Andal İstilası


#1

Andal İstilası


Yer: Westeros
Sonuç: Boğaz’ın tüm güneyinin işgali, İlk Adamların Kuzey’e sürülmesi, Ormanın Çocukları’nın gözden kayboluşu.
Taraflar: Andallar / İlk Adamlar, Crannoglar, Ormanın Çocukları
Önemli Komutanlar: Sör Artys Arryn / Kral Tristifer IV Mudd, Kral ristifer V Mudd, Griffin Kral, Dağ Kralı, Kış Kralları

Andal istilası, Andallar tarafından Essos’tan Westeros’a yaptıkları göçten meydana çıkmıştır. Bu olay Aegon’un karaya ayak basışından önce 6000 – 4000 yılları arasında gerçekleşmiştir. Andalların göçü genel olarak savaş içinde gerçekleşmiştir. İlk Adamlar’ın eski krallığı yok edilmiş ve Ormanın Çocukları kuzey’e itilmiştir. Bazen Andallar ile İlk Adamlar arasında, Hightower Hanesi’nde olduğu gibi barış dolu evliliklerde olmuştur.

İstila
İlk Adamlar’ın yerleşmesinin ve Ormanın Çocukları ile 4000 yıl boyunca uyum içinde yaşamalarının ardından Andallar ilk işgalcilerdi. Andallar, Essos kıtasından Andalos’un Tepeleri’nden geldiler. Andallar, çelikten silah ve vücutlarında kendi tanrılarının sembolü olan yedi noktalı yıldız taşıyan uzun boylu savaşçılardı. Ve sonunda tıpkı 1000lerce yıl önce İlk Adamlar’ın yaptığı gibi Westeros’a geldiler.

Parmaklar (Fingers), Andallar’ın ilk ayak bastığı ve İlk Adamlar’ın bugün Vadi olarak bilinen bölgesine yakın bir yerdir. Savaş Andallar ve İlk Adamlar arasında yüzlerce yıl sürdü ama sonunda Westeros’un güneyinde kalan altı krallığı düşürdüler. Sadece Kuzey’deki Kışın Kralları işgal edilemedi. Andallar, büyün yürek ağacı koruluklarını yaktılar ve Çocukları bulduklarında onları öldürdüler. İlk Adamlar’ın inanışlarını iğrenç buldular ve Güney’deki sayısız İlk Adam’ı katlettiler. Kendilerine ait büyük krallıkları oluşturdular ama bu süreç biraz yavaş oldu çünkü işgallerinden sonra yaklaşık 2000 yıl Demir Adaları genişlettiler.

Sonuçta, Andal kralları güçlerini birleştirdiler ve Mudd Hanesi’nin bastırılmasıyla Andallar Kuzey’i istila etmesi mümkün oldu. Nedense her saldırıda Boğaz’(Neck)daki Crannoglar (Crannogmen) ya da Moat Cailin surları tarafından geriye itildi. Sonunda Andallar direnmekten vazgeçti ve Kuzey’in barış içinde yaşamasına izin verdi. Yine de binlerce Andal, kanlı başarıları ve hanedan evlilikleri yoluyla Kuzey’e girebildi.

Sonuçlar
İstilanın ana sonucu, Çocuklar’ın Westeros’u terk etmesi ve yavaşça nesiller boyunca kaybolmasıdır. Andal İstilası sırasında ve sonrasında Westeros’un güneyinde beş krallık oluşturuldu. Bunlar; Tepe(Arryn Tepesi), Kaya Krallığı, Reach Krallığı, Demir Adalar Krallığı, Nehir Krallığı ve Fırtına Toprakları Krallığı’dır. Bu arada Dorne savaş halindeki devletler için konfederasyon bir yer olarak rol oynadı.

Andallar, İlk Adamlar’dan önce sadece semboller olarak bilinen yazı yazmayı öğretti. Ayrıca Westeros’a Yedi İnancı’nı da öğrettiler. Ve krallıklarına bu inancı kök saldılar. Boğaz (Neck)’da ki Eski Tanrılar inancı büyük ölçüde azaldı ( Demir Adalar bu konuda büyük bir istisnadır. Boğulmuş Tanrı inancı aslında Andallar’ın işgali sonrasında kabul edilmiştir). Ayrıca demirden silahları da tanıttılar, savaşlarda at kullanmayı ve şövalyelik sistemini de Andallar getirmiştir.

blog: http://www.gameofthronestr.com/andal-istilasi/


#2

Ormanın Çocuklarına üzüldüm.Şuan geçerli olan şeyler Andallardan gelmiş…


#3

bu yazılanlara göre Arryn Ailesin’nin çok daha iyi yerlerde olması gerekirdi diye düşünüyorum ama nerdeyse adları bile geçmiyor.


#4

Güçlüler zaten sadece savaşa girmiyorlar.


#5

ilk insanlarda işgalciydi. uzun savaslardan sonra onlarda barıs donemıne girdi. ama cocukların katli fena olmuş


#6

surun kuzeyinde hala ilk insanların yaşadığı söyleniyor. bu arada arryn prensi neydi öyle 10 yaşına gelmiş hala annesinden süt emio. baya komikti orası.


#7

Amerika’nın kuruluşuna benziyor


#8

surun ötesine bakmana gerek yok starklarr ve birçok kuzey hanesinin kökeni ilk insanlar. Ayrıca bence arryn hanesinin soyu tükenecek:D


#9

Bence falan diyorsun ama kitapları okumuş adamlarsınız :smiley:


#10

Öyle olucak olsaydı spoiler içine alırdı.


#11

benim kafa gitti ya ormanın çocuklarından bahsetmek istemiştim ben


#12

hayır sadece kişisel fikrim ayrıca çocuğun hasta olduğunu biliyor ve başka arryn yok


#13

İlk Adamlar olarak bahsettiğiniz şeyden kasıt İlk İnsanlar mı? Doğru çevirisi İlk İnsanlar mı oluyor yoksa İlk Adamlar mı? İkilem çıkmaya başladı bu konuda.


#14

ingilizcesinde tam olarak ne yazıyor ona bakmak lazım


#15

kaynakta first men yazıyor buradaki men aslında “halk” olarak kullanılmış ama bazı çevirilerde direkt kelime anlamıyla “adamlar” olarak çevrilmiş ama ikiside aynı olsa da doğrusu insanlar


#16

ben çevirilerime ilk başladığımda firstmen ismini İlk İnsanlar olarak çevirmiştim fakat sonra blogta bu ismin ilk adamlar olarak çevrildiğini gördüm ve o zamanlar game of thrones serisine yabancı olduğum için herhalde doğrusu budur dedim ve öyle çevirmeye devam ettim. Öylede gitti :slight_smile:


#17

Sonradan ben o başlığı “İlk İnsanlar” olarak düzeltmiştim. Bundan sonra sen de çevirilerinde “İlk İnsanlar” olarak kullan istersen. :smile:


#18

Öyle yaparız artık :slight_smile:


#19

Aslında yazar Amerikanın kuruluşuna değil de, saksonların ingiltereyi istila etmesi ve oradaki hakla karışıp Anglosaksonları oluşturmasından esinlenmiş. :slight_smile:

Aslında her ne kadar fantastik olsada hikayenin bir çok bölümünde dünya tarihinden esinlenerek kurgulanmış olaylar var.


#20

Ama birçok popüler fantastik eserde var bu. Her ne kadar başka bir dünya olsada eser mutlaka geçrek hayata dayanmalıdır.