Aegon ve Arianne vs Tystane ve Mycella

Diyelim olay bu şekilde, o zaman da o daha güzel kraliçe tarafında işler tıkanıyor. Gerçi diğer türlü olunca da tıkanıypr ya…

Aegon tahtı alsa o zaman daha güzel kraliçe kim olacak? Arienne mi? Kamoon.

orada taç diyor, saça taç dendiğini ilk defa duyuyorum ben

yukarıda da yazmıştım sanki lannisterlerin saçı için altın taç benzetmesi kullanılıyor diye hatırlıyorum ama emin değilim düşününce mantıklı gelmişti o yüzden yazdım bulursam size mesaj atarım :blush:

Bana sorarsanız Martell’ler tahtı istemiyor. Zaten Elia’yı kaybettiler kraliçe olacağı için. Arianne veya Trystane’i kaybetmeyi düşünemezler bence. Çok daha derin bir şey vardır kesin.

öyle olsa baştan Arrianne ve Viserys nişanı olmazdı

Ama sonuçta o zaman 5 kralın savaşı yoktu ve sadece iki taraf vardı. Şu anda Myrcella tahta oturursa Trystane’in öldürüleceği kesin gibi. Çünkü ben tahtı Aegon’un alacağını düşünmüyorum.

o zaman acıları tazeydi
demir adamlar isyanı vardı 5 kralın savaşı yoksada
buna rağmen bu nişan olmuştu

Bu anlaşmayla demir adam isyanının aynı tarihlerde olup olmadığını bilmiyorduk ki?

Kutsal Babamız Aegon tahtını o lanet Lannister Hanesi’nden geri alacak tabii ki.

ben Westerosta ki kargaşa açısından dedim
ve Robert’in isyanından 5 6 yıl sonraydı bu demir adamlar isyanı. Nişanda o arada ki isyanı boş versek bile destekçisi kalmayan bir krallığın varisi ile nişan yapmışlar bu hiçte tahtı istemiyorlar söylemine uymuyor

Aslında haklısın tahtı istemiyorlar tam olarak diyemeyiz ama şu an ben Myrcella için tahtı isteyeceklerini düşünmüyorum.

Myrcella konusu karışık hakikaten ama taht ve Dorn ikilisine güvenmiyorum ben

@Symmachus duygu abla ben yazarken uyardığı için şuraya kopyalayıp çıkıyorum :slight_smile:
bence aegon sadece boş cesarete sahip,çevresindekilerin sen ejderyasın,ateşlisin diye şişirdiği bir çocuk,fazlası değil. hani balık ağı onarmayı,av olmayı filan biliyor deniyor ama, çevresindekilerin kurduğu simülasyon dünya ayrı gerçek dünya ayrı. jon ve dany’nin klasında kesinlikle değil zaten.bence sadece dany’ye akrabalığa küfrettirecek biri olacak :smile:

Önceki başlığı amacından sapdırmamak için buraya yazayım dedim. Öncelikle Aegon için uygun olabilecek kişinin Arienne olduğunu düşünüyorum. Çünkü kan bağı olsa da ittifaklar genelde evlilik yoluyla kuruluyor örneğin Ned’in Cat ile evlenmesine Rağmen Jon Aryyn’in de Lysa ile evlenmesi gibi hem bu evlilik Aegon un üzerindeki bazı şüphelerde ortadan kaldıracaktır. Ama her ne kadar Ashord Teorisini pek önemli bulmasamda Aegon’un Sansa ile evlenmesi ona Arienne ile evlenmesinden daha fazla katkı sağlayabilir Sansa 3 önemli bölgenin yöneticileri ile kan bağına sahip hem bu yöneticiler Targeryanları isyanla deviren kişiler Aegon’un Sansa ile evlenmesi politik acıdan ona birçok yarar sağlayacaktır ama bu zor bir ihtimal Bailsh ve Sansanın şu anki durumu buna engel görünüyor.
Aegon konusunda @Cassiopeia katılıyorum her ne kadar boş birisi olduğunu düşünmesem de Jon Con u dinlememesi başına büyük dertler açacak gibi. Ama birkaç doğru hamle ile Dany nın başına çok dert açabilir

Bahsettiğin örnek başlı başına kan bağı olmayan hanelerin evlilikleri üzerine.

Dorne, Dany ile evlenip; kız alışverişi yapana kadar Targlara baya sorun yaşatmış bir bölge ama sonrasında bildiğim kadarıyla Rhaegar’a kadar, tekrar bir Martel-Targ evliliği olmadı? Bu ilk evlilikten doğan “kan bağı” bu iki haneye yetti; her daim sadık kaldılar.

Robb isyan ettiği zaman; Nehirova ve Tully Hanesi derhal Starklara düşünmeden diz çöktü ve bazı Vadi Lordları da Robb’u desteklemek istedi, kız alıp verelim de öyle destek çakalım demediler. Çünkü zaten 15 sene öncesinde evlilik yoluyla Stark-Arryn ve Tully arasında bir kan bağı oluştu, ittifak oldu; yeniden evlenmeye gerek duyulmadı. Oberyn, sırf bu evlilik bağı yüzünden halihazırda Viserys için isyan edecekti ama engellediler.

Bu örnek ve sayısız başka örneklerde de olduğu gibi; Aegon, kendisinin kim olduğu konusunda Martell hanesini ikna edebilir ise “Arienne” ile evlilik bağı kurmadan gayet sorunsuz bir şekilde Dorne, onu destekleyecektir. Zira zaten adamlar Lannisterlera karşı hamleler yapıyor, savaştı savaşacaklar; Viserys için isyana hazır olan adamların kendi öz yeğenleri için isyan etmeyeceğini “gel evlendirelim de öyle” diye ön şart koşacaklarını hiç ama hiç sanmıyorum.

Yani özetle; sırf “destek” olabilmek için “evlilik” yapmaları gereksiz bir eylem. Gram siyasi mantık yok. Aegon’un “siyasi” taraftar çekmesi için de evlilik ihtiyacı var, Dany’de olduğu gibi; Arienne ile bunu heba edemez. Dany ile evlenmek zorunda zaten Aegon, salak değil kimse; Dany o kadar güç sahibi iken tahtı ona bırakacağını düşünmüyorlardır, evlendirerek sorunu çözmek istiyorlar. Bunlar Targ olduğu için zaten bir tane de eşantiyon gelin alabilir, onda da siyasi taraf çekmek için. Kısacası Dany ile olan evlilik iç savaşı engellemek; 2. evlilik de taraftar kazanmak için gerekli; Arienne ile yapılacak evlilik ikisini de sağlamaz.

bu dediğin yanlış çünkü zaten 17 yıldır dorn savaş hariç bir intikam peşinde koşuyor, dorn un gücü sadece 25 bin asker iken 50 bin diyerek göz boyuyorlar ve daha Martellerin olası bir savaşta iki hane ve onları destekleyen hanelerin(dayne ve Yronwood hanesi ) destek vermeme korkularından bahsetmiyorum bile
ikinci bir durum Doran evet Arrianne evliliğini şart koşmaya bilir ama Arrianne in aynı şekilde düşüneceğini sanmıyorum ben. Güce aç, bir beyaz şovalyeyi baştan çıkaran biri için Aegon çocuk oyuncağı olur.

ben Arrianne Aegon evliliğinin gündeme gelmesini bekliyorum açıkçası ama evlilik gerçekleşir gerçekleşmez bilemem tabiki