AA Kehaneti hep iyi mi sonuçlanır?

Arkadaşlar biraz konudan konuya atlayarak, karışık biçimde anlatacağım ama takıldığınız yeri söylediğinizde sizi aydınlatmaya çalışacağım. Teorimde forumda gördüğüm bir teoriden (Uzun gece’nin tekerrür etmesi/AA’nın portal gibi bişeyden geçerek Uzun geceye geri dönmesi) yardım aldım ve iyi bişey ortaya çıkarabildiğimi düşünüyorum.

Şimdi AA beklentisi hep gelecek WW’leri püskürtecek veya yenecek diye biliniyor. Pekii SW’daki Anakin’in seçilmiş olan kehaneti nasıl sonuçlanmıştı? Anakin güce denge getirecekti…Getirdi de. Refah içindeki Cumhuriyeti yoketti. Aydınlığın baskın kaldığı gücü karanlık tarafa geçerek dengeledi. Kehanet doğru ama yorum yanlıştı.
Şimdi AA’ya dönelim. Bu abimizin kehanetinin de yanlış yorumlanma ihtimali yok mu? Bence Martin böyle bir hamle yapabilecek bir adam. Hatta yine forumda gördüğüm (Konuyu aradım ama bulamadım) bi teoride AA geçmişten son savaşa buradan da Uzun geceye bir portal benzeri bişeyle geçip gidiyor böyle tarih tekerrür ediyordu. Bu döngünün sonunda şuan ki evrende olduğumuzu varsayarsak beklenen AA’nın bu kehaneti bozacağına ve yeni bir sayfa açacağını düşünüyorum (Matrix’de Neo’nun yaptığı gibi). Ama bu yeni sayfa WW’lerin kazanması olarak mı son bulur yoksa bu döngünün son bulmasıyla mı olur onu bilmiyorum.

Forumda yeniyim umarım kendimi anlatabilmişimdir yorumlarınızı bekliyorum :slight_smile:

Anakin derken güzel bir noktaya parmak bastın.

Şimdi şöyle bir durum var, Alfie Allen(Theon’u oynayan oyuncu) Jon Snow’un babasının kim olduğunu Martin’e sormuştu. Kendisi bu durum hakkında biraz Luke Skywalker durumu var demişti.

Şimdi aslında Anakin’in seçilmiş olmasına benzer bir şekilde Azor Ahai Rhaegar olabilir bir şekilde. Lyanna ile kaçması pek çok insana göre tüm bu felaketlerin başlangıcıydı. Cersei beni alaydı keşke tüm bunlar yaşanmazdı Lyanna’ya da bakmazdı diye düşünüyordu. Kevan da aynı şekilde. Ayrıca Viserys de biraz daha erken doğsan seni alsa bunlar yaşanmazdı diye Daenerys’i suçluyordu. Zaten Rheagar’ın Azor Ahai olmasıyla ilgili tüm alametleri taşıyor kendisi.

Ancak meselenin sadece domino etkisini başlatmakla sınırlı olduğunu zannetmiyorum. Rheagar’ın hala yaşadığına dair bazı imalar var. Güçlü imalar. Kendisi belki de gerçekten asla ölmemiştir. Bir şekilde karanlık tarafa geçmiştir.

Zaten hikayede geçmiş hikayelerin şimdilerde yaşanmasıyla ilgili alegoriler sıkça kullanılmakta. Mesela geçmişte misafir hakkını ihlal eden ahçının fare olup kendi çocuklarını yemesi ve Frey turtası teorisi buna bir örnek. Jon Snow’un olayıyla ilgili benzer başka bir durum da mavi çiçek meselesi. Stark kralına kızan sur ötesi Ozan kralının(Rheagar’da ozandı) Stark kızını kaçırması ve yerine bit mavi Gül bırakması(mavi gülü Rheagar Lyanna’ya hediye etmişti ve Daenerys’in vizyonlarında şurda büyüyen mavi Gül muhtemelen Jon’u gösteriyordu) sonrasında Stark çocuğunun kimliğinden habersiz büyümesi ve Stark soyu tükenmesin diye legitimaze edilmesi(Jon da benzer sebepten meşrulaştırıldı Robb tarafından) ayrıca Starklığı epey Benimseyen bu çocuğun soyun devamını getirmesi ve kendi babasını öldürmesi(malum Jon öyle bir şey varsa ana öldürecek kişi olabilir ve en Stark gibi olan oğlan Jon) hikayesiyle parantez içlerinde görüldüğü üzere ciddi paralellik var. Hatta belki de apar topar Lyanna’yı kaçırma sebebi de bu tarz bir kehanet almaları ve gerçekleşmesini engelleme isteği olabilir.

Şu var, bu seri kesinlikle şu da ana karakter diyebileceğimiz bir seri değil. Daenerys Azor Ahai dersek bu asıl kızın serinin %90’ını doğrudan ilgilendirmeyen konumda olduğunu gösterir. Bu tüm karakterler için geçerli.

Zaten şu Brynden Rivers denen adam(nam-ı diğer 3 gözlü kuzgun) bence göründüğünden daha karanlık. Zaten GRRM’nin eski eserlerinde hep bir ana gücü kontrol eden adama yönlendirme ve sonunda onun kötü çıkması gibi şeyler mevcutmuş. Brynden Rivers da sadık bir Targeryan destekçisiydi ancsk pek iyi biri olduğu söylenemez. Geçmişte kral seçilecekken sürgünde olan bir blackfyre ben de geleyim mi dediği vakit gel gel bir şey olmaz demiş ve sonrasında adamı öldürmüş birisi. Rheagar Darth Vadersa bu adam da imparatoru olabilir.

Bu da benim düşüncem.

Ek: ayrıca şimdi aklıma gelen başka bağlantılılar da var.

Öncelikle o Stark kızı ve bebeği yeraltı mezarlarında bulundu. Benzeri şekilde Jon’un ailesine ilişkin bilgilerin o mezarda yer aldığına ilişkin sağlam teoriler var. Çünkü o mezar sadece lordlar için. Ned’in çok sevdiği için gelenek bozması bana anlamsız geliyor. Zaten kendisi tutulamayan sözleri hatırlayıp hüzünleniyordu. Lyanna’nın o sözü ona kim olduğunu şöyleyi kapsamış olabilir. O da sonradan açığa çıkmasının olanaklı olması için p mezarlara gizlemiş olabilir.

Bir de Anakinle olan en çarpıcı benzerliklerden biri de şu, anakin de boktan bir kehanet yüzünden tüm bunlara sebep olmıştu. Rheagar da.

Ayrıca o üç gözlü kuzgun bile bile Starkların yakılmasını direktif etmiş olabilir.

Ustam iyi yazmışsın gönderiyi neden siliyorsun:)

Öncelikle ciddi bir SW hayranı ve bir zamanlar (eski)EU’ya hakim sayılacak birkaç kişiden biri olarak Seçil Kişi kehaneti senin söylediğin gibi sonuçlanmadı. Anakin Skywalker, içinde aydınlık kadar karanlığı da barındıran öksüz bir oğlandı. Yaşı eğitilmek için çok büyüktü ama Qui Gon Jinn ısrar etti, onun ölümünden sonra ustasına saygı ve sevgisinden Obi Wan Kenobi çocuğu eğiteceğini duyurdu ve konsey de kabullendi. Nitekim Anakin, büyürken çok fazla karanlık işaretler taşıyordu, yani eğitilmek için fazla büyük olduğu vs. doğru idi. Neyse, Jedi’lara ihanet edip, yok oluşuna neden olduktan sonra Güç’e denge gelmedi, aksine zaten hepten kötüye gitti galaksi. Lakin Darth Vader’a dönüşen Anakin, hayatının son yıllarında son Sith’i öldürüp kendi de öldükten sonra Güç gerçek dengeye kavuştu ve galaksi de İmparatordan vs. kurtuldu. Hatta bunun mükafatı olarak Obi Wan ve Yoda gibi güç’e karışarak kutlamalarda oğluna göründü. Kehanet yalan çıkmadı ya da yanlış yorumlanmadı; öyle ya da böyle gerçekleşti ve güç, Sithler yok edilerek dengeye kavuştu(çünkü en başta bozan da Sithler idi.). Elbette Lucas şirketi tüm haklarıyla satınca yeni sahipler de EU’yu resmen toptan silip, yok etti ve kendi hikayelerini yazarak resmen içine ettiler; şahsen SW’den soğudum. Yeni seriyi de izlemedim, Solo geliyormuş, fragmanı gördüm. Bizim Emilie de oynuyor, güzele benziyor, bakabilirim bir ona. Fakat Jedi ve Sith meselesi, şimdilik, benim için bitti.

Diğer yandan GRRM, eserini yazarken SW’den değil Orta Dünya’dan ve tarihsel bazı şeylerden etkilendi. Jon Snow ile ilgili söylediği şeyin Seçilmiş Kişi meselesi ile ilgisi yok, Luke Skywalker’ın Leia ile ilişkisi bakımından bir şey ifade etmişti diye hatırlıyorum, o kadar. Bu durumda Dany/Jon yahut Jon/Arya ilişkisi şeklinde gelişecek bir şeyi ifade ediyor olabilir(dizide Dany/Jon oldu işte). Nitekim yayınlanan mektubunda zaten belirttiği bir durum, büyük sır yok.

AA’nın Anakin gibi bir kurguya dönüşeceğini sanmıyorum.

Diğer konuya dönersek; Rhaegar’ın yaşadığını yahut karanlık tarafa döndüğünü sanmam; adam öldü, kesin ve net. Her ne kadar onun hayatta olup Jaqen çıkmasını istesem de böyle bir şey çok ama çok düşük bir ihtimal.

Lord Kan Kuzgun’u ise kötü bir adam değildi; acımasız idi ve kendince yöntemlerle ailesine hizmet ediyordu; yöntemler eleştirilebilir ama niyet değil. Yine de GRRM’in karakterleri gri olduğu için kendisinin de başka/gizli planları olabileceğini düşünebiliriz ama bu, Ötekiler ile işbirliği manasında olmaz, adam zaten ATEŞ tarafını simgeliyor; BUZ ile işi olamaz.

Onun Robert’ı asıl öldüren kişi olduğu söyleniyor. :slight_smile:

Rheagar 'ın yaşadığına dair teoriler cidden biraz fanlar beğensin diye yazılan teorilerden (ned stark ölmedi gibi) bir yüzsüz adam olma teorisi var öncelikle ben kitabı okuyan birinin bu şeye inanacağını sanmıyorum yüzsüzler böyle bir örgüt değiller. 2. Olarak şu yakutlardan dolayı şekil değiştirme teorisi bunu melisandre yapmıştı ve biz o dönem böyle bir büyücünün varlığını bilmiyoruz 2. Olarak robert çekici rheagar a vurduğunda yakutların çoğu gidiyor ve savaş sonrası rheagarın üstündeki tüm yakutları yağmalamışlardır savaş sonucta herkes ganimet peşinde. yakutlar çıkarıldıktan sonra rheagar görünümüne giren kişi illa çıkar yani ve en büyük mantıksızlık rheagarın savaşa giderken jamie söylediği sözler bu sözlerden isyanı bitireceğinden emin ve sonrasına da plan yapmış ve buna ek olarak rhaeagarın ordusu robertinkinden daha büyük şimdi rheagarın ordusunda çiftçiler vardı falan demeyin westeros savaşlarında savaşanların çoğu zaten çiftçi ve rheagarın niye diyarı bir kaosa sürüklenmesini istesin ki bu adam aa teorisine inanıyorsa krallığın bir kaos çukuruna batmasını istemez
Star warsa gelince yeniay ottomana tamamen katılıyorum oradaki kehanet güce denge getirmedeki kasıt sithleri öldürmek anakin ve palpatine tüm jedileri neredeyse öldürüyordu obi wan ve yoda kıl payı kurtuldular.
Zaman teorisi tamamen mantıksız biz zamanda yolculuk edip geçmişte bir alabilen birini görmedik be bunun ipucuda verilmedi ve bu zaman teorisinde sadece aa gidiyor ve şu anda olan de ler de var bu teorinin ben hiçbir temellendirilmesini görmedim. En büyük kaynak martinin bunla ilgili bir filmi çok sevmesiymiş

Bran onu yapan AA değil
ve portal bilim kurgu için geçerli bir sözcük, fantastik için nasıl bir şey olur bilmiyorum ama teorinin özünde; Bran tüm zamanları aynı anda yaşayacak ve geçmişte şuanda yaşanmış yaşanacak olan AA hikayesini anlatacak. Normal zaman düzeninde insanlar hikayeyi anlatırken yaşanacak olayı değilde yaşanmış olayı anlatır gibi anlatacak
yani yaşanmadığı halde yaşandığı gibi bir durum olacak
umarım açıklayabildim teoriyi
5. kitapta bir metin vardı aradım bulamadım. “hepimiz kendi zamanımızın köleleriyiz” gibi bir birşey vardı çok güzel hoşuma gitmiş alıntılamıştım ama sonra bulamadım o cümle ve devamını
cümledeki anlam buna benzerdi ve sonra bu teoriyi duyunca bu cümle de bu teoriye uyuyor demiştim
neyse AA hep iyi mi sonuçlanırsa gelirsek göreceğiz tabiki sandığımız gibi olmama ihtimalide var AA nın