Arthur Dayne - Sword of the Morning

Yanlış zaman , yanlış kral… Anlatılanlara , yazılanlara, çizilenlere göre ondan iyisi yok!

4 yıl sonra resmi güncelledim. Onu belirteyim dedim. Uzun süre ortalıkta olmayınca böyle oluyor. Onun dışında pek de düzenleme yapmadım. Zira dizideki sahneler fiyaskoydu. Kitaba bağlı kalmayı tercih ediyorum her zaman yaptığım gibi.

Dizide Bran’ın “bu hikayeyi defalarca dinledim” gibi sözler sarf etmesi çok boş geldi bana. İnsanlar Neşe Kulesindeki çarpışmaya dair sadece katılımcıları ve hayatta kalanları biliyorlar. Ned Stark’ı tanıdığımız kadarıyla gevşek çeneli ve kendiyle övünen bir adam olarak görmedik. Howland Reed neler demiş, şimdiye dek seride hiç görünmediği için bilmiyoruz. Babasının ağzından kırk yılda bir yukarıdaki alıntıdaki gibi şeyleri duyan, Howland Reed’le tanışmamış Bran’ın bu söylemi dizide mantığa sığmayan noktalardan biri oldu.

Westeros’taki gelmiş geçmiş en iyi şövalyedir. Rhaegar’la birlikte ölümüne üzüldüğüm nadir kişilerden biri. Asıl serinin en baba karakteri Arthur Dayne’dir. Kılıcı Şafak da efsane kılıçlardan biridir.

Fazilet o dur ki dusman dahi takdir etsin. Arthur Dayne’i dost da dusman da hayirla yad ediyor.

güzel, teşekkürler :slight_smile:

Serinin en hüzünlü diyalogunda taraflardan biridir.

-İşte şimdi başlıyor. dedi Sabah kılıcı Sör Arthur Dayne.
-Hayır dedi Ned.Sesi hüzün doluydu.İşte şimdi bitiyor.

Yezid Ned Stark ve avanesi tarafından haince katledilen asil şovalye Şafak Yıldızı Sör Arthur Dayne. Unutmadık…
Kalbimizdesin.

Abi o Tower of Joy sahnesinin benim için anlamı çok büyük. Serinin bence em güzel sahnesi. Tek parçayla seriyi tanıt deseler onu koyarım.

Bu konuda bende Ned’e kırgınım.Onur,gururdan bahsedip kalleşçe arkadan bıçaklamak.kasaplar çarşısındaki esnaflar gibi 3 kişiye saldırmak.Ustelik bu adam senin bacını ve yegenini koruyordu.neyse ölünün arkasından konuşup daha fazla günaha girmeyeyim.

Aynen.Kareografiler muthisti.Arthur abiyi oynayan oyuncu rolun hakkını vermis.ara ara açıp izliyorum.

Şimdi dikkatimi çekti @Zeki_Lann ‘in profilinde Arthur ağlıyor gibi. Bu ayrıntı çok hoşuma gitti kitapta Arthur Dayne’in devamlı çok hüzünlü olduğundan bahşediliyordu ayrıntıya dikkat etmişler helal.

Ben daha çok kitap sahnesini seviyorum. Özellikle bir kral muhafızı kaçmaz dedikleri sahne…

Bence dizideki de gayet iyiydi hatta en iyilerdendi.4 karsı 1 kaldigi sahne muaazzamdı. yanlız Dizi tayfasi arasinda (2 ay oncesine kadar bende onlardandim) bayaga geyigi yapildi.D&D ye neden cift kılıc arthur tek kılıçla dovusurdu diye sormuslar onlarda iyi dovuscu oldugunu vurgulamak icin yaptik demislerdi.Dizideki bir diger ayrintida Barristan reisle ayni kaderi yasiyorlar.ikiside olumcul darbeyi sirtlarindan aliyorlar.

Dizideki en kral ayrıntı ölüm biçimi. Ned
Devamlı onursuz pislik sapık diye Jaime’yi suçluyor. Jaime de sen kimsin ki beni suçlarsın diyor. Hatırlarsan dizide farklı bir dövüş vardı kitaptan. Ned ve Jaime dövüşürken birisi Arkadan vuruyordu. Jaime dövüşmeyi Bırakıp basıp gidiyordu. Arkadan vuran adama da tokatı basıyordu. Sonrasında babası lan salak madem dövüştün neden başladığın işi bitirmiyorsun dediği zaman onurdan bahsediyordu.

