Akgezenler, Azor Ahai ve Uzun gece üzerine

Zaten Valyria uygarlığı Awoiafta yazandan anladığım kadarıyla büyük ölçüde Roma Cumhuriyet’inden esinlenmiş bir yapı. Yani toprak sahibi her Valyrialı pratikte eşit ve citizen. Seçme hakkına benzer şeyleri var galiba. Ama tabi ejderha lordları daha bir eşit ve yönetim de büyük ölçüde bunların elinde.

Free Hold ise Özgür şehirlerdeki Özgür daha çok :D. Yani aklına o vahşiler falan gelmesin skksks

Yok, bahsettiğim videoya ait kuram ilginç baya; orada “free” meselesini bir şeye bağlıyorlardı, dinlerken yürüdüm; bir de okumam gerek net anlamam için. Onu da ilerleyen günlerde inşallah. :slight_smile:

Ayça, seni takdir ediyorum, valla! Biz bunlari konusali bir ay olmustur, hatta belki daha fazla ve ben bu konuda ipin ucunu kaçirdim diyeyim. Sen nasil uzun zaman sonra sanki dün muhabbet etmisiz gibi kaldigimiz yerden devam edebiliyorsun? Sirrin ne? :joy:

Siralayamam.
Istemedigimden degil. Yapamadigimdan.
:smile:

Neyse bari su konuda bir seyler yazayim…
Söyle diyeyim bak. Ejderha ve toprak sahibi olan, yönetimde söz hakkina sahip 40 aile vardi. Simdi söyle hayal et; senin ailen bu aileler arasinda en güçlü olani. Böyle atiyorum 50 ejderha var sizde ve sen de diyorsun ki “Yaa en güçlü biziz, niye tek hükümdar olmayalim ki?” ve hooop bu yönde adimlar atiyorsun. Belki o 39 aileden birkaç tanesi, ki çok zor çünkü neden yönetimde söz hakkina ve bir yere sahipken senden asagida olmayi kabul etsinler? Ama hadi diyelim ki o 39 aileden birkaç, 5’i falan senin yaninda.
Geriye kalir 34 aile. Hepsinde 5 ejderha varsa (ki senin lehine iyimser bakiyorum, çünkü bazilarinda 5’den çok fazlasi vardir)… 170 ejderha eder.
Sendeki (50 ejderha oldugunu varsayarsak) ve mütteffiklerindeki (hadi her birinde 10 tane olsun) ejderhalari hesap edersek… 100 ejderha.

Evet haklisin, ahmak ve açgözlü toplumlar çoktur ama bu… Bu ahmakliktan da öte bir sey. Kaybedeceginin kesin oldugu bir savasa katilmaktir.
Inan bana, ben bencillik, hirs, aç gözlülük kavramlarini küçümsemiyorum ama bizim konumuzda ejderhalar diye bir gerçek var. Bir “imparatorlugu” birlikte yöneten ve bu düzenin degismesini istemeyecek, boyun egmek yerine (ki niye boyun egsinler?) birlik olup senin hayallerini sonlandiracak aileler var. Zaiyat sen olursun.

Aileler arasinda atismalar, anlasmazliklar oluyordur, hiçbir sey kusursuz degildir. Ama isin içine ejderhalarin karistigini hayal edemiyorum çünkü bu yikim getirirdi. Olay büyük bir iç savasa dönebilirdi. Ve Valyrialilarin insa ettikleri “imparatorlugu” yikabilecek bir iç çatismaya izin vereceklerini, bu riski alacaklarini sanmiyorum. Bu kadar aptal olmadiklarini, bu kafayla o bildigimiz “Valyra Imparatorlugu” haline gelemezlerdi diye düsünüyorum.

Elbette öyle degil, ha deyince olmuyor. Ama simdi hatirladim bak, ben sana bir örnek vermistim… Rhoynar savasinda Valyrialilar 300 ejderha ile saldirmislardi.
Savasabilecek durumda olan 300 ejderha. Savasamayacak durumda, yani ya$ta olanlar da vardir degil mi?

Ben bundan bu kadar emin olamiyorum.

Öncelikle I$Ikgetiren’in ejderha çeligi, yani Valyria çeliginden olup olmadigindan emin degiliz.
Ve öyleyse bile, ki pek sanmiyorum ama öyleyse bile, yine de siradan bir ejderha çeligi kilici gibi de degildir. Ayni kefeye koymamak gerek. Kiliç sürekli, hiç sönmeyen bir alevle yaniyor, çok baska bir sey o.

Ve bir saniye… Nasil tek kiliç yok? Ne zaman ve nerede? Azor Ahai döneminde mi? Ayni güce sahip birçok kiliç mi var demeye getiriyorsun?

Nerede yaziyor halkin da sapittigi?

Güzel soru, emin değilim. :smiley: Akılda tutulması kolay bir konu, çok fazla bir tartışma yapmadığımız için yazılan çizilen kafamda silinmedi; ilgim devam ediyor, ondan kopuş yaşamadım. Galiba. :smiley:

Bu arada hasta idim ondan birkaç gün geç cevap veriyorum.

Anladım, o zaman ilerleyen zamanlarda konusu gelince aklına da gelir, o zaman madde madde yaz bana. :smiley:

Şimdi MANTIKLI yaklaşır isek senin söylediğin şekilde olması zaten elzem ve akıllı insanın yapacağı şeyler, Duygu. Lakin biz de akıllı, mantıklı bir insanın yapacağı şeyden bahsetmiyoruz. :rofl:

Yani manyağın tekinin çıkıp (sonuçta alayı ensest bunların, bir targlar mı kafayı yemin deli?) Deli Kral gibi “burn them alll” diye bağırsa kim ne yapsın? Yani her şey bir iki manyağa bakıyor. :smiley:

Neyse adamlar çökmediğine göre kıyamete kadar, kimse çıkmamış aslında ahahahah Ama Valyria şu güzel ata sözüne örnek; Zulüm ile abad olunmaz. Yani zulüm ederek sonsuza kadar var olamaz, yaşayamazsın. Az çektirmediler bunlar da.

İyi düşün. Bak GRRM’in açıklamalarına bak. Uzun Gece; 5 bin yıl önce diyor… Valyria kurulmuş… Ejderhalar Westeros’ta bile geziyor. Ejderha çeliği kılıçlar var… Bence emin ol. :slight_smile:

Evet, emin değiliz. Bu benim “tahminim”, “kuramım” aslında. Çünkü bileşenlere bakarsak; ejderha alevi, büyü, çelik üçlüsü muhakkak mevcut, ejderha çeliği kılıçlarında. Başka neler var bilmiyoruz elbette.

Diğer yandan Işıkgetiren hikayesinde geçen kelimelere bakalım; büyü, kutsal ateş, çelik…

Şimdi bana bu ikisinin tamamen farklı bileşenlerden imal edildiğini söyleyemezsin. Fakat birbirinden farklı bir şeyler var ki Işıkgetiren, kırmızı renkte ve ısı yaydığı gibi KULLANILDIĞI ZAMAN alev çıkartıyor(sürekli yanmıyor, neresinde taşıyacak kılıcı sonra? :smiley: ).

Ben hep Işıkgetiren’in ejderha alevinden ilk imal edilen kılıç olduğunu ama yapımında kullanılan şu feda etme/ kan büyüsü sorunu var, bu sebeple emsallerinin farklı bir metotla dövülmeye başlandığını düşünüyorum. Yahut ilk dövülen kılıç bu değildi, AA çok özel bir şey/birini öldürmek için böyle bir kılıca ihtiyaç duydu. Bu şekilde de olabilir.

Unutma bak; Şafak kılıcı da aynı ejderha çeliği özelliklerine sahip ama süt beyazı renginde, çünkü ejderha alevi yerine gökten düşen taşın kalbinden yapıldı. Yani oradaki büyülü ateş kullanıldı. Ejderha kılıçlarının siyah renkte olmasının sebebinin çeliğin “yanması” olduğunu düşünüyorum. Yanan her şey siyahlaşır, Jon’un eli bile siyahlaşmıştı.

Işıkgetiren değil ya, ejderha çeliği kılıçları diyorum. Sam söyledi ya Son Kahraman bunlardan biriyle ww öldürmüş, kayıtlarda vardı NW’nin.

Burada ayrıntılı var. Yi Ti İmparatorluğu ve Kan Taşı İmparatoru

Bu Muazzam Şafak İmparatorluğu, Yeryüzündeki Tanrı önderliğinde on bin yıl boyunca barış ve bereket içinde serpilmiştir. Ta ki imparator, atalarının yanındaki yerini almak üzere yıldızlara yükselene kadar. Bu olaydan sonra hükümdarlık onun en büyük oğluna geçmiş ve İnci İmparator bin yıl boyunca bu toprakları yönetmiştir.

Akabinde tahta çıkan Yeşim İmparator, Turmalin İmparator, Akik İmparator, Topaz İmparator ve Opal İmparator yüzyıllar boyunca hüküm sürseler de her yeni gelen imparatorun dönemi, kendisinden önce gelenlerden daha kısa ve daha sıkıntılı olmuştur.

Vahşi adamlar ve meşum yaratıklar Muazzam İmparatorluk sınırlarında cirit atarken, gururlu, ufak krallar asileşmiş ve sıradan halk açgözlülük, kıskançlık, şehvet, cinayet, ensest, oburluk ve tembellik batağına sürüklenmiştir."