8.Sezon tanıtımları / haberleri

8-sezon

Evet aynı soru benim de aklıma takıldı.

Acaba asıl büyük savaş (yıkım) 3. bölümde olacak da kalan bölümler daha çok artçılar şeklinde mi olacak ki?

Söyleyen kişi Gece Kralı karakterini canlandırdığı için anlıyoruz ki 3. bölümde WW ile büyük bir savaş olacak.
Brain free

Akgezen işinin erkenden bitirilip finali taht oyunları ile, blackfyre ya da ejderhaların dansı tarzı iç çatışmalarla yapmak ne güzel olurdu derdik hep. Belki yapımcılar da güzel olur demiştir :wink:

Keşke… :frowning:

0202020202

Jon-Dany mi kapışacak, anlamadım? Kiminle kapışacaklar? Jon-Dany vs. Cersei ise zaten 7. sezonda sırf bunu izledik, dediğiniz tarz bir kapışma olmaz. Arada gizli Blackfyre fırlamaz da bence, çok saçma kaçar bir anda.

Bence Sworn Sword’un verdiği örnekler rastgele. Yani kısaca akgezen meselesi bitsin 3. Bölümde kalanında taht kapışması olsun diyor. Yoksa Jon Dany savaşı BF falan değil olay.

Ama bana kalırsa sezonun bu şekilde ilerlemesi neredeyse mümkün değil. Çünkü bu tarz eserlerle motivasyon kaynakları arasında önemine göre bir zaman sıralaması olması gerekir. Başka türlü bayat kaçar, olmaz. Bölüm sonu canavarını yendikten sonra ikincil bosslarla uğraşmak gibi olur. Akgezen teması her ne kadar arkaplanda kalsa da serinin temellerinin çok önemli bir kısmının üzerinde kurulduğu bir tema. Bir tarafta ölümsüzler ordusu, beraberinde geceyi ve sonsuz soğuyu getirenler, nonhumanlar, bir tarafta sörsii ve haydut kılıklı yeni sevdiceği. Yani 7 sezondur kış geliyor dediler, akgezenleri adeta korku filmi havasında gösterdiler. Şimdi Akgezenler hiçbir şey olmamış gibi 3 bölümde harcanacak ve zirve final bölümleri 7 sezondur içimiz dışımız Sörsii olmuş olmasına rağmen o insana harcanacak öyle mi? Hiç sanmıyorum.

Taht oyunları teması benim de daha çok ilgimi çekiyor. Öyle olması mantıklı zira seri neredeyse bundan ibaretti. Karakterlerin gelişimleri, hayalleri, motivasyonları falan hep doğrudan veya dolaylı olarak bununla ilgiliydi.

Rhaegar’ın çocuklarının başına gelenler
Lannisterların hainlikleri
Starkların başına gelenler

Onca intikam arzusu, verilen sözler, edilen yeminler, Tower of Joy…

Oysa ki Akgezenler bize bir şey yapmadı :smile:. Jon Snow’un gece kralını ezmesi mi daha çok zevk verir yoksa savaş meydanına inme gafletinde bulunan Joffrey’in geçen yazdığım FF’de olduğu gibi Jon tarafından eziklenmesi mi? Cevap belli. Ama gene de bazı realiteler var işte. Normalde akgezen meselesinin diğerleriyle eşit yer bulması gerekirken(malum başta üç kitaptı) Martin’in olayları karmaşık hale getirmesi yüzünden neredeyse yan tema haline düştü. Ama bu evrenin ön önemli olayı olduğu ve daha önemsiz olayların zaman olarak önüne koyulamayacağı gerçeğini değiştirmiypr.

