Arianne Martell'in Kaderi

The Order of the Green Hand kanalında paylaşılmış bir videoyu çevirmek istiyorum. Her zaman ki gibi kendi cümlelerimle.

Başlık isminden de anlaşılacağı üzere ana konu Arianne’nin kaderi… daha belirgin olmak gerekir ise ölümü. “Tatlı” kuramımı hatırlayanlar için prensesin öleceği iddiası zaten yeni bir şey değildir. Video’nun onun ölümünden ziyade nasıl öleceğine dair bir fikir var. Elbette -anladığım kadarıyla- bu ölüm de 6. kitapta gerçekleşecek. Bence gayet mümkündür. Dahası ölümüne sebep olacak şeyin de 6. kitapta yayımlanan POVlarında gizli olduğu konuşuluyor.

Bunun için elbette kardeşi Quentyn’nin bölümlerine de bir uğrayacağız çünkü onun ölümünün haber veriliş şekli ile Arianne’nin ölümünün haber veriliş şeklinin benzerlik içerdiğini düşünüyorlar.

İki kardeşin de hikayesinde çok belirgin paralellikler söz konusu.

• İkisine de babası tarafından çok önemli vazifeler verilerek Dorne’un kaderinin onların başarısında yattığı söyleniyor.
  • İkisi de babalarının verdiği görev için uygunsuzlar.

Quentyn göreceli olarak parlak bir çocuk olsa da zeki biri olmadığı aşikar ve elbette ablasının aksine yakışıklı bir görüntüsü de yok. Kızlar, -bilhassa güzel kızların- onu tedirgin yaptığı da biliniyor. Ablası onu vazifeşinas ve kitap kurdu ama sıkıcı biri olarak tanımlıyor. Babasının gizlice verdiği vazife; dünyanın yarısını geçip “dünyanın en güzel kadınına” ulaşması ve onu evlenmeye ikna ederek Dorne’a getirmesini içeriyordu (Videoda bir de ejderha sürücüsü olması demiş ama bu kısmı hatırlamıyorum ama Quentyn’nin böyle bir şeye yeltendiğini biliyoruz). Bilhass “ejderha sürücüsü” olması bu yolculuğun en olmayacak şeylerin başında geldiği ortada ve dahası güzel kızlarla arası olmayan, gerilen ve çok da zeki sayılmayacak bir oğlan için uygun vazife de değil. Arianne bile Dany gibi bir genç kızın Quentyn gibi birinde istediğini bulamayacağını düşünmüştü.

(Elbette Doran, Dany’nin en başta Dorne gücünü yanına almayı arzulayacağı gibi şeyleri düşünmüş olabilir, nasıl Aegon için Dany’nin evliliğini reddetmesi bir olasılık değilse tahtı isteyen Dany’nin Dorne desteğini elini tersiyle itmesi Doran için bir seçenek olmayabilir. Bu yüzden evlilik çağındaki tek oğlunu Dany’e göndermesi olağan)

Arianne ise kardeşinin aksine güzel ve baştan çıkarıcı bir kadın. Babası onu da (gerçek olup olmadığını anlamak için) Aegon ve Jon Conn.'un olduğu Fırtına topraklarına gönderiyor. Mantıken Arianne bu iki adamın hiçbiri ile tanışmadı ve Doran da ona bu konuda yardımcı olabilecek birini göndermedi. Arianne’nın baştan çıkarma yeteneği dışında bir şeyi var gibi görünmüyor ve bu da Jon Conn. gibi bir adamda işe yaramaz. Arianne de kardeşi gibi bir savaş bölgesine gidiyor, hem de onları bu savaş ortamında koruyabilecek adamlar olmadan.

Burada bir parantez açmışlar ve vurgulamışlar: Doran, Dorne’un varisini ve ilk doğan oğlunu; Dorne’un kaderini elinde tuttuğu söylenen bir vazifeyle; başarı şansları düşük-savaş alanına- korumasız göndermiş. Quentyn’nin son POVlarında kötü ölümüne dair bir çok FS içerdiğine dikkat çekerek aynı şeyin ablası için de geçerli olduğunu söylemişler ve Quentyn’nin ölümünü işaret eden kısımlara dönmüşler.

Quentyn’nin Ölümü

Anlamıyorlar. Quentyn’in arkadaşları, onun burada oluşunun gerçek amacını unutmuşlardı. Yol Daenerys’ten geçiyor, ona doğru gitmiyor. Daenerys ödülün kendisi değil, ödüle giden vasıta.

Sonra, ejderhayı çalmaya karar veriyor elbette ve oradan son POV’a geçiyoruz.

Prens, tavanı seyrederek, uyumadan rüya görerek, hatırlayarak, hayal kurarak, keten örtülerin altında dönüp durarak, ateş ve kan düşünceleriyle yanarak yatağında uzandı.

Sonra kalkıyor ve mumları yakıyor.

Uzunca bir zaman muma baktı, sonra kadehini masaya bırakıp avcunu alevin üzerine koydu. Elini aleve değecek kadar aşağı indirmek için bütün cesaretini kullandı. Alev avcuna dokunduğunda, prens bir acı çığlığı atarak elini geri çekti.

“Quentyn, delirdin mi?”

Hayır, sadece korktum. Yanmak istemedim.

Elbette Quentyn de ölmek istemiyor ama vazifesini yerine getirme aşkı ağır basıyor. Prensin nasıl öldüğünü bildiğiniz için onun son bölümünde en başta ateş ile ölümüne işaret ettiğini görüyorsunuz. GRRM bize bunu sunmuş ve dahası arkadaşı Gerris de sürekli olarak bu olayın hayatına mal olacağına dair endişelerini dile getirmiş. Quentyn bu sırada sürekli geriye nasıl dönmek istediğini, neler yapmak istediğini; kısaca eski hayatına dönüp kaldığı yerden devam etme arzusunu içinden bize anlatıyor. Ölmek üzere olan bir adamın vedası gibi geliyor tüm bunlar. Bilirsiniz filmler ve dizilerde de karaktere ölmeden önce dram yaptırırlar ve biz, bunu ironik buluruz. Neyse, sonuç olarak Dorne prensi bir ejderha ateşiyle yanıp kül oluyor. Ah bir de eklemem lazım ki 5. kitapta Buz ve Ateşin Şarkısı “Tatlı” İşaretler - 5 konumda da “tatlı” işaretler aldığını söylemiştim.

Kapı açıldı. Tedbir olarak içeri önce Gerris girdi, Quentyn onun hemen arkasındaydı, en arkada iri adam vardı, içerideki hava, mavimsi bir dumanla pusluydu. Dumanın tatlı kokusu; idrarın, ekşi şarabın ve çürük etin daha keskin ufunetini tam olarak gizleyemiyordu.

Sonunda dinlenmekten umudunu kesen Quentyn Martell, çalışma odasına gitti, bir kadeh şarap doldurup karanlıkta içti. Şarap, prensin dilinde tatlı bir teselli bıraktı, Quentyn bir mum yakıp bir kadeh daha doldurdu. Şarap uyumama yardım edecek, dedi kendi kendine, ama bunun bir yalan olduğunu biliyordu.

Arianne’nin Ölümü

Bana inanıyor.Onu hayal kırıklığına uğratmayacağım.

Doran’ın Arianne’den istediği şeyi başarma ihtimali %0 hatta kardeşinin bir ihtimal görevini yerine getirme şansı bile vardı; Dany’nin evliliği kabul etmesi yahut bir damla ejderha kanının sürücü olması için yeterli olma ihtimali bir nebze dahi var iken Arianne’de bu da yok. Ne Arianne ne de yoldaşları Jon Conn. yahut Aegon’u hiç tanımadı ama buna rağmen bu vazifeye gönderildi.

Bu işi başarma şansı nedir ki? Doğruca onlara soracak mı? Onlar da elbette ki “evet” diye cevap verecek. Sözlerini doğrulama imkanı yok. Doran bile onların doğruluğunu anlama adına işe yarar bir bilgi vermedi. Ona sadece dikkatli olmasını, bunun tehlikeli olduğunu söyleyerek Dorne’un kaderinin ona bağlı olduğunu söyledi, aynı kardeşine söylediği gibi.

Bu şekilde yaklaşınca Doran’ın iki çocuğunu neredeyse kesin bir ölüme gönderdiğine inanmakta zorluk çekebilirsiniz. Lakin Doran’ın Jon Conn.'un ve Aegon’un karaya ayak bastığını ilk duyduğunda verdiği tepki düşünmeye değer.

.“Altın Mürettebat özgür toplulukların en iyisi ve en kalabalığıdır ama 10 bin paralı askerle Yedi Krallık’ı almayı ümit edemeyiz. Elia’nın oğlu…bu Aegon’un gerçek Aegon olduğunu nasıl bilebiliriz?” Bunu söylediği sırada sesi kırılmıştı.“Ejderhalar nerede?” diye sordu.“Daenerys nerede?”

Ama Arianne prensin sormak istediği sorunun “Oğlum nerede?” olduğunu biliyordu.

Arianne ise onun aslında içten içe oğlunun nerede olduğunu sorduğunu farz etti, düşündü ama Doran’ın sorduğu şeyler bunlar değildi. O tam olarak Quentyn’ni alması için gönderdiği şeylerin nerede olduğunu sordu, oğlunu değil.

Hayal edin, bu durumda siz ve aileniz olsaydı; aylar sonra böyle bir haber karşısında anne babanız “oğlum/kızım nerede?” diye mi sorardı yoksa Doran’ın sorduklarını mı? Elbette sizin nerede olduğunuzu merak ederdi. Lakin Doran merak etmişe benzemiyor. Eh Doran bir çocuğunu neredeyse kesin bir ölüme göndermiş ise aynısını neden bir diğerine yapmasın ki? Bilhassa istemediği bir varisi. (Onu istemediğini düşünüyorlar varis olarak) Doran 3. oğluna kişisel bir koruma verirken varisini bundan mahrum bırakmış görünüyor. Doran’ın nihai amacı 3. çocuğunun önünü açmak, diye düşünmüşler.

(Ben bu kısma katılmıyorum elbette. Doğrusunu söylemek gerekir ise bu arkadaşların bazı karakterler ve altında yatan şeyler hakkında çok manyak fikirleri vb. var ve çoğuna katılmıyorum. Misal ortada fol yok yumurta yok tek bir cümleden Rhaegar’ın psikopat falan olduğunu söylemişlerdi.)

Arianne’nin 6. kitap POV’una geçtiğimizde Quentyn’de olduğu gibi ölümüne dair FS görüyoruz.

“İlk başta korsanlar ve dolandırıcılar olduğunu duymuştuk,” dedi Valena.“Sonra Altın Grup olduğu söylendi.Şimdi de doğum hakkını geri almak için mezarından kalkıp gelen Jon Connington olduğu söyleniyor; Deli Kralın Eli. Her kimlerse,Griffin’s Roost onlara teslim oldu.Rain House,Crow’s Nest,Mistwood ve hatta Greenstone’da.Hepsi alındı.”

“Ve Kırık Kol’da deniz canavarları ortaya çıkmış,gemilere saldırıyorlarmış,” dedi Valena.“Deniz kana bulanıyormuş,üstadımız öyle diyor.Suda cesetler var.Birkaç tanesi sahilimize vurdu ve bu yarısı bile değil.Yeni bir korsan kral Torturer’s Deep’te karaya çıkmış. Kendine Deniz Lordu diyormuş.Fakat bu seferkinin devasa gemilerden oluşan gerçek bir donanması varmış.Denizden gelmeyerek akıllılık etmişsiniz. Redwyne filosu Stepstones’u geçtiğinden beri bu sularda tuhaf yelkenler süzülmeye başladı. Myrliler,Volantisliler,Lysliler,hatta Demir adamlar. Bazıları Gazap Burnu’nun güney sahiline çıkabilmek için Dorne Denizi’ne girdi.Babanızın emrettiği üzere sizin için hızlı ve güvenli bir gemi bulduk,ama yine de…çok dikkatli olun.”

İlk POV’da deniz’in korsanlar, krakenler ve diğer kötü şeylerle dolduğunu öğreniyoruz. Yani GRRM bize denizin şu anda tehlikeli bir yer olduğunu anlatıyor. Arianne ondan sonra deniz yoluyla Fırtına topraklarına doğru yol alıyor. 2. POV’da prenses, babasının üstat ile Fırtına topraklarındaki fırtınanın sebebini tartıştığını hatırlıyor.

Arianne bir keresinde babasını ve Üstat Caleotte’yi bir rahiple Dorne Denizi’nin kuzey ve güney tarafının neden bu kadar farklı olduğu konusunda tartışırken duymuştu. Rahip, deniz tanrısının ve rüzgâr kraliçesinin kızlarını çalıp onların ebedi düşmanlığını kazanan ilk Fırtına Kralı Durran Godsgrief yüzünden olduğunu düşünüyordu. Prens Doran ve üstat daha çok su ve rüzgâr konusuna yönelmiş ve Yaz Denizi’nde oluşan büyük fırtınaların nasıl bütün rutubeti topladığını ve kuzeye doğru harekete geçip Gazap Burnu’na vurduğunu konuşmuşlardı. Babası, garip bir nedenden dolayı fırtınaların Dorne’a uğramadığını söylemişti. “Ben nedenini biliyorum,” diye cevap vermişti rahip. “Hiçbir Dorne’lu iki tanrının birden kızını çalmadı.”

GRRM 2. POV’da 2. kez denizin tehlikeli olduğunu vurguluyor. Haldon ile tanıştıklarında yarı üstat, Fırtına Burnu’nun düştüğünü ve onları, gemiyle oraya göndereceğini söyleyince Daemon Kum hemen itiraz ediyor.

Daemon Kum, prensesin yanına doğru bir adım attı. “Gemikıran Koyu, sakin yaz günlerinde bile tehlikeli olabilir. Fırtına Burnu’na karadan gitmek daha güvenli bir yol olacaktır.”

“Yağmurlar yolları çamura buladı. Yolculuğunuz iki ya da üç gün sürer,” dedi Haldon Yarıüstat. “Prenses oraya gemiyle yarım günde gidecektir. Hatta daha az bile sürebilir. Kral’ın Şehri’nden Fırtına Burnu’na bir ordu geliyor. Savaş başlamadan önce güvenli bir şekilde duvarların içerisinde olmak isteyeceksinizdir.”

Ve denizin bir kere tehlikeli olduğu 3. kere gözümüze sokuldu. Quentyn’in POV’unda nasıl ki yeltendiği şeyin aşırı tehlikeli olduğu, ölme riskinin yüksek olduğu gibi şeyler gözümüze sokulup, sürekli başımıza kakıldı ise benzer şeyi GRRM, prenses için de yapıyor ve denizin aşırı tehlikelerinden bahsediyor ama buna rağmen Arianne 2. kere denizden yol alması için gönderiliyor.

Arianne ve eşlikçileri sivri pencerelerin Gemikıran Koyu’na baktığı doğu kulesinde misafir edildiler. İçeri girip kapıları kapatır kapatmaz “En azından kardeşinin Fırtına Burnu’nda olmadığını biliyoruz,” dedi Daemon Kum. “Daenerys Targaryen’in ejderhaları varsa bile kendisi dünyanın öbür ucunda ve bunun Dorne’a bir faydası yok. Fırtına Burnu’nda bizim için bir şey yok, prenses. Prens Doran sizi savaşın ortasına göndermek isteseydi, yanınıza üç değil üç yüz şövalye verirdi.”

O kadar emin olma, sör. Kardeşimi Köle Körfezi’ne yanına beş şövalye ve bir üstat vererek gönderdi.

Dikkatli bir okuyucu iseniz prensesin kardeşiyle paralel kısımlarını göreceksiniz. Nasıl ki ikisi de imkansız gibi görülen bir vazifeye gönderildi ve ikisine de Dorne’un kaderinin onlara bağlı olduğu söylendi ve birinde ateş ile ölüm vurgusu var iken diğerinden su ile ölüm vurgusu vardı; şimdi de Quentyn’i geri dönmesi için yalvaran Gerris gibi Arianne’ye geri dönmesi için yalvaran bir Daemon görüyoruz. Daemon burada işleri olmadığını, prensin onu savaşa göndermediğini, Fırtına Burnu’na gitmemesi gerektiğini söylüyor ve bunun için neredeyse yalvaracak. Arianne ise kardeşi gibi cevap verip bu vazifede babasının ona güvendiğini ve bunun onun vazifesi olduğunu vurguluyor.

Halbuki ben gidersem, Demir Taht bunu Dorne’un paralı askerlerle işbirliği içinde olduğuna ve istilalarına katkıda bulunduğuna dair bir kanıt olarak görür. “Benim için kendini ortaya atman çok cesurca, sör. Bunun için teşekkür ederim.” Adamın ellerini tuttu ve onu tekrar ayağa kaldırdı. “Babam bu görevi sana değil bana verdi. Sabah olduğunda ejderhaya kendi yuvasında meydan okumak için denize açılacağım.”

POV’un bitiş paragrafını da ilginç bulmuşlar çünkü buradaki “ejderhaya kendi yuvasında meydan” okuyacağını söyleyerek bitmiş. Öncelikle Fırtına Burnu, Aegon’un değil; ejderha kayasında olsaydı bu oğlan tamam ama değil. Buna rağmen bir mecaz ile ejderhanın evine gidip ona meydan okuyacağını söylüyor ve dahası bu, Quentyn’nin de yaptığı en son şeydi ve biz biliyoruz ki prens, ejderhaya evinde meydan okuyup uyandırdığında sonu ateş ve kan ile bitti.

Yani Arianne için de son pek iyi olmayacak gibi görülüyor. GRRM’in Yin-Yang meselesinden sıkça faydalandığına dair bazı okuyucu görüşleri var ve bu iki kardeş için de bunun geçerli olduğu düşünülmekte, bilhassa bu şekilde birine ateş ve diğerine su iması yapıldığı düşünülürse.

Bu felsefeye göre Yang; erkek tarafı ve ateşi temsil ederken Yin de kadın tarafı ve suyu temsil eder. Bu durumda Quentyn, erkek olarak Yang tarafını ile ilişkilendirilerek ateş ile öldü ve bu durumda Arianne de Yin tarafıyla ilişkilendirilerek su ile ölmesi muhtemel gözüküyor. Yukarıda verdiğim “tatlı” başlığında yine Arianne için de bu işaret verildiğini hatırlatmak isterim.

Kitap çıktığı zaman hepimiz bunun doğru olup olmadığını göreceğiz inşallah. Okuduğunuz için teşekkürler. Yorumlarınızı beklerim.

4 Beğeni

Arianne ölürse Aegon Dorne’dn destek alabilir mi?
Destek alamazsa demir tahta oturamaz.:thinking:

Arianne Euron tarafından öldürülebilir mi? :thinking:

Ölümüne neden olan Aegon olur ise hiçbir destek alamaz Dorne’dan ve Quentyn meselesi yüzünden de mantıken Dany’e de destek olmamasını bekleriz. Bu durumda Dorne hiç mi olaya dahil olmayacak?

Muhtemelen Aegon sebep olmaz, bir şekilde Doran’ı yeğeni olduğuna ikna edecektir diye düşünüyorum. Arianne 6. kitapta bir yerlerde ölür gider.

Euron, Günbatımı denizinde, Arianne ise Dar Denizde, sanmam.

1 Beğeni

Şimdi okurken oluru var gibi geldi de…Şimdi dizideki Dorne durumlarından sonra bir de Arianne’i dönüşü olmayan bir deniz yolculuğunda kurban verirsek artık Dorne fanlarını kimse sakinleştiremez. Dizide hem Dorne’un hali hem de daha Quentyn’in kırkı çıkmamışken Arianne’e veda edersek fanlardan güzel bir ayaklanma bekliyorum. Ben de Dorne ile yanıp tutuşmuyorum tabii ama karakterin hikayesi açısından da ironik ama bayık bir son olur gibi geliyor. Bir de Kargaların Ziyafeti kitabının kapağında dikkate alınması gereken bir cümle var.

Bu cümle yüzünden ben de bu dördüncü kitaptaki çoğu pov karakterin yakın zamanda ölümünü bekliyorum ama böyle bir ölüme olumlu bir tepki verir miyim emin değilim.

4 Beğeni

Zaten şu “tatlı” meselesinde Kum Yılanlarının bile hepsinin öleceğini düşünüyorum. Elia meselesini es geçer isen seri başladığından beri Dorne/Martell tarafı hiç zarar görmedi ta ki Oberyn’e kadar. Genelde bütün hanelerde birileri ölüyor, ağır yaralanıyor ve bir şeyler oluyor yani. Bu yüzden ölümün Martellerden alacağı daha çok kişi olması akla yatkın bir şey, hele ki senin şu paylaştığın cümle ayrı bir güzel işaret olmuş. Teşekkürler :slight_smile:

2 Beğeni

Quentyn kesin olarak öldü. Bu teoriye göre Arianne gidici. Şu ‘tatlı’ işaret konularına hiç bakmadım ama yüzeysel olarak ne anlattığını biliyorum sanırım. Ona dayanarak Kum Yılanları’nın da ömrünün çok sürmeyeceği sonucunu çıkartırsak ilginç ama ne kadar önemli olduğu tartışılır bir durum ortaya çıkıyor. O da şu ki ; Martell Hanesi üyesi ve bu haneye yeminli olan iki adam yani Doran ve Areo , dizide ölüp haneyi piçlerin eline bırakırken kitapta piçlerin ve ek olarak çocuklarının da ölmesiyle hanenin bildiğimiz yaşayan iki adamı olarak kalması tatlı bir detay olurdu. Tatlı ? Oh wait…

Normalde sadece okur ve geçerdim (yorum atmayinca kimse cevap vermezdi ve ben en fazla 15 dakika harcardim) Ama konu Arianne olunca yorum yapmak istedim. Sonra yine kaçıyorum. :running_man::running_man:

Arianne’nin öleceği kısmına katılıyorum. (Çünkü valar morghulis) Yanlış anlamadıysam teori Arianne’nin fırtınada öleceğini söylüyor. Bu yanlış çünkü Arianne’nin 2. TWOW povunda Arianne o uzun yolculuğu atlattı çoktan. Ana karaya vardı.

Doran’in Arianne’yi varis olarak istememesi konusu tamamen bir yalandi. Doran Dorne kanunlarına bağlı bir adam. Üstelik kızını da seviyor.

Quentyn’in Meeren’e yollanmasindaki mantığı hala cozebilmis değilim. Görünürde Dorne ordusunu Dany’e sunarak kraliyet ailesine girmek gibi bir plan olsa da bu konuda sorunlar var:

Bunların ilki Quentyn’in Dany’e 50.000 mızraklı olduğunu söylemesi, ama aslında sayının bunun yarısı olması. Tamam, çok ordu söylenerek Dany’nin evliliğe sıcak bakması amaclansa da eninde sonunda Dany gerçek orduyu görecekti ve bu yalanın Martelller için iyi sonuçları olmayabilirdi.

İkincisi de evlilik anlaşmasının geçersizliği. Willem Darry de Oberyn Martell de lord değiller ve evlilik anlaşması yapma yetkileri yok. (Hem Cat hem Jon söyledi bunu, sadece lordlar evlilik anlaşması yapabilir.) Neden geçersiz bir anlaşmanın var olduğu ise soru işareti. Umduğum şey bunların açıklanması.

Arianne’e gelir isek ben kendisinin hikayesinde kralicelik olduğunu düşünüyorum. Hatırlatırım, Doran’in ajanları vardi (hatta Ysilla ve Yandry’nin o ajanlardan olma ihtimalleri var) Yani Aegon gerçek mi, sahte mi anlaması için Arianne’yi yollamasina gerek yok. Üstelik varisini oraya yollaması bir sürü bakislari üstüne çekecek bir durum. Tepki toplamasına sebep olacak ve zaten tepki çekmeden yapılabilecek bir şeyi Doran neden yapsın?

Dediğin gibi, Arianne’nin çekiciliği dışında silahı yok. Ve bu tek silahını kullanması gerekecek. Evet, Jon Connington gibi bir adamda bu asla işe yaramaz. Ama Aegon başka konu.

Tyrion povlarindan anladığımız kadarıyla Aegon kolay manipüle edilebilen biri. Jon povlarindan anladığımız kadarıyla ise sadece maşa değil, aktif olmak isteyen de bir karakter. Duck’i Jon’un ısrarlarına rağmen KG’a aldı. Yani Jon’un emrinden çıkabilir.

Evet, Martelller ile akraba oldukları için Jon bu evliliği istemeyecektir. Ama bir alelacele bir şekilde septte yapılmış ve tamamlanmış bir evliliği Jon geri çekemez. Kabullenmek dışında seçeneği olmaz. Ki Ateş ve Kan kitabı bu tür evlilikler ile dolu. (En başta Jaehaerys ve Alysanne olmak üzere.)

Hatta bence olay şöyle gerçekleşecek: Leydi Ashford ve Sansa Üzerine Bir Teori teorisini hatırlarsınız. Sansa’nin bir Baratheon, Tyrell, Lannister ve Hardyng ile adı geçti ve sırada bir Targaryen var. Bence Sansa’nin Aegon ile evlenmesinin lafi geçecek, ama tıpkı diğerlerindeki gibi bu iş olmayacak. (Tyrion’i oldu saymiyorum, evlilik tamamlanmadi.) Rhaegar bir Martell’i bir Stark için terk etmisti. Şimdi ise tam tersi olabilir. Sansa ile olası bir evlilik Arianne’nin baştan çıkarmaları ile bozulabilir.

Ve Arianne aramıza Daenerys’in gazabına uğrayarak veda edebilir. Ama yine de Arianne’nin ölmesine biraz daha var. Dorne’u anlatan üç bakış açısı var (Arianne, Areo, Quentyn) Quentyn öldü ve Areo komplolari bilmiyor. Dorne’u görmek için Arianne’ye ihtiyacımız var. Arianne’nin ölümünden sonra bir Areo povu ile Dorne hikayesinin kapanacağını düşünüyorum.

Neyse ben kaçıyorum. :running_man::running_man: Yine Dorne konusulursa gelir yorum atarım. Onun dışında çalışıyor olurum :memo:

Hepinizi seviyorum :heart:

2 Beğeni

Dorne görünce dayanamıyorsun biliyorum :grinning::grinning:

1 Beğeni

Anlattıklarının gerçekleşme durumu yüzde yüz diyebiliriz :smiley: ama Kum Yılanları ve Martell soyu ile alakalı düşüncelere yorum yapamıyorum. Ellaria’nın kızlarından üçü korunaklı yerlerde, Obara hala Dorne’da. Sarella üstat olacak sanırım. Nymeria konsey üyesi ve Tyene septa. Ölmekeri zor. Ama imkansız değil tabi. Ben şahsen ölmelerini istemem

Bence ölmemeleri zor ama sen bilirsin :smile:

1 Beğeni

Bugün bir Game Of Thrones fanı ile biraz prequel ile ilgili sohbet etmeyi denedik. Sadece diziyi izlediği için söylediğim kimseyi bilmiyordu, benim de konuşmak istediklerim içimde kaldı. (Dayne Hanesi’ni filan bilmiyormuş ve ben bunun için D&D’yi sucluyorum.) Bu yazı onun dışa vurumu oldu. Belki kendimi tutabilirdim başka zaman olsa ama bugün ASOIAF konuşma ihtiyacım geldi. Ben de buraya damladim direkt.

2 Beğeni

Aslında en güçlü tatlı ve kanlı portakal işaretleri Doran ve Hotah için var. Muhtemelen en küçük Martell hariç (ve Oberyn’nin en küçük kızları hariç) alayı ölecek duruyor. Yine de okumadan bilemeyeceğiz.

Zaten bunu yazınca aklıma sen geldin, Dorne-Arianne-Doran… :slight_smile:

Yok, 6. kitapta denizde ölecek. Düşünce bu. Ve hayır, 2. POV’un son kısmını koydum zaten, daha Fırtına Burnu’na ulaşamadı. Dorne’un bir yerinden gemiyle fırtına topraklarına ulaştı; 1. gemi yolculuğu. Daha sonra 2. için Fırtına Burnu’na gidecek, sonraki POV’unda besbelli ki.

