Aegor Nehir İle Brynden Nehir

Daha önce de buna benzer bir soru görmüştüm bir yerlerde ve aklıma takıldı sizin de fikirlerinizi alayım dedim. Bildiğiniz gibi Aegor ( Acıçelik ) Nehir ve Brynden ( Kanlıkuzgun ) Nehir kral Değersiz Aegon’un büyük piçlerinden en çok tanınanlarından ikisi ve babaları ölmeden önce onları meşrulaştırmıştı . Peki neden onlar da Daemon Blackfyre gibi piç isimlerinden kurtulup yeni bir isim almadı veya ebeveyn soyisimlerini kullanmadı ? İsimleri üzerindeki onursuzluktan rahatça kurtulabilirlerdi ama neden bunu tercih etmeyip insanların onları piç olarak görmeye devam etmelerine izin verdiler ?

Bu, benim de sorguladığım bir durum ve %100 şu diyebileceğimiz bir cevap yok ancak GRRM açıklayacak da öyle sanırım. Misal Robb kral olunca kardeşleri prens/prenses olarak ilan edildi ama Robert kral olunca kardeşleri lord olarak anıldı, prens denmedi onlara. Fakat taht sıralamasında yerleri vardı. Bunun sebebini de merak ediyorum. :slight_smile:

Tahmin yürütmek gerekirse hayatları boyunca o şekilde anıldıktan sonra isimler üzerilerine yapışmış olabilir, onlar da artık umursamaz olmuşlardır. Yani istediğin kadar Targaryen de, adamlar senin piç olduğunu biliyor. Zaten genelde de takma isimleriyle anılıyorlar; Lord Kan Kuzgunu ve Acıcelik. Bak bunlar da meşrulaştırıldığı halde prens olarak isimlendirilmemiş. Oysa artık meşru oldukları için her türlü yasal haktan faydalanabilmeleri gerekirdi, Daemon bu haklardan yararlanmaya kalkmıştı.

Ortada yasalar vs. var ama imkanların izin verdiği ölçüde esnetilebilen şeyler bunlar, işlerine geldiği şekilde kullanılıyor gibime geldi. Çok keskin sınırlar var gibi görünüyor ilk başta ama sonra bazı şeylere bakıyorsun o sınırı görmekte zorlanıyorsun. Değişik.

Evet senin dediğin gibi olabilir hatta yüksek ihtimalle öyledir brynden için durum böyle olabilir ki zaten kendisi de onura falan önem veren birisi değildi ama sırf brynden’ın annesi kendi annesinin yerine geçti diye kankuzgunundan nefret eden shiera seastar onu seçtiği için büyük kıskançlık duyan acıçeliğin karakteri gereği soyismini değişmesini bekliyor insan

Fakat onun kin ve nefretinin sebebi bir hane meselesi değil, kardeşine karşı hissettiği ‘yenilmişlik’ ve ‘ötelenmişlik’ hissi. Aslen bu kişileri çok iyi tanımıyor, iç dünyalarına karşı da çok bilgi sahibi olamıyoruz ama belki Acıçelik biraz da aşağılık kompleksi ile istememiş olabilir, yani bazen bazı şeyler ters tepkiyle gösterilir, biliyorsun. Misal kilişe olacak ama sevdiğin halde sevdiğin kişiyi sevmediğini söyleyip nefret ediyormuş gibi davranmak gibi…

Dikkat edersen Acıcelik kin ile hareket eden bir insan… Taraf olmasının görünürde tek sebebi Kan Kuzgun’u görünüyor. Diğer yandan şu soruyu da sorabiliriz; Daemon neden bir hane kurdu da Targaryen ismini kullanmadı? Hepsinin en ortak özelliği “piç” oluşları. Bir piç olarak büyüyen iki kişiyi yakınen tanıyoruz; Jon ve Ramsey, içlerindeki olayı biliyoruz. Muhtemelen aynı şey bu piçler için de geçerli. O kadar piç kardeşleri var ama sadece bu üçü çok ünlü ve hırslarıyla ünlü. Daemon’ın isyan sebebi de kadın görünüyor ama isyan ediş zamanı gibi şeylere bakıldığında işin bahanesi gibi de görünüyor, yani “piç muamelesi gördüm, şimdi hak ettiğim her şeyi alacağım.” kafası daha çok. Bana öyle geliyor. Her daim piç olarak görüldükleri için ve bunu bildiği için de kendisi bir hane kurmuştur ve kendi ismini yaratmıştır. Diğerleri ise bunu yapmamayı seçse de (biraz taklit olurdu zaten) onlar da hırslarını farklı şekillerde gösterdiler. Misal Kan Kuzgun’u Kral El’i olarak kral gibi diyarı yönetti, tam otorite hüküm sürdü adam ve bu bile Acıçelik için uyuz bir his olsa gerek, yine kardeşi karşısında daha az başarılı bir konumda… Hoop Daemon’un yanına çekiliyor ister istemez.

Bu arada dikkat edersen onları eski isimleri ile ananlar da daha çok onları kayıt altına almış insanlar, yani kendileri Rivers’ım diye ortalıkta dolanmıyor. Bu yüzden sanırım benim “diğer insanlar onları böyle görüyor” tezimi güçlendiren bir durum.

