Antik Mısır'da Kedilerin Yeri Ve Arya-Kedi İİişkisi

Grrm’in mitlerden esinlendiğini biliyoruz. Arya’nın wargladığı hayvan olan kedinin Antik Mısır mitinden esinlendiğini düşünüyorum. Haydi Antik Mısır’da Tanrıça olarak bilinen Bastet ile Arya arasındaki benzerliklere bakalım.

Tanrıça Bast, Tanrılar Tanrı’sı Ra’nın kızı ve aynı zamanda da bütün bir ülkenin Koruyucu Tanrıçasıdır.

İlerleyen zaman içinde, çoğu katip ismini Bastet olarak yazmıştır. Halbuki Bast isminde, zaten dişilik takısı bulunmaktadır. Fakat, katipler Bast’ın erkek ismi olduğunu düşünmüşler. Bastet isminde ise, iki adet dişilik takısı olmuştur.

Mısır mitolojisine göre Bastet, günün birinde, bu yüce tanrıça babasına öfkelenerek, Mısır’ın güneyindeki Nubai (Nübye) çölünde inzivaya çekilir ve kendini bir aslana dönüştürür. Kimseyle görüşmez, kimseyle yan yana gelmez. Harabesine razılıkla boyun eğmiş bir gömü misali devam eder yaşamaya.

Koyu, katmanlı bir tabakayla perdelenen gözlerinin gerisinde çok, çok ağır ve neredeyse elle tutulur bir yalnızlık vardır. Fakat kimseler görmez, bilmez onu. Çünkü bir aslanın öfkesiyle susar Tanrıça Bastet. Sesi, adeta uçsuz bucaksız, dipsiz, derin bir iç çığlığa dönüşürken Tanrıça, ruhunda açılan yaraların boşluğuyla sadece ama sadece susar. Bir türlü diline ulaşmayan kelimeler, yüreğine doğru uzanan en gizli damarlarının içinde birer birer infilak ederken o, sadece susar.

Ne ki, bir sabah vakti, “Yeter!” diye haykırır Bastet. Bir anda, ruhunun ölü soğukluğunu bütünüyle kırmak ve içinde büyüyen o boğum boğum boşlukları yarıp geçmek isteğiyle dolar. Kendini, sessizliğin puslu kasvetinden çekip çıkartmak ister. Doğruca Nil’in efsunlu sularına bırakır bedenini. Günler, geceler boyu durmaksızın yıkanır, yıkanır, yıkanır… Ve en nihayetinde ılık, yumuşak ve sevimli bir kedinin cisminde geri döner evine. Öfke, nefret, kin, hırs, kıskançlık… artık hiçbiri yoktur gönlünde. Çünkü bir kedinin buram buram şefkat kokan tüyleri arasında asla barınamaz böylesi duygular.

Tanrıça Bastet, öfkesine teslim olmak yerine yaralarını kendi kendine iyileştirebilmeyi bildiği için bir kediye dönüşmüştü. Kedi olmak, onun için bir ödüldü zira. İçini kasıp kavuran o gececil yorgunluğundan kurtuldu, gerindi, esnedi, yalandı, temizlendi, düşündü ve bütün kediler gibi ait olduğu benliği, ait olduğu özü ve ait olduğu evi gerisingeri buldu.

Koruyucu Tanrıçasıdır. Seride -hangi kitap olduğunu hatırlamıyorum.- Jon’un, hayalet kılığına girdiği bir bölüm vardı. Sansa, Arya, Bran ve Robb yeraltı mezarlarına indiler. Jon, onları korkutmak için hayalet gibi davrandı. ( Ve Arya’dan yumruk yedi.:sweat_smile: ) Arya, kardeşlerini KORUMAK için öne atıldı ve jon’a yumruk attı.

Katipler Bast’ın erkek ismi olduğunu düşünmüşler. Serinin başından beri herkes Arya’yı erkeğe benzetiyor.

Çok ağır ve neredeyse elle tutulur bir yalnızlık vardır. Arya da kendini bu yalnızlıktan kurtarmak için sürü oluşturmaya çalışıyordu.

Ruhunda açılan yaraların boşluğuyla Kızl Düğün’den sonra, kalbinin yerinde bir Boşluk olduğunu söyledi.

Ruhunun ölü soğukluğunu bütünüyle kırmak ve içinde büyüyen o boğum boğum boşlukları yarıp… Arya’nın artık Ölü Soğukluğuna sahip olduğunu ve soğukkanlılıkla öldürdüğünü biliyoruz. Arya artık buna dayanamayacak( Paralelliğe bakınca bu bir Foreshadowing )

Öfke, nefret, kin, hırs, kıskançlık… Artık hiçbiri yoktur gönlünde. Arya’nın içinde bu duygular var. Bu duygulardan arınacağının foreshadowing’i

Bütün kediler gibi ait olduğu benliği, ait olduğu özü ve ait olduğu evi gerisingeri buldu. Kışyarı’na, ( Ya da Jon’un yanına. Jon, Arya’nın evinin kendisini yanı olduğunu söyledi ) Arya Stark olarak dönecek.

Ben, Grrm’in Tanrıça Bastet’den esinlendiğini düşünüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

4 Likes

Seninle ayni fikirdeyim Arya önce psikopata bağlayacak ama sonra bu duygulardan kurtulacağını düşünüyorum.
Çünkü asioaf evreninde herkes psikopat olmaya başladı. Arya da bu listeye katılırsa abartı olur.

Catelyn Stark (hepiniz biliyorsunuz yaptiklarini)
Jon Snow (dirildikten sonra değişecek)

BELKİ Cercei ve Dany de psikopata bağlar. BELKİ

Eğer Lanna Tyrion Lannister in kızıysa belki dost olurlar.

Disi aslan ve disi kurdun dostlugu

Biri Cercei 2 digeri Lyanna 2

Güzel olurdu.

1 Like

GRRM’in Arya hikayesi için esinlenmesinin ne olduğunu bilmiyorum ama Bast ile benzerliği ve seride sürekli kedilerle haşır neşir olması; kedi-ay şehri sayılabilecek Braavos’ta Ölüm’e tapanlar tarafından eğitim görmesi göz önüne alındığında “olabilir” diyorum.

Bahsettiğim Hayalet hikayesi 1. kitapta Saray’dan kaçarken aklına geliyor.

Syrio onu sürekli kedi peşinden koşturdu(hatta 1. kılıç olması bile kedi sayesinde idi Syrio’nun); kesik kulaklı siyah piç denilen kedi (muhtemelen Balerion) favorisi hatta Braavos’ta iken onu özlemişti. Yine Braavos’da iken kedilerle takılıyor ve kediler onu seviyor; ilk wargladığı hayvan kedi(Nymeria’yı saymıyorum). Kanalların Kedisi olarak dolandı.

Bunlara bakınca “denk gelmiş” denemez, kasıtlı eklenmiş bunlar ama ne? Bast hikayesi buna bir cevap olabilir.

EKLEME: Bu ablanın isminin manası Devouring Lady imiş; Yakıp yok eden ya da Yitip Bitiren Leydi. Özetle “yıkım” ile alakalı.

Ben bunu daha önce de okumuştum aslında; Aslan Başlı iken ismi Sekhmet; kana susamış ve neredeyse insan ırkını yok etmenin eşliğine gelmiş ama babası, (Ra) onu bir şekilde uyutmayı başarmış ve sonra o da normale dönmüş. Artemis’e denk geliyormuş galiba. Mısır olayları biraz karışık malum. :slight_smile:

2 Likes

Yunanların mısırı işgal ettiği zamanlarda bir kültür kaynaşması olmuş. Artemis’e denk gelmesinin sebebi de bu.(Adamlar orayı bile karıştırmış.:sweat_smile:) Bazı tarihçiler, Sekhmet ile ayrı tutuyorlar. O yüzden o konuya çok girmedim. Gerçekten Mısır olayları karışık. Tam Martinlik.:slightly_smiling_face:

1 Like

Okuyunca çok mantıklı geldi böyle bir benzerlik. Çokta isterim Arya’nın hikayesinin böyle bir konudan esinlenmesini.Benim düşüncem Arya’nın bir şekilde şuan ki yalnızlığından öfkesinden arınıp bir orduyla Westeros’a dönmesini ve ortalığı karıştırmasını istiyorum :smiley: Zaten kurdunun adıyla da hikayesi çok paralel olacaktır diye ümit ediyorum.

3 Likes

ehehee değil mi? Stannis’in şövalyesi Braavos’a gidip kiralık birliklerle gelecekti, bir bakarsın onlarla geliyormuş. :smiley:

1 Like

Arya’nın kendini kedilerle bağdaştırdık bir bölüm var. Benim çok hoşuma gidiyor.

“Cat zaman zaman, hangisinin daha hızlı davranacağını görmek için kedilere bir midye atıyordu. İri kedilerin çok nadir kazandığını fark etmişti, ödül ekseriyetle daha küçük ve daha çevik bir hayvana gidiyordu; zayıf, sefil ve aç bir kediye. Benim gibi, dedi Cat kendine.”

Kesinlikle yaa :smile: Braavos’ta yapılacak yeni seçimlerle ilgisi olmasını da çok istiyorum. Bu şehrin çok güçlü bir filosu var. Nymeria ile buradan bir bağlantı yakalamasını çok isterim.

2 Likes

Bu güzel, doğru. Yani bunu bir çeşit işaret gibi de görebiliriz? Arya her daim kazanacak. :heart_eyes::crazy_face:

Biraz uçuk bir beklenti bizimki aslında; durduk yere Braavos niye kıza filo vb. bir şey versin ki ama güzel olurdu. hihih

2 Likes

Beklentiye girip hayallerinin suya düşmesi mi? Tam benlik ehehehehe :laughing::laughing:

DD’ye bunun için teşekkür edebiliriz, şerbetlediler bizi. :slight_smile:

Hiç bir işe yaramadılar demeyiz işte. :partying_face:

1 Like

Bir teoride Arya’nın Braavos’un yeni seçilen Deniz Lordu’nu baştan çıkaracağı falan yazıyordu.

1 Like

Pek sanmıyorum ama dediğim gibi güzel olurdu :slight_smile: Yani teknik olarak ne vaat edecek Arya, bunun için? Görmek isterdim :crazy_face:

@sakura Dediğin bölüm cidden güzelmiş sevdim :smiley:

2 Likes

Az önce aklıma geldi. Arya, KL’den kaçtığından beri sık sık ağaçlara tırmanır ve pratik yapardı. Ağaçtan ağaca rahatça atlayıp, dengede durma işini de iyi yapıyordu. Ağaçta olduğunu fark etmiyordun bile. Kedilerin ağaç ilişkisi düşünülür ise bir ihtimal bu da kedi-arya ilişkisi için işaret olabilir.

2 Likes

Haklısın. Teşekkürler.:smiling_face_with_three_hearts:

1 Like