Ben de böyle düşünüyorum. Zaten yukarıda belirttim, bu kanalın sahiplerinin karakterler hakkında cins düşünce ve çıkarımları oluyor. Misal Doran nerede Quentyn’den ejderha sürücüsü olmasını istedi? Yahut dinlerken ben mi yanlış anladım ki. :thinking:

Aslında Dany ile evlenecek olan Quentyn ise onu göndermesinden daha mantıklı bir şey olamaz. Dany’e herhangi bir adam gönderemezsin böyle bir şey için; taa öbür tarafta ve kız, gelenlerin doğru söylediğini vs. tam olarak nasıl anlayabilir yahut ciddiye alabilir? Bunun dışında…

Ve şimdi, dünyanın en güzel kadını Meereen’de bekliyordu. Quentyn görevini yerine getirmeye ve o kadını eş olarak almaya kararlıydı. Beni geri çevirmeyecek. Anlaşmayı kabul edecek. Daenerys Targaryen, Yedi Krallık’ı kazanmak için Dorne’a ihtiyaç duyacaktı, bu aynı zamanda Quentyn’e ihtiyaç duyacağı anlamına geliyordu. Ama beni seveceği anlamına gelmiyor. Hatta benden hoşlanmayabilir.

“Ben Dorne’um…” diyor, Quentyn’in povlarında. Dorne’u Dany’e vermek için Dorne ona gitmeli. Kanalın bu konudaki yorumlarına da katılmıyorum haliyle. Başarılı olma şansı gayet yüksek idi eğer Dany, evlenmese idi.

Bunun öyle çok büyük sorun olacağını sanmam. Sonuçta Dany öyle yahut böyle Dorne desteğini kendine almak ister; sadece onu değil alabildiği tüm destekleri. Viserys bile destekçileri olduğunu, onları beklediklerini falan söylüyordu. (en azından buna inandırıldı.)

Bu evlilik ayarlamalarının “yasal” bir altyapısı yok ki genel olarak zaten. Bu biraz “lordlara ve krallara layık bir mesele” mantığı o kadar. (Jon da krallar yapar bunu falan dese de Karstark kızının Thenn ile evliliğini ayarladı.) Bu arada Oberyn bir prens, lorddan daha büyük bir konumda.

Olabilir ama ben hala Arianne’nin Aegon ile evlenmesi gerektiğini düşünmüyorum Doran’ın desteğini alması için; 1. derece kuzenler sonuçta. Bunun dışında Doran’ın tahttaki kralların daha fazla kanımızı taşısın derdi varsa, o başka elbette.

Fakat Aegon, Dany’yi beklerken böyle bir teklif gelirse kabul eder mi? Şüpheliyim. Varys ve diğerlerinin onu Dany ile evlendirme amacını düşünmen gerek. Halası, desteği için evlenmesi mi gerek? Hayır. Lakin Dany’nin 3 ejderhası var ve tahta kendi geçmek isteyecektir… olası bir Dans’ı engellemek adına yapılmış bir hareket ve çok elzem onlar için.

Bir de casusları olması Aegon’un gerçek Aegon olduğunu kanıtlamak için bir yeterlilik kıstası değil. Onlar bebek Aegon’u gördü mü tanıdı mı önceden? Yahut Jon Conn’u? Nasıl emin olabilir?

He evet, yakışıklı erkeklere zaafı vardı. Bir şeyler görebiliriz. :smiley:

Fakat Arianne Dorne’un peşinde Demir Taht’ın değil ki… Yani Aegon’u kandırıp bir nikah kıyalım hızlıca oldu bittiye gelsin diye bir şey görmeyiz bence.

Öpüldün. Yine bekleriz. Seviliyorsun. :gift_heart:

Yok, alayı değil zaten. Şu öne çıkan manyak olanlar ölecek gibi. Sarella için bir şey yoktu sanırım ve küçük olanlar da anneleri ile güvende zaten. Lakin çılgın olanlara elveda diyeceğiz bence.

Bunu söylemek beni üzüyor ama kahya Tyreller ile olasi evlilik bile Martelller ile yapılan evlilikten daha karlı olur. (Mace donegin teki, Dany isterse evlilik olur.)

Ama arkasında resmi olarak Stannis’in onayı var. Bahsettiğim çöpçatanlik değil, evlilik anlaşması. Çöpçatanligi herkes yapıyor.

Ama bir dans olacak, bunu biliyoruz. Bunu bilmesek Dany dışında seçeneğe bakmazdim bile.

Arianne nasıl olabilir? Casuslar gizli olduklari için Arianne’den daha doğru bilgi toplarlar.

Yedi Krallık > Dorne

Ama Aegon’un yakışıklılığı bile bunun yaşanmasına yetebilir.

:heart:

Nym ölünce gözyaşı dökeceğim. Ama diğer ikisi ölebilir.

Aslında öyle, daha karlı ve tabii olarak GRRM de bunu biliyor. Bu yüzden Robb ile Marg’ın evlenmesi mümkün olmadı yahut Marg’ı taht ile evlendirerek Dany ile olan evliliğin önüne set çekilmiş oldu. Muhtemelen Dany geldiği zaman Tyrell Hanesi pişman olacaktır ama olan oldu. Marg. kraliçe olarak KL’de olduğu sürece Willas ile Dany’nin evlenme şansı pek görülmüyor. Eğer Marg’ı feda etmeyi göze alırlarsa başka… sanmıyorum ama… O zaman devreye Hightower bile girip, tepki verir; torunu sonuçta Marg. Annesi de zaten asla kabullenmez böyle bir şeyi. Böyle bir durumda Tyrell hanesi, oldukça zengin ve güçlü olan Hightower isyanıyla karşılaşır ve korktuğu başına gelir.

Nerede var? Bu olaylar olurken ortada Stannis yoktu ki… Kuzeyde kayıpları oynuyordu; Melisandre bulamadı adamı. Ulaşamadı. Jon, kuş gönderip sormadı “yapabilir miyim” diye.

Olacak… GRRM böyle her şeyi güllük gülistanlık olmasını izin vermez muhtemelen. Planları “bozmak” için kurduruyor herif. :smiley: Yine de çok farklı bir şekilde işlenebilir her şey.

İşte, o da olamaz. Katıldığım yorum bu idi; nereden onaylar ya da onaylamaz? Neye göre yapacak? Başarı şansı görülmüyor. Elbette GRRM bize göstermeden Doran bir bilgi, bir şey vermiş ise başka… Casuslar nasıl bilgi toplasın? Jon onun Aegon olduğuna inanıyor; Aegon da kendisinin Aegon olduğuna; en azından herkese bu söyleniyor gemide. Onların diyebileceği tek bilgi bu; herkes bu çocuğa Aegon diyor. Doran teminatçı bir adam, emin olmak isteyecek. Yalnız nasıl olacak hala ben de onu merak ediyorum.

Bence bizim sorunumuz da bu. En büyük ödül; Demir Taht, diyoruz. Bir noktada doğru olabilir ama GRRM de bize güç için insanların neler yaptığını “eleştirel” bir bakışla anlatıyor 5 kitaptır. Bazı insanlar için yegane ödül kendi coğrafyası olabilir. Ned, imkanı var iken tahta oturmadı; Tyrion sadece Kaya’nın peşinde… Arianne’nin Viserys ile evlenmek üzere olduğunu öğrendiği zaman “aahhh kraliçe olacaktım, son anda kaybettim” gibi bir düşüncesi de olmadı ama sürekli olarak “Dorne’un varisi benim…” dediğini okuyoruz. Gözünü tahta diktiğini sanmam ama Aegon’a aşık olur ise, söylediğin gibi, işler değişebilir. 6. kitapta da yakışıklı erkeklere zaafı olduğunu vurguladı, belki bu zaaf onun ölümüne giden bir başlangıç olur.

Ölsün istemem hiçbiri ama ağlayacağımı söyleyemem. :smiley: Doran için üzülürüm ama… Oberyn için üzülüyorum hala.

Özür dilerim. Stannis demişim. Selyse demeliydim. Kadın kraliçe, onun yetkisi var.

Ben de diyorum ki emin olmak bahane, entrika şahane.

Oberyn’e uzulmeyenin kalbi kurumustur zaten. Canım prensim :cry:

Ben Aegon’un tahta oturamayacağını düşünüyorum. Muhtemelen savaş esnasında ölecek ve Arianne ile evlenemeyecekler. Arianne’nin de denizde demir doğumlular ile karşılaşması oldukça olası. Bu esnada ölebilir gayet mantıklı bence.

Dorne denizinde de Demirdoğumlular vardı sanırım. Belki tuz karısı olarak alınır :grinning::grinning:

Ben oturduktan sonra savaşta öleceğini düşünüyorum.

Arianne gibi bir karakteri boşa harcamak olur bence bu. Arianne’nin Euron’a karşı şansı yok. Politik hamleler yapabileceği alanda olması lazım.

Ve demir dogumlular en son Eskişehir’in oralardalardi. Dorne Denizi’nde değiller.

Valla oturmasını ben de isterim. Bıktım bu Lannister’lardan. Kral Toprakları’ndaki misyonlarını tamamladılar bence fakat bu çocuk tez canlı. Bu nedenle tahta ulaşamayacağı kanısındayım.

1 Beğeni

Onu şaka yollu dedim ya sona gülücük koydum zaten

Redwyne filosu Stepstones’u geçtiğinden beri bu sularda tuhaf yelkenler süzülmeye başladı.Myrliler,Volantisliler,Lysliler,hatta Demiradamlar.Bazaıları Gazap Burnu’nun güney sahiline çıkabilmek için Dorne Denizi’ne girdi.

1 Beğeni