Arthdal Chronicles

İsim: Arthdal Günlükleri
Tür: Epik Fantastik
Bölüm Sayısı: 18

Konu: Antik Çağlar’da geçen, epik fantastik türünden bir Kore draması. Neandertal ve İnsan türleri arasında başlayan savaş, neandertal türünün son bulması ile biter. Lakin bu iki türün birleşiminden oluşan ve “uğursuz” kabul edilen melez bir tür, insan ve neandertal özellikleri göstermektedir. Melez bir oğlanın “Arthdal” Diyarına yıkım getireceği kehaneti ortaya atılır ve insan annesi, çocuğu bu diyardan uzak bir yerde saklamaya götürür. Yıllar sonra oğlan, Arthdal insanlarının yaşadığı yere saldırması sonucu Arthdal’a geri döner.

Genel Yorumum: Bilmem daha önce içinizden Kore draması izleyen var mı ama ben baya tutkunum. Bazı klişelerini saymaz isek (bilhassa romantik dizilerinde) senaryo ve konu çeşitliliklerini seviyorum. Batı dizilerindeki gibi çok uygunsuz sahneler olmaması da benim için artı, böylece senaryonun önüne geçmemiş oluyor bazı şeyler. Özetle, bana göre Kore dizi sektörü, Batının aksine, sonuna kadar “senaryosuna” ve “oyuncularına” güvenen bir imaj sergiliyor.

Fantastik türü, Kore’nin rağbet ettiği bir alan ve bana göre fena iş çıkarmıyorlar. Ağırlıkta romantik ve tarihi dizi çekiyorlar. Daha önce bu dizi gibi Epik Fantastik dizi görmemiştim, ilk diyebilirim.

Oyuncular ve senaryo ve elbette görsel yapımı gayet güzel ve kaliteli, sırıtmıyor. Hollywood kıstaslarında bir kaliteye sahip diye düşünüyorum. Bu konuda bizden ileride oldukları kesin zaten.

Yorumlara baktığımda asoiaf ve avatar esinlenmeleri olduğu söyleniyordu(misal avatardaki selam verme şekilleri vb. şeyler). neandertal ve insanlar arasındaki savaş da bana biraz İlk İnsan ve Ormanın Çocukları arasındaki savaşı anımsattı.

Bu dizide de neandertal, ormanın çocuklarını anımsatan şekilde özel güçlere sahipler ve görünüşleri -insan gibi olsa da- pençeli elleri, mavi göz ve kanları var. Aslında bence çok güzellerdi. Ormanda uyum içinde yaşayan, hiçbir şeyi mal mülk edinmeyen, anti-kapitalist bir yaşama sahipler. Arthdal insanları ise tam tersini temsil ediyor ve toprakları için bu neandertalleri öldürüyorlar, yok ediyorlar. Hayatta kalan yok deniyor ama belki sağda solda saklanan olmuştur, bilmiyorum. Fakat Iguti mi ne dedikleri melez tür var, şu an iki tanesini gördük.

Şu ana kadar 4 bölüm yayımlandı ve 1 saat 18-20 dk. arası sürüyor her bir bölümü, yani gayet sinema tadında denebilir. Şimdi başlarsanız 6 saate yakın bir keyif çatarsınız, bir şans verin derim. GoT sonrası bir epik fantastik hoşunuza gidebilir. He beğenmeyen de olabilir elbet, denemeden bilemezsiniz.

İzleyenler için yorumu beklerim. Netflix’i olanlar, oradan izleyebilir. Sanırım daha 2 bölüm eklenmiş. Çevirisi daha prof. olduğu için anlam kaymaları ile kafa karışıklığı olmaz. İnternette dolanan çevirileri, önce İngilizce’ye sonra Türkçe’ye çevriliyor.

2 Likes