8.Sezon tanıtımları / haberleri

8-sezon

Gençler

Sizce küçük Sam olabilir mi?

Küçük Sam’e dair devamlı devasa komplo teorileri dönüp duruyor. Açıkçası çok ilgilenmemekle beraber 4. Seçenek olarak eklenebilir.

@Cassiopeia @Miro @Muratkocak
Night King öldürebilirse öldürürdü, ama yapmadı demek ki hedefte o yok gibi şeyleri argüman olarak öne sürmek ne kadar doğru bilmiyorum. Çünkü bazen istenilen şey istenildiği gibi yansımayabiliyor. Bunun en önemli örneği son sezon Jon. Tamamen gereksiz yere arkada kalmış gibi gözüktü ancak Vanity Fair makalesinden anladığımız üzere normalde durumun gözüktüğünden daha sıkıntılı olması gerekirken teknik aksaklıklar yüzünden olmamış. Tabi sizin söylediğiniz sahneleri hatırlamıyorum hiç. Kör göze parmak iplememe durumu mu var yoksa Jon’un kendisini geride bırakmasına benzer blr durum mu var bilemem.

Ben biraz kitapla birleştirdim. Kitapta akgezenler jonun mu peşinde diye bir teori var. Bayağı da mantıklı argümanları var ama öldürmek için mi başka amaç için mi belli değil daha. O teoriyi duydunmu bilmiyorum ama google da bakarsan bulabilirsin çevirileri var. Akgezenlerin amaçları kitapta belli değil. Ulvi bir amaçları da olabilir tabii. Ama dizide saf kötü olarak gösterildiler. Hikayelerinin saf kötü olmaktan öteye sapacağını düşünmediğim için en büyük oyum jon’a.kesinlikle Hedef o değil diyorsan hard home u bir daha izle bence. Jon bizi bitirmeden biz onu bitirelim kafasında olacaklar büyük ihtimalle dizide. Ama ben kitapta jon u arabulucu olarak görüyorum.
@Symmachus bran ın olayı farklı o yüzden. Adam tanrı filan değil alttarafı ağaçtan bir yerleri görüyor. Bran yanında sadece adamakıllı 2 kişiyle surun ötesine gidip kankuzgununu buldu. Waymar ın başına gelen gibi bir saldırı görmedik hiç. Benjen onu kurtardığında da hold the door dan sonra saldıran sadece wightlardı. Ama jon a direk akgezenler saldırdı. Ki gece kralı bran ı işaretledikten sonra yerini kolayca bulabiliyordu.

Söylediğin şey doğru olabilir, biliyorsun diziyle ilgili teoriler genel olarak pek ilgimi çekmediği için(kitaba kıyasla) didik didik etme durumum yok, seni yanlışlamam veya doğrulayabilmem için tekrar izlemem lazım o sahneleri. Benim söylediğim şey şu sadece: Dizi biraz daha yüzeysel pek ayrıntılı bakmaya gerek yok o yüzden. Genel bir söylevdi benimkisi yani : ). Ha tabi bu hiç ciddiye almayalım anlamına gelmiyor ama aşırı detaycı olmaya gerek yok dizi için.

Ya zaten Night King’in Jon’a “Valla Jon bizde ortam böyle” bakışı var onu hesaba katmayı unutmuşum :grin:.

Vazgeçtim birinci sıraya tekrar Jon’u yerleştiriyorum.

Bu arada Daenerys ihtimali için de şunu söylemek istiyorum, Daenerys ejderhalarla geldiği zaman Night King’in ejder düşürmesi hariç Dany’e karşı özellikle bir hamlesi oldu mu? Eğer istediği kişi Dany ise o sahnede bunun göndermesi yapılırdı bence. Daha ne gönderme olacak arkadaş ejderi gömdü herif diyebilirsiniz. Tabiki ejder düşürmesi buraya da yorulabilir. Ancak kolaylıkla alternatif olarak sadece güçlü canavardan kurtulma isteğine de uyarlanabilir.