Aynı onurlu ned’e de neşe kulesinde aynısı oluyor. Ama herif devam ediyor. Üstelik Bran hayal kırıklığına uğruyor çünkü kendisinin bildiği babasının yendiği ama herif meğersem çakallıkla yenmiş. İşte bu iki sahne Ned ve Jaime arasındaki Onur çelişkisini ironik biçimde dışa vuran sahneler. Zaten benim şaşırdığım Ned’in ben yendim diye anlatması

Ned: Birden onu gördüm…
Bran : Neyi ?
Ned : Arthur’u…
Bran : Arthur ? Hımm.
Ned : Bir kaç metre ötemdeydi.Hiiii!Böyle şey olmaz.Allah Allah!Bir kılıcı var, boyu on metre…
Bran : Kılıcın boyu 10 metremi ? Hıhıhıhı…
Howland : Neeeeeed…
Ned : On metre değilsede 5 metre var…
Howland : Neeeeeed…
Ned : Yani Kılıç kadar Kılıç…Hemen doğrulttum Kılıcı…Tak!.. Herifin kılıcı benimkini kırdı
Bran: Eyvah! Sonra ?
Ned : Allahtan üstümde çakı var.Hemen çektim çakıyı, açtım…
Bran: Sonra baba…
Ned : Atladım Arthur’un üstüne.Tak tak tak tak tak…
Howland : Neeeed…Çakıyla Arthur’u mu ö öldürdün ?
Ned : Öldürdüm, öldürdüm abi ya…
.

Jaime’nin adam oldigunu bu sahnede anladım ki 1.sezon 5.bolumdu…

iyi ayrıntı yakalamışsın…Bana göre Jaime bir çok konuda Ned’ten iyi.Bunu trolluk olsun diye soylemiyorum.Diziyi izlerkende aynı fikirdeydim.Ned’in bir cok yamugu var.Millet gormuyor,gormek istemiyor…

Bahsettigim geyik buna benzerdi…

“Ned’in tayfa çapulcu gibi a…
cocuğa kim bilir neler anlattı” tek başına çıktım karşılarına 5 kişilerdi aldım elime kırmacı bir ona bir ona.ver Allahım verr ver Allahım verr…Ziyaaaa" :grin:

Daha önce de Ned Stark başlığında bahsetmiştim, aslında Ned’in ölümü çok ironik. Kendisi meşru krala isyan etti, kendi kanından olan gerçek kralın piç gibi büyümesini sağladığı yetmez gibi bir Tully karısı tarafından aşağılanmasına izin verdi. Üstelik o kralın babasını öldüren ve gerçek kardeşlerinin ölümüne nolcek cnm en iyi Targaryen ölü Targaryendir şeklinde karşılık veren adama sadık kaldı hatta kızını evlendirecekti oğluyla. Sonuçta adam hain ilan edilerek öldü. Aslında iyi de oldu.

Gerçi kitapta böyle anlatmamıştır galiba…

Yok tanıdığım en iyi şövalyeydi diyor.Howland olmasa beni öldürecekti diyor.ziyalık bir durum yok.

Ned’i öyle çok fazla sevmeyen insanlar görünce resmen mutlu oluyorum yaa, tek degilim bu konuda diyorum :smile:
Iyi adamdi falan filan ama hiçbir zaman milletin o büyük Ned sevgisini anlamadim.

Arthur Dayne… Cok seviyorum bu adami.
Dizideki oyuncu seçimi de müthisti, adamin durusu, bakislari falan. Sahne de çok iyiydi, ben de arada açip izlerim. Iki kiliç kullandirmalari da benim çok hosuma gitmisti, bambaska bir "kiliç melodisi"ne sebep olmustu, yani Arthur’un iki kilicinin sürekli digerlerinin kiliçlariyla çarpisirken çikan sesler bana müzik gibi geliyor nedense :grin:

Aslında tam olarak ayrıntısını da bilemiyoruz. Howland sayesinde ayakta kaldım diyor.

Herkes başlarda ana karakter zannediyordu… Hani o ölemez ölürse dizi biter dedikleri adam. Millet o yüzden bağlandı muhtemelen. Ama herif 8 sezon sürecek dizide finali göremedi. Ben şahsen öleceğini bilerek izlediğim için Ned’e çok bağlanmadım ama ölüm şekli çok pisti. Normalde aynı şeyleri izlesek de ufak hatalarımda başıma kaktıkları için ailemle dizi film muhabbeti yapmayı sevmem. Ancak o sahneden sonra anneme gidip o Lannisterlar tahttan ne zaman inecekler diye hırsla sormuşluğum vardır.

Bu tip insanların karakterine saygı duyulur, şovalyedir.

Birde şöyle düşünelim Deli kralın yanında Jaime yerine Arthur olsaydı ne yapardı sizce, Jaime gibi inisiyatif alabilir miydi? Bu adam iyi kılıç kullanan, onurlu, herkes tarafından saygı duyulan bir şovalye olabilir ama kesinlikle Jaime gibi güçlü bir karakter değil. Arthur, Baristan gibi “şövalyeler” tahtı olan deli bir adamın verdiği “Hepsini yakın” emrine karşı çıkamaz.