8.Sezon tanıtımları / haberleri

8-sezon

Bunu en başta söyleseydin ya.

Ama gene de obsidyen boşuna kullanılmamıştır. Bir bağlantısı olabilir yani.

Başta söyleyeydim iyiydi evet :joy:

Yaa o şey biraz… Valyria Çeliği de mesela bizim dünyamızda var bir şekilde, ama ne deniyordu hatırlamıyorum şimdi. Yani Martin gerçekte dünyada olan şeyleri yarattığı evrene eklemiş ama onlara bir takım büyülü, mistik özellikler vermiş.

Edit: Bizim dünyamızda Șam Çeliği @Symmachus

Aynen, ama dediğim gibi yapılış tarzı açısından ipucu konseptinde fikir verebilir. Ejdercamı denen şey özel yapım tekniğiyle oluşturulan bir şey olmaktan çok doğada bulunan bir şey sanki.

Kesinlikle, ejderha camı doğal haliyle büyülü bir özelliğe sahip, hiçbir işlemden geçmiyor. Mesela bu yüzden Valyria Çeliği yapımında Ejderha Camı kullanıldığı, çeliğin Akgezenleri öldürme özelliğinin oradan geldiği düşünülüyor.

Anlatması biraz zor gerçekten ama bir deneyeyim…
Olay şu : Buz ve Ateşin savaşı yansıtılmıș bu tanıtımda ve bunu harita üzerinde göstermeyi tercih etmişler, dolayısıyla Buz ve Ateşi bölgelendirme durumu var.
Haneleri, kişileri aşmış durum, ki aslında zaten şu noktada genel olarak “Buz = Ölüler, Ateş = Yaşayanlar” durumu var, oraya geldi olay, ama bunun da ötesine gidilmiş bu tanıtım videosunda.
O yüzden önceki yorumumda genel bakalım falan dedim. Net görünen nedir? Buz ve Ateşin savaşı. O büyük savaş. Taraflar kim? Ölüler - Yaşayanlar. Ve fragmanda bu durumu harita üzerinde göstermeyi tercih etmişler, ve dolayısıyla Buz vr Ateşi bölgelendirme var. Kuzey - Güney. Ama sorun şu ki, şimdi bu bölgelendirmeye bakarsak, Dany ve Jon Buz tarafında yer alıyor bu matematiğin içinde, Cersei ise Ateş tarafında (Ben Jaime demeyeceğim, o bizimkilerin tarafında, Kuzey’de olacak zaten).
Ortada bir karmaşa var yani. Haritada Buz ve Ateşin savaşını gösterme olayı güzel. Ama iş aynı zamanda bölgelendirmeye geliyor bu noktada. Birde işin içine hane, birlik sembolleri ve özellikle de konumları girince, o harita tericihi konusu içinde ilginç anlamlar çıkıyor ortaya.
Șu soruyu soruyorum kendime ister istemez… Neden bunu harita üzerinde göstermeyi tercih ettiler? Çünkü gerçekten işin rengini değiştiriyor, bayağı etki yaratan bir tercih bence. Başka şekilde de gösterilebilirdi mesela Buz ve Ateşin savaşı, ki bu tanımında ana tema bu sanki. Yani harita bu durumu anlatmak için tek yol değil, illa ki başka bir şekilde de gösterebilirlerdi bunu, ama özellikle haritada göstermeyi, hemde bildiğimiz Dragonstone’daki boyalı harita masada göstermeyi, ve bir bölgelendirme yapmayı tercih ettiler, ek olarak birde hane sembollerine vurgu yaptılar.
Ya anlam içinde anlam var, ya da gerçekten bütün olarak bir mesaj var burada (harita tericihinde) ama ne olduğunu çözemedim :smile:

Daha basit olarak şu şekilde açıklanabilir:

Ölülerin mekanı kuzey
Dirilerin mekanı güney

Harita ise ikisi arasındaki çarpışmayı simgeliyor, burada hangi hanenin kuzeyli hangi hanenin güneyli olduğu önemli değil. Olay onlardan bağımsız. Zaten karşılaştığı şeyi yakması/dondurması filler tepişir çimenler ezilir olayı.

Jaime aslanmış da onları kötü tarafa geçecekken kurtaracakmış, yok Lannisterlar ateşin tadını tadacakmış falan bunlarla hiç alakası yok bence. Çünkü bu meseleler final teaser’ı için fazla özel kaçıyor. Bu genel nitelikli teasar’ı anlamak için serinin geneline bakmak yeterli. Game of Thrones’u tek bir cümleyle özetle dersek ne dersiniz? Basitçe 7 krallık birbirini yerken gerçek tehditin yaklaşması ve tüm diyarı büyük tehlikeye sokması. Bu teaser ise bu durumu güzelce özetliyor. Asıl savaş yaşayanlar ve ölüler arasında ve bu savaş devam ederken hayvanlı sancak taşayan lordlar arada kaynayıp gidecek.