Evet sen soy isimden girdin ama ben biraz başka konulara da dağıttım meseleyi. :smiley:

Ben de tam bu aşağılanmışlık durumundan dolayı acıçeliğin targaryen soyadı almasını beklerdim. Acıçelik ve kankuzgunun durumunu Jon ve Robb’un durumuna benzetiyorum Jon her zaman bir Stark olmak istiyor , piç olmaktan nefret ediyor ve kendini bu yüzden aşağılanmış hissediyor acıçeliğin durumu da aynı diyebiliriz hareketlerine bakarsak. Jon Robb’u kıskanıyor ve ondan nefret etmek istiyor ama Robb’un iyi karakteri buna engel oluyor aynı şekilde Acıçelik de kankuzgununu kıskanıyor ve ondan nefret ediyor ki Brynden zaten pek de iyi birisi değil

Fakat ikisi de piç… Ona karşı bir aşağılanmışlık hissi varsa bile bu ilk olarak saraydan gönderilmelerine sebep olmasından kaynaklı bir olay ki Kan Kuzgun’u ve annesi olmasaydı da bir başkası olacaktı buna sebep, bu Acıçelik’in karakteri aslında; piçim ve elimde saygı namına az buçuk bir şey var, bunu da şu kadın ve çocuğu yüzünden kaybettim! Sonra kız meselesinde de aynı şey oluyor; sahip olmak istediğim bir şu vardı, yine bu kan kuzgunu yüzünden istediğime sahip olamadım!!! kafası…

Brynden kötü biri değil, iyilik abidesi olsa da fark etmezdi. Mesele Aegor’un karakteri ve piçliğinin getirdiği o hisleri ortaya çıkartış sebepleri/şekilleri.

Daemon’un isyan meselesini tetikleyen Dany olayını da aynı şeye bağlıyorum, son damla olmuştur ama ana sebep olmamıştır.

Evet yüksek ihtimalle senin dediğin gibidir. Bunların hikayelerini geleceğe aktaranların bunları her zaman piç olarak görmeleri çevrelerindeki herkesin onlara bu şekilde bakması isimlerin onların üstüne yapışması falan doğrudur yani ama merak uyandırıcı bir şey yine de

İnternette buna ilişkin sebebin politik olduğuna dair yorumlar var. Brynden Daeron’a çok yakındı ve Targaryen ismini kullanmadı ona ve onun neslinden gelecek olan çocukların hak iddiasını zayıflatmamak için. Aynı şey Aegor’un Daemon’u desteklemesi için de geçerli.

Sanırım Robb’un çocuğu olmadığı için kardeşleri veliaht oluyor. Ama Robert’ın meşru 3 çocuğu olduğu için veliahtlık çocuklarında oluyor. Ben böyle düşünüyorum

Veliahtlık ile ilgili değil asıl mesele; sonuç olarak kardeşin kral ise sen de taht sıralamasına -doğal olarak- giriyorsun. Fakat Robb’un kardeşleri prens/prenses unvanı alırken Robert’ın kardeşleri bu unvanlardan yoksun görünüyor. Hatta Stannis’in kızı da… Ancak babası “kral benim!” diye ortada gezince prenses olarak anılıyor hatta babasının varisi konumunda.

Aradaki farkın sebebini merak ediyorum, Robert kral olur olmaz evlenmedi, en az birkaç sene bekledi ve çocuk olması da bir süre daha zaman aldı, buna rağmen kardeşleri yine sadece lord idi. Kültürel bir şey mi yoksa kralın seçimiyle ilgimi bir şey mi? Misal Robert’ın kardeşlerini sevmediğini biliyoruz ama Robb çok seviyor.

Aradaki fark şu, Robert kral olunca yeni bir şey kurmuş oluyor. Prens ve prenses ünvanları da kralın soyundan gelenlere verilir. Bu yüzden Stannis’in kardeşleri prens ve prenses olarak anılmıyor. Ancak Starklar sadece eski Krallık soyunu canlandırmış oluyorlar. Stark Krallığı Robb’la başlamıyor, Ancak Baratheon Krallığı Robertle başlıyor.

Targaryen bağlantısı sayesinde tahta çıkmış biri için pek geçerli bir şey olduğundan şüpheliyim? Güller Savaşındaki kralın kardeşi de lord idi sanırım ama tahta geçmişti sonra, dediğin gibi mantıklı görünüyor bu şekilde.

Evet haklısın. Acaba Stannis ve Renly’nin kendine ait kaleleri falan olduğu için olabilir mi? Stannis Ejderha Kayası Lordu olarak, Renly Fırtına Burnu Lordu olarak anılıyor. Ama Robb’un kardeşlerine bakarsak onların kendilerine ait hiç mülkleri yok yani tek ünvanları kral kardeşi oldukları için prens/prenses olabilir

Evet Targaryen bağlantısı etkili ama sonuçta farklı bir hane. Hani ona bakacak olursak Martell, Arryn gibi hanelerin de kraliyet hanesinden sayılması gerekir.

Sym’in açıklaması daha olası. :smiley:

Tamamdır @Symmachus kaptım olayı, teşekkürler.

Mesela benzer şekilde Euron taç takınca kardeşleri prens olarak anılmıyor, ben duymadım yani. Ama oğlundan prens diye bahsediliyor. Gerçi Demirdoğumluların farklı bir sistemi var ama Aeron o farklı sistemi aktif edip sandığa gidelim demeden önce onların sistemi de default sistem.

Hangi oğlu? Hepsi piç oğullarının.

Euron diyorum aman Balon işte.

He öyle oldu, evet. Çocukları doğal olarak prens prenses olayına giriyor. Yalnız bir yerde çok saçma değil mi? Taht velayetinde sırası var ama prens/prenses diye anmıyorsun, mantık ne?

Robert’in Targaryenlerin varisi olmasına rağmen prens diye anılmamasıyla aynı mantık geçerli. Çünkü burada esas olan o devletin kurucusunun soyudur. Mesela Aegon fetih yaptığı zaman eğer kardeşe sahip olsaydı o da prens olarak anılmayacaktı muhtemelen. Yani burada önemli olan baba ve oğullar.