Arya İsminin Anlamı

Arya Stark, serinin kilit beşlisinden biridir. Hadi bu karakterin ismini inceleyelim.

420dc1760a38b407febb2567c03e09da

Arya (Aria), bir opera yapıtında, solistlerden birinin orkestra eşliğinde söylediği, genellikle kendi içinde bütünlüğü olan şarkı. Peki opera nedir?

Opera, temsil içeren büyük müzik eserleridir. Konuları ses, tiyatro artistlerince söylenir ve uygulanırken; müzik ile konuyu dile getirmektedir. Operalar için, en yüksek ses müziği eseri denebilir. Klasik batı müziği geleneğinin en önemli parçalarından biri olan opera bir tiyatro eserinde bulunması gereken birçok unsuru bulundurmaktadır. Buna ilaveten müzikal form ve dansın da içselleştirildiği bir yapıya sahiptir.

Opera kendini Rönesans Dönemi ’nde şenlik, düğün ve festival gibi kültürel etkinliklerin sunumuna katılarak göstermiştir. 16. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan bu oyunlar, belirli bir konuyu ele alan, beş sesli madrigallerin sahnede oynanmadan sadece seslendirilmesi şeklinde gerçekleştirilmekteydi. Daha sonra ortaya çıkan resitatifin ve stile rappresentativo denen, sahneden daha çok rol alma, daha anlatımlı ve oynayarak söyleme anlayışının uygulanmaya başlanması operanın doğmasına sebep olmuştur.

Arya (Aria)

Belli bir kalıp içinde orkestra eşliğinde söz ve müziğin birleşimidir. Opera kantata ve orotoryoda aryanın yeri çok önemlidir. Söylem ve biçim açısından aryanın 17. yüzyıl başından beri gösterdiği gelişme , operanın bir sahne biçimi olarak gelişmesinin benzeridir. Barok dönemde operaseverler sırf ünlü bir aryayı ve solistini dinlemek için operaya gitmeye başlarlar. Çalgısal müzikte de arya biçimine rastlanır

Konçerto Grosso’larada Süitlerde diğer bölümlerin tersine dans niteliği taşımayan ezgisel bir parçadır. Ariyozo ( Arioso) ise , Barok ile gelen arya benzeri anlamında reçitatif ve arya arasındaki ezgidir. Besteciler aryalarda giderek bildik halk ezgilerini kullanıp müziği opera içinde alımlı bir hale getirirler 18. yüzyılda önem kazanan A-B-A kalıbındaki da capo arya Bach’ın ve Handel’in kantatlarında ve operalarda kullanılan başlıca biçimidir 19. yüzyıl ile iki bölümlü ve daha dramatik arya biçimleri doğar Bunların ilk bölümü ağır ikincisi hızlı tempolarda düzenlenir soliste yer yer bir başka karakter ya da koro katılabilir.

Seride şarkı, dans gibi şeyler ölüm ile ilişkilendirildiği düşünülünce böyle bir başlık açmak istedim. Umarım beğenirsiniz.:slightly_smiling_face:

5 Likes

Favori karakterimin adini görünce hemen geldim.
Bende Arya isminin anlamiyla ve karakterin hikayesi ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum.

1 Like

Aslında, kendi içinde bir bütünlüğü olan hikayesi ve bazı okuyucuların Arya POV’ları için seriye devam etmesi ismiyle alakalı olmuş.

Arya, aynı zamanda Sanskritçe de ‘‘soylu kimse’’, ’‘sıradan olmayan’’ , ‘‘değerli’’ ‘‘onurlu’’ ‘‘asil’’ ve Tanrıça Parvati’nin isimlerinden biri.

Hazırlanılan Valyria dilinde Daria kelimesi kraliçe anlamına geliyor.

Arya’nın kurduna verdiği isimde Aria kelimesinin değiştirilmiş hali. Nym kelimesi antik yunancada isim anlamına geliyormuş. NymERİA ARİA gibi… baktığında ismi Arya gibi bir anlamı var Nymeria’nın.

2 Likes

Daha çok operaya odaklanmışım. Teşekkürler.:slightly_smiling_face:

1 Like

Aslında Pers kökenli bir isimdir Arya, tarihte böyle biri var. Bir kitapta öyle isminin geçtiğini görmüştüm ama çok emin değilim aklımdaki kitapta mı diye. Neyse. “Soylu ve Şerefli” demek orada da. Bugün hala İran’da kullanılıyormuş. :slight_smile: Hintlilerde de varmış galiba. Bu arada genelde “erkek ismi” olarak kullanılmış, manidar oldu. :smiley:

Şu kısım ayrı hoşnutuma gitti. :smiley: Aklıma senin çevirdiği Çocuklar şarkısı geldi, Arya teması için hazırlanan. :smiley:

2 Likes

hehehehe :face_with_hand_over_mouth: hiç hatırlatma şimdi.:confused:

Dany’nin meşhur konuşmasında bu kelime geçiyor anlamının kraliçe olduğundan kesin emin oldum. Gri Solucan’ı ordu komutanı yaptığı yerde. ‘‘Daria velario valeryat’’ diyor, ''kraliçenin ordu komutanı işte…

2 Likes

Aslında şunu da sormalı; o Valyria sözlük GRRM öncülüğünde mi yapıldı? Yani dizi için hazırlanmıştı, malum. Oyun bozanlık olmasın ama rast da gelmiş olabilir ama hoş bir tevafuk yine. :slight_smile:

Ne oyun bozanlığı canım, gayet haklı bir soru ki ben de sormuştum doğal olarak. Ama hayır TV dizisi için dili yaratan kişi David J. Peterson, hoş bir tesadüf de diyebiliriz…
Not: Valyria dilini öğrenmek isteyen olursa Duolingo’da öğrenime açmışlar :smiley: :D.

1 Like

Kulağıma böyle yapay bir dil olarak geliyor, fazla yapay… Evet, özünde yapay dil ama misal Elf dili hiç öyle değildir. Kendine özgüdür. Valyria dilini de kendine özgü olmasını beklerdim. Yeminle Yunanca kelime duydum ya kalimera mı ne öyle bir ifade vardı.

2 Likes

Sen söyleyince gidip baktım Elf lisanına, evet gerçekten hoşmuş. Yüksek Valyrian dilinde kelimeler aşırı sert bir biçimde vurgulanırken, Elfçe daha yumuşak ve şiirsel.

1 Like

Aynen öyle, harika bir ahengi vardır; Tolkien bizzat kendi yarattı dili.
Efsane bir açılıştır. :slight_smile: Noldor elflerini sevmem, Sindarım ama Galadriel kraliçeme hastayım :slight_smile:

2 Likes

Elfler ve şarkıları Orta Dünya’nın vazgeçilmezi. Bu kadar kibar olması normal.:slightly_smiling_face:

Kim değil ki?

1 Like

Bu yazılanları okuyunca ben
:heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

1 Like

Hitler’in cok sevdiği bir kelime olan aryan ile de alakalı Arya’nın adı. Üstün, asil manasına gelir, bütün hint-avrupa dillerinde benzeri bulunur.

Hatta Pers Şahlarının ünvanı Şahanşah-ı Erran ud Aneran, Aryanların ve Aryan olmayanların şahlarının sahı demektir. İran direk arya ile adaş.

2 Likes

İşe yarar belki :blush:

2 Likes