8. Sezona Dair

8-sezon

Bildiğiniz gibi jamie kralın şehrinden gitti. Ve komutanlara falanda emir veriyordu benim aklıma takılan şu jamie tek mi gidecek ? Yoksa lannister kuvvetlerini toplayıp mı gidecek? Bunu hiç bilmiyorum cersi varken batı lordları jamie ile giderler mi ayrıca şu anda batı kime bağlı? Kitapta daven varda; olaylar belli değil ki mahvettiler diziyi kim kime bağlı bilmiyorum.
Siz ne düşünüyorsunuz?

Dizideki duruma göre Jaime, şu an Castery Kayası’nın resmi lordu. Bu yüzden o toprakların bütün lordlarının ona itaat etmesi gerekiyor. Haliyle tüm Lannister ordusuna komuta etme ve onları kuzeye götürme hakkına sahip. Lakin böyle olması yeterli olur mu, bilmiyorum. Sebep? D&D işte. :smiley:

Kitapta Kevan öldü; Jamie sanırım hala kral muhafızıydı; taht adına Nehirova Kuşatması için gitmişti, sonrası malum. Bu durumda Tyrion meşru lordu olması gerekir ama hain kabul edildiği için bu haktan mahrum olsa gerek. Kevan’ın oğlu Lancel de vardı ama oğlan, İnanç’a katıldığı için o da haklarından feragat etmiş durumda. Bildiğimiz başka yaşayan Lannister yok galiba? Aklıma gelmedi(kayıp bir oğlan daha vardı ama adı üstünde kayıp.). Bu durumda Cersei’nin meşru lady olma durumu var.

Şuan daven batı muhafızı (kitapta)

Kitapta Lanesterların lady si Cercie
Babası öldüğü anda Jaime kral muhafızı Tyrionda hain olduğundan hak ona geçti ve tabi çocuklarına
kitapta bir çok kez vurgulanmıştı amca çocuktan sonra diye
Kevin ve ailesi onun veklili olarak Lannester topraklarındaydı hüküm sürüyordu ama Esosta Tyrionda Lannester lordu olarak bir sürü senet imzalamıştı
orada işler bayağı karışacak ilerde belli Lannesterlarda bölünecek gibi Tyrion Westerosa döndüğü an

not : dizide kesin Jaime yalnız gitti kuzeye
dizideki insanlar o kadar kaypak tuhaftı ki farklı birşey beklemiyorum tabi yanında adam birlik falan götürmesi de ekstra prodüksiyon maliyeti onuda yapmazlar

Kitapta daven değil mi batı muhafızı

Devan olsa bile vekaletendir görevi Lannester lord lady sine ait bir görev batı muhafızlığı

Benim anlamadığım Jaime kuzeye gittiği zaman anlatmayacak mı Cercei’in planlarını ? Altın Mürettebatı ? Verdiği sözü tutmayacağını ? Kuzeydekiler bunu öğrenirse ne yapacak ? Bunu nasıl işleyecekleri merak konusu. İnş mantıklı olur.

Bence Jamie, Kışyarı’na varana kadar WW ordusu gelmiş olur, fırsat bulsa bile yapacak bir şey olmaz.

Ben kitaptaki Devan Lannister’ı unutmuşum. Cersei, Tywin’in çocuğu olduğu için erkek kardeşlerinden sonra hak sahibi ama sanırım oğlu kral olduğu, kendisi de kral vekili olduğu için mantıken bu vazifeyi yapamayacağından onu batı koruyucusu ilan etmiş, amcasından sonra. Tywin’in karısı oğlanın halası oluyormuş; Cersei ve diğerlerin kuzeniymiş. Ben bu adamı okuduğum halde nasıl unuturum ya? Şaşırdım. Nehirova kuşatmasında da varmış. Bir daha okuyayım şu 4. kitabın bari.

Viki’den alıntı.

After Ser Kevan Lannister’s refusal to serve as Hand of the King, Queen Cersei Lannister names Daven Warden of the West and commands him to lay siege to Riverrun, where Ser Brynden Tully still holds a sizable garrison