8. sezonda Daenerys Targaryen

8-sezon

.
Görüşlerine saygı duyuyorum muhtemelen bu konuda anlaşamayacağız :). Çarpıtma yapıyorsun dediğin yeri anlamadım. Ama benim düşüncelerim oldukça net. Bu dizi evreninin eskiden olduğu gibi bir mantıksal skalası yok. Cartoon Network çizgifilmlerinde olduğu gibi Wight atarak anlaşma yapmaya çalışmak gibi saçma şeyleri işledi bu dizi. Ahlaki yapı dediğin şey görecelidir ve burada her evrenin kendi kuralı vardır. Bir evrende zalimlik dediğin şey başka şartlarda normal olabilir. Bunu da o esere göre tartışırsın. Ama DD evren içi dengeleri mahvetti. Bu yüzden artık Dothraklardan, Lannisterlardan örnek verip Ahlak felsefesi kasıp yorumlamaya çalışmak anlamsız. Yani anlamsız değil tamamen ama üçüncü beşinci planda. Yani Tyrion ve Varys’e karşı çıkarken bu bahsettiğiniz evren içi şeylerin sandığınız kadar fazla önemi yok.

Tabi kahin olmadığım için bu mesele nereye gider bilemem. Ama en önemli iki karaktere kraliçe zalimleşti dedirttikten ve Samwell’in babası yakıldıktan sonra bunun kullanılmaması mümkün değil. Buradan nasıl bir sonuç çıkar?

1.Samwell tek başına küfredip gider Jön ikna eder savaş der hafif biçimde atlatılır
2.Şamwell Kızar Jon etkilenir herkes bu Tiran falan der tartışma çıkar birileri arabulucu olur
3.Üstte yazdığım şey yaşanır ama bu sefer bir süre ayrı kalırlar
4.Jon Dany’i keser

Şimdi sayısız ihtimal türetilir buradan. Ne yöne girer, kim ne düşünür bilemem. Ama bu ya küçük ya da büyük bir gerginliğe yol açacak.

Ilk paragraf için… Sen ne anlatiyorsun? demek istiyorum :smile: Harbiden beynim çorba oldu.
Ne Dothraki? Ne Lannisteri? Sen konulari karistirdin belli ki, o diger basliktaydi. Neyin ahlak felsefesi?
Valla yanlis anlama ama, bence senin uykun gelmis :smile:

Sonrasi için, hani seçenekler sunmussun ya… 1.seçenek diyorum ben, en fazla öyle bir sey olur.
Konuya hiç girmemezlik edilmez, yani illa ki Randyll ve Dickon’un ölümünde bahsedilir, bahsedilmelidir de. Ben bunun aksini söylemedim zaten. Benim söyledigim kisaca su : Bu konudan önemli bir olay çikmaz. Bunun üzerinde çok durulmaz. Samwell kardesinin ölümü için bir kizginlik hisseder ama bir sey yapmaz, yapamaz.

2.seçenek için ise sunu söylemek istiyorum… Kuzeyde zaten Dany’ye karsi sert bir yaklasim olacaktir, ve burada Jon’a büyük is düsüyor ortami sakinlestirmek adina. Sonuçta Dany’ye kucak açacak degiller, hos bir karsilama olmayacak. Yani bu zaten olacak, bunun için Samwell’in babasi ve kardesinin basina gelenlere bile gerek yok. Tabi argüman olarak ortaya atilabilir bu olay, ama bunu yapanin da Samwell olacagindan süpheliyim. Fakat nihayetinde, Jon ortami sakinlestirecek, arabulucu rolünü oynayacaktir; ve Dany de zamanla kendini kanitlayacak, Kuzeylilerin önyargisini yikacaktir, ben buna inaniyorum. Dany’ye hayran olacaklar da demiyorum bak, sadece “Düsündügümüz gibi biri degilmis” bakisini bekliyorum.

3.seçenek için… Zaman yok bunlara. Cok da anlamsiz zaten. Ayri kalirlar dediklerin Jon ve Dany herhalde. Cidden, Samwell’in babasina ve kardesine yaptigi sey, Dany’yi Jon’un gözünde bitirebilir mi? Dany’nin haber alir almaz Sur’un Ötesine gittigini, onlari kurtardigini unutturur mu? Hatirlatirim, tam da bu olay Jon’un Dany’ye diz çökmeye karar vermesine sebep oldu.

4.seçenek… Uçmayalim.
Ayrica Jon Dany’yi öldürecekse de, bunun sebebi Azor Ahai olayi ile ilgili olur, yani dizide bir Nissa Nissa olayini çözüm olarak gördüler ise, anca bu sekilde olur. Jon Dany’yi Samwell’in kardesine ve biricik babasina yaptiklarindan dolayi, veya olur da Dany’nin kötü biri olmaya meyilli oldugunu düsünmesi sonucu öldürmez.

Yav Dothrak Lannister genel örnekler. Yani vermek istediğim mesaj net.

O seçenekler örnek sadece. Sonuncusu bence de mümkün değil, zaten en üç olsun diye örnek verdim.

Ama bence olay sadece birincide kalmaz. Düşün, biraz empat yap. En yakın arkadaşının yeni sevgilisi olmuş, sonra haber geliyor bir bakmışsın o arkadaşının sevgilisi ailenin katiki, ama arkadaşın gayet mutlu. Kim olsa çok koyar bu durum.

Meseleye Jon ne yönde olur, düşman mı dost mu şeklinde bakma bence. Dediğim gibi bir soğuma, Hafif bir gerginlik belki. Tabi zaman bu kadar azken nasıl kullanırlar belli değil. Yani demek istediğim bir şişko uğruna atlar ejdere yakar Dany’i tarzı bir şey değil :smile:.

Bak bence şöyle olacak, Samwell bu olayı duyunca epey bozulacak. Asık asık gezecek. Jon ama savaş diye ikna etmeye çalışırken Samwell tahtın asıl sahibi o değil sensin diye bombayı patlatacak. Kimlik kargaşasına giren ve Kuzeyli ahlakıyla büyümüş olan Jon bu işten(ensest) tiksinecek. Jon Dany’den biraz soğuyacak ama Dany Samwell yüzünden olduğunu düşünecek falan, zaten güvensiz olduğu için ihanet olabilir mi diye paranoya yapacak. Bu şurada gerginlik yayılırken söylenti yayıldıkça millet asıl kral dururken Yabanilere güvenen Barbarı istemeyiz falan diyecek en azından ciddi bir kısmı. Ancak bu atarlar zaman kalmadığı için muhtemelen Jon’un beyler kimin nereden geldiği önemli değil, milli birlik falan demesi ve Daenerys’in yaptığı birkaç kahramanlıkla unutulacak ama bu gerginlik ötekilerin ve Cersei’nin biraz zaman kazanmasını ve işlerin daha da boka sarmasına sebebiyet verecek. Ama gene de Daenerys o yaptığı gereksiz zalimliğin bedelini milletin kendine zor güvenmesi şeklinde ödeyecek. Ha ama bu bedel öyle aman aman çok büyük miktarda olmaz. Üstte yazdığım gibi olur en fazla.

Aynı zamanda Dany’nin sonradan vicdan yapıp yapmamalıydım, yanlış yaptım hata yaptım şunları yenelim sonra sandığa gidelim kimin ne olacağını belirleyelim diyerek gönülleri kazanması hatta bir noktada kendini feda etmesi de muhtemel. Diz çök diye Jon’un başının etini yiyen kadının yok edilemez ejderlerinden biri tek yiyince tamam istersen çökme yardım edeceğim .s moduna girdi. Jön da tamam tamam diz çökeceğim dedi. Son sezon diyarla Dany arasında Buna benzer bir şey olabilir.

orada sana laf etmedim ben. dizi seyircisi,dünya genelinde dany’yi çok seviyor bu yüzden yaptığı şey hataysa bile fark etmiyor.ve D-D insanları yönlendirmek için araya böyle şeyler sıkıştırabiliyor.

dany ve babası orada bir değil tabii ki. ama dany’de-en azından dizide- aynı babası gibi gittikçe kendisini daha haklı görme durumu var. gücü tattıkça yaptığı her şeyin doğru olduğuna inanıyor.
ben Aegon ve kızkardeşlerinin yaptığını da savunmuyorum. savaş durumu diye çoluk çocuk herkesi katledemezsin. lannisterlar da castemere’de aynı şeyi yaptılar ve iki ailede kibriyle tanınmış aileler.

tamam,durup düşünelim.savaşın içindeyiz.kazanmışız. ve orada müttefiğimin öldürülmesinde payı olan biri var ve diz çökmeyi reddediyor.yani düşen düşmanın bile olsa elinden tutup kaldıracaksın durumunu hem baba hem oğul bertaraf etmiş oluyor…buraya kadar haklı olmama durumu var mı?yok. haklı değil diyen var mı?yok. ama adam temiz temiz ölümünü bekliyor. öldüreceksen öldür, ben kendi doğrumun arkasındayım, diyor. dany’ye kimse adamı zorla yakacaksın demiyor.hadi adam savaş alanında yanarak ölse savaş durumudur dersin.ama silahsız,teslim alınmış bir adamı diri diri yakmak zalimliktir bence.o kadar dothrak savaşçısı var,birine kafalarını da kestirebilirdi. yaptığı şey bir çeşit gözdağı,gövde gösterisiydi ama o ejderhanın haberi dört bir yana dağılmışken gerek yoktu.

insanları yakmak gücünü göstermek değildir.dany gücünü o meydanı ateş tarlasına çevirerek kanıtladı zaten. ben sana ejderhayla binlerce askeri savaşırken yakması suçtur diyor muyum? aksine bence dany’nin dizi tarihindeki en etkileyici sahnesiydi. ilk defa dany’yi bir komutan olarak gördük,ilk defa kendi savaşını meydanda kendi verdi.

stannis’te aynı dany’nin yaptığı gibi savaşı kısa yoldan bitirebilmek için inandığı şeyi yaptı.ikisi de savaş durumuydu. ki dany’nin tarly’yi yakmasının savaşa pek bir faydası olmadı. stannis’e haksız diyorsak ona da diyebilmeliyiz bence.

‘‘ejderhalar’’ için rhollor’a kurban verdi. savaşı kısa yoldan bitirebilmek için.
bak ben bir hükümdarın gerektiğinde güç kullanmasına, yapması gerekeni yapmasına karşı değilim.ama gereksiz 'güç’e karşıyım. tekrar diyorum dany’nin savaş meydanını ateşe vermesi o kadar uç bişey değildi benim için.ama tarlyleri yakması öyleydi.
bizim ilk sezonlarda tanıdığımız dany sence kral’ın şehrini ejderhalarla yakıp yıkmamak için tyrion’un bişey demesine gerek duyacak bir kız mıydı? kendi vicdan muhasebesini gayet iyi yapıyordu.suç işlemiş bir köle hakkındaki karar için bile o kadar düşündü kız.bence dany gittikçe olmak istemediği şeye dönüşüyor. ve kendini eleştirecek,dizginleyecek yönünü de giderek kaybediyor. ona da babasına olduğu gibi birçok hükümdar’a olan şey oluyor aslında.o gücü değil,güç onu ele geçiriyor.

Dany hakkındaki söylediklerine sonuna kadar katılıyorum. Seriyi yazarın okuyucuya verdiği şekilde inceleyen büyük bir kesim var. Biz Daenerys’in gözünden okuduğumuz için o bize yaptığı her şey de haklı geliyor. Nasıl biri olduğunu bilmiyor çünkü. Meeren sayesinde mahvoldu, Yunkai sayesinde mahvoldu, Astapor sayesinde mahvoldu. Defalarca belirttiğim gibi elinde olan her şeyi savaşlarla, katliamlarla, yalanlarla kazandı. Ve Martin savaş karşıtı bir insan. Affınıza sığınarak belirtmem gerekirse, seride Dany’nin Meeren’i s.ktiği metaforu var. Aslında çok kötü bir insan ve deli olmaya giden bir yolu var kesinlikle. Ki ben öyle olacağına inanıyorum.

Hiç net degil.

Orta çag temali, fantastik Kavak Yelleri :smile:

Saka bir yana, bak ben sana benzer bir örnek vereyim, benzer diyorum bak, birebir ayni degil. Tyrion ve Davos. Karasu savasinda, Tyrion’un zekice plani sayesinde, Davos’un oglu feci bir sekilde hayatini kaybetti. Dizide bunun ne kadar üzerinde duruldu? Sadece öyle hafiften konuya degindiler laf arasinda. Düsün, Davos’un karsisinda, oglunun ölümüne sebep olan olayin mimari duruyor ama hiçbir sorun yasanmadi aralarinda.
Evet, kabul ediyorum, Dany ve Samwell’in olayi bunun bir tik üstünde; Samwell’in babasi ve kardesi binlerce kisi ile birlikte güme gitmedi, Dany bizzat ölüm emirlerini verdi. Ama demek istedigim, dizide bu tip seylerin üzerinde pek durulmadigi, es geçildigi. Tyrion ve Davos olayi üzerinden gidersek, Dany ve Samwell’in olayinin da bunun bir tik üstünde oldugunu hesap edersek, bu konunun, Davos’un oglunun ölümü konusundan bir tik daha fazla üzerinde durulacagi ama nihayetinde buradan önemli bir durum olusmayacagini öngörebiliriz.

He! Bak bu olur, en azindan ilk kisim. Yani Jon kendiyle ilgili gerçegi ögrenince, Dany ile ister istemez arasina mesafe koyar, bu beklendik bir durum zaten. Fakat Dany bu durumu Samwell’e baglamaz, bu kiz aptal degil, Jon ile birlikte Dany de gerçegi ögrenecektir ve Jon’un degisimini buna baglayacaktir.

Hala zalimlik diyorsun. Zalimlik nedir? Eziyet etmekten zevk almak, sebepsizce kötülük, canilik.
Cidden, zalimlik kelimesi biraz fazla kaçmiyor mu?
Aerys zalimdi, Maegor zalimdi, Gregor Clegane zalimdir… Bu adamlar kötülük yapmaktan zevk aliyorlar, Dany’de öyle bir durum yok. Kendine bir hedef belirlemis, bir yol çizmiz, ve bu süreçte önünde duran, iddiasini kabul etmeyen kisilere verecegi cezayi daha en basinda belirlemis. Anlamadan, dinlemeden, karsisindaki kisiye bir sans vermeden hüküm vermek gibi bir durumu yok. Öyle olsa, zalimlik olurdu.

Pardon? :smile:
Dany “Istersen diz çökme, yardim edecegim”??, Jon da “Tamam tamam diz çökecegim??” seklinde davrandi öyle mi? Pes artik! Sen nasil izledin diziyi merak ediyorum :smile:

Ya da Dany’yi sevmeyenler veya pek hoslanmayanlar, yaptigi her seyi elestirmeye meyilli oluyor, yaptigi her seyde bir kusur ariyor… Bu açidan da bakilabilir. Her iki taraf için de objektif olamama durumu var.

Dany’yi yeri geldiginde elestirebilen (nihayetinde bir dizi/kitap karakteri sonuçta, bana ne?) biri olarak, yaptigi çogu seyin, özellikle de düsmanlarina sergiledigi tavrin dogru oldugunu düsünüyorum.
Hani derler ya? Bir Kral / Kraliçe sevilmelidir ama ayni zamanda insanlar ondan çekinmelidir, korkmalidir da.
Sevilmek için insanin çok sansi vardir, hayatin boyunca sevgi tohumlari ekebilir, ve bunun karsiligini alirsin. Önyargilari yikabilirsin. Ama diger konu baska. Bu bir durus meselesi, otorite meselesi, ve bu en basta saglanmalidir. Taviz vermemek gerekir, agirligini daha ilk olayda ortaya koymalisin. “Ben buyum! Ben buraya can yakmak için, kötülük yapmak için gelmedim. Ben aksine, kötülüklere, adaletsizlige son vermek için geldim. Yanimda olursaniz, bu hedefe birlikte ulasiriz Karsimda durursaniz, benden merhamet beklemeyin.”
Dany’nin yaptigi bu ve bence çok dogru bir hareket. Ben, içindeki bulunduklari durumu göz önüne aldigimda, romantik, duygusal yaklasmiyorum olaya. Siz öyle yapiyorsunuz galiba. Realist bakmak gerek.

Hee sunu da ekleyeyim… Babasi gibi gittikçe kendini hakli görme, gücü tattikça her seyin dogru olduguna inanma durumu demissin. Yanlis, her açidan. Aerys geldigi durumun güç ile ilgisi yok, zira bu adam dogdugundan beri güç sahibi. Kral oldugunda ise tabi o güç daha da artti fakat bilindigi gibi, Aerys ilk yillarinda gayet iyi ve diyarin gelecegi ile ilgili planlari olan bir Kraldi. Aerys’in esas degisiminin temelinde, ona sonunda Deli Kral unvanini kazandiracak sürecin temelinde, Duskendale ayaklanmasi sirasinda yakalanip, yarim yil tutulmasi var.
Yani özetle, Aerys’in deliligin, zalimliginin sebebi güç degil; 6 ay süren bir esaret sonucu bozulan psikolojisidir.

Coluk çocuk? Harren’in ogullari savasa katilacak kadar yetiskinlerdi.

Herkesin kendi yöntemi! Ne diyeyim? Saka bir yana; kafa kesmek çok mu temiz bir ölüm?

Gövde gösterisi demem ben buna, gövde gösterisi, sezonun final bölümünde Dany’nin tüm ordusu ve ejderhalariyla gelmesidir. Göz dagi? Eh, evet, öyle de diyebilriz.
Hani yukarida anlattim ya… Bir Kral / Kraliçe, sevilmelidir ama korku da salmalidir, sarsilmaz bir otoritesi, durusu olmalidir. Iste Dany bunun temelini olusturuyor. Ve ben bunu mutlulukla izliyorum; “Fatih Aegon’un disi versiyonu” yakistirmasinin hakkini veriyor.
Sunu da ekleyeyim; Dickon’a acidim ben orada, gerçi kendi aptalligi ama üzüldüm yine de. Ama o Randyll var ya? Hakettigini buldu. Dizi için konusuyorum! Sen gidip Azam lordunu ve tüm ailesini kendi çikarlari ve kisisel hisleri sonucu zalimce katleden Cersei’nin yaninda dur, sonra sana bir sans sunan Dany’ye laf söyle, hakaret et. Gram üzülmedim izlerken.

Bir tik yukarida “gövde gösterisi” diyordun… ??

Bence de degildir evet, ki Dany’nin yaptigi da bu degildi bana göre. Ne oldugunu hemen yukarida anlattim.

Geçen sezon Meereen’de köle tacirlerinin iki gemisini yakip olayi bitirmesi de bence çok etkileyiciydi. Hatta, bunun kadar olmasa da, nihayetinde o da Dany’nin ciddi anlamda katildigi ve sonuca direkt etki ettigi bir “mini” savasdi.

Wohooo :smile:
Bir saniye… Dany’nin yaptigi, sahip oldugu güçle, savas meydaninda savasmaktir. Stannis’in yaptigi ise korkakliktir, büyü ile düsmanlarini alt etmektir. Arada büyük fark var.
Dany’nin Tarly’yi yakmasina gelirsek… Dany en azindan düsmanlarini yakiyor, ki bu düsman son bir sans sundugu düsmandir. Stannis ise kendi adamlarini yakiyor, yanilmiyorsam onlardan biri de karisinin amcasi. Sebep? Melisandre hain ilan etti! R’hllor’a kurban verilecek!
Stannis ve Dany’nin yaptiklarini bir tutttuguna inanamiyorum.

Ne kadar hakli ve onurlu bir davranis (!) :smile:
Ne diyeyim ben artik? Valla bilemiyorum.

Gereksiz degildi iste bence. Yapmasi gerekeni yapti.
Ama bak su konuda elestirebilirim… Dickon konusunda Tyrion’u dinlemesi daha dogru olurdu. Yani Dickon’un talebini geri çevirmeliydi, aninda kabul etmemeliydi. Gerçi Dickon da bildigin israr etti, artik gurur mu yapti, durus mu sergiledi bilmem ama bayagi salakçaydi. Hani bu kadar ölmek isteyen adama da ne diyeceksin? Alip zindana atsan ne olur mesela? Bitmistir, geri kazanamazsin, ne sana, ne de kendisine bir faydasi olur o saatten sonra.
Neyse ama yine de, Dickon’u iplememesini tercih ederdim. Ne bileyim? Esir alip sonradan Sur’a falan gönderirdi… diyecegim de, orada da isler karisti, gönderemezdi. Amaan neyse ne, olan oldu ve tüm bunlar Dany’yi zalim biri yapmiyor.

Ilk sezondaki ezik Dany degil de, sonraki sezonlarda gücünü ve konumunu idare etmeye çalisan, Kraliçelik konusunda zerre bilgisi ve tecrübesi olmayan Dany her zaman fevriydi. Aklina gelen ilk fikri uygulamaya, karsisina çikan ilk "çözüm"ü seçmeye kalkan biriydi her zaman. Bunlara çogunlukla Jorah engel oldu, Barristan akil verdi, dizide ise Tyrion onlardan sonra bu rolü üstlendi.
Tabi ilk basta Dany’nin karsilastigi sorunlar küçüktü, fakat Dany güç elde ettikçe sorunlar da büyüdü; ve sorun su ki, Dany’nin bilgisi ve tecrübesi sorunlarin büyüme hizinda gelismedi. Karsisina çikan problemler, içinde bulundugu durum neredeyse her zaman Dany’nin bilgisini ve tecrübesini a$ti. Zaten herkeste sinir ve stres yaratacak olan sorunlar, Dany’de ekstra sinir ve stres yaratti ve bu yüzden Dany daha da fevri yaklasimlar sergiledi. Ama gerçekten dizginlenmesi gerektigi zamanlarda da dizginlendi. Kafasinin dikine gittigi durumlarda ise, bence hep hakliydi; bu konuda aklima gelen ilk olay 163 çocuk kölenin öldürülmesine karsilik, 163 köle tüccari öldürmesi.
Güç Dany’yi ele geçirmiyor, Dany o gücü idare etmek, altinda ezilmemek için çabaliyor. Cok ince bir çizgide yürüdügünün farkinda; bir bakis açisi var, bir ideolojisi var, dogrulari ve yanlislar var ve tüm bunlara sadik kalmaya çalisiyor, kendinden ödün vermemeye çalisiyor, ama dünyanin ne yazik ki bu sekilde yürümedigini de ögreniyor. Ve iste o zaman, o gücün basina yikilmamasi için, kontrolü kaybetmemek için yapmak istediklerini degil, yapmasi gerekenleri yapiyor.

Her neyse; bence sen Dany’yi yeterince iyi analiz etmemissin. Nedense Dany’den herkes kusursuzluk bekliyor, bu karakterin hata yapma lüksü yok sanki.
Dany’nin yanlislari, kusurlari, hatalari var fakat her birinin bir temeli de var. Kolay bir çocuklugu, kolay bir hayati olmadi bu kizin; ve yasadigi seylere göre bence gayet saglam bir psikolojisi var ve iyi idare ediyor.

Son olarak, sunu eklemek istiyorum…
Sen Sansa’cisin degil mi? Simdi kabul edersin ki, Sansa Kral Sehrine gelene kadar gayet güzel bir çocukluk geçirdi. El bebek gül bebek; yedigi önünde, yemedigi ardinda. Yanlis miyim?
Dany’ye bakalim… Sürgün bir hayat. Karinlari doysun diye annelerinin tacini satacak duruma gelmisler. Son Targaryenler olarak Essos’un zenginlerini eglendirmisler, ilgi azaldiginda kapi disari edilmisler. Ona buna muhtaç, acinasi bir halde olmuslar agabeyiyle birlikte. En sonunda bu agabey, onu bir ordu karsiliginda, barbarliklariyla bilinen bir Dothrak efendisine satmis.
Sen Sansa’nin yaptigi hatalari çocukluguna bagliyorsun degil mi? Baglayabilirsin, ben de bu forumda Sansa’yi çok savunmusumdur. Yani bak ben Sansa’yi seviyorum da diyemem, sevmiyorum da diyemem ama yine de empati kurmayi basariyorum. Cocuktu, akli basinda degildi, Kral Sehri ve Joffrey onu büyülemisti diyorum; yaptigi hatadan dolayi bu kadar elestirilmesinin yanlis oldugunu söylüyorum.
Sansa ve Dany arasinda kaç yas var biliyor musun? Sadece iki (2) yas. Dany iki yas büyük Sansa’dan.
Ve az önce bu ikisinin ayri ayri çocukluklarini da özetledim.
Sansa’nin hatalarini ve aldigi yanlis kararlari çocukluguna baglayabiliyorsan; Dany’nin hatalarini ve aldigi yanlis kararlari neden elestiriyorsun? Hele ki Dany’nin omuzlarinda koca bir sorumluluk varken, ve daha da önemlisi, bu sorumlulugu tüm bilgisizligi, tecrübesizligi, korkulariyla tasimaya çalisan bir karakterken?

Farklı şeyler. Biri savaş sırasında son çare olarak yapılan zorunlu bir şey. Diğerinde ise seçenekleri görmezden gelip kötü bir şekilde öldürmek var.

İlk başta dedim zaten

Asık sen nasıl izledin? :/. Jon’un yatağının başına gelip kuzey’e yardım edeceğim tamam dedi. Jon o sahneye kadar hiç diz çökme belirtisi göstermezken birden kraliçem ayağına girdi.

yukarıda yazdıklarımın arkasındayım,sadece ikimiz olaya çok farklı bakıyoruz. ya sen çok güveniyorsun ya ben her sözden anlam çıkarmaya çalışıyorum. ama ben dany’yi izlerken özellikle son sezonda güçlü bir liderden ziyade gücü paravan olarak kullanan birini gördüm.tamam dany’nin kolay bir hayatı olmadı-bu yüzden en azından kitapta nefret ettiğimi söyleyemem,ufak bir sempatim de var hatta,bu yüzden özellikle hata aramıyorum kendisinde-.ben kitapta da dany’nin delirebileceğini düşünüyorum ama dizideki kadar kanıt sunamam sana.zaten sansa’yı yaşı üzerine defalarca savunmuş biri olarak kitaptaki dany’yi
nefret kusarakta eleştiremem. ama dizide ben dengesiz birini izliyorum.bak seneye son sezon.bu sezon ve son sezonun ilk bölümleri dany’yi iyi bir kraliçe olarak son görüşlerimiz olacak bence. ben 4.sezondan beri bunu düşünüyorum ve her sezon sorgulanacak daha fazla hareketi oluyor.
dany’den kusursuzluk beklediğimi söyleyemem ki en başından beri kusurlu bir kraliçeydi zaten. dany’yi aerys’le kıyaslamayın diyorsun.tamam.daha güzel kıyaslanacak biri var.atası rhaenyra targaryen.hayatına 'diyarın neşesi’olarak başlamış, halk tarafından bir noktaya kadar çok sevilmiş bir kraliçe.ama tahtı alamadıkça hırsı da artmış ve en sonunda halk bile nefret eder olmuş. targaryenlerin delileri deli olarak doğmuyor zaten.bir kırılma noktası yaşıyorlar ve ondan sonra kafayı sıyırıyorlar.ama o zamana kadar ufak tefek sinyaller veriyorlar.

canım benim ben en başından beri dizidekini eleştiriyorum yaşla bir alakası yok.

haklı ve onurlu bir davranış dediğimi hatırlamıyorum,ikisi de haksızdı diyorum.

ejderhalar kuluçkadan mı çıktı acaba.büyüyle çıkmadı mı? ikisini bir tutmuyorum.farklı olaylar olduğununda gayet farkındayım.ama ikisi de inandıkları şeyi yaptılar ve ikisi de haksızdılar.ben senin bir insanın yakılmasını bu kadar normal karşılamana inanamıyorum.

‘‘gereksiz’’ gövde gösterisiydi. randyl’i yakması gerekmiyordu.bir nevi aynı aerys gibi şampiyonunu ateş olarak belirledi.

burası zaten dizinin saçmalamasıydı,akıllarınca cersei’yle dany’yi eşit hale getirmeye çalıştılar.kitapta randyll’in aegon’un yanına geçeceğini düşünüyorum.

kafa kesmek ani bir ölümdür. sen yakılmayı tam olarak ne sanıyorsun merak ediyorum.elini bir muma tutarsan anlarsın bence.

harrenhall’da sadece harren’in oğulları mı vardı.hizmetçiler,çocuklar,belki kendi lordları ve aileleri.

Rheanyrea Targaryen örneği gerçekten güzel. Gerçi ben Rheanyrea’yı daha çok Cersei’yr benzetiyorum ama sonuç olarak Dany’nin atası ve benzeri bir yoldan gitmeyeceğini kimse garanti edemez.

Dediğin gibi delireceği noktasında fazla kitap kanıtı yok ama dizi bize Dany’nin karakter gelişimi hakkında fikir verebilir ve gidişat hiç hayra alamet değil. Bu saatten sonra yeni bir kutuplaşma beklemiyorum en fazla Arya Sansa gerginliği gün olur ama kitapta farklı şeyler dönebilir. Zaten ilk versiyonda kızı Dothraklarla istila edem biri olarak tanımlıyorlardı bir kurtarıcı figüründen çok.

Size tavsiyem sahneyi tekrardan izleyin. Dany düşman ordularını yakarken sadistçe bir zevk alıyor dikkat ederseniz. Zerre vicdan azabı çekmeden. Bu ilk sezonlar ki Dany’nin yapacağı bir şey mi? Şimdi diyebilirsiniz düşmanı için neden üzüntü duysun. Burda da Blackwater örneği verilebilir. Tyrion savaş sonrası büyük bir vicdan azabı yaşamıştı. Bu, bana göre Dany’nin gittikçe duygusuzlaştığına bir örnek.

Randlyll ve Dickon Tarly’yi yakması Mad King’in insanları diri diri deli ateşle yakmasına benziyor.

Sadece bu da değil. Dany’nin kendi eli Tyrion’ı dinlememesini, Aerys’in kral eli olan Tywin’i dinlememesine benzetebiliriz.

Dany’nin Dotrakiler tarafından tutsak alınması da, insanın aklına Duskundale kuşatmasını hatırlatıyor. Ki ben kitapta, tam da orda Dany’nin deliye dönüşeceğine inanıyorum.

Mad King ve Dany arasında bu kadar benzerlik varken, ikisini kıyaslıyamazsınız demek, biraz fanboyca kaçıyor… Daenerys’e karşı fazla iyimsersiniz gibi geldi. Hiçbir insan sütten çıkmış ak kaşık değil mutlaka kusurları vardır demişsiniz de, Dany’nin yaptıkları ufacık şeyler de değil. Targaryenlar da zaten delilik durumu varken, küçücük yaşta bunca şey yaşamış Dany’nin deliye dönüşebileceğini düşünmek çok mu mantıksız?

@Cassiopeia argümanlarınız gerçekten çok zekice, kafamda bambaşka bakış açıları oluştu. Sağolasın :).

Aynen güzel bir ayrıntı bunu düşünmemiştim.

Birebir ayni olmadigini belirttim degil mi? Zaten benim amacim burada bu iki olayi karsilastirmak degil, dizide bu tür olaylara ne kadar deginildigini anlatmaya çalismaktir. Tyrion-Davos olayinin üzerinde durulmadi, dolayisiyla bunun bir tik üstü diyebilecegimiz Dany-Samwell olayina deginilir fakat önemli bir durum olusmaz bundan diyorum.

Öte yandan, ne seçenegi Allah askina? Sen kendine bir hedef belirlemissin, bir diyarin Kral’i olmak istiyor ve bunun için bir savas veriyorsun. Bir mücadeleyi kazanmissin ve karsi tarafin sag kalan askerlerini, önemli kisilerini karsina dikmissin; onlara kendini anlatiyorsun, sana diz çöktükleri takdirde baslarina bir sey gelmeyecegini garanti ediyorsun ama lordun biri çikmis, sana hakaret ediyor, senin iddiani kabul etmiyor. Ne yapabilirsin bu adamla? Kendi kaybeder! Sen orada, konumun itibariyle, bir durus sergilemek zorundasin. Taviz vermeyeceksin, yoksa ipin ucunu kaçirirsin, sergiledigin anlamsiz merhamet ileride seni çeliskili gösterebilir.

Dedi tamam da, “Istersen diz çökme” mi dedi? :smile:
Dany orada Jon’un basindan beri anlattigi tehlikeyi gerçek anlamda kavramis biri olarak, ee ejderhasinin kaybinin verdigi aci ve öfke sonucu da, Jon’a birlikte savasacaklarini söylüyor. Diz çökme konusunun disinda bu. O konuyu da Jon açiyor zaten; Dany’nin oradaki saskinligini, kafa karisikligini hatirlatmama da gerek var mi?
Jon’un Dany’ye diz çökmesi o kadar zoruna gitmis ki… :smile: “Diz çökme belirtisi” diyor yaa :smile: Dany’nin yaptigi sey yetmiyor mu? Haber alir almaz, üç ejderhasini da alip Sur’un Ötesine gitmesi, bir seyleri kanitlamasina sebep olmamis midir? Jon bu yüzden diz çökmedi mi Dany’ye?

Sende demek ki 1 “yanlis”, 5 dogruyu falan siliyor. Son sezonda gücü paravan olarak kullandigi görüsün neye dayaniyor? Randyll olayina. Baska bir sey yok son sezonda. Peki bu zalimlik, acimasizlik yapmak için gücünü paravan olarak kullanana Daenerys’in, masumlar ölmesin diye Kral Sehrine saldirmamasina ne diyorsun? Tüm ejderhalarini alip Sur’un Ötesine gitmesine ne diyorsun? Bunlari unutuyorsunuz, halbuki Dany’nin iyi biri oldugunun belirtileri, ileride babasina dönüsecek olmasinin belirtilerinden kat kat fazladir.

Ben Dany’nin davranislarindaki dengesizligin sebebini anlattim sana. Yapmak istedikleri < Yapmasi gerekenler.
Ki kitaplarda bu durum çok çok daha belirgin.

Anlatsana onlari, çok merak ettim. Dany’nin gereksiz acimasizlik sergiledigi durumlari, anlari anlatir misin? Lütfen.

Rhaenyra’nin hirsini ve öfkesini sadece tahti alamamasina baglayamazsin. O olayda her seyden bundan ibaret degil.

Valla Dany hayati boyunca birçok kirilma noktasi yasadi, ve harbiden simdiye kadar kafayi yememis olmasi, hala saglam durabilmesi çok büyük basari. Dizi için konusalim, kalmis bir sezon, 6 bölüm… Biz olaylari nasil toparlayacaklar diye kara kara düsünüyoruz; tüm o olaylara birde Dany’nin delirmesi mi eklenecek?
Sinyal minyal yok ayrica. Dany de nihayetinde bir insan ve öfkelendigi zaman yakip yikmak istiyor, gayet normal! Sizin zalimlik diye nitelendirdiginiz durumlarin ise ne oldugu iki üç kere anlattim.

Aynen, kusurlu. Kusurlu bir Kraliçe, kusurlu bir karakter. Ama buna ragmen yaptigi hemen hemen her sey büyük tepki görüyor. Yani kusursuzluk bekleniyor.

Dizi veya kitap, ne farkeder?
Dizide aralarinda 3 yas var. Cok mu?

Ve alakasi var. Sen Sansa’nin hatalarini çocukluguna falan filan veriyorsan, Dany’nin yanlis buldugun hareketlerini bu kadar elestirmen oldukça çeliskili bir durum. Yani Sansa ile gayet güzel empati kuruyorsun ama ayni sey Dany için görmüyorum ben sende. Dany’nin yasi, yasadiklari pek önem arz etmiyor gibi. Bu yanlis.

O benim yorumumdu.
Hani sen resmen Stannis’in yaptigi seye bir sebep gösterdin ya? O sekilde bir yorum yaptim ben de buna karsilik.

:smile:
Simdi ben bunu en kisa nasil açiklayabilirim?
Büyüyle demissin… Dany’nin ejderhalari büyü ile dogdular diyorsun. Kan büyüsü yani. Hayir. Büyü müyü yok.
He olsa ne olur? Mirri Maz Duur’a mi üzüldün?

Dany orada Mirri’yi kurban etmeye niyetlenirken, Mirri Dany için bilgisiz, cahil gibisinden laflar ediyor. Bunun yeterli olmadigini söylüyor, yani kan büyüsü o sekilde islemiyor, o sekilde yapilmiyor, sadece birini öldürmek yetmiyor. Ve bu dogru. Khal Drogo’yu hayatta tutmak için Mirri’nin gerçeklestirdigi ritüeli hatirla. Kan büyüsü nedir cevabinin güzel bir özetidir o. Peki Dany’nin yaptigi öyle bir sey mi? O niyetle yapiyor ama yaptigi yanlis, ve dedigim gibi, bunu Mirri de söylüyor.
Peki büyü yoksa nasil oldu da o fosillesmis yumurtalar çatladi? Valla orasini inan ben de çok merak ediyorum. Gerçi öte yandan, o yumurtalarin canlanmasi bu olaydan öncesine dayaniyor, o da var.

Ama neyse yani, öyle ya da böyle, her halükarda zaten bu olayi öne sürüp Stannis’in yaptigi ile benzetmen, bir tutman… Inanilmaz!

Genelleme yapmayalim lütfen. Ben cani, zalim, insanlarin yakilmasini normal bulan veya bundan keyif alan biri degilim. Ettigin lafin nereye gittigini bil. Ben sadece basindan beri Dany’nin bu davranisin bir temeli oldugunu, bunun neden yaptigini anladigimi, ve içinde bulunduklari durumda olmasi gereken oldugunu söylüyorum. Zalimlik olmadigini söylüyorum. Bizim esas konumuz da buydu zaten; zalimlik.

Kafasini kesmesi gerekiyordu, degil mi? Evet.

Yok daha neler! :smile: Saka mi yapiyorsun?

Orasi öyle ama nihayetinde biz bize sunulani yorumlariz, arka plandaki is’i degil.

Niye ki? Nasil olacak o?
Randyll sonuçta Tyrell hanesine bagli. Yani Randyll, Aegon’un tarafina geçecekse, Tyrell’in de geçmis olmasi gerek. Bu nasil olacak? Veya Randyll’in Tyrell’lerden kopmasi gerek; bu nasil olacak?

Bak yine ettigin lafin nereye gittigini bilmiyorsun. Ya da bayagi kasitli bir sekilde, ithamlarda bulunuyorsun. Ikisinden biri.
Ben orada bir insanin yanarak ölmesinin de, kafasinin kesilmesinin de çok kötü bir durum oldugunu söylemeye çalistim. Bu kadar mi anlasilmazdi?
Konuyu baska yerlere getirme, rica ederim. Sen su noktada benim neyi anlatmaya çalistigimi bile hala anlamamissan, bu tür bir yaklasim sergiliyorsan, biz bosuna tartisiyoruz.

Onlari orada tutan kim? Onlardan sorumlu olan kim? Harren.
Harren’a sans veren, ona diz çökmedigi halde ne yapacagini belirten kim? Aegon.

Bak burada hakli haksiz aranmiyor, tamam mi? Onu belirteyim. Ben sadece bir takim seylerin nasil ve neden belli bir noktaya geldigini, neden öyle olmak zorunda oldugunu anlatmaya çalisiyorum.
Demistim ya hani Dany için… Durus, otorite, taviz vermeme. Sen çikip bir adama “Teslim ol, diz çok, yoksa kaleni yerle bir ederim” diyorsan ve o bunu umursamiyorsa, sen belli bir iddiasi olan, diyarin Kral’i/Kraliçesi olmak için savasan biriyse, sözlerinin arkasinda duracaksin. Bu isler böyle yürür, bunu düsünerek analiz edin olaylari. O çocuklara, kadinlara, yaslilara yazik elbette ama savas bu iste, ne yazik ki bu tür seyler savaslarda kaçinilmazdir. Istesen de, istemesen de, illa bir yerde masumlarin da canina kiymak durumda kalabiliyorsun. Olaya can sIkIntIsindan gidip rastgele bir kaleyi atese veren bir adam seklinde bakmamak gerek.

Hadi canim? Sadistçe zevk mi? Hemen tekrar izlemem gerek!
Vicdan azabi… Ne yapsaydi mesela? Bir yandan “Dracarys” deyip, bir yandan dövünse miydi? Aglasa miydi? Drogon’un üzerinde kendini oradan oraya atsa miydi? :smile:
Tam olarak ne zaman çekmeliydi bu vicdan azabini? Ve daha da önemlisi, neden çekmeliydi? Orada savasiyorlar, sen farkindasin degil mi? Dany birden bire bir ortama dalip sebepsizce milleti atese vermiyor, degil mi?

Tyrion için hassas bir olaydi o. Karsisinda hanesinin ordusu var, agabeyi var.
Öte yandan, Tyrion hiçbir zaman savasin gerçeklerini kaldirabilen bir adam olmadi.

Ne demezsin…

Veya Robert’in Ned’i dinlememesi gibi. Tarihte bunun yüzlerce örnegi vardir.

Aerys 6 ay boyunca esir tutuldu ve o süreçte ne yasadigi bilinmiyor, ama bilinen su ki, o olaydan sonra adam ciddi ciddi kafayi yedi.

Dany’ye bakalim… Ne yasadi Dothraklarin esiri oldugu o kisa sürede? Birkaç kirbaç darbesi yedi, sözlü taciz, hakaret, asagilanma. Nasil çikti peki o durumda? Güçlü bir sekilde. Esiri oldugu halki pesine takarak.

Gerisini sen bagla, bana anlattirma.

Yaa ezbere konusma arkadas. Ne benzerligi Allah askina, saysana bana o benzerlikleri.

Ne düsünüyorsam onu söylüyorum. Belki de siz fazla kötümser bakiyorsunuzdur.

Yoo temelde mantiksiz bir düsünce degil. Ama öne sürülen sebepler, sinyal, isaret diye nitelendirilen olay ve durumlar yetersiz kaliyor.

Hee bu arada, bak sonunda Dany hakkinda yaptigin yoruma cevap yazdim, beklentilerini karsilamistir umarim.

• ben farklıyım, buraya sizi öldürmeye gelmedim.

.

.

.

• Ya diz çökün ya da ölün!

Olay öyle değil işte. Savaş boyunca zerre tereddüt etmeden masum, tek amacı evine ekmek parası getirmek olan askerleri sen diri diri yak, olay sonrası dünyanın en normal şeyiymiş gibi o donuk bakışınla “artık daha az düşmanım var” de, hiç vicdan azabı çekme. İyi bir insanın yapacağı bir şey değil bu.

Orda koskocaman duran “Blackwater” ibaresini de mi görmedin acaba?

Sırf cevap verebilmek için bazı “kitapta” gibi kelimeleri görmezden gelmek nasıl bir duygu? He bu arada henüz Dotrakiler tarafından Dany’ye çok ağır bir şey yapılmadığı doğru ama The Winds of Winter’da da böyle devam edecek diye bir şey yok.

Elimden geldiğince düşüncelerimi kelimelere dökmeye çalıştım ama siz kendi kafanızın estiği şekilde işittiğiniz için anlamadınız.

Olayi ne kadar yanlis anladigini vurguladigin için tesekkürler.
Dany orada “Ben buraya evlerinizi yakmaya, sizi öldürmeye gelmedim” diyor, “Savasmaya gelmedim” degil.
Yani daha ne kadar açiklayici olabilirim, çeviri mi gerek? Yani kiz orada “Sizin evlerinizi, köylerinizi yakip yikmaya gelmedim. Size söylenen bu, biliyorum ama öyle degil. Ben savasimi, savas meydaninda veririm.” diyor. Ve “Siz bana diz çökmezseniz, benim düsmanim olmaya devam ederseniz, benim savasim da devam eder ve ben herkesin yapacagi gibi sizleri öldürmek durumda olurum.”. Bu kadar basit! Bunu anlamak, bu görmek bu kadar zor olmamali. Kizin karsisinda, düsmaninin renklerine bürünmüs askerler var, o noktada bunlar halk degil. Elbette ki bir diz çökme talebi olacak ve elbette buna karsi çikmanin bir bedeli olacak.

Ne degisir? Ne fark eder? Dany düsmaninin ordusunu yendigi için, düsmani için savasan askerleri yakip öldürdügü için neden vicdan azabi çeksin? Söyledigin seyin saçmaliginini görmüyor musun?

Bundan keyif mi aldi Tyrion? Karasu’nun o görüntüsü onu dehsete düsürmedi mi? Kendisi, elinde silahi meydana çiktiginda, gördükleriyle neredeyse kontrolünü yitirmedi mi? Ben bundan bahsediyorum. Tyrion zaten savas görüntüsüne aliskin, bunu oldugu gibi kabul eden, bastan sona sogukkanligini koruyabilen bir adam degil.

Kitap serisininde daha yasanmamis bir olayi, ve bu olaya bagli olasi bir durumu “oldurmak” nasil bir duygu peki?
Ne yapsaydim? Olmamis, hatta olup olmayacagi belli bile olmayan bir durumu (Dany’nin Dothraklarin esiri olmasi sonucu kafayi yiyecegi teorisi) mu yorumlasaydim.
Elbette ki yasanmis olayi, dizideki olayi yorumlayacagim.
Dany kitapta uzun ve çok zorlu, psikolojisini etkileyecek derecede zorlu bir esaret yasarsa, iste o zaman gelir konusuruz. Ben su an bunun nesini konusayim? Hele ki sen Dany de babasi gibi esir olduktan sonra delirecek diyerek bunu öne sürüyorsan? Dogmamis çocuga don biçmissin, birde gelmis “tam üzerine göre oldu” düsünceni ciddiye almami bekliyorsun. O olay bi yasansin, o zaman konusuruz.

Benim bir sey anladigim yok $u konuda. Benzerliklerden bahsediyorsunuz, “Bu kadar benzerlik varken” gibisinden laflar ediyorsunuz, ee ben de bunu biraz daha açmanizi rica ediyorum sadece. O kadar benzerlik neymis? Hani öyle bir anlatiyorsunuz ki, liste epey uzun ve önemli gibi hissediyorum, ve merak da ediyorum; nedir o benim göremedigim benzerlikler? O kadar benzerlik!
“Benzerlik var, benzerlik var!”, “O kadar çok benzerlik var ki!”… Ezbere konusuyorsun derken de bunu kastediyorum. Aç bu konuyu, yap bir liste hadi. Hee ama “Targaryen olmasi” gibi seyler yazarsan, çok gülerim, onu da söyleyeyim. Gerçi seni memnun edecekse, yazabilirsen de, önemli degil.

Yapma Allah aşkına aradaki fark bir tıktan çok daha fazla. Birinde aktif savaş sırasında meydana gelen zorunlu bir ölüm var. Eğer Tyrion yakmasa onlar Tyrion’u öldürecekti. Ancak öbüründe savaş bitmiş, adamlar esir düşmüş. Tyrion’un dediği gibi bir süre hapse atabilir, kendilerine gelmelerini bekleyebilirdi. Hatta belki de akrabalarına karşı hostage olarak tutabilir ve yönetimi elde etmeye çalışabilirdi. Ancak bunun yerine yakmayı tercih etti. @Cassiopeia ile olan konuşmada ha kafa kesmek ha yakmak demişsin ama ikisi çok farklı şeyler. Yanarak ölmek en acı verici ölüm şekillerinden birisiyken kafa kesilmesi nispeten daha temiz bir ölümdür hatta işini bilen bir cellat kurbanın canını acıtmadan öldürebilir bile. Ulan hepsini geçtim ölüm tek çare de değil. Gece nöbetçilerine gönder? Cersei Lannister’a millet sövüyor, Mad Quenn olacak falan diyolla ama o bile Ned Stark’ı öldürmeyi son çare olarak düşündü. Diz çök ya da öl gibi bir şey yerine oturdu konuştu hapse tıktı anlaşma yapmaya çalıştı. Dany’nin yapması gerektiği gibi… Oğlu ölüm emrini verince dehşete düştü, This is Madness dedi. Bu konuda Daenerys bir Cersei kadar bile olamadı. Ned Stark kuzey lordu ve Randyll Tarly ise Yüksekbahçe lordu ikisi rütbe olarak aynı yani. Hatırlarsan foruma ilk geldiğim zamanlardaki tartışmada Dany hakkında vizyonsuz ve gerçekleri anlamaktan çok uzak demiştim. İşte bu olay buna büyük bir kanıt. Yahu benim Atalarıma neden yüz çevirdiler, neden bana karşı savaşıyorlar, neden kendi lordlarına daha çok sadıklar, onların kültürleri ne, ben kraliçe olmak istiyorum ama bu isteğim yüzünden onlarca insan ölecek acaba doğru mu yaptığım, bunları asla sorgulamıyor. İkiye ayrılıyor onun için, hainler ve sadıklar. Gerisini anlamaya çalışmıyor. Ned Stark hakkında direkt hain deyip geçiyor Barristan’ı dinlemeden, Randyll Tarly ki geçmişte babası için savaşmış ve işgalciyi yenmiş tek insan, anlamadan dinlemeden yakıyor. Yani dinliyor da dostlar mecliste görsün tarzında. Öyle ben Cersei değilim babam da değilim demekle olmuyor bu işler. İkna et adamları, yardımcı ol. Ama yok, diz çök ya da öl başka bir bakış açısı vizyon yok.

Dany’nin bir şartı vardı, diz çök öyle savaşırım. Ancak bu şartı yırttı attı.

Ayrıca Jon’un diz çökmesi ya da çekmemesi benim umurumda değil. Çünkü dizideki Jon Snow değil, Çon Çinoav. Jon Snow adamdır. Çon Çinoav ise sümsük bir salak.

Yaa ben “tik” kelimesini çok kullanirim, ona takilma sen, nihayetinde bu olayin diger olaydan daha… dogru kelimeyi bulamiyorum iste… büyük? ciddi? ötede? Her neyse… Öyle oldugunu kabul ediyorum.
Zaten ben sana dedim ya, amacim bu iki olayi karsilastirmak degil, amacim dizide bu tür konularin ne kadar üzerinde duruldugunu anlatmak. Ee bu Dany’nin olayina en yakin olay olarak aklima gelen Tyrion’un plani sonucu savasta Davos’un oglunun ölmesi geldi, ama daha da önemlisi, bu ikilinin karsilasmasi. Bunu baz aldim, anlatabiliyor muyum? Bu örnegin üzerinden gittim. Davos-Tyrion olayinda, konu neredeyse gümdeme bile gelmedi. Bu olayin daha… ötesinde (öfff!) olan Dany-Samwell olayina ise elbette deginilir, bundan bahsedilmesi gerek ama her seyi göz önüne aldigimizda, buradan bir sey çikacagini düsünmüyorum. Bu kadar! Direkt o iki olayi karsilastiriyormusum gibi bakma.

Nasil kendilerine gelecekler ki? Hele Randyll, o adamin o saatten sonra kimseye bir faydasi olmaz, nasil biri oldugunu biliyorsun.
Bak Dickon baska, ki ben Cassio’ya da söyledim, Dany’nin onun babasi ile ölme talebini kabul etmemesini tercih ederdim. Randyll’e yaptigini anlasilir buluyorum, realist bakiyorum olaya. Bu tip bir durum evrende ilk defa yasanmiyor, son da olmayacak. Defalarca anlattim, bir durus meselesidir bu, böyle zamanlarda çizgileri çizersin, neyin ne oldugunu gösterirsin. Kralliginin temelini insa ederken, sana diz çökmeyi birak, neredeyse yüzüne tükürecek adama merhamet gösterirsen, o temel saglam olmaz. Dany diyari elinde tutmuyor, onu da hesaba kat; Dany o diyari ele geçirmek için savasiyor. Hani Dany Demir Taht’da otursa, Randyll bir hainlik etmis olsa ve Dany onu esir alip Nöbete göndermek yerine yaksa, iste o zaman baska olurdu. O zaman “Bu kiz babasi gibi olacak” falan derdim ben de.

Dany’nin celladi ejderhasi, ne yapcan? :smile:

Dizi için konusmak gerekirse, Cersei Mad Queen oldu bile, geçmis olsun!

Ned konusuna gelirsek… Allah askina, Cersei merhametinden mi Ned’in ölümünü istemedi? Ned’in konumu itibariyle pek bir önemi olmasa, siradan bir lord olsa, yani bir seylerin kilidi, dengesi olmasa, Cersei’nin umurunda olur muydu Ned?
Vicdan yapti sanki kadin.

Cersei septi patlatirken de “This is Madness” dedi mi acaba? Bana Randyll’in yorumlariyla, bakis açisiyla gelme. Dizide üzerinden çeliski akan, yanar dönerlikte zirve yapan karakterlerden biridir kendisi.

Neyse, simdi aklima geldi… Nöbete gönderseydi falan diyorsun ya… Bak sana diziden bir kisim, bir diyalog ekleyeyim :

(Randyll Dany’ye yabanci, isgalci, barbar ordusuyla bizi yakmaya gelen falan filan diyor ve Dany bunlara tamamen tepkisiz kaliyor ve söyle diyor…)
Dany : Hayatiniza karsilik onurunuzdan vazgeçmiyorsunuz; buna saygi duyuyorum.
(Orada bir Dothrakiye isaret verir)
Tyrion : Majesteleri, belki siyahlari giyebilir. Ne olursa olsun, o degerli bir savasçi, Nöbet için çok önemli olabilir.
(Dany Randyll’e bakar, “Ne diyorsunuz?” der gibi)
Randyll : Beni Nöbete gönderemezsiniz! (Hakarete ugramis gibi. Sonra biraz duraksar ve üzerine basa basa…) Benim kraliçem degilsiniz.
(Dany de iste tam burada “Sen bilirsin” bakisi atiyor.

Iste. Ne yapsaydi Dany bunun üzerine? “Ayy lütfen Randyllcim, israr ediyorum!” mu deseydi?

Hazir diyalog, diziden kisim konusuna girmisken; Dickon olayini da ele alalim.
Öncelikle, Dickon öne çikip “Beni de öldürün” dediginde, Dany onun kim oldugunu sordugunda ve cevap aldiginda, Dany’nin tepkisine dikkat et; hafiften gözlerini deviriyor, sonra yere bakiyor. O kadar belli ki bu durumdan hoslanmadigi, “Bu da nereden çikti” der gibi bir hali var.
Neyse, tabi bu benim yorumlama seklim de olabilir. Daha net seyler üzerinde duralim.

Tyrion çok mantikli argümanlarla Dickon’u vazgeçirmeye çalisiyor, hatta Dickon’un ifadesinde süphe de olusuyor, babasina bakiyor falan ve Randyll de basiyla onayliyor “Tyrion’u dinle” anlaminda. Ama nedense, Dickon inat ediyor, kararinda dönmüyor. Ve…

Tyrion : Majesteleri, aklinin basina gelmesi için, karanlik bir zindanda birkaç gün geçirmek gibisi yoktur.
Dany : Söylediklerimin arkasindayim. Buraya insanlari zincirlemeye gelmedim. Bu bir seçenek haline gelirse, birçogu bunu seçecektir. Ben onlara seçenegi sundum… Onlar da kararlarini verdiler.

Iste benim söyledigim sey bu. Eger Dany önünde duran, ona hakaret eden, onun iddiasini inkar edenleri esir alirsa, ipin ucunu kaçirir. Kendisinin de söyledigi gibi, bu bir seçenek haline gelirse, birçogu bunu seçer. Ve nihayetinde Dany’nin hiçbir ciddiyeti, bir agirligi olmaz, insanlar onlar çekinmez. Herkes “Nasil olsa en fazla zindana atar” diye düsünür ve bir süre sonra, Dany “Bu böyle olmayacak” deyip büyük cezalar, ölüm emirleri verirse, iste o zaman çok daha kötü bir imaji olacak. Yani tamamen dengesiz görünecek, ayaklari yere saglam basmayan, ne yaptigini bilmeyen bir Kraliçe görüntüsü yaratacak.
Bastan beri bunu söylemeye çalisiyorum. Bu hareketin bir temeli, mantikli bir sebebi var diyorum. Olmasaydi, iste o zaman Dany zalim olurdu.

(Dizi için konusalim, malum kitapta oralara gelmedik daha)

Bunu biliyor, gayet farkinda ve kabullenmis. Hatta öyle kabullenmis ki, babasinin yaptiklari için kendi adina ve hanesi adina Jon’dan af diledi.

“Neden bana karsi savasiyorlar?” mi? Bunu niye sorsun? Dany aptal mi Allah askina? Yani bu kizin 7 Krallikta çiçeklerle, sloganlarla karsilanmak gibi bir beklentisi vardi da benim mi haberim yok?
Gayet farkindaydi insanlarin ona karsi savasacagini, direnecegini ve bunu neden yapacaklarini, onlarin açisindan ilk bakista nasil görünecegini.

Yaa yapma, bunu kim sorgular? Bunu kim sorgulamis da Dany’nin sorgulamasini bekliyorsun?
Hem Dany’nin tek olayi “Ben Kraliçe olmak istiyorum” degil, bununla birlikte her firsatta dünyayi daha iyi bir yer haline getirme istegi ve niyetinden de bahsediyor. Bunu basaracagina inanarak bir yola çikmis, ve bu süreçte masumlarin, halkin ölmemesini de umursuyor. Sehirlere saldirmiyor, köylere saldirmiyor, halki atese vermiyor; savasini savas meydaninda veriyor.

Herkes için öyle degil mi? Ortasi da mi var?

Sana yillarca anlatilmis bir hikayenin aslinda yalan oldugunu kabullenmek ne kadar kolay olabilir ki? Hele ki bu hikayeyi sana anlatan kisi, sana hayatin boyunca hikayeler anlatmis, bir seyler ögretmis tek kisiyse, iste sen o zaman sadece bu hikayeyi degil, birden her seyi sorgulamaya baslarsin ve bunu tek seferde kabullemezsin. Bu kadarcik da mi empati kuramiyorsun?

Saka mi yapiyorsun? Adam düsmaninin yaninda, sana karsi savasmis, daha ne olacak? Geçmisi silmis, daha neyi kurcalayacaksin? Neyi dinleyip anlayacaksin? O seni düsman bellemis ilk, sen degil.

7 Kralligin kurucusu, su anki sistemin mimari Fatih Aegon da çok vizyonsuz adamdi degil mi? :smile: O da iste aynen Dany gibi “Diz çök ya da öl” diyordu, sözünde de duruyordu. Aaah Symmachus ah, ben ne diyeyim sana? :smile:

Neyse, bu arada profil foton da güzelmis; Brynden Rivers he?
Sen onun kendisini Sur’da bulmasina sebep olan olayi biliyor musun? Cok enteresan. Sen git gayet iyi niyetle Büyük Konsey’e katilmak isteyen Aenys Blackfyre’a “Gel tabi kardesim, hiçbir sorun olmaz, bana güven” de, sonra adam gelince onu tutukla ve idam et!
:wink:

Yirtip atti demek biraz fazla tabi ama yani, onun gibi bir sey, kafasinda bunu rafa kaldirdigi belli.
Ve ne güzel degil mi? “Ben olayi gördüm, kavradim, su an bu Akgezenler tehlikesinden daha önemli bir sey yok” modunda. Ve siz hala zalim, Mad Queen olacak diyorsunuz.

Wuuuu… Su an kusura bakma ama seviye yerlerde :smile:
Hatta dürüst olayim mi? Su son cümlen var ya? Onu okuduktan sonra birden kendimi “Evet, 6 B sinifindan Symmachuscan’i dinledik” derken buldum; hakkini helal et :smile:
Dany’ye diz çöktügü için mi sümsük bir salak? Yoksa baska olaylar da mi var? He ama kitaptaki Jon biraz daha zeki, daha ayaklari yere saglam basan biri tabi, ama genel olarak dizideki Jon’un o kadar da sümsük bir salak oldugunu da düsünmüyorum :smile: Kit Harington faktörü de önemli, adamda hep “acilarin çocuguyum” bakisi var, komple atamadi üzerinden o ezik durusu. Tam tersi olan Dany’nin yaninda da biraz sönük kaliyor tabi, ee malum Dany tüm egosuyle, dimdik durusuyla bunun karsisinda durunca… Belki o karedeki dengesizlik de Jon’un sümsük bir salak oldugunu düsündürmüstür sana, etki etmistir yani.

Modlar keske su yorumlari Dany basligina tasisa.

Dany konusunda bende bir şeyler yazmak istiyorum tartışmadaki genel konulara yazıcam sana cevap değil ama cevapla butonu tartışmadan bağımsız yazmam olacağı için hoş olmaz diye buradan yazıyorum :slight_smile: idare et :smiley:
Öncelikle Dany daha baştan Viserys e ihanet etti bence. Ki buna pek çoğunuz katılmayacaksınız yada ama o da ona eziyet etti onu sattı diyeceksiniz. Açıklayayım : Viserys aç kaldı, aşağılandı, kimsesiz kaldı, yinede kardeşinin elini bırakmadı. Sonra onu Dortak kralı Drogo ile evlendirdi.(buna satmak diyorsunuz ama asil bir kızın başka türlü evlenmesi var mı örneği!!!
Catelyn stark, Margaery Tyrell, hatta Sansa ya diğer Ladylere bakın … Hepsi fikri sorulmadan zengin adamlar ile nişanlandı yada evlenmedi mi ?) Dany nin başka iki şansı vardı ya aç kalıp sokaklara düşecek yada kardeşi ile evlenecekti.
Sonra Dany bu evlilikle güç ve saygı kazandı, hatta koruma… Sonra ne yaptı kardeşi sadece eve dönmek istedi. Aşırıya mı kaçtı evet ama umutsuz biriydi son umudu Dany etrafında çevrelenmiş ve o gayet mutlu hayatına devam ederken, o aynı yerde sayıyordu. İşte ihanet kısmı burada başlıyor bana göre .Dany ye fırsatını bulduğu yerde kendi bildiği tek yöntemle derdini anlattı. Yanlış yaptı kesinlikle sonra Dany nin kocası ve korumaları geldi Dany orada onun ölümünü izledi, bir şey yapmadı, hatta yas bile tutmadı sen ejderha değilsin diyerek kestirip attı olayı
bu olaya Viserys gözünden bakarsanız ihanetten başka bir şey değil, Dany nin haklı sebepleri ölümünü izlemesi ve yas tutmaması için bahane değil ben en çok bu iki noktada kızıyorum ona
sonra köleler, sahipleri umursamadan kölelere özgürlük diye yola çıktı o sahiplerde sahipsiz değildi şimdi Mereen savaşında daha doğrusu volantisten (yanlış hatırlamıyorsam ) gelen filo ile büyük savaş yolda bakalım nasıl sıyrılacak
Sonra Aegon konusunda düşünürken yaşasaydı onunla evlenebilirdim diyordu. Aegonun bir kız kardeşi olduğunu umursamadan. Kerndisini her yerde ve daima kraliçe olarak görüyor başka bir alternafi yok sonucu çıkarıyorum ben
Dizide Tarly leri yakması saçmaydı ama prodüksiyon açısından diye düşünüyorum bunu ben hem iki oyuncudan kurtuldular hem ejderhaları kullandılar, Hem Dany yi sorgulattılar, hemde ileriye dönük belkide Sam üstünden bir olay hazırladılar, (ben bu son söylediğime ihtimal vermiyorum yada zayıf ihtimal diyorum ama @Symmachus senin söylediğin hayır kral sensin bombasını patlatmasını da sevdim olabilir o kadarı bile yeter bence ) hemde belki Dany nin deliliğine dair birşey hazırladılar

dany’nin durumu daha mı az çetrefilli.ki rhaenyra dany’nin aksine el bebek gül bebek büyümüş.

aerys’te yaz kalesi felaketini yaşadı o zamanlar hevesli,gencecik bir çocuktu.karısı oradaydı yeni doğmuş çocuğu,babası,ailesinin büyük bölümü.ama onu delirten duskandale’di.

katılmıyorum.bu 2 şer saatlik 6 bölümde işlenebilecek bir konu.ama olaya direk delilik olarak bakma bir çeşit cinnet ihtimali de var bence.eğer bizi şaşırtacak bir final istiyorlarsa -herkes dany’nin doğururken ölmesini,ya da taç giymesini bekliyor haksız mıyım?-yapılabilecek en doğru ve tek hamle.ben olaya hikaye açısından bakıyorum çok epik bir son olur bence.

olay sadece gereksiz acımasızlık değil,’‘sorgulanacak hareket’’

• hizdahr’ı ve birkaç soyluyu daha mahzene götürüp.birini yada birkaçını ejderhaya yaktırması.

• meeren’de soyluları,suçlu suçsuz ayırmadan,çivilemesi.-bu hareketini kitapta kendi de sorguluyor-

• jorah’ı hiç dinleme zahmetine katlanmaması

• daario’nun ağzına bakıp dövüş çukurlarını açması,-ki sonu kendisi için iyi olmadı-,ayrıyeten dizi işlenişi çok saçmaydı en azından kitapta bir mantığı vardı.

• meeren’i daario’ya emanet etmesi-en saçması da buydu,ki daario hiç tekin bir adam değil-

bunlar ve şu an aklıma gelmeyen başka şeyler.

3 yaş bir insanı gayet yetişkin yapar ki,dany’nin şu an -17 yaşında mı başlamışlardı jon’la-20’li yaşında olması gerekir.(kitapta 13’ü yeni bitirmiş), ben forumda dizideki sansa’yı hiç eleştirmedim.bir gün karşılıklı konuşalım.ne kadar taraflı olduğumu anlarsın bence.onun da dizide çok faulu var.

dany’yle stannis’in benzerliğine yaptığım yorumlardı.

neden çarpıtıyorsun ki.mirri maz duur’dan bahseden oldu mu? ama büyü yok demen senin ne kadar ‘‘dikkatli’’ izlediğini gösterir bence. mirri maz duur’u bir araştır. boş kadın değil. ha onun bir etkisi olmasa bile,dany o ateşe girdiğinde ne olabileceğini bilerek girdi. sadece ejderhalar yanmaz mottosuyla değil-ki bu özellik bile büyüyle bağlantılıdır-. bir nevi rüyalarını takip etti.bu olağanüstü birşey ve direk büyü.bir kadının ateşe girip,elinde ateşin içinden çıkardığı 3 ejderhayla-soyları kurumuş-yanmamış bir şekilde çıkması her gün karşılatığımız bir olay mı Allah aşkına. buram buram büyü kokuyor.

ettiğim lafın nereye gittiğini biliyorum,bir yere gittiği yok. ama sen kafa kesilmesiyle yakılmayı bir tutarsan benim sana diyebileceğim başka bir şeyde yoktu.

yine aynı yere geldik.ya biz seninle yukarıda ne konuştuk arkadaşım ikimiz de randyl’in suçlu olduğuna karar vermedik mi? ben diyorum ki yöntemi yanlış,sen olaya tutup taa neresinden bakıyorsun.

tyreller bir güç kaybı yaşayacak,bölünmeler de olacak,özellikle aegon’la savaştan sonra. randyl aynı stannis gibi bir adam. affetmeyen,doğrucu,sert birisi.bence zamanında targaryenler için savaşmış böyle birisi eğer gerçek olduğuna inanırsa aegon’dan tarafa dönebilir.zaten bana bir kadını desteklemez gibi geliyor.-cersei’den altın gol beklesem de lannisterlar’da zor toparlanırlar- ayrıyeten kuzey’in ve vadi’nin dışında bence o kadar metbu lorda bağlılık yok.zaten tyreller çok köklü bir aile de değil. ki bence dany gelene kadar aegon kendine hatrı sayılır bir konsey kuracak. ve randyl muhtemelen o konseydeki en değerli komutanlardan biri olacak.yoksa fillere ve altın mürettebat’a rağmen güç dengesi çok zayıf kalıyor bence. artı olarak,bence artık metbu lord olmayan ama köklü,güçlü ailelerin öne çıkma zamanı. en önemlileri dayne,

itham da bulunmuyorum tekrar söylüyorum.sen kafa kesmeyle daha uzun süren ve içinde işkence ve dehşeti de barındıran yanmayı bir tuttuğunu söylüyorsun. ayrıca en başından beri yazdıklarımızı biraz oku.giderek sertleşen ve beni de buna mecbur bırakan sensin.derdini daha nazik anlatabilirsin.sakinleştiğimiz zaman belki birbirimizi anlamamız daha kolay olur,bu kadar yanlış anlamayız birbirimizi.

seride eleştirilen konu da bu zaten.dizide bile kaç kere dillendirildi.o yüksek lordların savaşında asıl zararı masumlar görüyor diye. aegon ve kızkardeşlerinin westeros’a şu dreamer targaryen ablanın-adını hatırlayamadım- bir kehaneti üzerine geldiğini düşünüyorum. ateş tarlası’nda yaptıkları da sıkıntı değil benim için ama bir kalenin içine sıkışmış insanların yakılması,tywin’in castamere’de yaptığının aynısı.onlara da hakettiler sorumluluğu lordlarındaydı diyebilir miyiz? ve tekrar diyorum,bir hükümdar gerektiğinde güç kullanır,tywin’in kızıl düğün’ü her nekadar sevdiğim insanlar ölmüş olsa da satranç tahtasındaki şah mat hamlesiydi.yanlıştı ama daha fazla insan ölmesin diye doğru bir tarafı da vardı.ama mesela ramsay’in kışyarı’ndaki herkesi katledip,kaleye ateşe vermesi tamamen yanlıştı-adam psikopat,ve hayır aegon’la kıyaslamıyorum,bu sadece bir örnek-.ama aegon’un yaptığı direk kaleyi ateşe vermekti,dany bile sadece kızılkale’yi yakarak savaşı bitirebilirdi ama tyrion durdurdu onu.aegon suikast,ya da bir çeşit red wedding tarzı bir şey deneyebilirdi,ama hayır bu çok onursuz! olurdu. herkes yanmalı,ateş ve kan,ateş ve kan!!

Aslında burada dany çok hatalı; Böyle bir feodalitenin olduğu bir evrende Azam Lordlarına güvenip kimseye haber yollamadı, Dany zaten “Deli Kralın Kızı” olarak westerosa geldi westeros lordlarına haber yollayıp Westerosu işgale gelmediğini ve Sadece “Deli Kralın Kızı” sıfatına sahip olmadığını bir şekilde anlatması lazımdı ama o bunu yapmadı. Ve Randell Tarly daha amacını, kişiliğini, karekterini bile tanımadığı birine neden biat etsin ki veya diğer westeros lordları niye biat etsinler? Hadi azam lordlarına güvenip onuların himayesindeki yaşayan lordlara haber yollamadı, Nehirovaya veya vadiye neden haber yollamadı? Melisandre Söylemese kuzeye bile haber yollamayacaktı. Yani Dany bunları yapmazken bu şekilde davranıp bir de adamı yakması yanlıştı. Cersi alehinde Konuşup onun demir tahtı gasp ettiğini bile söylese westeorostan iyi bir destek bulup bu işi çabucak halledebilirdi.
Ayrıca Dany delirecek konusuna da değineyim Ben Danynin delirecegini hiç zannetmiyorum ortada büyük bir savaş var , o savaşı atlatırsa Westeros’un çoğunun gözünde kahraman olacak ve tahtı da bu destekle çok rahat alır

aslında şu var Randell Tarly Dany nin geleceğini biliyordu tyrellera bağklı bir lord ve tyreller nasıl haber vermez lordlarına ama dizinin son 2 sezonu düşünülünce herşey mümkün
ve kesinlikle Dany ayrıca kendini anlatmalıydı