Abd'li Köşeyazarından Game Of Thrones ve Ortadoğu Analizi


#1

Araştırdım ama bu haberle ilgili başlık açılmadığını gördüm. Abd’nin en saygın gazetelerinden Washington Post’un köşeyazarı Ishaan Tharoor Game Of Thrones’taki haneleri ve karakterleri Ortadoğu analisti olarak gözden geçirmiş. Ortadoğu dengeleri ile Yedi Krallık hanelerini birbirine benzetmiş. Türkiye de var listede ama benim pek sevmediğim bir haneye benzetilmiş. Ama yine de başlığının açılması gerektiğini düşündüm.

Önce kendi yorumumu yapayım. Lannister, Martell, Baratheon benzetmeleri bana mantıklı geldi. Ama Tyrell, Targaryen ve Greyjoy benzetmelerini abartı buldum. Çünkü Targaryenler genelde Rusya ve Çin ile benzeştirilir başka analistler tarafından. Ama bu yazar dünya genelinde değil Ortadoğu için yapmış bu analizi. Neyse bakalım biz yazıya.

Kaynak: Radikal

Lannister Hanesi = Suudi Arabistan
Westeros’un en kuvvetli ve en varlıklı hanesi olan Lannister’lar, iktidarın kimin olacağını belirleme kudretine de sahip bir aile. Her zaman en büyük erkek tarafından yönetiliyorlar ve aile bağları her şeyden önde geliyor. Lannister’ların etkisi krallığın genelinde, hatta en ücra köşelerinde, az ya da çok bir şekilde hissediliyor. Zaman zaman kötü muamele ve gaddarca yönetim anlayışları nedeniyle eleştiriliyorlar. Bütün güçlerinin topraklarının derinliklerindeki doğal kaynaklardan geliyor olması ise ortamlarda rahatsızlık yaratıyor. Lannister’ların en büyük derdi bölgede kurdukları statükoyu korumak ama son dönemde yaşananlar onların da başını ağrıtacak.

Baratheon Hanesi = Arap otokratlar
Kısa bir süre öncesine kadar krallığın büyük bir bölümü, zaman zaman Lannister’ların da desteğiyle, ellerindeydi. Son dönemde yaşanan bölünmeler onları da böldü. Fraksiyonlardan biri Lannister’ları devirmek istiyor. O kadar ki kendi topraklarını bırakıp olur olmadık yerlerde mantıksız maceralara atılıyorlar.

Stark Hanesi = Ortadoğu’nun ezilmiş liberalleri ve demokratları
Tarihin en başından beri Stark’lar Westeros’un kuzeyinde, soğukta çabalayıp durdular. Çok kısa bir an düze çıktık dediklerinde ise çok korkunç ve trajik bir ihanetle karşı karşıya kaldılar. Bugün nereye gitseler başları dertten kurtulmuyor. Bazıları çaresiz kalıp güvenmemeleri gereken kişilere güvendiler ve heba oldular. Bazıları ya yeraltına indi ya da yurtdışına kaçtı. Takvimler baharı gösterse de Stark’ların kışı hiç bitmiyor.

Targaryen Hanesi = ABD
Targaryen Hanesi uzaklardan geldi ama Westeros üzerinde uzun yıllar iktidar kurdu. Herkesten üstün ateş güçleri (ejderhaları yani) hegemonyalarının garantörüydü. Lannister’larla olan işbirlikleri de hayatlarını kolaylaştırdı elbette. Ancak krallıktaki ayaklanmalar Targaryen’lerin topraklardan sürülmesine neden olurken Lannister’larla olan ilişkiler de bozuldu. Westeros’ta bugün hâlâ dönüşlerini dört gözle bekleyen kişiler var. Sonuç ne olacak bilinmez ama ellerindeki silahlar Demir Taht’ta gözü olan herkesi cezbetmeye devam ediyor.

Martell Hanesi = İran
Güneyde Dorne’da yaşayan Martell Hanesi, kendisini her zaman Westeros’un diğer hanelerinden ayrı yere koydu. Farklı bir etnik geçmişe sahipler, kendi mitleriyle ve efsaneleriyle gurur duyuyorlar. Lannister’lara duydukları nefretle boy ölçüşebilecek tek şey Tyrell’lerle olan köklü düşmanlıkları.

Greyjoy Hanesi = Türkiye
Greyjoy’lar Westeros’un geniş topraklarının kendi kontrollerinde olduğu uzak bir geçmişi bugün hala sevgiyle hatırlıyor. Ancak onlar dışında herkes için o devir kapanalı çok oldu. Kendi gelenek göreneklerine gömülmüş bu hanenin bölgeye son dönemde yaptığı müdahalelerden siyasi saflık akıyor. Liderleri bir zamanlar güçlü, değişim yaratan bir figürdü ama bugün kendi sarayı dumanlar altında; düşmanları etrafını sarıyor.

Tyrell Hanesi = İsrail
Tyrell’ler Westeros’un en müreffeh, huzurlu, çatışmadan uzak bölgesini yönetmekle gurur duyuyor. Zamanında bir sürü farklılıkları olsa da Lannister’larla işbirliği yapmaya katlandılar. Dorne’da yaşayan Martell’lerle aralarındaki rekabet ve güvensizlik, zaman zaman alevlenen sürekli bir çatışma hali yaratıyor.

Vahşiler = İslamcılar
Kendilerine “özgür halk” diyen Vahşiler aslında hep Westeros’taydı. Nitekim aslında diğerlerinden çok farkları da yok. Ancak Westeros’un bazı lordları kendi aralarında anlaşıp Vahşilere karşı bir duvar ördü. Halkın arasına karışma konusunda son dönemlerde gösterdikleri çabalar özellikle Baratheon sülalesinin bir kolunun güçlü direnciyle karşılaştı.

Ak Yürüyenler = IŞİD
İslamcılar aslında bazıları “zombi Vahşi” olan bu korkunç yaratıklardan kaşıyor. Ak Yürüyenlerin taktikleri şaşırtıcı derecede başarılı, çömezleri saflarına katma hızları ise inanılmayacak kadar yüksek. Nereden geldikleri ve ne istedikleri konusu çok tartışılıyor ama herkes korkunç olduklarında hemfikir.

Gece Gözcüleri = Kürtler
Hem Vahşilerle hem de Ak Yürüyenlerle olan savaşın ön saflarındaki bu adamlar Westeros’ın diğer krallıklarını koruyan duvarın bekçileri. Vahşilerle ve Ak Yürüyenlerle olan çatışmaları son zamanlarda şiddetlendi. Bazıları çapulcudan, sahtekardan başka bir şey olmadıklarını düşünüyor. Başkentteki lobicilik çalışmaları karşılığını bazen alıyor.

Nehir Toprakları = Yemen, Suriye, Irak vs.
Ortalık güllük gülistanlıkken buralar kimin umurunda? Bugünkü gibi savaş zamanlarında ise bütün büyük krallıklar gözlerini bu topraklara dikiyor. Sonuçta olan yine küçük insanlara oluyor.

Sonuçta hiçbirimiz ortadoğu analisti değiliz, köşeyazarı değiliz. o yüzden bazı hanelerde zorlandım.

Katıldığım analizler: Lannister, Baratheon ve Martell benzetmelerini mantıklı buldum.

Katılmadığım analizler: Greyjoy, Targaryen ve Tyrell benzetmelerini çok da doğru bulmadım. Mesela Rusya’ya hiç değinilmemiş ama Rusya da Ortadoğu’da az işler çevirmedi. Evet ABD’den dolayı pek giremedi ama hep bir şeyler kovaladı buralarda. Afganistan’da özellikle.

Neyse dediğim gibi çok da emin değilim. Sadece paylaştım. Daha önce paylaşıldıysa kusura bakmayın.

Bu arada adam, Washington Post yazarı ve ortadoğu analisti. Sallamasyon ve taraflı iş yaptığını sanmam, didiklemekte fayda var.


#2

Akyürüyen - İşid harici katılmadığım yazarın yazısı. Baya zorlamış uydurmak için.


#3

Yazar Gece nöbetçileri-Kürtlerde ağır saçmalamış


#4

Ben Martell, Tyrell ve Ak Gezenleri başarılı buldum. Kalanlara katılmıyorum hatta Gece Gözcüleri benzetmesine kahkaha attım:)


#5

Greyjoylar hiç bir zaman geniş toprakları kontrol etmedi


#6

Haklısın,Demir Adalar’ı ve Nehir Toprakları’nı Hoare hanesi kontrol etti.Greyjoylar Kara Harren’in ölümünden sonra Demir Adalar’ın lordu oldu.Yine de Greyjoylar olmasa bile Demir Adamlar bir zamanlar geniş topraklara hükmediyordu.


