Aklın ve İntikamın Vücudu : Doran Martell 🌞

Karakter Övelim Etkinliğinin Sonuncusu 🥳, anketinin kazananı; %43 ile Doran Martell olmuştır

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

5 Beğeni

Burası senin sahan @ElissaFarman

2 Beğeni

Sabır taşı olan abimiz

1 Beğeni

Martell hanesi intikam yemini etmiş bir hanedir. Yani şöyle yanlış anlaşılmasın mesela Starklar “kuzey hatırlar” sözü gibi ne yapılan iyiliği ne de kötülüğü de unutmaz.İntikam alınır. Bunun güney versiyonu da işte Marteller’dir. Kanı yerde bırakmazlar er ya da geç öç alınır. Adamlar Rhoynar’a yapılan zulmü unutmamış Valyria kanı olan Targaryenler’e kin güdmüşlerdir. ( Biraz da Westeros olayları da etkili neyse işte. ) Doran reyiz de Elia ve yigenlerinin intikamını almanın andını içmiş. Yani siz siz olun bu adamlara bulaşmayın :smile:

4 Beğeni

Blok-alıntı
Ben ne körüm ne de sağır. Benim zayıf, korkak ve dayanıksız olduğuma inandığınızı biliyorum.
Babanız beni daha iyi tanırdı. Oberyn her zaman yılandı. Ölümcül, tehlikeli ve öngörülemez.
Kimse onu çiğnemeye cesaret edemezdi. Ben çimendim. Hoş, lütufkâr, güzel kokulu, her rüzgârla
sallanan. Kim çimenin üstünden yürümekten korkar ki? Fakat yılanı düşmanlardan koruyan ve
saldıracağı vakte kadar gizleyen, çimendir.

Blok-alıntı
Bitkinin üzerinde bulunan ve son derece zehirli olan mikro iğnelerin kişiyle teması halinde, haftalarca sürmesi muhtemel olan, inanılmaz bir ağrı, kaşıntı, kızarıklık, şişkinlik ve deri döküntüsü gibi sonuçlar gözlemlenir

Doran benim gözümde intihar bitkisidir
images (2)

7 Beğeni

Westerosun en özgür ve eşitlikçi topraklarının reisi. Akıllı, kurnaz, gizemli prensimiz. Doran nasıl bir adamsa kendi kızının pov unda bile mimikleri net bir biçimde anlamlandırılamıyor. Asla açık vermez. Umarım kum yılanları babalarının yerini doldurur ve Doran-Oberyn kombosuna benzer güzel bir ekip görürüz. Bir gün Doran povu okumak nasip olsun

4 Beğeni

Ben ne körüm ne de sağır. Benim zayıf, korkak ve dayanıksız olduğuma inandığınızı biliyorum. Babanız beni daha iyi tanırdı. Oberyn her zaman yılandı. Ölümcül, tehlikeli ve öngörülemez. Kimse onu çiğnemeye cesaret edemezdi. Ben çimendim. Hoş, lütufkar, güzel kokulu, her rüzgarla sallanan. Kim çimenin üstünden yürümekten korkar ki? Fakat yılanı düşmanlardan koruyan ve saldıracağı vakte kadar gizleyen, çimendir.

1 Beğeni

Başlarda “Bu adamın olayı ne be?” diye merak ettiğim ama planlarını öğrendikçe vay be dediğim karakter. Dizide de en çok harcanan karakterlerden biri. Planlarının işleyişi de merak konusu.

2 Beğeni

Martell’lerin yeri bende bir başkadır,bunun bir sebebi de bu adamdır.POV larını okuduğumda aklım uçmuştu,hayran olmuştum.

Kendisi akıllı,sabırlı,insanları iyi bilen ve yönlendirebilen muhteşem bir yöneticidir.Anlaşılmazdır ve genellikle insanlar tarafından gözardı edilir.Ama bu da adamın işine gelir ve çok güzel kullanır.
Herkes alıntılarla çok güzel açıklamış zaten bence başka söyleyecek söz yok.Tek istediğim gelsin artık şu kitap da daha fazla Doran görelim.

3 Beğeni

Kardeşlerinin intikamını istiyor ama istediği tek şeyin bu olmadığı açık.Mesela karasu savaşı öncesi Stannis’in davasına katılarak diyarın kaderini değiştirebilirdi ama yapmadı. O durumda pekala Elia’nın da intikamını alabilirdi ama Doran, kendisinin ve GRRM’in de söylediği gibi taht oyununu kazanmak için oynuyor. Diyarı yönetmek istiyor ya da diyarın yönetiminde söz sahibi olmak istiyor diyelim.

Bunu da Arianne’yi kraliçe yaparak başaracak bence. Margaery ve Cersei’nin kraliçe olarak hanelerine getirdikleri kazanç ve nüfuz ortada. Hatta Selyse’in bile Stannis’e ciddi katkısı oldu (şu an elindeki en güçlü hane). Ve Arianne’nin bunların hepsinden farklı olarak politik meziyetleri olduğunu biliyoruz. Hırslı ve manipülasyona açık bir karakter ama gayet akıllı. Ayrıca varis olarak yetiştiği için yönetimden de anladığını varsayabiliriz

Doran’ın sabretmeyi abarttığını düşünenler var ama sabrı özellikle bu kitapta meyve verecek artık. (Tywin gibi bir kibir abidesinin övdüğü birinden söz ediyoruz) Diyarın en taze 2 ordusundan birine sahip Vadi’yle beraber (bence menzil ordusu epey yıpranacak TWOW’da. Zaten parçalı vaziyetteler). kum yılanlarını da çok iyi idare etti bence. Hotah dizginlenmelerine bile şaşırırken onları çok kritik yerlerde kullanacak ve Tyene de Nym de verilen rollerin altından kalkabilecek karakterler

Quent’e verdiği rol dışında bir hatasının olduğunu düşünmüyorum ama o görevin de gözüktüğü gibi olmadığı söyleniyordu dorne komplosu ile ilgili paylaşımlarda

Bir martellci olarak çimen reise saygım sonsuz. Yüzümü kara çıkarmayacak inşallah

3 Beğeni

Sabırlı tedbirli temkinli çok zeki bir adam.En ufak bir hamleyi ve sonuçlarını düşünen tartan usta bir satranç oyuncusu.