Aeron POV ve Sur Bağlantısı

asoiaf
the-wall
aeron-greyjoy
twow
jon-snow

GRRM, katıldığı bir söyleşide “Arienne” mi yoksa “Aeron” POV’unun mu okunmasını istendiği sorulduğunda, okuyucular Arienne cevabını verince kendisi de "Yazık, Aeron POV’da Sur ile ilgili dolaylı bilgiler vardı."cevabını vermiş. Vallahi ben de @hidalgo1907’in yalancısıyım, kendisi söyledi. :stuck_out_tongue:

Tahminen çok eski bir söyleşi olduğundan aramama rağmen bulamadım bu konuda bilgi ama doğru ise sizce Aeron I - The Winds of Winter ( Türkçe Çeviri ) bölümünü okuduğunuzda Sur ile bağlantılı olan ne olabilir? Yani neye foreshadowing olabilir? Tartışalım istedim.

Hidalgo şu bölümün Jon’un kendisine gönderme olarak görüyor. Ben öncesi ve sonrasındaki cümleleri de ekliyorum.

Euron’un gülümseyen, saklı gözleriydi. Dünyaya şimdi kanlı gözünü gösteriyordu. Karanlık ve korkutucu. Baştan topuğa örtülüydü ve karanlık bir onikse benziyordu. Kararmış kafataslarından oluşan tepenin üstünde oturuyordu ve cüceler ayaklarının etrafında hoplayıp zıplarken arkasında bir orman yanıyordu.

“Kanayan yıldızın ateşi büyüyor.” dedi Aeron’a. “Bunlar son günler, dünya parçalanıp yeniden yapıldığında, yeni bir tanrı mezarlar ve ceset çukurlarından doğacak.”

Euron dudaklarına büyük bir boru yaklaştırıp üfledi ve ejderhalar, krakenler, sfenksler emrine girip önüne eğildi.

Euron’un arkasındaki yanan orman vurgusu dikkate değer. Sur ötesi ormanlarla kaplı sonuçta ve cüceler ile vurgulanması… Onların Ormanın Çocukları olduğu düşüncesi var(doğrusu onlar asla cüce olarak tanımlanmamıştı, çocuk boyundalar idi cüce değil. Bu yüzden sorgulanması gereken bir tahmin. Cüce meselesi daha önce Diyar’ı savaş alanına çeviren 5 kralı ifade etmek için Dany görüsünde ortaya çıkmamış mıydı?)

Kanayan yıldızın ateşinin büyümesi… bana Aemon’un gördüğü rüyayı anımsattı.

“Onları rüyamda görüyorum Sam. Gökyüzünde kanayan kırmızı bir yıldız görüyorum. Karda ejderhaların gölgelerini görüyorum, deri kanatlarının şaklamasını duyuyorum, onların sıcak nefeslerini hissediyorum. Ağabeylerim de ejderha rüyaları görürdü ve rüyalar onları öldürdü, hepsini. Sam, yarı hatırlanan kehanetlerin doruklarında titriyoruz, şu anda hayatta olan hiçbir adamın anlamayı umut bile edemeyeceği mucizelerin ve dehşetlerin… ya da…”

“Kanayan Kırmızı Yıldız” hem Euron’un ağzından hem de Aemon’un ağzından dökülen şeyler. Melisandre de kanayan yıldızın “kahramanın doğum” haberi olduğundan bahsetmişti. İkinci kitapta peydah olan kuyruklu yıldızı, kanayan yıldız olarak yorumladık ve GRRM’in (Martin'in Fox Theater Söyleşisi ) 2. bir yıldız gelip gelmeme konusundaki soruyu cevapsız bıraktığını biliyoruz ama ben Aemon yüzünden hep yeni bir kanayan yıldız, göreceğimizi düşündüm. Bu belki bu sefer kuyruklu yıldız değil de belki başka bir şey olur, bilemiyorum.

Yeni tanrı ceset ve mezar çukurunda kalkacak deyince akla hemen ölen Jon ve dirilecek Jon geliyor ama beni düşündüren kısım “dünya parçalanıp yeniden yapıldığında” cümlesi… Kafataslarından bir yerde oturduğu için ölüm ve savaş sonrası olan bir şeyden bahsediyormuş gibime geldi, o yüzden şüpheye düştüm Sur’daki olaylar meselesinde ama belki doğrudan-birebir çıkmasını bekleme hatası yapıyorumdur, sonuçta bu bir rüya görüsü. Sonuçta Euron kendinden bahsediyor burada ama biz Sur’daki olaylara “dolaylı gönderme” arıyoruz.

Belki bu bölüm olacaklara işarettir? Jon’un dirilme anına.

“Ölü olan ölemez.” dedi Aeron sertçe. “Daha önce ölümü tatmıştır ve ondan bir daha korkmaz. Boğulmuştur ama çelik ve ateşle yeniden yükselir.”

Ölen bir daha ölemez, ancak yeniden doğar, daha güçlü, daha zorlu.

Jon’un cenaze ateşine verilmesi ama o ateşten uyanması, çelik olarak kılıcı vs. vs.

Sürekli Jon’a bağlamak da abes kaçabilir aradığımız işaretleri ama doğrusunu söylemek gerekirse küçük çaplı bir kapışma dışında orada olabilecek en büyük olay da Jon’un dirilmesi görünüyor.

Sizin fikirleriniz nedir? :slight_smile:

0 Likes

ben ne zamandır zaten Jon cenaze ateşinden uyanacak AA olacak diyordum. Şimdi kanıt gelince mi inandınız :stuck_out_tongue: hatta kanıtta gözümüzün önündeymiş hep :rofl:

1 Like

Ejderhaların Dans’ın da Melisandre’nin povlarını okuyun.Orada Jon’un dirilişi hakkında bilgiler var.İnsan-kurt insan şeklindeki görüsü Jon’un dirilişini anlatıyor bence ama bu görüden sonra Jon’un etrafında kurukafalar görüp duruyor bunların Jon’un etrafını sardığını görüyor. Bence bu görüyle Aeron’un görüsünü anlatıyor.

1 Like

İşte en sevdiğim pov.

Euron’un baştan topuğa karanlıkla örtülü bir oniks olarak karşımıza çıkıyor ancak bu karanlığın altında gizli çok şey var oniks gibi bu taşın her katmanı farklı renk ve çok fazla katmanı var. Bir de Şafak İmparatoru olan Oniks İmparator var onunla alakası var mıdır bu cümlenin bilmiyorum.

Kararmış kafatasları dirilmiş ölüleri simgeliyor olabilir ve ayaklarının altında hoplayıp zıplayan cücelerin ben de Ormanın Çocukları olduğunu düşünüyorum. Arkada yanan ormanınsa bu durumda Tekinsiz Orman olması kaçınılmaz ormanı yakan belki gece nöbetçileri olabilir ölülerin geçişini engellemek için mantıklı bir hareket olur.

Kanayan yıldız basit bir şekilde Ejderhalar diye düşünüyorum ateşlerinin büyümesi gittikçe büyüdükleri daha tehlikeli oldukları anlamına geliyor olabilir.

Dünya parçalanıp yeniden yapıldığında cümlesi sanki Dany’nin çarkları kırmasını andırıyor ancak çarkları kırdıktan sonra yükselecek yeni tanrı Dany’mi olur bilmiyorum, olabilir. Ceset ve mezar çukurları cümlesinin ölülerin tanrısından ziyade basitçe bu mücadelece ölecek olan çok sayıda insanı kastettiğini düşünüyorum.

Euron’un boru üflediğinde emrine girenlerden krakenleri ve ejderhaları anlıyorum ama sfenks diyince akla Alleras, Alleras diyince de Sarella Sand geliyor. Oberyn ve Euron’un birlikte bir şeyler yapmış olabileceklerini düşünmedim değil daha önceden ama burada bariz bir şekilde gözümüze sokuluyor gibi.

Çelik genelde buz gibi soğuk olarak tabir edilir burada da çeliğin buz manasında kullanıldığını düşünüyorum. Buz’un ve ateşin diriltme gücüne atıfta bulunan bir cümle gibi duruyor.

1 Like

Jon Snow’un nasıl dirileceği ile ilgili tartışmayı 2017 Eylül ayında açmıştım. Jon Snow Nasıl Dirilecek? ve Karakter Değişimi? Kendisinin kurdunun içinde olduğu ve cenaze ateşinde yahut öncesinde dirileceğini tahmin ettiğimi de eklemiştim.

Şu kısım, gerçekten buna işaret -dolaylı- ediyor gibime geliyor aslında. POV boyunca başka işaretler de aradım ama yukarıda eklediklerim dışında hiçbir şeyi göremedim, gözümden kaçmış olabilir, bu yüzden diğer arkadaşların da yeniden alıcı gözle okuyup, bir şeyler bulabileceğini umdum.

“Bunlar son günler, dünya parçalanıp yeniden yapıldığında, yeni bir tanrı mezarlar ve ceset çukurlarından doğacak.

Oniks, siyah bir renk, her katmanı farklı olan bir renk değil ki. En azından asoiaf serisinde oniks rengi “siyah”, “siyah kadar koyu” olarak kullanılmış bir çok şekilde. Drogo’nun gözleri; Alliser Thorne’un gözleri gibi. Bence sadece “siyah” renge vurgu yapmak için yazılmış; "gece"yi ifade etmek için olabilir. Hani uzun gece meselesi. Ölüm. vs. Gece ve ölüm aynı kapıya çıkar hem efsanelerde hem de bu asoiaf.

Doğrudan “cüce” olarak ifade edilmese de “küçük adam, minik pembe eller” meselesi bana buradakilerin tarifini “cüce” olarak kafamda canlandırdı. Bu yüzden “ormanın çocukları” değil de “cüce” betimlesinden Euron’u destekleyen adamlar/lordlar vb. olabilir mi o sevinen, hoplayan zıplayanlar? diye düşündürdü. Çocuklar, ilk akla gelen olsa da tek cevap değil sonuçta, başka şeyler de düşünmeli.

Odalardan birinde güzel bir kadın yerde çırılçıplak yatıyordu. Dört küçük adam kadının üstüne çıkmıştı. Tıpkı kapıdaki hizmetkâr gibi faremsi suratları, minik pembe elleri vardı. Biri kadının bacaklarının arasına girip çıkıyor, diğeri göğüslerini ısırıyordu, ıslak kırmızı ağzı kadının göğüs uçlarını koparıp çiğniyordu.

İlk İnsanlar, onları ilk gördüğü zaman “çocuk” gibi demişlerdi, cüce değil. Bu yüzden Ormanın Çocukları ismini koydular, Ormanın Cüceleri değil. Haliyle “cüce” ifadesi, burada başka bir şey olabilir.

Bu bir ihtimal olabilir ama 6. kitapta mı olur Ölülerin gelişi? Ondan şüpheliyim. Onlar 7. kitapta gelecek. Sonuçta şu ana kadar yakmadılar ise sonra da yakmazlar. En fazla ordu açık seçik geldiğinde…

Hmm bu da olabilir, elbette. Sonuçta kuyruklu yıldızı bir çok kişi “ejderha” olarak tanımladı ve ejderhalar büyüyor ve büyüdükçe de ateşleri ve kendileri de güçleniyor. Bu aynı zamanda iki ayaklı ejderhalar da olamaz mı? Jon, Dany ve Aegon aslen hala birer çocuk ve büyüyorlar; maddi manevi. Büyüdükçe de ejderha ateşi içlerindeki güçlenecektir.

Sur’da olacaklara dolaylı işaret arıyoruz madem; Jon’a bağlıyoruz madem; Jon’un içindeki ejderhanın ve alevi büyümesi olabilir mi?

Dizide söylenen bir söz, kitaplarda Dany’nin böyle bir olayı yok. Teknik olarak Westeros hakkında Viserys’in anlattıkları dışında da pek bir şey bilmiyor.

Melisandre’nin yorumlamasına göre “kuru kafalar” ölümü simgeleyen şeyler. Misal Yamalı Yüz’ün çevresinde de kuru kafa görüyor, Jon dışında… Bunun “ölüm” demek olduğunu vurguladı. Bu yüzden evet, bir sürü ölümü simgeliyor Euron’un oturduğu kuru kafa tepesi.

“buz” ifadesi için bence bu kadar silik ve bu kadar dolaylı ifade edilmezdi. Baratheon’ların eski demircisi Robert’ı gerçek çelik olarak ifade ediyordu; güçlü ve savaşçı vb. özelliklerine ve karakterinin gücünü ima etmek için. Belki yine bunu ifade ediyordu.

0 Likes

Dediğin gibi olabilir ama oniks dışı siyah içi şu şekilde olan bir taş.
onyx

Cücelerin ilk wightlar olabileceğini düşündüm sonra ormanın çocukları daha ağır bastı hala ölülerin tarafında olabilirler. Euron’u destekleyen lordlar da olabilir özellikle ona yalakalık yapanlar.

Çetinocak bir sefer düzenlenirse dönüşte geri çekilirken yakılabilir diye düşünüyorum.

Jon’un ateş ile dirileceğinin işareti de olabilir.

Sadece diziyse bilmiyordum ama kitapta da Dany olmasa bile Çarkları birileri kıracak belki de Euron kendisi bu görevi üstlenmek istiyordur.

Dirilme ile alakalı olarak çeliği başka şekilde düşünemedim başta ama şimdi ateş ile dirilenlerin daha güçlü dirildiğini söylüyor gibi geldi.

0 Likes

Güzelmiş, kehribar gibi. Dışı siyah içi böyle olması ilginçmiş. :slight_smile:

İşte ben 2.'den yanayım ama 1. tahmin de doğru çıkabilir; kesin şu demiyorum, ağırlığım “destekçiler” şeklinde çünkü baya baya mutlular olan bitenden ve elbette ki deli de olsa manyak da olsa herkesin bir destekçi ekibi vardır.

Ah, evet! Bak bu aklıma hiç gelmemişti. Jon, deniz yoluyla gidecekti ama insanları kara yolu ile getirecekti. Dediğin gibi olabilir, evet. Şahsen bir Çetinocak seferi olur gibime geliyor.

Sadece dizide, evet. Dany’nin yıkmaya çalıştığı yegane şey “kölelik düzeni” ama onu da eline gözüne bulaştırdığı yadsınamaz bir gerçek.
Sonuçta “kaldırdım” demekle, kalkmaz. Sosyal sonuçları olacaktır, geçtim efendilerin karşı çıkmasını… Zaten bir kısmına değindiler Meeren’de iken bu sosyal sonuçların.

Westeros’ta var olan düzen ise kölelik değil, güçlünün zayıfı ezdiği; sosyal önyargıların getirisi olan bazı haksız uygulamalar; bakış açıları (piç meselesi gibi) ve işte kadınların taş çatlasın kraliçe olduğu ama onda da çocuk doğurup süs bebek konumunda(çoğu zaman) olduğu ve bundan fazlasının beklenmediği abuk sabuk şeyler. Özetle “adaletsizlik”

Açıkçası bu düzensizliği en iyi piçler ve Tyrion gibi cüceler ve süs bebek olmaktan fazlasını isteyen kadınlar görür, diye düşünüyorum.

Tyrion’u geçersek Jon’un piç olduğu için bir prens ile bile talim yapamaması(çünkü morluklar bile soylu kişilerden olmalıymış) veya kadın diye konseyde yer alamaması, yüce rahip olamaması, şövalye olamaması Arya ve Brienne gibi karakterlerin. Düzeni yıkmayı düşünmek için; istemek için önce ondan bir dilin yanacak ki göresin, bilesin; kalanı ya görmez ya umursamaz ya da mevcut düzenin işleyişi onu memnun ettiği için devamlılığını ister.

Çok hakim değilim meseleye ama sanırım Egg lakaplı son Aegon kralı, bu kötü düzeni görüp halk lehine değişiklikler yapmak istemişti ama lordlar buna izin vermiyordu. O da bu yüzden ejderhalara takıntılı oldu, ejderhaları olursa korkarlar ve ne derlerse yaparlardı ama sonuç; Summerhall. O da zaten yıllarca Duncan’ın yanında köylü gibi yaşayıp eğitim gördüğü için olan biteni biliyor, rahatsız oluyor hatta lordlar, fazla köylü diyerek onu kral yapmaya bile karşılardı da Kankuzgun’u girdi araya da seçilmesini sağladı. Yani Aegon “Egg”, prens kanına sahip olsa da aslen köylülerin vs. içinde sıradan bir hayat sürmüş bir kraldı, onlardan biri gibi. Aklıma Jon geliyor nedense. :stuck_out_tongue:

Özetle Euron, bu saydığım taraflardan en fazla “umursamayan” kısımda yer alır ama bence “devamını isteyenlerden” yana olur çünkü insanların o şekilde yönetmek işine gelir. Sonuçta kimsenin hayrını düşünen biri değil, kendi çıkarları peşinde.

Aeron için o ifade edebi bir terim, sonuçta ciddi ciddi wight görmedi bu adamlar, bilmez. Ötesinde de bunlar su ile boğulup diriliyor. “ateş” kelimesi bu yüzden oldukça manidar bir seçim olmuş deniz adamlarından. Dikkat etmek gerek bence.

0 Likes