Yok ama olay şu ki bu haritada anlatma olayının içinde hane sembolleri de vurgulanıyor ve daha da önemlisi, donanlar var ve yananlar var. Dolayısıyla bu da şöyle bir imaj yaratıyor : Buz tarafından “yutulanlar” ve Ateş tarafından “yutulanlar”. Taraflar olarak görünüyor yani işin sonunda, ve nihayetinde bu iki taraf çarpışıyor.

Bence o daha çok durdukları konumla alakalı.

He işte ben o uzun açıklamamda konumlardan dz bahsettim.
Bak şimdi… Buz ve Ateşin savaşı var, tamam. Ölüler ve yaşayanlar, okay. Çarpışma noktası falan filan. Ama bunu harita üzerinde anlatınca, bölgelendirme oluyor. Buz tarafı, Ateş tarafı. Bizim olayımızda Ölülerin tarafı, Yaşayanların tarafı. Fakat haritalı tanıtımda işte bu Ölüler tarafı Stark sembolünü, ejderha sembolünü, Lekesizler sembolünü kapsıyor. Öte yandan, Ateş ise Lannister, Martell, birkaç sembol daha kapsıyor. Sanki Buz ve Ateş güçlerini oluşturuyorlarmıș gibi. Biri Kuzeyi, diğeri Güneyi hakimiyeti altına alıyor. Ve nihayetinde bu iki taraf, Kuzey ve Guneyin sınırında çarpışıyor.
Harita üzerinde anlatılmasa, hane sembolleri olmasa, hele ki kimileri Buz, kimileri Ateş tarafından yutulmasa, hiç sorun yok ama şu an cidden karmaşık geliyor bana.

Olay çok basit siz çok yanlış anlamışsınız WW’lar geliyor Starklar ve Targeryanları kendi tarafına çekiyor ya da yeniyor tabi Jaime de bu grupta sonra Cercei çıkıyor siz hepiniz ben tek diyor KL’yi vermem diyor yakıyor bütün diyari o ateşte çılgın ateş zaten.

kings landing’in yanacağına dair bir iddia vardı. lannister tarafında ateş olması onu da gösteriyor olabilir. kurt ve ejderha’nın buz tutması da ötekilerle asıl savaşı onların yaşayacağına gönderme bence.lannisterlar savaşa bulaşmayacaklar daha doğrusu cersei tarafı. muhtemelen o arada duvar gibi bir şeylerin çıktığı sahnede öteki meselesi bir şekilde durdurulmuş olacak.

Güzel tespit.olabilir.mümkün.belki. :grin: tanıtım videosunda kőr göze sokulan şey Kurt ve ejderha’nın donması,Aslan’ın alev alıp buza karşı direnmesidir.Ve tabii ki bu dirençten oluşan duvar.Haritadaki mevkiler ve diğer detaylar da önemli ama bunlar kadar değil.o sahneleri nereye cekersen oraya gider yapımcılar özellikle gözümüze sokmuş.Bazı filmlerin fragmanlarıyla filmi bir çıkmıyor.Fragmanda gösterilen sahneler filmde olmuyor.Hollywood’ta buna yapımcı kazığı diyorlar acaba yine böyle bir şey mi söz konusu ? yani niye kör göze parmak sokmuslar ki ?

Ben farklı bir pencereden bakıp figürler üzerinden değerlendirme yaptım.Aslan figürünü Jaime’ye yordum .Peki neden yordum ? niçin yordum ? bazıları anlamamış senin vasıtanla tekrar açıklayayım ; Kurdun ve ejderha’nın donması ölüm,mücadele vb…anlamlara gelir ama ama Aslan’ın alev alıp direnmesi işte burada kocaman bir soru işareti var.Nikolaj Coster-Waldau’nın menejeriyle mahkemelik olması sonucunda 6 bölümde de yer alacağını öğrendik.Yani Final de olucak.8.sezon gibi kanın gövdeyi götüreceği,karekterlerin bir bir harcanacağı bir sezonda ki çoğu oyuncunun ağladığını biliyoruz.Jaime’nin finali gorecek olması,değişimi,misyonu,karekteristik yapısı (liderlik ve Feda ) vb.unsurları göz önüne aldığımızda Aslan figürünün Jaime olmaması için hic bir sebep yok.Jon ve Dany ölecek,iş jaime’ye kalacak demiyorum ! bahsettiğim iki ana karekter sıkıştıkları anda aksiyona girebilir,Night king"i alt edebilir vs.

aklıma takılan tek şey ; jaime ile ilgili düşünceler ortadayken (azor ahai) ve Finali göreceği biliniyorken neden böyle bir şey yaptılar ? Aslan figürü Lannister demek.Hali hazırda 3 tane Lannisterimiz var.Cersei,Tyrion ve Jaime.Bunların ikisi Ateş tarafīnda aktif görev yapacaklar.Tyrion’un tek meziyeti zekâsıydı onu aldılar.Savaş meziyeti yok.Jaime gibi fedakar değil.hatta bencil bile denebilir.bu yüzden onu eliyorum.Cersei için bir şey dememe gerek yok.Kafayı sıyırdı.Yaşadığı sürece tahtı bırakmayacak.Ve sehre saldırılmadıgı sürece savaşa müdahil olmayacak.rakiplerinin helak olmasını bekliyecek.planı buydu zaten.zombi bile fikrini değiştirmedi.eee geriye bir tek Jaime kalıyor.Bu yüzden Aslan,Jaime 'dir dedim.Bana bu fırsatı verdiğin için tesekkur ederim :grin:

O altın el gözümüze sokulduysa bir işe mutlaka yarayacaktır :wink: duvardaki tüfek kesinlikle patlar.

Ben bundan çok emin değilim, daha çok rengi verenin o olduğunu sanıyorum. Sonuçta Valyria çeliği ejderha aleviyle dövülüyor ve o da zaten büyülü bir ateş. Misal Şafak ile bence bir ww rahat öldürürsün ama dikkat eder isen rengi süt beyazı, siyah değil. Ejderha Çeliği ile Şafak arasındaki en dikkat çeken ortak özellik, ikisinin içinde de “ateş” olması; birinde ejderha diğerinde bir yıldızın kalbi. Biliyorsun ikisinin de dövülme tekniğinin aynı olduğuna inanıyorum ama renkleri farklı, bu da birinde ejderha camı kullanılır iken diğerinde kullanılmaması olabilir, belki diyorum.

Hmm anladım mı emin değilim. :smiley: Anlattığından çıkardığım şu… ACABA Jon ve Dany tarafı tamamen Buz egemenliğine girip, Cersei tarafı olan ateş tarafıyla mı kapışacak vs. şeklinde sezinledin?

@Symmachus’un yorumlamasını beğendim aslında; hanelere, kişilere bakmayın… Mantıklı. Kuzey şu an bildiğin WW egemenliğine girmiş, bence onu ifade eden ve Jon ile Dany’nin güçlerinin taruman olduğunu ifade ediyor. Güney ise hala tabiri caiz ise ateş egemenliğinde yani ww kontrolünde değil; iki tarafın son kapışması Nehirova’da Üç Dişli Mızrak’ta olacak işte, şeklinde yaklaşmak iyidir.

@The_Sworn_Sword ne yapacak altın elini mi fırlatacak Gece Kralına? :smiley:

Yeni haber.

# NedStark ’ı oynayan oyuncu Sean Bean’ın ağzından kaçırdığı; eski ve yeni oyuncuların katıldığı # GoT özel bölümüne maalesef # RobbStark ’ı canlandıran oyuncu Richard Madden, o dönemde bir film çektiği için katılamıyormuş. Ne diyelim, üzüldük Genç Kurt,seni özlemiştik. # ForTheThrone

sezon bittiğinde yediricem o eli sana :wink:

Ha ha ha :joy:

Ciddi ciddi o el ile NK öldğreceğini düşünmüyorsun demi? Olsa olda Cersei’yi öldüren soğuk eller o yani.

6 gönderi var olan bir konu içinde birleştirildi: Tanrı’nın Eli / Jaime Lannister

7 gönderi var olan bir konu içinde birleştirildi: Akgezenler, Azor Ahai ve Uzun gece üzerine

Konu hakkında bir bilgim ve fikrim yok şunu söylemek için geldim. Yukarıdaki tartışmada @Miro haklıdır çünkü benim kankim. Herkese iyi forumlar.

Hmmm Buz ve Ateşin Şarkısı Serisi kısmı olabilir canım, genel konu orası zaten. Ben de kral bizi ne zaman Sur’a sürgün eder diye merak ediyordum. :joy::joy::joy::joy: