8. sezonda Daenerys Targaryen

Kusura bakma, silahsız insanları yakmak “savaşmak” olmuyor. Bizim asıl değinmek istediğimiz nokta, Dany’nin Randlyll ve Dickon Tarly’yi yakmasının ne kadar doğru bir hareket olduğu. Sen onların askerlerini kendini zerre tanıtmadan yakıyorsun, sonra diz çökmesini bekliyorsun. Yok öyle bir dünya. O adamların senden aldığı izlenim, evlerini yakıp yıkmaya gelen bir işgalci olduğun. “bir tarafa göre kötü olan kişi, diğer tarafın kahramanıdır.” tutsak alabilirdin ve yavaş yavaş kendini tanıtabilirdin. Belki de senin tarafına geçerlerdi, kim bilir? Ama ama sen gidiyorsun onları yakıyorsun, bunu yaparak ne kazandın? Hiiç. Sadece halk senden daha fazla nefret etmeye başladı. Dany’nin ne kadar çelişkili bir karakter olduğunu da inceleme fırsatını yakalıyoruz. O ne olduğunu düşünüyorsa aslında tam tersi. Kitapta bu durumu özetleyen bir alıntı yapmak istiyorum;

“Sana lazım olan tek şey, gözlerini açmak. Kalbimiz bizi aldatır, kafamız oyunlar oynar ama gözlerimiz gerçeği görür. Gözlerinle bak. Kulaklarınla duy. Ağzınla tat al. Burnunla kokla. Teninle hisset. bunların ardından düşünmek gelir ve onun ardında gerçeği öğrenmek.”

Yazı da o kısmı değiştirdim zaten, yeni versiyonuyla cevap ver lütfen.

İşte Tyrion bile kendisini ve ailesini öldürmeye gelen bir kralın askerlerini öldürürken dehşete düşmüşken, Daenerys gibi “düşünceli”, “iyi kalpli” biri nasıl gram vicdan azabı çekmez, bu ne soğukkanlılık?

Ezbere konuşmuyorum ki. Aerys ve Dany hakkındaki benzerlikleri anlatmaya çalıştığım yazıdaki söylediklerim 2 gün önce Fortnite oynarken aklıma gelmişti hatta ddjjsjdjdkdk

Orda “kitapta” yazıyorsa olayı kitabı baz alarak yorumlayacaksın abi, yapamıyorsan hiç yorumlama. Ben “kitapta böyle olacağına inanıyorum” demişim, oldu dememişim. Dizide ise oldu da bittiye getirdiler zaten.

Ben olduğu şekilde baktığımı düşünüyorum, yanılıyor da olabilirim. Orasını bilemem. Bu arada, söylediklerimden dolayı Dany’den nefret ettiğim algısı oluşmasın. Kitap Daenerys’i oldukça severim hatta. Sadece Dany gömmek hoşuma gidiyor. Tully ve Baratheon hariç her haneyi ayrı ayrı sevmeme rağmen Lannister fanlığı yapmanın hoşuma gitmesi gibi bir şey bu.

Randyll ve Dickon Tary’ın yakılması kaybedilen savaşı kazandırdı. Asla gereksiz ve zalimce değildi, bu sayede artık hiçbir Lord Daenerys’in karşısına çıkamaz bunun en büyük göstergesi Lannisterların paralı asker kiralamak zorunda kalmaları

Su an daha az çetrefilli evet.
Rhaenyra’nin ugradigi ihanet, hakkinin gasp edilmesi bile çildirma sebebidir. Harbiden, Asoiaf tarihinde hakki gaspedilen kisiler siralamasinda zirveye oynar, o derece.

Pek degil. 8 yasina kadar gayet iyi, güzel bir çocukluk geçirmis. Ama annesi ölünce, ve hemen akabinde üvey anne Alicent Hightower gelince, ama daha da önemlisi üvey kardesleri dogunca, isler degismis. Aegon dogana kadar, Alicent Rhaenyra’ya karsi gayet iyiymis ama iste kendi oglu olunca, her sey tersine dönmüs.
Yani tabi bunlar kesinlikle Ejderhalarin Dansi sirasinda Rhaenyra’nin dönüstügü kisinin sebepleri degil, hafif kalir. Sadece o kadar da el bebek gül bebek bir çocukluk yasamadigini belirtmek istedim.
Rhaenyra’nin paranoyak, ve zaman zaman gerçekten zalimce, adaletsizce davranmasinin sebebi, babasi öldügünde yasanan olaylar ve savas sirasinda verdigi büyük kayiplardir (daha net bir sekilde savas baslamadan, üvey kardesi Aemond oglu Luke’u öldürdü).
Ufak tefek seyler degil, harbiden insana kafayi yedirtecek, psikolojisini altüse edecek, öfkeden delirtecek olaylar. Dany bu kadarini ve böylesini yasamadi.
Cok zor seyler yasadi, evet, ki bunu ben hep söylüyorum, ve daha da önemlisi, bunu çocuk yasta yasadi. Ama bunun üstesinden de az çok gelmis. Elbette psikolojisini, kisiligini etkilemis bu zorluklar, fakat her seye ragmen en az hasarla o dönemi geride birakmis. Kolay degil gerçekten, genel olarak Dany karakterinin kisiligine ve bakis açisina bakarsak, oldukça iyi bir durumda. Eger Dany, sizin beklediginiz gibi, delirirse, bunun sebebi daha çok 7 Krallik’da yasayacaklari olur. Delirmek çünkü gerçekten çok ayri bir olay; çocukken alamadigin egitim sonucu hatalar yapmak, veya zor bir çocuklugun sebep oldugu bir takim korku ve endiseler, akabinde fevri düsünceler bunun isareti olmak için hafif kalir.
Karisik gelebilir ama daha iyi nasil anlatabilirim onu da bilmiyorum; olabildigince anlasilir olmasi için rahat yarim saatte yazdim su paragrafi.
Yani benim kafamda belli kategoriler var. Ve Dany’nin su an’a dek yasadiklari, insani sonunda delirtecek, ve zalim biri haline getirecek seyler degil. Hani “Dany’nin kafayi yememis olmasi neredeyse mucize” diyorum ya? Bu kafayi yememek, zalimlesmek anlamina gelmiyor. Hayattan umudu kesmek, hiçbir fikrin ve düsüncen olmamasi, gelecekle ilgili arzularini, hayallerini, umutlarini yitirmek anlamina geliyor daha çok.

Aerys orada degildi, en azindan orada olduguna dair hiçbir bilgi yok. “Kurtulanlar” listesinde bile adi geçmiyor.
Ailesinden birçok kisiyi ayni zamanda kaybeden herkes aklini yitirmiyor zaten, daha da önemlisi, zalim birine dönüsmüyor.

Evet, çünkü bu olayi bizzat kendisi yasadi ve o esareti 6 ay sürdü.
Bu olaydan sonra zaten aklini iyice yitirdi ama ayni zamanda, insanlara olan güvenini de yitirdi, Kizil Kale’den çikmaya korktu. Yaninda hiçbir kesici alet bulunmasina izin vermedi, bununla ilgili çok büyük korkulari vardi. Herkes onun gözünde potansiyel haindi, herkes ona zarar vermek istiyor gibi düsünüyordu. Onu zalimlestiren, korkulari sonucu insanlari hain, düsman görüp onlara acimasiz bir son bahsetmesini saglayan bunlardir.
Iste yukarida anlatmak istedigim de buydu. Kategoriler diyordum ya hani?

2 saatlik bölümler olacagini nereden biliyorsun? Resmi bir açiklama mi var?
Bölümlerin daha uzun olacagi söylendi evet, ama “2 saat” bilgisinin kaynagi nedir? “Daha uzun”'un anlami 1 saat 15/20 dakika da olabilir mesela.
Ve toparlanmasi gereken gerçekten çok konu var. Dany’nin delirmesi de öyle bir parantez falan olmaz, basli basina bir konu olur, ve bu konuya bir giris de yazilmalidir. 2-3 bölümde giris, gelisme ve sonuç elde edilecek bir konu degil.

Ne cinneti geçirebilir ki? Cocuklarim dedigi ejderhalarindan birini kaybetti ve bunu bile olabildigince sogukkanlilikla karsiladi, sakinligini korudu. Artik ejderhalarinin her an ölebilecegini de kavramis biri ek olarak. Ne tür bir kayip, veya ne tür bir olay Dany’nin cinnet geçirmesine sebep olabilir?

Ben beklemiyorum.
Dany’nin taç giymesi beni çok mutlu eder tabi ama Asoiaf/Game of Thrones’da böyle bir son ne kadar mümkün?
Dogumda ölmesine gelirsek, bunu da beklemiyorum, daha dogrusu böyle bir saçmalik istemiyorum. Dany’nin ölecegini de düsünüyorum he bu arada, ama bu sekilde olmamasi için dua ediyorum resmen. Nissa Nissa olayini yapmalarini bile tercih ederim buna, ki o olayi da istemedigim bilinir yani.

Neresi epik olur ki? “Aaa bu da Targaryenlerin yarisi gibi delirdi”… Klisenin dibi. Ayrica böyle bir olayi basindan beri bekleyenler önemli bir kitle varken, bu nasil epik olabilir? Epik deyince, ne bileyim, benim aklima hiç beklenmedik, tahmin edilmesi zor bir olay geliyor. Dolayisiyla, zaten önemli bir kitlenin bekledigi durumun gerçeklesmesi, ne kadar epik olabilir?

Kölelige son vermis, bir düzen saglamaya çalisiyor ama köle tacirleri arkadan is çeviriyorlar, örgütlesiyorlar, Lekesizleri öldürüyorlar. Elbette bunun cezasini verecek, bir göz dagi verecek. Zindana mi atsaydi adami? Cok caydirici bir ceza mi olurdu bu? Ya da “Cok ayip, bir daha yapmayin!” diye azarlamali miydi? Ne bekliyorsunuz?

Soylulari degil, köle tacirlerini. Insanlari zincirleyen kisileri. Onlar tarafindan çivilenen 163 çocuk ne kadar suçluydu? Onlar çivilenirken neden “iyi” olan köle tacirleri birlik olup karsi çikmadilar?
163 çocuga karsilik, 163 köle taciri. Onlar nasil çocuklarin masum oldugunu göremediyse, Dany de hangi köle tacirlerinin nispeten daha iyi olduguna bakmadi. Cok da iyi yapti. Kitapta bunu sorguladigini hatirlamiyorum ama öyle diyorsan, öyledir. Niye sorgulamis ki? Yaptigi en güzel hareketlerden biriydi.

Neyi dinlememis?
“Kocani ölmekten kurtaririm diyen Mirri’ye güvenme”.
“Ölümsüzler sarayina girme”
“Kimseye güvenme, sadece bana güven”.

Bu tip seyler… Peki merak ediyorum da, hani konumuz Dany’nin delirmesi, zalimlesmesi ya? Iste konuyla ne alakasi var Dany’nin Jorah’yi dinlememesi? Danismanlarinin sözünü dinlemeyenler deliriyor mu? Zalim, cani birine mi dönüsüyor?
Insanin kendi iç sesini, kalbini sesini dinlemesi sorgulanacak hareket midir? Sansa’nin kalbinin sesini dinleyip babasinin niyetini Cersei’ye anlatmasi sorgulanmali midir? Sorgulanmaz. Içgüdüsel, duygusal yaklasimlarin nesini sorgulayacaksin? Sonu kötü olsa bile! Hepimiz güvenmememiz gereken insanlara güveniyoruz mesela ve agzimizin payini aliyoruz degil mi? Kizariz kendimize ama ayni seyi tekrar yapariz da farkinda olmadan.

Dany verilen iyi tavsiyeleri dinlesin mi? Dinlemesin mi? Bir karar verin.
Ortamin sakinlesmesi adina, Dövüs çukurlarinin açilmasi önemliydi. Daario’yu hiç sevmem, ama Dany’ye iyi bir tavsiye vermis. O mu vermisti yaa? Her neyse, önemi yok zaten, Dany’nin o dövüs çukurlarini açmasi önemliydi, hem ortami sakinlestirmek, hemde geçinmek zorunda oldugu köle tacirlerine bir iyi niyet göstergesi olarak. Ki sunu da belirteyim, Dany’nin bir sarti da vardi; dövüse isteyenler, kendi hür iradeleriyle katilacak, kimse zorlanmayacak.

Senin için, benim için öyle. Dany’nin gözünde her zaman onun için savasmis, onu sevmis bir adam. Dany Asoiaf okumuyor, olaylara bizim açimizdan bakmiyor.
Ve yine, bunun nesi sorgulanir?

Yani görüldügü gibi, abartildigi gibi bir durum yok ortada, hatta neredeyse bir durum yok yani.
Aklina gelmeyen baska seyler… Aklina gelmiyorsa, yoktur. Zaten varsa bile, su yukarida saydiklarindan ne gibi bir farki vardir, bilemiyorum.

Yetiskinlik, yetiskin bir davranma sadece yas ile olmuyor. Iste zaten bu yüzden Dany’nin çocuklugunu, bilgisizligini, tecrübesizligini ve ek olarak sorumluluklarini dile getirdim.
Sansa’ya bir ülke emanet edilse, neler olur? Alninin akiyla, hatasiz, yanlissiz çikar mi bu isin içinden? Ki buna Baelish’den egitim almayan, Cersei’yi izlemeyen Sansa’yi düsünerek cevap vermelisin. Zaten konu burada Dany, Sansa, o, bu, $u durumunu da asiyor.

Dany dizide su an büyük ihtimalle 19 yasinda; Jon ise 20 olmustur (aralarindaki 9 ay’i hesap edersek, bu da olasi).

Nihayetinde dizideki Sansa da babasinin kararini Cersei’ye anlatmadi mi?
Hay hay, konusalim; çok ters düsecegimizi de sanmiyorum ama, ben Sansa ile her zaman empati kurabildim. Kitaptaki Sansa, dizideki Sansa, pek farketmiyor. Yaptigi yanlisin sebebi anliyorum, yani Sansa’yi anlasilir buluyorum. Zaten onu agir bir sekilde elestirsem, çeliskili görünürüm, onunla empati kuramadigimi, denemedigimi göstermis olurum, yan tarafta Dany örnegi varken.
Ve son cümlene gelirsek; fauller, hatalar, yanlislar elbette olacak. Bu gayet normal, gerçekçi. Burada önemli olan, bizim hata diye nitelendirdigimiz bu durumlarin temeline bakmak. Kötü niyet, zalimlik mi var? Yoksa iyi niyet, çocukluk, bilgisizlik, içgüdü mü?

Nesini çarpitiyorum yaa? Ejderhalarin dogumundan ve büyüden bahsediyorsun; aklima Mirri’nin cenaze atesinin kuruldugu yere baglanmasindan baska ne gelebilir? Bu mu çarpitma?

Ve evet, orada büyü yok. Kan büyüsü o kadar basit mi?
Bir insani yakmak, kanini dökmek, kisacasi bir amaç ugruna öldürmek tek basina yeterli midir? Öyle olsa, herkes bu sekilde isteklerine ulasmayi denemez miydi?
Kan büyüsü ölümden ibaret degildir. Bir ritüel gerek, sarkilar ve dualar gerek (Mirri’nin çadirda yaptigi, gölgeler yarattigi zamanki gibi).
Dany o niyetle yapiyor ama niyet tek basina yetmez; bunu Mirri de söylüyor.

Ben Mirri’yi küçümsedigimi hatirlamiyorum, o yüzden bu sözlerine de anlama veremedim.

Ha yani Mirri’yi tamamen unutup sadece Dany’ye ve onun aklindakilere mi odaklanalim?
Tamam, sorun yok. Ejderha yumurtalarini çatlatmak için kocaman bir ates yakti, o atese girdi ve ejderhalari ile birlikte sag salim çikti. Dogaüstü bir durum, büyülü kesinlikle ama olayin kendisi özünde büyülü, Dany’nin yaptigi bir büyü yok; Dany zaten ne anlasin büyü yapmaktan?
Simdi biz bu konuya neden girdik? Sen Dany’nin ejderhalarina sahip olmak için yaptigi seyi, Stannis’in, daha dogrusu Melisandre’in bir seyler elde etmek için insanlari öldürmeleri, R’hllor’a kurban vermeleri ile benzettigin için.
Stannis ve Melisandre, bilinçli bir sekilde büyü yapiyorlar. Dany bunu yapmiyor, hele ki Mirri’yi konunun disina atarsak (ki bunu sen istedin).
Birinde bilinçli bir sekilde ve ne yaptigini gayet iyi bilen, tecrübeli biri tarafindan yapilan bir kan büyüsü ritüeli var.
Digerinde, Mirri’yi hesaba katarsak, daha önce gördügü bir kan büyüsünü uygulamaya çalisan ve bunun için bir insanin kurban edilmesinin yeterli oldugunu düsünen Daenerys var. Mirri’yi konunun disina itersek; içinde ejderha yumurtalari olan bir cenaze atesinin içine girip oradan sag salim çikan bir Daenerys var. Bu nasil mümkün oldu diye sorsan… Dizideki Dany tabi ki “Ben atesgeçirmezim” der. Kitaptaki Dany ise “Mirri’yi kurban ettim” der, halbuki bir insan kurban etmek, Mirri’nin de söyledigi gibi, tek basina yeterli degildir kan büyüsü yapmaya, belli bir ritüel gerek bunun için. Gölgelerle ilestisim kurman, onlarla dans etmen gerek. Var mi bunlar? Yok. Martin’in de söyledigi gibi, tek seferlik büyülü bir olay. Büyülü bak, olayin kendisi büyülü yani, açiklanmasi güç. Dany tekrar ayni seyi yapmaya kalksa, bu sefer istedigini elde edemez, çünkü ilk yaptiginda bir büyü ritüeli gerçeklestirdigini düsünmüs olsa da, bu yanlis, o yönde bir sey gerçeklestirdigi yoktu.

Bana bu sekilde konusamaz, öyle yakistirmalar yapamazsin. Burada ben bir dizide yasanmis olayi, yasandigi evrenin sartlari ve olayi gerçeklestiren karakterin içinde bulundugu duruma göre yorumluyorum. Sen buradan yola çikip bana ithamlarda bulunamazsin, hakkin yok. Mesela ben Jon ve Dany’nin beraber olmasini istiyorum, oldular da ve buna seviniyorum, sen simdi çikip bana “Ensesti destekliyorsun” mu diyeceksin? Yani hikayeyi geçtigi evrene bagli kalarak yorumlamam, benim gerçekte nasil biri oldugumu mu gösteriyor?
Senin bu yaptigin çok yanlis. Bir seyleri birbirinden ayiramayip karsindaki kisiye hakaret etmeye hakkin yok.
Yok yani duyan da benim “Oohh ne güzel yakti Randyll’i cayir cayir, tekrar tekrar izleyip kendimden geçiyorum!” falan dedigimiz düsünür. Benim tek düsüncem, öldürmekte hakli oldugu. Sonrasi artik yakmis veya kafa kesmis, bunun üzerinde o kadar da durmuyorum, niye durayim? Kizin ejderhasi var, silah olarak kullaniyor dogal olarak; Dany’nin kilici da ejderhasi yani. Olaya böyle bakiyor ve konuyu kapatiyorum, ne yapayim? Hem kafa kesmek, yakmak, asmak… Bunlar zaten özünde iyi seyler degil ki. “Keske yakmak yerine kafasini kesseydi” cümlesindeki tuhafligi görmüyor musunuz mesela?

Bana gösterdigin yere bakiyorum sadece. Dany Randyll’in kafasini kesseydi, sizin gözünüzde ne kadar daha az zalim görünecekti?

Her kafadan o kadar çok ses çikti ki, kimin tam olarak ne dedigini de bilmiyorum, o yüzden genelleme yapacagim… Öldürmeseydi, esir alsaydi dediniz, olmadi. Nöbete gönderseydi dediniz, olmadi. Simdi de, yakmasaydi, kafasini kesseydi diyorsunuz.
Yani size göre Dany’nin yapmasi gereken o kadar çok sey var ki, zaten onlardan birini yapsa da, bu sefer neden digerlerinden birini yapmadi diye elestireceksiniz.
Yakmayip kafasini kesseydi ne olacakti? Cok mu farkli görünecekti Dany gözünüze?

Hee tamam. Yani imkansiz degil, bana pek yakin gelmedi ama, mümkün.

Kesinlikle.

Derdini anlatamayinca, söylediklerin oraya buraya çekilince, ister istemez zaten insan bunalir. Ama bir sinirlenme durumu yok, ekran karsisinda deliye dönmüyorum mesela :smile: Tartisma konusunda su forumun en tecrübeli insanlarindan biriyim, ve bu tartismadan çoook daha büyük tartismalarin içinde bulundum ve sorunsuz içinden çiktim (ban yemedim anlamina geliyor bu daha çok).

Eger kirdiysam, kizdirdiysam kusura bakmayin (hepiniz için konusuyorum) ama bilin ki kirmak amaciyla yazmadim hiçbir seyi.
Birde ben iki yili askin süredir bu forumdayim; ilk üye oldugum zamanlar herkese “siz” diye hitap eder, oldukça resmi bir dille yorumlar yazardim. Zamanla, forumda kendime bir yer buldukça, arkadasliklar kurdukça o resmiyet ortadan kalkti, daha samimi bir dille yazmaya basladim ve yeni üyelere karsi da böyle oldum genelde.
Yani diyecegim o ki, mesela ben “Yaa arkadas…”, “Dalga mi geçiyorsun?”, “Saka mi yapiyorsun?”, “Yok daha neler?” gibi seyler yaziyorsam, yani bundan rahatsizlik duyuyorsaniz, bilin ki hiçbir kötü düsünce, asagilama durumu yok. Ben kendimi bir tartismaya kaptirdigimda böyle seyler yaziyorum, samimi bir sekilde yazma aliskanligi ortaya çikiyor iyice, o kadar. Yani özetle ben bunlari hakaret etme, asagilama amaciyla yazmiyorum, asla öyle bir sey yapmam. Deger mi bir dizi/kitap tartismasi için? Ama bak senin o yaptigin gerçekten yanlis, onu da tekrar söyleyeyim. Bizimkinden farkli bir evrende, ve içinde bulundugumuz çagdan çok çok farkli bir çagda geçen hikayeye, o evren ve çagdaki kosullar ve durumlar üzerinden bakip degerlendirmem, benim gerçekte nasil biri oldugumu belirlemez. Ki zaten yukarida da belirttigim gibi, ben “Ohh ne güzel de yakti” demiyorum; Dany’nin adam yaktigi sahneleri bir piroman gibi, bir cani gibi ellerimi ovusturarak da izlemiyorum yani. Ama sen olayi oraya bagladin.

Aynen! Ben de her seferinde bunu söylüyorum ama bir yandan bu durumun kaçinilmaz oldugunu kabul etmek gerekiyor ne yazik ki. Ama Dany, Jon, Tyrion gibi bunu önlemeye çalisan karakterlerin olmasi da bir yandan Asoiaf evreninin gelecegine umutla bakmamizi sagliyor :grinning:

Aslinda pek alakasi yok.
Daenys “The Dreamer”, Valyria’da kiyamet kopacagini görmüs rüyasinda ve bunun üzerine Targlar tasi taragi toplayip Ejderhakayasina tasiniyorlar. Bu arada yanilmiyorsan o ada da zaten Valyria imparatorluguna aitmis.
Ve Targlar oraya geldikten 12 yil sonra, Daenys’in rüyasi gerçeklesiyor, Valyria’da kiyamet kopuyor.
Bundan 114 yil sonra ise Aegon ve kiz kardesleri 7 Kralligi fethediyorlar.
Bunun Daenys tarafindan haber verildigini düsünmüyorum. Arada çok uzun zaman var ve bu bir kehanet olsaydi, Aegon’dan önce bunu gerçeklestirmek isteyenler olurdu Targaryen hanesinde. Ama Aegon’a kadar hiçbir Targaryen 7 Kralliga pek önem bile vermemis, gözleri hala geldikleri dogudaymis, geldikleri topraklarda.

SIkI$mak?.. Yani simdi böyle dersen, sanki Aegon o insanlari o kaleye tikip, kaleyi atese vermis gibi bir algi olusur.
O insanlari o kalede tutan, ejderhalarin kaleye hiçbir sekilde zarar veremeyecegine inanan Harren’di. Aegon bu konuda da onu uyardi ama adam dinlemedi; Aegon da tabi ki sözünden dönmedi. Durus meselesi, bir Kralligin insaasi, saglam bir temel olusturma… Yapmak istediklerin/istemediklerin < Yapmak zorunda olduklarin.

Savasin gerçekleri. Savasi kazanmak için yapilmis hamleler.

Cünkü istedigini zaten elde etmis, olay bitmis, savasi bitmis. O insanlari öldürmesi hiçbir amaca hizmet etmiyor.

Bu ikisi de çok güzel örnekler.
Ve sence Aegon’un yaptigi daha çok Ramsay’nin mi, yoksa Twyin’in mi yaptigina benziyor?
Tywin’in yaptigina. Savas, mücadele kazanmak için yapmak zorunda kalinanlar. Ek olarak, Aegon’un bir Krallik insaa ettigi gerçegi de var.

Dany öfke ile, fevri bir sekilde konusuyor anca. Eminim ejderhasina atlayip Kral Sehri’nin orada iki tur atsa, sokaklardaki insanlari görse, kendi vazgeçer geri dönerdi. Hani Kral Sehri denilen yerde her sey dip dibe olmasa, belki kararini uygulardi ama aksine, her sey dip dibe ve bu yüzde Kizil Kale’yi bir yaksa, yarim saate kalmaz bütün Kral Sehri alev alir. Dany bunu görürdü ve vazgeçerdi. Harbiden bundan adim gibi eminim.
Dany’nin öfkeyle agzindan çikan her lafi ciddiye almamak, “yapacak”, “engel olmasalardi yapardi” gözüyle bakmamak gerek. Birde suradan hesap et, Dany’nin “Gidecegim yakacagim, yikacagim sehri” dedigi zamanlarda, onu bu fikirden caydirmak için iki üç cümle yetiyor. Aninda yüz ifadesi degisiyor, öyle saatlerce mesela ugrasmiyorlar vazgeçsin diye. Masum insanlar, çocuklar deyince olay bitiyor. Yani bunlari ne kadar inanarak, ciddi anlamda düsünerek söylemis olabilecegini hesap et.

Yani evet onursuz olurdu :smile:
Arkadan is çevirmek, suikast, dügünde katliam gibi seylerde onur’dan eser yok kabul edersin ki. Ama çikip savas meydaninda savasmak, ve öncesinde düsmanina son bir sans vermek, diz çökmedigi takdirde olacaklar konusunda onu uyarmak daha onurlu bir davranis.
Ama yukarida da dedigim gibi, bunlar da tabi nihayetinde savas bitirmek için yapilan hamlelerdir. Ramsay’nin yaptigi gibi veya Tywin’in isyan sirasinda Elia ve çocuklarina yapilmasina izin verdikleri gibi anlamsiz, gereksiz ve tabi oldukça canice degildir uygulayan kisi açisindan bakarsak.

:metal:
:smile: Yaa öyle bir yaklasim, öyle bir düsünce, öyle bir istek mi var? Yapma :smile:

O esasinda zaten Azam lordlarinin görevi degil midir? Su anki sistemde.
Tarly’yi yaninda tutmak Olenna’nin göreviydi.

Nasil yapacakti bunu? Kapi kapi dolasip kendini anlatarak mi? Dört bir yana içine “Ben isgalci degilim, babam gibi degilim” yazacagi mektuplar yollayarak mi? Bu mudur çözüm? Westeroslular tüm bakis açisi degisecek miydi? Ben öyle bir mektubu almis bir lord olsam, yemin ederim sabah aksam okuyup gülerdim.

Aegon’u amacini, kisiligini, karakterini bilmeyen lordlar neden biat ettiyse, o yüzden.
Bu bir fetih, bir savas farkindasin degil mi? Dany seçim önce üye ve oy toplamaya çalisan bir siyasi parti baskani degil. Iyi bir imaj çizme istegi olabilir (ki bu sadece iyi biri oldugunu degil, ne kadar ciddi, otoriter, yanlislara ne sekilde cevap verecegini de göstermektir), ama kendini bu kadar anlatmak zorunda da degildir. Bir limiti var yani. Sizin dediginiz resmen sevgi, saygi, destek dilenmektir. Sevgi, saygi, destek dilenerek elde edilmez; Dany bir dilenci de degil zaten, Viserys öyleydi mesela.

Kitapta bu konuda bir eksigi olursa, oturup birlikte elestiririz. Ama dizi için konusmak gerekirse… Zaten ne Vadi’si? Ne Nehirova’si?
Hem Nehirova zaten Freyler üzerinden Lannisterlarin elindeydi, yani Cersei’nin Kralliginin bir parçasi Nehirova (Arya Frey katliami yapinca, bir grup Lannister askeri oraya gönderiliyor olayi incelemeleri için. Ed Sheeran ve tayfasi).

Yaa birde harbiden ne yazsin mektuba? “Ben babama benzemiyorum” falan filan diyerek onu komik duruma düsürecek mektuplar mi göndersin.
Ben de aslinda isterdim Fatih Aegon gibi büyük küçük her haneye mektuplar yollamasini ama Aegon’un olayi baskaydi. Aegon o mektuplarda 7 ayri Kralligi nasil tek bir Krallik haline getirecegini falan anlatiyordu. Ee Dany’de öyle bir durum da yok. Yani bu açidan bakinca, mektup öyle çok gerekli bir sey de degil zaten, olsaydi hos olurdu, o kadar ama bir fark da yaratmazdi yani.

Yaa niye Dany onun karsisina düsman olarak çikmayi seçmis bir adama merhamet göstersin? Bak Dany düsman bellememis Tarly’yi, o bunu seçmis. Simdi suç, kendini anlatmadigi için Dany’de mi oluyor? Dany niye kendini anlatsin? Niye o kadar düssün? Yukarida dedim, her seyin bir limiti, sInIrI var. Daha neleri Dany’nin üzerine yikacaksiniz merak ediyorum :smile:

“Sen kimsin? Sen kim oluyorsun peki?” demezler miydi?
Harbiden olaya seçim öncesi oy toplamak için çabalayan parti liderleri gibi bakiyorsunuz.

Aaaah aah!
Keske her sey böyle güzel olsa ama benim hiç umudum yok be…
Adamin biri algoritma yapmis, orada bile Dany ölecek sonucu çikiyor, hemde %83 mü ne. Ben nasil umutlu olayim?

Not : Üstte okudugunuz, yorumun 3’de 2’si falandir. O kadar uzun bir yorum yazdim ki (malum, 3 kisiye cevap içeriyor), sistem kabul etmedi, ikiye bölmek zorunda kaldim :smile:
Devami :

Lannister askerleri silahli degil miydi? Kiliç, kalkan, mizrak…
Yoksa Randyll ve Dickon’dan mi bahsediyorsun? Ölüme mahkum edilmis hangi adamin eline silah verilmis?

He! Ben de aynisini diyorum! :smile: Yanlis yazdin herhalde, neyse.

Yaa ne tanitacak kendini Allah askina? Kim yapmis bunu bugüne dek? Bu kadar saçma bir hareket olur mu?
Nasil olacakti? Savasa baslamadan önce Dany öne çikip “Ayy durun durun bir dakika! Önce kendimi tanitacagim, belki o zaman savasmamiza gerek bile kalmaaaz” falan mi diyecekti? :smile: Yaa valla kusura bakma ama aklima hep böyle saçma sapan, komik replikler geliyor senin dediklerini hayal edince. Hangi komutan, hangi Kral, hangi Kraliçe savasmadan önce kendini tanitmis? Yapmayin Allah askina.
Bu kadar da duygusal, romantik yaklasmayin. “Önce tanit kendini, sonra diz çökmelerini iste” beklentisi… Bu nedir?

Savas, mücadele. Düsmanina saglam bir darbe vurmak.

Bir sey diyecegim… Mesela hani Lekesizler Casterly’ye saldirdi ya? Cersei de orada bulunup, saldiridan önce, Lekesizlere kendini tanitip yanina çekmeye çalisabilir miydi? Belki onun tarafina geçerlerdi, kim bilir? :smile: Saka saka.

Neyi özetliyor bu tam olarak?

Tekrar o yoruma dönüp degisiklige bakamam kusura bakma, çok önemliyse bir sonraki yorumda yaz.

Tyrion düsman askerlere aciyor mu dedim ben? Düsmani öldürürken dehsete düsüyor mu dedim? Bu sekilde mi anladin simdi?
Savas görüntüsüne dayanikli bir adam olmadigini söylüyorum. Savasi dehsetle izleyen biri o. Içindeyse de, illa bir noktada konsantrasyon kaybi, sogukkanligini ve tüm imkanlarini yitirme durumu yasiyor. Bu “Aayy adamlar ölüyor, çok aci” seklinde düsündügü anlamina gelmez, benim söyledigim bu degil.
Yani Tyrion zaten mesela kazanmakta olduklari bir savasi gözleri parlayarak, heyecanla izleyen biri degil, bu savas nihayetinde hanesine karsi veriliyorsa, daha da beter.

Ooldu o zaman :smile:
Bir ara anlatmaya çalismaktan öteye gidersen güzel olur, ben de o “o kadar!” benzerligi yorumlarim, neyi kaçirdim bir bakarim.

Tamam abla.

Serinin çikmamis bir kitabinda bir karakterin içinde bulunacagi ve dogal olarak su an ne sekilde islenecegi bile belli olmayan bir olayin olasi sonuçlarini mi yorumlayayim? Senin düsünceni mi yorumlayayim? Nesini yorumlayacagim? Hele bir kitap çiksin, o kismi okuyalim, Dany’nin o süreçte neler yasayacagina bir bakalim, ondan sonra bunun onda birakacagi olasi etkileri, yaratacagi olasi degisimleri konusuruz. Su an çok erken, ben bunu yorumlayamam.

Dizide direkt sonuca gittiler oyalanmadan.
Biz de bence buna odaklanmaliyiz. Nedir sonuç? Dany esir gittigi yerden, vadedilen tüm Khallarin "Khal’i’ olarak çikti. Kitapta da böyle bir durum olursa, hiç sasirmayin.

Bilmem miii :smile:

Oh be, sonunda bitti. 5 saattir yorum yaziyorum arkadas, bu nedir? Özelden konusun, ortak bir yorum yazin beraber, bu böyle olmayacak :smile:

Aha @Symmachus yorum yaziyor. O yorum bana ise… Bir dur Allah askina, zaten ortalik karisik :smile:

Bizim değindimiz şey Dany’nin Randlyll ve Dickon’u yakması, Lannister ordularını değil. Sen çok yanlış gelmişsin.

Silahsız birini yakmayı “savaşmak” olarak nitelendirmişsin.

Orda “tutsak al, kendini ve neyi amaçladığını yavaş yavaş onların beyinlerine kaz” demişim. Yıllar boyunca Aerys’in ne kadar kötü olduğunu dinlemiş adam. Üstelik Cersei Lannister Dany’nin ne kadar şeytan biri olduğuna dair uyarmış, manipüle etmiş. Hatta Dany’nin “ben farklıyım” tarzı şeyler diyeceğini bile öngörmüş olmalı, son 2 sezondur dizi Cersei’yi zeki yaptı ya ondan söylüyorum. Ve sonuç? İşgalci askerlerini “ejderha” gibi savaş alanında kullanılması yasaklanmış bir güçle yakıyor, ve ardından zırvalamaya devam ediyor ben şöyleyim ben böyleyim diye. Abi seni tanımıyorlar. Seni görür görmez tüm historynden haberdar olmayacaklar.

Lekesizler sadık askerlerdir, bu bilindik bir şey :). Hee tabi birde, tutsak almanın infaz etmekten çok daha iyi bir hareket olduğunu herkes bilir. Sen herkesin önünde öyle böyle soylu olmayan 2 insanı yakıyorsun, bu da onlar da bir “gerizekalı” olduğun düşüncesinin tohumlarını ekiyor.

Fransa’da yaşamana veriyorum :).

Daenerys’in kalbini dinlediği, kafasının oyunlar oynadığı ve gözlerini açmadığı, olanı görmediği.

Oki

Martin sırf Khalları Dany’nin ordusuna katmak için yapmış olamaz o kadar şeyi. Ki acımasızlığına değinmeme bile gerek yok sanırım?

Evet Olenna’nın görevidir. Yalnız benim dikkat çekmek istediğim nokta şu bu feodalitede herkes azam lordlarının kararına uymuyor, Lordların dediginin tam aksini yapan adamlarda çok westeros tarihinde ve tyrrelller ölünce olennenın menzildeki etkinliği ne kadar bilinmez kendisi bir tyrel degil sonucta benim burda değindiğim sey buyuk lordlara kuzgun yollamasi Tarlyler, hightowerler, ve Rowanlara, Mesela Stanis Jamie ve Cersi’nin ensestini anlatmak için elindeki bütün kuzgunları gönderdi. Sadece azam lordlarina göndermesi yetmezdi ve Tarly hanesinde boş bir hane değil Suanda elde kalan en iyi komutana sahip bir hane tarlyler.

Simdi olaya westeroslularin gözünden bakalım; Deli kralın kızı westerosa geliyor, elinde 3 tane ejderhası var, yanında barbar dorthraklar var. Ve ne yapacagi belli değil, sadece tahtı almaya mi geldi yoksa Robert’e diz çöken herkesten intikam almaya mi geldi belli değil. Ve biz öyle intikam derdi olmadığını biliyoruz Dany’nin ama westeroslular bilmiyor. Bu arada kendini tanıtma meselesi de kapı kapı dolaşmak değil tabiki çok basit Fatih Aegon gibi yapabilirdi. Mektubun içeriğini yazıyorum; “Ben Daenerys Targeryan hakkım olan tahtı almaya geldim. Bana katılın ve dünyayı bundan daha güzel bir hala getirelim ya da reddedin ve ölün” Bak bu konuşmanın aynısını zaten savaştan sonra yapıyor ama savastan önce yapsa belkide o savaşa bile gerek kalmayabilir benim takıldığım nokta burası. Ayrıca Rhenerya Targeryandan da örnek vereyim, Rhenerya da işin savaşla çözülmesini istemiyordu bu yüzden Baratheonlara, Arrynlere, manderlylere ve starklara oğullarını yolladı, Ki dizidede triyon buna değindi lordlar sizin yanınızda olursa avantajlıyız dendi

Aegon amacini savaşmadan önce lordlara söylüyordu benim yanımda olun ya da ölün şeklinde. Ama dany savaştan sonra söylüyor

Evet kitap için tabide, freylere gelirsek bunlar zaten çıkarcı adamlar danynin 3 ejderham var demesi freyleri targlara kul köle yapar.

Bunun cevabını verdim yukarıda ilk önce amacından söz edip de Tarlly buna rağmen düşman olsa haklısın isterse çılgın ateş içirsin ama bahsetmiyor işte

Dany demir tahtın tapulu sahibi bir hanedanın son üyesi Cersi’ye ne targ kanı var ne baretheon kanı bunu kullanabilirdi diyorum. ki cersi birinin yapacagi en büyük hatayı yapmış adamların inandığı şeyin septini patlatmış. Ve neden sürekli siyasi parti diyorsun evet propaganda çok önemlidir. Cersinin stanis hakkındaki yaptırdığı propagandaları yazayım mı [quote=“Starkgaryen, post:43, topic:10838”]
Aaaah aah!

Keske her sey böyle güzel olsa ama benim hiç umudum yok be…

Adamin biri algoritma yapmis, orada bile Dany ölecek sonucu çikiyor, hemde %83 mü ne. Ben nasil umutlu olayim?
[/quote]

Dany ölmesin ne kadar Dany e ısınamasamda ona karşı sempatim var ve ölmesini istemiyorum.:slight_smile:

işte yüz yüze olmayınca yazılanlar yanlış anlaşılabiliyor. ben hiç bir seferinde bunu kastetmedim emin olabilirsin.sen kafa kesmek de aynı değil mi gibi bir şey dediğin için, yakılmanın aslında daha canice olduğunu belirtmek istedim. seni ne kadar tanıyorum ki cani olduğunu düşünüp böyle bir itham yapayım. tartışma ve diğer konularda şüphesiz daha tecrübelisin ama bazen hepimize olduğu gibi sevilen karaktere sataşılınca olan bir agresifliğinde var bence. yazdıklarımı en başta bunu gözönünde tutarak yazmaya çalıştım.ama dediğim gibi yüzyüze olmayınca sadece yazıyla anlatılmak istenenle karşı tarafın anladığı çok farklı olabiliyor. olaylara gerçekten çok farklı bakıyoruz. belki bende dany hayranı olsam-fangirl’lük yaptığını söylemiyorum,yanlış anlama- bende aynı bu şekilde bakardım. bir durumun böyle olacağına inanmam yana yakıla böyle olacağını istemem demek değil ki. sadece bence Got şartlarında olabilecek en şaşırtıcı final senaryosu. mesela kitap için de benim açımdan en şaşırtıcı final senaryosu jon’un kötü birine evrilecek olması. dizide bence bu şans çok yok, ama ikinci en yüksek ihtimalli şans herkesin sevgili kraliçesinin kötü biri olması üzerine bence zemin gayet hazır. çünkü dany’nin, karakter gelişimi diyemeyeceğim kadar büyük bir davranış değişikliği var. eğer meereen’de,astapor’da kendini kraliçe ilan ettiği yerlerde başarılı bir hükümdar görseydik belki de bu davranış değişikliği bana bu kadar tuhaf gelmezdi. -ki oralar sadece şehir olduğu için westeros’tan daha küçük yerler-.aynı senin gibi yönetmek için en doğrusunu yapıyor derdim.-yukarıda da yazdım en başından beri kusurlu bir kraliçeydi- ama dany,soyluları alaşağı edip kendine bağlı kölelerden kendi düzenini kursa da o köleleri de iyi bir şekilde kontrol edemedi ve mesela mereen’de yaptığı daha önce yazdığım yakmak,çivilemek gibi ‘‘hükümdar’’ eylemleri ona olumlu manada bir geri dönüş yapmadı. sonuçta yine onlardan biriyle evlendi yine harpiya’nın gazabına maruz kaldı. -bu arada dövüş çukurları bence ‘‘akıllıca’’ bir tavsiye değildi çünkü daha çok kısa bir zaman öncesinde adamlar sarayın içine kadar girip,barristan’ı öldürüp katliam yapmışken tutup olası bir tuzak için en uygun ortamı kendi hazırladı.- ben en başından beri dany’nin zaten çok fevri davrandığını düşünüyorum. gerçi belki de ben abartıyorumdur, belki de DD bu ayrıntıları sadece hikaye gidişatı açısından koymuştur. daha final sezonunu göremedik sonuçta.
son olarak,ben de kızdırdıysam kusura bakma. niyetim neden böyle düşündüğümü anlatmaya çalışmaktı.

şu kısmı karşılıklı yaşadık.niyetim üstüne gelip,köşeye sıkıştırıp hata filan aramak değildi. sadece bazen farklı anlamış olabilirim. neyse bu şimdilik son yazışım-haftaya finallerim var, o yüzden yoğun olacağım.yine forumda olurum muhtemelen ama böyle uzun tartışmalar ne kadar eğlensem de çok zamanımı alıyor :frowning:-son kez genel bir cevap vermek için yazdım. :slight_smile:

Paragrafından aşağıya inerken kendimi everest dağından iniyormuşum gibi hissettim git git bitmiyor

Arkadas aslinda çok da yanlis gelmemis. O alintisini yaptigin kismi tekrar oku, Dany’nin Lannister askerlerini yakmasi ile ilgili bir sey söylememis ki.
Tartismanin içindesin ama tartismayi takip ettiginden, yorumlari dikkatle okudugundan süpheliyim :smile:

Al iste… Ben öyle bir sey yapmadim. Ben sadece Dany’nin savasini savas meydaninda verdigini söyledim.
Randyll ve Dickon’u yakmasi niye savas olsun? Bu, savas sonrasi ona diz çökmeyen iki adami ölüme mahkum etmektir. Ee hüküm verildigi sirada da o adamlar silahli olacak degiller.
Örnek vereyim… Üç Disli Mizrak savasinin sonunda, Barristan diz çökmeseydi ve ölüme mahkum edilseydi, hüküm sirasinda adamin eline kiliç vermeyeceklerdi. Veya Firtina Burnu kusatmasinin sonunda, Mace Tyrell teslim olmak yerine sonuna kadar direnseydi, ve yakalandiginda Robert’in karsisinda diz çökmeyi reddedip ölüme mahkum edilseydi, onun da idam sirasinda eline silah verilmeyecekti.

Ben senin ne dedigini gayet iyi biliyorum, ve istedigin sekilde yaz, farketmez; yine saçma, yine anlamsiz.

Ee? Yani simdi Dany’yi babasi üzerinden degerlendirmek ne kadar dogru? “Aerys kizi… Hmm kesin delidir o da” diye bir sonuca varmak zaten aptalliktir. Adamlar önyargili davraniyor, ama Dany suçlu, yersen.

Hee birde gidip Cersei’nin sözlerine inaniyorlar. Cersei’nin! Hiç sorgulamiyorlar, “Cersei dediyse dogrudur” deyip konuyu kapatiyorlar. Ve yine Dany suçlu :smile:

Pardon?? “Yasaklanmis bir güç” derken?
Sen simdi Dany’nin ejderhasini ve birde yabanci ordusunu kullanmasini da mi elestirdin? Lütfen “Hayir” de, lütfen ben yanlis anlamis olayim.

Olayi bilmeyip sunu okuyan biri ne zanneder biliyor musun? Dany’nin Westeros’da çok güzel karsilanmayi bekledigini ama öyle olmayinca “Neden beni istemiyorlar? Neden beni sevmiyorlar?” diye agladigini.
Öyle bir yaziyorsun ki, sanki Dany 7 Krallikta onunla savasan haneler oldugu için hayatinin sokunu yasamis, bu duruma anlam veremiyormus gibi görünüyor :smile:

Ve ciddi soruyorum, Asoiaf tarihini de geç, gerçek tarihte kim almak istedigi topraklarda yasayan halka veya soylulara kendini tanitma zahmetine girmis?
Böyle saçmalik mi olur?
Adamlar Dany’ye önyargili davraniyorlar, Cersei gibi bir manyagin sözlerine sorgulamadan inaniyorlar, ama burada tek suçlu Dany oluyor! Neden? Kendini tanitmamis! Bak hele!
Sanki kiz fethetmeye degil, seçim kampanyasi yapmaya geldi.

Öfff, sen harbiden tartismayi bütünüyle takip etmiyor hee. Bunun açiklamasi var arkadasim, hemde tarihten örnekli, diyaloglu açiklama. Tekrar yazmaya ugrastirma beni, eger kaliteli bir tartisma yapmak istiyorsan, yani argümanlarina verilmis/verilecek cevaplari gerçekten dikkate aliyorsan, önceki yorumlarda o açiklamayi bulup okursun.

Seviyeyi de daha fazla düsürme istersen. Tirnak içinde de yazsan, hos görünmüyor.

Vermeden önce iyi düsün. Basindan beri Dany’nin Tarlyleri yakmasinin ne kadar dogru bir hareket oldugunu söylediginizi yazmissin. Baktim, acaba ortada bir mecaz, bir ironi falan mi var diye ama göremedim. Cikip ironi falan yaptim dersen, olmaz yani, ironinin ne oldugunu bilmesem olurdu. Fransa’da yasiyor olabilirim ama mecaz, ironi falan, bunlarin anlami burada da ayni.

Syrion’un Arya’ya özetle “Bakmak ve görmek” arasindaki farki anlattigi o sözlerin, ciddi ciddi Dany’nin kisiligini ve psikolojisini özetledigini düsünüyorsun, öyle mi? Birde Dany’nin kafasi ona oyunlar oynuyor falan?
Tamam yaa. Ne diyeyim ben? Syrion’un o sözleri sana da kilavuz olsun.

Esas amaç o olabilir. Zaten baska ne olacak? Dany gibi bir karakteri, türlü türlü iskence ve asagilanma sonucu sirf kafayi yesin diye mi Dothraklarin esiri yapacak? Öyle bir sey oldu diyelim, Dany zaten 7 Kralliga gelemez, o delilik Meereen’de onun sonunu getirir. Martin hikayenin ilerideki Westeros kisminda ona çok faydasi olacak Dany karakterini (ki akli basinda bir Dany olmali), bu sekilde anlamsizca harcar mi? Dany karakterini tamamen anlamsizlastirmak olur bu.
Ama öte yandan, elbette Dothraklar onu çiçeklerle karsilamayacak, ki onu esir alan khalasar’in basinda da husumetli oldugu bir adam, Jhaqo var zaten. Daenerys’i zor günler bekliyor, orasi kesin ama hikayenin iyiligi açisindan, bu kizin oradan kafa olarak saglam, ve askeri olarak da daha güçlü çikmasi gerekiyor. Hikaye matematigi.

Tamam iste, bunun ötesi yok.
Zaten bu konularda dizide büyük bosluklar var. Olenna Dany’nin tarafina geçti ama ettigi baglilik yemini Tyrell hanesi adina miydi? Yoksa tüm Menzil adina mi?
Ittifaklar, bölgeler konusunda o kadar bilgi eksikligi varken, Dany’nin yapip yapmadiklarini sorgulamak yanlis olur.
Bak su da var mesela; hadi Dany bunu akil edemedi diyelim, Tyrion veya Varys de mi düsünemedi? Bu ikisi de Dany’den çok daha tecrübeli insanlar.
Yani su noktada, bu durum dizinin eksigidir net bir sekilde. Olur da kitapta, gerekli oldugu halde, Dany ve danismanlari dört bir yana mektuplar göndermezlerse, o zaman elestiririz. Ama dizide durum gerçekten yorumlanamaz.

Valla bak, ciddiyim, ben kendimi bir lordun yerine koyup düsününce, böyle bir mektuba güldügümü ve “Oh sweet summer child” dedigimi hayal ediyorum.
Güç, otorite, liderlik, saglam durus yansimiyor bu mektuptan.
Kendini ve iddiasini sözlerle anlatmaya, kanitlamaya çalisan bir kiz yansiyor.

Cidden sen Westeros’da bir lord olsan ve böyle bir mektup alsan, ne düsünürsün?

Evet ve iste o zaman güç, otorite, liderlik, saglam durus yansiyor. Cünkü orada kendisini ve iddiasini sözlerle kanitlamaya çalisan bir kiz yok; savasmis, gücünü direkt göstermis bir Kraliçe var.

Bunu hayal edebiliyor musun gerçekten? Rahatlikla, gayet dogal, hiçbir sekilde bir olmamislik yansitmayacak bir sekilde, olaya böyle bir sahne entegre edebiliyor musun?

Cünkü Rhaenyra zaten resmi bir sekilde onun olan tahti almak için savasmak zorunda kalmak istemiyor.
Dany her ne kadar o tahtin kendisine ait oldugunu düsünse de, onun durumu farkli. Dany her zaman savasmaktan baska sansi olmayacagini biliyordu, bu yüzden zaten ordu toplamak için ugrasti o kadar.
Ama Rhaenyra zaten vâris! Taht zaten hali hazirda üyesi oldugu Targaryen hanesinin! Babasi tarafndan vâris ilan edilmis, daha çocukkken Westeros lordlari ona baglilik, sadakat ve gelecekte haklarini savunma yemini vermis. Rhaenyra elbette öncelikle bu yeminlerin tutulmasi yönünde bir adim atacak. Onun durumunda gerçekten “Zaten benim olani almak için neden savasmam gerekiyor?” sorusu var. Hakki ciddi anlamda, tartisilmaz bir sekilde gasp edilmis.

Ayni Tyrion özetle, Dany ile ilk tanistigi zamanlar, lordlarin onu iyi karsilayacagina dair bir beklentisi olmamasi konusunda uyarmisti. Destek bulmasinin zor oldugunu ifade etmisti. Ki Dany’nin meshur “Ben o çarki durdurmayacagim, o çarki parçalayacagim” sözü de o sahnede geçiyor. Ve ek olarak hatta ayni sahnede Dany’nin “Halk beni destekler” düsüncesini bile “iyimser” olarak nitelendirmisti Tyrion.

Birbiriyle çelisen iki düsünce var karsimizda… “Sizi desteklemeleri zor” - “Lordlar sizin yaninizda olursa avantajliyiz (yani lordlarin destegini alacaklari inanci)”.
Hangisi Tyrion karakterine daha uygun bir düsünce? Hangisi Tyrion karakterinin gerçekçiligine daha yakisir bir bakis açisi?
Ve nihayetinde, hangisi daha dogru ve gerçekçi bir düsünce?

Aegon kime söylüyor?
Dany kime söylüyor?

Arada fark var.
Aegon örnegini veriyorsan, beklentin Dany’nin bunu Cersei’ye söylemesi yönünde olmalidir, mantikli olan bu, dogru karsilastirma bu. Aegon her ne kadar büyük küçük her haneye mektuplar göndermis olsa da, talebini esas yönettigi kisiler, Krallardir.
Ama tabi Dany Cersei’ye de öyle bir talepte bulunsaydi ben bunun anlamsiz, saçma oldugunu düsünürdüm.

Sen taraf seçmis birine, düsmaninin safinda yer almis birine, savasa baslamadan önce “Diz çök ya da öl” diyemezsin zaten, is o noktayi a$mistir. Zaten sen bu adama savasmadan önce “Diz çök ya da öl” desen, bu hiçbir seyi degistirmez yani. Ister Westeros’a ilk geldiginde söyle, ister savas öncesi savas meydaninda. Cok anlamsiz.
Randyll Tarly ve oglu orada bizzat kendi savaslarini vermiyorlar, Lannister hanesinin destekçisi olarak oradalar. Yani zaten onlar Dany’nin muhattabi degil o noktada. Dolayisiyla bu adamlara ve tabi ki Lannister askerlerine anca savas sonrasi “Diz çök ya da öl” denir. Bu bir seçenek olarak sunulur. Dany bunu Cersei’ye söylese mesela, seçenekten ziyade, taleptir.

Söyle de düsünebiliriz ama; Tarly Dany’ye amacini anlatma sansi bile tanimadi. Cersei’nin sözleriyle Dany’yi düsman belledi. Bu açidan da bakabiliriz olaya.
Tarly hiç merak etti mi Dany’yi gerçekten? Zor da degildi he, Olenna’nin pesine takilip merakini giderebilirdi, kimse “Ne yapiyorsun?” da demezdi. Ama o, Tyrell hanesinin bir nevi temsilcisi olan Olenna’nin Dany’nin tarafinda olmasina ragmen, Azam lordu olan Mace Tyrell ve çocuklarina ne yaptigi çok iyi bilinen Cersei’nin yaninda olmayi tercih etti direkt. Cersei gibi bir manyagin, psikopatin destekçisi olup Dany’yi zalimlik, vahsilik ile suçladi. Bu ne çeliskidir? Hee birde bunu nasil açikliyor? “Cersei en azindan Westeroslu”. Böyle aptallik mi olur? Sanki Dany keyfinden hayatini Essos’da geçirdi.

Harbiden, Randyll’in yaklasimini neden hiç sorgulamiyorsunuz?

Kim takardi bunu? Kim önemserdi? Kim “Evet, çok dogru” deyip taht yolunu açardi Dany’ye?
Gerçekçi olalim.

Birbirlerini karsilik asagiladir, rezil ettiler, ve bundan bir sey de elde edemediler. Cersei’nin yaptigi propaganda Stannis’in birden sevilmeyen, istenmeyen birine mi dönüstürdü mesela? Adam zaten sevilmiyor ve istenmiyordu.

Umarim Dany karakteri bu kadar düsmez.

:relaxed:

Tecrübe derken; çok tartismanin içinde bulundum bu forumda, ve bazilarinin yaninda bu tartisma çok sakin gorünür; ve ben onlarda bile kontrolümü yitirip, öfkelenip saygisizlik etmedim. Demek istedigim bu.

Ben haksiz ve abartili elestiriye gelemiyorum. Ne yazik ki Dany karakteri çogunlukla bu sekilde elestiriliyor.
Ama yani Dany hakkinda yapilan her elestiriye de bu sekilde tepki vermiyorum.
Mesela köleligi kaldirip yeni bir sistem olusturmamasi, dolayisiyla ister istemez bir kaosa sebebiyet vermesi… Ben bu elestiride bulunan kisilere bir sey diyemem, niye diyeyim zaten? Aynilarini ben söylüyorum.
Ama ne yazik ki olay çogu zaman burada bitmiyor.
Buradan, bu yönetim hatalarindan, eksiklerinden yola çikip resmen Dany’nin gelecegi yaziliyor. Aninda kesip atiliyor! Sanki Dany sehir ve akabinde kraliyet yönetimi konusunda asla tecrübe kazanamayacakmis gibi, asla bir seyler ögrenemeyecekmis gibi.
Sonra konu oraya buraya gidiyor, bir kaptiriyorlar ve hooop bir bakmissin Dany Mad Queen ilan edilmis, babasinin kizi olmus!
Okumasak, izlemesek, bilmesek inanacagiz.
O kadar abartiliyor ki.
Halbuki bu noktaya dogru yola çikmadan önce bir durup düsünmek gerek… “Dany yönetim konusunda neden hatalar yapiyor?”, “Dany neden x kisiye karsi öyle davrandi?”, “Dany neden x kisiyi öldürdü?”…
Sorulmuyor bu sorular. Empati yok, davranis analizi yok. Ben buna tepki gösteriyorum.
Hee dersin ki “Yaa tamam Dany sunu bu yüzden yapti, anliyorum, ama yine de bana ters geliyor”. Eyvallah! Ben bir sey demem, “Empati kurmaya çalismis, olay, davranis analizi yapmis en azindan” derim.
Ama yok iste ne yazik ki. Jaime’nin Bran’i itmesini savunan insan var mesela, neler neler var ama Dany’ye gelince “Aaaauuw!” :smile: Kiz öfkeyle baksa, dünyayi yakmis gibi yorumlanacak.
Yanlsilar, kusurlari var ama bunlardan daha fazla iyi yönü de var. Bunlar da konusulsa keske. “Delirecek, zalim biri olacak, a ve b olayi bunu gösteriyor” demeden önce, su seride kolay kolay karsimiza çikmayan adalet duygusu, iyi niyet, halkina gerçekten önem verme durumu da dikkate alinsa. Cok daha kaliteli, yapici yorumlar çikar ortaya.

Dany’nin kötü biri olmasi, delirmesi seni sasirtir mi? Senin zaten bu yönde bir beklentin var, beklentinin karsilanmasi seni nasil sasirtabilir ki?
Bekledigim seyler oldugunda ben sasirmam mesela.

Iddia ettiginiz kadar saglam bir zemin yok. Hee bana göre hiç zemin yok ama bu benim bakis açim tabi.
Yukarida dedigim gibi, keske Dany’nin iyi yönlerini de ele alsaniz. Önemsiz seyler degil çünkü. Teraziyi dengeleyecek, hatta terazide agir basacak kadar büyük ve önemli seyler.

Dany öyle bir sey mi yapti?
Köleligi kaldirdigi zaman, insanlarin esit oldugu mesajini verdi. Bu esitlik tabi ki zengin-fakir, soylu-halk farkliliklarini içermiyor. Dany’nin mesaji, emri belli; kimse kimseye sirf ondan daha üstün oldugu inanci ile zulmedemez, asagilayamaz, katledemez. Üstünlük inanci katliam gerekçesi degildir; bunun cezasi ölümdür.
Ve bu sözlerinin arkasinda da durdu dizide. Mossador bir köle tacirini öldürdügünde, bunun cezasi ölüm oldu. Dany içi yana yana o hükmü verdi, ama verdi iste, çünkü adalet bunun gerektirir.

O adamlari çivilemesi de adaletti. Adaletsizlige adalet ile karsilik vermek… Dany’nin lafi bu.
Her ne olursa olsun, sarsilmaz bir adaletin olmalidir. Ona ayri, buna ayri olmaz. Merhamet olmayan yerde, merhametli davranamazsin. Hakedene hakettigi cezayi verirsin. Bu kadar basit.

Dövüs çukurlarina gelirsek… Onlari tekrar açmak gerçekten yapilmasi gerekendi. Bu bir iyi niyet göstergesidir, Dany’nin yapmak istemedigi ama yapmak zorunda oldugu bir seydir. Eger bu iyi niyet görmezden gelindiyse, buna kötülükle karsilik verildiyse, bu Dany’nin hatasi degildir. Sen bir insana iyi niyetle, dostça yaklasiyorsan ve o bunu anlamiyorsa, ters tepki veriyorsa, bu senin suçun olmaz degil mi? Sen elinden geleni yapmissindir, o bunun karsiligini vermemistir, sen de artik buna göre davranirsin. Dany de simdi buna göre davranacak.

Barristan Harpiya’nin sarayin içine kadar girmesi sonucu ölmedi ki. Harpiya ne zaman saraya kadar girmis?
Olay bir ara sokakta gerçeklesmisti.

Ben de söylüyorum, Dany fevri biri. Özetle öyle yani.
Ama bu fevrilik daha çok sözde, düsünce olarak mi kaliyor? Yoksa direkt uyguluyor mu?
Bunu da ele almak lazim. Su an daha çok düsünce olarak kaliyor. Bu fevri tarafi kontrolden çikmis, gözlerini karartmis degil. Masumlar, çocuklar deyince, baban bunu yapardi deyince hemen pisip kalan, gözlerini kaçiran bir Daenerys var. “Sehirlerini yakip yikacagim” gibi öfkeyle söylenmis sözleri günün birinde gerçekten uygulayacak duruma gelir mi? Hiç umursamadan halkin canina kiyar mi? O kadar gözü kararir mi? Dizi için konusmak gerekirse; son sezonda birden o hale gelebilir mi?

Basarilar, iyi sanslar simdiden :blush:

Aman Allah’ım burası nedir böyle? :crazy_face:

1. Yıldaki Dany üzerine mi konuşuluyor yoksa kitaptaki Dany mi? O kısmı tam şey edemedim. :stuck_out_tongue:

Şahsen 8. yıldaki Dany’nin kibrine kıl kaptım, Jon’uma bend the kneel demeler falan :smiley:

Kitapta hala sevdiğim bacılarımdan biridir, şirin ve tatlı bir kız, seviyorum hatunu. Yaşının getirdiği bir saf ve iyi niyetlilik de mevcut. Lakin hataları yok değil elbette… Lakin ben hiç konuya girmeyim, herkes birbirine girmiş ben de olayı dallandırıp budaklandırmayım, ara not yapıp fikrimi kısaca yazıp çıkam dedim :smiley:

temelde son sezonda ki dany,ama arkadaşlar kitaptan da örnek verdiler.

Ben şahsen dizi ile kitap karışımı pek sevmiyorum, çok ender yaptığım bir şey; genelde karakter gelişimleri dizilerde daha farklı bir seviyede.

öyle karışım değil, ana konu dizideki dany’nin son sezonlardaki tutumu ve finaldeki durumu. en azından tartışma böyle başladı. sonra kitaptan da örnekler verildi.

Ya varya şuan farkettimde biz boşuna tartışıyoruz buradaki suç ne danyde ne tarlyide buradaki suç senaryoda ve 6. kitabın çıkmamasında; Kitapta Dany Tarlly i yakacaksa bile neden ve niye yaktığını bilecektik en azından; kitap çıkmayınca senaryoda birsürü hata yaptılar.

kesinlikle.kendi yorumumda belirttim zaten dizi o kısımda çok saçmaladı.

O yüzden dizi üzerinden konuşmayı sevmiyorum ya… :slight_smile:

Tutsak alsa da Dany kazanmıyacak mıydı? Orduları yakması kaybedilen savaşı kazandırdı, Randlyll ve Dickon’u değil. Ki yazıları dikkatli şekilde okumayan bence sensin, ne desek farklı anlıyorsun, ne diyim.

Onları tutsak olarak kazanıcaksın, yakarak değil.

Yarısı deli olan, Westeros’a yıllarca Ateş ve Kan getirmiş bir haneyi desteklememesinden daha doğal ne olabilir? Eğer sana itaat etmelerini istiyorsan güvenlerini kazandıracaksın. “korkutmak” Dany’nin tarzı değil ve herkes bilir ki tutsak almak her zaman infaz etmekten etkilidir.

Direk söylemiyor, gizliden gizliye tohumlarını ekiyor. Manipülasyon denilen şeyden haberin var mı?

Hee orda saçmalamışım kabul. Konudan alakasız olacak ama ben Dany’nin danışmanı olsaydım, her zaman ejderhalara güvenemeyeceğini, onlarsız nasıl savaşılacağını öğrenmesi gerektiğini söylerdim. Aksini iddia eden yoktur herhalde? “ejderhaları varken neden onlarsız savaşsın ki” demeyin şimdi, üzerim.

Hah işte demek istediğim bu. Sana karşı ön yargılılar abi, bundan dolayı onları suçlayamazsın. Suçlu Cersei. Sen onların ön yargısını kır, kendi oduna Westeros’un gördüğü en iyi komutanlardan biri olan Randlyll Tarly’yi kat, yoluna devam et.

Bana verdiğin cevapları okuyorum genellikle. Başkasına cevap verdiysen kopyala yapıştır yapabilirsin, bu kadar mı zor?

Hakaret amaçlı değil. Direk aptal bir lider olduğunu düşünürler.

Niye alınganlık yaptın ki? Olabilir yani, hayatının büyük bir kısmını Fransa’da geçirdin sonuçta.

Dany kendini çok iyi biri olduğunu düşünüyor. Yaptıklarının kötü olduğunun farkına varmıyor. Astapor’u alışının doğru bir hareket olduğunu söyle bende fanboy diye karşılık veririm. Bu yalancılık. Şerefsizce bir hamle. Ve bu kız hala iyiyim iyiyim diye gezmeye devam ediyor. O alıntı da bu durumu açıklıyor işte.

Tartışma bu kadar uzayınca dur bir Geek Teori’ye sorayım ne diyecek dedim. Herif noktayı koymuş aga.

delireceğini pek düşünmüyorum. insanlara deliymiş gibi gelebilir ve westeros halkına deli gibi görünebilir ama öyle olacağına dair pek bir şey yok. serinin kötüsü gibi görünebilir westeros’a çıktığında, o konularda da bir çok düşüncem var ama videolara kalsın. yani dizide dany westeros’a geldiğinde tahtta cersei var. insanların kimin tarafını tutacağı belli. cersei’yi de iyice cartoon kötüsüne çevirdiler. tabii ki de daenerys ona karşı ne yapsa haklı görünecekti izleyiciye. ama sen tahta iyi birini geçirseydin, daenerys’in westeros’u alması, ordulara saldırması falan hep işgalgi gibi gözükürdü westeros stabil ve düzgünken dany ortalığı karıştıran karakter olurdu ki biz onun da kötü niyeti olmadığını biliyoruz kitaplarda. düşünceleri ve yaptıkları genelde iyi amaçla ama dediğim gibi dany’nin karşısında westeros’ta morally good bir karakter olacak bence. o zaman geroge’un iyiyi ve kötüyü bulanıklaştırmasını tam görürüz. kötü karakter, karşı tarafın iyisidir muhabbeti yani. dany den bakılınca iyi bir şey yapıyor ama westeros’tan bakınca ana s.kiyor.

Allahim sana geliyorum…
Randyll ve Dickon’u niye kazansin? Sen ne anlatiyorsun? Biz bunlara kirk kere konusmadik mi arkadasim? Ben sana demedim mi bunlarin açiklamasi var diye? Örnekli, diyaloglu açiklama var, hala gelmis ayni seyleri söylüyorsun, sonra ben anlamamis oluyorum. Ne güzel valla, oh!

Hayatta kalma sansini elinin tersiyle iten, tutsak olup Nöbete gitmeyi hakaret olarak algilayan adami yakarsin, öldürürsün. Bitmistir olay.
Dany diyor ki “Eger zindan bir seçenek haline gelirse, çogu bunu seçmeye kalkar”.
Dany tutsakligi bir seçenek olarak sunarsa da, ipin ucunu kaçirir. Ilerde bu isin böyle yürümeyecegini anladiginda ve bu seçenegi ortadan kaldirdiginda, iste o zaman her sey yerle bir olur. Dany kurallari, seçenekleri daha en basta belirliyor.

Kazandigin bir savas sonrasi, itaat etme sansi sundugunda bile sana itaat etmiyorlarsa, yapacak bir sey yoktur. Eger onlarin yaklasimini görmezden gelerek sen merhamet edersen, her seye ragmen onlarin güvenini kazanma konusunda israrci davranirsan, senin bir hükümdar, bir lider olarak hiçbir bir durusun olmaz, bir karakterin olmaz.

Savas döneminde öyle degildir.

Senin Cersei’nin, Randyll’in de aralarinda oldugu lordlari karsisina dikip Dany hakkinda konustugu sahneden haberin var mi?
Manipülasyonmus… Manipüle edilmeseydi o zaman. Cersei ve Jaime’nin manipalüsayonlarina nasil geliyor bu adam? Bir yanda Mad Queen, diger yandan Kral Katili. Dany’ye düsman olmadan önce, kendisi bir sorup sorgulasaydi, zor degildi.

Allah Allah! Önyargili insan suçlanmayacak öyle mi?
Bir insan seni anlama zahmetine bile girmeden düsmaninin tarafinda yer alacak, ve sen ezik gibi onun bu önyargisini kirmaya çalisacaksin he?

Zor, evet.
Ben bir tartismada, görüs belirtmeden önce, aklimdakileri bir baskasi yazmis mi, yazdiysan ne cevap verilmis diye bakarim. Dolayisiyla, ayni seyi bekliyorum ister istemez.

Hayatimi Fransa’da geçirmis olmam, yazdiklarinizi anlayamayacak biri oldugum anlamina gelmez.
Fransa’da dogup büyümüs olabilirim ama ben Türküm, Türkçe biliyorum, okudugum seyleri de anlayacak kapasitedeyim.
Sen bana neyi yanlis anladigimi, neyi Fransa’da yasamama verdigini söyler misin?

Yaptiklari kötü degil çünkü.

:joy:
Dogru bir hareket tabi.
Sen Dany’nin Astapor’u alisinin ne anlama geldigini, neyin baslangici oldugunu anlayamamissin, birde gelip bana fangirl yakistirmasi yapacaksin öyle mi?

Laflara bak. Bunlara takildin mi sen? Lannister hanesini de çok dürüst ve serefli bir hane olduklari için seviyorsun degil mi?

Kesin pararel evrendeki Dany yani, net :smile:

Lannisterların yaptıklarının arkasında gerrrçekten haklı ve anlaşılabilir sebepler var. Red Wedding’in arkasındaki amaç savaş bitirmekti, kargaların ziyafetine yeni insanları eklememekti. Yada Tywin’in 300 yıllık Targaryen hükmünü sonlandırmasındaki amaç, Mad King’in yıllar boyunca ona çektirdiklerinin intikamını almaktı. Ve sana zerre zararı dokunmamış birine ordu karşılığında ejderhalarından birini vericeğini söyleyip orduyu arkana dizmenin hemen ardından “Dracarys” emrini vermeye benzemiyor, hayır.

Tam tamına 3 saat boyunca cevap yazmıştım da, forumdan bir yerden alıntı yapmak için silmem gerekiyordu. Bende kopyalıyım bari dedim. Ve kopyalanmamış! Ağlamak istiyorum… Bu yüzden de tüm yazıda en önemli gördüğüm kısmı yani Lannisterları belirttim. Diğerlerini yukarıda defaalarca kez söyledim zaten ama anlamıyorsun. Ne desek nafile. Martin bir dahaki kitapda dany’yi Aerys’ten bile deli yapsa yine de Dany deli değil der gibi bir halin var. Sonra biz seriyi anlamadan okumuş okuyoruz. Meh… Biliyorum Dany hassas noktan da, bu kadar da olmaz be abi.