8. Sezonda Altın Mürettebat

Altın Mürettebat bildiğiniz üzere yıllar önce Daemon Blackfyre için isyan eden, ancak isyan başarısız olunca diyardan sürülen lordların kurmuş olduğu bir paralı asker örgütüydü. Daemon’un en yakın arkadaşı olan Aegor örgütün kurulmasını sağlamıştı. Amacı ise nihayetinde Westeros’u geri almaktı. Aegor ölse de bu birlik yıllarca hanedanın başına bela olmaya devam etti.

Bu paralı asker örgütü, hepimizi şaşırtacak bir şekilde bir Targaryen olan Aegon’u destekler şekilde kitapta tekrar ortaya çıktı. Bu da örgütün geçmişi düşünüldüğünde aslında Aegon’un sahte olduğu, bir Blackfyre olduğu ve birliğin de diyara Targaryen diye bir Blackfyre’ı yutturacaklarını esas alan onlarca komplo teorisine kaynaklık etti.

Aegon’un diziye eklenmeyeceğinin kesinleşmesi üzerine pek çok insan artık dizide bu birliğin ismini duymayı beklemiyordu. Ta ki bizi tekrar şaşırtacak şekilde son sezonun son bölümünde şer ittifakına katılıncaya kadar…

Açıkçası benim sonraki sezonla ilgili en fazla merak ettiğim şeylerin başında Altın Mürettabat konusunun nasıl işleneceği gelmekte. Her ne kadar dizi kitaptan büyük ölçüde sapmış olsa da ana hatlar kitaptaki gibi ilerleyecek. Dolayısıyla Altın Mürettabatın dahil edilmesi, tıpkı Euron’un dahil edilmesi gibi bir olay olabilir. Dizide Greyjoy tarafı yüzeysel işlendi ancak Euron muhtemelen son kitaplarda önemli rol oynayacağı için bir anda dahil edildi. Ben bir ihtimal benzeri bir durumun Altın Mürettebat için olabileceğini düşünüyorum. Ancak bu konuda tam anlamıyla emin olduğum söylenemez. Bu başlığı açma sebebim de hazır teaser dönemine girilmişken bu meseleyle ilgili fikir alışverişi yapmak. Şimdi ben burada mantıklı bulduğum birkaç ihtimal üzerinde duracağım gerisi size kalmış :slightly_smiling_face:

Sadece düz bir şekilde Targaryenler döneminde sürülen insanlar olarak lanse edilebilirler. Zira aslında ne şiş yansın ne kebap olayı. Bu sayede hem Braavos olayında olduğı gibi Lore’la çelişmemiş oluyorlar, teknik olarak doğru bir tanım ve ortalama dizi izleyicisini ilgilendirmeyecek bir kılıç kavgasına girmeden meselenin özünü vermiş olurlar. Motivasyonları da iyi yansımış olur. Ancak aslında meselenin bu noktası bana biraz çiğ gibi geliyor. Çünkü kurguda olan olayların anlamı olması, bir şeyleri doldurması lazım. Yani rollerin anlanması için önce geleceğin anlaşılması lazım. ” Abi Dany yaktı yıktı işte tüm orduları, dengelenmesi lazım, adamlar da böyle bir çözüm buldu” diyebilirsiniz. Ancak mesele son sezon olunca işler değişiyor. Çünkü son sezonda asıl mesele sur ötesi ve oradan gelen düşmanla ilgili olacak. O büyük çekimler, büyük savaşlar hep akgezenlerle ilgili olacak. Akgezen meselesi varken kimse tahtla ilgilenmez. Akgezen meselesi bittikten sonra ilgilenilmesi ise fazlasıyla sığ kalır. Ancak taht ile de bir şekilde ilgilenilmesi lazım. Ancak şu şartlarda ilk sezonlardaki topyekun bir mücadelenin olmasını, yani ikinci bir Karasu savaşını görmemiz pek mümkün gözükmüyor. Dolayısıyla ben tahtın tıpkı ejderhaların dansının sonunda olduğu gibi biraz dolaylı yollardan düşeceğini düşünüyorum. Yani biraz çatışma, biraz entrika ile. Bu konuda ise Altın Mürettabatın önemli rol oynayacağı düşüncesindeyim. Sebebi ise seride geçmeyen ancak dizide varolan 3 unsur

Lannister altınların tükenmesi
HBO videolarının birisinde Daemon’un oğlunun Targaryen hanesinin bir piç tarafından yükseltileceğine dair gördüğü kehanet
Jorah Mormont’un bir zamanlar altın mürettabata dahil olması

İlerleyen süreçte Cersei onları Kuzeye salarken aslında vaat edilen altının tükenmesi aranın ciddi anlamda açılmasına sebep olabilir. Bütün bunlar meydana gelirken onlar gerçek tehlikeyi görürler. Jorah bu arada eski arkadaşlarıyla irtibata geçerek onları ikna etmeye çalışır ve bir zamanlar haneyi yükselteceği iddia edilen piç Targaryen için isyan ettiklerini(tabi burası kesin değil, ancak Daemon biraz da bu kehanetten hareket ederek isyan etmiş olabilir ve bunu bilenler hala olabilir en azından liderler arasında) hatırlayarak başka bir piç doğumlunun tarafına geçebilirler. Güneyde çok kritik bir anda ihanet ederek pek çok şeyin kapısını açabilirler.

Her neyse biraz karmaşık bir yazı oldu kabul etmek gerekirse. İşin açığı daha çok sesli düşündüm. Siz ne düşünüyorsunuz?

o piç Jon işte :smiley:
neyse Altın mürettebat cidden ilginç dizide ne yapacağı belirsiz ama her koşulda Cersei yede itiat etmeyecekleri kesin
ben büyük savaşın 1 1,5 bölüm gibi süreceğini düşünüyorum. Zaten geçen sezonda nasıl kazanılacağı gösterildi desek yeri, ha biraz zorlarlar o var.
Sonrası kesinlikle taht hakkı ve son sezonun çoğunluğu entrika bol olacak yada çözümlenen olaylar
Altın mürettebatta dönersek büyük bir yenilgi alacaklar bence sonrasında da Targeryanlara itiat edeceklerine yemin edecekler. Kitaptaki finalide aynı olacak ve Targeryanların ne kadar güçlendiklerinin göstergesi olacak bu da

Ben sadece başlarında kim olacağını merak ediyorum Harry Strickland olması gerekir ama daha popüler olduğu için Jon Connington’ı koyabilirler ayrıca fil olacak mı o da önemli.

Harry Strickland’ın olacağı kesin bilgiydi diye hatırlıyorum ama…

Onun tarifine uyan bir oyuncu ilanı vardı ama kesin değil.

Oyuncu bile belliydi diye hatırlıyorum ben.

Oyuncuların ve yönetmenin açıklamaları dizi konusunda biraz beklentimi yükseltmeye sebep olsa da geçen seneki faciadan sonra DD’nin akıllandığını, ders çıkardığına pek ihtimal vermiyorum. Zaten toparlayamayacakları kadar çok dağıttıkları kanaatindeyim, becerebildikleri kadar toparlarlar artık. Bu arada yeni dağınıklıklara da sebep olabilirler elbet. Haliyle pek umutlarımı yüksek tutmak istemiyorum yoksa dibe çakılmış bir memnuniyetsizlikle sağda solda saldırırım DD ve ekibe.

Altın Mürettebat meselesini ilk duyup, Cersei tarafından savaşacağını duyduğum andan beri… “Nasıl yaaa? Yok artık! He bunun da içine sıçın zaten.” demiştim. “Koca Altın Mürettebatı basit bir paralı askerler topluluğu olarak koyun diziye, sırf kitaptan çok kopmadık demek için.”

Haliyle birliğin “kuruluş temeline” değinen bir şey olur mu, bilemiyorum. Dizide belki Cersei, dönmeleri için bir bahane olur diyeceğim ama dizide geçen seneye kadar bahsi geçmemiş bir birliğin bir anda dahil edilip, “Biz ejderha için savaşan insanlarız, huraaaa!” demesini beklemek bana biraz gerzekliğin daniskası gibi geliyor, kurgu açısından.

Madem öyle Dany için neden gelmediniz? 20 bin adamsınız, kadın Essos’ta iken niye gitmediniz yanına? diye soru işaretleri oluşmaya başlar. Bu soruyu sorunca haliyle ister Jon ister Dany için olsun, Targ tarafına sırf bu “kuruluş temeli” yüzünden gireceklerinden şüpheliyim.

Gerçi HBO, yaptığı GoT videolarından kuruluş amacına vs. değinmişti. 10 bin askeri 20 bin yapmış ve 2. Daemon’a kitaplarda olmayan bir “kehanet” eklemişlerdi; piçlerin elinden yükselecek bir hanedan. Bu gayet açık Jon’un kral olarak tahta geçeceğini ifade ediyor gibi… Bu kehaneti bildiklerini var sayabiliriz bir ihtimal ve haliyle Jon’un gerçek kimliği ifşa olduğu zaman “o piç bu piç” diyerek taraf değiştirmeleri olası ama yine aynı soru kafamda dönüyor, gerçi adamlar bu sorulara cevap verme gereği duymadan daha önce çok kere yaptıkları gibi mantıksızlık çerçevesinde (en azından daha az mantıksız ve daha az boşluk olmuş olur) bu şekilde yaparlar gibime geliyor. Zaten bunlar kuzeye dalacak galiba, savaş sahnelerinden birinde bu vardı sanırım.Emin değilim. Kuzeye gidince taraf değiştirirler gibime geliyor haliyle.

Bunun dışında kehanet, ejderha fos… gelenleri görünce taraf değiştir ve Jon’un savaşacak adamı olur. Düz bir çizgi, yukarıdaki soruları da sormam.

Şimdi bak söylediğim şeyleri yanlış anladın. Esasında burada birden fazla faktör var. Bu çok ayrıntılı kurgu gerektiren bir şey değil.

Cersei onların parasını veremeyecek araları açılacak
Gerçek tehlikeyi görecekler
Jorah Mormont arada köprü olacak

Ve sadece birkaç sözden ibaret ufak bir göndermeyle geçmiştr piç için savaştık şimdi aynısı olabillir diyecekler.

Yok, ben kendi fikrimi yazdım ne düşündüğümü, doğrudan senin görüşüne görüş değil yani.

Tamam işte güzelce yazmışsın, böyle olur olursa… Neyin tartışmasındayız şimdi? :smiley:

Sizce nasıl uyarlarlar tartışma bu :D.

İşte yazmışsın güzelce, öyle olur :grin::grin::grin: