8.Sezon tanıtımları / haberleri

8-sezon

Diyor ki Ulukurt’u öne çıkardık gördüğünüz gibi bir şey yapamayacak, Ejderha’yı öne çıkardık o da bir şey yapamayacak kimsenin hesaba katmadığı yalnız bir aslan kimsenin beklemediği anda öne çıkıp savaşı bitirecek. Azor Ahai Jaime herkese geçmiş olsun bir dizi daha sona erdi.

Ateşle buzun karşılaşması üç dişli mızrak yakınlarındaydı. Eğer öyleyse WWler yüzler adasına ulaşamadan durdurulacaklar belli ki. Dizide Azor Ahai Jaime çıkarsa eğer bu sadece Weiss ve Benioff’un uydurması olacaktır bence. GRRM’nin böyle bir spoiler vereceğini hiç sanmıyorum. Jon çıksa şaşırmazdık hatta Dany çıksa da şaşırmazdık ama Jaime enteresan bir seçim(Yine Jaime konusunda bazı ipuçları olsa da Jon Dany Jaime üçlüsü arasında en düşük ihtimal Jaime’deydi). Ama ben o ateş ve buz ilerlemesi buluşması duvar oluşmasının ölüler ve yaşayanlar arasındaki mücadeleyi temsil ettiğini sanmıyorum. Taht savaşıyla ilgilidir bence o. Kitapta ve dizide de jon sayesinde her ne kadar asıl savaş kuzeyde gerçek düşman WWler şeklinde lanse edilse dizinin adı buz ve ateşin şarkısı değil Taht Oyunları. O yükselen duvar da krallık yönetiminin ikiye bölünmesi gibi anlam içeriyor olabilir. Tabi Jon’un ve son sezonun son bölümlerindeki Jaime’nin mantalitesine bakınca ikisi de taht savaşını pek umursuyor gibi görünmüyordu.

Ben figürlerin dizlimine dikkat ettim. Kurt Winterfell taraflarında, lekesizler Beyaz Limandaydı, ejderhanın tam olarak nerde olduğunu anşılamıyor ama kuzeyde bir yerde, aslan güneyde ama Kralın Şehir değil Casterly Kayası taraflarında duruyor, Vadi civarlarında belirsiz bir figür var, Nehirova civarlarında bir at figürü gözüküyor, Dothraki atına da benziyor ama Braken olması da muhtamel, Kralın Şehri taraflarında Tyrell çiceği gözüküyor, Aslanın arkasına bakıldığında doğu tarafında bir kuş figürü gözüküyor, Kartala benziyor, Şahin de ola bilir ama ben Akbabaya benzettim, batı taraflarındaysa Hightower kulesine benzer bi kule var ama çok silik gözüküyor, son olarak en güneyde Martell güneşi gözüküyor. Benim en çok at, kuş, ve kule figürleri dikkatimi çekti. Connigton, Braken, Hightower ve başka bir çok ailenin hikayeye kısa da olsa dahil olması çok güzel olur.

Aslında fragmanın ismi “Dragonstone” bu bize bir şey anlatmıyor mu ki? Gerçi masa yüzünden de olabilir…

Burada çözümlemeye girişmişler teaserın. Game of Thrones Season 8 Teaser Analysis: The Forks in the River | Watchers on the Wall | A Game of Thrones Community for Breaking News, Casting, and Commentary

Gelen kışın Kışyarı(Ulukurt) ve Viserion(bunu zaten gördüğümüz için geçen sene bence Dany’nin bir ejderhasının daha ölümünü işaret edebilir, diye düşünüyorum.)'u işaret ediyor, demişler. Zarar görmesi vs. şeklinde, kale yıkılıyor düşüyor biliyoruz. Kışyarı mahsenlerinde bir sürü Kış Kralı/Lordunun ölüsü var, belki onlar bile ölüler ordusuna katılabilir, demiş. Yanan aslan meselesine gelince… Cersei tek başına ve Dany bir şekilde şüphelenirse vs. yahut fark ederse Cersei’nin yaptıklarını Harrenhall’un başına gelenlerin bir benzeri Castery Kayasının ya da KL’nin başına falan gelebilir, belki deniyor. (Ben yanan aslanı ilk Cersei olduğu izlenimi edinmiştim, bu yardım yahut Dany’nin saldırısına işaret etmiyor olsa bile hepimizin olacağını beklediğimiz KL’yi ateşlere vermesini de simgeliyor olabilir belki?) Tyrion ve Jaime’yi etkileyen şeyler de olabileceği, güvende olmadıklarına dair bir şeyler yazmış. Yani kısacası Lannister Hanesinin, Targaryenler elinden çekeceği olabilir, yıkılışlarını temsil ediyor olabilir demeye getirmiş. WW’ler Stark ve Targlara; bunlar da Lannistelere geçirecek galiba :smiley: Buz ve Ateşin çarpışmasında oluşan ejderha camı duvarı görüntüsü falan, genelde bunu ilk aşamada çoğu kişi yeni bir duvar gibi gördü, malum ejderha camı, donmuş ateştir ve bundan yapılan bir duvar muhtemelen onları durduracaktır vs. şahsen ben bu birleşme sahnesini iki gücün çarpışma anı olarak görüyorum, duvar vs. değil. Sonuçta buradaki görsellerin alayı kehanet gibi simgelemelerden oluşuyor. Duvar gördük, orada duvar olacak diye tabir etmek fazla düz mantık olur. İki gücün çarpışma alanı olarak Üç Dişli Mızrak seçilmiş olması da zaten benim söylediğim karşıt güçlerin birleşip gümlediği yer düşüncesine de uyuyor. Jaime’nin Nehirova’da olacağına dair bir sürü söylenti dolanıp duruyordu aslında, belki haklısınız onun güçleri de olabilir ama açıkçası Cersei’nin dediği gibi onların gücü durduramıyor ise Lannister ordusu ne gibi bir fark yaratabilir ki? Neyse, izleyip göreceğiz inşallah. Yazısının sonrasında da savaş yerinin neden orası olabileceğine dair kuramlar atılmış; Rhaegar vs. vs. vs.

Genel anlamda, haneleri bir kenara atalım, Kuzey’in buz, Güney’in ateş olarak sembolize edilmesi de ilginç. Harita üzerinde yani, ve dediğim gibi genel anlamda. Gerçi nasıl anlatacağımı da bilmiyorum :smile: Şimdi “Ee zaten az biraz öyle bir durum var seride” diyebilirsiniz ama olay o değil. Bu duruma özel ayrı bir şey var gibi, bunun harita üzerinde gösterilmesi ilgimi çekiyor yani. Anlatması zor :smile:

Aslında bunu benden duymak şaşırtıcı olabilir ama bence o kadar detaylı bakmamak lazım. Kısaca şair bize buz ve ateş kapışacak tüm haneler neyin arada kaynayacak/önemsizleşecek diyor.

Oradaki yeni duvar da bence daha çok ikisi bir araya gelir yeni şeyler oluşur anlamında olabilir.

Kim ne söylese doğru buluyorum yaa :joy:
Çok anlam yüklememek gerek diyorum, sonra özel anlamlar, mesajlar var diyorum.
Bu arada, çarpışma noktasında belirenin ejderha camı olduğunu anlamıştım veya en azından onu andırırdığını farketmemiștim ben, çok iyiymiş, enteresan.

Ejdercamı dediğin şey aslında çok gizemli mistikli bir şey değil(yani martin evrene özel ekstra şeyler yapmadıysa)

Ejdercamına üstatlar obsidyen diyor. Obsidyen de soğumuş lavdan ortaya çıkan bir madde.

Yani bu açıdan bakınca buz ve ateş karşılaşınca obsidyen çıkması çok da hmm denecek bir şey değil sanki slşgigd

Ömercim, canım iyi misin sen bugün? :smile: Şaşırtıyorsun valla beni :joy:
Ejderha camı Martin’in yarattığı evrende, nasıl olduğu bilinmeyen bir şekilde Akgezenleri öldüren, hatta ilk Akgezenin yaratılışında kullanılmış (dizide) doğal volkanik bir cam. Kendiliğinden büyülü bir madde zaten. Nasıl gizemli mistikli bir şey değil?

Anladın mı anlamadın mı? anlamadım :smiley:

Harita meselesinde demek istediğini cidden anlamadım, bir toparla kafanda yaz, okumak isterim dikkatini çeken şeyi.

Bugün @Symmachus’ı koruyacağım, onun yanında olacam. :smiley:
Ejderhacamı’nın özelliği nedir? Donmuş ATEŞ olması. WW’lerin ateşten korktuğu söylenir(tamam, dizide bunu çok farklı işlediler, üstünden geçip gidiyorlar ama kitaplarda öyle değil.). Kısacası mesele sihirli olması değil, ATEŞ barındırması. Sam sapladığı zaman ejderha camını kitaplarda, buzdan olduğu için ww, hançer de ateş olduğu için erimişti. Bir çeşit alerji gibi de görebilirsin bunu, adamların ejderha camı madenine alerjisi var. Superman’in kriptona alerjisi olması gibi.

Anlamadım, yanlış yazmışım :joy:

Ejderha camı konusunda katılmıyorum. Basitçe donmuş ateş değil. Bildiğin Akgezen, yani Öteki öldürüyor. Öyle sadece donmuş ateş olsa, o halde normal ateş de öldürmeli Akgezenleri. Wight’lardan bahsetmiyorum bak, Akgezenler, Ötekiler. Özel bir şey var bu ejderha camında.

Siyah renk ya, ejderha camını anımsatmış millete.

Dizi için demiyorum bak ama kitapta Sam’in bulduğu kayıtlara göre WW’ler “ateşten korkuyor.” Zarar vermese korkmazlardı. Bu durumda donmuş ateş olan ejderha camının, ww öldürmesi olağan. Sam kullandığında “eridiler.” Bunlar güneşte de hareket edemiyorlar, gece çöktüğünde karanlıkta hareket ediyorlar. Efsanelerde de Buz Ejderhaları, Titreyen Deniz taraflarında dolanırlarmış, oralar soğuk kuzey denizleri. Sıcak taraflara gitseler onlar da erir, buzdan yapılmaymış öyle anlatılıyor. WW’nin aynısı bunlar zaten. Yani öyle çok mühim sihir vs. beklemene gerek yok, ateş işte. Öldürüyor, eritiyor adamları. Nefret ediyorlar ateşten, alerjileri var. :smiley: Eğer düşüncem doğru ise ki muhtemelen öyle, misal ateş ejderhaları da Sur’u geçemek istemiyorlar(iyi kraliçenin ejderhası olayı) çünkü orası onların ateşini söndürecek buzul bölge, zarar göreceklerini hissediyorlar. Kısacası buzun ateşe; ateşin buza gıcığı var işte. :smiley:

@Starkgaryen

Aslında @YeniAy_Ottoman sağolsun güzel açıklamış meseleyi. Ama şunu eklemek istiyorum, çok detaya iniyorsunuz, basit bakın diyen sen değil miydin her zaman?

Mesela eğer akgezenlere zarar veren şey basitçe bronz olsaydı, o zaman bronz akgezen öldürüyor diye bizim dünyamızdakinden farklı o, akgezen öldürüyor, bizim dünyamızdaki bronz değil der miydin? Zannetmiyorum :). Kimya alanımız olmadığı için obsidyen nedir bilmememiz normal. Ben de geçen yeni öğrendim obsidyenin ne olduğunu. Ancak seride obsidyen diye bahsediliyorken bunu kabullenmek ve zorlayıp mistikli anlamlar çıkarmamak gerekiyor. Ayça Ablanın dediği gibi, evrenin kurallarına da çok uygun bir durum. Ateş akgezenlere zarar verdiğine göre donmuş ateş neden zarar vermesin?(gerçi obsidyen teknik olarak donmuş ateş değil ama takılmayın o kadar ayrıntıya :sweat_smile:)

Ya obsidiyen diyenler üstatlar, gerisi Ejderha Camı diyor(eskiden bildiğin fosilleşmiş ejderha poku sanırdım :joy::joy::joy::joy:) ama bizim evrendeki gibi değil, sonuçta farklı bir kurgu evren.

Şimdi ejderhalar için de ateş deniyor ama onu delen Demir için büyülü demiyoruz. :grin:

Yav obsidyen bilimsel tabir işte. Halk arasında Ejdercamı denme sebebi de gayet mantıklı.

Sen kimin tarafındasın gerçekten? Kırk yılın binbaşı light side’a geçtin diye bayrak asıyorduk bayraklar elimizde kaldı. Bayrakların parasını ver bari!

Ahahah senin yanındayım ya, ne oldu şimdi? :joy::joy::grin::grin: ayrıca ben shadow jedi’ım; karanlık ve aydınlığın ortasındayım :slight_smile:

Acaba obsidiyen ejderhalara karşı bir etki bırakıyor mu ? madem ki donmuş ateş, içeriği ateş ile birlikte buz da barındırıyor demektir.

Cam mumlar da sanırım ejderha camından yapılıyor. Cam mumların da özel güçleri olduğuna göre sıradan bir madde değildirler.

Hmmm güzel soru aslında. Lakin zaten güçlü bir maden ile ejderhaların derisini deler geçersin. Ateş bile onlara zarar veriyor.

@Muratkocak Cam mumların yapım şekline vakıf değiliz ama. Muhtemelen Valyria çeliği gibi büyü kullanılarak yapıldı. Büyülü olması olağan.

Bu kadar da basit bakın demedim ben hiç :smile:

Ayrıca harbiden ejderha camı olayı bu kadar basit değil. O bronz örneği falan…???
Donmuş ateş dersen, bildiğin ateş de Akgezen (Öteki) öldürmeli. Öyle bir durum var mı peki? Ateş wight öldürüyor, ama Akgezen öldürüyor mü?
Ejderha camı donmuş ateş diye tanımlanıyor, ama tam anlamıyla donmuş ateş değil.

Martin’in bu konuda söylediği :

… magical characteristics that of course real obsidian doesn’t necessarily have. After all, we live in a world that has no magic. My world does have magic, so it’s a little bit different.

Yani özetle, ejderha camının obsidiyen olduğunu, obsidyenin büyülü özellikleri olmadığını çünkü bizim dünyamızda büyü olmadığını ama yarattığı evrende büyü olduğunu, dolayısıyla evrendeki obsidyenin (ejderha camı) biraz farklı olduğunu söylüyor.