Açık alanlarda sigara yasağı

https://www.change.org/p/dogancoban-hotmail-com-halka-açık-alanlarda-sigara-içmek-yasaklansın

change.org’ta açık alanlarda sigara yasağı kampanyasını destekeleyenler varsa bir imza atabilirler ve çevrelerinde paylaşırlar mı?

Viyana’da sigara durakları var; içine girip tüttürüyorsun. Duraklar dışında içmek yasak… Şahsen ben de bunu destekliyorum.

Sigaranın pasif içicilere daha fazla zararı olduğu bir gerçek iken (ayrıca genç nesillere kötü örnek oluşturan görüntü oluşturduğuna değinmiyorum bile sonuçta bağımlılık yapan uyuşturucu bir maddeden bahsediyoruz.) açık alanda rahatça kullanılması kabul edilemez.

Yürürken içmedikleri sürece saçmalık, burada sansür ve kısıtlamanın/ alternatiflere tercih edilmesinin etkilerine girecek değilim. Sigara içmiyorum.

Çoğunlukla yürürken içiyorlar zaten, insan dışarıda olduğu zaman ya cafe’de oturuyorlar(zaten sigara için özel alanları var) ya da yürürken tüttürüyorlar. En çok da ototbüs duraklarında içmelerine gıcığım. Parklar da bu alana giriyor ama buralarda çocuklar/aileler var; çok sakıncalı bir durum çocuklar için.

Benim dedenin kuralları var,
İki çakmakla gez, yürürken asla içme, tek seferde birden fazla içme. Heyt centilmenim benim.

Ne kadar saçma bir imza kampanyası. Adı üstünde açık alan. Suratına mı üflüyorum ben senin. Sanane benim içtiğim sigara sana niye batıyor.
Biraz eski konu ama olsun ben yeni gördüm.

Tipik bir bağımlı savunması; bir şeye bağımlı olan bir insan, bağımlı olduğu şeye laf söylendi mi böyle krizler geçiriyor, beynine kan sıçrıyor vs.

Sigara içmeyen bir insan olarak, sizin bize verdiğiniz rahatsızlığın seviyesini kelimelerle anlatmam mümkün olmayabilir. Bu sigara ve açık alanda parklarda vs. alkol tüketilme meselesini şiddetli bir düşmanlığım var; çocuklara kötü örnek olmasından tut, sarhoşların gazabına uğrama olasılığının düşüncesine kadar sebepler sıralanabilir. Yarattıkları pislik ise en düşük seviyedeki zarar.

Açık alanda sigara içiyorum, sana ne zararı var? Yüzüne mi üflüyorum?

Üflemen gerekmez. Dumanı dışarı üflediğinde anında göğe yükselip kayboluyor sanıyorsun? Kaybolan duman mı icat edildi, haberim yok? Rüzgar ile o duman metrelerce ileriye yahut geriye uçup çevrendeki insanların yüzüne çarpıyor zaten. Sen alışkınsın dumana boğulmaya, ben değilim. Üzerime sinen kokuya değinmiyorum bile, hele bazı sigaralar acayip iğrenç kokuyor. Kaç kere açık alanda sigaraya maruz kaldım! Avusturya’da sokaklarda cam fanuslar var, balık gibi tıkışıyor millet içeri, sigarayı öyle içiyor, fena fikir değil; gaz odaları yapalım oraya girip kendi kendinizi zehirleyin. Sosyalleşirsiniz de :slight_smile:

Ben madde bağımlısıyım, bunu inkar etmiyorum. Yaptığımda marifetten saymıyorum. Ama bu benim ihtiyacım ve kusura bakma balkonumda, sokakta, bankta oturuken, kafelerin açık kısımlarında, ben sigara içerim. Bu benim hakkım. Gelip laf söyleyen dayağını küfürünü yer gider. Devlet bunu yasaklayamaz. Paketimdeki sigaraların %80 ini vergi olarak alıp birde üstüne şurada içeceksin burada içmeyeceksin diyemez. Sende kamusal alan babanın malıymış gibi gelip bana git şurada iç diyemezsin.

Kafelerin sigara içme bölmeleri var, evinde karışanın yok ama sen parka geçip oraya kurulup zehir salarsan yahut yolda tüttüre tüttüre gidersen ve o duman ve kokusu bana çarpar ise değil yasak ve küfür dayağı; adama cinayete teşebbüsten dava bile açarım! Sen madde bağımlılığını tatmin edeceksin diye benim sağlığımı tehdit edemezsin, böyle bir hak yok sonuçta.

Birşey soracam bende araba dumanından hiç hoşlanmıyorum ve bana zarar veriyor ozon tabakasını deliyor. sera etkisine neden alıyor ben bundan sonra araba kullanılmasını istemesem bi bu dogru bir eleştiri midir. veya siz araba kullanan birine sigaradan çok daha fazla insana ve çevreye zarardan bu tepkiyi verecek misiniz.

Araba egzozu en azından güzel bir kokusu var (yani bana göre) hele hele kamyonunki yanımdan her geçer kamyonun dumanını çekerim

Kadına el kaldırmayız, haşa. O kısmı üstünüze alınmayın. Ama diğer kısımları alının.

