Aegon’un sonraki hamlesi

Sizce Aegon’un sonraki hamlesi Tyrelller i kendi yanına çekmek mi olur?

Hangi Vaadle çekebilir ki (kardeş sen baya bir konu açıyorsun tek bir konu açsan soruları ordan sorsan olmazmı) :grinning::grinning::grinning::grinning:

Soru-cevap şeklinde olacak ise StarWolf’a katılıyorum; bunun için başlık var ama tartışma başlığı açmak niyetinde isen o zaman bir cümlelik sorulardan ziyade; kendi fikrini ve daha önce duymuş olduğun fikirleri de belirterek açar isen manası olur.

Şahsi fikrime değinir isek; 6. kitapta gördüğümüze göre Aegon, Fırtına Kalesi’ni eline geçirdi. Arienne ise onunla görüşmek üzere Fırtına Topraklarında. Aegon’un sonraki hamlesi Dorne’a kendisinin Elia Martell’in oğlu olduğuna ikna edip, onun desteğini almak.

Bunu da yaptıktan sonra Diyar’a kendini ilan edip, taht talebini duyuracaktır. Sonraki hedefi ise ne olur emin olamasam da olması gereken şey; Ejderhakayasını ele geçirmek olmalı. Çünkü taktiksel olarak hem KL şehrini ele geçirmeye yarayacak atlama noktası gibi bir üs vazifesi görüyor hem de Targaryen Hanesinin kalesi, evi olarak kabul ediliyor. Fırtına Burnunu ele geçirme sebebi bir nevi Barth Hanesinin(yani görünürde iktidar olan hanedanı) itibarını yerle bir etmek, zayıf düşürmek; kendi evini, topraklarını koruyamayan bir Barth Kralı mı? Psikolojik itibar zedelenmesi… Haliyle benzer mantıkla onun da ejderhakayasını alması gerekiyor, Cersei’nin elinden.

Tyrelleri kendi yanına çekmesi için vaat edeceği birşey olmalı buda ancak evlilik olur onun dışında Tyreller hep karşısında olur
evlilik ise zor Dany yi bekliyor, onun evlendiğini duyduğu anda Dorn Arrianne ile evlenmesini isteyecektir.
Bende Ejderha kayasını almak isteyeceğini düşünüyorum taktiksel anlamda bakarsak ve bunu yaptıktan sonra bence kendini ilan edecektir diyara

Tyrell Hanesi ile mevcut durumda bir evlilik söz konusu olamaz, zira yegane kızları zaten Tommen ile evli ve Tyrell Hanesi son kitapta-Kevan’ın ölümüyle- konseyi ele geçirdi gibi bir şey; yani tahtın yanında yer alacaklardır. Tommen ölmediği sürece Tyrell Hanesi asla Targaryen Hanesinin yanında yer almayacaktır. Lord Tyrell çok hırslı bir adam.

Prens Doran ise kızının Aegon ile evlenmesini talep edebilir, ihtimal var ama Aegon zaten hali hazırda onun yeğeni/kız kardeşinin oğlu; desteğini vermek için Arienne ile evlenmesinin talep edilmesi manasız kaçıyor. Viserys ile nişanlanma sebebi zaten kan akrabalığı olmamasından kaynaklıydı. Yargıç ve Varys de zaten bu evliliğe sıcak bakmaz; hatta Jon bile bakmaz. Çünkü Dany’nin mevcut ordu+ejderha gücü ile taht için geldiğini biliyor ve onlar da tahtını yeğenine bırakmak istemeyeceğini tahmin ettiklerinden Aegon ile Dany’yi evlendirip, olası bir iç savaşı engellemek istiyorlar.

Tyrell konusunda katılıyorum bende Aegon cephesinden cevap vermiştim evlilik olayına bakmıştım
Dany ile evliliği Dany’nin evlendiğini öğrendiğinde dedim Arrianne ile evlilik gündeme gelir diye
Dorn a gelirsek Dorn ne olursa olsun tahta yakın hatta ortak olmak istiyor Dany nin evlendiğini öğrendikleri an Aegonda yeterince güçlenmiş, taraf toplamışsa (ki öyle bir ihtimalde Tommen ölmüş yada Lannesterlarında güç kaybetmiş olmasını beklerim ben ) o zaman Tyreller hiç birşey için tahta sahip çıkmayacaklardır ve Margery ile evlilik isteyeceklerdir ve Dorn tahtın bir ucuna eski düşmanlarının geçtiğini istemez bence bu durumda Arrianne baskısı olacaktır. ben öyle bekliyorum hatta Arrianne i ihtimalini yabana atmıyorum kaldı ki Aegon büyük ihtimalle sahte Dorn bunu anlar öğrenirse de evlilik konusunda dahada istekli olacaklardır bence

