Alter bridge - fortress

albüm-incelemeleri

ALTER BRIDGE - FORTRESS

tümö albümü dinlemek için: http://www.metalhammer.co.uk/news/uk-exclusive-hear-the-new-alter-bridge-album-right-here/

Dile kolay; yaklaşık 2 yıldır, bu albümü bekliyordum desem yalan olmaz… Ben için en özel grupların başında gelen Alter Bridge’den yine çok özel bir albüm… daha bu Pazartesi piyasaya çıkmış, fırından tazecik albüm… 3 gündür de dinle dinle bitiremedim… & beklentilemi fazlasıyla karşılayan bi albüm olmuş diyebiliriz… daha ilk şarkıyı dinlerken bile ne kadar efsane bir albüm olacağını tahmin edebiliyorsunuz aslında! şu an bunları yazarken bile loop’a aldım döndüre döndüre dinliyorum mesela… :smiley: Alter Bridge’in Blackbird ile birlikte kariyer zirvesidir kanımca… şarkıları teker teker inceleyecek olursak eğer:

Cry Of Achiles: bir alter bridge klasiği olmaya aday şarkı…albümün açılış parçası… ki zaten alter bridge bu prologue olayını çok iyi biliyor… “bu grubun en iyi yaptığı şey nedir?” sorusunun da cevabı: bu adamlar bir albümü nasıl açacaklarını çok iyi biliyorlar. Find the Real, Ties that Bind, Slip tothe Void, ve şimdi de bu… ayrıca şarkının ortasındaki bas solosuna da ayrı değinmek lazım…

Addicted to Pain: 1 aydır dinle dinle b.kunu çıkardığım şarkı, albümün ilk single’ı… Mark Tremonti yine yardırgaçları oynamıştır kısacası, sağlam riffleriyle heavy ağırlıklı bir şarkıdır, tipik Tremonti şarkısıdır anlayacağınız…

Bleed it Dry: şahsım adına söylüyorum; albümün en güzel şarkısı, yine müthiş sertlikte rifflerle başlayan, ve tam gaz vokallerle devam ederken, bir anda slow bir ha alıp, Pink Floyd tarzında bir gitar solosuyla bezenmesi şarkıya acayip hava katmış… lirikleri de çohoş…

Lover: Myles Kennedy’nin The Mayfield Four günlerine götüren şarkı… Myles’ın vokalinde hafiften Jeff Buckley havası da vardır, buram buram 90’lar kokar… albümün en özel şarkılarından…

The Uninvited: albümün en sert şarkısı bu sanırım… oldukça sert gitar riffleri ile Myles’ın tiz vokali çarpıcı bir kombinasyon oluşturmuş…

Peace is Broken: klasik Alter Bridge şarkısı! ne eksik, ne fazla… Myles’ın vokalini en çok beğendiğim şarkılardandır ayrıca… sondaki gitar solosu da yine bir o kadar muhteşem…

Calm te Fire: “something goood & something beautifuuuul…” diye geziyorum kaç gündür, öyle çarptı beni, sanırım en çok loop’a aldığım şarkı oldu bu albümde… demin Bleed it Dry’a albümün en iyi dediydik ama bunun da aşağı kalır yanı yok… akustik gitarla başlayıp sonradan 70’lerin İskandinav Power Metali tarzında devam eder…

Waters Rising: albümün sürprizi… lead vokalde Mark Tremonti var… Myles da geri vokal yapıyo… Mark neyi varsa döktürmüş şarkıya… hayır ben anlamıyorum, bu kadar mükemmel sesin var, niye onca yıl Creed’de Scott Stapp ibişini besledin??? ki zaten geçen yıl da solo albüm çıkarmıştı… şaşıtmadı yani, bi şarkıda vokale geçmesi…

Cry a River: oldukça çarpıcı liriklere sahip yine sert bir şarkı daha… klasik AB tarzında bir şarkı olmasının yanı sıra hem oldukça sert hem de oldukça ritmik bi şarkı…

Farther Than The Sun: Myles Kennedy’nin Slash’le çalışmasının etkilelinden biri… koy “Apocalyptic Love”'a sırıtmaz, o denli bir parça… ayrıca gitar solosu da bir o kadar efsane olmaya aday…

All Ends Well: bu da tıpkı Lover gibi Myles Kenedy2nin The Mayfield Four günlerini hatırlatır, Myles’ın pes sesiyle oldukça slow bir giriş, ve daha sonrdana gittikçe açılan bir parça… hafiften Alter Bridge’in 3. albümü AB III’den Ghost Of Days Gone By’ı da hatırlattı bana… oldukça etkileyici… nakarat bölümü de bir o kadar akılda kalıcı…

Fortress: albüme de ismini vermiş şaheser… assolistler sona kalırmış, bu şarkı da öyle oldu… diğer şarkılar mükemmel, ama bu bildiğin sanat eseri, şaheser, dünyevi bir şey değil!!! bu da bana buram buram bir başka Alter Bridge efsanesi Blackbird şarkısını hatırlatıyo… özellikle canlı performansını merak ediyorum ben mesela bu şarkının, en az Blackbird kadar etkileyici olması yüksekle muhtemel… ayrıca şarkının sonu da bana sanki Dream Theater şarkılarını hatırlattı…

PUANLAMA: Sana puanım 10 üzerinden 10 panpa!!!..