Alaric Stark

asoiaf
fire-and-blood
alaric-stark
#1

Alaric Stark, Kral Jaehaerys I Targaryen döneminde yaşamış olan Kışyarı Lordu ve Kuzey Muhafızıdır.

Karakter

Alaric, herkes tarafından asabi ve sert ünüyle tanınırdı. İnsanlar tarafından sert ve haşin olarak betimlenirdi; affetmeyen, mizah bilmeyen, neşesiz, soğuk ve neredeyse cimriliğe varan tutumuyla öne çıkardı. Kuzeyliler tarafından saygı duyulmasına rağmen Kışyarı’ndaki garnizon birliği dışında çoğu kişi tarafından pek sevilen biri değildi.

Aliüstat Gyldayn’a göre Kışyarı’nda biraz zaman geçirdikten sonra Kraliçe Alysanne Targaryen, Lord Alaric’in sert mizahının yanı sıra para konusunda eli sıkı olmasına rağmen kötü bir ev sahibi olmadığına karar vermişti.

Tarih

Alaric, AF 49 yılında babası Brandon Stark ve ağabeyi Walton Stark ile Altın Düğün’e katıldı. Düğün sonrası kuzeye döndükten sonra babası Brandon vefat etti ve yerine ağabeyi Walton, Kışyarı Lordu olarak geçti. Walton, Gece Nöbeti’nde başlayan isyanın bitirmek için Sur’a gittiğinde, Sur ötesinde devler tarafından öldürüldü. Ağabeyinden sonra Kışyarı Lordu olan Alaric, ağabeyinin ölümünden Kral Jaehaerys’ı sorumlu tuttu çünkü Maegor dönemindeki asileri öldürmek yerine Sur’a göndermişti.

Alaric Stark, Ayı Adasından Leydi Mormont ile evlendi, 2 oğlu ve Alarra isminde bir kızları oldu. Alaric’in karısı 12 yaşındayken bir kurt sürüne dalıp baltasıyla iki tanesini öldürüp, postundan kendine pelerin dikmişti. Karısı Leydi Mormont AF 55’de öldü.

AF 58 yılında Alaric ve oğulları, kraliyet gezisi sırasında kuzeye uğrayan kraliçe Alysanne Targaryen’ı karşıladı. Alaric, açık bir şekilde kraliçenin ejderhası Gümüş Kanat’ı Kışyarı duvarları içerisine sokmamasını istedi ve daha sonra da kraliçenin, güneyli lordların kızlarıyla Alaric’in oğulları arasında evlilik ayarlama teklifini reddederek Stark Hanesinin eski ilahlara inandığına işaret etti.

Kraliçe Alysanne birkaç güneyli lordun hala kuzeyin eski ilahlarına inanmaya devam ettiğini hatırlatınca bu durumu oğullarıyla konuşmaya söz verdi. Alaric büyük bir kraliyet heyetine ziyafet vermek istemediğini de ifade etti çünkü Kış Geliyor’du ve - yaz olmasına rağmen - 1000 adamı uzun süre besleyemezlerdi.

Alaric, kraliçeyi nasıl eğlendireceği konusunda emin olmadığı gibi Kral Jaehaerys’ın kraliçe ile birlikte gelmemesinden de hoşnutsuz olmuştu. Ancak kraliçeye ısındı ve onu Kurt Orman’ında avlanmaya çıkartarak dev kemiklerini gösterdi. Ayrıca kraliçenin mütevazi kale kütüphanesinden memnun olmasından dolayı araştırma yapması için kütüphaneye girmesine izin verdi. Alysanne, kuzey yolculuğuna devam ederken Alaric, Gece Nöbeti’nin Lord Kumandanı Lothor Burley’e haber göndererek kraliçenin gelişini bildirdi.

Alaric, Kral Jaehaerys geldiği zaman ona karşı soğuktu, kardeşi Walton’un mahzenlerdeki mezarını gösterdi. Aliüstat Gyldayn’a göre Kraliçe Alysanne’nin Alaric’i etkileyerek -gönülsüz de olsa- Yeni Lütuf’u Gece Nöbeti’ne vermesini sağladı. Her ne kadar Alaric güçlü bir Nöbet dostu olsa da bu toprakları ellerinde tutan lordların hoşnut olmayacağını biliyordu.

Alaric Stark, Kral Jaehaerys’ın taç giymesinin 10. yılı şerefine düzenlenen Kral’ın Şehri’indeki turnuvaya katılmak yerine oğullarını gönderdi. Alaric, AF 59-60 yılı arası kış geleceğini tahmin ettiğinden sancaktarlarına hasatların yarısını ayırıp, saklamalarını emretti ama tüm kuzeyliler bu emre uymadı, kıtlık da olmadı.

Lord Alaric AF 72’de vefat etti ve yerine -daha önce iki oğlu öldüğü için- torunu Edric Stark geçti.

"Balolar, maske ve dans bekliyorsanız yanlış yere geldiniz."Alaric’ten Kraliçe Alysanne’ye.

“Walton, senin sayende burada karanlıkta yatıyor, küçük bir kısmı yok. Yıldızlar ve Kılıçlar, yedi tanrılarınızın artıkları, bizim için ne? Yine de onların yüzlercesini ve binlercesini Sur’a gönderdin, o kadar çok ki Gece Nöbeti’nin onları beslemesi zordu … ve en kötüsü yükseldiğinde, bize gönderdiğin yemin bozanların kardeşimin hayatına mal oldu.” Alaric’ten Kral Jaehaerys’e.

“Bana öyle geliyor ki Lord Alaric, on iki yaşından beri bağırsaklarını hareket ettirmedi.” Theomore Manderly’nin soytarısı.

@Ulu_Kurt Alaric Stark - A Wiki of Ice and Fire

1 Like

#2

@alpaltu baya baya cebinde akrep var bunun, pek de sevilmiyormuş hani. :smiley:

Bak abisinin ölümüne neden olan olaylar Yabanıl hareketleri değil, Kral’ın gönderdiği asilerin Sur’da isyan etmesiymiş. Karısı da tam kendisine uygun bir tip. :smiley:

1 Like

#3

Ya ben bu adamı eski Starklara benzetiyorum. Bi Ned in besle bak bir de bu adama. Bu targlar yine birine sorun oldu :rage::rage:
Bu Starklar salak gibi ya her olayda illa ölen Stark oluyor Dorne fethi , Greyjoy un teki kuzeye saldırı yapınca da ölmüştü Stark , Robert isyanı belli

0 Likes

#4

Biz kuzeyde kendi halimize kalalım, gerek yok Güney’e geçmeye, lanetlenmiş miyiz neyiz ya. Ciddi ciddi düşünüyorum yani lanet mi var diye. Çok manyak senaryolar var kafamda.:grin:

0 Likes

#5

Harbi he Güney bize yaramıyor :joy:
Son nesil Starklarda kafa ağırlık yapıyor :joy::joy:

1 Like