#7

Yazar belki orada Hoare=osmanli Greyjoy=Türkiye demek istemiş olabilir ya da yazar Hoare hanesini bilmiyordur


#8

Bazıları cuk diye oturmuş ne yalan söyleyeyim :smiley:

Greyjoy Hanesi = Türkiye
Greyjoy’lar Westeros’un geniş topraklarının kendi kontrollerinde olduğu uzak bir geçmişi bugün hala sevgiyle hatırlıyor. Ancak onlar dışında herkes için o devir kapanalı çok oldu. Kendi gelenek göreneklerine gömülmüş bu hanenin bölgeye son dönemde yaptığı müdahalelerden siyasi saflık akıyor. Liderleri bir zamanlar güçlü, değişim yaratan bir figürdü ama bugün kendi sarayı dumanlar altında; düşmanları etrafını sarıyor.


#9

Ak Yürüyen, Tyrell, Greyjoy, ve Targaryen benzetmeleri güzel olmuş.
Kürtler ise Yabanıllar olmalıydı bence.


#10

Sadece IŞİD ve Targaryen güzel. Geri kalan olmamış.


#11

özellikle de tyrell hiç. bana kalsa israil=freylerdir. başkalarında olan topraklara göz diktiler. starklar=fiilistin tıpkı kitapta starklara olduğu gibi fiilistin toprakları gasp edildi. nehirova (tully)= türkiye, greyjoy = rusya, hala asya ve ortadoğuya nüfuz etme çabası içindeler çünkü. tyrell= lübnan, baratheon= mısır ortadoğunun en prestijli ülkesi olmuştur. krallık baratheonlarda olduğu için böyle dedim. lannister=iran sürekli lider olma çabaları ve güçlüler, targaryenlara düşmanlar :smiley: freylleri yeri geldiğinde kullanıyor ama aynı zamanda nefret ediyorlar vs. targaryen= abd. Işid= akgezenler. martell= suudi arabistan uzak ve pek ortama dahil olmuyorlar.


#12

Türkiye bence tully hanesine benzetilmeliydi.


#13

En doğru tespit seninki olmuş fakat Araplarda Doran Martell kadar zeki bir adam var mı ? :cool:


#14

Yazar Lanninster ve Targaryen seçiminden amacını belli etmiş adam yerine koymaya gerek yok. (gece nöbetine değinmiyorum bile) https://twitter.com/ishaantharoor son twitlerine bak çay demle gerçi katılıyorum reklam ve film hakkındaki yorumuna ama elemanın görevi bize b…k atmak. Ortadoğuda bir Targaryen Stark ya da Arryn çıkmamamız için ağzıyla kuş tutmuş. Özellikle şimdi Aryn çıkabilirdik bak Jon Arryn zehirlendikten sonra serçe parmağın vadi kontrolünü alması vadi şovalyelerinin dağlılarla hep savaş içinde olması ve vadi şovalyelerinin savaşçılığından diğer hanelerin bulaşmaması falan :confused:
Bu arada o Filistindende en sevdiği oyuncağı kesilen bir Theon çıkar anca


#15

Yunanistan ın yeni başbakanı <3<3 Bence Daenarys ın erkek versiyonu…


#16

Yazarla konuşmuşluğum var hatta şu aralar kendisi Türkiye’de takılıyor. Ne yazık ki Game of Thrones bilgisi Orta Doğu bilgisinden çok daha fazla. Ha bu arada hiç birimiz OrtaDoğu analisti değiliz demişsin :slight_smile: forumu niye küçümsüyorsun yahu :slight_smile:


#17

Bence aksine İngilitere Krallığının etrafında toplamak lazım Lannisterler Alman , Dorthak’lar Moğol veya Viking gibi


#18

Şimdi yine baktımda twitterına dediğinden fazlasını biliyormuş anlaşılan. Son twitlere bak ypg cenazesi falan herif bildiğin terorist destekçisi haber yapıyor :confused: ermeni kilisesinede turistik amaçlı gitmiştir kesin :confused:


#19

Dünyanın kabul ettiği gerçekler bazılarını fena halde sinirlendirmiş yine.
Kulaklarınızı bir yere kadar tıkayabilirsiniz.
Kahkaha atmaya devam edin :slight_smile:

Özgür halk- İslamcı benzetmesine katılmıyorum.
Onun dışında güzel olmuş.
Gece gözcüleri ve Ak Yürüyenlere de özellikle katılıyorum.


#20

Jon Snow kürtmüş haberimiz yokmuş demek