Eh evet, onu unuttum; Bran da çok yüksek ihtimal. Şimdi AA’yı Jon şeklinde işleyecekler gibi, haliyle onun ölmesini isterler ama Bran da güçleri olan biri olarak bir ihtimal tehdit görebilir, sonuçta mağaraya gelip Kankuzgun’u öldürdü, fırsat bulsa onu da öldürürdü.

Küçük Sam olayı… Hayran hikayelerinde bile bir şeye ekleniyordu o; bunca zaman bebeği öldürmeyip yaşattıklarına göre bir işe yarasın diye olabilir

Hocam Sadece Dany demedim onun temsil ettiği şey olan ateşe bir nefretleri olduğu için. Onu başdüşmanları olarak görebilirler. Bunuda 7. Sezonda yazılan senaryo açısından mantıklı olması adına söyledim. Çünkü önceki sezonlarda Night King’ in Jon’a bakışı vs düşmanlarının Jon olduğunu hissettirdi bize ama Jon göle düştükten sonra hiç ilgilenmemeleri ilginç geldi. Bunun sebebi muhtemelen başkadır. Benjen’in aradan çıkması lazımdı Dany’i Jon’u beklerken veya Jon’un vücudundaki yaraları gören Dany’nin tepkilerini göstermek istemişlerdir sebebi bu da olabilir.
Bu yüzden eğer 7. Sezondaki yazdıklarını unutmayacaklarsa senaristler Night King’in peşinde olduğu kişinin Jon olmasından Ziyade Serinin adıda buz ve ateş olduğundan dolayı Dany’i ve Ejderhaları düşmanları olarak görmeleri daha Mantıklı olur. Night King’ in Viseryon’u vurmasindaki sebep Diğer ejderhalara göre onu daha kolay öldürebileceğini düşünmüştür veya ilk önce kendisine saldıran hedefleri indirdikten sonra Drogonu sona bırakmıştır. Bir çok açıklama getirilebilir bu konuda
Zaten ben de hedeftin Jon olduğunu düşünüyorum.:joy::joy::joy:

Imdb, Night King’i tahta oturtmus bile.8.sezonu boşuna bekliyoruz galiba :grin:

çokta yakışmış o tahta :rofl:

Öncelikle belirteyim çok arkası dolu konuşamayacağım çünkü dizinin/kitabın belki de en gizemli konusu bu. Öncelikle ejderhanın Doğumu tekrar saldırdıklarını sanmıyorum çünkü hep varlardı. Basit düşünün yabanıllar yıllardır onlardan kurtulmak için Güney’e inmek istiyorlardı. Ama Ejderhalardan sonra büyü arttı. Kitapta bir yerlerde geçiyordu. basit gösteri büyücüleri bile yeteneklerinin üzerinde şeyler yapmaya başladılar. Wwlar ın da büyü işi olduğunu düşünürsek (ormanın çocukları ejderhacamıyla yaratıyorlar ve ejderhacamı halkası hisarda da büyüyü temsil ediyor diye hatırlıyorum valeria çeliği de olabilir) sonuçta bunlar donmuş ejderha aleviyle yaratıldıkları için içlerindeki büyü ejderhalarla artmış olabilir. Neyin pesinde olduklarına gelirsek bence eski Tanrılara düşmanlar dolayısıyla bran’ın Peşindeler. Çünkü eski tanrıları ve ormanın çocuklarını korumak için yaratıldılar ama kontrolden çıktılar(?) ve onlara düşman oldular. Ya da direkt olarak tüm insanlara düşmanlar yaratılış gereği ve ormanın çocuklarıyla ilk insanlar barış yapınca bunu kabul etmek istemediler (madem barışacaktın beni niye yarattın der gibi adgdgs) ikisine de düşman oldular. Çünkü barış yapılmıştı ve kendilerine ihtiyaç yoktu.

yürüyedur king’im!
çetinocak’tan wall’ları aşa aşa!

bin whitewalkers akınlarda kuzgunlar gibi şendik
bin whitewalkers o gün dev gibi bir ejderhayı yendik

haykırdı, ak tolgalı night king “ilerle!”
bir kış günü geçtik duvar’dan kafilelerle

şimşek gibi atıldık winterfell’e yedi koldan
şimşek gibi whitewalkers atlarının geçtiği yoldan

bir gün yine doludizgin ölü ejderhamızla
yerden yedi kat arşa kanatlandık o hızla

westeros’ta bu gün gülleri açmış görürüz de
hâlâ o kızıl hâtıra gitmez gözümüzde

bin whitewalkers akınlarda kuzgunlar gibi şendik
bin whitewalkers o gün dev gibi bir ejderhayı yendik

Yürüyedur King’im !

Babuşş, 8.sezonla ilgili kısa bir değerlendirme yapmış.

• Dizinin,Kitap serisinden önce bitecegini dusunmuyordum.Bu konuda karışık duygular içindeyim.

(Paşam,8.sezonu az bulmuş :grin: )

• Final de ne olucağını bilmiyorum.Senaryo yu okumadım.

( Buna çok şaşırdım.Senaristlerin ona danıştıklarını sanıyordum.Demek ki yanılmışım.Belki de ayak yapıyordur,bilemedim ? Bu konuda karışık duygular içindeyim.)

Final sonu ve seri sonu aynıdır ama gidiş yeri tamamen farklıdır muhtemelen. Zaten kitapları 4. Kitaba kadar olsa da okumuştun galiba ne kadar farklı ve absürt olayların olduğunu biliyorsundur. 5. Kitapta yeni Targaryen var. Daha kim bilir neler çıkacak.

reklam bitiyor, kitap için baskı artacak tabi farklı duygular yaşar :rofl:
yeni diziler olacak ama bu kadar olur mu reklam şüpheli tabiki

Arada çok büyük farklar olsada aynı yere çıkabilirler (çıkmayada bilir ) Ben işin bu kısmında degilim.Senaryo yu okumadım demesi tuhafıma kaçtı,Halbuki her ne kadar senaryo ekibine dahil olmasada,senaristlerin ona danıstıklarını biliyoruz.paylastıgım linkte de bu duruma deginilmis.ama bir yandan da ona hak veriyorum.Senaryo yu biliyorum dese,Kitapçılar dizideki olayları referans alacaklar bu da hayal kırıklıgı yaratabilir.Kitap satıslarına set vurabilir,isin ticari yonunu atlamamak lazım.Adam, ben kitabımla ugrasıyorum,Dizide ne olacagini bilmiyorum deyip kısa kesmis.politik bir cevap vermis,bu yuzden “ayak” dedim.

Benim duyduğum şeyler son sezonlarda Martin’in dizinin gidişatından pek memnun olmadığı ve senaristlerden koptuğu yönünde. Ne haliniz varsa görün dedi bir yerden sonra muhtemelen.

Bu adamın daha önce ilk bölümle ilgili yorumunu okumuştum. Adam beğenmişti genel olarak ama neye takıldı biliyor musun? Arya ile Sansa arasındaki mücevher toplama polemğini eklemediler diye! Eklense çok iyi olurdu sebebini anlamadım herhalde fazla uzn diye vs vs.

Şimdi buna takılan bir adam ilerisi için nelere takılmaz :D.

Bu arada ben de aynı şeyi söylüyorum aynı yere çıkar her iki senaryoda ama gidişat farklıdır muhtemelen. Zaten Martin benim yapmak istediğim şeyi dizi yapacak da demişti.

Aslında uzun süredir hiçbir şekilde bir danışma işini yapmıyor zira zaten DD sürekli kendi kafasına göre hareket ediyor, söylenenler doğru ise kavga dahi etmişler. Kitapları vs. bahane edip ayrılma sebebi bu deniyor. Misal Ramsey ve Stark evliliği, kitaptaki gibi SArya üstünden gerçekleşecekti, GRRM bu şekilde istedi ve not düştü senaryoda ama adamlar olayı tamamen atıp yerine Sansa ekleyip yeniden yazdılar sahneyi.

Diğer yandan bu adam en son 7. sezonu dahi izlemedi idi hatta diziyi izleyecek vaktim yok diye açıklama yaptı ama millet dizileri izlemiyor şeklinde konuşmaya başlayınca ajansı yoğunluk yüzünden daha 7. sezonu izleyemedi diye düzeltme yaptı ama bizim dede o sorada Last Kingdom’un tüm bölümlerin izleyip, üstüne 2. sezon da olur umarım diye Tweetler atmaya vakit bulmuştu. :grin:

Diziye davet etmişler ama kitap yazıyorum, onca yolu küçük bir rol için harcamam mantıksız olur “vaktim yok”a getirmiş yine ve reddetmiş(ama dizinin ilk pilot bölümünde o minik rol için oralara gitmişti.) ve elbette ki senaryoyu okumaz! Bu adam FF’den nefret ediyor. :crazy_face:

Bende bir takım şeyler duydum,Hbo da önemli bir mevki de görev yapan biri (çaycı),Martin’nin İrlanda daki seti basıp,Parmak arası terlikle DD yi kovaladığını ve ikisini hastenelik ettigini söyledi.Hbo bu skandalı örtmek için epey çaba sarf etmiş.başarmışta…

İşin gırgırı bir yana Martin gibi adamların tuhaf takıntıları olur ; Enselerine vurursun ses çıkarmazlar da, masum bir bakıştan nem kapıp,çift dalarlar.GrrM’nin Senaristlerle anlaşamadıgı yerler olabilir,İsin icine ego girebilir,Tartısmalar yasanabilir ama durumun @YeniAy_Ottoman ın bahsettigi kadar ic karartıcı oldugunu dusunmuyorum.Adam senaryo ekibinden ayrıldıktan sonra Dizi ekibiyle birlikte defalarca soyleyisilere katıldı,Videoları Youtube da var.Ödül torenlerinde boy gösterdi.Boy boy resimler verdi.Gülücükler dagıttı vs.

Bence Martin’in asıl sorunu popularite…üstünde muazzam bir baskı var.Twitter daki her paylasımının altında isyan var.Okurlar onu gördükleri yerde sıkıştırıyorlar.“Bırak artık Hollywood’u.Silkelen.Kendini gel.Sen yazarsın.Kaldıracagın kadar para kaldırdın zaten.Tembelligi bırak.Bir ayagın çukurda,okuyucularına saygı göster,nerde ulann kitaplar ?” deyip gömüyorlar.ee haksızda sayılmazlar.Martin,Diziden evvel ipim ile kusağım,çatal ile kaşığım modunda takılıyordu.Rahattı.İstedigi gibi takılıyordu.Dizi çıktı,mertlik bozuldu.Boynuz (dizi),Kulagı (kitap) gecti.Popularite arttı, “G” kuvveti cogaldı.o da kendini kitaba vermek zorunda kaldı. (ya da öyleymis gibi davranıyor) Dizi ile arasına mesafe koydu (Tamamen ayrılmadı) Bu yöndeki sorulara ; O iş baska (dizi) ,bu is baska (Kitap) diyor.Dizi için Tv showu demeyi de ihmal etmiyor.ama bir onceki yorumda belirttigim gibi,cesitli sebeplerden ötürü bunu yapmak zorunda.bu söylemlere çokta anlam yüklememek lazım ayrıca mevzuyu “Martin şunu istemedi” üzerinden degerlendirmek saglıklī degil,Martin’in istedikleride var ! biz bilmiyoruz ayrı mesele.Dısarıya yansıtmıyorlar.isi birde bu yönüyle bakmak lazım.2 satır yazıp çıkacaktım,yine uzattım :grin:

Şimdi bu anlaşmazlığın boyutunu bilebilmek pek mümkün değil. Ama yazar ve senaristler arasındaki uyuşmazlığın bilinmesi, halka yansıması hem kitap hem de dizi açısından hiçbir şekilde hoş olmaz. Bu yüzden bu tarz söyleşilere “görev” bilinciyle katılmış olabilir. Yani bir diziyi izlemiyorum demesi bile ne kadar yaygara kopardı. Bunları da yapmasa @YeniAy_Ottoman gibi düşünenlerin sayısı artardı ve bu da hoş olmazdı.

Bunun haricinde Martin’in kanlı bıçaklı olduğunu ben de düşünmüyorum senaristlerle. Her şeyden önce bu kadar karışık ve kompleks bir evreni s.çıp batırmadan tv’ye aktarmak gerçekten hiç kolay olmayan bir şey. Senaristler bunu başarılı bir şekilde yaptı ve Martin’in eserinin inanılmaz derecede popüler olmasını sağladı. Uyarlama meselesi gerçekten kumar. Yanlış ellerde yapıldığında seri için çok kötü oluyor ve bir daha uzun yıllar gündeme gelmiyor uyarlama meselesi. Ama buna karşın noksansız da değil elbette. Bazı yerlerde popülizm uğruna evren dinamikleriyle oynuyorlar. Neyse hacı benim nihai görüşüm “denge”. Az önce de belirttiğim gibi kanlı bıçaklı değillerdir ama her tozpembe de değildir.

Ben bu konuda Martin’i anlıyorum. Olay sadece tembellik değil. İlham ve yaratıcılık ayrı bir şey gerçekten. Bu da çok çalışmakla bağlantılı değil. Yani Martin’i bir odaya tıksak, yaz ulan 3 sene içinde yazmazsan iki kitabı karın ölecek desek, ve adam gece gündüz çalışsa muhtemelen kitapları bitirir ama iğrenç bir şey çıakr ortaya.

@Miro @Symmachus Olay “kanlı bıçaklı” ve “nefret” seviyesinde bir şey değil. Olay tamamen “hoşnutsuzluk” seviyesinde bir şey.

Şimdi GRRM doğal olarak 10-13 sezona kadar sürmesini isterdim, diyor zira bu şekilde serideki kurguyu daha kolay perdeye aktarabilecek zamana sahip olurlar, bu kadar ciddi değişiklikler olmazdı. Yani Euron zamanında devreye girer, Vic’i görür; Doran’ın planlarını izler ve Vadi’deki LF oyunlara şahit olabilirdik. Lakin 10 bölüm; 8 sezon ile sınırlı olunca da ister istemez bazı hikayelere hiç girilmedi, bazı karakterler eklenmedi yahut erkenden öldü(bazıları hiç ölmemesi gerekirken) ve minik değişiklikler su halkası gibi büyük değişimleri tetikler oldu. Bu konuda ne izleyiciler ne de GRRM’in eleştirebileceği bir şey yok. Aksine “anlayış” gösterilecek bir şey, imkanları bu kadar zira. Nitekim yazarın açıklamalarından anladığım kadarıyla o da bunu gayet anlıyor, hak veriyor. Eminim DD’ye kalsa onlar da 13 sezon falan yapmak isterdi ama işte burada yapımcı devreye giriyor. Sonuç ortada.

Lakin bunun dışında ben gibi okuyucular ve GRRM’in “eleştirel” yaklaştığı ve “hoşnutsuz” olduğumuz konulara bakarsak eğer bunların hiçbirinin yukarıda bahsi geçen “zorunlu değişiklikler” ve bunların yarattığı etki olmadığını göreceksiniz. Olay tamamen “kafaya göre” bir şeyleri değiştirmekle ilgili.

Öncelikle ateş olmayan yerden duman çıkmaz. GRRM ve DD cephesine bakınca duman görmemek içten değil. Elbette kulislerde anlatılan olayların alayının doğru olduğunu ve birebir aktarıldığını iddia edemeyiz, büyük ihtimal ile kulaktan kulağa oyunu gibi üzerine eklemeler ve abartılar binmiştir. Fakat eğer GRRM’i de takip ederseniz sosyal medya’da adamın “hoşnutsuz” olduğunu en kötü ihtimalle “sezinlersiniz” ve “burada yanlış bir şeyler var.” dersiniz. Adamı aylardır takipteyim.

Öncelikle GRRM’in açıklaması; Hayran Hikayelerinden Nefret Ediyorum. Sebep? Çünkü o çok sevdiği ve oluşturmak için her birine günlerini harcadığı karakterlerinin saçma sapan şekilde işlenmesine katlanamıyor. Ben olsam ben de katlanamam. Bunu Fire And Blood kitabını çıkardığında yaptığı söyleşilerden birinde daha tekrar etti, burada çevirmiştim o söyleşiyi. Ben asoiaf FF severim, okuyorum bir sürü. Doğrusu bazıları asoiaf hatta got’un o kadar dışında ve anormal ki iğrenç geliyor gözüme, okurken gram zevk almıyorum. Got’un ff’sinde bile! Varın asoiaf için grrm ne düşünüyor.

DD, Martelleri silip atmak istedi ve bunu yapabileceği en ahmakça şekilde yaptı. Robb’un karısı Jeyne’ni tamamen başka bir insana dönüştürdüler ve yazarın tepkisi “Bu Jeyne değil! Çok istiyor iseniz başka isim verin ama Jeyne olmaz!” dediği için kızın ismi ve hanesi başka bir şeye dönüştü. Arya-Ned konuşmasındaki kralı, lorda çevirdiler. SArya sahnesini Sansa’ya çevirip kıza tecavüz ettirdiler. Dany’e de tecavüz ettirip, tecavüzcüsüne aşık stokcholme’dan muzdarip bir karaktere dönüştürdüler. Starkların dönüşü için komplolar kuran o sadık adamları alıp, kuzey lordlarını yanar döner anormal kahpe insanlara çevirip, günü -nereden ve nasıl çıktığı belli olmayan- Vadi askerlerine kurtardılar. Hani Robb için parmağını kıpırdatmayan lordlara. Robb’a vasiyet yazdırılmadan Jon’u “piç” haliyle ve bir de kimse sormadı “yav sen lord kumandan değil miydin? Hayırdır gardaş?” dedirtmeden kral yaptırdılar ve adama hala “snow” diyerek piçliğini yüzüne vurdurdular ki Jon’un ezik karakterine değinmiyorum bile. Daha sayarım da mantıksızlık, saçma eklemeler gibi nice şey ama gereksiz uzar. Bir şeyi yapıyorsun bari adam gibi mantıklı ve itiraz etmeyeceğimiz şekilde yap, yok. Kafasına göre takılsın. Böyle olunca da GRRM elbette elini ayağını çeker. Yani dinlemeyecek iseniz adamı, adam size niye senaryoda yardım etsin?

Arya ve Sansa arasındaki “yakut” meselesinin eklenmemesine takıp takmadığını bilmiyorum, daha önce duymadım ama “ayrıntılar” hikayeleri güzelleştiren ve tat veren asıl kısımlardır. O kadar ayrıntı var iken “yakut” meselesine takmış ise GRRM gibi bir adam, bu öylesine bir sebepten olmasa gerek, değil mi? Onun için hikayede önemli bir ayrıntı olsa gerek, ileride işaret etmek istediği bir şey? Gerçi dizinin son geldiği kısımlara bakarsak eklense idi de boşa eklenmiş olurdu diye tahmin ediyorum.

Kurgu yazan bir insan olarak, benim hikayemde de anormal anormal keyfiyete göre değişiklikler, eklemeler yapsalardı ben de nefret ederdim. Çıldırır ve bunu hakaret kabul ederdim, resmen sövmek yazarın yüzüne. Tekrar ediyorum “zorunlu” değişikliklere laf yok, “keyfi” değişikliklere ve mantıksızlıklara tüm bu öfke. GRRM’in hoş gördüğü değişiklikler illa ki vardır da az, çoğa kanaat olmaz. Okuyucu olarak bizim de hoş gördüğümüz zorunlu olmayan değişiklikler var.

GRRM, aynı diğer oyuncuların yaptığı gibi, imzaladığı sözleşmeye eşek gibi sadık kalıp diziyi kötülemenin önüne geçecek her cümleyi yutmak ve “hoş” bir görüntü çizmek zaten zorunda. En ufacık bir kötüleme, ona milyon dolarlara mal olacak hukuki bir sorun demek. O da bunu üstü kapalı, ufak işaretlerle yapıyor; anlayan anlıyor. Misal? Diziyi izlemeye vakit bulamadım(ajan 7. sezon diye sonra düzeltiyor) derken gidip Last Kingdom’u izleyip çok beğendiğine dair tweetler atabiliyor. Yahut Sansa’nın Kışyarı’na gelmesinden sonra(dizide) 6. kitaptan Vadi sahnelerini; Euron rezaletini gördükten sonra yine aynı kitaptan Euron sahnelerini atarak protestolarını sergileyebiliyor. Meşguliyetlerini bildirip bildirip sağa sola geziler, söyleşiler veya her ne ise bunlara katılabiliyor. Pilot bölümü için 2 saniyelik görüntüde yer almak adına o kadar yolu tepip sete giderken 8. sezon gelmiş, dizi bitiyor ama “hadi gel bir rol al, dizi bitiyor, anı olur.” teklifine “meşgulüm, onca yolu gelmek akıllıca olmaz benim için”. gibi bahanelerle geri çevirebiliyor. İlk bölüm ve son bölüm arasındaki teklife karşı seçim değişimi GRRM’in “hayaller ve gerçekler” söyleminin resmi gibi bir şey.

Eğer kendisini sosyal medyada takip ederseniz dizi ile alakalı o kadar az şey paylaşıyor ki görürsünüz. Çoğu da zaten RT yapmaktan ibaret. Yorum ise neredeyse hiç yok.

Özetle kendisine ve yaptığı işe saygı duyan hiçbir yazar, zaten eserinin “keyfi” değişiklikler ile hedere edilmesine hoş gözle bakmaz. FF’den nefret ediyorum diyen GRRM’in de dizinin geldiği hikaye gidişatındaki korkunç boyuttaki farklılığa güzel baktığını düşünmek de pollyannacı bir bakış açısı olur kanaatindeyim. Vampir Günlükleri kitaplardan uyarlanma idi, ilk sezon hemen hemen sadık sayılırdı ama hızla seriden koptu ve sonra öyle hale geldi ki seri ile bağı kalmadı desek yeri; tam ff’ye dönüştü ve dahası nasıl oldu etti ise yazar, serinin haklarını kaybetti. Onun yerine hayalet yazarlar kitapları yazıp çıkarmaya başladı. GRRM başına bunun gelmesini istemez eminim.

GRRM, ana karakterlerinin hikayesinin nasıl olacağını; kimin ölüp, kimin evleneceğini, yaşayacağını…vs. kısacası alayının sonunun nasıl olacağını; hikayenin nasıl biteceğini taaa en başta planladığı gibi devam ettiğini söyledi. Yani ana damar konuları biliyor, zaten bunu her yazar çoğu zaman bilir, bu konuda ender sorun yaşar diye düşünüyorum; gelin görün ki yazarken en zorlanılan şey ara konu dediğimiz, kılcal damar görevi gören; olayları ana hikayelere bağlayan konuları hatasız ve güzel bir kurgu ile birbirine bağlamak… GRRM gibi bir adamdan bahsediyoruz bir de, kurgunun çokluğu ortada… bütün olayları toparlaması gerek. Zor iş. Yaşı da ilerledi. Haliyle çok zaman alması olağan. Gerçi ben hala çoktan bitirmiş olabileceği gerçeğini de düşünüyorum; dizinin bitmesinden sonra yahut başladığı dönemlerde bir yerlerde bunu duyuracak gibi hayırlısıyla inşallah. Yeniay demişti dersiniz. :smiley:

Bu arada sanırım son bir yorum daha alacak bu başlık ve sonra otomatik kilitlenecek, 500 yorum sonrası kapanıyordu. :smiley:

Yalnız bu söylediğin şeylerin hemen hemen hepsi az önce belirttiğin zaman sıkıntısından kaynaklı şeyler. Eğer 10 sezon olsaydı bunlar eklenebilirdi. Benim anladığım ve gördüğüm kadarıyla DD bazı noktalarda direkt sonuca gitmeyi tercih ediyor ve senin söylediğin şeylerde de benzeri durum geçerli

1. Martell hanesi ve Doran’ın derin planları için zaman yoktu. Zaten yukarıdaki paragrafta kendin de demişsin. Kitapta muhtemelen Myrcella üstünden çeşitli komplolara girecekler, Targaryenlerle karmaşık ilişkileri olacak ama bunu yapmaya zaman yoktu.

2. Sansa meselesiyle ilgili hiçbir şey açık değil. Bu Baelish denen adamın planları bizim için de tamamen bir sır. Ama Harrold nişanı gibi olaylar gene uzatırdı pek çok olayı. Ama gene de aşağı yukarı Vadi’nin Kuzey’e yardım edeceğini öngörebiliyoruz. Bunu da dizi oldukça kestirme yoldan yapmayı tercih etti

3. Jon Snow meselesi, bir defa kimse şunu önemsemiyor ama Jon’un Stark olarak meşru hale gelmesi ciddi sorun. Yani “Jon Stark” olarak tahta çıktı diyelim sonra ne olacak? Targaryen kimliği açığa çıktığı zaman haaa tamam Targmışım ben diyip kimlik mi değiştirecek? Pek çok açıdan karakter gelişimine ve dinamiğine zarar verecek bir süreç bu. Ben bu yüzden bu konuda diziden farklı bir kurgu görebileceğimizi ve Jon’un Targaryen kimliğinin beklenenden önce ortaya çıkabileceği görüşündeyim. Ya da illa ben öngördüğüm şekilde olmak zorunda değil, yani erken kimlik şeklinde olmayabilir ama Martin eminim ki güzel bir kurguyla kıvıracaktır bu meseleyi ve Jon’un meşru ilan edilmesi piçlikten kurtulması yönüyle değil Kuzey’in gerçek hükümdarı olması yönüyle öne çıkacak ve muhtemelen Targaryen olmasıyla ilgili sorunlar Kuzeyliler açısından minimize edilecektir. Ya da en kötü ihtimal bu kendisine kalan miras tam olarak ortaya çıkmaz zaten kısıtlı bir kesim tarafından biliniyor. Ama öyle ya da böyle Jon önce Stark sonra Targaryen olmaz. Eğer Stark olursa da Stark olarak kalır. Ama her iki ihtimalle de dizi için kurtarması zor bir süreç. Yani veraset muhabbeti kitap için bile kafa karıştırıcı dinamiklere sahipken dizi için iyice anlamsız olurdu.

Aynı söyleşide buna takmasının sebebini de açıklıyor. Çünkü Sansa ve Arya arasındaki farkı en iyi şekilde gösteren sahnelerden birisi. Bu kadar yani. Grrm yakuta neden taktıdan yola çıkıp yakut imparatorlara falan bağlama gene aman :sweat_smile:

kapatıldı #531

Bu konu 500 olan en fazla cevap limitini aştığı için otomatik olarak kapatıldı.