Anita Blake Vampir Avcısı Serisi

Anita Blake Vampir Avcısı serisi fantastik kurguda ki en ilginç serilerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Laurell K. Hamilton tarafından kaleme alınan seri dünyanın dört bir yanından ki vampir mitlerine sadık kalarak özellikle iskandinav ve slavik mitlerini hikayeye çok iyi bi şekilde yediriyor.

Günümüz dünyasında geçmekte olan hikaye 1. Kitap “Suçlu Zevkler” le başlıyor. Baş kahramanımız “latince hayat veren anlamıma gelen anima” kelimesinden türetilmiş animatör adı verilen bir ölü diriltici. Ve aynı zamanda Vampirlerin kendisine taktığı isimle “Cellat”.

Anita Blake i diğerlerinden ayıran en önemli özelliği nadir rastlanan ve yüz yıllardır gözükmeyen bir güçte, çok güçlü bir “Necromancer” olması.

Vampirler, likantroplar (şekil değiştirenler), vudu rahipleri, periler, binlerce yıllık canavarlar ve tüm bunlarla uğraşmak zorunda kalan Anita Blake.

Vampir hikayelerinin romantizme kayan konseptlerinden rahatsız olanlar için ; aksiyon, korku, polisiye, erotizm (ama ağırlığı 11.kitaptan itibaren artıyor) oyun içinde oyun ve cinayetlerle geçen bir seri.

Her fantastikçinin okumasını tavsiye ettiğim bir seridir.

  1. Kitap : Suçlu Zevkler
  • Şehirde ki en güçlü baş vampirlerden bir kaçının öldürülmesinden sonra Şehrin Efendisi olan baş vampir Anita Blake’in yardımını ister. Ve hikaye başlar. Bu mücadelede ki en büyük destekçisiyse bir kiralık katil olan ve insanlar çok kolay gelmeye başlayınca likantrop ve vampir avlamaya başlayan canavarlar dünyasının “ölüm ismini taktığı Edward tır.”
  1. Kitap : Gülen Ceset

  2. Kitap : Lanetliler Sirki

Not : Serinin Türkçeye çevrilmiş 16 kitabı bulunmaktadır. Her kitapta olaylar sadece vampirlerle sınırlı kalmamış inanılmaz bir konu genişliğine ulaşmıştır. Seri hakkında merak ettiğiniz herşeyi burada cevaplandırabilirim arkadaşlar.

Suçlu Zevkler Arka Kapak :

“Doğru söylüyordu. Kapıyı kapatıp onu karanlık ve sıcak yolda bıraktım. Ölüleri diriltip yaşayan ölüleri huzura kavuşturuyordum. Yaptığım şey, kimliğim buydu. Eğer motivasyonumu sorgulamaya başlarsam, vampirleri öldürmeyi de bırakırdım. Bu kadar basitti. Bu gece motivasyonumu sorgulamıyordum, o zaman hala, bana verdikleri ismi taşıyan bir vampir avcısıydım. Ben Cellatım.” Ruhun karanlık arzularını, Laurell K. Hamilton’dan daha iyi kimse bilemez. New York Times çok satanlar listesinin üst sıralarından inmeyen Hamilton, Suçlu Zevkler’de bizi Anita Blake ile tanıştırıyor. Anita, esmer, ufak tefek ama çok tehlikeli bir ölü diriltici ve vampir avcısı. Fakat şehrin en güçlü vampiri onun yardımına ihtiyaç duyunca, Anita en büyük korkusuyla yüz yüze geliyor: Karşısında kendi duyduğu açlığı Anita’da da uyandırıp onu baştan çıkartabilecek bir adam var. Karanlık sokaklarda bir köşeye sinmiş, avlanmayı bekleyen yaratıkların korktukları tek bir kişi var: Anita Blake…

  1. Kitap Gülen Ceset Arka Kapak :

1.Baskı Kapağı ;

  • Zombileri morga götürüp orada üzerinde testler yapmayı denemişlerdi ama küçük parçalar kaçıp olabilecek en garip yerlerde saklanmaya başlamıştı.

  • Zombi yavaşça dönüp komedyene baktı ; hareketleri acı veriyor gibiydi. Adamın gözleri zombiye kaydı, sonra seyirciye geri döndü, gülümsemesi geri geldi. Zombi ona bakmaya devam ediyordu. Bunun adamın çok hoşuna gitmediği belliydi. Onu pek suçlamıyordum. Ölüler bile kötü esprileri sevmezdi.

Anita Black temposu bir an bile düşmeyen maceralarla boğuşuyor. Bir ölü diriltmek için bir milyon dolar teklif eden bir adamdan kurtulmak, ne olduğu belirsiz bir katil zombiyi bulmak ve şehrin yeni efendisi başvampir Jean-Claude’un çıkma tekliflerini atlatmak da bunlardan bir kısmı…

  1. Baskı Arka Kapak :

Laurell K. Hamilton’ın romanları, okuyucuları, ölü diriltici ve vampir avcısı Anita Blake’in tehlikeli dünyasına götürüyor. Yeraltından bir yaratık St. Louis’de dehşet saçıyor. Ve Anita bazı sırların gömülü, bazı insanların da ölü kalması gerektiğini öğrenmek üzere…

“Çok tehlikeli biriymişim gibi davranıyorlar bana. Oysa hiç abartmıyorum ki… Ölüleri diriltip birkaç vampir öldürüyorsun sonra da insanlar seni canavar olarak görmeye başlıyor. Tamam, bu bazen üzücü. Ama artık… Avantajları da var. Cidden buraya silahsız geleceğimi mi sandın, diye sordum mesela. Sesim kulakta ciddi ve gerçekçi tınlıyordu. Hayatın üstüne bahse girmek ister misin?”

“Yetişkinler için Vampir Avcısı Buffy… Aksiyon hiç durmuyor.”
-The New York Review

kitabı okumadım yanlız takip eden bir arkadaşım var anlattığı kadarıyla bile bende hayranlık uyandırmayı başardı umarım filmide bir an önce çekilir sabırsızlıkla bekliyor olacağım…

biara dizi çekimleriyle ilgili biseyler dönüyordu forumlarda tek kelimeyle harika olurdu ama hala bi ses yok… =/

Sadece ilk kutabını okuyabildim. Sınav belasından kurtulursam bir bu seriyi bir de zaman çarkını bitireceğim.

2 cok sevdiğim seri Zaman Çarkını henüz bitiremedim Anita Blake in de 17.kitabını bekliyorum cok fazla sarıyor :slight_smile: sınavlar hep bela kolay gelsin bende inş kurtulup okulu bitirebilirsem yeni serilere baslayacağım :slight_smile:

  1. Kitaba kadar gelebildin ve hala çok sarıyor diyorsun. Duyduğum kadar iyi bir seri o zaman.

Buffy The Vampire Slayer’ın konusuna benziyor :slight_smile:

Bu tarz kitaplar hep ilgimi çekmiştir :smiley:

ve 17. kitapta çıktı :)) ama finaller nedeniyle hala alıpta başlayamadım =/ en güzel yanı çok fazla karakter kendini sevdiriyor bu seride :slight_smile: