8.Sezon tanıtımları / haberleri

8-sezon

Sen söylüyorsan inanırım başkan.

Dany “Bu da nereden çıktı şimdi?” moduna girebilir. Ama taht meselesi ile ilgili olmaz diye düşünüyorum ben, sadece yıllardır inandığı bir gerçeğin aslında doğru olmadığını öğrenmesi onu epey sarsacaktır, Jon’un yaşayacağı şey gibi biraz, tabi o kadar derin de değil. Birbirlerine aşık olmaları da her şeyi daha zor, karmaşık bir durum haline getirecektir. Tabi bu arada tüm bu olaylara insanların tepkisinin ne olacağı, hemde karışık ve zor bir dönemde durumu da var ama buna girmeyeceğim şimdi, kişisel bakalım. Dany ensest fikrine yabancı değil elbette, ama iş bu noktada bunu da aşıyor. Aşık olduğu adam yeğeni çıkıyor, hemde yıllardır dünyadaki tek Targaryen olduğuna inanırken. Hem mucize, hem kötü bir şaka gibi. Dany için de bunu sindirmek kolay olmayacak. Olayın bundan ibaret olacağını, taht düşüncesi olmayacağını düşünüyorum ben.
Emilia “Jon’u gerçekten seviyor” demiş Dany için, ve bence çözümün temeli biraz bu işte. Dany hayatı boyunca tahtı geri almak için mücadele etti ama aynı zamanda bir diğer arzusu da vardı : Aile, ev.
Jon bunu karşılıyor şimdi. Birde Dany’nin tahtı geri alma isteğinin temelinde de aile özlemi ve arzusu var. Hiç hatırlamadığı, görmediği, bilmediği bir diyardaki taht umrunda değil esasında, Dany o tahtı ailesi için geri almak istiyor. Bir nevi hayatındaki boşluğu doldurma çabası bu, ailesinin yaşadığı yere geri dönmek, onlara ait olanı geri almak, Targaryen ismini eski şanına kavuşturmak… Ve bu şekilde bir nevi kendisini ailesine yakın, ait hissetmek. Hayatındaki bir boşluk, özlem üzerine kurulmuş bir amaç bu. Aile, ev, aidiyet… Ve dediğim gibi, Jon şimdi bunları karşılıyor.
İlk şoku atlatıktan, haberi sindirdikten sonra Dany’nin mutlu olacağını düşünüyorum… Mantıklı olan bu çünkü bence. He dizide bir hamilelik durumu bu atlatma, sindime işlemini hızlandırabilir de bu arada, hem Dany hem Jon için :grin:

Ben aslında dizideki durumdan çok genel bir çerçevede inceledim. Yani konu Dany Jon’a ne tepki verir değil, konu daha iyi bir iddiaya sahip Targaryen’e nasıl tepki vereceği üzerine.

Ama evet her ne kadar Emilia mimikleriyle falan küçük dünyayı ben yarattım havalarında gezse ya da en azından bana öyle gelse de kitaptaki Dany aslında hırslı bir karakter değil. Tek isteği o kırmızı kapılı ev olan, kendisine kalsa denizci olacak bir tip. Ama bir şeyleri istiyor çünkü bunu ataları için yapmak zorunda olduğunu düşünüyor. Çektiği onca acının bir anlamı olsun istiyor. Amacı tahttan çok ailenin itibarını geri kazandırmak senin de dediğin gibi. Ama işte acaba kendisine rakip ve haklı olması gibi bir tarafa sahip başka bir Targaryenle karşılaşırsa ne düşünür? Merak ettiğim şey bu biraz da. Ama gerçi Martin bu garip denkleme oynamak yerine diziye benzer şekilde şartları bu çelişkiyi çekmeyecek biçimde ayarlar. Genelde böyle çelişkilere bu şekilde çözüm bulıyor. Bunun en büyük örneği Jon ve Kuzey. Anne tarafı ailesi Jon’un tahtında oturan adamların en büyük destekleyicisiydi ama reyiz öyle bir ayar çekti ki şimdi durum sıkıyorsa desteklemeyin Jon’u’ya döndü :smile:

İşte anlattım, bence o noktada durulmaz. Dany’nin elbette bir tepkisi olur (kötü anlamda demiyorum) ama bundan bir olay çıkacağını da sanmıyorum.

Aslında kitaptaki Dany ne kadar hırslıysa, dizideki de o kadar hırslı. Kitapta Dany’nin iç dünyasına tanık oluyoruz, bu da dolayısıyla karakteri yumuşatıyor. Tabi birde kitapta daha çocuk, çocuksu bir Dany var, o da ayrı mesele. Dizide daha büyük, olgun bir karakter izliyoruz ve iç dünyasını göremiyoruz (aslında birazcık dikkatli baksak, incelesek görürüz :grin:). Dizide neredeyse sürekli Kraliçe duruşu, maskesi ile karşımızda olan bir Dany var, daha net, keskin bir karakter. Bu kadar, daha fazla hırslı değil. Dizideki Dany kitaptaki Dany’den daha fazla şey istemiyor. Gerçekten dizi ve kitap arasındaki “format” farkı bir şeylerin farklı olduğu hissini verebilir ama değil.

Bu konunun bahsi daha önce de geçmişti. O zaman doğru kelimeyi bulamadım ama artık buldum. Doğru kelime mimikler!! Evet. Bir insanın nasıl biri olduğu hakkında fikir sahibi olmak için illa bir harekette bulunması gerekmiyor. Duruşundan, hareketlerinden, gözlerinden belli oluyor. Bana dizideki Dany efil efil egolu birisi olarak gelmişti. Yanılıypr olabilirim, hangi hareketi öyle? Örnek ver dersen veremem ama öyle yani. Zaten kralımızı da beğenmemişti :rage:

:joy: :joy: :joy:
Ee Dany egolu zaten, hemde bayağı egolu. Hikayesine, bașardıklarına ve sahip olduklarına bakarsak o egoyu anlayabiliriz de. Hani bir Joffrey egosu değil mesela, nereden geldiği belli olmayan. Kızda, normal olan, acayip bir özgüven var (ki ben aslında özgüven demeyi tercih ediyorum).
Sorun değil ama. Ego gözü kör edince, insanı kötü birine dönüştürünce sorun olur. Dany’de böyle bir durum var mı? Yoksa egosuna rağmen iyiliğini, adaletini, merhametini korumuş mu?

Kitapta o kadar egolu değil. Hatta hiç değil. Tüm başardıklarına rağmen hatalarını görüp suçluluk duyabilen bir Dany var. Ama dizideki daha bir kendini beğenmiş, daha bir ben muhteşemim kafasında.

Immmmmmmmmmm…

Bilmem.

:frowning:

Bence pek değil. Ama kesin bşr şey söylemek iöin sonraki sezonu beklemek lazım.

Edit: Çok emin olduğum bir konu değil. Emin olmadığım konularda ise artık daha az tartışacağımı söylemiştim sanırım (:

Eyvallah bro.Reklam ekibi,Bombacı mülayim’in “mesela yani” repliğini referans almış ama yeni nesil pek anlamamış.Video’nun altındaki yorumlara baktım da çoğu tek ıq’lu.basmışlar eksiyi.Yeni Türkiye’cilerin özeti gibi :grin:

• Öyle bi anlattı ki ben hangi diziyi izledim dedim

• biz diziyi izledik çok begendik bir ara sizde izleyin digitürk bey

• Tabi canım sütte leke var cersei de yok

• Kardeşiyle çiftleştigini de söylesene

• Bu reklamı yapanlar hayatlarında hiç game of thrones izlememis sanırım

Dediğim gibi, kitaptaki daha çocuk ve çocuksu, bir masumiyet var + iç dünyasına direkt tanık oluyoruz ama dizide öyle bir durum yok ve olamazdı. Ne bileyim? Xaro’ya üzüm atıp gülen, oturduğu o bankta bacaklarını sarkıtıp sallayan veya oraya bağdaş kurup oturan, yerinde duramayan bir Dany mi izlemek isterdin? :smile: Biraz kesinleştirdiler işte, daha olgun bir Dany var ama farklı biri değil. Ve bir dizide bir karakterin aklını okuyamazsın, onu sadece izlersin. Dany’nin ortalıkta dünyaları ben yarattım şeklinde dolanması öyle biri olduğu anlamına da gelmez, konumuna uygun bir duruş sergiliyor işte, olay bu. Missandei ile yalnız olduğu, hatta herhangi bir danışmanı ile sorunları konuşmadığı bir sahne izle, hatta ve hatta Jon ile onu tanımaya başlayıp yanında rahat olduktan sonraki herhangi bir sahneyi. Gerçekten dizide “Kraliçe - Dany” farkını görmek lazım.

Neyse, konu amacından saptı, buradan devam etmeyelim.

Gördüm bu yorumları. İroniden bir haber embesil mahlukatlar. Bunlar izlemesin diziyi.

Jon’un biyolojik olarak babası her ne kadar Rhaegar olsa da Jon Ned Stark’ın oğlu her yönüyle küçük Ned ve tam bir Kuzeyli. Ve biz Kuzeylilerin enseste nasıl baktığını biliyoruz. Stark tarihinde sadece bir tane ensest evlilik var o da Krallık için olmuş bir şey. Eğer d&d dizideki Jon’u kitaptaki Jon’dan tamamiyle soyutladıysa Jon okey ya sorun değil bak zaten Targmışım Targlarda bu normal bir şey deyip kabul ettirirler. Benim içimde az da olsa Jon’un hala kendini Kuzeyli kabul edeceğini ve enseste karşı çıkacağına dair bir his var umarım öyle olur. Aksi halde çok pis söverim

ben popularite için dany jon bekliyorum ama son 2 bölümü finali bilen kişiler yazıp yöneteceği içinde inş kitap finalini dizide de görürüz diyorum
Jon’un, ned stark ın oğlu olmasından çok Targlardan uzak kuzeyde ve kuzey kültürü ile yetişmesi ile alakalı olacak bence ensestte olası bakışı

Videonu izleyemiyorum. Ülkenizde aktiv değil yazıyor.

Dizi uyarlama olduğu için bazı şeyler doğal olarak havada kalıyor. Yani kitapta aslında güzelce açıklanan, temellendirilen şeyler dizide de aynı şekilde temellendirilmiyor. Ancak orijinalinde o şekilde olduğu için temellendirilmese de işleniyor. Bu da bir sürü saçma gelen olayın gerçekleşmesine sebep oluyor. Ama aslında kitap versiyonuna baktığımız zaman hiç de öyle olmadığını görüyoruz.

Varmaya çalıştığım nokta şurası, evet bir Kuzeyli olan Jon’un boşverin Targmışız zaten diye bir anda eski geleneklerini bir tarafa bırakması altı boş gelebilir. Ancak kitapta böyle bir karakter gelişimi için ortam çok uygun. Jon babası zannettiği dayısına çok büyük hayranlık duysa da kitapta dizinin aksine Jon, Ned’in alt versiyonu gibi durmuyor. Zaten piç olarak büyüdüğü için dünyaya ve onu oluşturan kurallara eleştirel yaklaşabilen, kurnaz ve gerektiğinde gri kararlar alabilen bir Jon var. Yeniliklere de açık zira adam bin yıllık sur geleneğine tamamen ters işler yaptı.

Jon ölüp dirildikten sonra da karakteri çok değişecektir. Dizide gene adam asıp eski tas eski hamam devam etti ama kitapta daha karanlık, biraz atalarının delilik damarının hafiften belirmeye başladığı bir Jon bekliyorum. Üstelik herifin gerçek kimliği hepten fıttırmasına sebebiyet verecektir.

Tabi bütün bunlar hakkında kesin olacak diyemeyiz ama gerçekleşmeye çok yatkın şeyler.

Starklarda ensest kim var ?

Jonnel Stark yeğeni olan Sansa ile evlenmiş. Sansa Jonnel Stark’ın üvey abisinin(Rickard mı Rickon mu öyle bir şeydi) kızı. Kışyarı lordu olan Üvey abisi Dorne fethi sırasında ölünce Kuzeyde ortalık karışıyor. Çünkü Üvey abisinin oğlu yok ama Sansa ve Arsa olmak üzere iki kızı var. Normalde Sansa’nın başa geçmesi lazım(yoksa Arsa mıydı? Emin değilim) ama Jonnel lord oluyor bunun yerine. Sansa ile de muhtemelen meşruiyetini pekiştirmek amaçlı evlendiği düşünülüyor.

Ayrıca Jonnel’in kardeşi de Arsa’yla evleniyor sonradan. Söz konusu iç savaş muhtemelen Arsa ve Sansa’nın hak iddiaları üzerinden Jonnel ve kardeşi arasında oldu.

“Bir kadının aşkıyla kıyaslandığında onurun ne kıymeti kalır ? Kollarına aldığın yeni doğmuş bir bebekle kıyaslandığında vazifenin ne önemi vardır ? […] Rüzgar ve kelimeler. Rüzgar ve kelimeler. Bizler sadece insanız ve tanrılar bizi sevebilen yaratıklar olarak tasarlamış. Sevgi bizim en büyük zaferimiz ve en büyük trajedimiz.”

-Üstat Aemon 'dan Jon’a

Olay “Bu adam Kuzeyli, enseste karşı” kadar basit değil, olay bundan ibaret değil. Başka etkenler var… Aşk, özlem, arzu. Buna Dany’nin hamile kalma ihtimalini ekleyin, Jon’un birde buna karşı hissedeceklerini. Üstat Aemon’un dediği gibi, bunların yanında vazife, onur gibi şeylerin ne kıymeti var? Şuna karşıymıș, buna karşıymıș… Hepsi unutulur, bir kıymeti kalmaz aşkın yanında, kendi kanından canından olan bir bebeğin yanında.

Ha öyle bir şeyler hatırlıyorum da ensest direk anne baba kardeş değil miydi ? Tamam diğerleri de işin içine girer de Tanrılar gözünde ağır olan direk aile içi evlilik diye biliyorum.

Amca/Hala yiğen ilişkisi de sayılıyor. Maegor yiğeniyle evlenmek istediği zaman olay çıkmıştı.

Aslında @BasbugStannis yazdığında dikkatimi çekmemişti ama Stark tarihinde böyle bir şey olması ilginç bir nokta. Martin bunu sırf Jon Dany evliliğinin temelini yapmak için hazırlamış olabilir.

ben bu ensest evlilikten farklı bir hikaye çıkacağını yanıltma yada yanlış anlaşılma bekliyorum
her aileyi bırak stark ve kuzey zor gibi