Tyrell’ler Lannister’a fazla bağlandı, Aegon’un müttefikleri Tyrell’ler olmayacak. Ve ayrıca Yüksek Bahçe’nin gücü Mace Tyrell’in hayal ettiği kadar güçlü olmayabilir. GC’nin hala Menzil’de dostlarımız var demesi bunu kanıtlıyor. Aegon ilk önce Fırtına Lordlarını yanına çekecek. Sonra Dorne ona katılacak ve en sonunda Menzil’de ki doslarının gücü devreye girecek. Bana kalırsa bu doslarımız dedikleri kişi Leyton Hightower. Hightower hanesi uyuyan bir dev. Alekyne Florent onun yanına kaçtı. Leyton şuan da Rhae Florent ile evli. Tyrell hanesinin geleceği çok parlak görünmüyor. Onlar sonuçta Lannisters with roses.

Hem Euron hem Aegon menzile ilerleyip birbirlerini kırsınlar mı?

Özür dilerim, çıkaramadım; GC kim?

Güney Komplosu doğru ise Hightower Hanesinden Targaryen’leri desteklemesini beklemeyin; belki iki yüzlü siyaset yapıp, yeni bir komplo kurar, yanındaymış gibi davranır ama o kadar…

Aegon’un donanması yok, nasıl birbirini kırabilir ki? Demir Doğumlular deniz savaşı yapıyor ve deniz kıyısındaki şehirleri yağmalıyor, ötesine gidip kara savaşı yapamaz.

GC = Golden Company = Altın Mürettebat :smiley:

Teşekkürler.

GC’nin Menzildeki dostlarından kastının büyük bir hane olduğundan ciddi şüphelerim var; sonuçta bunların ataları ile bahsettiğin hane savaşmadı mı? Muhtemelen nispeten daha küçük haneler ve atıyorum konum olarak güçlü yerlerde olan kişilerden bahsediyor olabilirler.

Myrcella ile Trystane nişanlı, Dorne küçük konseyde hala bir koltuğa sahip. Myrcellanın dizideki gibi denizde öleceğini zannetmiyorum. KL e ulaşır. Tommenin ölümünü görür ve tahta çıkar. Doran her ne kadar Lannisterlardan intikam almak istese de Myrcellanın tahta çıkmasından sonra planını değiştiricek ve Lannisterların safında kalıcak. Eğer Aegona destek verirse Tahtın ikinci ailesi konuma gele bilirler en fazla ama Myrcellanın tarafında olursa Trystanla olan evlilikden doğan çokuklar Martell soyismini taşır ve taht Martelllere geçer. Tommenin ölümü ve Margerynin hapse atılmasından sonra Tyrellerin Aegonu desteklemesi daha büyük ihtimal. Bu yüzden Aegon Fırtına topraklarını ele geçirdikden ilk hamlesi Tyrelllerle anlaşma yapması olucaktır. Belki küçük bir kuvvet gönderib Ejderhakayasını ele geçirebilir.

Myrcella’nın tahta geçmesi Dorne’un 17 yıllık kinini ve planlarını rafa kaldırmaz. Tyrion kızı Dorne’a yolladığı zaman Oberyn bile kızı kraliçe ilan ederek kullanmaya niyet etmişti ki Arienne de aynı şeye yeltendi; Martellerin çocukları bile Lannisterlara kim kusuyor.

Cersei’nin ve kalan Lannisterların işlerini bitirip, Myrcella’nın üzerinden tahta sahip olurlar, elbette evlendiklerini farz edersek; evlendirmeyebilirler, hiç böyle niyetleri olmamış olabilir.

Margery şu an hapiste değil, serbest. Tommen öldükten sonra hapse atılması için görünürde de bir neden yok. Lakin kız ölür ise yahut Tommen(ki bu bebe ölecek) o zaman taraf değiştirirler. Tyrell’ler ile anlaşma yapacak ise zaten ejderhakayasına saldırı yapmasına gerek yok, Loras orada hala. Orayı almak için de küçük bir kuvvet yetmez, Loras orayı almak için bir sürü kayıp verdi, kendisi de ağır yaralandı(öyle deniyor en azından).

tommen ın ölümü durumunda tahta çıkan Myrcellan ı hiç düşünmemiştim aslında çok mantıklı
Dorn tahta yakın olmak istiyor ama Myrcellan KL ye döndüğü an Cersie o nişanı bozacak birşey yapar bence
Dorn tahtı Lannesterlardan alarak intikam almış olmayı düşünecek bencede
Bu durumda Aegon ne olur Jon ne olur hiç bilmiyorum ortalık fena karışır ama :smiley:
birde şu var seride Robertin isyanı sırasında Targları destekleyen ve isyan eden haneler taraf değiştiriyor gibide
Ben Jon un targ olduğu anlaşılırsa vadi kuzey ve nehirovanın onu desteklemesini bekliyorum Dorn ve menzil karşıda gibi yine isyan sırasında durum tam tersiydi Lannesterlar tarafsızdı ama şimdi Lannesterları herkes yemek istiyor

Martell hanesi Lannister’ları desteklemeyecek. bu imkansız. hem Arienne Aegon ile buluşmak için çoktan Fırtına topraklarına gitti bile. desteği Aegon’a verecekler.

Lannesterları destekler demedik. tahta talip, ortak olmak için; sonrasında onları kovmak için oyle gözükür demek istedik en azından ben

Aslında haritadan bunu rahat biçimde görebilirsiniz. Fırtınaburnu toprakları Kralın şehriyle komşu. Yani Menzil, şu bu için onlarca kilometre uzağa gitmeye gerek yok. Ama bir ihtimal tam kuşatmanın sağlanması için Dragonstone alınmaya çalışılabilinir. Bunun yanı sıra Menzil, Nehir Toprakları gibi pek çok bölgeden müttefik bulunmaya çalışılır. Zaten şuanda diyar RTE’den kurtulmak için saksıya bile oy verebilecek olan Türk Muhalefeti gibi.

Dorne halkı intikam istiyor ve haliyle Genç Prens Aegon’a destek vereceklerdir. KL’de Menzil adamları ve Cersei’nin adamları arasında çıkacak zıtlaşmadan GC yararlanacaktır. Margaery’e bir zarar gelirse Menzil taraf değiştirebilir. Jon Connington’ın sürgün yıllarında bol bol plan yapma zamanı oldu. Sayıca çok daha az olduğu bir orduya karşı meydan muharebesine çıkıyorsa Jon Con bir sebebi vardır bunun. Bence her zaferi kılıçla kazanmayacaktır. Dindar orduları bile kendilerine çekebilirler. Golden Company’yi paralı asker gibi değerlendirmemek lazım çünkü kanla bağlandıkları bir anlaşma var ve hepsi vatanına geri dönmek istiyor. Westeroslu olmayanlar da bir yere ait olmayı istiyorlar.Illyrio Mopatis daha fazla paralı asker yollayacaktır Westeros’a diye düşünüyorum. Demir Banka Stannis’in kaderine göre Aegon’a da destek verebilir. Eğer değerli rehineler ele geçirirlerse bazı hanedanları da kendilerine çekebilirler. Dorne + Illyrio’nun destekleri + Menzil’den bazı haneler + Poor Fellows Aegon’un tarafına geçebilir. Bunun yanında Westeros’un belki de en zaptedilemez kalesi (Fırtına Burnu) GC’nin elinde. Ve en önemlisi Dorne Beş Kralın Savaşı’ndan etkilenmeyen iki ülkeden biri. Dorne askerleri ailelerinden uzak kalmadı, savaştan dolayı yorulmadı ve büyük bir motivasyonla intikam istiyorlar. Bunların hepsine ek olarak Targaryen prensi kimse tarafından tanınmıyor yani tamamen sürpriz yumurta. Gizemli olduğu için rakiplerinin ona karşı strateji geliştirmesi epey bir zor.

Şimdi düşündüm de aslında seride Aegon’la Daenerys’i birleştirmiş olabilirler.

Söylediğin şeylerde Aşağı yukarı Daenerys’e biat eden bölgeler açığa çıkıyor. Buradan hareketle Aegon’un Kraken teorisinin de doğru olma olasılığını dikkate alarak Euron+Bazı taraf değiştiren Menzil lordları tarafından alaşağı edileceği gibi bir ilerleyişi görebiliriz. Ama burada sıkıntılı olan taraf Myrcella’nın eninde sonunda taç takması gerekiyor. Kehanetin gerçekleşmesi için. Onu ne ara yapacaklar acaba Dorne da kendi içinde bölünebilir bence. Aegon gerçekten Blackfyre veya Blackfyre kuklasıysa ve benim düşündüğüm gibi başka bir kötü adam varsa onu ne ara araya sıkıştıracaklar bu da sorun.

hangi teori bu ?

ben yakın zamanda bekliyorum ve Dorn un taht için yanında olacağını düşünüyordum ama Dany ve ejderhalarını bildiklerini unutmuşum. Dorn onu destekliyor gözüp KL ve Lannesterların kalbine girecek sonra seyreyle gümbürtüyü Myrcella nın ölümüde bu olaylardan olur bence
İki kitap ve kesin 1000lerce sayfa var ona da yeter kitap bence