[Ağır Spoiler] Ötekiler ve Ötesi

Bu sezon bu konunun açıklığa kavuşacağını düşünüyorum. Açıkçası ben Jon’un durumundan çok bu konuyu merak ediyorum.

Herkes Jon’un ve Bran’ın akgezenleri durdurmasını bekliyor. İkisinden en az biri akgezenlerin tarafına geçse grrm’nin tarzına uygun bir ters köşe olurdu.Daha önce bunla ilgili şöyle bir teori yazmıştım: [Teori] Ateşe Karşılık Buz İttifakı

Ama bir sorun var: Grrm, seriyi ilk başta üçleme olarak düşündüğünü ve üçlemenin sonunda, surda akgezenlerle yapılacak bir savaşla sonlanacağını; ayrıca Jon, Dany, Tyrion, Bran ve Arya’nın seriyi ölmeden tamamlayan 5 ana karakter olduğunu söylemişti. Buna göre bazı çıkarımlar yapcak olursak:

• Son savaş insanlarla akgezenler arasında yapılıyor. Bu demektir ki akgezenler gerçekten kötü şeytani yaratıklar. Oysa biz Starkları hep iyiliğin, dürüstlüğün sembolü olarak tanıyoruz.
  • Jon, Dany, Tyrion, Bran ve Arya hayatta kalmış. O zaman bu 5’i insanların tarafında yer almış iyi karakterler.
  • Savaş surda yapılıyor, demek ki sur yıkılmamış ve akgezenler fazla ilerleyememiş. Starklar, Jon, Bran, Üç Gözlü Kuzgun, Ormanın Çocukları vb. akgezenlerin tarafına geçseydi; hem akgezenlerin daha başarılı olması beklenirdi, hem de müttefiklerinin topraklarına girmek için savaşa ihtiyaç duymazlardı. Savaş olsa olsa Bozsu Gözcüsü civarında yani Westeros’un kuzeyi ile güney’i arasında olurdu.

Bu durumda grrm’nin kafasında yazdığı ilk senaryoya göre bu teori imkansız. Ama grrm’nin klasik iyi - kötü savaşı tarzı siyah beyaz hikayelerden hoşlanmadığını biliyoruz. Belki de bu yüzden bu senaryoyu değiştirmiştir…

Çok güzel bir teori.Mantıksal bir çerçeve içerisinde açıklanmış.Ama bir sorum var.

Madem Duvar’ı Ötekiler inşaa etti,neden kendi geçişlerini büyüyle kapattılar?Bu da mı anlaşmaya dahildi?Eğer anlaşmaya dahilse Ötekiler büyüyü nasıl aşmayı planlıyorlar?
Eğer bu büyü anlaşmaya dahil değilse,Duvar’ı yıkarak mı geçmeyi düşünüyorlar?Tartışılır.

En sevdiğim konular hortlayan konulardır :smiley:

Bu konu bana en gerçekçi gelen konulardan biri. Gerçi ben Jon ve Valın evleneceğini düşünüyorum ama göreceğiz.

Jon Val ile evlenmeyi en başından kabul etseydi keşke. Şimdi Kuzeyin Koruyucusuydu ( kitaba göre), şu an pıçaklamış vaziyette karların üstünde yatıyor.

ben bu teoriye yarı yarıya gözü ile bakıyorum
bu teoride ışık getiren kılıcının yerini ve eşinden vazgeçecek kadar azar ahainin karalılığını göremiyorum
hem olay böyle diyorum duvarın inşasından bu yana bilinen tarihle 8000 yıl geçiyordu yine 8 ile 10.bin yıl sonra 2. bir ötekiler durumu oluşmayacağının garantisi yok bence zaman değiştikçe olaylar geçmiş unutulur ders alınmaz
duvarı ötekiler inşa etti gibi bir şeyde var. Teoride duvarda ötekilerin geçmesini engelleyen büyüler neyin nesi peki ? madem öyle bu tarafında da insanların geçişine engel büyüler olması gerekmez miydi ?
bilmiyorum benim kısımlarda kafam karışıyor ama kitaptır, kurgudur, ben yanılıyorumdur, bir bakarız her şey oturur yerine

kuzeyin koruyucu olarak bir yemin bozanı kimse kabul etmezdi özellikle kuzeyliler ve ben Jon’un vali kabul etmemesini Azor ahai olarak feda ettiği şey gözü ile bakıyorum. Çünkü jon’un en çok isteği şey Stark ve meşru olabilmekti yemini, gece nöbeti ve ötekilerler savaş için bundan ve Val ile gelecekten vazgeçti.
inş dirilecek ama kitabın 2. yarısına(takip etmedim daha önceki kitapları inş ayrı ayrı çıkmıyordur) yada son kitaba kalmaz inş o dirilme :smiley: çünkü düşününce Davos Jaimi, Berienne’den ufak ufak haberler var ama ne yaptıkları belirsiz büyük ihtimalle onlardan başlayacak kitap sonra yayınlanan bölümler falan derken ilk yarı biter bence :frowning:

Suru ötekilerin yapmış olması insanı heyecanlandırıyor ancak herkesin düşündüğü gibi neden kendi geçişlerini engellemek için büyülü yapsınlar suru ? Bana göre de ötekiler sonunda kazanan taraf olacak insanlar kötü ötekiler iyi gibi geliyor. Belki bu ölmeyecek diye saydığınız 5 karakterin ötekilerin tarafına geçecek. Bu Bran’nın geçmişi görüp ötekilerin haklı insanların suçlu olduğunu görmesiyle olabilir.Baktığımız zaman hapsedilmiş ve özgürlükleri kısıtlanmış olan taraf ötekiler. Ötekileri de ormanın çocukları ortaya çıkardı ve insanlar işgalciydi en başında. Bir şekilde bir anlaşma sağlandı ve buna uymayan taraf insanlar oldu bence.

Duvarın Mimar Bran tarafından inşa edildiği bilgisi yok mu? Kışyarını da aynı anda inşa etmişti galiba? Adama bu yüzden mimar demediler mi? Ötekiler duvar yapıp üstüne bir de kendilerini dışarıda tutacak bir büyü mü yapacak? Onun yerine insanları dışarıda tutacak şekilde olması mantıklı olmaz mıydı? Veyahut ejderhaları? Oysa açık seçik içeri giremediklerini gördük, değil mi?

Kahramanlar çağındaki birçok olay bir söylentiden ibaret. Muhtemelen Mimar Brandon olayı da bir efsane.

1. sezon ile ilgili spoiler içerir;

Biz Sur dimdik ayakta, yok boruyla yıkılacak, yok ejderhalar yakacak falan derken öğrendik ki ötekiler duvarın sonundan tirim tirim geçiyolar. Azıcık içim acıdı o repliği duyunca.
Küçükken ben de Çin Seddinin yanından niye dolaşmamışlar derdim. Demek ki gerçekten öyle bir durum oluyor :slight_smile:

Muazzam bir teori bu.Ama bu final kitap için olabilir mi? Dizi farklı bir son yapacak gibi duruyor.