Aegon VI neden Blackfyre olamaz? Varys ve Serra Blackfyre mı?

Aegon’un Blackfyre olması konusunda açık bir kanıtın olduğunu düşünmüyorum. Bu yazıda da ‘kanıt’ olarak gösterilen şeyleri çürüteceğim. Öncelikle bana kalırsa direk olarak Aegon’un Rhaegar Targaryen ile Elia Martell’in çocuğu olduğuna net kanıt Ejderhalarla Dans Kısım II’nin son POV’u. Yani Kevan Lannister POV’u.

Seri açısından çok önemli bir POV olmasının yanı sıra Aegon’un kimliği açısından derin açıklamaların yapıldığı bir POV. Bildiğiniz üzere bu POV’da Varys önce Üstat Pycelle’i arbaletle vurup öldürüyor. Ardından da Kevan Lannister’ı onun odasına ‘küçük kuşlar’ yardımıyla çağırıp içeriye girdiği gibi onu da arbaletle vuruyor ve sonrasında da öldürüyor. Burada önemli olan şey Aegon konusunda dönen bir diyalog.

‘‘Aegon?’’ Kevan bir an için anlamadı, sonra hatırladı. Kendi kanıyla ve beyin parçalarıyla lekelenmiş kırmızı pelerine sarılmış bir bebek. ‘‘Öldü. O öldü.’’

‘‘Hayır.’’ Hadımın sesi pesleşmiş gibiydi. ‘‘O burada. Aegon yürüyebildiğinden beri yönetmesi için şekillendiriliyor. Bir şövalye olması için dövüş eğitimi aldı, ama bu tüm eğitimi değil. Okuyabiliyor ve yazabiliyor, birkaç dilde konuşabiliyor, tarih, hukuk ve edebiyat dersleri aldı. Anlayabileceği yaşa geldiğinde, bir rahibe onu Yedi inancının gizemlerini öğretti. Balıkçılarla yaşadı, nehirlerde yüzdü, elleriyle çalıştı, ağları onardı, ve gerektiğinde kendi elbiselerini yıkadı. Balık tutabiliyor ve onları pişirebiliyor, ve kendi yaralarını dikebiliyor. Aç olmanın, korkunun ne olduğunu biliyor. Tommen’e kral olmanın bir hak olduğu öğretildi. Aegon kral olmanın bir görev olduğunu, ve bir kralın halkını önüne koyup, onlar için yaşayıp, onlar için yönetmek zorunda olduğunu biliyor.’’

Aegon’la ilgili diyalog burada sonlanırken Kevan Aegon’un öldüğünü belirttiğinde Varys’ın sesini kısarak çocuğun ölmediğini ve gerçekten de Westeros’ta olmadığını doğruladığını görüyoruz. Zaten bir dakika sonra ölecek bir adama yalnızlarken neden yalan söyleme ihtiyacı duysun? Bir de sanki kandırmak zorundaymış gibi bastırarak yaşadığını söylesin? Bana göre burada bile bir kesinlik var. Aegon gerçekten de Rhaegar ve Elia’nın oğlu.

İkinci kısıma gelecek olursak en çok bahsedilen konulardan biri de Tyrion Lannister ve Illyrio Mopatis yolculuk yaparlarken yaşanan bir diyalog. Illyrio Mopatis bu diyalogta ‘Siyah ya da kırmızı, bir ejderha hala bir ejderhadır.’ dediği için herkes buradan Aegon’un Blackfyre olduğuna bir gönderme yapıldığını düşünüyor ama asıl diyaloğun tamamına bakacak olursak bu cümlenin rastgele söylenmediği ortaya çıkıyor.

‘‘İkna kabiliyetine hayranlık duyuyorum,’’ dedi Tyrion, Illyrio’ya. ‘‘Geçmişlerinin büyük bölümünü Targaryenlara karşı dövüşerek harcayan Altın Mürettebat’ı tatlı kraliçemizin davasına katılmaya nasıl rıza ettin?’’

''Illyrio, bu itirazı bir sineği kovar gibi elini sallayarak kovdu. ‘‘Siyah ya da kırmızı, bir ejderha hala bir ejderhadır. Canavar Maelys, Basamaktaşı’nda can verdiğinde Blackfyre Hanedanı’nın erkek soyu tükendi. Ve Daenerys, sürgünlere Acıçelik’in ve Blackfyreların asla verediği bir şey verecek. Onları eve götürecek.’’

Burada asıl anlatılmaya çalışılan şey sürgünlerin bir Blackfyre’ı takip etmek değil, gerçekten de eve dönmek istedikleri. Bunu kırmızı ya da siyah bir ejderha sancağının altında yapmalarının bir şey değiştirmeyeceği. Yani buradan Aegon’un Blackfyre olduğuyla ilgili hiçbir şey çıkmamasıyla birlikte hatta aksine Targaryen olma ihtimalini arttıran bir durum.

Üçüncü olarak çok dile getirilen bir mevzu ‘Quaithe’nin Kehaneti’. Burada ‘oyuncunun’ ejderhası ya da çeviriye göre ‘kuklacının’ ejderhası olarak geçen kişinin Aegon olduğundan çoğu kişi emin. Ben de öyle düşünüyorum. Aegon Varys’ın kurtarıp denizin diğer tarafına geçirerek kendi kontrolü altında yetiştirdiği bir ejderha. Kuklacı veya oyuncu olarak bahsedilen birisi varsa bu Varys ve Varys’ın ejderhasının Aegon olduğunu hepimiz biliyoruz. Buradan Aegon’un Blackfyre olduğuna dair hiçbir şeyin çıkarılabileceğini düşünmüyorum. Ancak Daenerys’ın Jorahla olan şu diyaloğu da şüphe çekici.

“Bir geminin pruvasındaki ölü adam, mavi bir gül, cesetlerin ziyafet masası… bunların ne anlamı var Khaleesi? Oyuncu ejderhası, demiştiniz. Oyuncu ejderhası nedir tanrılar aşkına?”

“Bezden bir ejderha, bir direğin ucuna konulur,” diye açıkladı Dany. “Oyuncular güldürülerinde kullanır, kahramanların dövüşmesi için.”

Burada Daenerys’ın yorumlaması üzerine konuyu götürdüğü yere bakarsak Aegon bir kukla olarak kullanılıyor. Altın Mürettebat veya bir başkaları onun için dövüşsün diye. Açıkçası bu diyaloğa kesin bir şey diyemiyorum. Çok özel bir anlamı da olabilir, hiçbir şey çıkmaya da bilir. Eğer Aegon bir kuklaysa ve Varys’ın Blackfyre olduğu teorisi gerçekse bu diyalog çok şey açıklar.

Ayrı bir konu olarak Illyrio ve Tyrion’ın konuştuğu POV’da şöyle bir diyalog daha var. Burada da şu iki diyalogta önemli şeyler söyleniyor.

“Altın Mürettebat’ın Özgür Şehirler’den biriyle anlaşmalı olduğunu duymuştum.”
“Myr’le.” Illyrio sırıttı. “Anlaşmalar bozulabilir.”
“Peynir işinde benim bildiğimden daha çok sikke varmış,” dedi Tyrion.
“Bunu nasıl başardın?”
Yargıç, tombul parmaklarını salladı. “Bazı anlaşmalar mürekkeple yazılır, bazıları da kanla. Başka bir şey söylemem.”

“Daenerys’in, ağabeyinin verdiği sözü tutacağından emin misin?”
“Tutacak. Ya da tutmayacak.” Illyrio yumurtanın yarısını ısırdı. “Sana söyledim küçükdostum; insan, yaptığı her şeyi çıkar uğruna yapmaz. Neye istersen inan, ama benim gibi şişman ve yaşlı soytarıların bile dostları vardır. Ve geri ödemeleri gereken sevgi borçları.
Yalancı, diye düşündü Tyrion. Bu teşebbüste, senin için sikkelerden ve kalelerden daha değerli bir şey var.

Açıkçası ben bu diyalogların Aegon ile alakalı olduğunu düşünmüyorum. Kandan bahsedilirken söylenen şey Varys ve Serra’nın bir Blackfyre olmasıyla alakalı olabilir. Illyrio’nun neden bu davayı böyle desteklediğini de açıklar. Myles Toyne’un anlaşmayı neden imzaladığını da açıklar. Varys’ın neden saçlarını sürekli kazıttığını, büyü için kral kanı gerekirken Varys’ı hadım eden büyücünün neden onu seçtiğini açıklar. Serra’nın seriyle olan tüm bağlantısını açıklar. Ayrıca Daenerys ve Jorah’ın diyaloğuna geri dönecek olursak bu diyalog da bu teorimi destekliyor. Eğer Varys kendisi için bir ordu tutup destek bekleseydi kimse Örümcek’i taht için desteklemezdi. Ama Prens Rhaegar’ın oğlu Prens Aegon gelip taht için iddiasını ortaya koyduğunda kazandığı birkaç savaşın ardından diyar onun arkasına geçebilir. Varys Aegon’un üzerinden tahtı kazandıktan sonra Aegon’u saf dışı bırakarak tahta oturmayı planlıyor olabilir. Ki bu da seriyle ilgili çoğu şeyi açıklar. En başta neden Aerys ve Rhaegar’ın arasını bozduğundan Robert dönemini çökertmeye çalışmasına kadar her şey aslında kendini tahta geçirmek için olabilir.

11 Likes

Bende seninle aynı fikirdeyim ama varys tahta oturamaz en iyi ihtimal aegon’u kontrol eder.

3 Likes

Ben mantıklı buldum ama Varys in Aeogn üzerinden tahtı yönetip kötü bir şey olunca taraf değiştirip planlara tekrar basliyacagini düşünüyorum örnek deli kral ve ejderha prens

Öncelikle hoş geldin. Seni daha uzun süre aramızda görmek ve daha fazla paylaşımlarını okumak isteriz. Her ne kadar başlığı doğru yere açmışsan da ilk bu konuda uyarmak isterim. Forumun düzenli olması için her konuyu doğru başlığa açmak çok önemli.

Kitaplarla ilgili tartışma yapmak için burada yaptığın gibi KİTAP SERİSİ başlığına açman uygundur ama kuram hazırlıyor isen TEORİ başlığına ki örnek başlıklara bakarak hangileri kuram hangileri tartışma başlığına girer, ona dikkat et. Bazı arkadaşlarımız iki cümleye dayanarak yapılan çıkarımları kuram sanıyor, bu doğru değil. Dizi ile ilgili her şeyi de GoT DİZİ başlığına açıyoruz ama şu sıralar dizi bittiği için pek etkin değil zaten ama malum, yeni diziler geliyor. ASOIAF ve GOT dışı konular için de KONU DIŞI başlığımız ve onun (kitap, müzik) gibi alt başlıkları var. ASOIAF evreni ve karakterler hakkında tartışmak ya da bilgi paylaşmak istiyorsan da BUZ VE ATEŞİN EVRENİ ve alt başlıkları mevcut. Kalan başlıkları ve işlevlerini zamanla öğrenirsin zaten, en önemlisi bunlardı.

Çok mecbur kalmadıkça (atıyorum çok uzun bir şey yazıyorsun ve forum yazını ikiye bölmeni istedi ya da işte son iletin üstünden 4-5 saat geçti ama güncel bir şey yazman gerek ama kimse iletin altına yazmamışsa) alt alta ileti yazmak yasaktır. Doğru bir Türkçe ile yazmaya azami özen göstermek doğru anlaşılmak için de çok önemli, daha önce bu konuda da sorun yaşadık. Topluluk Yönergeleri burayı bir okuyalım muhakkak. İki resmi uyarı sonrası yaptırımlara başladığımızı bildirmek isterim.

Gelir gelmez böyle bir yazı ile karşına çıktım ama önceden üyelerimiz bir iki kere sorun yaşadıkları için kuralları okumadığından; sorun yaşanmadan yazmak istedim. Herhangi bir sorun, soru vb. bir şey olursa da bana yahut @Nynaeve’ya özelden yazabilirsin. :slight_smile:

Gelelim konuna… Aslında Genç Griff’in sahte bir Targaryen olduğunu savunanların başında geliyorum, bunun için en büyük delilim hikayedeki boşluklar ve mantıksızlıklar. Daha önceleri eğer Ned’in hikayesi kurcalansa çok boşluk bulunacağını ve şüpheye düşülmesi için yeterli olduğunu söylemiştim Lyanna ve Jon meselesinde ama kimse Ned’den geldiği için sözler, kurcalama gereği duymadı. Aynı şey Aegon için de geçerli.

Şimdi hikayedeki mantıksızlıklara bakalım… KL, Lannisterlar tarafından kuşatılmış. Aerys, şehrin kapılarını açmış ve tabii olarak Tywin yağmaya ve öldürmeye başlayarak Kızıl Kale’ye geliyor. Varys durumu çakıyor, Aerys hemen Jaime’ye babasını öldürmesini söylerken yeni El’e de şehri yakmasını söylüyor ve malum olaylar dönüyor. Tüm bunlar olurken Varys nerede kimse bilmiyor, sorgulamıyor da.

İddiaya göre Varys, bu sırada prensi sahte bir bebekle değiştirip, Dar Deniz’in ötesine kaçırması için adamlarına veriyormuş hatta sahte bebeğin babasına Altın Arbor (Arbor Altını ve Yalanlar) vermiş, zira adam hiç bu şarabı içmemiş ve zaten hem fakir hem de bir sürü çocuğu varmış, satmakta beis görmemiş, bu kısım tamam; bir kişi bunu yapabilir. LAKİN… Tywin Lannister ve askerleri milleti asıp kesip, yağmalayarak kaleye ilerlerken herkesin can derdine düşmesini beklemez misin? Fakat bu sözde baba, canının derdine düşmek yerine “Bir tane arbor atını içeyim, harika olur dostum!” demiş. Elbette kaşla göz arasında Varys’in tam da prense benzer soluk sarı saçlı (tipik bir Targ rengi yani) bebeği bulup, bu pazarlığı bu can havliyle yapması gerçekten çok büyük bir şans olmuş. Sonra Varys’in bebek bulmak ve değiştirmek için harcadığı süre de var… Yani bebeği bulup, değiştirip, kaçırma için imkan ve zaman vardı ise neden bununla uğraşacağına Elia ve çocuklarını kaçırıp, Dar Deniz ötesine kaçırmadın? Bu şekilde en az iki varis hayatta kalırdı ve dahası Dorne, direnmeye sonuna kadar devam ederdi. Nasıl olsa zamanında Aegon’a ve fazlasına direnmiş yüzyıllarca; savaştan çıkmış ve yorgun Stark-Baratheon ve diğer ordulara mı direnemeyecek? Neyse bu kısım önemli değil. Kaçırabilirdi ama kaçırmadı mı? Sebep? Elbette tüm bu zaman zarfında Dar Deniz ötesine geçirmesi için sağlam ve güvenilir adamlarını da el altında hazır vaziyette bekletmiş bunca zaman, bu kısım da düşündürücü. Özetle hikaye, baştan aşağıya şüpheli.

Senin argümanlarına gelelim. Sen haklısın, seride %100 diyebileceğimiz bir kanıt yok, daha çok 2. yahut 3. derece kanıtlarla ilerliyoruz. Şahsen Aegon gerçek Aegon çıksa hoş olurdu, çıkmasını istemiyor değilim çıksın yani; Jon’un bir abisi olurdu en azından ama muhtemelen çıkmayacak.

1. Argüman

Varys’in Aegon hakkında Kevan’la konuştuğu sahne önemli, doğru. Kevan “o öldü” dediğinde, Varys “Hayır.” diyor. Ölen bir adama niye yalan söylesin? Aslında Varys yalan söylemiyor. Aegon diye bir oğlan var, o bir prens ve yaşıyor. Kral olması için yetiştiriliyor. Yani doğru söylüyor ama doğrudan da asla “Aegon Targ” ya da “Rhaegar’ın oğlu” demiyor. Yine de Kevan “o öldü” dediğinde ölen prensi kast ettiğinde “hayır, o burada” demesi elbette ki insana Aegon Targ’dan bahsediyor, herhalde çıkarımı yapmamızı sağlıyor, doğru. Lakin bir şeyi okuyucu olarak unutuyoruz. Karakterler sadece karşısındakini değil, okuyucuları da kandırmak zorunda. GRRM bir oyun sahneliyor ve izleyicileri ve kandırması gereken asıl kişiler biziz, sahnedeki oyuncular değil. Herkesin Aegon olduğunu düşünmesini isteyip, Blackfyre falan çıkması bir ters köşe olur ki GRRM kitaplarında bunu yapıyor ve seviyor. Çok sefer bizi bile isteye yanlış yönlendirip, gerçeğin kırıntılarına da dikkatli gözler için serpiştiriyor. İşaretleri görürseniz hikayeyi çözersiniz falan diyor zaten.

1. Argüman

Cümle rast gele söylenmiyor, tamam. Zaten rast gele söylenen bir cümle çok fazla dikkat çekiyor ve durduk yere neden böyle söyledi? diyerek insan bunun açık seçik bir işaret olduğunu fark ediyor. Foreshadowing verdiğinde bunun açık seçik olmaması gerekir ki o başarılı bir foreshadowing olsun yoksa Ned’in Arya’ya söylediği söz gibi; “Sen kralla evleneceksin…” nereden çıktı bu söz? Hayırdır Ned? deriz.

Öncesinde sorgulanan şey şu; “Blackfyre hep Targ karşıtı biriydi, nasıl şimdi onların yanında savaşması için ikna ediyorsun?”

“Onlar eve dönmek istiyor. Kırmızı ya da siyah, ejderha ejderhadır.”

Tamam da bu adamların temelinde kırmızı ejderha karşıtlığı var, 100-150 yıldır bu adamlar niye eve dönemedi? Daha düne kadar Blackfyre için çarpıştı, davaları kayıp bile olsa bundan vazgeçmedi. Viserys gelip “benim için savaşın, eve dönün.” dediğinde neden kaile almayıp, basıp gittiler? Tamam Viserys görünürde belki çok güven veren bir tip gibi görünmemiştir de sanki Daemon’un torunlarının alayı da güven veren, gelecek vaat eden tipler miydi ki arkasından gittiler? Anlatabildim mi? Yani mantıken görünürde Demir Taht’ı doğru adamlarla alabilecek biri var karşısında; Dorne onun için savaşır, bazı gizli Targ destekçileri gerçekten var Diyar’da… Madem Varys ve Illyrio da Targlar gelsin diye yıllardır plan yapıyorlar… Sırf Dorne ve 10 bin kişilik Altın Mürettebat ile ciddi bir savaş verilip, Targ destekçilerini yanına çekip bu savaş kazanılabilir; kesinlikle son dönem Blackfyre isyanlarından daha çok başarı şansı olan bir eylem olurdu.

Ayrıca Tyrion’un bir Blackfyre önderliğinde-yanında savaştığı bir rüyası var Altın Mürettebat ile. Rüyalar genelde dikkat edilmesi gereken işaretler taşıyabiliyor, malum.

1. Argüman

Quentie’nin kehanetleri yok, cam mumdan görüp söyledikleri var. O kadın yalancı.

Bu kısma katılıyorum; Aegon ister Targ isterse bir Blackfyre olsun bir ejderhadır. Lakin Varys ve Illyrio’nın ejderhası ve onun ardında hareket ediyorlar. Varys zaten eskiden bir oyuncu idi, haliyle onun ejderhası şeklinde ifade edilmesi olağan. Diğer yandan eğer Varys bir ejderha ise onu da bezden ejderha olarak görebiliriz belki, az buçuk zorlama olur ama olsun. :smiley:

Illyrio’nun oğlandan bahsediş şekline bakarsan ona karşı baya büyük bir sevgisi var ve neredeyse oğlana tapıyor, bir dönem onunla yaşadığı ortada garip olan şu ki muhtemelen Serra ve ölümü dönemlerine denk gelme ihtimali olan bir süre zarfından bahsediyoruz. Yani bu Serra meselesi son 17-18 senede gerçekleşmiş bir mesele; haliyle onun oğlu olma ihtimali de var gerçekten. Tyrion, oğlanı gördüğünde daha tam gelişmemiş olduğundan bahsediyordu ve yaşını 18’in altında tahmin ediyordu. Tamam, yaşlar yanlış tahmin edilebilir, zaten Jon için de benzer yanlış tahmini yapmıştı ama oğlanın tam gelişmemiş bir fiziği olduğundan bahsediyor, mantıken Aegon’un 18 yaşına yaklaşmış olması gerekiyor, resmi olarak da bir erkek-yetişkin yani ama hala bir çocuk fiziğinde. Bu da tam olarak 18 sene önce doğmadığı fikrini aşılıyor insanlara, yani gerçek Aegon’un olması gerekenden daha genç. En fazla Dany ya da Jon yaşlarında gibi sanki.

1. Argüman

Illyrio’nın “bazı anlaşmalar kanla yazılır” sözü, zaten Altın ordunun Blackfyre destekçisi olarak hareket ettiğine işaret olarak kullanılıyor. Altın Mürettebat, bir araya getirildi ve Blackfyre kanından birinin tahta oturtulması üstüne yemin etti yani aslında bu ordunun ilk anlaşması “kan üzerine”, “Blackfyre hanesiyle yaptığı” anlaşmadır. Armaları ve kuru kafa taslarını altına batırmaları falan hep bunlara işaret ve Altın Ordu asla ama asla anlaşmasından caymaz eğer yaptığı bir anlaşmayı bozdu ise ki bozdu, bu ancak ilk anlaşmanın onurlandırılması vakti geldiği içindir. Bunlar elbette ki eve dönmek istiyorlar ama bunların 1 numaralı var oluş amaçları bir Blackfyre’yı tahta oturmak.

• Varys bir ejderha mı? Ben cidden olabileceğini düşünüyorum ama bir Targ olduğundan; Blackfyre değil ki Illyrio söyledi, erkek soyu tükendi. Bu yüzden kadın tarafından (Serra) gelmiş olabileceğini düşünüyoruz Aegon’un. Varys’ın Targ tarafından gelme olasılığı bir hayli yüksek. Prenslerden biri zamanında Essota bir piç bırakmıştı, Varys de tam olarak o piçin olduğu şehirden geliyor. Bu da onu kullanarak kan büyüsü yapmak istemelerini mantıklı hale getiriyor. Aerion Targaryen idi bahsettiğim sanırım, Lys’te takıldı ve sanırsam bir piçi olduğu yahut olabileceği söyleniyordu, zaman da gayet uyuyor babasının ya da annesinin bunun çocuğu olması.

İnsanlar nedense doğrudan Blackfyre üstünde durmayı tercih ediyor sanırım bir Targ neden Targ karşıtı gibi hareket eder, düşüncesiyle… İlla kişisel bir nefret olarak düşünmemek gerek, Targ karşıtlığı olarak da… Kişisel çıkar… Sonuçta bu adam hırsız ve yalancı. Kişisel hırsları için zamanında çalmış, şantaj yapmış ve mal mülk konum edinmiş ve sonra gitmiş Westeros’a… Yani tarihte bir sürü Targ kişisel çıkarı için çok şey yapmıştır; iç savaş buna örnek.

Güzel bir teori olmuş seride olmasını isterdim açıkçası.Çünkü aegon eğer sahteyse bu fazla belli olurdu. Güzel bir şaşırtmaca olacağını düşünüyorum ben.
Varys’in Blackfyre olup krallığı gölge hükümdar olarak kontrol etmesi güzel olurdu.

Quaithe’nin iyi niyetli olmadığına kesinlikle katılıyorum veya bizim düşündüğümüzün çok üzerinde bir amaca hizmet ettiği için Daenerys’ı taht savaşındansa başka bir şeye yönlendirmeye çalışan bir büyücü. Tamamıyla yalancı da olabilir. Benim açıkçası Aegon’un gerçek Aegon olduğuna en büyük dayanağım Kevan-Varys diyaloğu eğer bu diyalog bizi yanlış yönlendirmek için koyulduysa ve ben de gerçekten yanlış yönlendirilmişsem açıkçası hala Aegon’un tam olarak meşru bir Blackfyre olduğunu sanmıyorum. Seride açık olarak Blackfyreların erkek soyu tükenmiş olmalı. Ancak dediğin yaş-fizik detayına bakacak olursak Aegon gerçekten de Targaryen değilse Mopatis-Serra’nın oğlu olması muhtemel. Serra da yarı bir Blackfyre veya Targaryenlarla kan bağı olan bir piçse Aegon’un üzerine bu planların neden yapıldığı, Mopatis’in ona olan bağlılığının altında yatan neden ortaya çıkar.

1 Like

Bunun için savas cikarmasina gerek yok aslinda. Ya da ozellikle Aegon’un başa geçmesine. Birkaç kilit karakteri Kevan’i öldürdüğü gibi öldürüp Tommen’i böyle yönetebilir zaten. Zamanında Aerys’i bayağı yönetiyordu. Bazı hamlelerini kontrol edemese de çoğu hamlesini etkiliyordu. Aegon’da da aynı, kontrol büyük ölçüde onda ama tamamen değil.

Varys kaçak durumunda yani lannisterler ona güvenmez. Tommeni nasıl yönetecek ki onu da öldürmek zorunda kalabilir.

Kaçak durumunda olmasının sebebi bu Aegon planı. Öbür türlü Tyrion’in ölümüne göz yumabilir, Tywin’in ölüm şeklini düşünürsek öldürmesi o kadar da zor biri değil, Kevan’i aynı yolla öldürdü. Mace muhtemelen kendi lordlarindan ayar yiyecek, Cersei kendi kuyusunu kazıyor. Kevan’i da öldürseydi Tommen onun olurdu. Aynı hamleleri zaten Aegon planı için yapmak zorunda kaldı, ayrıca savasa da gerek yok. (Tyrion’i bilerek Tywin’in odasına gonderdi)

1 Like

Teşekküler ama ben kitapları okudum bunları biliyorum. Anlamadığım tommen i yönetebilir demissin nasıl yönetecek?

Varys,Lf,Tywin,Brynden tarzı adamlar oyunu dışarıdan yönetmenin daha iyi olduğunu bilirler. Tahta geçip sağ kalmak öyle kolay bir şey değil. Varys tahta geçince ona kim boyun eğecek ? Hadi eğdiler diyelim Varys sonrası kim gelecek ? Bu adam ilerisi için uzun planlar yapan birisi ve “azıcık kral olayım bea nasılsa çocuğum olmaz birazcık hayatım eğlenceli geçsin,” tarzında düşünecek değil.

1 Like

Tommen zaten her isteneni yapan bir çocuk. Daha 8 yaşında. Onu manipüle etmek zor olmaz. Hatta manipuleye bile gerek yok, Vekil olarak yönetebilir direkt. Ama bunu yapmamayı seçti, Aegon’u seçti. Çünkü Aegon bir kukladan biraz daha fazlası.

1 Like