[Ağır Spoiler] Ötekiler ve Ötesi

Teorinin yanlış olduğunu düşünmüyorum. Bahsettiğin bölüm Ned ile Catelyn’in yatak odasında geçiyordu. Cam falanda açıktı. Catelyn kendi kendine soruyordu çıplak olduğu halde neden üşümüyor diye(kendisi üşüyordu bu arada) sonra Ned’in kuzeyli olduğunu hatırlayıp vazgeçiyordu düşünmekten. Tam emin olmamakla birlikte böyleydi sanırım kitapta o bölüm.

artık öteki mi kaldı zati son görülen de bence rhollordu zaten uzun gece filanda kötüleri temizleme amaçlı operasyon gibiydi her birini adamları teker teker avladılar sonra azorda kalanları temizledi dünyayı arındırdılar sonrada beş kralın savaşı patlak verdi tekrar saldırıya geçtiler

MID cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu arada Ötekilerin içlerinde boynuzlu olan gelip bebeği değiştiriyor mavi gözlü yapıyor ya hani o sahnede dikkat edin bakalım arka planda sıralanmış ötekilerin sayısına :slight_smile:

Eski lord kumandanlardı onlar. Bu ötekiler devşirme yöntemiyle güçleniyor ve dizide verilen bu sahne de anlamsız değildi çünkü senaristler bu serinin sonunu biliyor ona göre done vermeleri gerekiyordu

Tamamını okumadım ama son cümlede ww suru inşa etti yazıyor TWOIAF
da gördüğümüz üzere mimar brandon ormanın çocukları devler ve mamutlar ile inşaa ettiler

Değişik bir teori olmuş içinde yanlış bilgiler var ama güzel bir düşünce

@Breassa ya teşekkürler.Teorinin çok açık kısımları olmakla beraber aklıma yatan yerleri şunlar.

"Ötekileri uzakta tutan büyülü Duvar’ın inşaa edilmesi.
Bir Stark veya Starkların atalarından biri Ötekilerin kraliçesi ile evlendi ve Duvar’da saltanat sürdü.
“Winter is Coming (Kış geliyor)” sözü bir uyarı değil aksine “Beni Kükrerken Dinle” ve “Güçlenerek Büyür” gibi bir TEHDİT.
Jon, Rhaegar’ın “buz ve ateşin şarkısı”. Jon’un amacı ve gücü, bir tarafı yok etmek için değil. iki tarafın arasında ki barışı sağlamak.
Hatta, Duvar’da ki Stark soyunun yeniden baskın olmasına işaret bile olabilir. "

Saygım sonsuz ne diyelim, G.Martin finalde az da olsa bunlara değinebilir.Benim ötekiler hakkında bildiğim en net şey Joramun’un Borusu’nun onların elinde olduğu.Bir de dizide gösterilen Crasterin oğlu sahnesi boşuna değildi.Ağır Spoiler var orda ki zamanında tartışmıştık.

Üstat Aemon’un dediği gibi ateş tüketir buz muhafaza eder. Ama bunlar tek başına zarar verir aralarında bir denge kurulmalı. Gayet mantıklı bir teori.

1. sezon 8. bölüm Hardhome’u izledikten sonra bu konuyu yeniden gündeme getirmekte fayda var.

Sanırım teoride katıldığım tek yer; Winter is coming sözünün bir tehdit olduğu. Roose veya Stannis’in o tarafa geçmesi ne alaka anlamadım. Azor Ahai’nin kötüyü temsil ettiğini söylemek, ‘mor en güzel renktir’ demek gibi bir şey değil mi? Sonuçta insanların tarafından bakarsan Azor iyi, WW’ler tarafından bakarsan da kötü oluyor, göreceli yani. Duvarı WW’ların yapması da bana anlamsız geldi. Acaba White Walker’lar “biz şu köşede sıkış tıkış yaşayıp tarım ve hayvancılıkla ilgileneceğiz, dünyanın geri kalanı da sizin olsun :)” diyecek kadar düşünceli ve temiz kalpli mi? Ya da nasıl bir anlaşma bu kadar güçlü ve durdurulması zor bir türü böylesine sefilce bir duruma mecbur bırakır?
Yine de teoriyi yazan kişiyi tebrik etmek lazım güzel kurgu. Ayrıca çevirmene de emeğinden ötürü teşekkür ediyorum.

Hardhome’u izledikten sonra Ötekiler’in sahip olduğu güçler daha bir netleşti kafamda. Diyelim ki Sur’a dayandı bunlar.Yabanıllar gibi tünellerden geçmeye kalkışmazlar ki aynı sahneyi bir kez daha çekmek çok sıradan olur.Eğer ki Sur’u geçecekse bu WW’ler Joramun’un Borusu’na sahiptirler.Suru ötekiler inşa etmemiştir.

Teori bana çok mantıklı geldi. Duvar’ın aslında kuzeydekileri güneydekilerden korumak için yapıldığı teorisini şöyle çürütebilirim: Duvar’daki en eski kale olan Gece Kalesi Duvar’ın güney tarafında. Eğer güneylilere karşı kurulmuş olsaydı kuzey tarafında kurulu bir kale olurdu. Onun dışında teori baya mantıklı.

teorinin bazı yerleri çok mantıksız geldi bana. örneğin; ötekiler ile anlaşma olsaydı bunu neden gizlesinler ki? ejderhaların ww ları ortaya çıkarmış olması da bana mantıksız geldi fatih aegondan sonra ejderha dolmuştu ortalık o zaman neden çıkmadılar kendilerine tehtid olarak görmüşlerse eğer. benim şahsi fikrim güç toplamak için olabilir en mantıklısı da bu.

Çok etkilendim. Heyecan verici bir hikaye ! :redface: Danyy Duvarın arkasında , Drogoyu çadırda görmüştü bence de o bölümde tamamen Jon Snow a işaret ediliyor.

yalnız bütün forumdaki en mantıklı teori bu işler iyice karışacak

Bence duvarı insanlar inşa etti, eğer WW’ler inşa etseydi insanların kuzeye geçmesini engelleyen bir büyü yaparlardı bildiğim kadarıyla WW’ler duvarın güneyine geçemiyor.

kitapta aemon diyordu sanırım herkes vaad edilmiş kişinin erkek olduğunu düşünüyor ama ejderlerin cinsi yoktur gibisinden bir şey diyordu azor ahai deanerys olma ihtimali çok.Şöyle bir karışıklık olacak Mellisandre jon’u azor ahai ilan ederse komik bir durum ortaya çıkacak belkide jon mellisandre’yi dinlemeyecek. teori güzelmiş cidden

Kötü olan insanlar Ötekiler sadece uğradıkları ihanetin intikamını almak için geliyorlar… sevdim bunu

@JorahtheAndal Doğru bir noktaya parmak basmış. Bu argüman teoriyi tamamen çürütmese de en azından surun insanlar tarafından yapıldığını gösterir. Bence ne bu teori ne de klasik hikaye doğru, gerçek ikisi arasında bir yerde. Özellikle Stark-Gece Kralı-Akgezen bağlantıları şüphe uyandırıyor…

ww ler duvarın güneyine geçemiyor olsalardı gece nöbetçileri niye onlardan korksun
bi de joramonun borusunun onlarda olması daha çok onların yaptığını gösterir çünkü yaptıkları büyüyü bozan bir şeyi de yine onlar yapabilir
stannis ve roose olayı çok saçma niye onlar

olay aslında ters köşe mantığı akla yatkın olmasıda zaten bundan geliyor, fakat sur ww ları engellemiyorsa gece nobetçileri ne işe yarar ve onu korumak veya yükseltmek niyedir? insansız olsun orası sadece ww ların takılabileceği mekan olsun daha mantıklı ve eğer böyle bişey olsa ensest ilişkiden doğan çocuklar kötülüğün kendisi olarak gösteriliyor, dany ensest targaryan lar biliyorsunuz kardeşiyle evleniyorlar. o zaman hem ateş hemde kötülük dany ötekiler başka mesele ama ww olarak dany karşısında durması hiçbirşeyi etkilemez ww için o ateşten değil ateşe dayanıklı bi gün alev alırsa o zaman sıkıntı ww lar için ama o kadar sıcak sahneler görmedim :slight_smile: şaka bir yana starklar ilk insanların kanından geliyor ilk insanların kanından olanlarda warglık var. o zaman ilk insanlar büyücü özelliği olan kişiler… ötekilerde bu büyünün kaynağı olabilir kuzeyde. tıpkı doğuda ejderhaların büyü yarattığı ve büyüye olanak sağladığı gibi bir durum söz konusu olabilir kim bilir? L+R=J teorisindeki lyanna stark warg olabilir at kullanırken tıpkı bir sentor olduğunu söylüyorlardı targaryanlarda ateş lordları e ortaya Jon çıkıyor haliyle olay yinede onda bitiyor. zaten şu forumda 1 kişide jon suz teori üretmiyor bu zaten en mantıklı açıklaması teorimin :slight_smile: