8. sezonda Daenerys Targaryen

Bence Randyll Tarly’i yakması hayatının hatası oldu. Eğer o Jon’un öldürdüğüne dair foto da doğru çıkarsa kesin Samwell’in atarıyla başlayan bir sürecin sonu olacaktır bu.

8. Sezon Çekim Haberleri

Ne alaka?
Randyll kim? Samwell kim?
Dany’nin “yanlışı” mesela Stark hanesine olsa, hadi neyse, o zaman Jon’un atarı, Arya’nın atarı dersin. Ama harbiden, Randyll ve Samwell kim ki Daenerys karakterinin sonu onlarla bağlantılı olsun? Hee birde bahsettiğimiz kişiler sanki çok bağlıydı da birbirlerine, Samwell ve babası yaa! Aralarındaki ilişki belli, Sam o kılıcı aldığı zaman da sildi zaten babasını. En fazla kardeşinin ölümü için kızgınlık duyar, o kadar, ne yapacak?

O fotoğrafı da inceledim ben, duruşları aslında tam bir öldürme anı gibi duruyor ama ilginç olan şu ki, Jon’un kılıcı kınında duruyor, kılıç belinde yani.

1. Kız sadece babasını değil görünüşe göre arasında bir sorun olmayan kardeşini de yaktı.
  2. Şöyle bir diyaloğun olmasını beklemiyorsun herhalde

–Selam abla naber, Jonla yakışmışsınız Ben Samwell Tarly
–Tarly? Bir yerden hatırlıyorum sanki, Randyll Tarly
–Babam olur
–Haa yaktım onu
–Peki

Yani özetle mümkün değil Samwell’in bu olayı takmaması. Mutlaka ama mutlaka atar yapacaktır. Mutlaka Jon’a pis bir bakış, eğleniyor muyuz genjler falan.
3. Ya Duygu Abla niye ezik Samwell’i izletiyorlar bize diyen Ekşiciler gibi olma lütfen :sweat_smile:. Bu adam Jon’un en yakın arkadaşlarından birisi olduğu gibi diyardaki en yetenekli insanlardan birisi. En azından dizide öyle adam çat diye tedavi etti Mormont’u. Evet atarı yapınca toplayabileceği bir ordusu yok ama Jon’un bazı konularda gözünün açılmasını sağlayabilir. Zaten Mad Quenn Daenerys’in altyapısını yaptılar önceki sezonlar Tyrion ve Varys’in konuşmaları bunu gösteriyor.

Şimdi bütün bunların dışında bu kitap değil, dizi. Şu argümanlar ve ortam kitapta olsa ben de bu kadar ciddi etkisi var demezdim. Ama dizide her şeyi basitleştirdiler zaten.

Dickon kendi atladi ortaya, Tyrion “Yapma, sen Tarly hanesinin gelecegisin” falan dedi ama dinletemedi. Diz çökmedi ve olan oldu, Dany’nin sarti belliydi. Savas döneminde yasaniyor bu olay, unuttun mu nedir?

D&D bile bu kadar kalitesiz bir diyalog yazmaz öncelikle onu belirteyim :smile:
Samwell aptal degil, bu olayin bir savas sirasinda yasandigini anlayacak kapasitede. Dany sirf zevk için, keyfi yakmadi Randyll ve Dickon’u. Fatih Aegon’un zamaninda yaptigindan farkli degil Dany’nin yaptigi, “Diz çök ya da öl”.
Hee ben tabi Samwell’in bunu hiç takmayacagini, umursamayacagini da söylemiyorum. Dickon için bir kizginlik hisseder illa ki, ama bir sey yapmaz, yapamaz da. Ne yapacak zaten Allah askina? Jon’a mi sikayet edecek, “Seninki benim kardesimi yakmis” mi diyecek? Jon bilmiyor sanki olanlari. Ya da Jon’a tavir mi yapacak? “Benim kardesimi yakan kadinla birliktesin öyle mi? Yazdim bunu Jon” falan? Hayal edebiliyor musun gerçekten? Sen de yanlis hatirlamiyorsam dizideki mantiksizliklar ve saçmaliklardan dolayi D&D’yi elestiriyorsun, ama su an resmen D&D’den bir saçmaliga imza atmalarini bekliyorsun.

Her ne kadar 7.sezondaki gereksiz uzun ve anlamsiz Samwell sahnelerinden rahatsiz olsam da, Samwell karakterini severim, genel olarak sahnelerini de begenirim.

Yetenekli derken?
Yani Samwell zeki bir adam, tabi Tyrion, Varys veya Baelish gibilerinin yaninda adi bile geçmez ama neyse.
Onun disinda serideki en saf, en masum, en iyi karakterlerden biri. Adam birde resmen üstat olmak için dogmus, bu konuda çok istiyorsan yetenekli diyebiliriz.
Ama bunlarla ne yapabilir?
Jon’un gözünün açilmasini saglayacak diyorsun… Jon aptal mi? Neyin ne oldugunu kendisi göremiyor mu? Jon ilk baska Dany’den pek hoslanmadi, güzel baslamadi bu ikilinin iliskisi. Ama zamanla tanidi Dany’yi, tanidi diyorum bak, ve sevdi, ve saygi duydu. Yaa bu kiz Jon’u ve digerlerini kurtarmak için üç ejderhasiyla Sur’un Ötesine gitti, ejderhalarinda birini bu ugurda kaybetti. Sen unuttun mu bunlari? Simdi Samwell, Dany savas sirasinda babasi ve kardesini öldürdü diye Dany’ye gicik olup Jon’u mu dolduracak? Ve Jon aptal gibi doldurusa mi gelecek? Unutacak mi her seyi? Dany’nin imaji birden yerle bir mi olacak? Yaa birde Samwell karakterinden böyle bir hareket bekliyor musun cidden?
Onun disinda, Jon bilmiyor mu sence Randyll ve Dickon’a ne oldugunu?
Bak söyle bir olayvar… Dany o savastan döndükten sonra, Jon’un hani Drogon’u sevdigi sahnenin devaminda bir konusma geçti aralarinda, hatirliyor musun? Konusma asagi yukari söyleydi :
Jon : Cabuk döndünüz.
Dany : Evet.
Jon : Ve?
Dany : Ve düne göre daha az düsmanim var.
(Jon sessiz kalir, cani sIkkIn gibidir)
Dany : Bu konuda hala ne düsüneceginizden emin degilsiniz.
Jon : Evet, degilim.
Dany : Ordunuz Winterfell’i alana kadar kaç adam öldürdü?
Jon : Binlerce.
Dany : Ikimiz de insanlara yardim etmek istiyoruz. Bunu sadece güçlü bir konumdayken yapabiliriz. Ve bazen güç korkunçtur.

Ve Jon bunun üzerinde bir laf söyleyemedi.

Anliyorsun degil mi?
Jon anliyor. Jon evi bildigi Winterfell’i geri almak için, önüne çikan herkesi öldürdü savasta. Dany de ailesine ait oldugunu düsündügü tahti geri almak için, tüm diyarin Kraliçesi olmak için yaptigi savasta önünde duran, ona diz çökmeyecek herkesi öldürecektir. Yukarida dedigim gibi, Fatih Aegon da aynisini yapti. Ya da mesela, eger isyanin sonunda, Mace Tyrell teslim olup Robert’a diz çökmek yerine, direnmeye devam etseydi, o da öldürülürdü. Bu tip seyler bir savas sirasinda yasanir, ne yazik ki normaldir. O yüzden Dany de ayni seyi yapinca, sanki tarihte bir ilk gibi bakmayin olaya.

Mad Queen konusuna gelirsek… Dany fevri bir karakter, her kosulda ilk önce duygulariyla hareket ediyor. Ama Dany genel olarak kontrol edilebilen bir karakter de. Laf dinlemedigi anlar oluyor yine de, bu Randyll ve Dickon olayindaki gibi mesela, ama takdir edersin ki, orada bir durus meselesi de var, sözünün eri olma durumu var.
Randyll ve Dickon’un öldürmeden önce onlara ve Lannister askerlerine yaptigi konusma :

“Cersei’nin size neler anlattigini biliyorum. Sehirlerinizi yok etmeye geldigimi, evlerinizi yakip yikacagimi, sizi öldürüp çocuklarinizi yetim birakacagimi anlatti. Bu Cersei Lannister, ben degilim. Buraya katletmek için gelmedim ben. Yok etmek istedigim tek sey ise, zengin fakir dinlemeden bu dünyanin Cersei Lannister’larina fayda saglasin diye dönen çark. Size bir seçenek sunuyorum. Diz çökün ve bana katilin. Birlikte, bu dünyayi buldugumuzdan daha güzel bir yer olarak birakalim. Ya da reddedin… ve ölün.”

Ben buyum diyor, niyetim de bu. Bana diz çökerseniz, birlikte bu dünyayi daha iyi bir yer haline getiririz. Ama reddedip önümde durursaniz, ölürsünüz. Nokta.
Dany gayet net, anliyor musun? Blöf yapmiyor. Tak tak tak söylüyor her seyi, ve sözlerinin arkasinda da duruyor. Savasin acimasiz oldugunu, ve savasta kendisinin de karsisinda duranlara karsi acimasiz olmasi gerektigini kavramis biri.

Simdi Dany’ye yapilan bu Mad Queen yakistirmasinin temelinde ne var her seyden önce? Dogru konusalim… Targaryen olmasi, Mad King Aerys’in kizi olmasi. Bunlar zaten alttan destekliyor olayi, ee birde dizi boyunca yapilan hafif dokundurmalar da durumu bu noktaya getiriyor. Ama bu dokundurmalarin bir sonucu olacak türden mi, yoksa hikayenin gelisimi içinde yer alan ve gelecek için merak, gizem olusturacak sonuçsuz türden dokundurmalar mi olduguna da bakmak lazim. Nasil anlariz bunu? Zor degil. Dany karakterini incelemek lazim. Kisiligini, icraatlarini, ideolijisini, bakis açisini, amacini, motivasyonunu…
Tüm bunlari bir araya getir, bir incele ve bana hala Dany’nin Mad Queen’e dönüsmesi konusunda olusturulan altyapinin saglam mi, yoksa suni mi oldugunu söyle. Ve o altyapiyi da incelemeyi unutma tabi. Kendisine, halkina saldiran, köleligi geri getirmek isteyen insanlari yakip yok etmek istemesi. Akabinde ejderhasina binip onlarin ordusu ile savasmasi. Ailesine ait oldugunu düsündügü bir tahti ve diyari almak için yaptigi bir savas sirasinda, karsi tarafin askerlerini ve bir sans verdigi halde ona diz çökmeyen, iddiasini kabul etmeyen bir lord ile oglunu yakmasi. Ve Dany’nin fevri biri, Targaryen ve Mad King’in kizi olmasi. Altyapi bunlar yanlis bilmiyorsam. (Duyan da arada sirada sebep yokken ejderhasina atlayip, zevk için milleti yakmak isteyen bir karakter oldugunu zanneder :smile:).
Dany hakkindaki yorumlar ezber yorumlar ki, sasiyorum. Su karakteri bir durup inceleme yok kimsede. Yillardir Mad Queen olacak diye bekliyorsunuz, gösterilen sebepler de neredeyse komik. Ve daha niye Mad Queen ariyorsunuz, özellikle de dizide, onu da anlamiyorum. Cersei var arkadas! Yetmiyor mu? Dizide kisisel hesaplasmalari için, sadece kendisi için koskoca haneyi ve olayla alakasi olmayan yüzlerce insani havaya uçurmus bir Cersei varken, daha ne Mad Queen’i ariyorsunuz?

Bilmiyorum canım ama o da olsa gerek, şimdi bu habere bakarak yorum yapma, bu sadece bu sahne için gelen güncel haberler; şu geldi bu geldi şu da geldi gibisinden.

Haklisin aslinda. Hem habere baktim tekrar ve sanirim Kit de gelmemis. Gerçi onu gelmek üzere oldugu da söyleniyor… Emilia hakkinda çok az haber ve bilgi var, sorun bu aslinda.

Edit :
Bir sey soracaktim, simdi aklima geldi.

Bu foto dün ya da iki gün önce paylasildi. Sence neredeler? Kiyafetlerden dolayi Kuzey diyesim geliyor ama sonradan ki$in tüm diyara geldigini hatirliyorum… Sonra o masmavi gökyüzü gözüme çarpiyor… :smile:
Cok tatlilar bu arada :relaxed:

dizide sam’e aa iyi yaptın bile dedire bilirler, sonuçta 6 bölüm var ve bence bunu yan olaylar ile bozmazlar
Azıcık belki bir konuşma tartışma olur sonunda sam e tamam haklısın dedirttim olayı kaparlar
bence babası ile küsmüş olması, ona kırgın kızgın olması, ölümünün hesabını sormaması için yeterli değil ama dizinin gidişatını bozar diye yapmazlar yada uzatmazlar bence
kaldı ki Starklar bu yakılma mevzusunda çok hassaslar (deli kralın yaktığı Rickon Stark ) ama işte 6 bölüm kaldı herşeyi toparladılar, ben şaşırmam babam kardeşim hak etmiş derse ki inş demezde yani

Titanik Stüdyoları idi galiba? Emin değilim canım.

Bu arada biraz magazinsel olacak ama galiba Kit ve Emila bir kez yatmışlar daha önce. Hani deniliyor ya Dany Jon’a nasıl baktı öyle çok iyi oyunculuk hayatta hiçbir Kız bana öyle bakmadı falan.

Bence o yaptığı oyunculuk olmayabilir ahdkskks. Tabi evli adam ama o eski anları düşünmüştür belki

Onun haricinde bence diziyi değerlendirirken yaptığım genel bir hata vat, diziyi kitap normlarına göre değerlendiriyorsun, DD faktörünü önemsemiyorsun. Şurada iki sezon kaldı artık kompleks senaryolara, kalıplı anlamlara yer yok. Varys ve Tyrion Dany’nin bu hareketini gereksiz ve zalimve olarak yorumladı mı? Yorumladı. Bitti. Bizim daha söz söylemeye hakkımız yok. Peki Dany’nin zalimleşmesinin katkısı ne olabilir? Muhtemelen benim dediğim tarzdaki Samwell’in atarıyla başlayacak gerginlikler.

Ayrıca bu bir savaş diz çökmediler ne yapalım falan diyorsun ama Robert’in De onlar Ejder yumurtasıydı, ileride sorun olabilirdi savaş bu dediğini unutma. Evet Jon da adam öldürdü ama arada ince bir çizgi var. Ayni olay kitapta olsa gereklilik şeklinde yorumlardım ben de. Ama DD acımasızlık olarak yorumlamış ve bizde onların yorumladığı gibi yorumlamak durumundayız.

Böyle bir şey yok diye biliyorum. Daha önceki söyleşilerden öğrendiğim kadarıyla ilk tanıştıklarından beri çok iyi arkadaşlar. Hatta ikisinin sürekli ilişkisi olduğu yönünde haberler çıkmasına Emile çok üzülüyormuş ve ağlamak istiyormuş. Kit daha evli değil.

Lahsi fikrim Dany/Jon bakışmaları arasında hiçbir elektrik vs. sezemedim. Hissedemedim yani.

değil mi ? bi an ne ara evlendiler dedim :smile:

çünkü çok çabuk oldu.hadi dany’den bişeyler gördük ama jon aşırı nötr gibiydi.bi jorah geldiğinde biraz imalı baktı o kadar.madem bişey yapıyorsunuz bari milleti biraz daha heyecanlandırın,değil mi?

Nişanlı hala, evlilik hazırlıkları devam ediyor. Hiç sevmiyorum o kızı, hiç mutlu değilim anlayacağınız; yüreğimde yara resmen. :slight_smile:

O da lütfedip “Kit, şimdi babası yaşındaki adama imalı bak” dedikleri için. :expressionless:

@YeniAy_Ottoman @Cassiopeia.

Zaten ben Jon’u değil Emilia’yı kast ettim. Bakışları çok pek bir içliydi.

ben dany’yi sevmesemde emilia’yı severim.kişiliği çok sevimli bence. :blush: dany’nin duygularını o hızlı akış arasında bile bize geçirebilmesi iyiydi de,çok ani oldu işte. missandei’yle bi bakıştılar dany’nin içine aşk doğdu resmen. :smile: ama jon tekneyle giderken bile bi geri dönüp bakmadı.jorah resmen bir yarısını bırakmış gibiydi ama :smile: .

Evet orasi galiba. Sanirim Kral Sehri seti orada, bir kismi en azindan. Baska?

Bu beni ilgilendirmez.

Anlamsizliga yer olmadigi gibi.

Ben daha sana ne söyleyeyim bu konuda bilmiyorum. Önceki yorumu tekrar oku, gerçekten oku ama, analiz kismini.

Dany bebek katili degil. Bebek katillerini cezasiz birakan biri de degil.

Evet, Dany’nin 7 Kralligin Kraliçesi olmak için savasmasi, Jon’un ise Winterfell’i almak için savasmasi. Ince çizgi bu.
Tabi nihayetinde ikisi de karsilarinda duranlari öldürüyorlar, savas bu.

D&D mi? O sahnedekiler Varys ve Tyrion degil miydi? Yorum da onlarin yorumudur, D&D onlari karakterlerine uygun bir biçimde konusturur, durum analizi yaptirir sadece, bakis açilarini, olayi algilama sekillerini aktarir. D&D’nin yorumlamasi ne demek yaa? :smile:

Beni de ilgilendirmez de o duygusal bakışın bundan kaynaklanmış olma ihtimalinden dolayı böyle bir şey söyledim. Aslında evet aralarında duygusal bir ilişki geçmiş diye şöyleseydim daha iyi olurdu seviyeyi düşürdüğüm için üzgünüm yalanmış zaten.

Diğer meseleye gelince, en önemli tez en önem vermediğin tez. Burada en önemli olan şey serinin kurgusu içindeki tartışmalı hareketlerin yazarın nasıl yorumladığı. Tyrion ve Varys sıradan iki köylü değil. İkisi de yıllarını vermiş zerafetidir konusunda master yapmış insanlar. Onlara göre ve dolaylı yoldan DD’ye göre bu hareket zalimlik. Anlamsızlığa da zaman yok demişsin ama asıl Dany’i zalimleştirmeleri hatta Jon’un en yakın arkadaşının ailesini yok ettirmelerini hiç kullanmamaları anlamsızlık olur.

Şuraya yazıyorum seneye buralar ya bu şişko neden böyle salakça şeyler yapıyor ya sanki sadece Dany zalim tarzı mesajlarla dolacak. O zaman ben de ağız dolusu bir ben demiştim diyebileceğim. :joy:

Estagfurullah.
Cok fazla yorum yapmak istemedim o konuda, o yüzden kisa kestim.

Illa bir seyler söylemem gerekiyorsa…
Basitçe, Emilia’nin bir aktris olarak romantik sahnelerde rolünü en iyi sekilde yaptigini düsünmek yerine, neden o bakislar gerçek hayatta Kit ile arasinda yasanmis olabilecek bir iliskiye dayandiriliyor?
Bunu düsünmek için gerçekten… ne bileyim? Fesat mi diyeyim? Fesat olmak gerek. Sana fesat demiyorum bak, yanlis anlama, büyük bir kitlenin bu tip yakistirmalar yaptigini, baglantilar kurdugunu biliyorum. Sanki Biri Bizi Gözetliyor izliyorlar :smile:
“Hmm söyle bakti”, “Oww söyle davrandi” deyip karakteri degil, oyuncuyu yorumluyorlar.
Oyuncu yaa bunlar, oyuncu! “Agla” diyorsun agliyorlar, “Öfkelen” diyorsun öfkeleniyorlar, “Güzel bak, asik gibi gibi bak” diyorsun öyle bakiyorlar. Emilia da bunu yapmis iste, güzel bakmis. Ki sevdigim için söylemiyorum ama kendisi bu güzel bakma olayini, asik kadin rolünü çok iyi basariyor. Yedinci sezonda bunu defalarca gördük, Jon’a karsi hissettikleri o kadar iyi yansitti ki! Kit mesela bu konuda Emilia’dan çok geride kaldi, hani bu ikili arasindaki duygusal bagi yeterince iyi yansitamama durumu varsa, ki var, bunun sorumlusu Kit’dir; Emilia bu konuda hiçbir sekilde elestirilemez.

Ben senaryo yaziyorum; sunu söyleyebilirim sana… Bir senarist, bir yazar yarattigi hikayede olanlari kendi bakis açisi ile yorumlamaz. Hee bunu yapan bir yazar, senarist varsa, ortaya kalitesiz bir is çikarir. Yazar, senarist, karakterler yaratir ve hikayedeki olaylari bu karakterler onlara verilmisler kisiliklere göre yorumlarlar, ve hikayeye yön veren de genelde bu karakterlerin bakis açisi ve buna bagli attiklari adimlardir.

D&D Dany’nin yaptiginin zalimlik oldugunu söylemiyor, Varys ve Tyrion’un öyle düsündüklerini yaziyor.
Dizilerde veya filmlerde, tek bir olay için birbirinden iki veya daha fazla bakis açisi bulabilirsin. Bu farkli bakis açilari farkli karakterlere aittir. Simdi sen böyle bir durum için de mi “Senaristin yorumu” diyeceksin?
D&D Dany’nin neden öyle davrandigini da anlatiyor, bu hareketin altini dolduruyor. Dany’nin açisindan, onun sahip oldugu konumdan bakabildiginde bunun bir zalimlik olmadigini görüyorsun. Sebepsizce yapilmis bir sey olmadigini, nefret dolu bir yaklasim olmadigini, zevk için yapilmis bir acimasizlik olmadigini görüyorsun.
Yani D&D her iki bakis açisini da sunuyor. Bunlari anlamak için sadece dinlemek yetmiyor, bazilari için bakmak ve görmek gerek. Her sey diyaloglarla anlatilmaz.

Yaa Allah askina niye öyle bir sey olsun?
7.sezonda insa edilen seylerin, afedersin, içine etmektir bu. Yazdim yukarida, tekrar yazmak istemiyorum, tekrar oku yalvaririm.

Çünkü ben Emilia’nın oyunculuğyny genel olarak beğenmiyorum :smile:. Kıt oyunculuğa rağmen o performans garibime gitti. Ama neyse sonuç olarak öyle bir şey yokmuş. Gene de kendisine sempatim var, yüzü resmen ben çok iyi ve tatlı bir insanım diyor.

Bu arada Kit’in oyunculuğunu da pek beğenmiyorum. Zaten dizideki Jön Snow da Khallesi de kitabın çok gerisinde. Kitaptaki zeki, derin ve buna rağmen tatlı bir çocuksuluğu olan Jon nerede Dizideki sümsük nerede. Kitaptaki melek, Daario faktörü olmasa gönüllerin kraliçesi olacak Daenerys nerede dizideki Kezban nerede.

Biraz sert gelmiş olabilir ama bu sadece benim kendi kişisel görüşüm. Zevk meselesi😄

Diğer meseleye gelince, bence Varys ve Tyrion’un düşüncelerini küçümsüyorsun. Bunlar Ned Stark gibi de değil Tywim gibi de. Evrenin gerçeklerinin farkında olan ve buna göre yeri geldiğinde realist davranan tipler. Yani evrenin ortalamasına göre bile evet Daenerys’in yaptığı zalimce. Bize verilen şey bu.

Peki madem aksini iddia ediyorsun, o zaman sence Tyrion ve Varys’in konuşmalarının nasıl bir katkısı olacak? Ve Samwell’in? Yani soktukları yol bu.

varys ve tyrion’un düşünceleri dany’ye yakın olup tarafsız bakabildikleri için önemli. dizi seyircisi genelde dany hayranı olduğu için, yaptığı hataları farkedemiyorlar. bu yüzden bence yönlendirmek için böyle yorumlara başvuruyorlar. mesela barristan şöyle diyor:

deli kralın rickard’ı canlı canlı yakması suçtu ve bunu forumda kınamayacak insan çok azdır.
dany aynı çılgın kral gibi yaptığı şeyin adalet olduğunu düşünüyor. evet ölüm savaş zamanı adalet olabilir ama sen bir insanı canlı canlı yakarsan bu adalet değil,işkence ve savaş suçu olur.stannis insanları yakarken,hepimiz bunun az çok suç olduğunun farkındaydık.ama konu dany olunca insanlar gözlerini kapatıyor.

Yaa arkadas benim söylediklerimi çarpitmak sende huy mu oldu? Ayrica bu bir degil, iki degil, senle ne zaman bir konuyu tartistik, sen konunun çikis noktasini unutup olayi bambaska bir yere getiriyorsun.
Sen ne dedin? D&D’nin Dany’nin yaptigini zalimlik olarak yorumladiklarini söyledin, ben buna karsi çiktim, “Hayir, bu D&D’nin degil, Varys ve Tyrion’un yorumu, onlarin bakis açisi” dedim. D&D dizinin senaristleri olarak, yasanan bir olay ile alakali bir bakis açisini karakterler araciligiyla anlatiyorlar. Ama tek bakis açisi da bu degil; Dany’nin bakis açisi da var isin içinde, bunu da aktariyorlar. Benim söyledigim bu. Senaristler bir olayla ilgili farkli görüsleri sunar, aktarir; sonrasinda yorumlamasi bize kalmis. Sen Tyrion ve Varys’in bakis açisini, Dany ile ilgili endiselerini daha mantikli buluyorsan, eyvallah! Ama ben o endiselerin yersiz oldugunu düsünüyorum. Bu, Tyrion ve Varys’i ciddiye almamak degildir, onlarin görüslerine katilmamaktir ama ayni zamanda neden öyle düsündüklerini de anlamaktir; diger açidan ise, Dany’nin neden öyle davrandigini anlamak ve bunun saf bir zalimlik, saf bir canilik olmadigini görmektir. Benim yaptigim bu.
Rica ediyorum, saptirma konuyu.

Bende öyle fanliktan gözü kör olma durumu yok.

Barristan orada Kral Aerys ve onun psikolojisinden bahsediyor. Sen simdi Dany ve babasini bir mi tutuyorsun?
Ne yapardi Deli Kral? Zevk olsun diye millete iskence ederdi, eglenmek için insanlari yakardi, birilerini kendi kafasinda hain ilan edip öldürürdü.
Yani onun yaptigi zalimliktir, caniliktir, en safindan hemde.
Dany’nin yaptigi öyle bir sey mi? Veya benzer mi?
Yaa biraz durup düsünün olayi, o an içinde bulunduklari durumu.
Dany kendi kafasina göre, karsisindaki Randyll Tarly’yi suçlu çikarmaya endekslenmis bir sekilde bir yargilama mi yapti?
Savasmislar, Randyll ve oglu esir alinmis. Kiz diyor ki, “Diz çökün ve bu dünyayi birlikte daha güzel bir yer haline getirelim.”. Randyll diz çökmüyor, Daenerys’in iddiasini, Kraliçeligini kabul etmiyor. Ve Dany bu yüzden adamin ölüm emrini veriyor. Ortada bir sebep var yani.
Yakmasi mi sorun sizin için? O yüzden mi canilik? Anlamiyorum ki.
Savas döneminde yasaniyor bu olay. Dany’nin bu yaptiginin, Fatih Aegon’un Kara Harren ve ogullarina yaptigindan ne farki var?
Savas suçuymus… Komik olmayin Allah askina.
Hee bu arada, Dany bunun adalet oldugunu da söylemiyor. Jon’a bir seyleri basarabilmek için güçlü olmak gerektigini ve bazen gücün korkunç oldugunu söylüyor. Yaptigindan keyif almiyor yani; Kral Aerys keyif alirdi, o keyfi tatmak için sebepler uydururdu veya akli ona oyunlar oynardi. Dany’nin yaptigi, dedigim gibi, savas sirasinda yasanan, yasanmasi gereken durumlardan biri. Tarihteki ilk ve tek örnek gibi bahsediyorsunuz.
Stannis’e gelirsek… Stannis’in yaptigi çok baskadir. Stannis karsisinda duran, onun Kralligini inkar eden birilerini yakmadi; Stannis Melisandre’in onu yönlendirmesiyle, Melisandre’in istegiyle, R’hllor’a kurbanlar verdi. Bunu isterseniz Aerys’in yaptiklarina benzetin, ama Dany’nin bunlarla alakasi yok.