Altın Koza

ALTIN KOZA’DA YARIŞACAK FİLMLER BELLİ OLDU

Sinema dünyasının heyecanla beklediği 19. Altın Koza Film Festivali kapsamında yapılacak, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yeralacak filmler belli oldu. Yarışmaya başvuru yapan 42 eserden, 14’ü jüri önüne çıkmaya hak kazandı. ‘En İyi Film’ seçilecek eser, 350.000 TL’lik ödülün sahibi olacak.

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, bu yıl 17 – 23 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek, 19. Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında yer alan ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na katılacak filmlerin belli olduğunu söyledi.

Zihni Aldırmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Festivalimiz, her yıl olduğu gibi bu yıl da sinema sektörünün büyük ilgisiyle karşılaştı. Yarışmamıza başvuran birbirinden değerli 42 eser arasından 14’ü, başkanlığını yönetmen Ferzan Özpetek’in yapacağı jüri önüne çıkacak. Hepsine başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

YARIŞMA USTALARLA GENÇ YETENEKLERİ BULUŞTURUYOR…

Yarışma; bir yanda usta yönetmenleri ağırlarken, diğer yanda başlangıç yapıtlarıyla yeteneklerini kanıtlamış olan isimleri izleyiciyle buluşturacak. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın bir diğer ilgi çekici yanı da ilk uzun metraj filmlerini tamamlayan yönetmenleri keşfediyor olması.

İŞTE ALTIN KOZA İÇİN YARIŞACAK FİLMLER:

 1. Ana Dilim Nerede / Yön: Veli Kahraman

 2. Araf / Yön: Yeşim Ustaoğlu

 3. Ateşin Düştüğü Yer / Yön: İsmail Güneş

 4. Aziz Ayşe / Yön: Elfe Uluç

 5. Babamın Sesi / Yön: Orhan Eskiköy & Zeynel Doğan

 6. Devir / Yön: Derviş Zaim

 7. Gözetleme Kulesi / Yön: Pelin Esmer

 8. Lal Gece / Yön: Reis Çelik

 9. Rüzgarlar / Yön: Selim Evci

 10. Siirt’in Sırrı / Yön: İnan Temelkuran & Kristen Stevens

 11. Şimdiki Zaman / Yön: Belmin Söylemez

 12. Yabancı / Yön: Filiz Alpgezmen

 13. Yeraltı / Yön: Zeki Demirkubuz

 14. Yük / Yön: Erden Kıral

SONUÇLAR 22 EYLÜL’DE BELLİ OLACAK

En İyi Film seçilecek eserin 350.000 TL’lik ödülün sahibi olacağı yarışmanın sonuçları 22 Eylül gecesi yapılacak Kapanış Töreni’nde belli olacak.

Yarışmanın jüri üyeleri ise, jüri başkanı yönetmen Ferzan Özpetek, görüntü yönetmeni Eyüp Boz, müzisyen Hasan Saltık, öğretim görevlisi Hülya Uğur Tanrıöven, oyuncular Nejat İşler ile Nurgül Yeşilçay ve yapımcı Zeynep Özbatur Atakan’dan oluşuyor.

yaklaşıyor ve o tarihlerde Adanadayım(memleketim) beklerim =)

Keşke gelebilsem :slight_smile:

Altın Koza’nın gezici sinema tırı Anadolu yollarında

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce bu yıl 19’cusunugerçekleştirilecek Altın Koza Film Festivali kapsamında hazırlanan ”Gezici Sinema” tırı 38 ilde 61 noktada film gösterimi yapacak.

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Adana Tren Garı önünde park eden ”Gezici Sinema” tırında düzenlediği basın toplantısında, Adana’nın geçmişinde Türk sinemasının, Yeşilçam’ın çok büyük önemi olduğunu hatırlatarak, 1940’lı yıllardan beri Adana’nın Türk sinemasıyla iç içe olduğunu söyledi. Aldırmaz, tırın önünde Hacivat ve Karagöz gibi çeşitli gösteriler yapılırken, tırın arkasında da vatandaşların tahta sandalyelerde Türk sinemasının değerli yapımlarını seyredeceklerini dile getirerek, ”Geçmişte 200 tane yazlık sinemanın bulunduğu bu coğrafyadan, sinemanın büyülü yapısını bütün Anadolu’ya yansıtacağız. Hedefimiz, hem Türk sinemasına destek vermek hem de sinemanın Anadolu’yla kucaklaşmasını sağlamak. Tırımız 38 ilde, 61 noktada 14 bin 500 kilometre yol yapacak” diye konuştu.