Ben şahsen Demir Tahtın düşüşünün biraz Kralın Dönüşü filmindekine benzeyeceğini düşünüyorum. Filmi izleyeli çok uzın zaman olduğu için hatırlamıyorum. Ama orada da kral naibi Aragorn’a neden geldin ki gibisinden dudak büküyordu. Sonuçta Aragorn doğrudan saldırıp almadı tahtı ama kral naibi bir şekilde öldü. Tabi bu Asoiafta Lotr’da olduğu gibi ne şiş yansın ne kebap şeklimde olmaz, biraz daha karmaşık olur. Kısaca bence o savaş yenilgiyle sonuçlanacak. Ama öte yandan mutlak yenilgi olmaktan daha ziyade belli kazanımlar elde edilecek. Akgezenlerin kırılgan yapıya düşmesini sağlayabilirler, savaş sırasında tam yenilgiyi sağlayabilecek bir anahtar nokta keşfedebilirler ya da onun benzeri diğer şeyler. Jon’un ejder sürdüğüne bu savaşta tanık olabiliriz. Sonrasında beraberce güneye çekiliş, orada Cersei Euron ve Altın Mürettabatın dahil olması derken işin iyiceden garip hale gelmesi vesaire…

Yalnız Altın Mürettabatla ilgili benim dediğim şey olursa… Mükemmel olur.

Anladım, şahsen zaten 7 sezon boyunca “taht” savaşı görmüş iken biraz da asıl savaşı görmek iyi gelir. Bu adamlar zaten en iyi savaş sahnesi yapıyor. :smiley: İlla ki Cersei ve Jon tarafı arasında da bir şeyler olacak, taht savaşı tamamen yok olmaz ama bu sefer 2. planda kalır.

ben bu tip birşey bekliyorum
çünkü son sezonda duvarın öbür tarafında dany gelmeden hemen önceki sohbette “night king i göstererek onu öldürürsek hepsini yok ederiz” gibi bir replik geçmişti. Ben çok uzun süreli bir WW savaşı beklemiyorum. Biraz zorlanarak Night kingi yenmiş gösterirler o kadar ama direk 3 5 bölüm bu savaş sürmez bence. 3. bölümde olup kalan 2 3 bölümde ne olacak sorusu var ilginç cidden saçma

Tanıtım/promo videosu geldi!!!

Edit : OMG! OMG! OMG! Ateş ve Buz! Çarpışma noktasında ne belirdi öyle? Yeni bir duvar gibi bir şey :thinking:

Kurt, ejderha ve aslanın arada donup yanması da bir çeşit meşaz mı acaba? :thinking:

Ejderha ve kurtun donup. Aslandan gelen ateşin buzu karşılaması ilginç. Aklıma Jamie’nin Jon ve Dany’i kurtaracağı gibi bir fikir geldi.

Benim de dikkatimi çekti.

Ateşle buzun birleştiği yer önemli olan muhtemelen night king winterfell ve drogonstone u alıcak son savaş buz ile ateşin birleştiği yerde olucak ama haritaya aşinalığım olmadığından orası neresi bilmiyorum

Oldukça ilginç oldu aslında. Elbette ben daha böyle içerik görebileceğimiz bir video bekliyordum ama sanırım hataydı; geçen sene de ilk böyle benzer bir şey gelmişti. :grin: Heyecan verici aslında ama çok kısa :slight_smile:

Haritada ben de seçemedim ama büyük olasılıkla Nehir Toprakları, kitapta da savaşın orada geçeceğine dair işaretler vardı. Yüzler Adası orada ama dizide bahsi geçmedi galiba?

Yıllar önce Rhaegar’ın öldüğü yerde geçer herhalde.

Zaten Dany’nin rüyası vardı. Ejder üzerinde aklara karşı savaşıyordu 3 dişli mızrakta.

Onu diyorum işte, işaret derken. :upside_down_face: Yüzler Adası bir rol oynar mı acaba?

Ateş ve buz birleştikten sonra duvar gibi bir şey oluşuyor acaba anlaşma ile bitip tekrardan mı duvar yapılacak? Kuzeyi ve Yüzler Adası’nı Ak Yürüyenler’e verip geri kalan yerler insanlara mı kalacak? Valla ben anlaşma ile bitmesini istiyorum o yüzden böyle bir sona okeyim.

Tam bağımsız westeros için savaşacağız :joy::joy::joy:

Eskiden en kritik anda Cersei’nin Ordu ile çıkıp geldiğini hayal ederdim. :grin: