Aerys I Targaryen

#1

Aerys I

Saltanat: 209-221 AL
Tam isim: İsminin ilkiyle Aerys I Targaryen
Unvanlar: Yedi Krallığın Kralı
Doğum: 171 AL
Ölüm: 221 AL
Önceki: Daeron II
Sonraki: Maekar I
Hane: Targaryen Hanesi
Kraliçe: Aelinor Targaryen
Çocuklar: yok
Annesi: Myriah Martell
Babası: Daeron II

Aerys I, Yedi Krallığın on üçüncü Targaryen kralı. Daeron II’nin ardından tahta çıkmıştır.

Görünüş
Yarı-kanun kaynaklarına göre, Aerys kitap kurduydu. Cılızdı, kamburdu ve uzun saçları vardı. Uzun ince bir yüzü, uzun sivri bıyığı ve uzun sivri sakalı vardı. Aegon IV’ün tacını giydi.

Hayatı
Aerys Targaryen, Daeron II ve Myriah Martell’in ikinci oğludur. O da babası gibi kitaplara çok ilgi duyardı. Babası ve yeğenleri Valarr ve Matarys ( Abisi Baelor Mızrakkıran’ın oğulları) Büyük Bahar Salgını’nda ölünce, Aerys kral oldu. Veba azda olsa onun saltanatında da sürdü.

Üvey amcası Brynden Rivers’ı Kralın Sağ Kolu olarak atamıştı. Kendisini kitap ve edebiyata verdi. Kitapsever biri olduğu için Yedi Krallığı, okumaya tercih etti. Öyle ki Yedi Krallıkta onun için “Aerys eşinden sonra yatağına kitapları getirirdi.” derler. Kardeşi Aelinor ile olan evliliğinden hiç çocuğu olmayanca Aerys’in ardından kardeşi Maekar I tahta geçti.

Aerys I’in saltanatı sırasında, krallıkta büyük bir kuraklık yaşandı. Buna ek olarak, Demir Adalar’dan Dragon Greyjoy, bahar salgınından fırsat yakaladı ve Aegor Rivers ile Blackfyre isyanı üzerinde meşgul oldu. Fair Ise, Arbor ve hatta Kuzey’e bile saldırılar düzenledi.
Aerys’in düşmanı Dagon Greyjoy’un soyundan, Victarion Greyjoy, Aerys’e zayıf kral demiştir. Aegon V çocukluğunda Kral Aerys’in ejderhaları geri döndürmek için bazı şeyler okuduğunu hatırlıyordu.

#2

Denemiş ama başaramamış ejderhalara geri döndürmeyi.