar döner kahpe hale getirip de günü Vadi ordusu ile kurtarmaları gibi nice ekleme, değişiklik vs. de ancak ve ancak DD’nin kendi insiyatifi ve keyfi ile olur. Ondan sonra da işte yazar böyle delirir, kavga eder senle, basar gider; elini ayağını çeker; sana muhalefet eder gibi; dizide salak bir Euron ortaya attığında kitaptaki Euron’u yahut Sansa’ya Arya’nın rolünü verdiğinde Aleyna Vadi sahnelerini vs. paylaşır, anlayana bir çok mesaj verir. :smirk:

Nehirova Lordu Edmure Tully karakterine can veren Tobias Menzies 8. Sezon 1. Bölüm oyuncuları listesine girmiş.

Liste şöyle

PROGRAM DETAILS

ACTORS

Peter Dinklage, Nikolaj Coster-Waldau, Lena Headey, Emilia Clarke, Kit Harington, Liam Cunningham, Sophie Turner, Maisie Williams, Nathalie Emmanuel, Alfie Allen, John Bradley, Isaac Hempstead Wright, Conleth Hill, Jerome Flynn, Gwendoline Christie, Rory McCann, Kristofer Hivju, Hannah Murray, Iain Glen, Richard Dormer, Jacob Anderson, Carice van Houten, Anton Lesser, Joe Dempsie, Gemma Whelan, Daniel Portman, Hafpor Julius Bjornsson, Pilou Asbaek, Rupert Vansittart, Bella Ramsey, Richard Rycroft, Megan Parkinson, Harry Grasby, Staz Nair, Ben Crompton, Tobias Menzies, Lino Facioli

Link: HBO TV Schedule | HBO

tormund ölmemiş :grin:

Tormund ölmez abi.

Ben açıkçası neredeyse eminim ölmeyeceğinden. Çünkü savaş sonrası barış, yeni dünya düzeni falan kurulurken tüm taraflardan en azından bir temsilcinin yaşaması lazım. Haa tek yabani Tormund değil ama en azından bizim bildiğimiz tek yabani Tormund. Yani izleyiciye hitap açısından tanıdık birilerinin kalması lazım. Aynı mantıktan yola çıkarak ben Dany’nin Westeros’a getirdiği Essos kırmalarından en azından birinin yaşayacağı görüşündeyim.

Yani sonunda Edmure ne oldu, göreceğiz, şükür. Jaime’yi Nehirova’da göreceğimize dair sürekli hayran senaryoları geziyordu, doğru tahmin edecekler galiba. :smiley:

Sızdığı iddia edilen ilk senaryoda Jaime ve Edmure el ele kuzeye yardıma gidiyordu Tully ve Lannister ordularıyla.

Evet, o geldi aklıma :slight_smile:

O senaryo berbattı. Beni bilen bilir, çok büyük bir Dany sevgim yok. Üzgünüm ama ölmesi seri sonunun trajedi olarak isimlendirilmesi için yeterli değil. Ama gerçekten çocuk doğururken ölmesi ve ardından çıplak ölü bedeninin Kralın Şehri sokaklarında sergilenmesi ve insanların dışkı fırlatması bu arada Euron’un sapık espriler yapması trajediyi geçtim tam anlamıyla saçmalık olur.

Oha öyle bir senaryo mu varmış? Link var mı?

Eklemiştim sanırım, bir bak sağa sola dizi kısmında

Son sezon bittiği zaman her yerde dolaşıyordu. O zamanlar sadece diziyi izleyen, ortamlarda pek aktif olmayan ben bile gördüm senin görmemene şaşırdım doğrusu.

Aynı senaryoda Jaime, Jon falan da ölüyordu. Tyrion Missandei shiplemesi yapılıyordu. Tahta Lyanna Targaryen(Jon ve Dany’nin çocuğu) geçiyordu vs vs.

Gördüm ama okumadım gerçek çıkması ihtimaline karşı spoiler yemek istemedim. Senin söylediklerin senaryoda varsa gerçek çıkma ihtimali yok ve senaryoda Danynin başına gelenler beni okumaya teşvik etti doğrusu.

Basın tanıtım dönemi başlıyor, ve anlaşılan o ki Londra’da başlıyor.
Maisie Williams (Arya) ve Sophie Turner (Sansa) Londra’da bir araya gelmişler. Kit ve Emilia zaten aylardır orada.
Ama en önemlisi, Londra’da bir otel Game of Thrones ekibini ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade eden bir yazı yazmış.
Ek olarak HBO-GoT basın kartı (akreditasyon kartı) fotosu paylaşılmış, yani muhtemelen zaten bugün ilk röportaj/lar yapıldı.

Edit :
Evet bugün bir basın günü gerçekleşmiş. Katıldığı bilinen oyuncular :
Gwendoline Christie (Brienne); Nikolaj Coster Waldau (Jaime); Kit Harington (Jon-Aegon); Maisie Williams (Arya); Sophie Turner (Sansa); Carice Van Houten (Melisandre); Liam Cunningham (Davos).

Fotoları da paylaşayım…

Ve foto çekiminden sadece bu paylaşılmış :

Edit 2 :
Söylentiye göre yarın (20 şubat) fragman çıkacakmış.

Bence hiç trailer yayınlamicaklar diziye direk bodozlama giricez yayınlicak olsalar gecen seneye göre bakarsak 2 ay önce yayınlanması gerekiyordu

Söylentiler doğru ise 4 gün kaldı, fragmana.

Fragman bu gece yayınlanabilir diyorlar.