Arryn Hanesi


#1

Oath has fulfilled…
Onur Kadar Yüksek


Yerleşke: Kartal Yuvası
Bölge: Vadi
Sözleri: Onur Kadar Yüksek
Lordu: Robert Arryn
Varis: Harold Hardyng
Kurucu: Artys Arryn

Kartal Yuvası’nın Arryn Hanesi, Westeros’un büyük hanelerinden biridir ve Vadi’deki en kıdemli hanedir. Ana kaleleri Kartal Yuvası’dır ancak Ay Kapıları gibi başka yerleşkeleri de vardır. Bu iki kalelerden biri Vadi’deki en yüksek dağ olan Dev’in Mızrağı’nın üzerinde ve biri de aynı dağın eteğinde kurulmuştur. Dağın zirvesinde bulunan Kartal Yuvası bu yüzden ele geçirilemez olarak bilinir. Armaları mavi bir zemin üzerine beyaz bir ay ve şahin, mottoları ise ‘’Onu kadar yüksek’’tir. Kökleri Westeros’u işgal eden Andallara kadar uzanır. Çoğunlukla da Andal soylularıyla evlendiklerinden günümüzde diyardaki en saf Andal kanı Arrynler’dedir.

Tarihi
Andalların gelişine kadar Vadi, İlk İnsanlar’dan olan Dağ Kralları tarafından yönetildi. Yarı kesin kaynaklara göre 6.000 yıl önce Sör Artys Arryn son Dağ Kralı’nı öldürdü ve Arrynler Dağ ve Vadi’nin Kralı oldular. Vadi’ye Arryn Vadisi adını verdiler ve kralları Şahin Tacı giymeye başladı. Genç kralları ejderhaya binmek isteyince(bknz Vadi’nin Fethi) Fatih Aegon’a ve Targaryen Hanesi’ne boyun eğmek zorunda kaldılar. Vadi’nin Savunucusu ve Doğu Muhafızı unvanını alan Arryn lordları bu ünvanları bugüne kadar ellerinde tutmuşlardır.
Taragryen iç savaşı Ejderhaların Dansı, Viserys I’in Arryn ve Hightower eşlerinden olan çocukları arasındaki bir savaştı. Daha sonra Blackfyre İsyanı’nda hane Daeron II’a sadık kaldı. Savaşın döüm noktası olan Kızılçimen Savaşı’nda Lord Arryn’in öncü kuvvetleri Daemon tarafından yenilgiye uğratılmıştır.
Lord Jasper Arryn’ın soyundan gelenler savaşlar vb. olaylarda hayatlarını kaybettiklerinden dolayı hanenin çok az safkan üyesi kalmıştır. Jasper’dan sonra gelen Jon Arryn varis sahibi olmak için defalarca evlenmiştir. İlk karısı Jeyne Royce doğum sırasında ölmüştür ve bir kızı ölü doğmuştur. İkinci karısı ve aynı zamanda kuzeni olan Rowena Arryn bir kış nezlesinden dolayı çocuk sahibi olamadan ölmüştür. Kardeşi Alys’in kocası Elys Waynwood’dan 9 çocuğu olmuş ancak sonuncusunu doğururken ölmüştür. Dokuz çocuk da çocuk sahibi olmadan ya ölmüş ya da dini örgütlere girmiştir.
Daha sonra Robert’in İsyanı adını alacak savaş Jon’un himayesindeki Eddard Stark ve Robert Baratheon’u Deli Kral’a vermemesi üzerine başlamıştır. Martı Kasabası’ndaki savaşta Lord Arryn kendi sancaktarı olan ancak kraliyete sadık kalan Lord Randyll Grafton’ı mağlup etmiştir. Lord Arryn savaş sırasında en önemli kumandanlardan bir olmuştur ve Lysa Tully ile yaptığı evlilik Hoster Tully ile olan ittifakı güçlendirmiştir. Ancak savaş sırasında Arrynler değerli kayıplar vermiştir. Lord Jon’un yeğeni ve varisi Elbert Arryn, Kral Toprakları’nda katledilen Brandon Stark’ın grubundaydı ve Vadi’nin değerlisi Martı Kasabası Arryn’lerinden Denys Arryn Çanlar Savaşı’nda öldürülmüştür. Savaştan sonra Lord Jon’un Kral El’i olmasından dolayı Nestor Royce, Vadi’nin Yüksek Kâhyası olarak atanmıştır ve Lord Jon zehirlenerek ölmeden önce 14 yıl boyunca El olarak görev yapmıştır.


Leydi Lyssa ve Robert
Son Olaylar
Jon’un, Leydi Lysa ile evliliği mesafeli sürmekteydi. İlk zamanlarda evlilik sadece düşük doğumlara neden olmuştu ama sonunda Lysa son Arryn olan Robert adında bir oğlan doğurdu. Robert, Lord Jon’un çabalarına rağmen Lysa tarafından şımartıldı ve lord olmanın yollarını oğluna öğretmek için hiç çaba göstermedi. Ağabeyinin gerçek varislerinin olmaması ve Kraliçe Cersei’nin kardeşiyle ağabeyini aldatmasından şüphelenen Stannis Baratheon, Jon’a yaklaşarak bundan bahsetti. İkisi araştırmaya başladı, ama Jon zehirlendi ve sırlarını açıklayamadan önce öldü.
Jon’un ölümünden sonra, Tywin Lannister, Kral Robert’ın da desteklediği Robert’i Casterly Kayası’nda büyütme teklifini önerir ama Lysa ve Robert(Arryn), Kartal Yuvası’na kaçar. Bu sırada Kartal Yuvası’na bağlı lordlar, Kral Robert geleneksel Arryn ünvanı olan Doğunun Muhafızı ünvanını genç Lord Arryn’den alıp Jaime Lannister’a verdiğinde öfkelenirler. Lordların çoğu Leydi Lysa’ya kur yapar; Lysa kendisine ulaşmaları için onları rekabet halinde bırakarak kandırır. Lysa’nın kardeşi Catelyn Stark’tan aldığı önerilere rağmen, Lysa şövalyeleri Lannister’lara karşı olan savaşa katılmaktan uzak tutar. Bu sırada Tyrion Lannister’ı tutuklar ama sonrasında Başmuhafız Sör Vardis Egen dövüşle yargılanmada kaybettiğinde serbest bırakır. Catelyn Kartal Yuvası’ndan ayrıldığında Robert’i Kışyarı’nda yetiştirmeyi teklif eder ama Lysa, bu durumda kardeşini Ay Kapısı’ndan atacağını söyleyerek tehdit eder. Lysa, Tyrion Vadi’den ayrılırken ona eşlikçi vermeyi redderek Dağ klanları tarafından öldürüleceğini umar ama Tyrion klan adamlarını kendi safına çekerek döner.

Vadi’nin tarafsızlığı tüm taraflar için tartışma nedenidir. Lysa’nın yeğeni Robb Stark bölge boyunca uzanan sınırdaki iktidarsızlığından şikâyet eder ve Stannis de Vadi’nin desteğini dilemektedir. Lysa daha sonra Lannisterların tarafına geçerek diğer taliplerini şaşırtır. Gençliğindeki aşığı Petyr Baelish ile evlenir. Jon oğlu Robert’i Stannis Baratheon tarafından yetiştirilmesi için uzağa yollama ihtimaliyle Lysa’nın kocasını öldürme komplosu kurduğu açığa çıkar. Daha sonra Lysa, Petyr’i yeğeni Sansa’yı öperken görür ve kıskançlıktan kudurur; Petyr tarafından Ay Kapası’ndan itilerek öldürülür. Çelimsiz Robert, Lord Vadi Koruyucu olarak hüküm süren Serçeparmak’ın vasisi olmayı sürdürmektedir. Robert’e bir şey olması halinde, Kartal Yuvası’nın tahmini meşru varisi yeni şövalye ve merhum Lord Jon’un büyük yeğeni Harrold Hardying’tir. Kendilerini İstidacı Lordlar diye isimlendiren pek çok güçlü soylular Baelish’in hükmüne karşı birleşmiştir. Vadinin savaş tarafından dokunulmaması ve şimdiye dek muhalefetlerinin barışçıl olması nedeniyle oldukça büyük askeri gücü komuta etmektedirler.

3. Yüzyılın Sonunda Arryn Hanesi
[list]
[]Lord Jon Arryn, Kartal Yuvası Lordu, Vadi’nin Savunucusu, Doğu Muhafızı.
[
]Leydi Lysa Tully, üçüncü eşi.
[*]Lord Robert Arryn, oğlu. Kartal Yuvası Lordu, Vadi’nin Savunucusu ve (gerçek)Doğu Muhafızı. Hasta bir çocuk.
[/list]


İlk Arryn Kralı ve büvet ağacından taht
Tarihteki Arrynler
[list]
[]Ronnel Arryn, son Dağ ve Vadi Kralı
[
]Sharra Arryn, annesi ve vasisi. Visenya Targaryen’e boyun eğdi.
[*]Bilinmeyen Arryn Kraliçesi, adı bilinmeyen bu Arryn leydisi Viserys I’in ilk eşiydi ve bebekken ölen 2 oğlan ve Prenses Rhaenyra adında bir kız çocuk doğurmuştu. Rhaenyra babası öldükten sonra yarı kardeşi olan Aegon II ile Ejderhaların Dansı adı verilen bir iç savaş yaşamıştır. Kendisi öldükten sonra Aegon II’nin çocuğu olmamasından dolayı tahta oğlu Aegon III geçmiş ve bu sayede ejderha krallarının kanına az da olsa Arryn kanı karışmıştır.
[/list]

Hane Halkı

[list][] Lord Petyr Baelish, ‘’Serçeparmak’’, Harrenhal lordu, Üç Dişli Mızrak Azam Lordu, Vadi’nin Lord Savunucusu
[list][
] Alayne Taş, Lord Petyr’in kızı. 13 yaşında bir bakire. Aslında Sansa Stark.
[] Sör Lothor Brune, Lord Petyr’in hizmetinde bir paralı asker. Kartal Yuvası Başmuhafızı.
[
] Oswell, ‘’Karakazan’’ Lord Petyr’in hizmetinde bir asker.
[] Sör Shadrick’’Deli Fare’’, Sör Güzel Byron, Sör Mutlu Morgarth, Lord Petyr’in hizmetindeki gezgin şövalyeler.[/list]
[
] Üstat Colemon, danışman, şifacı, eğitmen.
[] Sör Vardis Egen, eski Başmuhafız. Dövüş ile yargılamada Bronn tarafından öldürüldü…
[
] Vadi’li Sör Hugh , Jon Arryn’in yaveri. El Turnuvası’ndaki mızrak müsabakası sırasında Sör Gregor tarafından öldürüldü.
[] Marillion, genç ve yakışıklı bir şarkıcı. Lysa’nın gözdesi ve katili olduğu iddia edildi. Gökyüzü hücrelerinden düşerek veya atlayarak öldü.
[
] Gretchel, Maddy ve Mela, hizmetçiler
[*] Mord, zalim bir zindancı.
[/list]

Kitaplardan Parçalar
Dunk & Egg
• Lord Arryn, Ashford Turnuvası’ndan bir sene önce Bakire Havuzu’ndaki Turnuva’da Sör Humfrey Hardyng’e yenildi. Muhtemelen aynı lord Kızılçimen’de yenilen öncü kuvvete de komuta ediyordu.

Buz ve Ateşin Şarkısı
• Lord Jon Kral Toprakları’nda öldü.
• Jon, Eddard ve Catelyn’in evlendiği gün Lysa ile evlendi.
• 600 yıl önce Alyssa Arryn’in ailesi gözleri önünde öldürüldü ve tek damla yaş dökmedi. Dev’in Mızrağı’nda doğan Alyssa’nın Gözyaşları bu olaydan sonra bu adı aldı.
• Lord Jon Çanlar Savaşı’nda savaştı.

Çevirideki yardımından dolayı Bia’ya teşekkürler…


#2

Paylaşım için teşekkürler fakat Lysa’nın sağılırken çekilmiş resmini özellikle mi seçtin merak ettim :slight_smile:


#3

hahahahha birazdan giderim hemen cevap vereyim.
Robert’in zayıflığını göstermek istedim orada. :slight_smile:


#4

Emeğin için teşekkürler.
Şey, şu cümleyi anlayamadım: " Genç kralları ejderhaya binmek isteyince(bknz Vadi’nin Fethi) Fatih Aegon’a ve Targaryen Hanesi’ne boyun eğmek zorunda kaldılar. "


#5

Ne kadar da paylaşımcı bir arkadaşmışsın, bir merhaba ben geldim demeden direk paylaşım :slight_smile: Neyse aramıza hoşgeldin, paylaşımlarının devamını dilerim :slight_smile:


#6

Genç Kralımızın annesi Arryn ordusunu Kanlı Kapıya götürür ve geri gelmek için yola çıkar. Ancak ondan önce Viserion’un üstünde Rhaenyra gelir ve genç Arryn ejderhayı görünce büyülenir. Binmek ister karşılığında Vadi teslim olur :smiley:
Orda kinayeli bir anlatım var :smiley:


#7

seni tanıyorum sanki gsjgsfshdshsshss ellerine sağlık


#8

ay yakında giderim askdjaskjdsads Şu Strong Belwas’ı da koyayım sonra açılır sanırım diğer hesap :smiley:


#9

Beklediğim çeviri,teşekkürler.


#10

Bana da değil, Rhaegar’a teşekkür edin wdjnfdfsf


#11

Vadi’yi o kadar teslim etmiş, 18 vites ejderhayla iki tur atabilmiştir inşallah.


#12

Ya sen neden banlanmıştın merak ettim :slight_smile: Ne gerek var böyle şeylere monotonluktan falan mı sıkılıyosunuz heyecan mı arıyosunuz napıyosunuz gençler :slight_smile:


#13

Cidden neden ban yedin


#14

Bakım yaptırıyorum, neyse böyle sorular için sohbet denen yer var.

yağ değişimi var ondan


#15

Hazır ejderhayı almışken Rhaenyra’yı öldürseymiş diycem ama ejderha,sahibine böyle bi kazık atmaz herhalde…


#16

Tek başına binmedi herhalde -_-


#17

jon arryn sebebiyle sevdiğim ve istemediğim kişilere kaldığı için üzüldüğüm saf andal hanesi. çok güzel hane yalnız bu. arryn sancağındaki mavide aynı tardis mavisi. eğer birgün hanemi değiştirecek olursam bu haneye geçme ihtimalim yüksek


#18

Binse de fark etmez zaten.Ejderhalar çok sadık ve evcil hayvanlar XD


#19

Aslında yok olma tehlikesi bir bakıma yok gibi… Baelish’in söylediğine göre Gulltown’da köklerine düşkün ve gururlu tüccarlıkla zengin olmuş Arryn var.


#20

Öyle de, bu Baelish belası bitmedikçe Stark, Arryn ve Tully’e güneş doğmaz abi…