Senin sağlığını tehtid ettiğime inanmıyorum. Sizin abartmanız, empati yoksunu olmanız, insanlara saygınızın olmamasından kaynaklanıyor. Demin paragraf arasında alkol kullananlara da çattınız. Asıl tehammülsüz olan sizsiniz. Senin erkek versiyonlarında kadınların eteğine falan karışıyor hamilelere görüntü kirliliği diyor.

Ben seni memnun etmek için yaşayamam. Rahatsız oluyorsan öz ötede yürü.

Ben genelde ev çocuğuyum. Fazla dışarı çıkan biri değilim küçüklüğümden beri. Arkadaş çevremde genelde pek sigara içmezdi.

Babam evde sigara içerdi sadece. Tek o vardı başka da yoktu.

Ancak geçenlerde sigaraya başladım. Çok garip biçimde ne bir öksürme, ne bir tıksırma. Dünyanın em normal şeyi gibiydi. Demek ki muhtemelen pasif içici olmuşum .d

Yani git evde iç demek de buna pek bir çözüm değil. Türkyie’de Hemen hemen herkes sigara içiyor ve dışarıda içmediği şeyi ailesinin yanında içmiş oluyor ki pek fark etmiyor.

Söylediğin şeyler yanlış mu? Değil ama bir çözüm de değil. Sigara içmeyenlere yararı olmadığı sadece durumu zorlaştıran bir şey.

Yazılanları işinize geldiği gibi algı süzgecinden geçirdiğiniz için yazdıklarınıza hiç şaşmadım. Lakin önyargının dibine vurduğunuz buradan bile belli. Yahut daha farklı bir bakış açısı; önyargılı olmadığınızı iddia ettiğiniz için; hırsız karşısındakini hırsız zanneder sendromu da uygun kaçabilir.

Alkol içene yahut sigara içene laf çakmadım; içilen yerlere laf çaktım. Bizim burada park var, gece gelip parti yapanlar vardı eskiden; çocuk parkı orası, sabah oranın halini sen hesap et, çocuk geliyor oyun oynuyor bir de burada. Git meyhaneye iç, ne işin var çocuk parkında? Çöpü niye atmıyorsun hadi içtin! Sonra karanlık olunca dışarı çık haydi! Adam zil zurna sarhoş! Ayık kafa ile yapmayacağı şeyi ayyaş kafa ile yapıyor; sonra suçu alkole atıyor.

Ben de hak verirsen senin rahatın için kendi rahatımdan olacak değilim. Sen kendini mutlu et diye kendimi mutsuz edecek değilim. Ben sana içme demiyorum, sokakta parkta içip beni yahut diğer insanları rahatsız etme diyorum. Az bir zahmet bas git daha uygun yerde iç. Çevrendeki herkesi kovalayacak mısın böyle? Oldu canım, başka? Bir değil iki değil, kaç kişiyi kovalayacaksınız acaba merak ettim? Azıcık kendine hakim ol evde iç, kafeye git orada iç… yahut benim önerim gayet makul; sigara odaları iyi fikir, git orada iç. Nasıl olsa okul hayatından alışkınsındır kapalı alanda içmeye o şekilde. Ben sana içme demez iken üstüne hem kendimi hem senin içme ihtiyacını karşılayacak öneriyi sunar iken lakin sen “bana ne, istediğim her yerde içerim. Rahatsız oluyorsan bas git öteye” diyorsan kimmiş empati yoksunu? Hoşgörüsüz? Sizin hoşunuza gitmeyen bir şey oldu mu hemen karşı taraf hoş görüsüz, empati yoksunu… ne güzel dünya.

@Symmachus benim de annem içiyor, zaten bu yüzden nefret ediyorum sigaradan. Kadını son yıllarda balkona kovaladık. Hiç sokmuyoruz içeri. Eskiden babam da içerdi ama bıraktı. Sen ben maruz kaldık tamam ama evinde hiç içmeyen aile üyesi olan insanlar var; yahut içip de çocuğu bundan koruyan aileler… Kalan kısmı da mı sigara bapımlısı yapalım yani? Çözğm nedir o zaman?

Okul hayatından alışkınsındır ?
Kapıya çıkıp içiyorum, ben kapalı alanda sigara içmekten nefret ederim. Kar yağsa bile balkonda içerim. Evde, arabada misafir hariç sigara içirtmem, içmem.
Duraklarda insan varsa durağın dışında içerim. Kimseyi rahatsız etmem. Kapının önündeki sarhoşa kızıp bana ne artistlik yapıyorsun. Git polise şikayet et.
Sen bana öneri sunmadın, balık konservesi gibi bir tüpe tıkışırsınız sosyalleşirsiniz dedin. Evet çok makul bir öneriymiş, allah razı olsun.
Sen de uslubuna dikkat edeceksin. Aşağılayıcı tavırla yazarsan ona göre cevap alırsın.

Gerçekçi olmak gerekirse Türkiye’de sigara içilen ev oranı Türkiye’deki Müslüman oranından fazladır :smiley:. Belki çok az insana somut fayda sağlar ama onun haricindekiler için meseleyi çok daha beter hale getirir. Özel alan falan demişsin ama emin ol uğraşmaz kimse. Evi denetleyemezsin. Çözüm yok bu konuda. Bazı toplumsal konular böyledir. Zararlı olabilir ama yasaklamanın bir faydası olmaz daha kötü yapar. Bunun yerine klasik kamu spotları haricinde bazı teşvikler yapılabilir vergi muafı vs vs gibi. Ayrıca yasakların uygulanabilir olması da önemli. Daha okulda öğrencilerin içtiği sigara denetlenemezken sen nereye denetleyeceksin açık alanda sigarayı? Her köşe başına zabıta mı koyacaksın? Bu tarz olaylar sadece toplumsal gerginlik yaratır @Zeki_Lann gibi insanların küfür etmesini sağlar. Başka da bir işe yaramaz amaca ulaşmaz.

İçki konusunda da nedense maalesef Muhafazakar kesimin samimiyetine pek güvenmiyorum :). Mesele insan sağlığıysa içkiden daha zararlı tonla şey var. Buna karşın dünya üzerinde İslam ülkeleri hariç sağlığın bahane edilerek içkinin bu kadar üzerine gidildiği başka ülkeler yok.

Açıkcası ben de sigaradan çok rahatsız oluyorum. Bu madde yüzünden ortaokulda arkadaşlarımın yerden sigara topladığını bilirim hatta en son ilkokul çocukları parkta oynamaları gerekirken bir banka oturmuş pöfür pöfür sigara içiyorlardı. @YeniAy_Ottoman dediği gibi o sigara duraklarında kullanmalılar ki çocuklar bunları görüp özenmesin aynı zamanda ben neden senin zevkin yüzünden sağlığımdan olayım birde bunun çevreye de etkisi var şimdi çıkın dışarı yerdeki ki çöplerin %95’i sigara izmaritidir hatta bir laf bile duymuştum Gökte yıldız yerde izmarit diye. Zaten ekonomiye zararı ayrı birşey benim ailem 5 ay önce sigarayı bıraktı sigara parasıyla evdeki çoğu eşyayı yeniledik mesela

Yasaklamak daha saçma olur.Belki aranızda bilen vardır diye yazıyorum ABD alkolü yasakladı 10 yıllık bir süre içindi sanırım sonuç mu?Herkes alkolü bıraktı (!) ama öyle böyle değil 1 içen artık 0 değil 10 20 içiyordu.
Arkadaşlar ben sizden makul bir öneri beklerdim.Yasakla pek az şey çözülmüştür.Hele alkol sigara ve uyuşturucu onları daha beter azıtırsın.ABD uyuşturucuya savaş açtı sonuç kullanım oranı arttı.Hollanda da Esrar serbest ama kullanımı abdden daha az.Yasaklayacağınıza halkın iki yuzlü tutumunu değiştirin.11 ay alkol içip 1 ay içmeyen ve o 1 ayda herkesten daha dindar gözükmeye çalışan şizofrenlerdense 12 ay içip inanmayanı tercih ederim en azından çelişkisiz onlar.

Kimse sigarayı savunmuyor. Bu b.ka başladık anasını satıyım biz bilmiyor muyuz zararlarını ? Zevk değil bu bağımlılık.
Asıl soru sigara içen insanlara 2. Sınıf insan muamelesi yapma hakkını size kim veriyor ? Ben kimseyi rahatsız etmiyorum üstüne basa basa bunu söylüyorum. Dikkatliyim bu konuda. Açık havada bankta sigara içmeme karışamazsın, dibinde karşında içmiyorsam zarar ve rahatsızlık vermem. Bende 19 yaşında başladım öncesini hatırlıyorum çok şükür. Karşımdakinin rahatsız olduğunu hissedersem uzaklaşırkm veya söndürürüm zaten.
İkincisi
Devlet sigaraya zam yaparak, sigara içme alanlarını kısıtlayarak hiçbir derde derman olmuyor. Parası olan sigara alıyor olmayan tütün sarıyor ama içiyor. Kısıtlamalarda fayda sağlamaz bağımlı adam içer.

171, hastanelerin sigara bıraktırma servisleri bir işe yaramıyor. Anca Almanyadan nikotin bandı ve ilaç ithal edip kimyasala boğuyor insanları. Sonuç yine aynı.

Biride çıkıp diyor ki efendim Avusturya da tüpler var konserve balık gibi tıkışıp orada için. He yavrum he. Öyle yaparız.

Gereksiz tartışmalar.Açıkçası çocuk parkında çocukların yoğun olarak bulunduğu yerlerde dikkat edilmesi gerektiğini ben de düşünüyorum fakat bu kişisel bi refleks olmalı.Direkt bir yasak tepki çeker.
Diğer alanlarda ben pek fazla mağdur olmuyorum, yüzüme üflenmediği sürece ki o da genelde karşılıklı otururken karşı tarafın nezaketine bakar.Bu konuda da bi sıkıntı yaşamadım.Ha sigaradan nefret ediyorum o ayrı konu ama görüşlerim bunlar.